ipzc Hehoboth bestrijdt legionella Geplaagd door achterkanten Forse boete voor heling van zadels Zo plat als een dubbeltje Westerveld is het zat 18 Fietsvierdaagse trekt meer rijders Verbetering zuivering bijna klaar Poelwijck door met nieuwbouw Zakkenroller zeeuwse almanak Friet ferzorgingstehuis doet mee aan proefproject ministerie chouwen wil Ziekenhuis wagens vele malen achter elkaar over de kop slaan en reden zelfs op twee zijwielen, te walsten ze twee sloopauto's zo plat als een dubbeltje. foto Dirk-Jan Gjeltema GOES - Op de kop af 996 fietsers hebben gisteren meege daan aan de eerste rit van de Zeeuwse Rijwiel- en Toer- vierdaagse vanuit Goes. Het aantal deelnemers ligt hoger dan andere jaren, toen de teller rond de 850 rijders bleef steken. De goede weersvoorspellingen voor deze week werken sti mulerend, aldus de organisatie. Eerdere fietsvierdaagsen in het land zijn verregend. Van de 996 deelnemers giste ren schreven er 821 in voor vier dagen, 175 voor één dag. Startplaats 's morgens om negen uur is steeds Sportpunt Zeeland. Vandaag gaat de rit naar Schouwen-Duiveland, morgen naar 's-Heerenhoek en omgeving en vrijdag rich ting Kwadendamme en Oudelande. Gekozen kan worden uit de dagafstanden twintig, veertig en zestig kilometer. De meesten rijden veertig kilometer. 's-GRAVENPOLDER - Vanaf oktober voldoet de water zuiveringsinstallatie in de Willem-Annapolder bij 's-Gra- venpolder aan de Europese richtlijnen. Het is de laatste zuivering die waterschap Zeeuwse Eilan den aanpast om aan de nieuwe eisen te voldoen. De bouw van een nieuwe beluchtingstank is klaar, evenals één van de twee nieuwe nabezinktanks. Na de bouwvakvakantie wordt de technische installatie voor de tanks aange bracht. Dan gaat het om voortstuwers en compressoren voor het mengen en beluchten van binnenkomend afval water. Als alles goed werkt, kan in oktober een verouderd oxidatiebed worden afgebroken. Die maakt plaats voor een nieuwe nabezinktank. De capaciteit van de zuivering stijgt met de verbetering van 3000 naar 4600 kubieke me ter water per uur. Als het flink regent, kan er daardoor veel meer afvalwater worden gezuiverd dan nu het geval is. 's-HEER-ARENDSKERKE - Poelwijck in 's-Heer Arendskerke mag verder met de omvorming van het zorg centrum. De provincie stemt in met het terugbrengen van het aantal plaatsen van 125 naar 1Ó4. Het nieuwbouwplan voorziet in 40 verzorgingshuisplaat sen, 12 verpleeghuisplaatsen, 8 plaatsen voor tijdelijke op name, 4 hospiceplaatsen en 40 zorgwoningen. De provin cie streeft momenteel naar spreiding van zorg over het platteland. Grootschalige, klassieke zorgcentra zijn uit, kleine in. Poelwijck komt daaraan tegemoet door met an dere regionale zorgaanbieders te werken aan 24-uurszorg en spreiding van zorgwoningen over de verschillende dor pen, onder meer in de gemeente Borsele. Die gemeente ontwikkelt momenteel plannen voor dorpsteams, die op termijn een pakket van wonen, welzijn en zorg moeten aanbieden in Borselse dorpen. door Emile Calon MIDDELBURG - Heel wat za dels en ander tuigwerk voor paarden werden medio mei van dit jaar in het Zeeuwse gestolen. Als een plaag trokken de dieven van schuur naar stal, vooral op de Bevelanden, telkens het beste materiaal meenemend. Getui gen zagen in de periode vaak een Volkswagen of een BMW net voor of na een inbraak rij den. Na een aantal dagen van speur werk slaagde de politie erin de BMW aan te houden. In de kof ferbak lagen twee zadels. Ze wa ren kort daarvoor ontvreemd uit een stal bij 's Heer Hendrikskin deren en een schuur bij Kortge- ne. De eigenaar van de Volkswagen is in die periode ook aangehou den op verdenking van betrok kenheid bij de golf van inbra ken. Hij wordt echter niet lan ger vervolgd, omdat justitie on voldoende bewijzen heeft voor zijn betrokkenheid bij die dief stal van zadels. Om die reden moest alleen de eigenaresse van de BMW voor de Middelburgse rechtbank verschijnen. Ze had samen met haar vriend in die be wuste meiperiode op een cam ping in het Zeeuwse gestaan. Naast hen, 'maar dat was echt toeval', stond de eigenaar van de Volkswagen. De eigenaresse van de BMW zat gisteren zelfverzekerd en uitda gend voor de Middelburgse poli tierechter B. Doorewaard Boek hout op verdenking van heling van die twee zadels. De 36-jari- ge Eindhovense keek hem zon der enige schroom aan en hield bijna ijzig kalm vol dat ze niets te maken had met de diefstal. Die zadels in haar kofferbak, dat was gewoon puur toeval, al dus de vrouw. Ze had die langs de kant van de weg zien liggen, temidden van wat huisvuil. Om dat haar dochter zelf paard rijdt, had ze de zadels meegeno men. Daar moest verder niets bijzonders achter worden ge zocht. Van heling was dan ook volstrekt geen sprake. Doorewaard Boekhout geloofde niets van haar verhaal. Zeker niet toen de Eindhovense op merkte dat ze niet wist of de twee zadels in haar kofferbak in een goede of slechte staat ver keerden. Hij hield haar voor dat zadels niet zomaar tussen het huisvuil terecht komen. Ook moet ze volgens hem hebben ge zien in welke staat die zadels verkeerden. Hij veroordeelde haar dan ook voor heling, diefstal kon niet worden bewezen, tot een geld boete van duizend euro. Officier van justitie G. Oosterveld had eerder voorgesteld om haar een taakstraf op te leggen van zestig dagen. Daar zag de rechter ech ter niets in, omdat de vrouw el ke betrokkenheid bij de zaak ontkende en hij niet geloofde dat ze zo'n werkstraf naar beho ren zal uitvoeren. GOES - Op de Markt in Goes is gisteren een zakkenroller actief geweest. Bij de politie in Goes hebben drie vrouwen aangifte gedaan van de diefstal Van hun portemonnee. Een 69-jarige vrouw uit de gemeente Hulst, een 83-jarige vrouw uit Goes en een 54-jarige vrouw uit de ge meente Terneuzen raakten hun portemonnee kwijt. „Voor vier euro friet graag", luidde de eenvoudige bestel ling van de Goesenaar in de snackbar, een order die hij met enige regelmaat plaatst. Dat zal vandaag helaas niet gaan, meneer", kaatste de ver koper onverhoeds terug. Dat is uitverkocht. We hebben nog ivel voor drie en voor vijf euro friet. Weten we meteen van welke aardappel hij zijn patat bakt. Van het meligste soort. r factie: 0113-315649 h «wpzc.nl ^redactie pzc.nl Mbus31,4460 AA Goes intentie-exploitatie: I v^d-en Midden-Zeeland: 0113-315520; I .^-Vlaanderen: 0114-372770; j gnat 020-4562500. i .oensdag 28 juli 2004 editie Bevelanden-Tholen Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor de ze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft gekre gen. De dobbelsteen brengt ons van daag op de Wijngaardstraat in Goes, een plaats waar de wijn ranken ver te zoeken zijn. yMelita Lanting ÏKZEE - De gemeente ïouwen-Duiveland wil een win de pap bij grote veran- iagen binnen het ziekenhuis, au toe hebben overheden en i sntenorganisaties nauwe- •invioed op de gang van za- i binnen de ziekenhuizen, islechte zaak, vindt wethou- iG. Houtekamer. Et kan niet zo zijn dat een siuele fusie tussen de Ooster- fldeziekenhuizen en het zie- toiis Walcheren kan plaats ten zonder de gemeenten te Oplegen", aldus Houteka- Hij doelt daarmee op het tor aangekondigde samen- ia van beide ziekenhuizen. $ng niet door. ai een jaar geleden heeft de aister van volksgezondheid fond-still afgekondigd voor ae ziekenhuizen. Grote in- '.ende veranderingen (waar- 3 fusies) binnen kleine zie- ïuizen mogen niet meer binden tot de Tweede Ka- de nieuwe wet toelating instellingen heeft aangeno- i tekamer vreest dat, zodra standstill-situatie wordt neven, de fusiebesprekin- opnieuw op de rol komen. -! nn ontstaat volgens de wet- Sereen probleem. Om de be- i® van de inwoners in derge- i situaties beter te kunnen Wigen wil de gemeente zeggenschap hebben. nieuwe wet staat te lezen gemeenten 'de mogelijkheid 'oen om opmerkingen ken- temaken', maar nergens •'omschreven dat de zieken en daadwerkelijk iets moe- toen met die opmerkingen, tot is onvoldoende, aldus de kouder. -Wven-Duiveland staat hier- ^et alleen. De gemeente Oss 1 een initiatief genomen om •-teerdere gemeenten de Ka- eden te benaderen om de ge- -|en een zwaardere rol toe ^elen bij ingrijpende beslis- 13 over ziekenhuizen situatie is voor Schou- ^uiveland extra actueel, '3' een commissie van wij- sich op dit moment buigt r,de toekomstige positie van toie ziekenhuizen in Zee- j- Deze commissie is inge- •door de provincie en zal verwachting binnenkort eindrapport komen. Is er nog hoop voor de Wijn gaardstraat? Zal de straat ooit nog een voorname rol kunnen spe len in het compacte winkelgebied waar Goes zo prat op gaat? Wat betreft de ligging heeft de Wijngaardstraat alle potenties om de Goese binnenstad als koopcen trum nog compacter te maken. Tus sen het winkelcentrum Kolveniers- hof uit de jaren tachtig en het oude koopcentrum met wortels in de Middeleeuwen, zou de straat een pracht van een las kunnen vormen. Maar dan moet de Wijngaard straat ook zelf wat meer allure krij gen. Veruit het grootste deel van zijn ge schiedenis heeft de straat wel dege lijk allure gehad. Het is een van de eerste belangrijke straten van het Goes dat volgend jaar zijn zeshon derdste verjaardag viert. Ver voor de tijd dat Goes zich een stad mocht noemen, was de Wijngaard straat al een belangrijke verkeersa der. Goes ontstond min of meer op twee plaatsen tegelijk: ergens in de buurt van de Rozemarijnstraat en tussen de Wijngaardstraat en de Singelstraat. In het noorden wierpen de eerste bewoners een dammetje op in de getijdegeulen en in het zuiden stond de versterkte boerderij die Slot Ostende is gaan heten. Daar tussenin liep langs de as Ossen- hooftstraat-Wijngaardstraat de lijn waarlangs de stad zich zou ont wikkelen, vooral aan de oostkant. Veel meer dan een route tussen twee punten was Goes in den be ginne dus niet, maar de Wijngaard straat maakte er wel deel van uit. Hoe de straat aan de romantische naam is gekomen, is niet helemaal duidelijk. Er moeten aan de west kant wel kloostertuinen zijn ge weest, waar wellicht ook druiven werden verbouwd. Maar de middel eeuwer was, net als veel'liefheb bers in onze tijd, heel wel in staat »rRob Paardekam i)ES-Verzorgingstehuis Reho- aan de Bergweg in Goes ufo sinds kort gebruik van nieuw anti-legionella sys- b. Ze heeft daarvoor toestem- 52 gekregen van het ministe- van VROM. i ministerie heeft onder meer anbaden en zorginstellingen plicht om een risico-analyse laten uitvoeren. Daaruit pat bij Rehoboth regelma- ijprake was van legionella in leidingen. Tot slachtoffers sitdat nooit geleid, maar des- aanks heeft het verzorgingste- b het probleem voortvarend gepakt. De eerste aanpas- bleek echter niet zo succes- Er werd overgeschakeld reen temperatuurgestuurde latische spoeling, waarbij $en open gaan zodra het wa ll temperatuur van 25 gra- greikt. „Want op dat mo- is de kans op legionella f legt J. Preuter, hoofd de technische dienst van Re- Kh, uit. Door de kleppen te sen. kon het water afkoelen, toch bleef er sprake van legionellagehalte in de lei— gen. de problemen toch het te bieden, doet het verzor- astehuis nu mee aan een pro van het ministerie van ÖM, Samen met een beperkt :!ai andere instellingen in het heeft ze heeft vrijstelling negen om gecontroleerd ko- en zilverionen aan het lei- ^water toe te voegen. Iets in Nederland eigenlijk niet Vandaar dat de toestem- sg van het ministerie nodig Door het toevoegen van cle io- foto Willem Mieras der meer een christelijke boekhan del en een fietsenwinkel houden het best goed uit, in tegenstelling tot andere winkelbranches, die na korte tijd het veld ruimden. Het ziet er niet naar uit dat het er uit zichzelf beter op zal worden in de Goese Wijngaardstraat. De over heid zal toch een handje moeten helpen. Er bestaat een plan om tus sen de Singelstraat en de Wijn gaardstraat een passage te maken, op de plaats waar de voormalige bioscoop nog altijd leegstaat. Dat plan is in het Masterplan voor de binnenstad echter opgenomen om een winkelroute te scheppen tus sen de Singelstraat en het weste lijk deel van het Kolveniershof. Of de Wijngaardstraat daar iets mee op zal schieten, is dus nog maar de vraag. Wie weet komt het allemaal nog goed. De achterkanten zijn nieuw bouwprojecten en die blijken lang zo duurzaam niet als wat vroeger in de straat is neergezet. Mieke van der Jagt nen worden bacteriën, zoals le gionella, afgebroken. Het proefproject kent een loop tijd van een jaar. Rehoboth heeft van de leverancier de ga rantie gekregen dat het systeem wordt teruggenomen en alle ge maakte kosten worden vergoed als de legionella-bacterie na die periode nog steeds aanwezig is. Over het succes van het nieuwe systeem kan Preuter nog weinig zeggen. Vorige week zijn voor het eerst sinds de ingebruikna me proefmonsters genomen, maar de resultaten daarvan la ten nog even op zich wachten. Ook sportcomplex De Eenhoorn in Oostburg heeft met toestem ming van het ministerie het nieu we systeem in gebruik genomen. Daar zijn de eerste resultaten al wel bekend: in de leidingen kan geen legionellagehalte meer wor den vastgesteld, terwijl dat in het verleden wel veelvuldig het geval was. Rehoboth is de enige zorginstel ling in Zeeland die mee doet aan het proefproject. leer invloed GOES - Het Molenplein in Goes leek gisteren veel op het decor van een spectaculaire terwijl iemand bovenop de auto balanceerde. Het spectaculairst waren toch wel de actiefilm. Stuntmannen uit heel Europa vlogen op motoren door het vuur, lieten hun Monster Trucks, waar de honderden toeschouwers voor waren gekomen. Zonder moei- om wijn van andere vruchten te maken. Oude tekeningen van de Wijngaardstraat laten een idyl lisch plaatje zien van wandelende burgers in een lommerrijke laan. De hele prent kan best op fantasie berusten, maar iets zal er toch van waar zijn. De loepzuivere waarheid toont een foto uit het begin van de vorige eeuw: een voorname klinkerstraat met hoge, hardstenen stoepen, smeedijzeren hekjes en chique hui zen aan weerskanten. Een mooie straat, waar het goed wonen is. Die kwaliteit is de Wijngaard straat kwijt en het is niet moeilijk om te achterhalen waardoor dat komt. Allereerst is de teruggang natuurlijk te wijten aan het feit dat de straat één functie altijd be houden heeft: die van een door gaande route. Weliswaar mag de automobilist tegenwoordig alleen van noord naar zuid rijden en dan nog alleen voor elven 's ochtends en 's avonds na zessen, maar voor een voetgangsgebied is de Wijn gaardstraat nooit in aanmerking gekomen. Het verkeer door de bin nenstad moet nu eenmaal ergens langs worden geleid. Een minder doordacht ruimtelijk beleid kan ook een deel van de schuld dragen. Een groot deel van de westelijke gevelwand bestaat uit achterkanten. Achterkanten van de winkels aan het Bleekveld en aan het Kolveniershof, die alle maal langs achteren moeten wor den bevoorraad. Ook voor elf uur 's ochtends laat de Goesenaar het dus wel uit zijn hoofd om door de Wijngaardstraat te gaan, want ne gen van de tien keer staat het er vol met vrachtauto's en bestelwa gens. Dat doet het beeld van een straat weinig goed. Het is, kortom, geen A-locatie, maar dat heeft ook wel weer zijn charme. De Turkse slager en le vensmiddelenwinkel ontwikkelt zich er tot een drukbeklante buurtwinkel en ook andere speci fieke detailhandelaren vinden in de Wijngaardstraat een plekje. On- De Goese Wijngaardstraat: bepaald geen A-locatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27