Planeten in klank gevat PZC Grappig zijn op Dial-act festival The Sheer -aat er altijd volledig voor 23 en goed ontvangen debuut album, een top 50-hit en (enoptreden op Pinkpop, het Lt als een speer met The tyer. Niet ten onrechte, temeer aadat de Haarlemse Britpop- -frszich er nooit gemakkelijk ^afmaken. 'Altijd 120 pro- at rammen' is de lijfspreuk. ,jikpop? „Het was een ongeloof de kick om daar te spelen", tfpt zanger/gitarist Bart van ent van The Sheer enthou- rjstuit. „De hele tent stond zo'n 5000 mensen, en al bij ■tweede nummer ging ieder- öhelemaal los. De dag erna ■a ik wat verdwaasd rond op g festival terrein. Het was laat porden in het hotel en ik had sflinke kater, maar ik had steeds dat lekkere gevoel." paar dagen later speelde de joep weer gewoon in een voor nekwart gevuld zaaltje ergens het land. „Een domper? Oh naar daar hadden we ons op gesteld. Een show is een show adaar gaan we altijd volledig oor. Niks te maren, gewoon immen." 's Sheer maakt melodieuze ip/rockliedjes in de geest van ■Kinks en de Beatles, terwijl ah Blur, Oasis en Supergrass, stenslotte uit dezelfde bron iten, invloeden zijn. „Maar er tenook andere stijlen in, zo- isharder punky werk en Al jeen-achtige grooves", vindt at,de belangrijkste compo st van de formatie. Bart zegt rjgte geloven in zijn liedjes .over het maken daarvan •dthij een duidelijke visie: moet veel gebeuren in een «maar de luisteraar moet <niet door hebben. Die moet iiiedjes gewoon makkelijk ^en meezingen. Waarom? jóeden de Beatles dat ook. Ga jgroep maar eens coveren. Bis niet eenvoudig. Want het 5 wel simpel, maar het was st hartstikke ingewikkeld ildie gasten deden." ut richtte The Sheer in 2000 imet drummer Gert-Jan Ze- Ldie hij leerde kennen op de ziekschool. De aspiraties: ge in lekker muziek maken. Haar toen we in de gaten kre- ndat er een platencontact zat inde komen, besloten we er aar helemaal voor te gaan." nla bene major Jabel Univer- Ideed de beste aanbieding, eerop neer kwam dat The alle vrijheid kreeg voor lopnamen van hun debuutal- a.„We hebben de cd in Zwe- iopgenomen met de produ- rvan onze voorkeur. Na drie sen ging ik met de plaat on- tdearm naar het kantoor van irersal. Zo van: dit is het ge- den. Ik wist gewoon dat het v)ïwas." plaat heet The Keyword Is clement! en bevat dertien ae liedjes die zich onmid- üjk in het brein van de luis- ar nestelen. Als er al kritiek ipde muziek van The Sheer eis het dat ze soms wat te id wordt gevonden. Maar irwilBart niks van weten. Verafschuw dat ook. Als ik 1 zou krijgen dat de pla- Maatschappij zoiets wil, zou faect laten weten dat dit ab- It niet de bedoeling is. ar het is wel waar dat ik hele- al voor toegankelijke muziek V 1" Jeroen Fidder Sheer is Tijdag de hoofdact ènsPeerock in Colijnsplaat, lom 20.00 uur begint. woensdag 28 juli 2004 28 juli t/m 3 augustus Ceolfhoireann Naisiünta Óige na hÉireann, zo heet het orkest op z'n Iers. Aanstaande dinsdag speelt het Nationaal Jeugdorkest van Ierland onder leiding van Eri Klas in de Grote Kerk in Veere. Op het pro gramma staan het eerste vioolconcert van Shostako vich, de kolossale composi tie The Planets van Holst en een nieuw werk van de Ier se componist Philip Ham mond. Wanneer je ons planetenstel sel in klank wil vatten, heb je veel manschappen nodig. Zoiets moet de Engelse compo nist Gustav Holst gedacht heb ben, toen hij in 1913 besloot The Planets te gaan schrijven. Het orkest dat voor het spelen van deze suite nodig is, is enorm. Houtblazers, koperblazers, slag werkers, ze zijn allemaal in rui me mate aanwezig. Officieel is er bij het laatste deel ook nog een vrouwenkoor betrokken, de kans is echter groot dat dat in Veere achterwege blijft. Holst zette zeven planeten op muziek. De aarde sloeg hij over en Pluto moest op dat moment nog ontdekt worden. En dat de Nasa afgelopen voorjaar nog een tiende planeetje, Sedna ge doopt, op het spoor kwam, kon de componist natuurlijk niet De violist Michael d'Arcy treedt op als solist. voorzien. Het ging Holst niet zo- beerde te leren om Hindoeïsti- zeer om de planeten zelf als wel om hun astrologische betekenis. Zijn hang naar mystiek ging zelfs zover dat hij Sanskriet pro- sche veda's te bestuderen. Ve nus is in de visie van Holst de 'brenger van vrede', Mercurius is 'de gevleugelde boodschap per' en Uranus is de 'tovenaar'. Het Engelse publiek hoorde de suite tijdens de première in 1918 echter vooral als een ver klanking van hun collectieve emoties gedurende de Eerste We reldoorlog. Dmitri Shostakovich voltooide zijn Eerste Vioolconcert in 1948 maar koos ervoor zijn partituur voorlopig voor zichzelf te hou den. De componist was samen met een aantal collega's door de staat beschuldigd van 'formalis tische perversie en antidemocra tische tendensen in de muziek, resulterend in ongewenste kako fonie'. Het was niet zomaar een absurd oordeel dat je luchtig aan de kant kon schuiven. Shos takovich beschreef de situatie in zijn boek Getuigenissen als le vensbedreigend. Pas twee jaar na Stalins dood in 1953 ging het werk in première. Aanstaande dinsdag ligt de solopartij in han den van de lei-se violist Michael d'Arcy. De componist Philip Holland schreef het stuk Carnavalesque in opdracht van het orkest. Ham mond is voornamelijk binnen de Ierse grenzen actief als compo nist, pianist, criticus en'radioma- ker. Dinsdag zal hij aanwezig zijn om zijn nieuwe compositie toe te lichten. Douwe Eisenga National Youth Orchestra of Ire land speelt dinsdag in de Grote Kerk in Veere (20.00 uur). De Zeeuwse band Du Driefstang begon ooit als grap. Totaal a-muzikaal, niet wetend hoe ze een instrument moesten vasthouden, traden ze regelmatig op. Er werden zelfs twee cd's uitgebracht. Nu, der tien jaar later is het stil rond de zes heren uit 's-Heer Abtskerke, maar vrijdag staan ze weer op de bühne. Tijdens het Dial-act festival in Koudekerke. Het idee voor Du Driefstang is bedacht door drie vrienden, ter wijl ze in de auto zaten. Op de reclameboodschappen die op de radio voorbij kwamen werden andere teksten verzonnen, de ene nog gekker dan de ander. De heren kregen de smaak te pakken en gingen songteksten schrijven die ze als band ten ge hore wilden brengen. „Zo ge zegd, zo gedaan. Een aantal be kende nummers werd getrans formeerd tot Zeeuwse liedjes die vooral grappig en dom moes ten zijn", vertelt gitarist Marcel Potter. „Toen deed zich echter het probleem voor dat niemand een instrument kon bespelen. Ze kochten wel gitaren, en probeer den daar geluid uit te krijgen, maar dat bleek geen succes. Daarom werd drummer Mark toegevoegd aan de band, als mu zikale ondersteuning." Na een aantal jaren kwam er verster king door een begeleidingsband. Inmiddels is Du Driefstang één geheel. De band bestaat nu uit zes mensen: oprichters en zan gers Emile Janse en Albert de Jonge, drummer Mike van den Dries, bassist Henne van der Schraaf, gitarist Marcel Potter en contra-bassist Pieter Moeli- ker. Alle teksten worden zelf ge schreven, de muziek over het al gemeen niet. Het repetoire vari- De band Du Driefstang. eert van nummers van Iron Mai den, rocknummers, tot oude rock roll. Het nummer Blue suede shoes, maar ook de Ze vensprong zijn allemaal ver werkt tot liedjes in dialect. „We behouden de muziek van een bekend nummer en verzin nen daar een Zeeuwse tekst op. Vaak gaan die teksten nergens over, als ze maar grappig zijn dan is het goed", lacht Marcel. Een voorbeeld van zo'n tekst die nergens op slaat is uit het num mer 'Bette van Ko'; Een eintje verder, gin 't goe mis, een grote karre vol mie mest. daa vloge we steenhard tegenan. we schrokken ons eige stikke lam. Voor Marcel, van oorsprong af komstig uit Rotterdam, is het af en toe moeilijk om alle teksten te begrijpen. „Soms snap ik niet wat ze zingen. Zo had ik bijvoor beeld nog nooit van een 'würfel' gehoord, maar dat blijkt dus het haakje van wc-deur te zijn. Je moet het maar net weten, hè!" Tegenwoordig worden er geen nieuwe nummers meer geschre ven. Tijdens optredens zingt de band nummers van de cd's Dege lijk werk (1996) en Recht voe je bakkes (1999). „We zijn een gele genheidsband geworden. Heel af en toe treden we nog eens op tijdens schuurfeesten, trek ker-trek of in bepaalde kroe gen", legt Marcel uit. „Het optre- foto Willem Mieras den tijdens het Dial-act festival is de eerste van dit jaar. We had den nu niet echt tijd om te oefe nen dus gaan we gewoon zo het podium op. Toch is gezelligheid verzekerd, we hebben er alle maal zin in, dus het wordt een leuke show." Tijdens het festi val treden verder nog pp: de Apeldoornse rockband Goed Gaon, Kas Bendjen uit de Ach terhoek en de Zeeuwse band Surrender. Lieneke Fieret Het Dial-act festival wordt vrij dag gehouden op het terrein van de stichting Boerenkoopdag aan de Groeneweg in Koudekerke, aanvang 19.00 uur. ROTTERDAM Salsa Beach 2004. Resident dj's: Rojo, Miss Unyk, Bas. do. Leuvehaven, Op het Strand aan de Maas - 20.30-01.00 uur. Zomercarnaval. Vrijdagavond wordt 1 Rotterdam opgewarmd door diverse 'r brassbands die samenkomen op een podium op de Coolsingel. Zaterdag y barst het feest los. Onder leiding van lde Zomercarnavalkoningin trekt een i kleurrijke parade van meer dan 2500 deelnemers dansend door het ié centrum. vr. en za.Centrum van Rotterdam - Start van de parade op zaterdag om 13.00 op de Boompjes. SkateSwing. Swingen op je skates bij de grootste openlucht rollerdisco in Rotterdam! za. Museumpark - 19.30 uur. Podium uitvoering. Op het buiten podium: licht-klassiek, jazz, wereld- L muziek, koormuziek enz. za. en zo. Boegklep van de Scheepsbrug - 15.00 uur. Zomerpodium. Tot en met 29 augus tus zal Zomerpodium voor de voorlo pig laatste maal te beleven zijn in het j' Museumpark in Rotterdam. Het park gaat op de schop. Bezoekers kunnen genieten van een spetterende afslui ting van hét evenementenpark. zo. Museumpark -14.00 uur. Live Band. Jaren '80 en '90 muziek. Brasserie Henkes - 20.00 uur. ANTWERPEN Voorstellingen in het Openluchtthea ter Rivierenhof: De Nieuwe Snaar 2 CMS Extra, supportact Lady Ange lina, the Saddest Voice of Europe, wo. 20.30 uur; Comedy Night, do. 20.30 uur; The Internationals, concert, supportact The Humbs, vr. 20.30 uur; Het Orion Strijkkwartet, klassiek concert, zo. 11.00 uur; Laïs, concert, supportact Sexteto Tanque- dia, zo. 20.30 uur; Fun Lovin' Crimin als, pop-en rockconcert, supportact, melancholisch pop- en rockconcert door Belgische Groep Jezus, ma. 20.00 uur Voorstellingen in het kader Zomer van Antwerpen: De Zonsondergang, dagelijks Scheldekaai 14; Muziek in de wijk op Antwerpse pleintjes, More- na Sun, voorprogramma The Ja- quars, di. Hof de Bist 19.00 - 22.00 uur; Violetstraat 35, voorstelling zon der spelers in een verlaten huis, dage lijks, behalve ma. 11.00 - 23.00 uur; Groot Repertorium - Spektakelmachi nes van Francois Delarozière, dage lijks, behalve ma. Damplein, Antwer pen Dam Spoorwegemplacement 14.00 - 21.00 uur; Arcipelago Circo Teatro met Creature: Comedia dell'ar te, wo. do. vr. ma. en di. Scheldekaai 28, 20.00 uur; MartHa! Tentatief, to neelstuk over de oorlogswaanzin door Theater Antigoné, di. Atheneum Rooseveltplaats 21.00 uur H20 Aquatopia. Internationale wa ter-theatershow. wo. t/m di. Stads schouwburg 20.30 uur GENT Internationaal Orgelfestival. Orgel concert door Emanuele Cardi uit Campina- Italië, do. St. Baafskathe- draal 20.00 uur Orgelfestival aan de Lieve. Orgelcon cert. ma. Sint Stefanus-Augustijner- kerk 20.00 uur BRUGGE Festival van Vlaanderen: 41ste Festi val Musica Antiqua: 24-7 t/m 7-8 Concours Klavecimbel en Pianoforte: 28-7 t/m 4-8 Klavecimbel en Pianoforteconcerten - Omtrent J.S. Bach: 35 middag- en avondconcerten. Woensdag: Kwartet ten van Bach door Ensemble de Pro- fundis, Ewald Demevere, Concertge bouw 11.30 uur; Eliminatieproeven Concours klavecimbel, Provinciaal Hof 14.00 uur; Koorconcert Schütz/Bach door vocaal en instru mentaal Ensemble Currende, Sint-Ja- cobskerk 20.30 uur. Donderdag: Eli minatieproeven Concours klavecim bel, Provinciaal Hof 10.00 en 13.30 uur; Esperar, Sentir. Morir, concert door Le Poème Harmonique, Concert gebouw 11.30 uur; Recital door Gus tav Leonhardt op klavecimbel, Sint-Annakerk 20.30 uur; L'Esprit Galant van Charpentier door Johanet- te Zomer, sopraan en Fred Jacobs, theorbe, Kapel O.-L.-Vrouw van de Potterie 22.45 uur Vrijdag: L'Oeuvre pour Clavecin - Christophe Graup- ner, referaat-recital door Geneviève Soly, Provinciaal Hof 10.00 uur; Eli minatieproeven Concours klavecim bel, provinciaal Hof 10.00 en 13.30 uur; Sonates voor Traverso van Bach door Kuijken en Demeyere, Concert gebouw 11.30 uur; Cantates en Instru mentaal werk van Christophe Graup- ner door Ingrid Schmithüsen, so praan en Ensemble Baroque Les Idees Heureuses Montreal, Geneviève Soly, Sint-Gilliskerk 20.30 uur. Zater dag: Eliminatieproeven Concours kla vecimbel, provinciaal Hof 10.00 en 13.30 uur; Recital door Alexei Lu- binov, pianoforte, Concertgebouw 11,30 uur; Brandenburgse Concerti van Bach en Vioolconcerti van Vival di door I Barrocchisti uit Lugano, Concertgebouw 20.30 uur. Zondag: Eliminatieproeven Concours Piano forte, Provinciaal Hof 9.40 en 13.30 uur; Recital door Davitt Moroney, kla vecimbel, Concertgebouw 11.30 uur; Muziek van 't Zweedse Hof: Swedish Music at Bach's Time, Cantates van 'Handel door Helsinki Baroque Or chestra. Concertgebouw 20.30 uur. Maandag- V2 Finale Concours klave cimbel, Provinciaal Hof 9.30 en 13.30 uur; Vioolsonates van Beethoven door Hiro Kurosaki, viool en Linda Nicholson, pianoforte. Concertge bouw 11.30 uur; Concert voor klave cimbel en orkest van Bach door II Fondamento, Concertgebouw 20.30 uur. Dinsdag: Eliminatieproeven Con cours pianoforte, Provinciaal Hof 9.40 en 13.30 uur: Klavecimbelrecital door Ketil Haugsand, Concertge bouw 11.30 uur; Omagia a: Hulde aan Domenico Scarlatti door Ensemble Arte-Musica Milano, Sint-Annakerk 20.30 uur. Klinkers 2004. Culturele zomerhappe- ning in de historische binnenstad: twee weken (t/m 7 augustus) lang mu ziek en film onder de blote hemel. Bij slecht weer verhuizen de concerten van Klinkers Intiem naar de stads schouwburg. Joana Amendoeira (Por tugal), fadoconcert, Belgische premiè re, do. Gruuthuuse 21.30 uur; De Nieuwe Snaar Twee centimeters Extra, vr. Burg 21.30 uur; Vusi Mahla- sela en Ladv Smith Black Mambazo, muziek uit Zuid-Afrika, za. Burg 21.30 uur; Eugenio Bennato Taran- ta Power, muziek uit Italië, zo. Burg 21.30 uur; Openluchtbioscoop met Singin' In the Rain, ma. Koningin As- tridpark 22.00 uur: Openluchtbio scoop met The Party, di. Koningin As- tridpark 22.00 uur Lancashire Students Brass Band. Openluchtconcert door band uit UK. di. Markt 15.00 uur WOENSDAG Staatscircus Het Staatscircus van Moskou-Holiday staat in Kamperland. Het circus telt een groot aantal topartiesten uit Rusland, Po len, Duitsland, Roemenië, Frankrijk en Nederland. Het pro gramma werd samengesteld door artistiek directeur Hans Martens, die een neef is van de overleden circusdirecteur To ni Boltini, en gepresenteerd door Natacha Lijfering. De mu zikale omlijsting wordt verzorgd door het circusorkest on der leiding van de Pool Grzegorz Kaminieczki. •Ruiterplaatweg, Kamperland, 16.30 uur Debby Korfmacher Debby Korfmacher geeft een kora- en mbira-concert. Boeiende polyritmes, eindeloze melodieën en typische zangstijlen: mbira uit Zimbabwe, kora uit Senegal/Gambia en een stem uit Europa. Gebaseerd op oeroude traditionele Afrikaanse muziek bouwt Debby Korfmacher een brug tus sen continenten, culturen en tijdperken. Na haar jarenlange studie Afrikaanse muziek in Londen, Zimbabwe en Senegal woont zij nu in Amsterdam. Ze zal ook iets vertellen over de herkomst van de instrumenten die zij bespeelt. •Dorpskerk, Oostkapelle, 20.00 uur Zomeravondconcerten In West-Zeeuvvs-Vlaanderen worden weer Zomeravondcon certen aan Zee gehouden. Deze keer treedt het duo Accordéon Mélancolique op. Dit ac cordeonduo bestaat uit de in Vlissingen geboren en in Oost-Souburg opgegroeide Jean-Pien-e Guiran en zijn vrouw Cherie de Boer. De twee accordeons flirten, dagen uit, kibbelen en omhelzen elkaar. Het suggereren van stilte door middel van geluid werd hun handelsmerk. Ze spelen on der meer eigen composities, Antaliaanse walsjes, Argentijn se tango's, Italiaanse volksmuziek, filmmuziek en nog veel meer. •Hervormde Kerk, Cadzand, 20.00 uur Desafinado In eet-café Desafinado zijn er regelmatig concerten. Deze keer staat er een optreden van de band Fee-Fi-Fo-Fum op het programma. •Eet-café Desafinado, Middelburg, 21.00 uur DONDERDAG Folklore Het Oekraïns folklore-ensemble Zaporozhye Copssacks treedt op. In het kader van de toeristendagen verzorgt het korte optre dens met een wervelende show van muziek, zang en dans en kleurrijke kostuums. •Centrum, Burgh-Haamstede, 12.00,13.30 en 15.00 uur Middagpauzeconcert Elke donderdag wordt een middagpauze-orgelconcert gege ven. Organist Jan Dekker uit Sliedrecht bespeelt het beroemde De Rijckere-orgel uit 1782. •Oostkerk, Middelburg, 12.30 uur Lange Jan Project In het kader van het Lange Jan Project wordt een minicon- cert gegeven. Deze keer komt dat voor rekening van Gerard Boot op orgel. •Koorkerk, Middelburg, 15.00 uur Carillonconcert Eddy Mariën geeft een carillonconcert. Hij speelt originele beiaardmuziek van Jef Rottiers (1904-1985). Hij werd honderd jaar geleden in Mechelen ge boren en was naast beiaardier ook schilder, componist en le raar aan de beiaardschool. Eddy Mariën (1962) werden de eerste beginselen van piano en beiaard bijgebracht door zijn pleegvader Jef Rottiers. Hij voltooide zijn pianostudies aan het Muziekconservato rium van Mechelen en studeerde nadien aan de Internatione- le Hogeschool voor Beiaardkunst in Mechelen, waar hij nu docent is. Aan het Lemmensinstituut te Leuven behaalde hij de graad Meester in Muziek. Hij is adjunct-stadsbeiaardier van Mechelen, beiaardier van Meise en stadsbeiaardier van Leuven en Halle. •Grote of Maria Magdalenakerk, Goes, 19.30 uur Continentals De christelijke zang- en muziekgroep The Continentals geeft een concert. Men tracht met eigentijdse christelijke en gospelmuziek bruggen te slaan tussen culturen. •Nieuwe Kerk, Zierikzee, 20.00 uur Adrie Oosterling Adrie Oosterling brengt zijn theaterprogramma De Puzzel. De puzzel die leven heet, bestaat uit vele stukjes. In deze kleinkunstvoorstelling bekijkt Oosterling een aantal van die puzzelstukjes, die de één volkomen onbekend voorkomen, maar de ander precies blijken te passen in de eigen puzzel, zoals onze opvoeding tot schijndemocratie, ons verlangen ie mand te zijn, onze verdrongen hartstocht, uw persoonsge bonden budget en vriesdrogen in plaats van cremeren. Voor de begeleiding van zijn zang gebruikt Oosterling vleugel en Indisch harmonium. •De Twee Duiven, Groede, 21.00 uur VRIJDAG Peter Ledaine Peter Ledaine geeft een middagpauze-orgelbespeling. Deze organist uit Oostende (B) werd in 1967 geboren en stu deerde aan het Lemmensinstituut in Leuven en aan het Sweelinckconservatorium in Amsterdam. Hij is leraar orgel aan de academies van Blankenberge, Knokke en Veurne. Als organist is hij verbonden aan de hoofdkerk St. Petrus en Paulus en aan de Kapucijnerkerk in Oostende. Hij heeft uit sluitend werken van Johann Sebastian Bach op het program ma staan. •Sint Jacobskerk, Vlissingen, 12.00 uur Staatscircus Het Staatscircus van Moskou-Holiday staat vijf dagen in Cadzand-Bad. Zie woensdag. •Evenemententerrein, Cadzand-Bad, 16.30 en 20.00 uur Dial-act Festival Voor het eerst wordt een Dial-act Festival gehouden. Op het terrein van de stichting Zeeuwse Boerenkoopdagen treden vier muziekgroepen op die in hun moerstaal zingen. Het betreft de Zeeuwse band Du Driefstang, de folkrock- groep Kas Bendjen uit de Achterhoek, de rockband Goed Goan uit Apeldoorn met onder meer rockcovers voorzien van eigen teksten in Gelders dialect en Surrender met het ge bruikelijke Zeeuwse repertoire. •Feesttent Groeneweg, Koudekerke, 19.00 uur Peerockfestival Voor de elfde keer wordt het Peerockfestival gehouden. Op het kleine podium staan The Majestic 12, Homesick the Louisiana Men en Bas de Haan en op het grote podium verschijnen The Wounded, Ozzy Osbourne Revival Band en de hoofdact The Sheer. •Paardekuip, Colijnsplaat, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23