Ouderen risico in verkeer Trajectcontrole in tunnel PZC Soedan dreigt buitenlandse troepen te weren Vrijgelaten Sacirbey haalt fel uit Gedeputeerde vil kunstgras )p sportvelden Vitamines egen agressie n gevangenis Meer bejaarde automobilisten op steeds drukkere wegen Jongeren belagen bus in Vlissingen 4 Handelsakkoord lijkt nog ver weg Banenverlies bij DSM Ook jacht ligt liever gratis Kloetinge hapt naar adem i 25° Jib" 03 Warm met zon Veel zon en droog. Matige oostenwind. Maxima vanmiddag rond 25 graden. Ook morgen prachtig zomerweer. 246e jaargang no. 176 „oensdag 28 juli 2004 lus nummer 1,20 Jeugd is helemaal niet zo onbeleefd internet: www.pzc.nl PEN' HAAG - Muhamed Sacir- jev, de voormalige Bosnische sinister van Buitenlandse Za len en VN-ambassadeur die an- jerhalf jaar in een Newyorkse jevangenis vastzat, is gisteren iitor de rechtbank op vrije voe len gesteld. pe rechter oordeelde dat Sacir- jéy de uitspraak in zijn al vijf- jen maanden lopend proces bui- yn de gevangenis mag afwach- in Wel is een borgsom van zes iiljoen dollar betaald. Direct na zijn vrijlating deed Sa- jrbey tegenover de tv-rubriek Hova harde uitspraken over het jeleid van het Westen in de oor log in Bosnië-Herzegovina. Sa- irbev beschuldigde de toenmali ge Amerikaanse onderhandé- jar Holbrooke en VN-diplo- naat Bildt ervan niets gedaan hebben om de massamoord in Srebrenica in 1995 te voorko- aen. Daarbij kwamen ongeveer p-enduizend moslims om in de ioor Nederlandse VN-militai- en bewaakte enclave. Sacirbey E dat het Westen misschien eet het groene licht aan de Ser- esche president Milosevic voor volkenmoord heeft gegeven, aaar dan toch in elk geval oran- en deel van zijn losgeld is aarschijnlijk betaald door Ge- rge Soros waarvoor ook prin- es Mabel, de vrouw van prins bso, werkt. Sacirbey en Mabel Smit hadden in de jaren egentig een relatie. De oud-di- iomaat zat vast in de VS op ver lek van de Bosnische regering, ie hem van machtsmisbruik en raude beschuldigt. GPD QDDELBURG - Het vervan- tn van natuurgrasvelden door unstgras levert voor veel spor- iccommodaties flinke voorde- op. !e kunstgrasvelden kunnen tel meer en vrijwel altijd ge- ruikt worden. De onderhouds- sien zijn lager. Er komt op de lortterreinen ruimte vrij, die or andere doeleinden - zoals bouw van huizen - gebruikt in worden. leze conclusies trekt gedepu- erde H. van Waveren (CDA, tort) op grond van het onder- ekvan Sport Zeeland Optima- iering Buitensportaccommoda- i. Hij gaat ze onder de aan lacht brengen van de gemeente- Kturen. Met name het vrijko- van schaarse ruimte voor ouwen - niet alleen woningen, aar ook andere voorzieningen trekt hem bijzonder aan. «gina 13: •voordelen kunstgras 'EN HAAG - Vierhonderd ge- sngenen krijgen dit najaar voe- togssupplementen bij hun aaltijd om hun agressiviteit te tnninderen. et onderzoek onder de gevan gen komt twee jaar nadat een foef in Groot-Brittannië heeft togetoond dat voedingssupple- enten het gedrag van gedeti- erden positief beïnvloeden, evangenen kregen er meer vita- étten, mineralen en vetzuren ionen, waarna het aantal ge- ddsincidenten met een kwart idde. De Nederlandse proef ordt gehouden onder gevange- ain de leeftijd van 18 tot 24 In deze categorie vindt reia- Kf het grootste aantal geweld ige incidenten plaats. 'et experiment vloeit voort uit "besef dat voeding het gedrag mensen kan beïnvloeden. d jaar begint de Wage- agse universiteit een onder kom te kijken of depressivi- onder ouderen afneemt, als fineer vis eten. GPD «gina 3 eet meer vis voor een veilig land door Merle Tip keersintensiteit almaar toe- groep om het leven. De meeste lijking met 1985. Daarnaast ver- lei technische snufjes neemt. verkeersongelukken vinden wel- wacht de SWOV de komende tering van het. riicni DEN HAAG - Bejaarde au tomobilisten vormen een steeds grotere risicogroep in het verkeer. Met name mensen van 75 jaar en ouder lopen een toenemen de kans om in het verkeer gewond te raken of te over lijden. Dat komt vooral doordat een groeiend aantal automobilisten tot op hoge leeftijd blijft doorrij den, terwijl ook de totale ver keersintensiteit neemt. Het aantal verkeersslachtoffers onder oudere automobilisten (zo wel gewonden als doden) is nu al zorgwekkend hoog in vergelij king met andere leeftijdsgroe pen. Volgens het wetenschappe lijk onderzoeksinstituut voor verkeersveiligheid SWOV zal dit aantal in 2010 zijn toegeno men met 25 procent ten opzich te van 1998. Vorig jaar raakten bijna vierhon derd 75-plussers bij een ver keersongeval gewond en kwa men 23 mensen uit deze leeftijds groep om het leven. De meeste verkeersongelukken vinden wel iswaar nog plaats in de groep van 18- tot 24- jarigen, maar worden de cijfers afgezet tegen het (geringe) aantal kilometers dat ouderen rijden, dan vormt de groep 75-plussers de grootste risicogroep op de weg. Door de vergrijzing en het toene mende welzijn onder ouderen neemt het aantal 75-plussers dat blijft autorijden voortdu rend toe. Naar schatting hebben nu vierhonderd op de duizend 75-plussers nog een geldig rijbe wijs, een dubbel aantal in verge lijking met 1985. Daarnaast ver wacht de SWOV de komende zes jaar een toename van de ver keersintensiteit van veertig pro cent op provinciale wegen en tachtig procent op snelwegen. Onderzoekster Ragnhild David- se van de SWOV: „Zonder maat regelen zal ook de totale ver keersveiligheid slechter wor den." Een oplossing is volgens haar het gebruik van intelligente transportsystemen (ITS) in de auto die de oudere bestuurder bij het rijden ondersteunen. „Au tofabrikanten ontwikkelen aller lei technische snufjes ter verbe tering van het rij comfort. Als we dat al kunnen, laten we er dan ook voor zorgen dat er syste men komen die de verkeersvei ligheid bevorderen." Ouderdom heeft gevolgen voor de rijvaardigheid en het verkeer- sinzicht. Ouderen hebben meer tijd nodig om informatie in zich op te nemen en te reageren. Ook ziet een 65-plusser minder goed wat er om hem heen gebeurt. GPD pagina 4 slimme auto voorkomt botsingen van onze redactie buitenland KHARTOEM - Soedan heeft gis teren gedreigd dat het terug slaat als buitenlandse troepen het land zouden binnenkomen om een einde te maken aan het geweld in de provincie Darfoer. De regering in Khartoem be schuldigde Washington er van het moslimregime te willen om verwerpen. Mogelijk wordt deze week in de VN-Veiligheidsraad gestemd over een resolutie die sancties te gen het regime van Soedan mo gelijk moet maken. Groot-Brit tannië en Australië hebben al ge zegd in staat te zijn om troepen te sturen, maar er is nog geen be sluit over een vredesmacht ge vallen. De Soedanese minister van Bui tenlandse Zaken Ismail dreigde met geweld tegen eventuele VN-troepen. Hij stelde dat de schuld van de penibele situatie in Darfoer geheel ligt bij de re bellen, die strijden tegen de Ara bische milities. „Wij zijn deze oorlog niet begonnen", aldus de bewindsman. Maar hij erkende dat de regering verantwoorde- (Advertentie) 't is Woonsdag! Kom op Woonsdag avond in alle rust eten en winkelen. Hel bedrag dat |e tussen 17-21.30 uur besteedt I in ons restaurant, krijg je terug als korting op je IKEA aankopen* We zijn tot 22 uur openl 'Alleen vandaag geldig Actievoorwaardon op IKEA.nl o( in hel restaurant. Info: 0900-235 45 32 (0 10/min IKEA www woonsdag.nl lijk is voor het ontwapenen van de milities. Een rebellenwoordvoerder deed een dringend beroep op de VN om in te grijpen en 'een eind te maken aan de etnische zuiverin gen door de milities, die door de regering gesteund worden'. De ontwerp-VN-resolutie stelt een wapenembargo in tegen zowel de milities als de rebellen, en dreigt het regime met sancties door Maurits Sep ELLEWOUTSDIJK - In de Wes- terscheldetunnel komt waar schijnlijk toch trajectcontrole om hardrijden tegen te gaan. Landelijk verkeersofficier van justitie K. Spee hoopt over een jaar met trajectcontroles te kun nen beginnen. De NV Westerschei detunnel juicht trajectcontroles toe. Di recteur T. Buis heeft de indruk dat er te veel te hard wordt gere den, ook buiten de stille uren. Spee heeft overleg gehad met de NV Westerscheldetunnel, de pro vincie Zeeland, de politie Zee land en hoofdofficier van justi tie in Middelburg G. van der Berg. Zij zijn het erover eens dat de snelheidsovertredingen in de tunnel een hardere aanpak vereisen om ernstige ongeluk ken te voorkomen. Trajectcon trole, waarbij wordt gemeten hoe lang een automobilist er over doet om een bepaalde af stand af te leggen, is volgens Spee 'de beste oplossing'. De Westerscheldetunnel is met 6,6 kilometer te lang om alleen aan het begin en het eind came- VLISSINGEN - Chauffeur Eugène Louwer- se beziet de ravage, nadat een groep jonge ren in de Vlissingse wijk Pauwenburg drie ruiten van zijn bus heeft vernield. Geen van de zeven passagiers raakte gewond. De groep jongens leek de bus van Con- nexxion op te wachten, toen die rond half elf door de Van Hogendorpweg reed. De po litie weet niet zeker of de jongeren kiezel stenen hebben gegooid of met een lucht buks hebben geschoten. De groep ging er di rect vandoor; niemand werd aangehouden. Louwerse stopte direct en liet de passa giers, onder wie een jonge vrouw met een kind vhn tien maanden, uitstappen; dat luk te voordat de ruiten instortten. De jonge moeder dacht dat de actie tegen haar ge richt was; zij zou eerder in de wijk zijn be dreigd. De politie heeft gisteravond enkele getui genverklaringen opgenomen; zij zag in het incident geen gerichte aanslag, maar balda digheid. foto Lex de Meester Mare Newson speelt met techniek j en kleur Planeten verklankt in Grote Kerk Veere De economie kan een flin ke impuls krijgen van een akkoord voor een vrijere wereldhandel. En toch lijkt zo'n akkoord nog ver wég. Deze week komen in Genève (foto) ministers en regeringsfunctionarissen bijeen voor een conferentie van de Wereldhandelsorga nisatie. Ze proberen de vastgelopen on derhandelingen vlot te trekken. Topman H. van Dalen van DSM zei gisteren in de toe lichting op de halfjaarcijfers dat het chemieconcern een voorzichting herstel ziet. Maar verder snijden in het personeelsbestand is onver mijdelijk. De nettowinst steeg in het tweede kwartaal in vergelijking met vorig jaar 43 procent tot 97 miljoen euro. Soedanese jongens spelen basketbal in het vluchtelingenkamp Kakuma in Kenia. Het kamp fungeert al vijftien jaar als opvangplek voor tachtigduizend mensen, van wie de meesten zijn gevlucht voor het geweld in het zuiden van Soedan. foto Stephen Morrison/EPA als het geen maatregelen neemt om de zwarte bevolking van Darfoer te beschermen tegen de milities. GPD/RTR ra's te hangen, vindt Spee. Dan rijden mensen eerst te snel en dan te langzaam. Dat levert twee keer gevaarlijke situaties op. ..Als we het doen, komt er ook halverwege een meetpunt. En als automobilist weet je niet welk deel in de tunnel wordt ge meten." Een systeem voor trajectcontro le is duur. Spee schat de kosten voor de Westerscheldetunnel, omdat er twee buizen zijn, op één tot twee miljoen euro. Maar als de noodzaak er is, zal hij niet aarzelen het aan te schaf fen, benadrukt hij. „We gaan eerst onderzoeken hoeveel au to's door de tunnel rijden en hoe veel er te hard rijden. Maar ik heb begrepen dat het soms wel op straatracen lijkt wat daar ge beurt. Een tunnel heeft al meer gevaren in zich dan een gewone weg, dus dat moeten we echt een halt toeroepen." Controles vinden nu plaats met videowagens. Die rijden door de tunnel en houden hardrijders buiten de tunnel aan. Radarau to's zijn niet geschikt, omdat ze daar niet langs de kant kunnen staan. Flitsen is bovendien ge vaarlijk vanwege de mogelijke schrikreactie van bestuurders. De snelheid meten op vaste pun ten met infraroodcamera's kan technisch wel, maar Spee vindt dat niet verstandig omdat be stuurders op die punten flink af remmen. Dat is gevaarlijk voor anderen. Meer en meer bezitters van plezierjachten kiezen voor de verboden, maar gratis ligplaatsen aan de steigers in de ha vens bij de Roompotsluis. Dat stuit de eigenaren van het sportvisbedrijf Neeltje Jans en frituur De Helling tegen de borst. De watersporters treffen bij de steigers geen voorzieningen aan, maar laten vaak wel een enorme puinhoop achter bij hun vertrek. Rijks waterstaat geeft geen voorrang aan de controles van de steigers. Eersteklasser Kloetinge speelde gisteravond voor de tweede keer binnen vier dagen tegen een ploeg uit Tel Aviv. Zaterdag won Bnei Yehuda met 5-1, giste ren was Hapoel met 8-1 te sterk. De eerste helft hield Kloetinge de Israëlische profclub nog wel bij, maar na rust niet meer. Niels Ko- le maakte net als zaterdag de enige Zeeuwse tref fer. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 17 en 18; Kunst: 19, 20 en 21, Uit: 23 en 25. (Advertentie) ÜWM.Hi «•*><««*»*-• KRANT VOOR S I A N »- Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 Voor automatische incasso stem Ik toe in afschrijving van mijn (postlbankrekenmgnummei PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In de colofon treft u nadere informatie aan Noteer u mij voor een proef abonnement van 5 weken voor €14.50 Ik geel daarbij éénmalig toestem ;enmalig I maanden) Noteert u mij voor een abon nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O Rer maand met automati sche incasso 19,45). per kwartaal met automa tische incasso 56,60) O per jaar met automatische incasso 217,001. Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis. 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1