Fatsoen is best belangrijk PZC Stiekem binnengluren bij Kunst op Kamers Toppers tonen levensechte :unst in Fruitteeltmuseum ELICHT Met een zaklamp en eigen stoel naar Nacht van buitengewoon film 15 Berging van Tricolor jaar later klaar Overleg geluidhinder Sloegebied Bromfietser gewond bij botsing Drugs in beslag genomen Vijftig hardrijders geflitst Gewonde bij uitwijkmanoeuvre lisn»"- woensdag 28 juli 2004 TERNEUZEN - De berging van liet Noorse autoschip Tricolor wordt in september afgerond. Bat is bijna een jaar later dan aanvankelijk was gepland. De drijvende bok Taklift 4 heeft de afgelopen maanden de grootste achtergebleven wrakstukken ge borgen. Nu worden met een grij per de kleinere wrakresten van de zeebodem weggehaald. j Be berging van de Noorse auto carrier. die op 14 december 12002 in het Nauw van Calais (zonk na een aanvaring met het containerschip Kariba, had vo rig najaar geklaard moeten zijn. Het slechte weer gooide roet in bet eten, waarna de Combinatie Berging Tricolor (CBT) besloot bet werk tijdens het stormsei zoen stil te leggen. Dit voorjaar, vlak voordat het bergingswerk werd hervat, we zen peilingen uit dat de vier los gesneden wrakstukken die nog op de zeebodem lagen, volledig walen ingezakt. Terwijl ze aan vankelijk 32 meter hoog waren, troffen de bergers alleen nog hoop schroot van nauwe lijks zes meter aan. Het aanvan kelijke streven de operatie nog voor de zomer af te kunnen ron den, bleek niet haalbaar. Het wrak werd vorige zomer en najaar in negen delen gezaagd een speciale zaagkabel. Vijf' tukken en enkele honderden au to's werden toen boven water ge takeld en geborgen. De andere vier stukken moesten de afgelo pen maanden vanwege de slech te staat waarin ze verkeerden met een grote grijper worden op- eruimd. Dat is nu gebeurd. )e Taklift 4 vist nu het achterge- leven schroot op: honderden Utowrakken, stukken parkeer lek en losgeslagen delen van de jmp. In september moet de zee- ódem weer schoon zijn. Ie operatie was oorspronkelijk egroot op veertig miljoen euro, jaar gaat zeker vijftig miljoen euro kosten. Of het project als- og geld oplevert, is de vraag, lirectievoorzitter B. Vree van et Rotterdamse sleep- en ber- ingsbedrijf Smit, dat optreedt Is hoofdaannemer, zei onlangs: ,Als het meezit, komen wij er onder kleerscheuren uit." kunst door Rolf Bosboom Toch wel brave lui, die jeugd van te genwoordig. Ze worden vaak versle ten voor onverschillig, onbehoorlijk en onbeleefd. De wereld zouden ze be schouwen als één grote vuilnisbak, ze zijn naar verluidt grof in de mond en op staan voor de oudere medemens, ho maar. Cijfers vertellen echter een wat ander verhaal. En zijzelf ook trouwens. 'Het negatieve beeld dat het laatste jaar door de media over de jeugd wordt ge schetst, lijkt overtrokken', beweert Ka- boem Media. Kaboem is een populaire website voor zogeheten tweens, kinde ren tussen de 9 en 15 jaar. Deze week publiceerde zij de resultaten van een landelijk onderzoek naar normen en waarden onder jongeren, op basis van de mening van duizend van hen. Enkele cijfers op een rij: 57 procent staat in een volle trein, tram of bus meestal op voor een oudere medepassa gier, 87 procent spreekt ouderen meest- Jongeren vinden zichzelf niet zo onverschillig, onbehoorlijk en onbeleefd als regelmatig van hen wordt beweerd. foto Dirk-Jan Gjeltema Tweens al of soms met u aan, 72 procent heeft nog nooit een docent uitgescholden, 82 procent vindt dat je beleefd moet zijn te gen een agent, 80 procent zegt nooit ie mand vreselijke ziektes toe te wensen en 82 procent heeft nimmer iets uit een winkel gepikt. Het zijn geen slechte scores. Opmerkelij ker nog is dat, hoewel niet iedereen weet wat er precies onder moet worden verstaan, 62 procent van de ondervraag de jeugdigen zegt normen en waarden belangrijk te vinden. Het niet aflatende pleidooi van Balkenende en de zijnen voor het herstel van het aloude fatsoen lijkt warempel resultaat te hebben, on der de jeugdigen in elk geval. De 15-jarige Ricardo Hofman uit Goes, gehuld in een Bob Marley-shirt en ge tooid met een honkbalpet, zit achter de cataloguscomputer in de plaatselijke bi bliotheek. „Hoe ik met mensen omga, ligt eraan hoe ze mij benaderen. Als ze aardig voor mij zijn, probeer ik ook aar dig terug te zijn." Hij bekent wel eens uitgevallen te zijn tegen een docent. Vooral met een lera res Duits heeft hij het regelmatig aan de stok. „Met haar heb ik altijd ruzie. Die zegt steeds dingen zoals 'Je hebt het IQ van een tuinhek' of 'Je bent een oude grammofoonplaat met krassen erop'. Dan zeg ik wel wat terug." Ricardo is best bereid om in een volle trein of bus op te staan voor een zicht baar minder krasse grijsaard, maar heeft daarvoor wel zijn eigen regels. „Als zo iemand zegt: sta eens op, dan blijf ik gewoon zitten. Maar als hij niets zegt, dan sta ik wel op." Anton Jansen (11) stuurt zijn rode race bolide radiografisch door de Piet Hein- straat. Hij komt van Terschelling, maar is op bezoek bij zijn zus in Goes. „Meest al. sta ik op voor ouderen. Als ze moei lijk de bus of trein in kunnen komen, dan help ik wel." Eén keer heeft hij een onderwijzeres uitgescholden. „We moes ten nablijven en toen riep ik 'zak'. Ge lukkig hoorde ze het niet." Rosalie Veenenbos uit Middelburg staat met een paarse weekendtas klaar om op de intercity te stappen. Ze maakt in het openbaar vervoer indien nodig plaats voor ouden van dagen en zegt u tegen hen. „Dat vind ik netjes." En nee, een le raar heeft ze nog nooit uitgescholden. Ook de 13-jarige Linsey Groot, vakan tievierend in Zeeland, gedraagt zich naar eigen zeggen doorgaans voorbeel dig. „Dat moet ook van mijn moeder." Natuurlijk zijn ze niet roomser dan de paus. Op de stoep fietsen doen ze heus wel, de een vaker dan de ander. En af val belandt regelmatig op straat. „Dat gebeurt met een papiertje of zo, als het tenminste niet zo groot is", zegt Linsey. „Maar het is wel erg voor het milieu", beseft Anton. „Iedereen gooit wel eens wat op straat", weet Ricardo. „En over de stoep fietsen doe ik zó vaak, want ik heb een krantenwijk." Geen enkele 'tween' kijkt je nog glazig aan wanneer je het hebt over normen en waarden. „Een norm is een ongeschre ven regel en een waarde is iets wat je be langrijk vindt", dreunt Ricardo op. „Of was het nou andersom?" Op school komt het regelmatig ter sprake, zegt Ro salie. „Ik vind het best belangrijk. Je leert bijvoorbeeld dat je mensen niet zo maar mag uitschelden." Linsey: „We hebben het regelmatig over dit soort dingen. Soms vind ik het een beetje on zin, maar dan luister ik gewoon niet. Of ik weet wat normen en waarden precies zijn? Een beetje." „Bij maatschappijleer gaat het nergens anders meer over", heeft Ricardo ge merkt. „Op zich is dat wel leuk." Soms leidt dat ook tot resultaat. „We hebben een jongen in de klas die wiet gebruik te. Een keer ging het daar bij maat schappijleer over. Toen bleek dat ieder een ertegen was. Die jongen is er daar na mee gestopt." Voorbeelden van hoe hij zijn eigen gedrag heeft aangepast, heeft hij niet direct paraat. „Het blijft toch moeilijk om iets aan'jezelf te veran deren." MIDDELBURG - Na de zomervakantie gaan de provincie en de drie Sloegemeenten (Borsele, Middelburg en Vlissin- gen) met omwonenden en. bedrijven praten over ruimere geluidsnormen voor het haven- en industrieterrein. Momenteel is de geluidszone in het Sloegebied 's nachts tussen 23.00 en 7.00 uur volledig opgevuld: er kan niet meer lawaai worden gemaakt. Dat beperkt de uitbrei dingsmogelijkheden, omdat de nog lege gronden in het Sloegebied niet alleen met bedrijven die alleen overdag la waai produceren, kunnen worden bezet. Onderzoek wijst uit dat meer geluidbesparende maatregelen geen oplos sing bieden. Verruiming van de geluidszone rond het Sloe, met name ter hoogte van Borssele en Nieuwdorp, is dat wel. Bij Nieuw- en Sint-Joosland kan de geluidszone worden ver kleind. In september en oktober worden bijeenkomsten belegd met dorpsraden en belanghebbenden in de betrok ken kernen. MIDDELBURG - Een 78-jarige bromfietser uit Middel burg is gisterochtend met onbekend letsel opgenomen in het ziekenhuis van Vlissingen De man reed over de Stationsbrug in zijn woonplaats toen hij onwel werd. Hij reed tegen de achterkant van de voor hem rijdende auto aan en viel. RENESSE - Twee inwoners uit 's Gravendeel zijn in de nacht van maandag op dinsdag op de Roelandsweg in Ren- esse aangehouden in verband met het bezit van hard-drugs. Volgens een woordvoerster van de politie ging het om een halve gram, die in beslag is genomen. Na verhoor en het betalen van een boete zijn de jongens (van 17 en 18 jaar) weer in vrijheid gesteld. ZIERIKZEE - Bij controles op de weg naar de Ooster- scheldekering bij Burgh-Haamstede, de Heuvelsweg bij Kerkwerve en de N57 bij Nieuwerkerk zijn maandag vijf tig weggebruikers betrapt op te hard rijden. De meeste overtreders werden geconstateerd op de Heu velsweg, waar 27 passanten harden reden dan de toegesta ne 80 kilometer per uur. Bij Nieuwerkerk liepen 22 auto mobilisten tegen de lamp. Op de weg naar de stormvloedkering hield er slechts één zich niet aan het daar geldende maximum van honderd ki lometer. In totaal passeerden 1915 weggebruikers de poli- tieradar. YERSEKE - Een 46-jarige man uit de gemeente Reimers- waal is maandag aan het eind van de middag gewond ge raakt op de Molendijk in Yerseke. Een 57-jarige bestuurder uit dezelfde gemeente moest uit wijken voor een tegenligger, raakte van de dijk en gleed over de parallelweg de sloot in. Zijn passagier, de 46-jari- ge man, liep daarbij letsel aan zijn schouder op. Hij is naar het ziekenhuis in Goes gebracht. Een takelbedrijf heeft de auto weggesleept door Ali Pankow ZONNEMAIRE - Het belooft een bijzondere nacht te worden tijdens de late uurtjes van zater dag 14 augustus in de polder bij Zonnemaire. Tien separate beeldschermen worden opge steld op het akkerland voor de 'Nacht van de buitengewoon film'. Initiatiefnemer Jaap Verseput heeft vijftien bekende en min der bekende filmers gevraagd speciaal voor dit festival een korte film van vijf minuten te maken. Het overkoepelende the ma is 'Zaad'. De beeldschermen staan opge steld aan de Noord Langeweg achter Zonnemaire. Bezoekers dienen met eigen stoel en zak lamp hun met films geplaveide weg over de akker te volgen. Dit project is tot stand gekomen in samenwerking met NW De- von in Engeland. Enkele Engel se en Nederlandse cineasten heb ben samen een film gemaakt. Zo toont het duo Heidi C. Mors- tang en Bei Ning het product van hun samenwerking, evenals de Engelse cineaste Kirsty Wa- terworth samen met de Schouw- se beeldend kunstenaar Mai'i- nus van Dijke. Herkenbaar Hoewel nog weinig bekend is over het eindresultaat, mag van Waterworth en Van Dijke ver wacht worden dat het verschil in cultuur en opvatting duide lijk herkenbaar zal zijn. Waterworth heeft grote betrok kenheid met het platteland en Van Dijke geldt als expert op het gebied van het vastleggen van veranderingen in de natuur. Voor filmmaker Andries Meij- sen uit Zonnemaire is compo- neerdrift de belangrijkste drijf veer voor zijn film A la recher che d'un jour ordinair. Hij maak te een zoektocht naar de cohe rentie tussen losse beelden van het Zeeuwse landschap, symfo nische geluiden en stemmen. Erik de Bruyn, vooral bekend van de film 'Wilde Mossels', maakte een lyrisch filosoferen de korte film over het leven. Zijn uitgangspunt daarbij is dat zaad aan de basis ligt van veel leven. De bekende cineast Frans Bro- met presenteert in de Nacht van de buitengewoon film 'Het zwar te schaap'. Op geheel eigen wijze maakte hij een film over een ervaren melkveehouder. Contrast Zodra deze man de leeftijd van 65 is gepasseerd, doemen vragen op: Hoe lang blijft hij nog door gaan als boer? Neemt zijn zoon het bedrijf over en waarvan moet hij dan rondkomen? „Een mooi en schrijnend contrast tus sen heden en verleden", aldus Bromet. 'Het ei van Leon' is een essa yachtige film van Leon Giesen. Hij speelt met een aantal ge dachten met behulp van film, li- ve-muziek en live-voice. Giesen benadert 'zaad' in overdrachte lijke zin. Zaadjes die geplant worden in je hoofd, oftewel: hoe ontstaat een idee? Andere cineasten van wie korte films te zien zijn in deze nacht: Maarten van Soest, Digna Sin- ke. René Bosman, Sahin Sisic. Ton van Zandvoort en Paul en Menno de Nooijer. Verder krijgt dit festival een verrassende di mensie met het project 'Floating Cinema' van beeldend kunste naar en filmmaker Jon Rubin. Beelden worden geprojecteerd op een zich op het water voortbe wegend object, de 'Cinema Craft'Het vaartuig zal in de jachthaven bij 'Zaad' uit het niets verschijnen en enige tijd aanwezig blijven. De Nacht van de buitengewoon film begint om 22.00 uur. Het terrein is vanaf 21.30 uur geo-r pend. laarten Welbergen schilderde een vallende meloen. foto Dirk-Jan Gjeltema tor Jeroen Jumelet ÏLLE - Je zou het fruit zo an de schilderijen pakken om te eten. Levensechte fruit- unst in het Fruitteeltmuseum Kapelle. „De kunstenaars die cr hangen zijn echt de top van «Ierland", zegt G. Heerebout, ïecteur van het museum. Ik wilde graag een expositie an kunst. Natuurlijk moest het |s met fruit te maken hebben 1 zo kwam ik hierop. Het was p bewuste keus. Dit werk lit precies aan bij de rest van f collectie van het museum. negen kunstenaars die in het iseum exposeren zijn neo-rea- ten. De voorstellingen zijn na niet van echt te onder leiden. als het werk van Eliot Allsop. n stilleven uitgevoerd in gra- t is zó tastbaar dat het een art-witfoto lijkt. Alleen met neus dicht tegen het doek is te zien dat het hier niet om gefo tografeerde, maar getekende perziken gaat. Heerebout is duidelijk in zijn sas met de expositie. „Ik denk dat het een miskende kunst vorm is. Gelukkig is het nu een beetje in opkomst. Het geeft he lemaal niet dat iets levensecht wordt neergezet. Ik vind het prachtig. Bij de opening, vorige week, waren nogal wat fruitken- ners aanwezig. De meesten kon den de afgebeelde appels tot op de naam determineren." Naast het klassieke realistische werk, wat iets weg heeft van stil levens uit de Gouden Eeuw, hangt in Kapelle ook surrealis tisch werk. Zoals de vallende meloen van Maarten Welbergen. Welbergen schildert het fruit realistisch, maar door iets met de objecten te laten 'gebeuren', tilt hij de voorstellingen naar een hoger plan. Op een schilderij van Rob Mohlmann met de titel 'valap- peltjes' is van bovenaf te zien hoe een bord, een schilmesje en een paar kleine appeltjes naar beneden vallen. Het bord valt aan diggelen, waarbij de scher ven uit het werk lijken te spat ten. „Ongelooflijk knap ge maakt", zegt Heerebout. „Je ziet in het vallende schilmesje zelfs de spiegeling van de vallen de appel." Volgens Heerebout is het tastba- i-e dat alle schilderijen in zich hebben, bij uitstek geschikt voor het museum „Ik kan hier moeilijk abstract werk hangen, daarvoor moet je toch echt er gens anders heen." Hoewel de expositie nog maar twee middagen open is geweest, zijn er al twee werken verkocht. „De bezoekers zijn allemaal heel enthousiast." De expositie in het Fruitteeltmu seum duurt nog tot zaterdag 25 september en is van woensdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur geopend. door René Schrier MIDDELBURG - Kunst op Ka mers is een expositie die op ver schillende manieren de nieuws gierigheid van de bezoeker prik kelt. In het pand Breestraat 17 te Middelburg laten twaalf van de 23 leden van de Zeeuwse Kunstkring hun werk zien. Wie de expositie bekijkt en weet dat in de kamers van dat pand over enkele maanden studenten huizen, ontkomt niet aan het ge voel dat je ergens stiekem bin- nengluurt. Dat zijn nu die panden waar in Middelburg zo veel over te doen is geweest. Zo gaan die studen ten van de Roosevelt Academy er dus bijzitten. Best aardig, die studentenkamers. De Zeeuwse Kunstkring heeft de gelegenheid te baat genomen en in een van de studentenhui zen een expositie ingericht. Ie der jaar komt de kunstkring tweemaal met werk van de le den naar buiten. Eén keer in de Vleeshal en éen keer op een an dere locatie. Toevallig is dat nu weer Middelburg. In elk van de tien kamers van het studentenhuis hangt werk van één of twee Zeeuwse kunste naars. De tien kamers geven de expositie een intiem karakter. Ie der heeft zijn eigen kamertje. Het meeste werk is nog niet eer der geëxposeerd geweest. Nieuw in de presentatie van de kunstkring is de zogenaamde Enkele nieuwe studentenkamers in Middelburg zijn nu ingericht als expositieruimte. budgetkamer. Dat is de toekom stige woonkamer van de studen ten, waar nu wat goedkopere werken te vinden zijn. Een van de exposerende leden van de kunstkring, Marijke Gus- senhoven, is niet ontevreden over de aanloop op de tentoon stelling. „Het loopt nog niet zo gek. En we hebben ook wel aar dig verkocht." Locatie De opzet van de Zeeuwse Kunst kring lijkt daarmee geslaagd. De kring wilde Open Huis hou den en met de bijzondere locatie een zo breed mogelijke doel groep aanspreken. De exposerende kunstenaars zijn Els van Baarle, Cobi Boone. Tessa Braat, Jorien Brugmans, Miems van Citters, Leen van Duivendijk. Saskia Eggink, Ma- foto Lex de Meester rijke Gussenhoven, Jan Kettele- rij, Marja de Lange. Giel Louws, Renée Mink. Rijnhard Schregardus en Christel Wij- land De tentoonstelling is nog dagelijks te zien van 11.00 uur tot 17.00 uur en loopt tot en met maandag 2 augustus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15