Para's moeten elders neerdalen PZC Souburgers strijden voor behoud zitbank Beide schippers nog verdacht in zaak aanvaring schepen ABS Middelburg doet Scheldetheater voelt zich mee aan De Wenswijk benadeeld door provincie Zeeland Airport ziet te veel nadelen aan landingsplaats ten noorden Calandweg Poelwijck kan door met plan agenda 0800 - 0231 231 (GRATIS) .11 Botsing auto met paard en wagen Verbetering zuivering bijna klaar Brutale diefstal uit fietstas Politie betrapt hardrijders Opnieuw vernielingen aan auto tor Frank Balkenende [TWEDORP - Zeeland Airport neemt het voortouw om een an dere permanente landingsplaats voor parachutisten te zoeken. Een veld ten noorden van de Ca landweg bij het vliegveld was in lieeld, maar aan die plaats kle ven volgens directeur P. Geysen van Zeeland Airport te veel na delen. Er komen dan te veel sportvlie gers in een te klein luchtruim y elkaar en dat is onveilig. De oelgroepen in tijd van elkaar scheiden is economisch onhaal baar, zegt Geysen. 3e directeur heeft een gebied ai zuiden van het vliegveld op ret oog. Volgens Geysen levert die locatie geen hinder op voor omwonenden. Dat is nu toe het probleem geweest. Paracentrum Zeeland, een van de grootste Üanten van Zeeland Airport, zit momenteel zonder vaste lan dingsplaats voor mensen die als sport parachutespringen. Vorig jaar verbood de Raad van State nog langer gebruik te maken van een akker bij Sinoutskerke, sen gehucht vlakbij 's-Heer Abtskerke. Omwonenden had den geklaagd over het geluid dat de aanvliegende toestellen maken. Ze werden zowel door de rechtbank in Middelburg als de Raad van State in het gelijk gesteld. Argument: recreatie is verboden op gronden met een ■agrarische bestemming. Het Paracentrum Zeeland wilde daarna met het risico lopen zon der vaste landingsplaats te zit ten De gemeente Goes hielp de wraspringers dit voorjaar uit de brand door twee tijdelijke landingsplaatsen aan te bieden: aan de Stelletjesdijk bij Oud- Sabbinge en Ankeveere/Oude Kraavert ten westen van Einde- vege. Goes heeft daarvoor tot eind dit jaar planologische ont heffingen verleend. Haast is geboden omdat de twee lijdelijke vergunningen eind dit jaar aflopen. Voor een nieuwe landingsplaats ten zuiden van het vliegveld moet een nieuwe ruimtelijke procedure worden s-H-ARENDSKERKE - Poel wijck in 's-Heer Arendskerke i mag verder met de omvorming \an het zorgcentrum. 3e provincie stemt in met het te- i rugbrengen van het aantal plaat sen van 125 naar 104. Het nieuw- bouwplan voorziet in 40 verzor- gingshuisplaatsen, 12 verpleeg- ruisplaatsen, 8 plaatsen voor tij delijke opname, 4 hospiceplaat- sen en 40 zorgwoningen. De provincie streeft naar sprei- aing van zorg over het platte- land. Grootschalige, klassieke zorgcentra zijn uit, kléine in. Poelwijck komt daaraan tege- moet door met andere regionale zorgaanbieders te werken aan Ü-uurszorg en spreiding van zorgwoningen over de verschil lende dorpen, onder meer in de 1 gemeente Borsele. REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur afgelopen en dat kost tijd. De vraag is of dat voor het eind van het jaar allemaal lukt. De landingsplaats ten noorden van Zeeland Airport is niet ge heel uit beeld - het planologi sche besluit van de gemeente Middelburg bevindt zich mo menteel in de inspraakfase - maar geniet niet de voorkeur door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De Middel burgse basisschool ABS doet in september mee aan het project De Wenswijk. De oudste leerlin gen gaan in de directe omgeving van het school aan de Zuidsin gel aan de slag met de thema's schoon, fijn en veiligheid. Het project De Wenswijk daagt scholieren uit om in beeld te brengen hoe zij hun wijk scho ner, groener of verkeersveiliger zouden maken. Dat gebeurt op verzoek van de gemeente, die de school steunt en de ideeën van de kinderen serieus bespreekt. Het is de bedoeling dat de kinde ren via het project De Wenswijk de drie thema's gaan onderzoe ken, campagne voeren en actie ondernemen. B en W van Mid delburg besloten gisteren 2000 euro beschikbaar te stellen. De Wenswijk komt voor uit de van de vliegvelddirectie. Overi gens is die locatie gekozen door een werkgroep van ambtenaren van provincie en de gemeenten Middelburg, Goes en Borsele. Een woordvoerder van de ge meente Middelburg beaamt dat de procedure blijft lopen, maar dat de 'locatie in de ijskast is ge zet'. landelijke campagne Echte Wel vaart in 2001. Daarin zaten de rijksoverheid, het bedrijfsleven en natuur- en milieuorganisa ties met het doel, samen het pro bleem van zwerfafval aan te pakken. Met het thema 'schoon' gaan de kinderen van de ABS kijken of zij een oplossing kunnen vinden voor het achteloos weggooien van papier, blikjes en lege friet bakjes. In het onderdeel 'fijn' on derzoeken de leerlingen de speel- voorzieningen en het groen in de omgeving van hun school. Het thema 'veilig' gaat over ver keer. Het is de bedoeling dat ook ouders en buurtbewoners een rol krijgen in het project De Wenswijk. De gemeente Middelburg heeft beloofd een aanspreekpunt in te stellen voor het project, de wen sen van de kinderen serieus te nemen en waar mogelijk te hono reren. Vliegvelddireeteur Geysen zou ook graag de landingsplaats bij Oud-Sabbinge een permanente status willen geven. „Zo spreid je de overlast." Overigens zijn er momenteel nauwelijks klach ten, zegt hij. Tot nu toe heeft al leen P. Daver uit 's-Heer Arends kerke aan de bel getrokken, on der meer bij de gemeente Goes door Wout Bareman TERNEUZEN - Gedeputeerde Staten meten met twee maten. Ze schatten het Scheldetheater in Terneuzen minder hoog in dan het nog te bouwen theater in Middelburg. Dat blijkt uit de bereidheid van GS nu al een structurele subsidie toe te ken nen aan het nieuwe theater, ter wijl er nog niet eens een beleids plan voorhanden is. Die ongelijke behandeling heeft directeur F. Lievens van het Scheldetheater gegriefd. Hoe wel de provinciale Raad voor de Cultuur adviseerde zowel steun te verlenen aan een op te richten Coördinatiepunt voor Podium kunsten in Zeeland als geld be schikbaar te stellen voor 'bijzon der theateraanbod', willen GS alleen weten van een jaarlijkse subsidie van 90.000 euro voor en het vliegveld. „Vooral bij wes tenwind komen ze over het dorp, waarbij de vliegtuigen veel lawaai maken, want die moeten in korte tijd veel hoogte maken. Dat motorgejank is hoogst irritant. Vooral het sta- tic-line springen, waarbij er steeds een para springt van dui zend meter hoogte, is hinderlijk, het nieuwe theater in Middel burg. Lievens begrijpt daar hele maal niets van. ,,De Raad voor Cultuur juichte toe dat de thea ters van Middelburg, Goes en Terneuzen de handen ineen wil len slaan en vond dat daarvoor best 20.000 euro beschikbaar kon worden gesteld. GS voelen daar kennelijk niets voor, want in de concept-Cultuurnota is die subsidie nergens terug te vin den. Dat de provincie voorts geen geld over heeft voor stimu lering van bijzonder theateraan bod - risicovolle voorstellingen - ach, dat kan gebeuren. Maar dat plotseling die 90.000 euro subsidie voor 'Middelburg' uit de lucht komt vallen, daar be grijp ik niets van." De Terneuzense theaterexploi tant heeft een brief van GS ont vangen, waarin hem wordt gewe zen op het krappe provinciale budget voor de podiumkunsten omdat de toestellen hier rond blijven cirkelen. Het tast echt je woongenot aan." GroenLinks heeft het Goese col lege van burgemeester en wet houders vragen gesteld over de hinder. De gemeente heeft Da ver doorverwezen naar de Mi lieuklachtenlijn van de provin cie. én op het feit dat extra subsidie voor 'risicovoorstellingen' in de eerste plaats een taak is van de gemeente. Lievens vraagt zich af waarom die argumenten al leen voor Terneuzen gelden en niet voor Middelburg. „Toppunt vind ik dat GS doodleuk melden dat ze die 90.000 euro willen neertellen, gebaseerd op een be leidsplan dat er nog niet eens is." De opstelling van GS steekt vooral omdat het Scheldethea ter wél een doortimmerd beleids plan heeft ingediend, dat nota bene is opgesteld in nauw over leg met provinciale beleidsamb tenaren. In een reactie wees een woord voerder van de provincie giste ren op de inspraakmogelijkhe den, die medio september wor den geboden. Bovendien gaat het om een concept-nota, die pas in december door Provincia le Staten wordt vastgesteld. door Ron Maqnée VLISSINGEN - Wie er schuld heeft aan het ongeluk op de Wes- terschelde ruim een week gele den is nog geen uitgemaakte zaak. Het Openbaar Ministerie en de politie onderzoeken de rol van beide schippers in het inci dent. Bij het ongeluk wisten twintig scouts nipt het vege lijf te redden. Het onderzoek naar het ongeluk tussen de Mohawk II uit Noor wegen en de Geertruid-Adiiana ARM-20 uit Arnemuiden is nog in volle gang, zo laat woordvoer der E. Kraszewski van het Korps Landelijke Politiedien sten (KLPD) in Driebergen we ten. Het Openbaar Ministerie onder zoekt samen met de waterpolitie van Vlissingen radarbeelden van de verkeerscentrale. Ook specialisten van het landelijk verkeers bijstand team van de KLPD werken mee aan het on derzoek. Woordvoerder Kraszewski kan nog niet zeggen wanneer het onderzoek afgerond is. „Dat kan nog een week duren, dat kan nog drie weken duren." Dui delijk is dat vooralsnog geen van de schippers vrijuit gaat. Verdachten Tijdens het onderzoek worden beide kapiteins als verdachten aangemerkt. Hen wordt wel licht overtreding van artikel 169 van het Wetboek van Strafrecht ten laste gelegd. Hierin staat dat de veroorzaker van een onge luk met een vaartuig of een vliegtuig maximaal zes maan den gevangenisstraf kan krij gen. Het Openbaar Ministerie besluit pas na het onderzoek of tot ver volging van één of beide schip pers wordt overgegaan. Kras zewski wil niet ingaan op de vraag wat de schippers wellicht fout hebben gedaan. De kapiteins zelf speelden el kaar direct na het ongeluk de zwartepiet toe. De Noorse schip per verweet de Amemuidse kot ter een plotselinge manoeuvre te hebben gemaakt. Volgens de Ar- nemuidse schipper voer de Noor aan de verkeerde zijde van de geul. Bij de botsing, in de nacht van zondag op maandag anderhalve week geleden, zonk het Noorse schip binnen enkele minuten. De twintig opvarenden van de Mohawk II (naast de kapitein twaalf scouts en acht begelei ders) konden allemaal in veilig heid worden gebracht. De scouts zijn dezelfde dag nog naar Oslo gevlogen. Ook de kapi tein is inmiddels naar Noorwe gen teruggekeerd. STREEKACTIVITEITEN AAGTEKERKE Terrein aannemersbe drijf Minderhoud. Burgemeester Bosse- laarstraat 22, 9.00 - 16.00 uur: Zomerver- koping van stichting Hulp aan Roeme nië; MIDDELBURG - Ontmoetingscentrum Griffioen, 13.30 - 17.00 uur: Inloopmid- dag voor jongeren met onder meer ta felvoetbal en darts; OOSTKAPELLE - Kamphuis Weltevre den, 18.30 - 21.30 uur: Ringrijden; Volks sterrenwacht Philippus Lansbergen, 19.30 uur: Zonne-avond voor toeristen; WESTKAPELLE - Zuiderstrand, 10.00 - 12.00 uur: Schminken; ZOUTELANDE - Langstraat, 13.00 - 17 00 uur: Sjezen rijden; Langstraat, 20.30 - 23.00 uur: Looporkest. (Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen woensdag 28 juli 2004 Bianca, Debby en Gerard Eckhardt (vlnr) komen even tot rust op het Souburgse bankje. door Ron Magnée OOST-SOUBURG - Souburgers zijn in verzet gekomen tegen plannen van de gemeente Vlissingen om de zitbank bij het NS-station te verwijderen. Het straatmeubel aan de kop van de Kanaal straat vormt de pleisterplaats voor veel wandelende ouderen. Bovendien beklemtonen de gebruikers dat Vlissingen geen recht van spreken heeft: „De bank is niet van de gemeen te, maar van de Souburgers." Oudere Souburgers willen er graag even uitrusten: de zitbank aan de kop van de Kanaalstraat, pal naast het trein station Vlissingen-Souburg, Op het punt waar de weg langs het station slin gert, staat al veertig jaar een grote zit bank met een bakstenen omheining. De gemeente Vlissingen wil de bank weghalen om de bocht in de weg te ver kleinen. In eerste instantie stuitte dit voornemen op weinig verzet. Tijdens een inspraakronde werd amper ge klaagd over het verdwijnen van het straatmeubel, kan Souburger en raads lid G. Eckhardt van de Partij Souburg Ritthem zich herinneren. „Er waren maar drie mensen tijdens de inspraak." Maar zoals dat wel vaker gaat met plan nen: op het moment dat ze concreet wor den, groeit het verzet. Eckhardt: „En dan zeg ik: 'Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald'." Plannen om de bank op een andere loca tie weer op te bouwen, vinden bij Echardt en de zijnen geen weerklank. „De bank hoort hier te staan." Ook het voornemen om de bank tijdelijk op te staan, vindt hij maar niks. „Nee, dan wordt de bank nooit meer opgebouwd. We zijn natuurlijk niet gek hè?" De frac tieleden van de Partij Souburg Ritthem vormen inmiddels de aanvoerders van het verzet tegen de sloopplannen. Mor gen dienen de leden tijdens de Vlissing- se raadsvergadering een motie in voor het behoud van de bank. Raadslid Eck hardt haalde in korte tijd vierhonderd handtekeningen op tegen de voorgeno men verwijdering van de bank. „Het hadden er makkelijk duizend kunnen zijn, als ik de kroeg was ingelopen met de lijst. Maar ik heb bewust alleen hand tekeningen onder ouderen opgehaald", aldus Eckhardt over zijn actie. Want de bank is ook echt voor bejaar den gemaakt. Dat staat op een plaquet te op de bankstenen omheining te lezen. „Geschenk van de Souburgse bevolking aan de bejaarden ter gelegenheid van de 100ste verjaardag in 1964 van de he ren J. Barentsen en J. Suurmond." Met de pet Veertig jaar geleden hadden deze beken de Souburgse ondernemers de leeftijd van honderd jaar bereikt. Een mooie aanleiding om een bank voor ouderen neer te zetten, zo dacht men in het dorp. En dus haalden de inwoners geld op om de bank te bekostigen, aldus Souburger C. Sebregts. „Men is gewoon met de pet langs geweest." Met centen, stuivers en dubbeltjes werd de bank uiteindelijk be kostigd. Anno 2004 strijkt Sebregts dagelijks neer op het bankje. „Ik kom hier elke foto Ruben Oreel dag, als het mooi weer is natuurlijk. Ge lijk even een boodschapje doen. en dan even zitten. Tot half vier, dan is het kof fietijd." Ook zijn dorpsgenoot C. Hendriks roemt de mogelijkheden om lekker even uit te rusten. „Je kan hier prima een ijs je eten en er is een frietboer in de buurt." Argumenten als zou de verkeers veiligheid erbij gebaat zijn als de bank verdwijnt, werpt hij ver van zich. „Dat is dom. De verkeersveiligheid is er niet mee gediend als de bank wordt wegge haald. Automobilisten weten nu dat er een bocht komt en rijden niet hard. Als je de bocht eruit haalt, wordt er veel sneller gereden, met alle risico's van dien." Eckhardt beaamt deze zienswij ze: „Als ze alles weghalen, wordt het een racebaan. En er is in deze bocht, in al die veertig jaar, nog nooit iets ge beurd." Maar het belangrijkste argu ment blijft volgens de heren het feit dat de bank er met het geld van de inwo ners van Oost-Souburg is gekomen. En dus heeft het gemeentebestuur van Vlis singen geen recht van spreken, vinden ze. Hendriks kort maar krachtig: „De bank is niet van de gemeente, maar van de Souburgers." DOMBURG - Bij een botsing met een paard en wagen is gistermiddag rond kwart voor vijf op de Singel in Dom burg een auto beschadigd geraakt. De 39-jarige Amster damse automobiliste reed achter het paard en wagen, dat bestuurd werd door een 43-jarige man uit de gemeente Veere. Op een zeker moment wilde de vrouw inhalen; het paard schrok en botste tegen de auto. Hierdoor ontstond schade aan de voor- en zijruit van de auto. Geen van de betrokke nen raakte gewond. 's-GRAVENPOLDER - Vanaf oktober voldoet de water zuiveringsinstallatie in de Willem-Annapolder bij 's-Gra- venpolder aan de Europese richtlijnen. Het is de laatste zuivering die waterschap Zeeuwse Eilanden aanpast om aan de nieuwe eisen te voldoen. De bouw van een nieuwe beluchtingstank is klaar, even als één van de twee nieuwe nabezinktanks. Na de bouw vakvakantie wordt de technische installatie voor de tanks aangebracht. Dan gaat het om voortstuwers en compressoren voor het mengen en beluchten van binnenkomend afvalwater. Als alles goed werkt, kan in oktober een verouderd oxidatie- bed worden afgebroken. Die maakt plaats voor een nieu we nabezinktank. De capaciteit van de zuivering stijgt met de verbetering van 3000 naar 4600 kubieke meter water per uur. Als het flink regent, kan er daardoor veel meer afvalwater wor den gezuiverd dan nu het geval is. MIDDELBURG - Een 33-jarige Middelburgse is gistera vond rond kwart voor zeven door een brutale dief besto len van haar schoudertas. De vrouw stond te wachten voor het verkeerslicht aan de Zandstraat in haar woonplaats. Op dat moment passeer de een man haar, eveneens op de fiets, en deed een greep in haar fietstas. Daaruit griste hij de schoudertas, waarin onder meer haar portemonnee zat. VROUWENPOLDER - De politie heeft gisteren bij snel heidscontroles in Vrouwenpolder en Middelburg tiental len hardrijders betrapt. Op de N57 in Vrouwenpolder con troleerden de agenten tussen acht Uur en half twaalf 's ochtends; van de 1925 voertuigen reden 42 te hard. In Mid delburg, op de Veerseweg, werden tussen één uur en half vier 's middags 353 voertuigen gecontroleerd; hiervan re den er 26 te snel. MIDDELBURG - In de Henry Dunantlaan in Middelburg is voor de tweede keer deze week dezelfde auto vernield. Afgelopen zaterdag was het voor het eerst raak en in de nacht van maandag op dinsdag was wederom de auto van een 78-jarige Middelburger het doelwit van vernielers. De ruitenwissers en buitenspiegel moesten het ontgelden. Het schadebedrag is onbekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11