PZC Behoud van molens loopt gevaar HF Onbenutte kansen op Oranjeplein ?H33i op' Geen pallets maar partytenten Sport voor chronisch zieke kinderen KORTING ïïijna helft Zeeuwse exemplaren kampt met achterstallig onderhoud liefstal van ijdschrift ost boete van de reepe 15 en 16 Rondleidingen kerncentrale gestopt Reddingsboot in actie Glazenwasser valt van dak Gewonden bij verkeersongeval GRATIS UV-ZONNEGLAZEN Vet cool factie: 0113-315649 „vvw.pzc.nl f-nwedactie@pzc.nl ?ostbus 314460 AA Goes «dvertentie-exploitatie: ujofd- en Midden-Zeeland: 0113-315520; •^uws-Vlaanderen: 0114-372770; Jonaak 020-4562500. dinsdag 27 juli 2004 editie Walcheren rRinus Antonisse ©NEUZEN - De instandhou- angvan de historische Zeeuwse lindmolens loopt gevaar. Er is weinig geld voor onderhoud zeker voor restauratie. De uije windvang rondom steeds :t molens verdwijnt en er is gebrek aan (vrijwillige) mo- aaars. fet name de hoge restauratie- asten zijn voor de moleneigena- en - particulieren, stichtingen 2gemeenten - een enorm strui- ciblok. weet bestuurslid Weemaes van vereniging De jetiwse Molen. Hij heeft de in- iaikdat gemeenten vanwege be- luinigingen de aandacht voor ie molens op een lager pitje iraaien. tgeyeer de helft van de bijna shtig molens in de provincie iGipt met achterstallig onder- »tid. Het benodigde ingrijpen aneert van een fikse opknap- «urttot een ingrijpende restau- atie. Momenteel is voor slechts ier molens een restauratieplan ;demaak maar het is onduide- i wanneer tot uitvoering kan orden overgegaan. Zo'n acht Lr geleden schrapte de provin ce subsicliebijdrage (25 pro- ït) en dat heeft bepaald niet stolpen, stelt Weemaes. smgkeer van de provinciale asidie zit er niet in, meldt ge muteerde H. van Waveren CDA, cultuur). Hij wijst erop staatssecretaris Van der van Cultuur de restaura- en onderhoudssubsidies :or molens wil samenvoegen één mstandhoudingsrege- :g „Voor grotere restauratie- erkzaamheden komt dan mak ijker geld beschikbaar." QDDELBURG - De Middel- iirgse ex-junk deed precies dat ii de Sparwinkelier vreesde; i]pikte een artikel uit zijn win- si. Gisteren moest hij zich ver boorden voor de Middelburg- ipolitierechter M. Meeuwisse. ijstak destijds die Voetbal In- raational stiekem bij zich om- hij het vervelend vond dat zo in de gaten werd gehou- en, verdedigde de 45-jarige Bddelburger zich. Hij gaf di- Kt toe dat hij op 13 september '('3 in Middelburg stom had ge adeld, dat hij precies dat had aaan waarvoor hij in de gaten «rd gehouden en dat hij nu in {problemen zit. 'antde schikking van 115 eu- s die hem was aangeboden, a hij niet betalen. De helft azijn maandelijkse uitkering in 455 euro gaat op aan het af- ssen van oude schulden, het idere deel moet hij aan zijn iders betalen voor kost en in- oning. kex-junk is naar eigen zeggen dioorlijk ziek. Hij heeft nier- nblemen en is ook nog steeds ïhankelijk van de methadon, fficier van justitie J. Valente eek hem eens aandachtig aan constateerde dat de Middel- irger er nog steeds uitziet als junk. „Spuit u nog?" „Nee, Koluut niet meer", luidde het Hwoord. De Middelburger •agde vervolgens de officier ■1 om zijn urine te controleren. half jaar geleden zou zo'n stnog positief zijn uitgevallen Mdat hij toen nog cocaïne en ïoine gebruikte. „Nu niet Valente eiste een boete 13115 euro, een bedrag gelijk in de eerder afgewezen schik- pg- Hij stelde echter voor om ie boete in vijf termijnen te be- «ïen. Meeuwisse volgde de offi- ^en vonniste conform. (Advertentie) schoehmü de i °Rastisch afgeprijsd Volgens Van Waveren kan er dan eerder met restauratie wor den begonnen dan nu het geval is, 'voordat de molen al hele maal vervallen is'. Er zit wel een adder onder het gras. „Een na deel is dat we een behoorlijke achterstand in de restauratie hebben. Een aantal molens valt dan tussen wal en schip", aldus de gedeputeerde. „We kunnen als provincie wel akkoord gaan met een instandhoudingsrege ling, maar dan moet er voor ge zorgd worden dat de slechtste, molens vóór die tijd nog worden aangepakt. Er is een overgangs periode nodig." Hij erkent dat de molens door de aandacht voor de historische boerderijen (versterkt door het Jaar van de Boerderij) wat op de achtergrond zijn geraakt. „Dat we nu eindelijk aandacht voor de boerderijen hebben, wil niet zeggen dat we de molens moe ten vergeten. Maar voor de boer derijen was echt een inhaalslag nodig." Van Waveren is bereid om met vereniging De Zeeuwse Molen de zaken op een rijtje te zetten. Tot die knelpunten waarover een gesprek nodig is, behoren ook de drie laatst overgebleven motor-maalderijen in Zeeland, vindt Weemaes. De motormaal derij nam de plaats in van de windmolen en is inmiddels ook al weer industrieel erfgoed. De bewaard gebleven maalderijen staan in Kuitaart (beschermd monument), in Hengstdijk en Oud-Sabbinge. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De jaarlijkse speelweek op het Meiveld in Middelburg is anders dan an ders. De kinderen bouwen deze keer geen hutten, ze maken thea ter, knutselen en kliederen met verf. „Mag ik de nummertjes twee van jullie?", brult begeleider Peter. De kinderen zoeken de ge vraagde stokken. Ze zijn bezig met het opzetten van een party tent. Peter weet wat hij doet, een tent opzetten is een kwestie van systematisch en gediscipli neerd een aantal stappen doorlo pen. Even later staat-ie al over eind. Verderop op het veld kijkt een groepje jongens afgunstig toe. „Die hebben de hele tijd hulp gekregen." De partytenten staan op de plek waar tot vorig jaar nog heftig werd getimmerd. Met de al bijna dertig jaar lange traditie van hutten bouwen is dit jaar ge broken. De oorzaak is een knal lende ruzie tussen de vaste vrij willigers en welzijnsorganisatie Stichting Sociaal Kultureel Werk Middelburg (SKWM). De vrijwilligers stapten op uit onte vredenheid over de manier waar op de SKWM één van de vrijwil ligsters de laan uitstuurde. Met nieuwe vrijwilligers en een nieuw programma is er dit jaar toch een speelweek op het Mei veld. Op het veld bij de Nassau- laan worden nog wel hutten ge bouwd, maar in Middelburg- Zuid staat theater centraal, met een opvoering voor de ouders op woensdagavond. Kinderen kunnen zich als een echte filmster laten rondrijden in een Amerikaanse slee. De to neelgroep studeert een soap in, later in de week maken kinde ren reclamefilmpjes en een jour naal over de belevenissen op het •Meiveld. Op het kleuterveld zijn de kinde ren bezig met de versiering van hun partytent. „Het was de be doeling dafr het een wall of fame werd", zegt een begeleider, met een blik op de verfdrab op het het doek. „Met afdrukken van de handen, net als in Hol lywood." Maar als je eenmaal met je hand in een pot verf hebt gezeten, wil Dan maar de hele pot; kinderen maakten gisteren tijdens de speelweek op het Meiveld in Middelburg hun eigen Hall of Fame. foto Ruben Oreel 0ZZ9 N3Zfl3NM31 OaVA3inOB3ai3H3S O 0333 N3ZD3ND31 93MNVWHVVH OW 3 N3ZH3NU31 J.WB1S100H9S 0033 aaooN NOliViS 0933 N3DNISSI1A ïwHiSums 093 3 oananos-isoo NI31d3fNVaO 0S13 0833 N39NISSI1A maiSN3aawd SNVH 9NI0l3ia31VM Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor deze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft ge kregen. De dobbelsteen brengt ons vandaag op het Oranjeplein in Oost-Souburg. Het plein dat nooit een plein was. Nou ja, misschien vroeger. Toen er nog een mu ziektent stond. Uit de hele buurt kwamen de mensen dan om te luisteren en te kletsen. Te genwoordig is het Oranjeplein in Oost-Souburg vooral een lan ge brede straat met een paar winkels, een basisschool en be jaardenwoningen. Het is een allegaartje van bebou wing op het Oranjeplein. Voor oorlogse woningen, moderne nieuwbouw en het hele scala daartussen. Er wonen voorname lijk ouderen. En die hebben het daar goed naar hun zin. Ze zijn graag op zichzelf. Hechten veel waarde aan hun privacy. Tege lijk zijn ze ook gastvrij. Nemen alle tijd om geduldig de vragen van vreemden te beantwoorden. Maar hun naam geven, dat doen ze niet. En zeker niet voor de krant. Want; „Daar heeft nie mand iets mee te maken." Een 84-jarige bewoonster ver telt over de tijd dat Souburg on der water stond, net na de bevrij ding. „Bij het Oranjeplein viel het mee. Er heeft alleen 's nachts water gestaan. Dat was de volgende dag weer weg getrokken. Maar alles zag er uit... De stoelen in de hervorm de kerk waren zelfs gaan drij- ven." Het Oranjeplein is veel veran derd in de loop van de jaren, vindt ze. „Vroeger was er saam- Op straat wordt er weinig gekletst en geluisterd: de ruimte ervoor is er nauwelijks. Het Oranjeplein is meer een lange straat, waar auto's de meeste ruimte opeisen. foto Ruben Oreel horigheid. Je was meer onder el kaar dan nu. Maar dat is tegen woordig bijna nergens meer. Ie dereen is op zichzelf gericht. Soms zitten er wel eens een paar mannen op het bankje in de straat. Maar ik ben daar niet zo van." Als er al op straat met elkaar ge sproken wordt, dan gaat het de laatste jaren vaak over bouw plannen. Want die zijn er volop. In januari van dit jaar is het se niorencomplex Nieuw Bachten- poorte in gebruik genomen. Ver der gaat de supermarkt verhui zen naar de andere kant van de straat. De basisschool krijgt een nieuw, groot gebouw en daar voor worden, zeggen de buurtbe woners, twee woningen ge sloopt. Wat er op de plaats van de huidi ge supermarkt komt, weten ze niet. In 2006 breekt de laatste fase aan. Dan wordt de straat heringericht. „Ik weet niet wat ze er van wil len maken", zegt een 81-jarige bewoner van Nieuw Bachten- poorte. „We zien wel wat het wordt. Ik maak me daar niet zo druk om. Ik weet één ding: ik ben hier in januari komen wo nen en wil er nooit meer weg." Anderhalf jaar werd er ge bouwd aan de 73 seniorenwonin gen van Nieuw Bachtenpoorte. Begin dit jaar werden ze in ge bruik genomen. Het complex is alleen te betreden met een sleu tel of als iemand je binnen laat. Aan de achterkant is een grote, gezamenlijke tuin met verlich ting, bankjes en twee schaakta fels. „Wij zitten hier prima", zegt de bewoner. „Aan de achterkant van onze woonkamer kijken we uit over de tuin en aan de voor kant zien we het Oranjeplein. Sommige mensen hebben alleen maar uitzicht op de tuin. Wij niet. Dat vind ik toch wel fijn." De toekomst van die in Kuitaart is redelijk verzekerd. Weemaes pleit er voor in elk geval de niet-beschermde maalderij met molenrest in Oud-Sabbinge van de ondergang te redden. „An ders houden we maar één maal derij in de provincie over." pagina 19 redden wat er te redden valt je natuurlijk meer. Merel be werkt het doek met haar vin gers. „Nu wordt het bruin", stelt ze vast, als ze wat kleuren door elkaar wrijft. Jesse zit tot aan zijn ellebogen onder de verf. „Wil jij een handje van mij?", vraagt hij onschuldig. BORSSELE - De VROM-inspectie heeft de rondleidingen in de kerncentrale in Borssele met ingang van 9 juli doen stoppen in verband met de de verhoogde waakzaamheid voor terreurdreiging. De directeur van de Kernfysische Dienst, P. Müskens heeft dat de fractie van Zeeuws Be lang in provinciale staten laten weten. Die fractie had daarop al eerder aangedrongen, naar aanleiding van de aanslagen in Madrid. Al vanaf 11 september worden nu cleaire installaties extra beveiligd en in de gaten gehou den. Nu vanuit de regering een alarmsignaal werd afgege ven, zijn ook de rondleidingen opgeschort. NEELTJE JANS - De reddingsboot Koopmansdank moest het afgelopen weekeinde twee keer in actie komen om in nood verkerende schepen te helpen. Zaterdagavond om elf uur raakte een sportvisboot met twee opvarenden in de problemen door motorstoring. Het schip werd bij een boei voor de stormvloedkering opgepikt en naar de trailerhelling bij de Roompotsluis gebracht. Om half drie zondagnacht moest de Koopmansdank in grijpen bij een kajuitzeiljacht dat op twintig mijl uit de kust stuurloos was geworden. De Idhra was met vier per sonen aan boord onderweg van Hellevoetsluis naar Oos tende en had zijn roer verspeeld. De reddingsboot van de KNRM heeft het jacht naar de buitenhaven Noordland op Neeltje Jans gebracht. RILLAND - Een 52-jarige Goese glazenwasser is giste rochtend in Rilland, bij Huize de Vliedberg, van een lad der op een plat dak gevallen. De man is door ambulance personeel met een brancard van het dak gedragen en over gebracht naar het ziekenhuis, waar wordt onderzocht of de man letsel aan zijn valpartij heeft overgehouden. VLISSINGEN - Een twintigjarige bromfietser uit Breda en zijn even oude passagiere zijn gistermiddag gewondge raakt bij een aanrijding op de Coosje Buskenstraat in Vlis- singen. Een 28-jarige Middelburger wilde even voor half zes zijn auto in een parkeervak parkeren. Precies op dat moment botste de bromfietser tegen de auto aan. Omdat de brom fietser nog uitweek raakte hij ook een andere geparkeer de personenauto. De Bredanaar liep schaafwonden op en zijn passagiere, eveneens uit Breda, klaagde over een pijn lijke knie. De bestuurder van de brommer bleek niet in het bezit van een bromfietscertificaat. Ook hadden bei den geen helm op. Daarvoor kregen zij proces-verbaal. VLISSINGEN - Chronisch zie ke kinderen krijgen binnenkort de mogelijkheid om samen met gezonde kinderen te sporten. Fit nesscentrum Ten Tije in Vlissin- gen wordt één van 25 sportscho len in Nederland waar het pro gramma Fitkids wordt aangebo den. Fitkids is een initiatief van de Stichting Artsen voor Kinderen, die zich inzet voor de verbete ring van de kwaliteit van het le ven van chronisch zieke kinde ren. Het project loopt al in Am sterdam: daar sporten nu 120 zieke kinderen in een gewoon sportcentrum. Ze worden bege leid door fysiotherapeuten. Ten Tije is overgenomen door zorgverzekeraar Zilveren Kruis Achmea. De zorgverzekeraar wil, samen met de Johan Cruyff Foundation, van Fitkids een lan delijk project maken. Volgens een woordvoerder is inmiddels al gesproken met een kinderarts uit het ziekenhuis Vlissingen, maar worden ook nog huisart sen benaderd. Fitkids moet in oktober beginnen. De Souburger kijkt recht tegen basisschool De Kameleon, de su permarkt en de Rabobank aan. „We zijn niet van die mensen die hele dagen voor het raam zit ten. Maar er is wel altijd wat te zien." Een vrouw die net de super markt uit loopt, is minder tevre den over het Oranjeplein en over het nieuwe zorgcentrum. „Het lijkt nu nog minder op een plein dan eerst", zegt ze met af grijzen. „Nieuw Bachtenpoorte is een aaneengesloten lint wonin gen. Vóór dit er was, stond er aan die kant van de straat een tankstation. Dat gaf de straat een open karakter. Het had toen iets meer weg van een plein. Dat vond ik beter dan dit. De straat heeft nu geen enkele uitstra- ling." Ook twee vrouwen die met de fiets in de hand een praatje ma ken, denken dat er meer uit het Oranjeplein gehaald kan wor den. „Er verdwijnt hier vanal- les, maar er komt niks voor te rug in de plaats", zeggen ze. „Gelukkig heeft de Kanaal straat alle winkels die je nodig hebt. Maar we missen nog wel een lunchroom. Dikwijls komen er toeristen naar de Karolingi sche Burcht en die vragen dan of ze hier ook iets kunnen eten of drinken. Dat kan dus niet. Ja, er zijn twee snackbars en een restaurant op Souburg. Maar dan heb je het ook wel gehad. Het zou goed zijn als er hier op het Oranjeplein iets kwam waar je een kopje koffie kan drinken en een broodje of gebak kan eten. Dat lijkt me ook wel leuk voor de bejaarden die hier wo nen. En een koffiehuis is toch wel het minste wat je mag ver wachten op een plein." Miriam van den Broek (Advertentie) bij aankoop van een complete bril deze kortingen zijn ongeacht de prijs of de uitvoering van de glazen. de collectie brilmonturen zijn allemaal uit de collectie 2004/2005 zonnebril op sterkte vanaf 40,00 met INFORMEER NAAR DE VOORWAARDEN WALSTRAAT 81 VLISSINGEN 0118-412370 www.tilroe.nl Wegens familieomstandigheden zijn wij woensdag gesloten zeeuwse almanak De arts maakte korte metten met het rare plekje dat die Goesenaar in zijn hals had. Het ingreepje resulteerde in twee hechtinkjes die na enke le dagen niet meer door een pleister aan het oog hoefden te worden onttrokken. De kinderen vonden het heel bijzonder. Ze nodigden vriendjes en vriendinnetjes uit om het naald-en-draad- werk te komen bekijken. Die waren zeer onder de indruk. Gaaf, wreed, strak, cool, vet en zelfs vet cool waren enkele van de beoordelingen die wer den werden geuit nadat de stiksels nauwkeurig waren be keken. De hechtingen mogen er in de loop van deze week uit. De Goesenaar overweegt ze nog maar even te laten zitten. Hij wil best nog ivat langer gaaf, wreed, strak, cool, vet en zelfs vet cool worden ge vonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 9