Hulp aan Darfoer is onvoldoende Yudhoyono wint ronde PZC Afghanen zien verbetering leven Straf voor vrouw die mishandeling verzon Bosbranden teisteren Zuid-Europa Organisaties waarschuwen dat lot vluchtelingen niet beter wordt VN en Navo faalden bij rellen Kosovo Populaire Gross wordt premier Tsjechië Vier Bredase jongeren komen om bij ongeluk Antwerpen Australië grijpt in op Nauru Smokkel van doodzieke hondjes Record filmkijken gebroken China onderzoekt homo's op aids Dode en dertig gewonden in België Saddam dicht en tuiniert dinsdag 27 juli 2004 van onze redactie buitenland CERGY-POINTOISE - De Fran je vrouw die deed alsof racisten haar in een trein hadden mishan deld, is gisteren door een recht bank in Cergy-Pointoise, ten noordwesten van Parijs, veroor deeld tot een voorwaardelijke celstraf van vier maanden. Te nen haar was zes maanden voor waardelijk geëist. De 23-jarige wouw heeft zich of ficieel schuldig gemaakt aan 'de aangifte van een verzonnen ge beurtenis'. Ze moet ook een ver plichte psychiatrische behande ling ondergaan en een symbo lisch bedrag van 1 euro betalen voor de schade die de Franse spoorwegen door de affaire heb ben geleden. Het OM had een boete van 2000 euro geëist. De vrouw veroorzaakte met haar bewering over de antisemi tische aanval medio juli grote commotie in Frankrijk en daar buiten. Destijds beweerde ze dat zes jongeren van Noord-Afri kaanse afkomst haar in een trein met messen hadden be dreigd en hakenkruisen op haar lichaam hadden geschilderd. De vrouw verklaarde dat ze het incident had verzonnen uit be hoefte aan erkenning en liefde. Psychiaters die de vrouw heb ben onderzocht, zeggen dat ze geen echte stoornis hebben ont dekt. Wel zou ze vanaf haar kin dertijd wel vaker verhalen heb ben verzonnen waarin zij een slachtofferrol had. Het verhaal van de vrouw over het vermeende treinincident leidde tot veel voorbarige rea- cies. Zo sprak president Chirac in een verklaring van 'een schan delijke daad'. Hij had enkele da gen daarvoor de bevolking opge roepen wakker te worden en de normen en waarden van de Fran se republiek te verdedigen tegen racistische en antisemitische da den die het land te schande ma ken. ANP/AFP/DPA van onze redactie buitenland LONDEN - Hulpverleners waar schuwen de wereldgemeenschap dat zij te langzaam en halfslach tig te werk gaat bij het stoppen van het vluchtelingendrama in deSoedanese regio Darfoer. De waarschuwing komt op een moment dat de Europese Unie overweegt op termijn sancties te treffen tegen Soedan. Rowan Gillies, de directeur van de Fran se organisatie Medicins sans Frontieres zei gisteren dat de aard en de omvang van de reac ties onvoldoende is. Hij stelde vast dat de situatie in de vluchte lingenkampen niet is verbeterd door de schaarse hulp. Een groot aantal mensen in de kampen wordt bedreigd met de dood door ondervoeding en epi demieën, aldus Gillies. Tot nu toe hebben pogingen om een vredesakkoord te bereiken tussen de regering van Soedan en de rebellen in het land nog tot niets geleid. Tegelijk blijft het aantal hulpvluchten naar de getroffen regio beperkt. De vluchtelingen in de kampen zijn geïsoleerd door de acties van re bellen. In de regio opereren Ara bische milities die plunderen en dorpen platbranden. Een reeks landen heeft er eerder bij de re gering van Soedan op aange drongen de milities aan te pak ken. Volgens schattingen van de Vere nigde Naties zijn in de regio bij etnische zuiveringen al meer dan dertigduizend mensen ge dood. Meer dan een miljoen men sen zijn verdreven. Op dit mo ment zitten in de kampen in Dar foer zo'n twee miljoen mensen in behoeftige omstandigheden. De Nederlandse minister Bot van Buitenlandse Zaken kondig de gisteren aan dat sancties van de Europese Unie tot de moge lijkheden behoren als in de re gio Darfoer binnen drie maan den geen verbetering optreedt. Bos zei dit in Brussel na afloop van een speciaal overleg van de ministers van Buitenlandse Za ken van de EU-landen. Hij liet overigens in het midden aan wel ke sancties moet worden ge dacht. Eerdere pogingen om de Verenigde Staten te bewegen sancties te treffen mislukten. Se cretaris-generaal Kofi Annan spreekt donderdag met de Nige- riaanse president Olesegun Obasanjo, de voorzitter van de Afrikaanse Unie, over pogingen om vrede in de regio tot stand te brengen.De minister van Buiten landse Zaken van Soedan, Mus tafa Osman Ismail, zegt dat er voortgang wordt geboekt bij het bieden van veiligheid en hulp. GPD/RTR PRISTINA - Tijdens de anti-Ser- vische rellen in Kosovo in maart hebben de Verenigde Naties en de Navo op een 'rampzalige' ma nier gefaald. Dit schrijft de men senrechtenorganisatie Human Rights Watch (HRW) in een rap port dat gisteren is gepubli ceerd. Bij de rellen vielen negentien do den en meer dan negentig ge wonden. 29 Servisch-orthodoxe kerken en kloosters werden in brand gestoken, evenals bijna achthonderd huizen. Volgens de organisatie werden Servische gemeenschappen die op hulp van het VN-bestuur Un- mik of de door de Navo geleide vredesmacht Kfor wachtten, urenlang aan hun lot overgela ten. De Servische provincie Kosovo staat sinds de Navo-bombarde- menten op Joegoslavië in 1999 onder VN-bestuur. ANP/AFP van onze redactie buitenland PRAAG - De sociaal-democraat Stanislav Gross wordt de nieu we premier van Tsjechië en hij is met zijn 34 jaar meteen de jongste regeringsleider in Euro pa. Gross, nu nog minister van Binnenlandse Zaken, werd giste ren officieel voorgedragen door president Vaclav Klaus. De president moest op zoek naar een nieuwe premier door het aftreden van Vladimir Spid- la na diens nederlaag bij de Eu ropese verkiezingen van vorige maand. Centrum-links Gross vormt naar alle waar schijnlijkheid een nieuwe cen trum-linkse regering. Hij heeft al gesprekken gevoerd met de christen-democraten en de Vrij heidsunie, waarmee de oude coa litie van Spidla is hersteld. Gross zou zijn regering uiterlijk and deze week rond willen heb ben, Over de hoofdlijnen van het be leid - de begroting, veranderin gen in de belastingwetgeving, huurderegul ering en buiten lands beleid - zijn de partijen net al zo goed als eens. -Ik voel een grote verantwoorde lijkheid op me rusten en zal me sterk inzetten. Ik wil niemand teleurstellen", zei Gross nadat president Klaus hem had voorge dragen. Monteur De nieuwe premier is een oud-spoorwegmonteur die naar de top van de politiek is gescho ten door zich te presenteren als een doorsneeburger in een land waar de meeste politici zaken mensen zijn die vooral uit zijn °P persoonlijk gewin. Gross wordt gezien als iemand die goed is in het sluiten van akkoor den achter de schermen. Hij is a'geruime tijd een van de popu lairste politici van Tsjechië en is 01m geslaagd buiten alle politie- ^egekonkel te blijven. werd kamerlid in 1992 op 22-jarige leeftijd, twee jaar na dat hij voorzitter was geworden van de Jonge Sociaal-Democra- 'en Sinds 2000 is hij minister '•■an Binnenlandse Zaken. GPD/RTR SINT-JOB - Bij een verkeersongeluk op de snelweg El 9 tussen de Nederlandse grens en Antwerpen zijn gistermiddag vier jongeren uit Breda en omgeving omge komen. Dat heeft de verkeerspolitie regio Antwerpen gisteravond meegedeeld. Over de identiteit van de jongeren staat nog weinig vast. Identificatieteams uit Bel gië en Nederland houden zich nog met de zaak bezig. Wel is zeker dat de slachtof fers jonge twintigers zijn. Het viertal zat in een auto die in de loop van de middag werd geraakt door een vrachtwagen (foto), die op een file botste. De chauffeur van de vrachtwagen raakte zwaargewond. Even verderop ontstond overigens een twee de ongeluk, waardoor een vrachtwagenchauffeur die op een andere file inreed, eveneens zwaargewond in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Beide zware aanrijdingen vonden plaats bij Sint-Job-in-'t-Goor, in de richting van Antwerpen. Als gevolg van de ongevallen werd de snelweg naar Antwerpen gedurende enkele uren afgesloten, hetgeen leidde tot kilometerslange files en langdurige vertragin gen. In de richting van Nederland ontstond aan de andere kant van de snelweg ver traging door kijkfiles. Het verkeer werd gisteravond grotendeels omgeleid via Ber gen op Zoom. foto EPA door Step Vaessen JAKARTA - De 54-jarige gene raal b.d. Susilo Bainbang Yud hoyono is de officiële winnaar van de eerste verkiezingsronde in Indonesië. Hij kreeg 33,5 pro cent van de stemmen en ver sloeg daarmee president Mega wati. Die kreeg, ondanks de vele kritiek, toch 26,6 procent. Omdat niemand een absolute meerderheid heeft behaald, moet dit tweetal het op 20 sep tember tegen elkaar opnemen tij dens de tweede ronde. De grote verliezer is de voormalige bevel hebber van de strijdkrachten Wiranto, de kandidaat voor de grootste partij Golkar. Hij kreeg 22 procent van de stemmen en is daarmee uit de race. De bekendmaking van de uit slag werd verstoord door een ex plosie in het gebouw van de ver kiezingscommissie in Jakarta. Tijdens het tellen van de laatste stemmen ontplofte een pakketje in een toilet op de begane grond. Er vielen geen gewonden en er was nauwelijks schade. Toch veroorzaakten het tijdstip en de locatie van de explosie behoor lijk wat opschudding. Yudhoyono noemde de uitslag een overwinning voor verande ring in Indonesië. De oud-gene raal krijgt in september nog een zware dobber aan president Me gawati. Zij heeft tijdens de eerste verkie zingsronde beter gescoord dan vernacht. Ondanks de kritiek op haar optreden als president willen veel mensen haar toch nog een kans geven. Megawati heeft drie jaar geleden het presi dentschap overgenomen van pre sident Wahid. Anderen stem men op haar omdat ze kost wat kost geen ex-militair als presi dent willen of omdat ze onvol doende weten wat ze van Yud hoyono kunnen verwachten. Toch wordt hij gezien als de be langrijkste kanshebber. Steun De vraag is nu wie de steun krijgt van de verliezer Wiranto en zijn partij Golkar, de groot ste partij in het land. De voorzit ter van Golkar, Akbar Tand- jung, flirt openlijk met Megawa ti omdat zij bereid is om met het oude machtsvehikel van oud-president Soeharto een coa litie aan te gaan. In ruil voor steun kan Golkar dan rekenen op diverse ministersposten. Yud hoyono weigert tot nu toe een verbond te sluiten met de om streden Golkarvoorzitter, die een paar maanden geleden werd vrijgesproken van een corruptie schandaal. Toch kan Yudhoyono niet om de grootste partij heen. Mocht hij in september als winnaar uit de bus komen dan heeft hij steun nodig van het parlement. Aan zijn eigen kleine partij heeft hij dan niet genoeg. GPD van onze redactie buitenland LISSABON - De brandweer in de Zuid-Portugese Algarve heeft de handen vol aan grote bosbranden in deze toeristische streek. De vlammenzee heeft in de regio Monchique al bijna 3000 hectare groen verwoest. Honderden toeristen zijn uit voorzorg naar veiliger oorden vervoerd. Ook ten noorden van de hoofd stad Lissabon woeden bosbran den. Honderden brandweerlie den en blusvliegtuigen worden ingezet. Griekenland stuurt twee blusvliegtuigen en Italië houdt een aantal toestellen ge reed. Portugal kampte vorig jaar met enorme bosbranden die aan achttien mensen het leven kostten. Toen ging 400.000 hec tare natuur in vlammen op. Ook in het noorden van Spanje zijn bosbranden gesignaleerd, onder meer in Molinaseca nabij Léon. Door het vuur is de weg voor pelgrims naar Santiago de Compostela geblokkeerd. Een Spaanse brandweerman heeft verwondingen opgelopen. De bosbranden in het zuiden van Frankrijk zijn volgens de brandweer gisteren onder con trole gebracht. In totaal is ten noorden en noordwesten van LONDEN - Een afvaardiging van het Australische minis terie van Financiën is op het eilandstaatje Nauru gearri veerd om de financiën aldaar op orde te krijgen. De Australiërs maken plannen voor omvangrijke hervor mingen op het eiland. Deze zijn nodig om de honderden miljoenen euro's schuld die het eiland uit heeft staan, af te betalen. Vorige maand dwong de regering in Canberra de presi dent van Nauru, Rene Harris, tot aftreden. Hij wordt ver antwoordelijk gehouden voor grootschalige corruptie en schendingen van mensenrechten op het eiland. Zijn opvol ger, Ludwig Scotty, heeft de Australiërs volledige mede werking beloofd. ANP SAN DIEGO - Smokkelaars bieden in Mexico geboren puppy's tegen stuntprijzen aan in het zuiden van de Vere nigde Staten, maar veel honden zijn doodziek. Vele hon derden en mogelijk duizenden jonge honden zijn al overle den. Kleine hondensoorten als poedels, mopshonden en chihua hua's zijn geliefde smokkelobjecten. Ze worden op veel te jonge leeftijd bij hun moeder weggehaald, zodat hun tan den en immuumsysteem nog onvoldoende ontwikkeld zijn. Vaak sterven de dieren enkele dagen en soms enkele uren na aankoop. De Amerikaanse douane heeft aangekondigd hard op te treden tegen de dierensmokkelaars. ANP LONDEN - Drie Singaporezen hebben in 72 uur 36 films bekeken en daarmee een nieuw wereldrecord gevestigd. Het drietal deed mee aan een wedstrijd waarmee geldprij zen te winnen waren. Na elke film kregen ze vijf minuten pauze en na drie films een kwartier, ,,'s Ochtends krijg je hallucinaties. Dat was het moeilijkse", aldus een van de nieuwe recordhouders, die 16.000 euro won. Meer dan twintig deelnemers moesten afhaken. ANP PEKING - De Chinese overheid onderzoekt in de provin cie Heilongjiang hiv- en aidsbesmetting onder homosek suelen. Het is de eerste keer dat in China een dergelijk on derzoek plaatsheeft, aldus het Chinese staatspersbureau Xinhua gisteren. ANP BRUSSEL - Bij een ongeluk met een Tsjechische touring car in Heusden-Zolder in Belgisch Limburg is in de nacht van zondag op maandag één dode gevallen. Dertig men sen raakten gewond. Het ongeluk gebeurde rond half drie op de autosnelweg E314 Brussel-Heerlen. Even voorbij het klaverblad in Lummen reed de bus door nog onbekende oorzaak in op een Poolse vrachtwagen. De zijkant van de bus werd opengereten. De chauffeur kwam om het leven. Dertig andere inzitten raakten ge wond, van wie drie ernstig. In de bus zaten voornamelijk twintigers uit Tsjechië, die op terugreis waren na een va kantie in Groot-Brittannië. GPD Hamid Karzai, de organisator van de verkiezingen. Radicalere elementen binnen de samenle ving beschouwen de verkiezin gen als een instrument van de Amerikanen en weigeren zich te registreren. Nog een interessante uitkomst van de opiniepeiling is dat liefst 96 procent van de ondervraag den zichzelf beschouwt als Af ghaan; slechts vier procent ver koos zijn etnische afkomst als identiteit. In een land waar het centraal gezag nooit sterk is ont wikkeld en waar de laatste 25 jaar een burgeroorlog heeft ge woed, is het opmerkelijk dat er nog zoiets bestaat als een Af ghaanse identiteit. De huidige president Karzai hoeft zich trouwens geen zorgen te maken over zijn herverkie zing in oktober Bijna 80 pro cent van de ondervraagden zegt voor hem te gaan stemmen. Geen enkele andere kandidaat komt boven de vier procent uit. In de hoofdstad Kaboel zijn gis teren mogelijk een aantal men sen omgekomen, nadat een muur van een ziekenhuis in aan bouw was ingestort. Hulpverle ners hadden gisteren al zeker ze ventien gewonden onder het puin vandaan gehaald. Volgens de autoriteiten ging het om een ongeval en niet om een aanslag. Ooggetuigen zeiden dat in de puinhoop nog veel meer mensen liggen. GPD/ANP/DPA/AFP van onze redactie buitenland KABOEL - Ruim zestig procent van de Afghanen maakt zich gro te zorgen over de chaotische vei ligheidssituatie in het land, maar 86 procent vindt toch dat het nu beter gaat met Afghanis tan dan twee jaar geleden. Zij vinden dat het leven stukken is verbeterd vergeleken met vijf jaar geleden onder de Taliban. Dit blijkt uit een opiniepeiling waaraan 2500 Afghanen meede den die zich hadden geregis treerd voor de verkiezingen. Uit de peiling blijkt dat de bevol king de schuld voor de slechte veiligheidssituatie legt bij de re gionale krijgsheren en veel min der bij de rebellen van de Tali ban. Tweederde van de onder vraagden meent dat de krijgshe ren en hun privé-milities het grootste obstakel zijn op de weg naar veiligheid en vrede. Slechts negen procent houdt de Taliban en Al Qaeda-strijders hiervoor verantwoordelijk. De opiniepeiling is de eerste se rieuze poging om er achter te ko men wat er leeft onder de bevol king. Toch is het onderzoek niet helemaal representatief. Aange zien de vragen werden gesteld aan mensen die zich registreer den voor de verkiezingen, staan alle deelnemers in principe posi tief ten opzichte van de huidige interimregering van president Brandweerlieden bestrijden een bosbrand in Mafra, dertig kilometer ten noorden van Lissabon. foto Jose Manuel Ribeiro/RTR Marseille 2500 hectare in de as gelegd. De duizend brandweer lieden in de regio blijven op hun post uit angst voor nieuwe bran den. Op het eiland Corsica is door brand intussen 200 hectare natuurgebied verwoest. Ongeveer vijftig brandweerlie den zijn tijdens de bestrijding van de brand gewond geraakt. Een brandweerman is met derde graads brandwonden in een zie kenhuis opgenomen. Het ging in Zuid-Frankrijk om de eerste grote bosbranden van deze zomer. Het vuur ontstond zaterdagmiddag. De politie ver moedt dat er sprake is van brandstichting. ANP/DPA/RTR van onze redactie buitenland BAGDAD - Saddam Hoessein brengt zijn dag in de gevangenis door met het schrijven van ge dichten (waaronder een over Ge orge Bush), tuinieren, het lezen in de koran en het snoepen van Amerikaanse koekjes. De ex-dic tator van Irak verkeert in rede lijke gezondheid, maar hij lijkt wel gedemoraliseerd. Dit heeft Amin. de Iraakse mi nister voor Mensenrechten, ver teld aan de Britse krant The Guardian. Amin bezocht Sad dam zaterdag nog in zijn gevan genis, ergens bij Bagdad. Hij zit daar in een wit geschilderde cel van drie bij vier meter, met air conditioning. Hij heeft geen en kel contact met zijn medegevan genen. Saddam heeft last van ho ge bloeddruk en van een chroni sche infectie aan zijn prostaat, maar volgens Amin weigert hij zich te laten onderzoeken op eventuele prostaatkanker. Amin zei dat Saddam weer wat dikker is geworden, nadat hij in de eer ste maanden van zijn gevangen schap zichzelf een vetvrij dieet had opgelegd, waardoor hij ze ker vijf kilogram was afgeval len. De ex-dictator schijnt gek te zijn op de Amerikaanse snacks die zijn Amerikaanse bewakers hem voorzetten. Hij krijgt ver der een uitgebreid ontbijt en twee warme maaltijden per dag. Tijdens de lunchpauze verzorgt hij voor zijn cel een tuintje met wat struiken en een kleine palm boom. GPD/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5