De klant is niet langer koning Ministers gaan amateuristisch om met dreiging van aanslagen -.14 - mi! PZC PZC Kerry richt zich op doorsneekiezer Israël blijft kritisch over Europese Unie 4 Horkerigheid van winkel- en horecapersoneel neemt toe te gast 27 juli 1954 dinsdag 27 juli 2004 De klant is koningmaar het per soneel voelt zich keizer. Ge negeerd of afgesnauwd worden in een winkel of een restaurant, de klant kijkt er niet meer van op. De tijd van vriendelijke hulp door een medewerker lijkt voorbij. De werknemer van nu is vaak jong en staat er enkel voor de centen. „Het zal ze worst wezen of er iets verkocht wordt." door Imke van Schaaijk Een medewerker van restau rant La Place in Utrecht vult de 'schone' glazen aan. Dat een roodharige vrouw een glas jus d'orange wil, maakt de jon gen niets uit. „Daar heb ik nu echt geen tijd voor", snauwt hij terwijl hij de glazen op de tafel neerknalt. De vrouw besluit om dan maar een ander sapje te ne men, maar graag wél in een schoon glas, niet één waar de vliesjes van de jus d'orange van de vorige gebruiker nog aankle ven. De jongen weigert nieuwe te pakken. „Deze zijn schoon ge noeg." Ongeïnteresseerd, nors of bot personeel, dat zelfs klanten af snauwt. Ton Wortelboer, do cent voor aankomende hore- ca-assistenten aan het ROC in Leiden, ziet vooral de vakantie krachten steeds onbeschofter worden. „De jongeren van nu zijn anders opgevoed dan de ouderen. Ze hebben totaal ande re normen en waarden meege kregen, soms ook helemaal geen. Jongeren gebruiken ter men als 'hij daar' en 'zij daar'. Ze leven hun eigen wereldje en staan daarom ook niet open voor anderen. In de vakantie wordt er in de horeca even een paar centen bijverdiend. Vaak hebben de jongeren niet eens door dat ze onvriendelijk zijn. Ze weten niet beter." De consument is inmiddels ge wend aan het gedrag van verko pers en bediening. Marlies Beu ken uit Amsterdam: ..Ik ga er al niet meer van uit dat ik nog vriendelijk begroet en geholpen wordt. In de meeste winkels Klanten krijgen steeds vaker te maken met onbeschoft personeel. Vooral winkel- en horecapersoneel heeft nauwelijks tijd 0111 de consu ment te woord te staan. illustratie Roland Blokhuizen/GPD mag je je gelukkig prijzen als je al begroet wordt door een werk nemer. Verder mag je het zelf uitzoeken." Gillen Net voor sluitingstijd bi] een Al- bert Heijn in Utrecht willen de kassameisjes naar huis. Een me dewerkster van een jaar of 18 staat met haar bezem in de hand te wachten totdat de klan ten bij de kassa verdwenen zijn. Ongeduldig roept ze naar haar collega's dat ze zo echt gaat gil len. Vervolgens besluit ze om maar alvast te beginnen met ve gen. Klanten die in de weg staan moeten wegspringen om de bezem te ontwijken. Colin White en Laurie Boucke, schrijvers van het boek The Un- dutchables (over wonen in Ne derland voor buitenlanders) kij ken hier niet meer van op. In hun boek geven ze een korte schets van de winkelverkopers in ons land. „Ongeacht waar u uw inkopen doet moet u reke nen op behoorlijk horkerige en brutale lieden, zowel voor als achter de toonbank." Aida Glez Gorbei uit Spanje schrok van de behandeling in Nederlandse winkels en horeca. „In Spanje zijn ze ook niet al tijd vriendelijk, maar in Neder land is het echt erg. Je wordt hier niet begroet. Je mag blij zijn met een voorzichtige glim lach. Het personeel hier houdt alleen zijn handje op voor geld." Zichzelf blijven De Nederlandse winkel- en ho reca werknemers vinden vooral dat ze zichzelf moeten blijven. Arthur Hollak, van Opleidingen Midden- en KleinBedrijf: „Als ze een keuze moeten maken tus sen chagrijnige oprechtheid of gespeelde vriendelijkheid zoals in Amerika, kiezen ze duidelijk voor het eerste. Maar een beetje meer openheid en interesse in de klant hoeft echt niet ge speeld te zijn. Dat is normaal ge drag." Bedrijven en consumenten hoe ven geen genoegen te nemen met onbeschoft personeel. Er zijn verschillende organisaties die trainingen in klantvriende lijkheid geven. Winkelmana gers kunnen zelfs 'mystery shop pers' inhuren die undercover de medewerkers testen op hun vriendelijkheid. Ad van Beek, eigenaar van het trainingsbedrijf Ambia: „Veel werknemers hebben geen hart voor de zaak en weten dat ook niet te verbloemen. Het is toch erg dat een klant met duizend euro op zak zijn geld bijna niet meer kwijt kan? Het zal het personeel een worst we zen of ze meer of minder verko pen. Zij krijgen hun geld toch wel." Omgangsvormen Een verkoper of een serveerster hoeft niet meer een onderge schikte rol te spelen. Nog steeds zijn ze dienaars, maar ze hoe ven niet meer te kruipen voor hun klanten. Tegenwoordig verwacht de klant alleen iemand die hem op een bescheiden en vriendelijke manier dient. Op de internetsite www.omgangsvormen.nl kun nen horeca- en winkelmedewer kers precies nalezen hoe zich te gedragen op het terras of in de winkel. 'Dienaars' moeten er ten eerste verzorgd uitzien. Dus 'regelma tig douchen en tanden poetsen. Daarnaast moeten ze altijd vriendelijk en behulpzaam zijn. De klant betaalt daar immers voor. De verkoper of serveerder mag nooit zijn geduld verliezen en blijft altijd correct en vriende lijk, zelfs als de klant onrede lijk is. Ouderen vinden 'hallo' als begroeting en 'doei' als af scheid onbeleefd en worden lie ver aangesproken met 'dag meneer/mevrouw' of 'goedemid- dag'. Personeel moet ook netjes en correct Nederlands praten. Met twee woorden spreken en popu laire uitdrukkingen als hallo, doei, kei gaaf en zeker weten vermijden. Onverschilligheid en verveling zijn vaak van het personeel af te lezen. Medewerkers van hore cagelegenheden of winkels mo gen echter nooit ongeïnteres seerdheid uitstralen. Lawaai maken is ook uit den boze, dat past niet bij de bescheidenheid van het beroep. Ook al is een klant nog zo onvriendelijk en eist hij het onmogelijke, die naars moeten altijd blijven la chen. GPD door Ans Bouwmans De Democratische partij die gisteren in Boston be gon aan zijn vierjaarlijkse conventie is opvallend eensge zind. De partij, die in de min derheid is in het Congres en met Bill Clinton de controle over het Witte Huis verloor, wil weer aan de macht ko men. De zittende Republi keinse president Bush ver slaan is doel nummer één. Verandering is het motto, te beginnen aan de top. In een zwaar bewaakt Fleet- Center, normaal in gebruik als sportarena, komen daar toe vier dagen lang meer dan vierduizend gedelegeerden uit alle vijftig Amerikaanse staten en enkele gebiedsde len bijeen. Gadegeslagen door vijftienduizend journa listen, omringd door ballon nen en vlaggen in de partij- kleuren rood-wit-blauw en uitgerust met zichtbare uit bundigheid zullen ze John Kerry op de slotavond (don derdag) officieel op het schild heffen. De partijbonzen willen zich niet profileren door tegen Bush te schoppen, zo hebben ze duidelijk gemaakt. „Dit wordt een positieve conven tie", kondigde de voorzitter van de conventie, gouverneur Bill Richardson van New Mexico, afgelopen weekend aan. De Democratische ach terban is 9I gemotiveerd door zijn aversie tegen nog vier jaar Bush, de partij wil deze week vooral zwevende kie zers bereiken. De partij is daartoe bereid meningsver schillen opzij te schuiven, een verenigd front te vormen en optimisme uit te stralen. De Democraten denken dat de VS toe zijn aan verande ring. Ze voelen zich gesteund door opiniepeilingen, waarin John Kerry het net iets beter doet dan George Bush. Twee derde van de Democraten denkt nu dat Kerry het zal winnen van Bush, zo blijkt uit recent kiezersonderzoek, van onderzoeksinstituut Pew. Republikeinen wijzen er op hun beurt op dat de I Amerikaanse president een zwaar halfjaar achter de rug heeft, dat werd gedomineerd I door slecht nieuws uit Iraji en dat Kerry daar maar nau welijks van heeft weten té i profiteren. Volgens de peilingen hebben Amerikanen meer vertrou- wen in Kerry op binnenlands 1 terrein, maar scoort presi- dent Bush toch nog altijd het I best als beschermer van de (I natie tegen terrorisme. John Kerry moet twijfelaars die geen hoge pet op hebben van. Bush duidelijk maken dat hij het land kan leiden. Voor veel ongebonden kiezers is Kerry nog een onbeschreven blad. Ze weten niet zo goed j wat ze aan hem hebben en waar hij voor staat. Is hij de1 extreem liberale senator uit I de reclames van de Republi- 1 keinen of de meer gematigde f politicus die hij zelf zegt te zijn? De conventie moet daar- in verandering brengen, ook al zal het grote tv-publiek er' niet al te veel van zien. Dg 1 tv-zenders hebben niet meer dan drie uur zendtijd voor het partijcongres ingeruimd.. I Luwte President Bush verkiest de j komende dagen de luwte van zijn ranch in Crawford, maar zal vanaf vrijdag weer volop 0 campagne voeren. Democra- I tisch presidentskandidaat I Kerry is op verkiezingstour nee door de VS en zal donder dag in Boston arriveren. Hij heeft aangekondigd dat hij en zijn 'running mate' John Edwards zullen aantonen dat ze de visie en de normen en waarden hebben om te wer ken aan een sterker Amenka. Er wordt reikhalzend uitgeke ken naar zijn optreden op de slotavond van de partijcon ventie. De Democraten ho pen dat Kerry het vuur in de doorsneekiezer weet te ontste ken. GPD door Ad Bloemendaal Hoe heb je het daar kun nen uithouden met die antisemitische regering van Jacques Chirac? Het is een vraag die Avi Pazner vaak heeft moeten beantwoorden sinds hij na een termijn als ambassadeur in Parijs is te ruggekeerd in Israël. Het irri teert hem steeds te moeten uitleggen dat de Franse rege ring weliswaar kritisch staat tegenover Israëls politiek, maar dat dat niets te maken heeft met antisemitisme. In de Franse joodse gemeen schap hoorde hij juist niets anders dan lof over Chirac. ..Het wordt tijd dat we leren Europa niet alleen te bekij ken door de lens van het anti semitisme", zei hij vorige maand op een congres in Jeru zalem dat zich bezighield met de vraag of de kloof tus sen Israël en Europa wijder wordt. Als woordvoerder van de re- gering-Sharon is Pazner een pleitbezorger van de Israëli sche zaak en niet geneigd zijn kritiek op Europa te spa ren. Maar hij maakte zich kwaad over ongenuanceerde opmerkingen van Israëlische panelleden, die meer met haat te maken hadden dan met kritiek. „Europeanen zijn geneigd Israël af te schil deren als een Nazi-staat", be weerde een van hen. Een an der sprak over 'de morele de gradatie van Europa' en de kloof tussen Israël en Europa die pas smaller zal worden „als het aantal islamitische terreuracties in Europa toe neemt". Hun conclusie was dat Europa's kritiek op Israël weinig meer is dan een nieuw soort antisemitisme. Dat werd niet alleen Avi Paz ner te veel. De ambassadeur van een van de nieuwe EU-lidstaten waarschuwde tegen de neiging in Israël om bij het minste of geringste ge schil met Europa het woord antisemitisme te laten vallen. Minister van Buitenlandse Zaken Silvan Shalom beloof de bij zijn aantreden dat hij de hoogste voorrang zou ge ven aan de verbetering van de relatie met Europa. Een West-Europese ambassadeur zegt inderdaad vooruitgang te bespeuren, maar Pazner ziet dat anders. Volgens hem doet Israël niets meer aan de dialoog met Europa en laten ook de Europeanen het afwe ten. Hij vertelde het congres dat hij als ambassadeur in Pa rijs een simpele raad kreeg: houd de Europeanen buiten het politieke proces, maal laat ze wel betalen. Sinds dat congres heeft pre mier Sharon de Franse rege ring en de Franse joodse ge meenschap tegen zich in het harnas gejaagd door Franse joden aan te raden onmiddel lijk naar Israël te verhuizen wegens 'uitingen van het wildste antisemitisme' in hun land. Pazner bemiddelde om zo de rel te sussen. En er was het bezoek aan Israel van EU-buitenland-coöx-dinator Solana, die in Jeruzalem zei dat Europa zich met het Israë- lisch-Palestijnse conflict zal blijven bemoeien. Maar Is raël stelt die bemoeienis niet op prijs, zeker niet sinds de EU unaniem de VN-resolutie tegen de route van het af scheidingshek steunde. Bij ge brek aan juridische argumen ten kreeg de Israëlische kri tiek daarop vooral de vorm van stemmingmakerij, nog versterkt door Washingtons onderdanige houding in de aanloop van de presidentsver kiezingen. Sterke defensie Natuurlijk weten Sharon en zijn ministers dat Europa be grip heeft voor een sterke de fensie van Israël. Geen enkel E.uropees land protesteerde toen jaren geleden een hek langs de grens met de Ga- zastrook verrees. „Een hek op de grenslijn houdt even goed terroristen tegen als een hek in bezet gebied", consta teerde Solana. Maar Sharon en Shalom konden het niet la ten Europa er van te beschul digen dat het Israël zijn recht op zelfverdediging wil ont houden en Palestijns terroris me in de hand werkt. Ze zei den het niet hardop, maar wat ze bedoelden was duide lijk. dit is een typisch geval van het nieuwe Europese anti semitisme. GPD De terreurdreiging in Neder land wordt niet op een professio nele manier tegemoetgetreden. De minister van Binnenlandse Zaken blameert zich en de minis ter van Justitie wil zijn greep op de politie versterken. Er is maar een echte oplossing: meer geld voor meer capaciteit. door Jan Schrijen Met de bomaanslag van maart op de trein in Ma drid is wel duidelijk geworden dat terroristen overal kunnen toeslaan. Dat voelt ongemakke lijk en maakt onrustig. De angst voor een aanslag steekt dan ook de kop op in Neder land. Het voorzitterschap van de EU, maar ook de militaire aanwezigheid in Irak en Afgha nistan kan Nederland tot doel wit maken. De verantwoordelijke overheids diensten zijn in opperste staat van waakzaamheid. Het minis terie van Binnenlandse Zaken heeft het over soft targets, zach te doelen bij niet bewaakte ob jecten of evenementen. Waar de minister eerder sprak over een brief, blijkt die niet te bestaan. Er is sprake van een misverstand, de minister doelde op een brief van Al Qaeda aan de Verenigde Naties met verwij zingen naar Brussel en Den Haag. Alweer fout, er was geen sprake van een brief maar van een cassettebandje. De minister is voldoende door het stof ge gaan. De burgers kunnen nu ge rust zijn, maar het is blamerend voor het gezag wanneer op zo'n amateuristische wijze met terro- rismedreiging wordt omgespron gen. Dat geeft geen gerust ge voel. Het blijft merkwaardig, net zo goed als wanneer blijkt dat men zich in Brussel onder dezelfde omstandigheden wei nig zorgen maakt. Merkwaardig is ook dat de Ne derlandse politiebonden al eer der hebben gemeld dat politie mensen niet weten wat ze moe ten doen bij terroristische drei ging en zich afvragen of ze zelf gevaar lopen. Deze boodschap is absoluut niet geruststellend. Er schort blijkbaar nog veel aan de onderlinge communica tie. Bijkomend effect is weder om negatieve beeldvorming voor de politie. Misschien bedoe- len de bonden wel te zeggen dat terrorismebestrijding geen zaak van de gewone politie is en ei genlijk moet worden onderge bracht bij speciale eenheden in de nabijheid van de AIVD of bij de Koninklijke Marechaussee. Laten ze dat dan zeggen, want nu lijkt het een rommeltje. Misschien heeft dit gedonder mi nister Donner geïnspireerd het idee te lanceren om politie en justitie te laten fuseren. Nu is al lange tijd duidelijk dat Justitie de greëp op de politie wil ver sterken. De criminaliteitsbestrij ding krijgt in de ogen van justi tie onvoldoende prioriteit. Daar bij vyordt steevast opgemerkt dat de prioriteitsstelling nu veel al decentraal gebeurt. Onder centraal gezag uit Den Haag kunnen landelijk prioriteiten ge steld worden en daarmee wordt alles veel beter. Met deze stel ling toont de minister dat hij on voldoende inzicht heeft in de be leidsplannen van de verschillen de politiekorpsen. Deze plannen zijn het resultaat van nauw overleg met de hoofd officier van justitie, die zich laat leiden door de landelijke prioriteitsstelling. Ik durf de stelling aan dat al die landelij ke prioriteiten een voor een te rug te vinden zijn in de plannen van de regio's. Het grote pro bleem waar Donner omheen draait is de schaarse politieca paciteit. Openbare orde Politie is nodig voor het handha ven van de openbare orde, bij calamiteiten, als vogelpest of varkenspest, maar ook bij ram pen wordt een beroep op die po litie gedaan. De politie wordt gebeld als zich ongelukken of andere noodsituaties voordoen. Politie is nodig bij evenementen en moet bemiddelen bij ruzies. Van de politie wordt ook ge vraagd preventief bezig te zijn. Kortom taken te over. Zou er meer capaciteit worden ingezet voor recherche dan gaat dat ten koste van die taken. Als de minister van Justitie nu denkt dat het probleem van de schaarse politiecapaciteit kan worden opgelost door politie en justitie in één organisatie onder te brengen, dan heeft hij het mis. Je zou ook justitiële politie voor de opsporing en criminali teitsbestrijding kunnen afzonde REGEN - Vanwege de aanhou dende regenval heeft de provin ciale WV nu al gesproken van een strop voor de Zeeuwse ho reca. De stranden en terrassen blijven overal leeg. De eigenaar van hotel Noord- zeelboulevard in Vlissingen is ook pessimistisch. Volgens hem valt de schade niet meer in te halen. METEOOR - De marine en luchtmacht hebben hun zoek tocht naar het vliegtuig dat zondag bij Breskens zou zijn neergestort, gestaakt. Geen enkel West-Europees land is een toestel kwijt, ook zijn er geen wrakstukken bi olieresten gevonden. Waar schijnlijk gaat het om een me teoorsteen die is neergestort.' EXCUSES - Communistisch China heeft Engeland zijn ver ontschuldigingen aangeboden voor het neerschieten van een Brits lijnvliegtuig bij Hainan. De Chinezen beloofden het be talen van een schadevergoe ding te overwegen. De Chinese onder-minister van buitenlandse z schrijft in een brief aan de Brit se autoriteiten dat er sprakeis van een 'toevallig en ongeluk kig incident'. Het terreuralarm leidde de afgelopen weken tot extra waakzaamheid bij organisaties van evenemen ten. Zo werden alle bezoekers van een dancefestival uitgebreid gefouilleerd. Marcel Hemelrijk/ANP ren van de gewone politie voor de openbare orde. In dat geval gaat veel informatie van de ge wone politie verloren. De wijka gent is immers ook oor en oog voor de recherche. Er is maar één echte oplossing en dat is extra geld voor meer politie. Als je Europees wil den ken dan moet je ook Europees vergelijken. Nederland heeft vergeleken met andere landen in West-Europa een van de klei nere politieapparaten. Dus als het kabinet echt prioriteit geeft aan criminaliteitsbestrijding en veiligheid dan moet daarvoor meer capaciteit beschikbaar ge steld worden. Veel meer dan in de zogenaamde veiligheidsenve loppe van het kabinet is toege zegd. Dan hebben wij het pas over echte oplossingen! Dan kan de burger pas gerust zijn. En wat het beleid voor het voor komen van terroristische aansla gen betreft, laat dat maar ge woon op Europese schaal gebeu ren. Dan wordt het misschien minder nerveus en amateuris tisch. GPD Jan Schrijen is burgemeester van Venlo en korpsbeheerder van de politieregio Lim burg-Noord. Hoofdredactie: A L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie® pzc.nl Middelburg: Buitenrustsiraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111 )454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt eer toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor I het einde van de betaalperiode, f PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 31,4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag. 1.70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen j voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax (0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een I (abonnementen)admimstratie en om u te (laten) informeren c._.- ducten van de titels en de werkmaatschappi|en van Wegener of door ons zorgvuldig geselectK' de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij PZC, Postbus 314460 AA Goes. Wegener-concorn, Dadooru dat wordt gebruikt voor on* e diensten en pro 0 Behoort tot 'Sx WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4