PZC Gevoel onveiligheid in 30 grote steden groeit Ook FNV heeft voordeel bij private WAO-aanpak Voor rund dodelijke parasiet duikt op bij koeien in Drenthe Duizend wandelaars beginnen aan Strandzesdaagse toename geregistreerde criminaliteit Schrijfster beststeller beticht van leugens Veel automobilisten soms agressief Opnieuw minder asielzoekers Lagere wijnproductie Limburg Aantal tienermoeders blijft dalen Tegengif redt man na slangenbeet VNG: help met terugkeercentra Celstraffen voor dieven Van Goghs itormloop op egale absint Postdieven lopen bijna letterlijk tegen de lamp x. Op naar Dance Valley dinsdag 27 juli 2004 torLianne SLeutjes )£N HAAG - De inwoners van ie dertig grote en middelgrote sleden in Nederland voelen zich deeds onveiliger. In deze plaat- gg is ook een toename van de (geheten geregistreerde crimi- jjjiteit. De jeugdcriminaliteit is [eveneens gestegen. steden er niet op achteruit ge gaan, aldus het jaarboek. Het groen is er beter op geworden, straten en pleinen worden opge knapt. Het kabinet kent sinds tien jaar een specifiek beleid om de socia le en economische situatie in de steden te verbeteren door onder meer extra geld beschikbaar te stellen. Aanvankelijk ging het om de vier grote steden Amster dam. Rotterdam, Utrecht en Den Haag. Later zijn daar Alme lo, Arnhem, Breda, Den Bosch, Deventer, Eindhoven, Ensche de, Groningen, Helmond, Henge lo, Leeuwarden, Maastricht, Nij megen, Tilburg, Zwolle, Dord recht, Haarlem, Heerlen, Lei den, Schiedam, Venlo, Alkmaar, Amersfoort. Emmen, Lelystad en Zaanstad bijgekomen. Of de maatregelen succes heb ben, is niet altijd goed te zien, al dus het jaarboek. Het gaat om het bestrijden van hardnekkige problemen en grootschalige processen die veel tijd kosten. GPD door Marjolijn de Cocq DEN HAAG - Uitgeverij Random House in Australië heeft het boek uit de verkoop ge haald. Maar de Nederlandse uit gever van schrijfster Norma Khouri, die volgens de Australi sche krant Sydney Morning He rald haar 'waargebeurde' de buut Verboden Liefde over eer wraak in Jordanië uit de duim heeft gezogen, peinst daar niet over. „We staan geheel achter onze au teur", aldus een woordvoerder van uitgeverij Arena. Random House heeft van Khouri (34) hard bewijs geëist dat Verboden Liefde, dat twee jaar geleden verscheen, op feiten berust. In de 'schokkende memoires' over haar Jordaanse jeugd, een best seller in Australië en in vijftien landen verschenen, beschrijft Khouri hoe haar hartsvriendin door haar vader werd vermoord wegens haar liefde voor een niet-moslim. De eerwraak zou aanleiding zijn geweest voor Khouri's vlucht uit haar geboorteland in de ja ren negentig. Maar volgens de Sydney Morning Herald heeft ze jarenlang in de Verenigde Sta ten gewoond. Niet alleen Khou- ri's reputatie als schrijfster, maar ook haar vluchtelingensta tus staat nu op de tocht. GPD HILVERSUM - Bijna driekwart van de Nederlandse auto mobilisten maakt zich wel eens schuldig aan agressief rij gedrag. Dat bleek gisteren uit Het nationale automobilis- tenonderzoek van bureau De Vos Jansen. Ruim 70 procent van de ondervraagden zei zich wel eens schuldig te maken aan agressief rijgedrag. Meer dan de helft van de respondenten gaf aan wel eens te hard te rij den. Daarnaast zijn geen richting aangeven, rechts inha len, fout parkeren en bumperkleven veel gepleegde over tredingen. Slechts 22,5 procent van de ondervraagden zei nooit de wet te overtreden in het verkeer. ANP DEN HAAG - Steeds minder asielzoekers zoeken opvang in Nederland. Uit cijfers van het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers bleek gisteren dat er de eerste helft van dit iaar 2889 mensen bij kwamen in de asielzoekerscentra. Een jaar eerder waren dat er nog ruim vierduizend. In totaal zaten op 1 juli dit jaar 46.451 asielzoekers in de centrale opvang van het COA. ANP UBACHSBERG - De wijnproductie op de Zuid-Limburg se heuvels valt dit jaar zeker 10 procent lager uit dan het gemiddelde van de afgelopen jaren. Dat komt door de overvloedige regen en het gebrek aan zon in de bloeiperio de van de wijndruiven. Dat zeiden Limburgse wijnboeren gisteren. Wijnboer M. Soomers van wijngoed Fromberg in Ubachs- berg verwacht niet te kunnen oogsten voor medio of eind oktober. Vorig jaar oogstte hij als eerste in Limburg al op 11 september, na een zeer zonnige zomer. De kwaliteit van de wijndruiven was toen zeer hoog, maar dat zal dit jaar zeker niet gehaald worden, denkt Soomers. ANP VOORBURG - Het aantal tienermoeders in Nederland blijft dalen. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren heeft gepubliceerd. Vorig jaar werden 3311 kinderen geboren bij een moeder die jonger was dan 20 jaar. In 2002 waren dat er nog 3516. Dat bete kent een afname met 6 procent. De Antilliaanse en Arubaanse meisjes vormen de uitzon dering op de regel. Het aantal tienermoeders nam in ver gelijking met 2002 iets toe in deze groep, die ook al is over vertegenwoordigd in de abortusstatistieken. ANP DELFT - Reptielenzoo Serpo uit Delft heeft afgelopen weekeinde het leven gered van een 25-jarige man uit Pijnacker. Het slachtoffer was gebeten door een van zijn eigen dwergratelslangen en had snel tegengif nodig. Het reptielencentrum beschikte over het juiste serum. De man werd verder behandeld in een Rotterdams zieken huis, waaruit hij gisteren werd ontslagen. Een woordvoer der van Serpo zegt dat de man ongelukkig was in zijn om gang met de gevaarlijke dieren. „Het was de derde keer dat een gifslang hem beet. Dan doe je toch wat verkeerd." Het slachtoffer heeft afstand gedaan van de dieren. Ze zijn ondergebracht bij Serpo. GPD van onze redactie binnenland DIEVER - Een dodelijke para siet die door teken wordt overge dragen, vormt een bedreiging voor rundvee. De parasiet, die tot nu toe zelden opdook in Ne derland. is bij zes koeien in het Drentse Diever aangetroffen, zei dierenarts J. Glas uil die plaats gisteren. De parasiet, Babesia divergens genaamd, is dodelijk voor runde ren. Het vee krijgt na besmet ting acuut hoge koorts en bloed armoede. Hierdoor produceren de dieren rode urine en sterven. Volgens Glas kan de parasiet de komende tijd een groot pro bleem worden. „Bij mijn weten kwam de parasiet vroeger alleen in enkele duingebieden voor. Nu hij ook in de Drentse bosgebie den is opgedoken, kunnen reeën de ziekte snel overdragen. Bo vendien besmetten koeien op hun beurt teken." Glas pleit er voor boeren toestemming te ge ven om de bosjes rond de weilan den te kappen, om verdere be smetting te voorkomen. Het mi nisterie van LNV treft volgens een woordvoerder voorlopig geen extra maatregelen. Wel zegt het ministerie de ontwikke lingen op de voet te volgen. Landbouworganisatie LTO zegt dat de ziekte in ons land slechts sporadisch voorkomt. Als er pro blemen zijn, is dat alleen in de buurt van natuurgebieden. Ook J. Snoep van de Gezondheids dienst voor Dieren zegt dat de DEN HAAG - De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) roept haar leden op om mee te werken aan de vestiging van terugkeercentra voor uitge procedeerde asielzoekers. De or ganisatie zei dat gisteren. Minister Verdonk (Vreemdelin genzaken) én de gemeenten wil len niet dat uitgeprocedeerde asielzoekers op straat rondzwer ven. De VNG vernacht daarom dat de gemeenten eraan mee wil len werken. Een werkgroep van Justitie, de VNG en de vier grootste gemeenten stelt in sep tember een plan op. ANP ziekte incidenteel in Nederland opduikt, bij bosrijke gebieden waar besmette teken zijn. Vorig jaar zijn er een paar koeien aan overleden in Overijssel, dit jaar was dat weer het geval. Voor boeren die hun koeien da gelijks zien, is er geen probleem zegt hij. Vee in de vrije natuur loopt een hoger risico omdat de boer de beesten dan minder vaak ziet. Voor mensen zijn de gevaren ge ring. Vlees van door een ziekte overleden vee, wordt niet gecon sumeerd. Zowel het vlees als het melk van koeien die de ziekte hebben gehad, is na een bepaal de periode weer geschikt voor consumptie. De parasiet kan alleen gevaar lijk zijn voor mensen zonder milt. Zij kunnen eraan overlij den. ANP AMSTERDAM - De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren twee mannen die in december 2002 twee schilderijen uit het Van Gogh Museum in Amster dam hebben gestolen, celstraf fen opgelegd van respectievelijk vier jaar en zes maanden, en vier jaar. Het Openbaar Ministe rie had respectievelijk zes en vijf jaar geëist. De werken Zeezicht bij Scheven- ingen (1882) en Het uitgaan van de Hervormde Kerk te Nue- nen(1884) werden in de ochtend van 7 december 2002 gestolen uit het Van Gogh Museum De dieven sloegen een gat in het glas met een moker en zijn via dit gat het museum in en uit ge gaan. Bij het museum werden la ter een petje en een muts gevon den met DNA-sporen van de ver dachten er in. De mannen zeg gen dat iemand de hoofddeksels daar expres heeft achtergelaten als vals bewijs, maar de recht bank oordeelde anders. De werken zijn nooit terugge vonden. Beide mannen gaan in hoger be roep. ANP Dit blijkt uit het Jaarboek Gro- testedenbeleid 2003 dat minis- urDe Graaf (Bestuurlijke Ver ruwing) gisteren naar de '««ede Kamer heeft gestuurd. ,'olgens het jaarboek is het niet iiidelijk waardoor die stijging ,an de geregistreerde criminali teit wordt veroorzaakt. De criminaliteit kan zijn toege- arnen, maar het is ook moge- i dat er meer processen-ver- aal zijn, omdat politie en justi- x harder werken. Veel steden sin immers hard bezig met atra politie-inzet en meer toe- Edit met camera's. IVerkloosheid 1? werkloosheid in de steden :eeg vorig jaar in vergelijking •st 2002, net als in de rest van letland. ?er saldo doen de steden het in Mciaal-economisch opzicht niet [echter dan de rest van het ind. Zij steken gunstig af als et gaat om werkloosheid onder Ëochtonen en jongeren tot 25 •ar. Die groeit minder snel dan ede rest van het land. lan de andere kant kennen ste len wel meer langdurig, allocht- te werklozen en meer werklo- 0i met een lage opleiding. In !e steden vestigden zich vorig üi meer mensen uit binnen- en iiitenland dan er vertrokken, let zijn vooral jongere alleen- laanden die in de steden gaan onen. Gezinnen zoeken hun =il vaker in de omliggende re- os. mede vanwege de grotere oiungen. ach is de leefomgeving in de LMSTERDAM - Het proefpro- t slijter M. Boorsma uit msterdam tegen de absintwet it 1909 aanspande, heeft hem sen windeieren gelegd. tijdag besloot de rechtbank in msterdam dat het drankje rcer verkocht mag worden, ïndsdien heeft Boorsma een iordige tweehonderd flessen mhet groene goedje verkocht, let is een goede financiële op- fker", zegt de slijter. Sinds de jtspraak is het een komen en aan van nieuwsgierigen die de Iroene Fee' willen proeven, et zijn voornamelijk dertigers interesse hebben in de tank, en zeker niet alleen Am- terdammers. „Ik krijg e-mails it het hele land. Van Gronin- |en tot Goes mailen mensen mij set de vraag of ik een fles op an sturen." borsma kreeg van de Slijters- te een grote bos bloemen en an collega's felicitaties. „Ik ge- liet met volle teugen van alle mdacht zolang het duurt. Mis- chien is de hype over veertien lagen wel weer voorbij." ANP HOEK VAN HOLLAND - Duizend wandelaars zijn gisteren in Hoek van Holland be gonnen aan de 46e Strandzesdaagse. Een van de deelnemers is J. Staatsen, de burge meester van Den Helder. Deze stad vormt het eindpunt van de 140 kilometer lange wandeltocht over het strand. De eerste etappe voert de wandelaars naar Wassenaar, een parcours van 29 kilome ter. De eerste nacht brengen zij door op de camping van Duinrell. De overige dagen slapen ze op geïmproviseerde campings van gemeentelijke verenigingen. Er was dit jaar een stormloop op de deelnemerskaarten. Aan de Strandzesdaagse kunnen maxi maal duizend mensen meedoen, omdat meer deelnemers organisatorisch gezien niet- haalbaaris. foto Juan Vrijdag/ANP SCHIPHOL - Lichtgevend 'die- venpoeder' heeft twee post- rovers, werkzaam bij een vracht- overslagbedrijf op Schiphol, de das om gedaan. De Koninklijke Marechaussee op de luchthaven verdacht een 44-jarige Amsterdammer en een 31-jarige man uit Diemen van diefstal. Een groot aantal post zakken werd met het lichtgeven de poeder 'geprepareerd'. Vori ge week had de Marechaussee beet. De twee mannen werden aangehouden en in een donkere kamer gezet. „Ze lichtten op als of ze in lichterlaaie stonden", al dus de Marechaussee. GPD N 'ET 2.0 MM Ar*. ME l|< BEJVI -4P5CMO weLlJkc door Koos van Wees DEN HAAG - Werknemers die straks in de WAO komen, zullen bij hun verzekeringsmaatschap pij moeten aankloppen. De be moeienis van de overheid met de WAO moet worden terugge drongen. Alleen degene die ge heel en duurzaam arbeidsonge schikt is kan een beroep doen op de publieke voorzieningen. Dat pleidooi is afkomstig van FNV-bestuurder Ton Heerts. Hij zet hiermee de eerste stap in zijn voornemen het hele socia- le-zekerheidsstelsel te privatise ren. Want de overheid zelf toont zich onbetrouwbaar, vindt hij: tussentijds worden de voorwaarden gewijzigd, pre mies gaan omhoog en uitkerin gen omlaag en de mogelijkheid om over te stappen naar een be ter presterende verzekeraar ont breekt. Heerts staat bekend als een pragmaticus, niet als iemand wiens ideologische bevlogen heid hem in de weg zit bij het op lossen van de problemen in de sociale zekerheid. Als de over heid het niet goed doet, dan moet iemand anders het maar doen, is zijn overtuiging. Zijn droombeeld is een FNV die de le den korting biedt op verzekerin gen tegen elk ver,lies van inkom sten, of die nou wordt veroor zaakt door arbeidsongeschikt heid, werkloosheid of ziekte. Zachte landing Het mes snijdt daarmee aan twee kanten. Niet alleen geeft de bond de mensen weer een re den lid te worden van de vak bond, ze krijgen ook een verze kering die waarschijnlijk wat minder grillig is dan de huidige, politiek bepaalde. „Je moet wel blijven zorgen dat wie ziek of werkloos wordt, financieel ge sproken een zachte landing maakt", zei Heerts een half jaar geleden al over zijn plannen. En: „Laat ons dat maar regelen, samen met verzekeraars." Blijkbaar acht de FNV-bestuur der de tijd nu rijp voor een eer ste stap. De WAO-nieuwe-stijl staat grotendeels vast en is in de ogen van Heerts een gedrocht ge worden. Zo vallen gedeeltelijk arbeidsongeschikten, de groot ste groep, onder zowel private verzekeraars als de uitvoe ringsinstantie UWV. Dat gaat nog een hoop problemen opleve ren, voorspelt hij. Beter kan het aan de verzekeraars worden overgelaten. Voor de UWV ligt in de visie van Heerts nog een 'kleine' taak, de uitvoering van de WAO voor volledig en duur zaam arbeidsongeschikten. En dat dan het liefst samen met de Sociale Verzekeringsbank, die al de uitvoering van andere volksverzekeringen verzorgt. Zo dat die alles kan overnemen zo dra besloten wordt de 'uitke ringsmoloch' UWV de nek om te draaien. Werkgevers kunnen intussen hun borst natmaken. Heerts wil dat in de CAO-onderhandelin- gen ruimte wordt gemaakt voor afspraken over WAO-preventie. Zodra de overheid terugtreedt, is het immers de verantwoorde lijkheid voor werknemers en werkgevers samen. Als stok ach ter de deur acht hij drie jaar lang loondoorbetaling bij ziekte wenselijk, tot zeventig procent van het salaris. Zo zijn de werk gevers wel te porren voor afspra ken over ziekte- en ongeschikt heidspreventie. GPD SPAARNWOUDE - In recreatiegebied Spaarnwoude in Noord-Holland wordt gewerkt aan de opbouw van Dance Valley. Zaterdag 7 augustus begint de tiende editie. Er worden vijftigduizend mensen ver wacht. Tientallen dj's draaien van 10.00 uur 's ochtends tot middernacht. foto Juan Vrijdag/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3