Braakman-Noord wordt ruiger PZC PZC Studenten geven les in India ZOMERACTIE! PZC Sportvisserij doet er economisch veel toe Toerist rijdt tegen boom 11 Gentse Feesten breken opnieuw bezoekersrecords Raatslag nodig om nieuwe natuur aan te leggen Drankrijders op de bon Protest tegen uitbreiding Cerestar Eind dit jaar aangifte via internet Denys gouverneur O-Vlaanderen Glazenwasser valt van dak agenda Adverteerders, let op onze 5 X ADVERTEERDERSVOORDEEL dinsdag 27 juli 2004 foor Wout Bareman GENT - De Gentse Feesten heb- kn dit jaar alle records gebro ken. Het tiendaagse evenement |fok naar schatting 1,8 miljoen bezoekers. j)e feestelijkheden eindigden gisteren in een chaos door een stakingsactie van het personeel van het openbaar vervoer. Door die staking moesten de pendel diensten tussen de (gratis) par keerterreinen bij Flanders Expo en het stadscentrum worden stil gelegd. De tienduizenden bezoe kers gingen nu zelf op zoek naar een parkeerplaats. Op verschil lende plaatsen leidde dat een re gelrechte verkeerschaos. Trokken de Gentse Feesten tot vrijdag al meer dan een miljoen bezoekers, in het weekeinde en gisteren kwamen er daar ruim 700.000 bij. Vorig jaar was met 1.650.000 bezoekers ook al spra ke van een recordbezoek: dat werd dus nog overtroffen. Sche pen D. Termont wil desondanks niets weten van uitbreiding van de 'feestenzone'. „Meer dan wat we nu aan bezoekers hebben ge had, kunnen we niet meer aan. Als de feesten bij onze eigen be volking onvoldoende draagvlak meer hebben, zijn ze ten dode opgeschreven. Nu al hebben veel centrumbewoners last van nachtlawaai en vandalisme. Ge lukkig kunnen ze veel verdra gen, maar er zijn grenzen." (001 René Hoonhorst HOEK - De ontwikkeling van jiieuwe natuur in de noordelijke Braakman moet nog dit najaar jgfeer gezicht krijgen. De twee nieest noordelijke boerderijen de Braakmanweg zijn de af gelopen weken tegen de vlakte «egaan. Als het skelet van de laatste schuur weg is en al het puin is afgevoerd, kan het gra den van kreekgeulen beginnen, Naast enkele nieuwe takken van llie Braakman wil de provincie ,|e Westgeul verbreden. Voor die Verbreding en om een natuurlij ier bos te creëren, moet een deel in de bestaande noordelijke raakmanbossen waarschijnlijk iade loop van volgend jaar ver fijnen. Boswachter J. van Ha- ge: „Mensen die nu regelmatig gaan wandelen in de Braak- inan-Noord kunnen straks wel fens schrikken dat grote delen het bestaande bos worden Weggevaagd. Het kappen is ech- ier nodig om op termijn de na- juurwaarden op te krikken. Het ^staande bos bestaat te veel uit saaie rijtjes bómen en het is de edoeling om in de toekomst ;n ruiger, natuurlijker Braak- anwoud te scheppen." Grillig ,'ormde kreken, plas-drasvel- ?n en 'natuurlijk' groeiende ;en moeten van de Braak man meer maken dan het vlak ke cultuurgebied dat het nu is, stelt Van Hage. Verrassingen [et is de bedoeling dat er in de ikomst een keur van bomen in {iet bos is te vinden. Wandelaars Roeten er wel terecht kunnen, jnaar moeten hun weg vinden op kronkelende paadjes die bij lke bocht verrassingen opleve- tADZAND - Een 20-jarige man hit Oostburg is in de nacht van londag op maandag in kennelij- ie staat en slapend naast zijn iets gevonden op de Zuidzand- ffiveg in Cadzand. Éj kreeg een bekeuring. Sen 55-jarige automobiliste uit Axel is in de nacht van zondag op maandag om half een aange houden op de Scheldeboulevard aiTemeuzen. Ze had 3,5 maal de toegestane hoeveelheid alco hol gedronken, ontving een dag vaarding en moest haar rijbe wijs inleveren. Op de Statenboomweg in Clinge srond dezelfde tijd een 28-jari- geBelgische automobilist aange houden. Hij had ruim vier maal 'eveel alcohol op. Ook hij moest zijn rijbewijs afstaan. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur ren. De rechttoe rechtaan wan delpaden die er nu liggen, wil len we niet meer terugzien." De provincie en de Dienst Lan delijk Gebied, uitvoerder van de provinciale plannen, willen de ontwikkeling van het bos de no dige vaart geven. De eerste bos percelen zijn al aangeplant. Een aantal snelgroeiende bomen moeten - samen met een binnen kort aan te leggen hoge aarden wal - het logistiek park bij Dow Benelux zo veel mogelijk aan het zicht onttrekken. Het 'schaamgroen' zal niet het meest aantrekkelijke wandelbos wor den, maar elders in het nieuwe natuurgebied kunnen wande laars in de toekomst goed aan hun trekken komen. Maar de boswachter van Staatsbosbe heer geeft direct toe dat er wél enige decennia overheen gaan voor er weer een echt, dicht bos aan de noordkant van rijksweg N61 ligt. Van Hage: „De provin cie heeft voor rigoureuze ingre pen gekozen. Terecht, want ook bij natuurontwikkeling geldt dat zachte heelmeesters stinken de wonden maken. Het duurt een tijd voor er een mooi woud ontstaat. Maar het nieuwe Braakmanbos, dat ook tiental len hectares groter wordt, is bijna direct aantrekkelijk voor allerlei planten en dieren, die eerder geen ideale omstandighe den aantroffen. En ook voor wandelaars en andere recrean ten is het nieuwe natuurgebied vrij snel de moeite waard. Het nieuwe natuurgebied wordt een prachtige aanwinst." Veronique van 't Westeinde (links) en Martine Lammens bezochten scholen en wijken in India: „Best heftig om te zien." door Raymond de Frel GROEDE - Ze wonen in dezelfde streek, willen later beiden voor de klas staan en maakten de afgelopen weken precies dezelfde reis. Toch kennen Mar tine Lammens uit IJzendijke en Veroni que van 't Westeinde uit Groede elkaar nauwelijks. Hun doel was de afgelopen weken echter hetzelfde: het onderwijs in India een impuls geven. Acht Zeeuwse studenten van de Pabo's in Breda en Vlissingen keerden vorige week terug van een ondérwijs-expeditie in Bangalore, Zuid-India. De stichting Edukans, een organisatie die zich inzet voor onderwijs in ontwikkelingslanden, biedt jaarlijks een aantal Nederlandse studenten de kans om een kijkje te ne men bij collega-docenten in verre lan den. Lammens en Van 't Westeinde grepen die mogelijkheid met beide handen aan. Beide studenten bezochten meerdere scholen en woonwijken. „Het was best heftig om te zien hoe het er in sommige wijken aan toeging. Kleine huizen, open rioleringen en overal beesten. Echt waar, overal lag poep. Ook opval lend: zie je een heel klein huisje, waarin mensen wonen die bijna niets bezitten. Behalve een televisie", vertelt Veroni que (20). Dat is Martine (24) ook opge vallen. „Dat is puur voor het aanzien, maar het wil lang niet altijd zeggen dat die toestellen het ook daadwerkelijk doen", vertelt ze. Het tweetal keek hoe studenten aan de lerarenopleiding in India te werk gin gen en gaf ook zelf les op verschillende basisscholen. „Heel raar was dat de leer lingen daar soms worden gecorrigeerd met een stok. Op een gegeven moment vroeg ik tijdens mijn les of de leerlingen wat stiller wilden zijn. Dat werd ver taald door het uitdelen van een tik met die stok. Terwijl ik het zó natuurlijk niet bedoelde", aldus Martine. „Ik heb eens les gegeven aan een klas met 64 leerlingen, maar ook eens aan een groep van vijf scholieren. Wat ik ze zoal heb geleerd? Tellen in het Nederlands, bij voorbeeld." Bekeren Veronique ondervond dat vrouwen in India nog een heel andere positie heb ben dan in westerse landen. „Er was een directeur die dacht dat wij zijn hin- doestaanse leerlingen wilden bekeren tot het christendom. Die wilde eerst foto Peter Nicolai niet met ons praten. Het scheelde geluk kig wel dat wij een mannelijke begelei der hadden." Ondanks alle cultuurverschillen ver baasden de twee West-Zeeuws-Vlamin gen zich over het niveau van het onder wijs. „Echt, het onderwijs is daarvan hoge kwaliteit. Dat, gecombineerd met een bepaalde trots, maakt dat de meeste mensen berusten in het feit dat ze niet verder zullen komen. Daarom merk je nauwelijks een gevoel van verzet", vindt Martine. „Nou, volgens mij lijkt dat meer zo dan het eigenlijk is", geeft Veronique een andere kijk op de zaak. Na de zomervakantie starten de Pa bo-studenten op velschillende basis scholen een reeks presentaties over hun ei-varingen in India. De Zeeuwse studen ten verkopen ook loten om geld in te za melen voor Edukans-projecten. Meer informatie is te vinden op www.breda- helptindia.nl en www.hogeschoolzee- landvoorindia.tk. BRESKENS - Bij een verkeersongeval op rijks weg 58 nabij Breskens zijn gisteravond een Bolivi aanse opa en zijn kleinzoon, afkomstig van Mada gascar, gewondgeraakt. Een tweede kleinzoon (10, eveneens uit Bolivia) is ter observatie naar het ziekenhuis gebracht. De opa. een 59-jarige toerist, reed richting veerboot voor een bezoek aan Vlissingen. Door onbekende oorzaak raakte de auto van de weg en kwam te gen een boom tot stilstand. De man is met onbekend letsel, maar wel gestabili seerd, naar het ziekenhuis gebracht. De jongste kleinzoon (5) heeft vermoedelijk een bekkenfrac tuur en een oogwond opgelopen. De traumaheli kopter uit Brugge heeft ter plaatse geassisteerd. foto Peter Nicolai door Harmen van der Werf GOES - Sportvisserij is econo misch van groot belang, zeker in Zeeland. Het Landbouw Econo misch Insituut (LEI) schat de jaarlijkse omzet in een recente studie landelijk op 725 miljoen euro en de werkgelegenheid die eruit voorvloeit, op ruim 3300 mens jaren. Opzienbarend, vonden onderzoe kers van het LEI deze cijfers. Niet eerder brachten zij de eco nomische betekenis van de sport vissector in beeld. Het ministe rie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) gaf op dracht voor de studie, onder meer om een idee te krijgen van de recreatief-toeristische groei kansen die met sportvisserij sa menhangen. Vooral Zeeland springt er dan uit. Sportvisserij in Nederland se binnenwateren is economisch belangrijker dan zeesportvisse- rij. Veel meer mensen vissen SAS VAN GENT - De provincie Zeeland moet zetmeelfa- brikant Cerestar geen vergunning geven voor de uitbrei ding van de afvalwaterzuivering. Dat vindt omwonende F. de Volder, die bezwaar heeft gemaakt bij de provincie. Volgens De Volder heeft Cerestar vorig jaar de afvalwater zuivering al uitgebreid en proefgedraaid met de nieuwe installatie. „Toen ze aan het opstarten waren, kregen wij een wolk zwavelwaterstofgas over ons heen. Die avond hadden wij visite en die is ziek naar huis gegaan", aldus De Volder. Het gas komt volgens hem vrij tijdens het zui veringsproces van het afvalwater. Hij twijfelt eraan of die uitstoot binnen de vereiste normen blijft. Directeur A. IJsebaert van Cerestar zegt dat De Volder geen angst hoeft te hebben. „Wij investeren ettelijke mil joenen in deze uitbreiding en dat doen we natuurlijk met inachtneming van alle voorschriften. Over de uitbreiding zijn ook allerlei afspraken gemaakt met het waterschap, en de installatie staat bovendien onder controle van het waterschap." Het provinciebestuur is van plan in te stem men met de uitbreiding, aldus een ambtenaar. Het be zwaar van De Volder wordt volgende week behandeld. TERNEUZEN - Eind dit jaar moet het mogelijk zijn - na proefprojecten in Brabant en Limburg - om ook in Zee land aangifte via internet te doen. Voor zaken als diefstal van een fiets- of een winkeldiefstal hoeven mensen niet meer naar het politiebureau te komen. Dat antwoordt de Terneuzense burgemeester J. Lonink op schriftelijke vra gen van PvdA'er J. Jonkman. De burgemeester, hoofd van het politiedistrict Zeeuws-Vlaanderen, meldt dat de poli tie druk bezig is de dienstverlening op te vijzelen. Zo kun nen gasten van 24 recreatiebedrijven in de gemeente Sluis bij de receptie van het hotel, het appartement of de cam ping aangifte doen van vermissing of diefstal. Begin 2005 wil de politie telefonische aangifte mogelijk maken. Voor 'klachtdelicten' blijft het altijd noodzakelijk naar het poli tiebureau te komen, waarschuwt Lonink. Klachtdelicten zijn strafbare feiten die alleen kunnen worden vervolgd als een daartoe gerechtigd persoon aangifte doet en uit drukkelijk om vervolging vraagt. GENT - Het Vlaams VLD-parlementslid André Denys (56) uit Zulte wordt de nieuwe gouverneur van Oost-Vlaanderen. Hij volgt Herman Balthazar op, die op 1 december met pensioen gaat. Denys is al 22 jaar parle mentslid namens de liberalen. Hij greep verschillende ke ren naast een ministerspost. In VLD-kringen wordt aange nomen dat hij daaraan mede zijn uitverkiezing heeft te danken. Het lag niet aan de persoon Denys dat een minis terschap uitbleef, maar aan het feit dat Oost-Vlaanderen met premier Verhofstadt en minister Verwilghen al goed bedeeld was. RILLAND - Een 52-jarige Goese glazenwasser is gister ochtend in Rilland, bij Huize de Vliedberg, van een lad der op een plat dak gevallen. De man is door ambulance personeel met een brancard van het dak gedragen en over gebracht naar het ziekenhuis, waar wordt onderzocht of de man letsel aan zijn valpartij heeft overgehouden. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30. uur: Biljarten, jokeren; De Halle, 14.00 uur: Kaarten, biljarten, koersbal; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten, sjoelen; BIERVLIET - Kaasboerderij de Vos aan de Helenaweg, 13.30 uur: Rondleiding: CADZAND-BAD - Boulevard de Wielin gen, 11.00 -18.00 uur: Boekenmarkt; CLINGE - Malpertuus, 13 30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; Café de Landbouw, 14.00 uur: Kaarten; GROEDE - DeTwee Duiven, 21.00 uur: Kleinkunstprogram Adrie Oosterling; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Gym; 13.30 uur: Biljarten, kaarten, handwerk; HULST - De Lieve. 13.00 uur Open cen trum; Den Dullaert, 13.30 uur: Bridge; KOEWACHT De Vlaschaard. 13 uur: Biljarten; 13.45 uur: Gym en zangkoor; Kerklaan 87,19 uur: Creatieve avond; NIEUW-NAMEN Café Sint Cecilia. 20.00 uur; Kaarten; NIEUWVLIET - Dorpshuis de Heerlijck- heit, 19.30 uur: Trimloop; PHILIPPINE - Schotse Hoek, 18.30 uur: Kantklossen/timmerclub voor jeugd; 19,30 uur: Houtbewerken volwassenen; SAS VAN GENT - De Speye, 14.00 uur: SAV koersbal, sjoelen, kaarten en hand vaardigheden; SLUIS - VVV kantoor, 10.30 uur; Rond leiding door Sluis met stadsgids; Cen trum, 17.00 - 22.00 uur: Avondmarkt; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur Swos Kaarten en biljarten heren; TERNEUZEN - Markt, 10.00 uur: Antiek markt; De Veste, 10.30 uur: Gymnastiek; 13.30 uur: Handwerken, soos, biljart; VOGELWAARDE - t Gelaag, 13.30 uur: Kaarten; IJZENDIJKE - Café Hofzicht, 19.30 uur: Videoclub Zeeuwsch-Vlaanderen; Party centrum Mauritshof. 19.30 uur: Toeris tendrive bridge; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 9.30 uur: Gym; 10.30 uur: Zangkoor; 13.00 uur: Kaarten, biljarten; 14.00 uur: Sjoelen. (Advertentie) Hebe veronica Prachtige wintergroene plant potmaat 12 1.99 per stuk HULST.ABSDAALSEWEG 70,0114-313738, ZONDAG GESLOTEN OOSTBURG. NIEUVELTWEG 56.0117-452279. WOENSDAG KOOPAVOND (Advertentie) langs binnenwateren; zo'n 1,6 miljoen tegen een half miljoen zeesportvissers. Sportvissers op binnenwateren gaan echter niet ver van huis. Met veel zeesportvissers ligt dat anders. Zij zoeken het meestal verderop. Tientallen Zeeuwse campings en ook bungalowpar ken zijn 's zomers voor een flink deel bevolkt door sportvissers en hun familie. De Voordelta, het kustwater voor de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden, is populair, omdat het gebied vis rijk, rustig en vrij gemakkelijk bereikbaar is. Op elf zeevissoor ten wordt met name gevist door sportvissers. Volgens het rap port staan nogal wat van die soorten onder druk. Zo is de vangbaarheid van kabeljauw de laatste tien jaar 'zeer sterk' ge daald en is die van bot, schar en paling 'sterk' afgenomen. Zee baars en in mindere mate tong zitten in de lift. De vangbaar heid van geep, steenbolk en ma kreel is gelijk gebleven. De PZC is het regionale medium bij uitstek, maar in de maanden juli en augustus adverteert u ook nog eens extra voordelig. In deze periode brengen wij de 'zomeractie'. Plaats binnen 5 verschijningsdagen uw 2e advertentie en kies uw voordeel. Meer weten? Neem contact op met het verkoopteam bij u in de buurt! Midden Zeeland Zeeuws Vlaanderen E-mail: zomeractie@pzc.nl Tel.: 0113 -315520 Tel.: 0114-372772

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35