Sportvisserij kent hoge omzet Werkstraf voor heling voertuigen Fikse boete voor vechtersbaas Cadzand Kunstenaar maakt Cadzand mooier z-wear Fietstocht voor straatkinderen Liefhebberij levert landelijk 3300 banen op Kleinkoor treedt op in Renesse Ook fletser kan tunnel nu vinden BEZORGERS M/V textieldruk groothandel CAR-GROEP ZEELAND VERRASSEND VEELZIJDIG zonneschermen uitvalschermen sereens ■Markiezen Teba Nationaal dinsdag 27 juli 2004 door Emile Calon MIDDELBURG - Handelaren in sloopauto's balanceren regel matig op het randje van de wet. De herkomst van voertuigen is vaak volstrekt onduidelijk. Ook wordt het niet echt op prijs ge steld als kopers te veel vragen stellen over dat verleden. Dat vertelde een 34-jarige man uit Krabbendijke gisteren aan de Middelburgse politierechter M. Meeuwisse. Het is een handel die vooral loopt via internet. Als een koper geïnteresseerd is, volgt een ont moeting op een parkeerterrein, waar contant geld en auto van eigenaar wisselen. Bij die hande ling worden in de regel geen pa pieren getekend. Het uitwisse len van bedrijfsgegevens is ook niet echt de gewoonte. De Krabbendijkenaar moest voor de rechter verschijnen in verband met een reeks overtre dingen. Om te beginnen had hij vorig jaar augustus veel te hard met een motor over de A58 gere den. Vervolgens bleek dat die on verzekerde motor een jaar eer der was gestolen in Pijnacker. De man moest dan ook direct zijn rijbewijs inleveren. Dat weerhield hem er niet van om twee dagen laten een ritje in een auto door zijn dorp te maken. Toen de politie vervolgens bij hem thuis op bezoek kwam trof fen de agenten in een schuur drie Volkswagens aan die, zo bleek na enig speurwerk, ook waren gestolen. De Krabbendijkenaar vertelde dat er niets mis was met de koop van de motor en de auto's. Hij had de voertuigen gewoon in goed vertrouwen gekocht. En dat er geen papieren waren, is volgens hem nu eenmaal regel in zijn branche. Het wegslijpen van serienummers, daar moest volgens hem ook niets achter worden gezocht. Het waren ge woon sloopvoertuigen die hij kocht voor de onderdelen. En die motor was bedoeld om lek ker mee te racen op een afgeslo ten circuit. Officier van justitie J. Valente betichtte de inwoner van Krab bendijke van heling. Hij geloof de ook niets van de crossplan'., nen, omdat de Krabbendijken. aar niet in het bezit is van eeü< racelicentie, een vergunning die. noodzakelijk is om toegelaten te worden tot officiële racebanen, En voor het onverzekerd rijden met grote snelheid over de A58i had hij ook geen goed wooid' over. Stelers Meeuwisse noemde heling een: ernstige misdaadvorm. ..Zonder helers geen stelers", rijmde ze; Ze vond dat de Krabbendijken aar actief is opgetreden als he ler van de motor. Met betrek king tot de drie Volkswagens; vond ze dat het bewijs voor ac tieve heling niet was geleveni Ze hield het op opzetheling om dat de handelaar wat te gemak kelijk tot aankoop was overge gaan zonder goed te het verle den van de voertuigen te contro leren. Ze veroordeelde hem conform- de eis tot een taakstraf van 120 uur en vier maanden voorwaar delijke celstraf. Bovendien mag de Krabbendijkenaar vier maan den lang geen auto of motor be sturen. BURGH-HAAMSTEDE - Do werkgroep Schouwen-Duive- land van hulporganisatie Dor cas houdt woensdag 4 augustus een fietstocht ten behoeve van de straatkinderen in Egypte. De tocht voert door Haamstede, en omgeving. Er is keus uit twee routes: een van circa 20 en een van ongeveer 35 kilometer. Het inschrijfgeld wordt grotendeels, ingezet voor het verstrekken! van uitgebalanceerd voedsel aan de Egyptische straatkinde ren. Verder krijgen zo veel moge lijk kinderen een medisch en tandheelkundig onderzoek, en tweemaal per jaar kleding. Be langstellenden kunnen tussen. 9.30 en 12.30 uur inschrijven op de startplaats in Haamstede adv-' ter de Golff supermarkt. -.7 door Harmen van der Werf GOES - Sportvisserij is econo misch van groot belang, zeker in Zeeland.. Het Landbouw Econo misch Insituut (LEI) schat de jaarlijkse omzet in een recente studie landelijk op 725 miljoen euro en de werkgelegenheid die eruit voorvloeit, op ruim 3300 mensjaren. Opzienbarend, vonden onderzoe kers van het LEI deze cijfers. Niet eerder brachten zij de eco nomische betekenis van de sport vissector in beeld. Het ministe rie van Landbouw. Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) gaf op dracht voor de studie, onder meer om een idee te krijgen van de recreatief-toeristische groei kansen die met de sportvisserij samenhangen. Economisch Vooral Zeeland springt er dan uit Sportvisserij in Nederland se binnenwateren is economisch belangrijker dan zeesportvisse- rij. Veel meer mensen vissen ook langs binnenwateren; zo'n 1,6 miljoen tegen een half miljoen zeesportvissers. Sportvissers op binnenwateren gaan echter niet ver van huis. Met veel zeesportvissers ligt dat anders. Zij zoeken het meestal verderop, onder meer in Zee land. En dat is goed te merken, weet het LEI. Tientallen Zeeuw se campings en ook bungalow- RENESSE - Het Kleinkoor Re- nesse geeft donderdagavond 5 augustus een concert in de Jaco- buskerk in Renesse. De voorkeur van de Kleinkoor- zangers gaat uit naar moderne en klassiek religieus getinte wer ken. De leden van het koor zingen zo wel in het Nederlands als in het Engels, Duits, Frans en Spaans. Het concert begint om 20.00 uur. parken zijn 's zomers voor een flink deel bevolkt door sportvis sers en hun familie. Ze hebben vaak visbootjes bij zich. Op top dagen liggen wel twee- tot drie honderd van die visbootjes in de Voordelta, het kustwater voor de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden. Vangbaarheid De Voordelta is zo populair, om dat het gebied visrijk, rustig én vrij gemakkelijk bereikbaar is. Visbootjes kunnen tewater wor den gelaten bij de Maasvlakte, Stellendam, de Brouwersdam en Neeltje Jans. Op elf zeevissoorten wordt met name gevist door sportvissers. Volgens het LE I-rapport staan nogal wat van die soorten onder druk. Zo is de vangbaarheid van ka beljauw de laatste tien jaar 'zeer sterk' gedaald en is die van bot, schar en paling 'sterk' afge nomen. Zeebaars en in mindere mate tong zitten in de lift. De vangbaarheid van geep, steen bolk en makreel is ongeveer ge lijk gebleven. Verkoop De verkoop van kabeljauw door sportvissers aan handelaren vindt vrijwel niet meer plaats, meldt het LEI op gezag van de controlerende instantie AID en de bootvisvereniging Zuidwest Nederland. Dit zou met name op Neeltje Jans gebeurd zijn. Verscherpte controles schijnen geholpen te hebben. Over de kabeljauwverkopen ont stond twee jaar geleden politie ke onrust. Terwijl beroepsvis sers veel minder mochten van gen, bleven sportvissers 'ge woon doorvissen'. Het LEI schat dat de zeesportvisserij vorig jaar goed was voor de vangst van 186 tot 408 ton kabeljauw, oftewel 7 a 16 procent van het quotum voor Nederlandse be roepsvissers. De LEI-studie is voor de sportvisserij in het alge meen een opsteker. De economi sche betekenis is aangetoond. In de niet altijd even gemakkelijke relatie met de beroepsvisserij kan dat belangrijk zijn. De Zeeuwse afdeling van de Fietsersbond heeft haar zin gekregen: speciale bordjes wijzen wielrijders nu naar de Westerscheldetunnel. foto Dirk-Jan Gjeltema door Harmen van der Werf 's-HEERENHOEK - De Wester scheldetunnel is voor fietsers sinds kort veel gemakkelijker te vinden. De ANWB heeft in op dracht van de provincie speciale verwijsbordjes geplaatst in 's-Heerenhoek, Nieuwdorp en directe omgeving. De plaatsing van de richtingwij zers is vooral te danken aan de Zeeuwse afdeling van de Fiet sersbond. De organisatie voerde eind vo rig jaar actie voor een bewegwij zering naar de fiets-busverbin- ding door de Westerscheldetun nel. Die ontbrak volledig. De Fietsersbond vond gehoor bij de provincie, bij provinciaal fiets- coördinator Stan Lauret. „We hebben samen de bordjes ont worpen en ook geplaatst in over leg met de Fietsersbond", ver telt Lauret. De verwijsbordjes zijn net zo uniek als de fiets-busverbinding door de tunnel. Zo'n voorzie ning komt nergens anders in Ne derland voor. De Westerschelde tunnel en Terneuzen worden er op aangegeven met twee symbo len, van een fiets en een bus. In Nieuwdorp sluit de eerste rich tingwijzer aan op de landelijke fietsroute LF 13, van Middel burg naar Venlo. Loopbrug Vanwege de kosten is ervoor ge kozen uitsluitend in de directe omgeving van de tunnel de rich- tingswijzers te plaatsen. Ze lei den naar het tolplein. Voor wie daar niet bekend is, is het even zoeken naar de bushalte rich ting Terneuzen. Op het tolplein. ontbreekt elke verwijzing naai de loopbrug over de tunnelweg, waarover fietsers nog naar de bushalte moeten. De loopbrug hoeft straks waar schijnlijk niet meer genomen te worden. De provincie en de NV Westerscheldetunnel zijn met el kaar in overleg om een fietspad te maken aan de westkant van het tolplein, aan de kant van de bushalte. „We moeten het nog over de ver deling van de kosten hebben", laat fietscoördinator Lauret we ten. Het is volgens hem de bedoeling voor het seizoen 2005 de fiets ver binding klaar te hebben. CADZAND - Deden alle gemeenten het maar. De esthetische kant van het openbaar bestuur overlaten aan kunstenaars die er oog voor hebben. Want de wereld wordt er mooier door. Wat dat betreft is de dorpsraad van Cadzand zijn tijd ver vooruit. Afgelo pen weekend zijn drie nieuwe welkomsborden in Cadzand en Cadzand-Bad geplaatst, die geschilderd zijn door de kunstenaar Ronald Spiessens uit Boerenhol. Het idee om een kunstenaar in te schakelen voor de borden is geboren in de dorpsraad, de gel den kwamen van de gemeente Sluis die elke dorpsraad voorzag van een zogeheten 'verfraaiingpotje'. Voor alle drie de borden is hetzelfde schilderij gebruikt. Spiessens toont daarop de kroonju welen van het dorp: de kerk, de molen en de zeekant.Het werk is vervolgens gelakt met een vernis die zeven jaar weerbestendig is. foto Peter Nicolai door Emile Calon MIDDELBURG - De oud-Mid delburger heeft spijt als haren op z'n hoofd. Spijt dat hij vorig jaar Kerstmis 'in een vlaag van onberedeneerbare paniek' in Middelburg een drietal agenten te lijf ging. Twee van hen raak ten daarbij lichtgewond aan het oog. De 32-jarige Amsterdammer zat gisteren schuldbewust voor de Middelburgse politierechter M. Meeuwisse en vertelde over de avond die zo gezellig begon en zo dramatisch eindigde. Samen met wat vrienden was hij die 25e december aan het stappen in Middelburg. Daarbij dronken ze veel bier. „Zeker zo'n vijftien glazen." Omdat hij die bewuste avond op weg naar huis wat woorden kreeg met z'n vriendin schopte hij 'uit frustratie' tegen een fiets. Een agente zag dat en gaf hem een boete. De Amster dammer raakte daardoor meer gefrustreerd en schopte vervol gens tegen wat vuilnisbakken. Toen hij wederom ter verant1- woording werd geroepen door diezelfde agente gaf hij een over duidelijk valse naam op en zette het vervolgens op een lopen rich ting de Lange Jan. Hij bezwoer gisteren dat het he lemaal niet zijn bedoeling was te vluchten. De agenten, inmid dels met z'n drieën, meenden echter dat hij dat wel probeerde en renden hem achterna. Ter hoogte van de Lange Jan spron gen ze boven op hem, waarna de Amsterdammer 'in een waas' om zich heen begon te slaan. Daarbij raakte hij een agent tweemaal vol op het linkeroog. Een andere agente raakte ook lichtgewond. Het lukte de poli tiemensen niet om de oud-Mid delburger snel. in bedwang te KRANT VOOR ZEELAND In Zierikzee zoeken wij Geld verdienen en de hele dag nog voor je hebben? Word dagbladbezorger van de PZC: een goede bijbaan voor jong" en oud! U krijgt: Ruime vergoeding Vakantievergoeding Gratis krant Speciale bezorgerskortingen Attenties bij o.a. feestdagen Gratis regenpak krijgen, zo sloeg hij om zich heen. Uiteindelijk gebruikten ze pepperspray om hem toch te kunnen boeien. Daarna voerden ze hem af naar het politiebu reau, -waar hij de resterende kerstdagen doorbracht. Ondanks het spijtbetoon had of ficier van justitie J. Valente geen goed woord over voor het gedrag van de Amsterdammer. Hij eiste dan ook 480 euro boete en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. Advocaat M. van der Want voer de aan dat de Amsterdammer 'door het lint was gegaan' en dus de agenten niet opzettelijk had geraakt. Meeuwisse ging daar echter niet in mee. Ze von niste conform de eis en adviseer de de ex-Middelburger zich in het vervolg netjes te gedragen. Interesse? Bel gratis de afdeling Binnendienst 0800-023 51 11 (tijdens kantooruren) of kijk op www.deleukstebijbaan.nl voor vrije wijken. De minimumleeftijd is 15 jaar. Blijvende ontwikkeling begint bij onderwijs Daarom helpt Edukans kinderen in ontwikkelingslanden naar school Helpt u mee? Giro 515 Amersfoort www.edukans.nl omdat onderwijs écht helpt edukans Postbus 1492 3800 BL Amersfoort pak de telefoon en neem de kot van idee naar eindj vanaf bierviltje, flop pak de telefoon en neem de kortste weg van idee naar eindprodukt! het idee levert u: uit uw hoofd, vanaf bierviltje, floppy of cd, de rest verzorgen wij, zelfs binnen een week: van tos tot jas, bedrukt of niet,l keer of 10.000 keer! HARINGVLIETPLEIN 7 ZIERIKZEE tel.: Olll - 450026 fax OilI - 450031 U moet maar denken: na regen komt ambiance Livingstoneweg 8, Goes, lel.: (0113) 22 22 31 ZONWERING www.tebazonwering.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 32