Behoud van molens loopt gevaar Havenplein duldt geen uitstel PZC PZC Alardskerk sfeervolle pleisterplaats ZOMERACTIE! fe weinig geld voor onderhoud en gebrek aan vrijwilligers The Continentals start toernee in Zierikzee Rondleidingen kerncentrale gestopt Eind dit jaar aangifte via internet Fractie op bres voor zeilschip Rijkswaterstaat wil test met bescherming paalhoofd op strand dinsdag 27 juli 2004 i 1 1 qr Rinus Antonisse KNEUZEN - De instandhou ding van de historische Zeeuwse nndmolens loopt gevaar. Er is weinig geld voor onderhoud t zeker voor restauratie. De flje windvang rondom steeds tfir molens verdwijnt en er is «gebrek aan (vrijwillige) mo- maars. let name de hoge restauratie- 3*tón zijn voor de moleneigena- n - particulieren, stichtingen igemeenten - een enorm strui- elblok, weet bestuurslid Weemaes van vereniging De 74 feeuwse Molen. Hij heeft de in- imk dat gemeenten vanwege be is minigingen de aandacht voor je molens op een lager pitje pen. Restauratie ;eveer de helft van de bijna ïtig molens in de provincie ampt met achterstallig onder- and Het benodigde ingrijpen pert van een fikse opknap- eft tot een ingrijpende restau- fe, Momenteel is voor slechts molens een restauratieplan maak maar het is onduide- |wanneer daadwerkelijk tot ring kan worden overge- üpi. Zon acht jaar geleden irapte de provincie de subsi- -ii «bijdrage (25 procent) en dat sft bepaald niet geholpen, git Weemaes. taigkeer van de provinciale üsidie zit er niet in, meldt ge- i routeerde H. van Waveren DA, cultuur). Hij wijst erop staatssecretaris Van der ïvan Cultuur de restaura- en onderhoudssubsidies molens wil samenvoegen één instandhoudingsrege- I „Voor grotere restauratie- skzaamheden komt dan mak- I dijker geld beschikbaar." ichterstand olgens Van Waveren kan er meerder met restauratie wor- begonnen dan nu het geval ivoordat de molen al hele- 1 vervallen is'. Er zit wel een !>r onder het gras. „Een na- is dat we een behoorlijke agenda REDACTIE SCHOU WEN-DU IVELAIMD Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 Email: redactie@pzc.nl internet "ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: °800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; taterdags tot 12.00 uur achterstand in de restauratie hebben. Een aantal molens valt dan tussen wal en schip", aldus de gedeputeerde. ,.We kunnen als provincie wel akkoord gaan met een instand houdingsregeling, maar dan moet er voor gezorgd worden dat de slechtste molens vóór die tijd nog worden aangepakt. Er is een overgangsperiode nodig." Hij erkent dat de molens door de aandacht voor de historische boerderijen (versterkt door het Jaar van de Boerderij) wat op de achtergrond zijn geraakt. „Dat we nu eindelijk aandacht voor de boerderijen hebben, wil niet zeggen dat we de molens moeten vergeten. Maar voor de boerderijen was echt een inhaal slag nodig." Van Waveren is bereid om met vereniging De Zeeuwse Molen de zaken op een rijtje te zetten. Tot die knelpunten waarover een gesprek nodig is, behoren ook de drie laatst overgebleven motor-maalderijen in Zeeland, vindt Weemaes. De motormaalderij nam de plaats in van de windmolen en is inmiddels ook al weer indus trieel erfgoed. De bewaard ge bleven maalderijen staan in Kuitaart (beschermd monu ment), in Hengstdijk en Oud-Sabbinge. De toekomst van die in Kuitaart is redelijk verzekerd. Weemaes pleit er voor in elk geval de niet-beschermde maalderij met molenrest in Oud-Sabbinge van de ondergang te redden. „An ders houden we maar één maal derij in de provincie over." pagina 19 redden wat er te redden valt STREEKACTIVITEITEN HOUWERS HAVEN - Centrum: Ker- E JRGH-HAAMSTEDE - Slot Haamste- k 19.00 uur: diavoorstelling; 1GHSLUIS Haven. 18.30 - 21.00 :^latuurvaartocht met ms Breeveer- WERVE Heerenkeet, 18.30 uur: ndtocht met Paardentram naar Plan IE - Strandpaviljoen De Jutter, Tropische Toestanden; Ipaviljoen De Zwaluw, 12.00 uur: :he Capriolen; (paviljoen Blasa Bloesa, 12.00 Zomerse Zaken; -termeter, 14 30 uur: Grote Spelen; ftmg, 19.00 uur: Kindertheater; tobuskerk, 19.00 uur: Fietstocht; feplaza, 20.00 uur: Karaoke; Hi ESTENSCHOUWEN Excursie- •jur Staatsbosbeheer, 19.00 uur: Ex- RieBoswachterij; IKZEE Balie, 8.00 -13.00 uur: Kin- rommelmarkt; - fflrum, 10.00 - 17.00 uur: Maritieme «met diverse activiteiten. Het bordje vermeldt simpelweg 'De kerk is open'. Veel fietstoeristen gaan op die uitnodiging in. door Ali Pankow SEROOSKERKE - Er komt geen klacht of verzuchting over haar lippen. Ze heeft ook geen enkele reden tot klagen. Domineesvrouw A. Bos-van der Schans uit zich alleen maar in jubeltonen over het mooie hervormde kerkje precies in het midden van Serooskerke, oftewel de Alardskerk, gewijd aan Sint Alard, bis schop van Mainz, die de marteldood stierf. Bos-van der Schans was vijf jaar gele den initiatiefneemster van de zomer- openstelling van de kerk. Elke werkdag in juli en augustus van 13.00 tot 17.00 uur vinden passanten hier een sfeervol le pleisterplaats. Het kerkje is het bekij ken van binnen en buiten zeker waard. Het is een rijksmonumentje. „Dat bete kent een bijdrage van zeventig procent rijkssubsidie bij vereiste restauraties", legt de gastvrouw uit. Voor haar hoeft het niet benadrukt te worden dat zij de echtgenote is van pre dikant G. Bos. Dat bepaalt toch niet haar status, vindt ze. Anderzijds ver klaart het wel grotendeels haar bevlo genheid voor dit mooie kerkje. Toen ze hier zes jaar geleden kwam wo nen, zag ze 's zomers al die toeristen op de fiets even afstappen om nieuwsgierig het monument aan de buitenkant te be kijken. „Het jaar daarna heb ik zo vaak ik kon 's middags de kerk open gedaan om passanten te ontvangen." Dankzij de hulp van vier andere vrijwilligers uit naburige hervormde gemeenten kan dat nu dus twee maanden,achtereen elke werkdag. „En met de inzet van de da mes Boogerd en Van der Linde als trouw schoonmaakstersduo ziet het er hier altijd proper uit." Bezoekersaantal Het bezoekersaantal wordt elk jaar gro ter. Serooskerke, de kleinste woonkern van Schouwen, trekt veel fietstoeristen. Na al die weidse uitzichten over boeren land en natuurgebied Tureluur biedt de Alardskerk weer een andere aanblik. Het kerkgebouw dateert uit 1425. Eer der al was er een vicarie. Dat was een aan de Heilige Maagd gewijde kapel af gescheiden van de moederkerk in Haam stede. Bezoekers die meer willen weten over de historie krijgen een fraaie kleu- renfolder en een A-viertje vol informa tie over dorp, kerk en omgeving. „Er is hier niets te koop. Alles wat hier ligt, wordt gratis uitgedeeld of ligt ter inzage", zegt Bos met onverholen trots. De hervormde gemeente in het kleine Serooskerke is nog zelfstandig en kan blijkbaar heel goed de eigen broek op houden. Zo goed zelfs dat er heel wat geld aan hulpprojecten in Zuid-Afrika kan worden doorgesluisd. Een groot boek op de leestafel getuigt van de gif ten voor onder meer: kerkgebouwen, een school, een oven, toga's en een op friscursus voor de predikanten. Het gas tenboek ernaast nodigt uit tot een ge schreven reactie van de bezoekers. „Er is al een heel boek volgeschreven en er staan zulke leuke opmerkingen in", ver foto Marijke Folkertsma telt Bos-Van der Schans enthousiast. Dat het kerkje veel recreanten aan spreekt, blijkt ook uit de toeloop van beide zondagdiensten om 10.00 en 19.00 uur. De kerk biedt plaats aan 120 men sen, maar soms moeten er stoelen bij. „Veel mensen hebben het kerkbezoek los gelaten, omdat ze het vroeger in hun jeugd te veel als dwang hebben ervaren. Soms voelen ze het nu toch als een ge mis en komen ze naar de dienst hier, waar ze niet direct in de gaten worden gehouden", zegt de gastvrouw. Volgens haar telt Serooskerke zelf maar twaalf kerkelijke leden. De kerk heeft 120 plaatsen, maar zomers komt men soms stoelen tekort. Zelfs in de winter zitten er tussen de 40 en 60 bezoekers. De zomergasten die even de tijd nemen kunnen tijdens de huidige middagopen stelling heel wat wetenswaardigheden horen. Over de achtergrond van de grote zand loper aan de preekstoel bijvoorbeeld of over de toren die helaas te gammel is om te beklimmen, vroeger ook nog eens heel scheef stond maar in 1957 bij de restauratie na de watersnoodramp 70 centimeter rechter werd gezet. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De herinrichting van het Havenplein in Zierikzee duldt geen uitstel. Volgens on dernemers is het centrum hard aan een opknapbeurt toe en snijdt de gemeente zich met het schrappen ervan diep in de vin gers. „Betreurenswaardig", is eenslui dend de reactie van onderne mend Zierikzee op het ander maal uitstellen van de herinrich tingsplannen. Het gaat boven dien niet alleen om het Haven plein, benadrukt voorzitter D. Kersten van de nieuwe onderne mersvereniging ZZ Neptunus. Ook de reservering voor renova tie van de Engelse Kade, haven 't Sas en de opwaardering van de Nieuwe Boogerdstraat-Vis- straat als 'verbindingsas' tussen de Oude- en Nieuwe Haven is de komende drie jaar uit de ge meentebegroting geschrapt. „Kortom, wij wel het hele haven gebied", stelt Kersten vast. Wat hem bovendien zorgen maakt, is dat in de bijlage bij de begro tingsuitgangspunten alleen staat dat de plannen komen te vervallen. „Maar er staat niet bij wanneer ze weer terug op de investeringslijst komen!" Vol gens Kersten is het centrum hoognodig aan een opknapbeurt toe. „Wil je als Zierikzee mee in de vaart der volkeren, dan kun je nu niet veel langer meer ach terblijven." Het bestuur van de nieuwe on dernemersvereniging trad eer der deze maand voor het eerst naar buiten. Bij die gelegenheid maakte secretaris A. Deurloo be kend de herim-ichting van het Havenplein zo snel mogelijk te rug op de politieke agenda té willen hebben. Het stoort hem dat er al zo lang over wordt ge sproken en geld is gestopt in plannenmakerij, terwijl er nog niets concreets is aangepakt. Knelpunten Groenteboer C. Legemaate, des tijds als CDA-raadslid actief be trokken bij eerdere herinrich tingsplannen, ervaart dat de knelpunten de afgelopen jaren alleen maar groter zijn gewor den. „Als het ooit nodig was, dan is dat nu! Zierikzee verliest klanten aan Renesse en Burgh- Haamstede. En dan heb ik het nog niet eens over de concurren tie buiten het eiland, zoals Goes, Middelburg en Middelhar- nis. Wil Zierkzee haar centrum functie op Schouwen-Duive- land behouden, dan moet dat worden versterkt. Dat bereik je door de hele uitstraling te verbe teren. Auto's in een parkeergara ge onder de Mosselboomgaard (projectontwikkelaars hebben al aangegeven dat te willen beta len) en meer groen op dat Haven plein." Het beweemdt Legemaate dat het college, gedreven voor bezui nigingen, nu zo eenvoudig een streep door de oude plannen zet. Bijdrage „Waarom zijn ze niet eerst met ons komen praten over een bij drage van de ondernemers? Zie rikzee mocht bij de herindeling geen grote investeringen meer doen en heeft zich daar braaf aan gehouden. In Renesse heb ben ze nog wel even snel een ruk je aan dat centrum gegeven. En wat zie je, dat wordt beloond' Horeca-ondernemer E. van de Velde van Deans Food and Drinks hoopt dat op korte ter mijn in ieder geval overeenstem ming kan worden bereikt over permanente terassen. Nu moe ten de tafels en stoelen iedere donderdag wijken voor de week markt. De gesprekken daarover met de ambulante handel heb ben nog niet tot resultaat geleid. Ook Van de Velde constateert dat langer uitstel van herinrich ting Zierikzee eerder geld gaat door Ali Pankow ZIERIKZEE - De christelijke zang- en muziekgroep The Con tinentals start donderdagavond 29 juli met een concert in de Nieuwe Kerk in Zierikzee hun zomertoernee door Europa. Deze Continental Singers trach ten met eigentijdse christelijke en gospelmuziek bruggen te slaan tussen culturen. Het the ma van hun toemee dit jaar is 'Reaching for a higher purpose'. Het is al ruim 35 jaar geleden dat dit concept van The Conti nentals voor het eerst werd be proefd. Die eerste jeugdgroep reisde dwars over het Ameri kaanse continent om her en der concerten te geven. Ze noemden zich The Continental Singers. Hun concept bleek enorm aan te slaan. Spoedig waren er twee Continentals-groepen en weldra drie. Tegenwoordig zijn er ze ventig groepen onder deze naam die wereldwijd op pad gaan om hun muzikale boodschap overal te brengen. Zij zingen in tal van verschillende talen en treden in 83 verschillenden naties op en hebben met elkaar ruim 25.000 concerten op hun naam staan. Een voltallige Continentalgroep telt circa dertig personen tussen de 16 en 33 jaar. Het concert op donderdag 29 juli in Zierikzee begint om 20.00 uur. BORSSELE - De VROM-inspectie heeft de rondleidingen in de kerncentrale in Borssele met ingang van 9 juli doen stoppen in verband met de de verhoogde waakzaamheid voor terreurdreiging. De directeur van de Kernfysische Dienst, P. Müskens heeft dat de fractie van Zeeuws Be lang in provinciale staten laten weten. Die fractie had daarop al eerder aangedrongen, naar aanleiding van de aanslagen in Madrid. Al vanaf 11 september worden nu cleaire installaties extra beveiligd en in de gaten gehou den. Nu vanuit de regering een alarmsignaal werd afgege ven, zijn ook de rondleidingen opgeschort. TERNEUZEN - Eind dit jaar moet het mogelijk zijn - na proefprojecten in Brabant en Limburg - om ook in Zee land aangifte via internet te doen. Voor zaken als diefstal van een fiets of een winkeldiefstal hoeven mensen niet meer in persoon naar het politiebureau te komen. Dat ant woordt de Terneuzense burgemeester J. Lonink op schrif telijke vragen van PvdA'er J. Jonkman. De burgemeester, hoofd van het politiedistrict Zeeuws-Vlaanderen, meldt dat de politie druk bezig is de dienstverlening op te vijze len. Zo kunnen gasten van 24 recreatiebedrijven in de ge meente Sluis bij de receptie van het hotel, het'apparte ment of de camping aangifte doen van vermissing of dief stal. Begin 2005 wil de politie telefonische aangifte moge lijk maken. Voor 'klachtdelicten' blijft het altijd noodza kelijk naar het politiebureau te komen, waarschuwt Lo nink. Klachtdelicten zijn strafbare feiten die alleen kun nen worden vervolgd als een daartoe gerechtigd persoon aangifte doet en uitdrukkelijk om vervolging vraagt. VLISSINGEN - De Lokale Partij Vlissingen (LPV) wil dat B en W van Vlissingen zich inspannen om het histori sche zeilschip Mohawk II te behouden. Het schip zonk vorige week voor de boulevard. De twin tig opvarenden, een groep scouts uit Noorwegen, konden allemaal worden gered. De Noorse scoutingvereniging dreigt het schip te verliezen, omdat het buiten de Noorse wateren niet verzekerd is. Vorige week werd het schip ge borgen. De honderd jaar oude en 27 meter lange tweemas ter bleek buiten de Noorse wateren niet verzekerd te zijn. Rijkswaterstaat vorderde de Mohawk vervolgens. Het risi co bestaat dat het schip wordt verkocht om met de op brengst de bergingskosten van 150.000 euro te kunnen vol doen. De Noorse scoutingvereniging dreigt hierdoor het schip te verliezen dat al vijftig jaar in haar bezit is. Het onderzoek naar de aanvaring tussen beide schepen loopt nog. De LPV heeft het Vlissingse college en de gemeente raad gisteren gevraagd zich in te spannen om het jacht te behouden voor de Noorse zeeverkenners. Eén van de mo gelijkheden is dat de gemeente Vlissingen het schip koopt, waardoor in elk geval de bergingskosten kunnen worden betaald. De Mohawk kan dan niet meer aan een derde partij worden verkocht. De tweemaster is dan voor lopig gered voor de Noorse scouts. Nadat het onderzoek is afgerond, zal pas duidelijk zijn wie aansprakelijk is voor de schade aan het schip. Als de schuld bij de Noorse schipper ligt, moet volgens de LPV worden bekeken hoe het schadebedrag bij elkaar kan wor den vergaard. Een idee is te bekijken of er bedrijven en in stanties zijn die bereid zijn de herstelkosten voor hun re kening te nemen. door Ben Jansen VLISSINGEN - Rijkswaterstaat wil bij wijze van proef onder wa ter zand aanbrengen bij een paalhoofd aan de zuidwestkust van Walcheren. Daaruit moet blijken of op deze manier kan worden voorkomen dat de golf brekers door de steeds meer naar het strand kruipende geul het Oostgat worden aangetast. Met enige regelmaat worden de stranden opgehoogd om de kust lijn vast te houden. Dat weer houdt de stroming in het Oost gat (tussen Vlissingen en West- kapelle) er niet van de geulrand aan de kant van het strand uit te schuren. De vaargeul komt daarmee steeds dichter op het strand te liggen. Zo dicht dat Rijkswaterstaat heeft besloten ook de strandzijde van het Oost- gast van lichtboeien en blinde tonnen neer te leggen. Stuurlui van onbeloodste schepen die in de richting Westkapelle voeren, hadden onwillekeurig de nei ging onvoldoende rechts te hou den omdat het strand zo onge woon dicht bij de vaarroute ligt. De aanvullende bebakening maakt het makkelijker te beoor delen waar aan de strandkant de grens van de geul ligt. Het geleidelijk richting strand kruipende Oostgat is een ken merk van het wisselende onder waterlandschap in de Wëster- scheldemonding. Geulen en pla ten liggen niet vast. maar veran deren geleidelijk van plaats. De dynamiek heeft in het geval van het Oostgat het nadeel dat de geul over twintig of dertig jaar zo ver richting strand is opge schoven dat de stabiliteit van de paalhoofden in gevaar komt. Rijkswaterstaat wil onderzoe ken of een onderwaterzandsup- pletie daartegen helpt. Het idee is 1,5 miljoen kubieke meter zand niet op het strand maar aan de oostkant van de vaargeul aan te brengen. Wat Rijkswater staat betreft zou de proef vol gend jaar kunnen worden uitge voerd. kosten dan op korte termijn 'op levert'. „Aan alle kanten holt het product Zierikzee achteruit. Als er al prioriteiten moeten worden gesteld, dan is dat er ze ker één. Zo'n investering ver dient zichzelf gegarandeert snel terug." Advertentie Adverteerders, let op onze De PZC is het regionale medium bij uitstek, maar in de maanden juli en augustus adverteert u ook nog eens extra voordelig. In deze periode brengen wij de 'zomeractie'. Plaats binnen 5 verschijningsdagen uw 2e advertentie en kies uw voordeel. Meer weten? Neem contact op met het verkoopteam bij u in de buurt! Midden Zeeland Zeeuws Vlaanderen E-mail: zomeractie@pzc.nl Tel.: 0113 -315520 Tel.: 0114-372772 5 X ADVERTEERDERSVOORDEEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29