PZC Blokkade Haamstede vruchteloos Onbenutte kansen op Oranjeplein 15 en 16 Goes' verpleegtehuis opent nieuwe vleugel KORTING TJLftüE OPTJEX Wethouder weigert in te gaan op wensen van actievoerders Weststraat van de reepe 'uidhoek heeft orgen ondanks ;oed resultaat Reddingsboot in actie Meetlat in gemeentearchief Reclamebord gestolen uit voortuin Doel 2 weer in bedrijf GRATIS UV-ZONNEGLAZEN zeeuwse almanak Vet cool factie: 0113-315649 rtvw.pzc.nl ;inail:redactie@ pzc.nl ÏÊstbus 314460 AA Goes ^ertentie-exploitatie: voord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; •suws-Vlaanderen: 0114-372770; Eonaal: 020-4562500. ■insdag 27 juli 2004 waarin opgenomen [cksTjfl] de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland irMelita Lantinq jlRGH-HAAMSTEDE - Een onlange blokkade van de ïeslstraat in Haamstede heeft loze buurtbewoners gisteren he imaal niets opgeleverd. De irkeersoverlast voor hun leuren wordt niet op korte ter gijn aangepakt. „Zeer frustre- ynd", aldus woordvoerder J. de joode van het actiecomité jfeststraat/Burghseweg leef- jzeven jaar lang strijden bewo- as van de Weststraat en de eweg in Burgh-Haamste- ïtegen de overlast van het ver- Vooral de trillingen, ver maakt door bussen en vracht- do's. zijn ze zat. „Iedere och- d om een uur of half zes wor- wij gewekt. Dan komen de pitwagens langs die Albert ajn in Burgh hebben bevoor- ni Onze huizen hebben inmid- scheuren in de muren." De Roode. Hij vertelt dat icnnalig wethouder L. Geluk aft toegezegd dat afgelopen Bijaar de verkeersremmers raden worden afgevlakt om de Advertentie SCHOENMODE I ast'isch afgeprijsd xirAli Pankow hinder te verminderen. „Tot op heden is er niets gebeurd. En nu hebben we een brief gekregen van wethouder Renden (de op volger van de afgetreden Geluk, red.) dat afvlakking geen optie is. Daarom voeren we nu actie." De blokkade begon gisteroch tend stipt om negen uur. Snel wordt de Weststraat afgesloten met huisvuilcontainers en perso nenauto's. Alleen fietsers en voetgangers kunnen er langs, de rest moet omrijden. De gemeen te krijgt op hetzelfde moment een fax waarin de actie wordt aangekondigd en de wethouders en burgemeester worden uitge nodigd om te komen praten. De actievoerders krijgen veel bij val van dorpsgenoten en passe rende toeristen. „Jullie hebben groot gelijk", roept een fietsster met een Achterhoekse tongval. Een buurtgenoot komt even langs voor een praatje en ook een Duitse toerist steunt de ac tievoerders. „Bij ons is alles der tig kilometer, dat moeten ze hier ook doen." Slechts een en keling kan minder begrip op brengen, maar het blijft beperkt tot een opgestoken middelvin ger en een boze vrachtwa genchauffeur. De politie laat de actievoerders ook ongemoeid omdat volgens een woordvoer ster het verkeer nauwelijks wordt gehinderd. Na bijna drie uur reageert de ge meente Schouwen-Duiveland. De wethouder komt niet naar Haamstede, zo laat hij telefo nisch weten, maar de actievoer ders zijn wel welkom op het ge meentehuis. Daarop wordt de blokkade onmiddellijk beëin digd en de buurtbewoners ver trekken naar Zierikzee. Het ge sprek verliep voor de actievoer ders teleurstellend, zo blijkt na afloop van het gesprek. „Je komt er niet doorheen. Die man is volkomen emotieloos", briest De Roode. „Hij blijft er bij dat de situatie pas volgend jaar wordt aangepakt, ondanks de toezeggingen. En over meer aan passingen valt niet te praten. We zijn sinds vanmiddag ineens Door middel van een blokkade willen de bewoners van de Weststraat in Haamstede aandacht vragen voor de verkeersoverlast in hun straat. foto Marijke Folkertsma IERIKZEE - Ondanks de goe- jaarcijfers over 2003 van trkvoorzieningsschap De uidhoek heeft de bestuurscom- issie wel enige zorgen voor de skomst. Dat geldt niet zozeer wr de bedrijfseconomische at van het bedrijf, maar voor K welzijn van de mensen die p aangewezen op sociale ftkvoorziening en terugkeer ide reguliere arbeidsmarkt. fZuidhoek kan bogen op goed rolde orderportefeuilles. Zo tfk gistermiddag bij de be tering van de jaarrekening 03 en de begroting voor 2005 idens de vergadering van de be- iurscommissie. De commissie- den J. Geleijnse en M. Buné oegenzich wel af of de bedrijf- abrengsten voor de komende ten niet al te optimistisch wor- n ingeschat. Volgens direc- ffF. Dieleman echter is de be- oting gestoeld op reële ver achtingen. Schouw en J. van der Veer za- n geen aanleiding die ver achtingen af te romen. „Een log ambitieniveau heeft ook o stimulerende werking op li hele bedrijf", vindt Van der tor. Schouw baseerde zich op optimistische cijfers van de gelopen jaren die tenslotte 1zijn waargemaakt, ondanks j onrust door een grootscheep- renovatie en verbouwing van Kbedrijf. Namens de bestuurs- ®missie maakte Schouw alle bewerkers van De Zuidhoek ar een groot compliment or. adanks de goede verwachtin- o voor de orderportefeuille De Zuidhoek ook enkele alken op zich afkomen, onder Ear in de vorm van de bezuini- agsoperaüe van het Rijk. zal het moeilijk worden voor Zuidhoek te voldoen aan de ■een kwart van het personeels- stand buiten de muren van de ^voorziening geplaatst te jjgen. Volgens Schouw is dat 'Schouwen-Duiveland met de Perkte werkgelegenheid een Malbare opdracht, k krijgt De Zuidhoek als reïn- jritiebedrijf te maken met het gallen van gesubsidieerde Peid door het verdwijnen van zogeten WIW- en ID-banen. ander punt van zorg is de diende wachtlijst van men tor een werkplek. 093 3 N39NISSI1A ïWHisxms 0933 DHnanos-isoo NI31d3fNVHO Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor deze gelegeyiheid een geheel Zeeuwse invulling heeft ge kregen. De dobbelsteen brengt ons vandaag op het Oranjeplein in Oost-Souburg. Het plein dat nooit een plein was. Nou ja, misschien vroeger. Toen er nog een mu ziektent stond. Uit de hele buurt kwamen de mensen dan om te luisteren en te kletsen. Te genwoordig is het Oranjeplein in Oost-Souburg vooral een lan ge brede straat met een paar winkels, een basisschool en be jaardenwoningen. Het is een allegaartje van bebou wing op het Oranjeplein. Voor oorlogse woningen, moderne nieuwbouw en het hele scala daartussen. Er wonen voorname lijk ouderen. En die hebben het daar goed naar hun zin. Ze zijn graag op zichzelf. Hechten veel waarde aan hun privacy. Tege lijk zijn ze ook gastvrij. Nemen alle tijd om geduldig de vragen van vreemden te beantwoorden. Maar hun naam geven, dat doen ze niet. En zeker niet voor de krant. Want: „Daar heeft nie mand iets mee te maken." Een 84-jarige bewoonster ver telt over de tijd dat Souburg on der water stond, net na de bevrij ding. „Bij het Oranjeplein viel het mee. Er heeft alleen 's nachts water gestaan. Dat was de volgende dag weer weg getrokken. Maar alles zag er uit... De stoelen in de hervorm de kerk waren zelfs gaan drij ven." Het Oranjeplein is veel veran derd in de loop van de jaren, vindt ze. „Vroeger was er saam- Op straat wordt er weinig gekletst en geluisterd: de ruimte ervoor is er nauwelijks. Het Oranjeplein is meer een lange straat, waar auto's de meeste ruimte opeisen. foto Ruben Oreel horigheid. Je was meer onder el kaar dan nu. Maar dat is tegen woordig bijna nergens meer. Ie dereen is op zichzelf gericht. Soms zitten er wel eens een paar mannen op het bankje in de straat. Maar ik ben daar niet zo van." Als er al op straat met elkaar ge sproken wordt, dan gaat het de laatste jaren vaak over bouw plannen. Want die zijn er volop. In januari van dit jaar is het se niorencomplex Nieuw Bachten- poorte in gebruik genomen. Ver der gaat de supermarkt verhui zen naar de andere kant van de straat. De basisschool krijgt een nieuw, groot gebouw en daar voor worden, zeggen de buurtbe woners, twee woningen ge sloopt. Wat er op de plaats van de huidi ge supermarkt komt, weten ze niet. In 2006 breekt de laatste fase aan. Dan wordt de straat heringericht. „Ik weet niet wat ze er van wil len maken", zegt een 81-jarige bewoner van Nieuw Bachten- poorte. „We zien wel wat het wordt. Ik maak me daar niet zo druk om. Ik weet één ding: ik ben hier in januari komen wo nen en wil er nooit meer weg." Anderhalf jaar werd er ge bouwd aan de 73 senioren wonin gen van Nieuw Bachtenpoorte. Begin dit jaar werden ze in ge bruik genomen. Het complex is alleen te betreden met een sleu tel of als iemand je binnen laat. Aan de achterkant is een grote, gezamenlijke tuin met verlich ting, bankjes en twee schaakta fels. „Wij zitten hi^r prima", zegt de bewoner. „Aan de achterkant van onze woonkamer kijken we uit over de tuin en aan de voor kant zien we het Oranjeplein. Sommige mensen hebben alleen maar uitzicht op de tuin. Wij niet. Dat vind ik toch wel fijn." uitgepraat." Wethouder Renden bevestigt dat de situatie pas in 2005 wordt aangepakt. „Dat is om financiële redenen en daar over hebben wij een brief ge stuurd. Meer obstakels, zoals de buurtbewoners willen, kan niet omdat de hulpdiensten daar te gen zijn. Ik vind deze actie ook niet juist. De bewoners hadden zich moeten wenden tot de dorpsraad, want die vertegen woordigt de gemeenschap." Of er nog nieuwe acties volgen, is niet bekend. NEELTJE JANS - De reddingsboot Koopmansdank moest het afgelopen weekeinde twee keer in actie komen om in nood verkerende schepen te helpen. Zaterdagavond om elf uur raakte een sportvisboot met twee opvarenden in de problemen door motorstoring. Het schip werd bij een boei voor de stormvloedkering opgepikt en naar de trailerhelling bij de Roompotsluis gebracht. Om half drie zondagnacht moest de Koopmansdank in grijpen bij een kajuitzeiljacht dat op twintig mijl uit de kust stuurloos was geworden. De Idhra was met vier per sonen aan boord onderweg van Hellevoetsluis naar Oos tende en had zijn roer verspeeld. De reddingsboot van de KNRM heeft het jacht naar de buitenhaven Noordland op Neeltje Jans gebracht. ZIERIKZEE - In de hal van het gemeentearchief in Zierik zee staat sinds enige tijd een bijzonder attribuut: een meetlat. Deze werd gebruikt op de gemeentesecretarie. Bij het aanvragen van paspoorten is het nodig dat de be treffende persoon zijn lengte opgeeft. Ter plekke was het met behulp van deze meetlat mogelijk dit nauwkeurig op te doen. Het attribuut is afkomstig van de voormalige ge meente Duiveland. In het gemeentemuseum is al een oude re meetlat aanwezig. In verband met de ontruiming van het oude gemeentehuis in Nieuwerkerk is de meetlat van Duiveland overgebracht naar het Gemeentearchief. KORTGENE - De bewoners van een huis aan de Botter- laan in Kortgene moeten blijven. Iemand wil ze tenminste beslist niet kwijt. De mensen hebben hun woning te koop gezet, maar een onverlaat vond het blijkbaar nodig om tussen zondagmiddag twaalf uur en maandagmorgen ne gen uur 'Te koop' bord uit de voortuin weg te nemen. DOEL - Kerncentrale Doel 2, één van de vier kerncentra les van Electrabel in Doel, produceert weer stroom. De centrale was sinds begin mei buiten bedrijf in verband met de vervanging van de stoomgeneratoren in de centra le. Eind mei werden de twee twintig meter hoge kolossen met een immense kraan op hun plaats gehesen. Dat ge beurde via het dak van de centrale, die daarvoor deels werd ontmanteld. De installatie van de twee generatoren vergde drie maanden en kostte de energieproducent 82 miljoen euro. De nieuwe generatoren zijn uitgerust met een nieuw type corrosiebestendige buizen, met een grote re warmte-uitwisselingscapaciteit waardoor Doel 2 in de toekomst tien procent meer elektriciteit kan produceren. GOES - De nieuwe vleugel van verpleegtehuis Ter Valcke in Goes is bijna klaar. De opleve ring is begin september ge pland. Volgens locatiemanager P. Krui denier is de stoffering van het nieuwe deel van het verpleegte huis in volle gang. „Als dat klaar is, kan een gedeelte van de mensen over en kan er met de volgende fase worden begon nen." De nieuwbouw van het tehuis gebeurt in drie fases, waarvan de eerste nu bijna klaar is. Op 20 september zullen de cliënten met een lichamelijke aandoe ning het eerst verhuizen. Een week later verkassen de psy- cho-geriatrische patiënten. Zij verhuizen binnen het oude ge bouw. De leeggekomen vleugel wordt vervolgens gesloopt. „De verhuizing willen we in één dag doen. Het gaat om niet zo heel veel mensen dus dat moet mak kelijk lukken", zegt Kruidenier. Eind 2006 moet alles klaar zijn. De Souburger kijkt recht tegen basisschool De Kameleon, de su permarkt en de Rabobank aan. „We zijn niet van die mensen die hele dagen voor het raam zit ten. Maar er is wel altijd wat te zien." Een vrouw die net de super markt uit loopt, is minder tevre den over het Oranjeplein en over het nieuwe zorgcentrum. „Het lijkt nu nog minder op een plein dan eerst", zegt ze met af grijzen. „Nieuw Bachtenpoorte is een aaneengesloten lint wonin gen. Vóór dit er was, stond er aan die kant van de straat een tankstation. Dat gaf de straat een open karakter. Het had toen iets meer weg van een plein. Dat vond ik beter dan dit. De straat heeft nu geen enkele uitstra- ling." Ook twee vrouwen die met de fiets in de hand een praatje ma ken, denken dat er meer uit het Oranjeplein gehaald kan wor den. „Er verdwijnt hier vanal- les, maar er komt niks voor te rug in de plaats", zeggen ze. „Gelukkig heeft de Kanaal straat alle winkels die je nodig hebt. Maar we missen nog wel een lunchroom. Dikwijls komen er toeristen naar de Karolingi sche Burcht en die vragen dan of ze hier ook iets kunnen eten of drinken. Dat kan dus niet. Ja, er zijn twee snackbars en een restaurant op Souburg. Maar dan heb je het ook wel gehad. Het zou goed zijn als er hier op het Oranjeplein iets kwam waar je een kopje koffie kan drinken en een broodje of gebak kan eten. Dat lijkt me ook wel leuk voor de bejaarden die hier wo nen. En een koffiehuis is toch wel het minste wat je mag ver wachten op een plein." Miriam van den Broek bij aankoop van een complete bril deze kortingen zijn ongeacht de prijs of de uitvoering van de glazen. de collectie brilmonturen zijn allemaal uit de collectie 2004/2005 zonnebril op sterkte vanaf 40,00 met informeer naar de voorwaarden WALSTRAAT 81 VLISSINGEN 0118-412370 www.tilroe.nl Wegens familieomstandigheden zijn wij woensdag gesloten De arts maakte korte metten met het rare plekje dat die Goesenaar in zijn hals had. Het ingreepje resulteerde in twee hechtinkjes die na enke le dagen niet meer door een pleister aan het oog hoefden te worden onttrokken. De kinderen vonden het heel bijzonder. Ze nodigden vriendjes en vriendinnetjes uit om het naald-en-draad werk te komen bekijken. Die waren zeer onder de indruk. Gaaf, wreed, strak, cool, vet en zelfs vet cool waren enkele van de beoordelingen die er geuit werden nadat ze de stik sels nauwkeurig hadden beke ken. De hechtingen mogen er in de loop van deze week uit. De Goesenaar overweegt ze nog maar even te laten zitten. Hij wil best nog wat langer gaaf, wreed, strak, cool, vet en zelfs vet cool worden ge vonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27