Sportvisserij kent hoge omzet PZC Werkstraf voor heling voertuigen Fikse boete voor vechtersbaas Zomeropruiming Halve prijs Kunstenaar maakt Cadzand mooier Diefstal tijdschrift kost ex-junk geld PERSIA Liefhebberij levert landelijk 3300 banen op Ook fietser kan tunnel nu vinden Kleinkoor treedt op in Renesse Fietstocht voor straatkinderen Muziekfestival Orgelconcert fer.j VARKENSLAPPEN OF SHOARMAREEPJESkilo V 99] KUIKENBOUTEN dinsdag 27 juli 2004 b 14 De Zeeuwse afdeling van de Fietsersbond heeft haar zin gekregen: speciale bordjes wijzen wielrijders nu naar de Westerscheldetunnel. foto Dirk-Jan Gjeltema door Harmen van der Werf GOES - Sportvisserij is econo misch van groot belang, zeker in Zeeland. Het Landbouw Econo misch Insituut (LEI) schat de jaarlijkse omzet in een recente studie landelijk op 725 miljoen euro en de werkgelegenheid die eruit voorvloeit, op ruim 3300 mensjaren. Opzienbarend, vonden onderzoe kers van het LEI deze cijfers. Niet eerder brachten zij de eco nomische betekenis van de sport vissector in beeld. Het ministe rie van Landbouw. Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) gaf op dracht voor de studie, onder meer om een idee te krijgen van de recreatief-toenstische groei kansen die met de sportvisserij samenhangen. Economisch Vooral Zeeland springt er dan uit. Sportvisserij in Nederland se binnenwateren is economisch belangrijker dan zeesportvisse- rij. Veel meer mensen vissen ook langs binnenwateren; zo'n 1,6 miljoen tegen een half miljoen zeesportvissers. Sportvissers op binnenwateren gaan echter niet ver van huis. Met veel zeesportvissers ligt dat anders. Zij zoeken het meestal verderop, onder meer in Zee land. En dat is goed te merken, weet het LEI. Tientallen Zeeuw se campings en ook bungalow- RENESSE - Het Kleinkoor Re- nesse geeft donderdagavond 5 augustus een concert in de Jaco- buskerk in Renesse. De voorkeur van de Kleinkoor- zangers gaat uit naar moderne en klassiek religieus getinte wer ken. De leden van het koor zingen zo wel in het Nederlands als in het Engels, Duits, Frans en Spaans. Het concert begint om 20.00 uur. parken zijn 's zomers voor een flink deel bevolkt door sportvis sers en hun familie. Ze hebben vaak visbootjes bij zich. Op top dagen liggen wel twee- tot drie honderd van die visbootjes in de Voordelta, het kustwater voor de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden. Vangbaarheid De Voordelta is zo populair, om dat het gebied visrijk, rustig én vrij gemakkelijk bereikbaar is. Visbootjes kunnen tewater wor den gelaten bij de Maasvlakte, Stellendam, de Brouwersdam en Neeltje Jans. Op elf zeevissoorten wordt met name gevist door sportvissers. Volgens het LEI-rapport staan nogal wat van die soorten onder druk. Zo is de vangbaarheid van ka beljauw de laatste tien jaar 'zeer sterk' gedaald en is die van bot, schar en paling 'sterk' afge nomen. Zeebaars en in mindere mate tong zitten in de lift. De vangbaarheid van geep, steen bolk en makreel is ongeveer ge lijk gebleven. Verkoop De verkoop van kabeljauw door sportvissers aan handelaren vindt vrijwel niet meer plaats, meldt het LEI op gezag van de controlerende instantie AID en de bootvisvereniging Zuidwest Nederland. Dit zou met name op Neeltje Jans gebeurd zijn. Verscherpte controles schijnen geholpen te hebben. Over de kabeljauwverkopen ont stond twee jaar geleden politie ke onrust. Terwijl beroepsvis sers veel minder mochten van gen, bleven sportvissers 'ge woon doorvissen'. Het LEI schat dat de zeesportvisserij vorig jaar goed was voor de vangst van 186 tot 408 ton kabeljauw, oftewel 7 a 16 procent van het quotum voor Nederlandse be roepsvissers. De LEI-studie is voor de sportvisserij in het alge meen een opsteker. De economi sche betekenis is aangetoond. In de niet altijd even gemakkelijke relatie met de beroepsvisserij kan dat belangrijk zijn. door Harmen van der Werf 's-HEERENHOEK - De Wester scheldetunnel is voor fietsers sinds kort veel gemakkelijker te vinden. De ANWB heeft in op dracht van de provincie speciale verwijsbordjes geplaatst in 's-Heerenhoek, Nieuwdorp en directe omgeving. De plaatsing van de richtingwij zers is vooral te danken aan de Zeeuwse afdeling van de Fiet sersbond. De organisatie voerde eind vo rig jaar actie voor een bewegwij zering naar de fiets-busverbin ding door de Westerscheldetun nel. Die ontbrak volledig. De Fietsersbond vond gehoor bij de provincie, bij provinciaal fiéts- coördinator Stan Laurel „We hebben samen de bordjes ont worpen en ook geplaatst in over leg met de Fietsersbond", ver telt Lauret. De verwijsbordjes zijn net zo uniek als de f iets-busverbinding door de tunnel. Zo'n voorzie ning komt nergens anders in Ne derland voor. De Westerschelde tunnel en Temeuzen worden er op aangegeven met twee symbo len, van een fiets en een bus. In Nieuwdorp sluit de eerste rich tingwijzer aan op de landelijke fietsroute LF 13, van Middel burg naar. Venlo. Loopbrug Vanwege de kosten is ervoor ge kozen uitsluitend in de directe omgeving van de tunnel de rich- tingswijzers te plaatsen. Ze lei den naar het tolplein. Voor wie daar niet bekend is, is het even zoeken naar de bushalte rich ting Terneuzen. Op het tolplein ontbreekt elke verwijzing naar de loopbrug over de tunnelweg, waarover fietsers nog naar de bushalte moeten. De loopbrug hoeft straks waar schijnlijk niet meer genomen te worden. De provincie en de NV Westerscheldetunnel zijn met el kaar in overleg om een fietspad te maken aan de westkant van het tolplein, aan de kant van de bushalte. „We moeten het nog over de ver deling van de kosten hebben", laat fietscoördinator Lauret we ten. Het is volgens hem de bedoeling voor het seizoen 2005 de fietsver- binding klaar te hebben. MIDDELBURG - Handelaren in sloopauto's balanceren regel matig op het randje van de wet. De herkomst van voertuigen is vaak volstrekt onduidelijk. Ook wordt het niet echt op prijs ge steld als kopers te veel vragen stellen over dat verleden. Dat vertelde een 34-jarige man uit Krabbendijke gisteren aan de Middelburgse politierechter M. Meeuwisse. Het is een handel die vooral loopt via internet. Als een koper geïnteresseerd is, volgt een ont moeting op een parkeerterrein, waar contant geld en auto van eigenaar wisselen. Bij die hande ling worden in de regel geen pa pieren getekend. Het uitwisse len van bedrijfsgegevens is ook niet echt de gewoonte. De Krabbendijkenaar moest voor de rechter verschijnen in verband met een reeks overtre dingen. Om te beginnen had hij vorig jaar augustus veel te hard met een motor over de A58 gere den. Vervolgens bleek dat die on verzekerde motor een jaar eer der was gestolen in Pijnacker. De man moest dan ook direct zijn rijbewijs inleveren. Dat weerhield hem er niet van om twee dagen laten een ritje in een auto door zijn dorp te maken. Toen de politie vervolgens bij hem thuis op bezoek kwam trof fen de agenten in een schuur drie Volkswagens aan die, zo bleek na enig speurwerk, ook waren gestolen. De Krabbendijkenaar vertelde dat er. niets mis was met de koop van de motor en de auto's. Hij had de voertuigen gewoon in goed vertrouwen gekocht. En dat er geen papieren waren, is volgens hem nu eenmaal regel in zijn branche. Het wegslijpen van serienummers, daar moest volgens hem ook niets achter worden gezocht. Het waren ge woon sloopvoertuigen die hij kocht voor de onderdelen. En die motor was bedoeld óm lek ker mee te racen op een afgeslo ten circuit. Officier van justitie J. Valente betichtte de inwoner van Krab- van neiing. Hij geloof, de ook niets van de crossplan-- nen, omdat de Krabbendijken- aar niet in het bezit is van een racelicentie, een vergunning die noodzakelijk is om toegelaten te worden tot officiële racebanen.- En voor het onverzekerd rijden met grote snelheid over de A58- had hij ook geen goed woord over. Stelers Meeuwisse noemde heling een ernstige misdaadvorm. „Zonder helers geen stelers", rijmde ze. Ze vond dat de Krabbendijken aar actief is opgetreden als he ler van de motor. Met betrek king tot de drie Volkswagens vond ze dat het bewijs voor ac tieve heling niet was geleverd;. Ze hield het op opzetheling om dat de handelaar wat te gemak kelijk tot aankoop was overge gaan zonder goed te het verle den van de voertuigen te contro leren. Ze veroordeelde hem conform de eis tot een taakstraf van 120 uur en vier maanden voorwaar delijke celstraf. Bovendien mag de Krabbendijkenaar vier maan den lang geen auto of motor be sturen. BURGH-HAAMSTEDE - De werkgroep Schouvven-Duive- land van hulporganisatie Dor cas houdt woensdag 4 augustus een fietstocht ten behoeve van de straatkinderen in Egypte. De tocht voert door Haamstede en omgeving. Er is keus uit twee routes: een van circa 20 en een van ongeveer 35 kilometer. Het inschrijfgeld wordt grotendeels ingezet voor het verstrekken van uitgebalanceerd voedsel aan de Egyptische straatkinde ren. Verder krijgen zo veel moge- lijk kinderen een medisch en tandheelkundig onderzoek, en tweemaal per jaar kleding. Be-i langstellenden kunnen tussen; 9.30 en 12.30 uur inschrijven op de startplaats in Haamstede ach- i ter de Golff supermarkt. door Emile Caion MIDDELBURG - De oud-Mid delburger heeft spijt als haren op z'n hoofd. Spijt dat hij vorig jaar Kerstmis 'in een' vlaag van onberedeneerbare paniek' in Middelburg een drietal agenten te lijf ging. Twee van hen raak ten daarbij lichtgewond aan het oog. De 32-jarige Amsterdammer zat gisteren schuldbewust voor de Middelburgse politierechter M. Meeuwisse en vertelde over de avond die zo gezellig begon en io dramatisch eindigde. Samen met wat vrienden was hij die 25e december aan het stappen n Middelburg. Daarbij dronken ',e veel bier. „Zeker zo'n vijftien glazen." Omdat hij die bewuste avond op weg naar huis wat .voorden kreeg met z'n vriendin •chopte hij 'uit frustratie' tegen ?en fiets. Een agente zag dat en gaf hem een boete. De Amster- lammer raakte daardoor meer gefrustreerd en schopte vervol gens tegen wat vuilnisbakken. Éoen hij wederom ter verant- voording werd geroepen door hezelfde agente gaf hij een over- luidelijk valse naam op en zette iet vervolgens op een lopen rich- ing de Lange Jan. Jij bezwoer gisteren dat het he lemaal niet zijn bedoeling was te vluchten. De agenten, inmid dels met z'n drieën, meenden echter dat hij dat wel probeerde en renden hem achterna. Ter hoogte van de Lange Jan spron gen ze boven op hem, waarna de Amsterdammer 'in een waas' om zich heen begon te slaan. Daarbij raakte hij een agent tweemaal vol op het linkeroog. Een andere agente raakte ook lichtgewond. Het lukte de poli tiemensen niet om de oud-Mid delburger snel in bedwang te krijgen, zo sloeg hij om zich heen. Uiteindelijk gebruikten ze pepperspray om hem toch te kunnen boeien. Daarna voerden ze hem af naar het politiebu reau, waar hij de resterende kerstdagen doorbracht. Ondanks het spijtbetoon had of ficier van justitie J. Valente geen goed woord over voor het gedrag van de Amsterdammer. Hij eiste dan ook 480 euro boete en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. Advocaat M. van der Want voer de aan dat de Amsterdammer 'door het lint was gegaan' en dus de agenten niet opzettelijk had geraakt. Meeuwisse ging daar echter niet in mee. Ze von niste conform de eis en adviseer de de ex-Middelburger zich in het vervolg netjes te gedragen. CADZAND - Deden alle gemeenten het maar. De esthetische kant van het openbaar bestuur overlaten aan kunstenaars die er oog voor hebben. Want de wereld wordt er mooier door. Wat dat betreft is de dorpsraad van Cadzand zijn tijd ver vooruit. Afgelo pen weekend zijn drie nieuwe welkomsborden in Cadzand en Cadzand-Bad geplaatst, die geschilderd zijn door de kunstenaar Ronald Spiessens uit Boerenhol. Het idee om een kunstenaar in te schakelen voor de borden is geboren in de dorpsraad, de gel den kwamen van de gemeente Sluis die elke dorpsraad voorzag van een zogeheten 'verfraaiingpotje'. Voor alle drie de borden is hetzelfde schilderij gebruikt. Spiessens toont daarop de kroonju welen van het dorp: de kerk, de molen en de zeekant.Het werk is vervolgens gelakt met een vernis die zeven jaar weerbestendig is. foto Peter Nicolai MIDDELBURG - De Middel burgse ex-junk deed precies dat wat de Sparwinkelier vreesde; hij pikte een artikel uit zijn win kel. Gisteren moest hij zich ver antwoorden voor de Middelburg se politierechter M. Meeuwisse. Hij stak destijds die Voetbal In ternational stiekem bij zich om dat hij het vervelend vond dat hij zo in de gaten werd gehou den, verdedigde de 45-jarige Middelburger zich. Hij gaf di rect toe dat hij op 13 september 2003 in Middelburg stom had ge handeld, dat hij precies dat had gedaan waarvoor hij in de gaten werd gehouden en dat hij nu in de problemen zit. Want de schikking van 115 eu ro, die hem was aangeboden, kon hij niet betalen. De helft van zijn maandelijkse uitkering van 455 euro gaat op aan het aflossen van oude schul den, het andere deel moet hij aan zijn ouders betalen voor kost en inwoning. Ziek De ex-junk is naar eigen zeggen behoorlijk ziek. Hij heeft nier problemen en is ook nog steeds afhankelijk van de methadon. Officier van justitie J. Valente keek hem eens aandachtig aan en constateerde dat de Middel burger er nog steeds uitziet als een junk. „Spuit u nog?" „Nee, absoluut niet meer", luidde het antwoord. De Middelburger daagde vervolgens de officier, uit om zijn urine te controleren./ Een half jaar geleden zou zo'ji.' test nog positief zijn uitgevallen omdat hij toen nog cocaïne en heroïne gebruikte. „Nu niet meer." Valente eiste een boete van 115 euro, een bedrag gelijk aan de eerder afgewezen schikking. Hij stelde echter voor om die boete in vijf termijnen te betalen. Meeuwisse volgde de officier en vonniste conform. WILHELMINADORP - Naast het watersportcentrum Hansa in Wilhelminadorp wordt zon dag 15 augustus het Goese Sas Muziekfestival gehouden. Op het festival, dat om 14.00 uur begint, treden diverse bands op. De optredens duren tot 24.00 uur. KAPELLE - Organist Dirk Don ker geeft zaterdag 14 augustus een orgelconcert in de Hervorm de Kerk in Kapelle. Tijdens het concert, dat om. 20.00 uur begint, worden wer- ken gespeeld van onder anderen Bach en Rheinberger. IEDERE WEEK: www.maros.nl www.versvlees.nl O 40 groothandelskorting bij afname van 5 kg. 0 per vers vleessoort, excl. reclames ORIGINELE VARKENS 1 irai/piucocc umi Auncc A i ha FBinaunFAii ...,n 9 C/I .7 H KAKELVERSE HOLLANDSE P/1 4 KILO VOOR |/l 1/1/ S.V.P WOONPLAATS INVULLEN BREDA TUINZIGT Cypresstr. 7wew«'umTuinzlgt WAALWIJK Crotestr.309 MADE oen Deel 4 GOES-OOST Kamperfoeliestr. 85 SCHIJNDEL Hoofdstr.166 FRICANDEAU 1 KILO 3.50 MOOIE MAGERE RUNDERLAPPEN 1 KILO 3.50 VOOR DE LIEFHEBBER PAARDENDIEF 1 KILO 3.50/ ROOSENDAAL-OOST voltastr. 9 OOSTERHOUT-ZUID w.centrum Zuiderhout 13 Ruime keuze in zonwering, markiezen, rolluiken, sereens, raamdecoraties en garagedeuren, Kunststof kozijnen Serres Snelle levering, vakkundige montage Romazo garantie Teba Nationaal Liquidatie groot gedeelte voorraad exclusieve tapijten www.persia-tapijten.nl Traditioneel met de hand gemaakte tapijten voor het klassieke en eigentijdse interieur Fortuinstraat 3 Bergen op Zoom Tel.: 0164-243509

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 26