Lpg schoon maar gevaarlijk PZC Beeldentuin Galerie 45 laat van alles wat zien Steltlopende vogels, rustende moeders en heel veel muziek 13 Klaverblad herkeurt 300 vrije toegangen kunst lezers schrijven De Broekert II De Broekert III Euro Koeien Eerste lokalen van Academy dinsdag 27 juli 2004 rinor Claudia Sondervan GOES - Driehonderd gebouwen in Zeeland die het blauw-vvitte vignet van het Internationaal Toegankelijkheidssymbool op de gevel dragen, worden her keurd. Door het ontbreken van nacontrole zakt de zorg voor vrije en veilige doorgang en voorzieningen voor minder vali de mensen her en der weg, vindt Hel Klaverblad. Het platform vaardigt na de zo mer drie mensen af om de gebou wen te controleren op de voor waarden voor het ITS-vignet. De Provincie Zeeland stelt daar vijftigduizend euro voor be schikbaar. De klus moet in twee jaar zijn geklaard. Het is een inhaalslag, zegt pro jectleider M. de Ronde van Het Klaverblad. Als de bestaande vignethouders zijn nagezien, stelt Het Klaverblad een jaarlijk se controle in op vignetten die de geldigheidsduur van vijf jaar naderen. Sinds de invoering in 1977 zijn er vooral vignetten uitgereikt; om de naleving van de voorwaar den was geen structurele contro le. Aanleiding voor de controle is een toename van klachten die Het Klaverblad bereiken over hindernissen in ITS-erkende ge bouwen. De Ronde noemt als voorbeeld een niet nader aange duid Zeeuws museum waar het invalidentoilet als bezemkast in gebruik was genomen. Die situa- tie wordt inmiddels hersteld, zegt hij. „De overtredingen op de ITS-voorwaarden gebeuren vaak onbewust," zegt de project leider. „Ondernemers staan er niet altijd bij stil dat een bocht :e krap wordt door een decora tief tafeltje of wervingsbord." Herkeuring kost de gebouwenbe heerder bij goedkeuring 101 eu ro voor de opname in het ITS-re- gister. Om zover te komen, kos ten aanpassingen vele malen .meer, stelt De Ronde, „Maar het is niet zo dat de eisen van de ITS-toekenning enkel het be- ,-zoek van mindervaiiden ver- r gemakkelijken; waarschuwin- voor harclglazen deuren, .-scherpe hoeken en afstapjes ko men iedereen ten goede", merkt ,'hij op. door Anita Tournois WESTDORPE - Galerie 45 is dit jaar uitgebreid met een beelden tuin. Deze vormt een schitte rend aanvullend decor voor de zomertentoonstelling. Met wer ken van acht kunstenaars, van wie de meesten ook binnen ex poseren. Het atelier van de gale riehoudster zelf, Anne Manna- erts, is eveneens te bezichtigen. Ze exposeert er haar Japanse poppen. „Het was best een heleboel •werk om alles een goede en ge schikte plek te geven. Aan de reactie van de bezoekers te ho ren, bleek het echter de moeite waard." Mannaerts kan dik te vreden zijn. Het resultaat mag gezien worden. Het aangereikte materiaal is divers. Toch komen alle beelden prima tot hun recht, zowel binnen als buiten, Bijzonder op haar plek, aan de 'rtand van de aangrenzende kreek staal de serie aardse bo ten van keramiste Jehanne Broe ders. Vanuit haar huis ziet deze Brabantse, die nu in Zeeuws-Vlaanderen woont, de schepen door het landschap ploegen. Dit inspireerde haar tot het maken van deze boten, waarvan sommige accenten kre gen van roestige ijzerrestanten. Elk met een eigen verhaal. Een serie paalhoofden met holle bin nenkant en diverse schalen, soms met schitterende kleuren geglazuurd, vormen andere ont werpen van haar hand. Gerdi Zwaan, eveneens keramis te, combineert soms ook met an dere materialen zoals het ont werp van de vis, die een staart heeft van een oude schoffel. De zoektocht naar vormen, om de textuur zo duidelijk mogelijk tot zijn recht te laten komen, is een van haar drijfveren. De keramische bollen van Ardi van Elsdingen, een soort wereld bollen op stalen pinnen, vormen een fraaie, schakel tussen terras en beplanting. De roestvrijsta len beelden van Ton Koops trek ken de aandacht ondanks hun minimale belijning. Tegenstrijdig aan de omgeving waarin het geplaatst is, maar daarom juist zo boeiend, is bij voorbeeld het diplomatenpaar met koffertjes. De uitvergrote bronzen insecten van Harry Englebert uit Den Haag komen in een tuin vanzelfsprekend tot hun recht. De arduinen oren en prozapos- ters van Rob van Bedaf, man achter atelier Gaia-Dada, vor men een kruisbestuiving van beeldende kunst, ambacht en taal. Samen met Christa van der Heide, net als van Bedaf woon achtig in Westdorpe, exposeert hij het sculptuur Bot Bal, de kern van een dorpsgemeenschap voorstellend. Binnen hangen mixed-media schilderijen in aardse kleuren van Van der Hei de. Landschappen vol emotie maar ook bijvoorbeeld uitbeel ding van agressie, te zien in The Agressor. In glazen vitrines lig gen sieraden uitgestald van An nette Hoogenboom. Schrootbeelden van Verschue- ren, die zijn markante werk eer der in Galerie 45 exposeerde, en artistieke beelden van kunste naars uit Zimbabwe waarin de menselijke figuur de hoofdper soon vormt, completeren deze zomerexpositie. Tentoonstelling t/m 29 augustus in Galerie 45, singel 45 in Westdorpe. Openingstijden: do. t/m za. 1.3.00 uur - 17.00 uur - Zo. van 11.00 uur-18.00 uur. Festival Muziek Monumentaal begint niet het Mang's Maskentheater dat wonderlijke wezens op hoge stelten presenteert. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het festival Mu ziek Monumentaal in Zierikzee met een gevarieerd aanbod aan wereldmuziek heeft een traditie van tegen de stroom in moeten roeien. De organisatie beschikt blijkbaar over veel doorzettings vermogen en eelt op de ziel. Voor de negende keer wordt dit jaar van 9 tot én met 11 septem ber het kleinschalige nazomer festival gehouden met een pro gramma van steltlopende vogels tot rustende moeders en met heel veel muziek. De festivalorganisatie heeft in de loop der jaren vaak te kam pen gehad met afbrokkelende subsidies. Elke keer moet op nieuw strijd geleverd worden om het budget bijeen te schra pen. Voor 2004 leek het aanvankelijk helemaal mis te gaan toen het dagelijks gemeentebestuur geen cent meer wilde betalen als ge volg van het 'zoekraken' van het aanvraagformulier. Voorzitter H. Erbrink van Mu ziek Monumentaal kreeg echter respons op zijn hartenkreet dat het enige straatfestival op Schouwen-Duiveland toch niet ter ziele mocht gaan door een verdwenen subsidieverzoek. Dankzij een breed gesteund amendement van de PvdA kreeg het festival als nog de reguliere 4545 euro toebedeeld. Daarmee waren nog niet alle zorgen voorbij. De bijdrage van 3000 euro uit het SNS-fonds houdt op na drie jaar uitkering. „Dat gat hebben we met sponso ring nog niet helemaal kunnen overbruggen", zegt Erbrink. De nieuwe programmeur Wim Timmermans heeft met de op tredende groepen stevig moeten onderhandelen over reducties, temeer daar de organisatie het festival laagdrempelig wil hou den. Dat wil zeggen dat alle op tredens en acts in principe gra tis toegankelijk zijn. Dat geldt ook voor het grote slotoptreden van Nationaal Straatorkest Toos op zaterdagavond 11 sep tember in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Volgens Erbrink wordt dat een geweldig muzikaal festijn. Vijf tien muzikanten brengen op aan stekelijke wijze een klassiek en modern repertoire met onder Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. meer eigen versies van popsongs als Bohemian Rhapsody. Twee weken van te voren zijn er gratis kaarten voor dit concert verkrijgbaar bij de WV in Zie rikzee. Na afloop wordt er wel een vrije bijdrage gevraagd om Muziek Monumentaal een hand je te helpen het hoofd boven wa ter te houden. Het festival begint donderdag 9 september met drie straatoptre dens in Zierikzee van het Mang's Maskentheater dat zeer wonderlijke figuren op hoge stel ten presenteert. De hoofdmoot van het festival ligt op zaterdag 11 september, tevens Open Monumentendag. Verspreid over de stad zijn er de hele dag optredens van percus siegroep Tak'n Djola. kinder theater Rijn en Trijn, No Fron tiers met Ierse luistermuziek. Catfish met akoestische cajun muziek, popkoor BSUR en de Rustende Moeders met hun straattheateracts. Verder geeft de groep Not James Dean con certen met een mix aan Brazili aanse en Afrikaanse ritmes in Slot Haamstede, de Hei-vormde kerk in Renesse en in de Luther se kerk in Zierikzee. In de Uit-bijlage van 21 juli staat een interview met Leen de Broekert over de orgelcultuur. Dat is een goede zaak, want het orgel kan best promotie gebrui ken. Helaas moet geconstateerd wor den dat het interview met De Broekert geen orgelpromotie is. Daarvoor bevat de tekst te veel vooringenomen standpunten, waardoor een groep orgellief- hebbers geschoffeerd wordt. Dan kan toch niet de bedoeling zijn van een artikel in een Cul tuursupplement? Zo getuigt het van kortzichtig heid alleen Bach en Buxtehude als componisten van serieuze or gelmuziek te betitelen. Elke mu ziekliefhebber weet dat dit standpunt in het verleden breed uitgedragen werd, maar dat hier over inmiddels veel genuanceer der wordt gedacht. Dat de musi ci De Broekert en Eisenga hier van kennelijk niet op de hoogte zijn, is bedenkelijk. Voorts is het journalistiek onver teerbaar dat De Broekert zijn privé-mening als absolute waar heid mag debiteren zonder kri tisch bevraagd te worden op de onderbouwing van zijn stand punten. Dat hij formuleringen als 'christelijke rotzooi' en 'pan fluitorganisten' kan gebruiken, zonder deze termen te defi niëren, is geen voorbeeld van verantwoorde journalistiek. Een deskundig interviewer als Eisen ga moet zulke uitspraken laten uitleggen. Nu weet niemand wat De Broekert bedoelt. Dat De Broekert zichzelf on danks deze uitlatingen 'gewoon' bij de serieuze musici wil rang schikken en dat een componist als Eisenga dit rustig publi ceert, is iets waarover hartelijk gelachen zou kunnen worden, ware het niet dat de reputatie van beiden voor veel lezers een belemjnering zal zijn het ridicu le van dit interview in te zien. A.P. Nijsse Grachtstraat 7' Kapelle Christelijke rotzooi. Met die woorden duidt Leen de Broe kert in de PZC van 21juli een be paalt soort niet-klassieke com posities aan op orgelgebied, die vandaag de dag door vele lief hebbers van orgelbespelingen als verdieping van hun geloofsle ven worden ervaren. Ik kan mij indenken dat er eveneens vele liefhebbers van de klassieke or gelmuziek zijn die zich aan die 'Christelijke rotzooi' ergeren (zo als De Broekert) en de concer ten waarop deze muziek wordt gespeeld liever mijden, om dan op hun eigen klassieke concer ten tot dezelfde verdiepende er varing te komen als hun 'rot- zooi-collega's' Dat neemt niet weg dat je van een (pedagoog) organist als De Broekert een wat andere bewoording mag ver wachten om duidelijk te maken wat hij van deze muziek en haar luisteraars vindt. Persoonlijk mag ik de klassieke concerten graag bezoeken, maar de concer ten waar niet alles Bach, Buxte hude enzovoort is, maar ook ruimte is voor bewerkingen van bekende geloofsliederen door componisten b.v. de 19e en 20e eeuw zoals De Broekert bedoelt, zal ik ook tot groot genoegen bij wonen. En wat goed, mooi, fraai, serieus en wel of niet muzi kaal verantwoord is - iedereen zal ook daar weer een eigen me ning over hebben, net zoals met de beoordeling van klassieke en moderne schrijvers of schilders. Alleen: breng die mening dan naar voren met een voor ieder een aanvaardbare norm en laat die ander zoveel mogelijk in zijn/haar muzikale waarde. J. Kraak Doolijk 8 Wolphaartsdijk Ovezande In de PZC van 24 juli staat dat vooral in Nederland de onvrede over de euro groot is. Welke vragen precies tot deze conclusie hebben geleid, is mij niet bekend maar ik denk dat niet zozeer de euro als munteen heid als wel het misbruik ervan tot deze uitkomst heeft geleid. Is het niet zo dat terwijl veel werknemers het met hetzelfde loon moeten doen en aan de an dere kant de lasten stijgen een aantal bedrijven en vrije onder nemers hun marges, dus inko men, pensioenvoorziening, va kanties, et cetera willen houden en vergroten zoals al jaren het geval was? Dan gaan de burgers goedkopere aanbiedingen zoe ken of geven gewoon geen geld uit en proberen te sparen voor onzekere tijden. Is het ook niet zo dat bij het in voeren van de euro bedrijven soms door onervarenheid, onop lettendheid zelf te duur hebben j ingekocht maar desondanks de omzet zagen stijgen bij minder klantenbezoek en daarom deze prijzen niet meer naar beneden j hebben gedaan? Gelukkig kan er nu door de con- sument, degene die de economie mede draaiende moet houden, makkelijk vergeleken worden j wat producten in andere landen kosten. Nee, de euro is een bindmiddel j tussen verschillende culturen dat gekoesterd moet worden en een doorn in het oog van dege- nen die er misbruik van willen j maken. Hans Rentmeester j Hoofdstraat 56 j De regering heeft bedacht boe ren subsidie te geven om de j koeien weer naar buiten te kun- nen laten (PZC 23 juli). Het bui ten laten lopen van de koeien moet niet gesubsidieerd wor den, dit moet een normale gang van zaken zijn! Koeien die de keuze hebben om binnen of bui ten te zijn, kiezen zelfs met vrij strenge vorst om naar buiten te i gaan. Na de Tweede Wereldoorlog I was er een enorm gebrek aan voedsel. Op dat moment zijn de boeren aangezet tot het produce- j ren van meer voedsel. Logische zaak en toen hard nodig. Alleen aan het einde van dit probleem toen er voldoende voedsel was hebben ze 'vergeten' die maatre gelen stop te zetten, met als ge volg de door mij zo verfoeide bio-industrie, met alle nadelige gevolgen voor dier en milieu. Een van die gevolgen is het mestoverschot. Logisch dat als je veel en veel te veel koeien, var- kens en kippen hebt, je automa tisch te veel mest krijgt. Volgens mij is er maar een oplossing voor alle problemen en wel: Geen vergunningen meer voor nieuwe bedrijven in de bio-in dustrie, overstappen op biologi sche landbouw en veeteelt. Zor gen dat de consument betaalt naar de waarde van het pro duct, zodat ook de boer een ver antwoord inkomen krijgt. Op deze manier is het tij mis schien nog te keren. Einde mestoverschot, geen dierenleed meer, geen overbelast milieu meer, geen doordraaien van voedsel (en dat terwijl miljoe- I nen mensen sterven van de hon ger, een grof schandaal!). Terug naar een evenwichtige balans voor mens, dier en milieu. Beter, voor de gehele samenleving. J.W.H. Haak Kruisbeslaan 4 Kortgene MIDDELBURG - Het eerste ge deelte van de onderwijshuisves ting van de Roosevelt Academy is gereed. De verbouwing van het Helm-complex, naast het stadhuis van Middelburg, werd eind vorige week opgeleverd. Er zijn onder meer zes lesloka len in ondergebracht. De ge meente Middelburg, verhuurder van het pand, heeft de sleutels; overhandigd aan decaan H. Adriaansens van de Roose velt Academy. Het onderkomen moet nog wel worden ingericht. De Zeeuwse universiteit krijgt in totaal drie leslocaties. Behal ve de Helm zijn dat een gedeelte van het stadhuis aan de Markt en een gebouw aan de Stadhuis straat dat de gemeente onlangs heeft verlaten. Beide panden worden nog verbouwd. De Roosevelt Academy gaat eind volgende maand aan de; slag met de eerste studenten. Volgens de jongste prognoses zijn dat er nog steeds rond de honderdvijftig, verdeeld over ze ker twintig nationaliteiten. Ko ningin Beatnx verricht dinsdag 31 augustus de officiële ope ning. (Advertentie) Philip Hammond Carnavalesque Dimitri Shostakovitch Violin concerto Gustaf Holst The Planets Kaai ten Cl 0, INFO: 0118-^3650 2000 graden en raasde onbestuurbaar over de camping Los Alfaques. Gevolg: 215 doden. Die ramp was de reden om de veiligheid seisen voor het transport van gevaarlij ke gassen als lpg. chloor en ammoniak in Europa fors op te schroeven, vertelt milieuambtenaar C. Theune van de pro vincie. Een verbod op lpg als autobrandstof zou de overheid 600 tot 800 miljoen eu ro opleveren, zo werd vorige week be kend. Dat komt onder meer doordat lpg-rijders in zo'n geval moeten over stappen op diesel, waarop een hogere ac cijns wordt geheven. Bovendien zouden door een verbod de problemen met lpg-stations in woonwijken in één keer worden opgelost. Een dergelijk verbod zou voor Zeeland wel gevolgen hebben, aldus Theune. Hij wijst er op dat zoiets wel eens het einde zou kunnen betekenen voor het over slagbedrijf Vopak in Vlissingen-Oost. Met schepen wordt lpg aangevoerd naar het bedrijf, waarna het gas vanaf Vopak verder wordt vervoerd. Dow Benelux in Terneuzen is ook een gebruiker van lpg, weet de milieambte- naar. Hij wijst er echter op dat dat be drijf niet echt getroffen zal worden door beperkende maatregelen omdat het petrochemisch bedrijf industrie-lpg gebruikt. Dit gas zal niet onder het eventuele verbod vallen, weet Theune. Nederland telt ongeveer tweeduizend lpg-stations. Een aantal daarvan levert risico's op voor de omgeving. Zo kan er in Serooskerke nog steeds lpg getankt worden. Dat bewuste tankstation staat al geruime tijd op de nominatie om gesa neerd te worden, maar concrete plan nen ontbreken. Volgens onderzoeksbureau Ecorys zou het verbieden van lpg als autobrandstof effectiever zijn dan het slopen van hui zen rond lpg-stations of het aanpassen van bouwplannen. Sinds midden jaren 80 zijn er namelijk heel wat tanksta tions in de bebouwde kom gesaneerd of zijn de bouwplannen aangepast. En waar er nog lpg wordt verkocht, zijn de tanks in de grond begraven of onder- terpt. Rondom zulke tankstations lig gen vrije zones van tientallen meters .al dus Theune. Rijden op gas staat sinds enige tijd weer in de belangstelling nadat de lpg-industrie in het slop geraakt was door gestegen brandstof- en inbouwkos- ten. Vooral omdat een liter gas nog geen derde kost van een liter benzine. Lpg (liquefied petrol gas) bestaat uit propaan en butaangas en is eigenlijk een afvalproduct van (de raffinage van) aardolie. Het is allang op de markt en in Europa zijn bijna zesduizend tanksta tions waar het zonder problemen te koop is. Het gaat dan vooral om tanksta tions in Nederland en Italië. Dat zijn de echte autogaslanden. In Nederland rijdt ongeveer een op de tien auto's op gas. In een land als Frank rijk is dat veel minder, hoewel de over heid daar het installeren van lpg-tanks in auto's vanuit milieuoogpunt juist wel aanmoedigt. Ook de Duitse overheid promoot het gebruik van lpg. Theune zelf heeft jarenlang lpg gere den. Hij rijdt sinds enige tijd diesel. Niet omdat dat veiliger is, maar omdat dat voordeliger is. „Het kostenvoordeel van lpg is erg laag." Het ruimtebeslag van de gastank is ook voor heel wat au tomobilisten een belangrijke reden om niet over te stappen op het rijden op gas. Een tank neemt immers flink wat kofferruimte m beslag. Hij durft niet te voorspellen of er een verbod komt op lpg als autobrandstof. Ook provinciaal ambtenaar Zweistra weet niet wat voor besluit het kabi net eind dit jaar zal nemen. Hij wijst daarbij op het milieu-effect. Lpg is immers een tamelijk schone brandstof. Bij verbranding komen veel minder roet en stikstofoxiden vrij dan bij de verbranding van diesel of benzine. De Middelburgse ambtenaar vindt dat een niet te onderschatten eigenschap van ipg- door Emile Calon Een eventueel verbod op lpg als auto brandstof, waar het kabinet dit na jaar een besluit over neemt, verhoogt in theorie de veiligheid in Zeeland, weet provinciaal ambtenaar A. Zweistra. Lpg is immers gevaarlijk en kan ontplof fen. Hij kan zich echter geen ongeval met lpg in het Zeeuwse herinneren. Offi cier A. ter Parke van de stadsgewestelij ke brandweer Middelburg/Vlissingen noemt lpg ook een gevaarlijk goedje waarvoor 'gelukkig' allerlei beperkende regels gelden. Maar net als de Middel burgse ambtenaar weet hij van geen re cent ongeval met lpg in de provincie. „Dat is maar goed ook." Een verbod op lpg als autobrandstof zou in ieder geval het gevaar wegnemen van tankstations midden in woonwijken, waar vaak met een grote boog omheen gebouwd moet worden. foto Lex de Meester Ruim een kwart eeuw geleden bleek hoe gevaarlijk lpg kan zijn. Op een snikhete dag"in de zomer van 1978 ontplofte een tankwagen met het uiterst ontvlambaar gas op de Spaanse N-340 tussen Tarra gona en Valencia. De vrachtauto veran derde in een gloeiende vuurbol van Een werk uit de serie aardse boten van keramiste Jehanne Broeders. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25