fwee opvangpanden ama's dicht PZC Fietsend naar de uiteinden van Europa ZOMERACTIE! PZC Vlissingse fractie op bres voor Noors zeilschip 11 Zeeuwse studenten staan voor de klas in India Vooral bezoekers veroorzaken overlast in Middelburg fc Bromfietser kotst tegen rand rotonde Diefstal uit auto Gewonden bij verkeersongeval Meetlat in gemeentearchief Gewonden bij ongeval Breskens Denys gouverneur O-Vlaanderen agenda Glazenwasser valt van dak Diefstal velgen Adverteerders, let op onze 5 X ADVERTEERDERSVOORDEEL jwRavmond de Frel jgOEDE - Ze wonen in dezelf- t streek, willen later beiden ",or de klas staan en maakten ■t afgelopen weken precies de- jlfde reis. Toch kennen Marti- t Lammens uit IJzendijke en itronique van 't Westeinde uit roede elkaar nauwelijks. Hun jxl was de afgelopen weken jhter hetzelfde: het onderwijs jlndia een impuls geven. iM Zeeuwse studenten van de dinsdag 27 juli 2004 Pabo's in Breda en Vlissingen keerden vorige week terug van een onderwijs-expeditie in Ban galore, Zuid-India. De stichting Edukans, een organisatie die zich inzet voor onderwijs in ont wikkelingslanden, biedt jaar lijks een aantal Nederlandse stu denten de kans om een kijkje te nemen bij collega-docenten in verre landen. Lammens en Van 't Westeinde grepen die mogelijkheid met bei de handen aan. Beide studenten bezochten meerdere scholen en woonwijken. Heftig „Het was best heftig om te zien hoe het er in sommige wijken aan toeging. Kleine huizen, open rioleringen en overal bees ten. Echt waar, overal lag poep. Ook opvallend: zie je een heel klein huisje, waarin mensen wo nen die bijna niets bezitten. Be halve een televisie", vertelt Vero- nique (20). Dat is Martine (24) ook opgevallen. „Dat is puur voor het aanzien, maar het wil lang niet altijd zeggen dat die toestellen het ook daadwerke lijk doen", vertelt ze. Het tweetal keek hoe studenten aan de lerarenopleiding in India te werk gingen en gaf ook zelf les op verschillende basisscho len. „Heel raar was dat de leer lingen daar soms worden gecor rigeerd met een stok. Op een ge geven moment vroeg ik tijdens mijn les of de leerlingen wat stil ler wilden zijn. Dat werd ver taald door het uitdelen van een tik met die stok. Terwijl ik het zó natuurlijk niet bedoelde", al dus Martine. „Ik heb eens les ge geven aan een klas met 64 leer lingen, maar ook eens aan een groep van vijf scholieren. Wat ik ze zoal heb geleerd? Tellen in het Nederlands, bijvoorbeeld." Veronique ondervond dat vrou wen in India nog een heel ande re positie hebben dan in wester se landen. „Er was een directeur die dacht dat wij zijn hindoe- staanse leerlingen wilden beke ren tot het christendom. Die wil de eerst niet met ons praten. Het scheelde gelukkig wel dat wij een mannelijke begeleider had den." ImrNadia Berkelder (üDDELBURG - De opvanghui- •rn voor minderjarige asielzoe- lfrs in de Landluststraat en 't [ariddorp in Middelburg gaan jjcht. Omwonenden van de pan to klaagden al een tijd over iffrlast die de jongeren veroor- aaktcn. lesluiting van de panden werd Bieren bekendgemaakt op een jjeenkomst van buurtbewo- :.s, de gemeente, woningcorpo- stxe Woongoed en Stichting logische Zorgcentra Zeeland, ^organisatie die verantwoorde- 'i is voor de opvang van de selzoekers. De partijen wissel- ja ervaringen uit over de maat delen die dit voorjaar zijn ge- onen tegen overlast. Je sluiting van de panden in de ijken Dauwendaele en 't Zand het gevolg van het teruglo- ad aantal asielzoekers. Vol os wethouder A. de Vries gaat met de bestrijding van de rerlast overigens de goede at op. „Van de dertig panden sMiddelburg en Vlissingen ge en er vijf problemen. Ik be- reep dat bewoners positief zijn ;ver de manier waarop het AZZ Woongoed die problemen op- jssen; De overlast wordt trou wens niet veroorzaakt door vas- bewoners, maar door bezoe- irsvan de panden." tahtmentoren buurtbewoners vinden ech- trnog steeds dat de jongeren te énig begeleiding krijgen, 's JGOES - Een 27-jarige Goe- tënaar is gisteravond om- .«{reeks 19.00 uur tegen de Wonnen rand van de ro tonde aangereden op het Tiendenplein in Goes. Toen agenten ter plaatse kwamen om de schade op te nemen, hebben zij van de man een blaastest afge nomen. Uit de test bleek dat de man ruim twee maal le veel had gedronken dan toegestaan. Hierop is de man aangehouden en hij heeft een rijverbod gekre gen van zes uur. Tegen de man wordt proces-verbaal .upgemaakt. redactie bevelandenritholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet ivww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Nachts is niemand aanwezig. Er zijn wel nachtmentoren aange steld die onaangekondigd con troles uitvoeren. Zij kunnen wor den gebeld als omwonenden overlast ervaren. „Er zit vooruit gang in, maar het AZZ heeft geen grip op bezoekers die 's nachts langskomen", zegt ge meenteraadslid R. van den Boog- aart. Zij organiseerde een half jaar geleden de eerste bijeen komst tussen de betrokken par tijen. Van den Boogaart is verontwaar digd over de manier waarop de jongeren worden opgevangen. „De nieuwe aanpak boekt resul taat, maar de kinderen krijgen nog steeds niet de begeleiding die ze verdienen. Als ik dat zo zou doen, kreeg ik de kinderbe scherming op mijn dak. Deze kinderen worden totaal aan hun lot overgelaten. Dat is heel triest, hoe moeten die zich straks gaan redden in de maat schappij? Op deze manier krij gen ama's een slechte naam." Er is simpelweg geen geld voor extra begeleiding, aldus B. Cleu- tjens van het AZZ. „Het is een fi nancieel verhaal. We krijgen geld voor een bepaalde begelei ding." Gisteren is wel afgespro ken dat voor de asielzoekers in de vakantieperiode extra activi teiten worden gehouden. „Zo dat ze niet de hele dag op een ka mertje zitten", aldus De Vries. De Vries sluit niet uit dat de ko mende panden nog meer panden voor de opvang van alleenstaan de minderjarige asielzoekers dicht gaan. Gerard Hogesteger fietste het afgelopen jaar naar Gibraltar en de Noordkaap. door Rob Paardekam KLOETINGE - Een paar jaar geleden wist Gerard Hogesteger (61) niet of hij ooit nog verre fietstochten kon maken. Hij had een dichtgeslibde ader en kon niets eens meer van Kloetinge naar Goes fietsen zonder rustpauze. Toch voelt hij zich, na twee keer te zijn gedot terd, als herboren. Daarom heeft hij het afgelopen jaar, op de fiets, de uiteinden van Europa bezocht: Gibraltar en de Noordkaap; in totaal 13.000 kilometer. Het maken van verre fietstochten doet Hogesteger (oud-WD-raadslid in Goes) sinds zijn zestiende. Eerst in zijn eentje, toen met zijn vrouw, later met zijn twee zoons, maar de laatste jaren weer al leen. „Mijn vrouw kan het niet meer", zegt hij. „En om eerlijk te zijn vind ik het heerlijk om alleen te fietsen. Je hebt met niemand rekening te houden en maakt sneller contact met mensen." Na zijn operaties is de Kloetinger in Frankrijk en Engeland voorzichtig gaan proberen of hij weer verre afstan den kon fietsen. Het ging goed en dus vertrok hij in augustus vorig jaar voor een lange reis naar het zuiden. Een rou te had hij niet uitgestippeld. Hij zou wel zien waar hij uitkwam. Hij fietste door Frankrijk, ging de Pyreneeën over en besloot de kustlijn langs het noorden van Spanje te volgen. Hogesteger: „Ik dacht: laat ik eens naar Santiago de Compostela gaan. Dat is zo'n modegril, maar ik dacht: waarom niet?" Via de binnenlanden van Portugal fietste hij vervolgens naar Sevilla om uiteindelijk bij Gibraltar te komen. „Mijn vrouw had gezegd 'als het niet meer gaat, kom ik je halen', maar dat was niet nodig, hoor. Ik ben gewoon op de fiets terug naar Nederland gegaan." Noorden Na een fietstocht van negen weken, waarin hij per dag zo'n honderd kilome ter aflegde, was Hogesteger weer in Kloetinge. Al snel besloot hij dat hij ook het uiterste noorden van Europa wilde zien en dus klom hij eind april op nieuw in het zadel voor een reis naar de Noordkaap. In Denemarken volgde hij de Jutlandroute, maar in het noorden van het land stond hij voor de keuze: naar Oslo of naar Göteborg. „Het was zaterdag en de boot naar Göteborg ging pas weer op dinsdag", vertelt Hogeste ger. „Daarom heb ik voor Oslo gekozen. Achteraf gezien was dat een goede keu ze, want Noorwegen is vele malen mooier dan Zweden." De Kloetinger probeert tijdens zijn rei zen zoveel mogelijk in jeugdherbergen te overnachten. „Omdat je daar mensen tegenkomt die vaak dezelfde interesses hebben als jij", legt hij uit. „Ik kan ook in een hotel gaan zitten, maar daar kom ik vertegenwoordigers tegen. Dat zijn geen gesprekspartners voor mij." Hogesteger stond elke ochtend rond ze ven uur op, zodat hij rond half negen op de fiets kon. Met een vaart van zo'n twintig kilometer per uur en af en toe eens een rustpauze trok hij dan naar zijn volgende bestemming. Zijn tocht door Noorwegen bracht Ho gesteger in Oslo, Hamar, Lillehammer en Trondheim, waar hij zijn enige rust dag nam om de nationale feestdag mee te maken. Dat was leuk, maar een paar dagen later beleefde Hogesteger het hoogtepunt van zijn tocht: het passeren van de poolcirkel. „Ik fietste toen onder erbarmelijke omstandigheden, want ik had de wind op kop en het was ontzet tend koud. Toch gaf het passeren van de poolcirkel me een machtig gevoel. Ik voelde met een beetje als Amundsen, de bekende poolreiziger. Op de eilandengroep De Lofoten - een Noor had Hogesteger verteld dat hij daar vooral heen moest gaan, en dus foto Dirk-Jan Gjeltema deed hij dat - ervoer de Kloetinger de gastvrijheid van de Noren. In een café vertelde hij de barman dat hij ergens wilde e-mailen. Een vrouw hoorde dat en nodigde hem uit in haar huis. Daar liet ze hem zelfs alleen achter. Over ver trouwen gesproken. Begin juni bereikte Hogesteger zijn doel: de Noordkaap. „Eigenlijk stelt dat weinig voor", zegt hij. „Maar het is mooi om te kunnen zeggen: ik ben er ge weest." De weg terug ging via Finland, waar volgens Hogesteger de mooiste fietspaden liggen. Het noorden van het land viel hem een beetje tegen, maar het prachtige zuiden, waar de duizen den meren liggen, maakte alles goed. Boottocht Eigenlijk zou hij ook de Baltische sta ten aandoen, maar omdat zijn zoon ging trouwen, pakte hij op 27 juni niet de boot naar Talinn in Estland, maar die naar het Duitse Rostock. De boottocht duurde 21 uur, en dat terwijl Hogeste ger een hekel heeft aan varen: daar gaat hij niet voor. Een flinke week later arri veerde hij in Etten-Leur, waar zijn vrouw Riet hem kwam ophalen. Wat Hogesteger betreft was het niet zijn laatste reis, maar waar hij de vol gende keer naartoe fietst, weet hij nog niet. „Wellicht richting het oosten", zegt hij. „Want dat uiterste van Europa heb ik nog niet gezien door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De Lokale Par tij Vlissingen (LPV) wil dat B en W van Vlissingen zich inspan nen om het historische zeilschip Mohawk II te behouden. Het schip zonk vorige week voor de boulevard. De twintig opvarenden, een groep scouts uit Noorwegen, konden alle maal worden gered. De Noorse scoutingvereniging dreigt het schip te verliezen, omdat het buiten de Noorse wateren niet verzekerd is. Aanvaring De Mohawk II kwam in de nacht van zondag op maandag in aanvaring met de Amemuid- se vissersboot ARM20. Het zeil- schip zonk in luttele minuten. De jeugdige opvarenden werden heelhuids aan wal gebracht. Vorige week werd het schip ge borgen. De honderd jaar oude en 27 meter lange tweemaster bleek buiten de Noorse wateren niet verzekerd te zijn. Rijkswa terstaat vorderde de Mohawk vervolgens. Het risico bestaat dat het schip wordt verkocht om met de opbrengst de ber- gingskosten van 150.000 euro te kunnen voldoen. De Noorse scoutingvereniging dreigt hier door het schip te verliezen dat al vijftig jaar in haar bezit is. Het onderzoek naar de aanva ring tussen beide schepen loopt nog. De LPV heeft het Vlissingse col lege en de gemeenteraad giste ren gevraagd zich in te spannen om het jacht te behouden voor de Noorse zeeverkenners. Eén van de mogelijkheden is dat de gemeente Vlissingen het schip koopt, waardoor in elk geval de bergingskosten kunnen worden betaald. De Mohawk kan dan niet meer aan een derde partij worden verkocht. De tweemas ter is dan voorlopig gered voor de Noorse scouts. Nadat het onderzoek is afge rond, zal pas duidelijk zijn wie aansprakelijk is voor de schade aan hetr schip. Als de schuld bij de Noorse schipper ligt, moet volgens de LPV worden beke ken hoe het schadebedrag bij el kaar kan worden vergaard. Een idee is te bekijken of er be drijven en instanties zijn die be reid zijn de herstelkosten voor GOES - Uit een auto die in de Jan van Brakelstraat in Goes stond geparkeerd zijn gistermiddag een ra- dio-cd-speler, kleding en waardepapieren gestolen. Het schadebedrag is niet bekend. VLISSINGEN - Een twintigjarige bromfietser uit Breda en zijn even oude passagiere zijn gistermiddag gewondge raakt bij een aanrijding op de Coosje Buskenstraat in Vlis singen. Een 28-jarige Middelburger wilde even voor half zes zijn auto in een parkeervak parkeren. Precies op dat moment botste de bromfietser tegen de auto aan. Omdat de bromfietser nog uitweek raakte hij ook een andere ge parkeerde personenauto. De Bredanaar liep schaafwon den op en zijn passagiere, eveneens uit Breda, klaagde over een pijnlijke knie. De bestuurder van de brommer bleek niet in het bezit van een bromfietscertificaat. Ook hadden beiden geen helm op. Daarvoor kregen zij pro- ces-verbaal. ZIERIKZEE - In de hal van het gemeentearchief in Zierik- zee staat sinds enige tijd een bijzonder attribuut: een meetlat. Deze werd gebruikt op de gemeentesecretarie. Bij het aanvragen van paspoorten is het nodig dat de be treffende persoon zijn lengte opgeeft. Ter plekke was het met behulp van deze meetlat mogelijk dit nauwkeurig op te doen. Het attribuut is afkomstig van de voormalige ge meente Duiveland. In het gemeentemuseum is al een oude re meetlat aanwezig. In verband met de ontruiming van het oude gemeentehuis in Nieuwerkerk is de meetlat van Duiveland overgebracht naar het Gemeentearchief. BRESKENS - Bij een eenzijdig verkeersongeval op rijks weg 58 nabij Breskens zijn gisteravond een 59-jarige toe rist uit Bolivia en zijn twee kleinzonen van vijf en tien jaar, uit respectievelijk Madagascar en Bolivia, gewond geraakt. Het drietal was op weg naar de veerboot om een dagje naar Vlissingen te gaan. Tijdens het rijden is de man door onbekende oorzaak in de berm geraakt en tegen een boom aangereden. De 59-jarige is gestabiliseerd ver voerd naar het ziekenhuis met onbekend letsel. De oudste kleinzoon is ter observatie overgebracht naar het zieken huis en de jongste kleinzoon is met vermoedelijk een bek kenfractuur en een oogwond vervoerd naar het zieken huis. GENT - Het Vlaams VLD-parlementslid André Denys (56) uit Zulte wordt de nieuwe gouverneur van Oost-Vlaanderen. Hij volgt Herman Balthazar op, die op 1 december met pensioen gaat. Denys is al 22 jaar parle mentslid namens de liberalen. Hij greep verschillende ke ren naast een ministerspost. In VLD-kringen wordt aange nomen dat hij daaraan mede zijn uitverkiezing heeft te danken. Het lag niet aan de persoon Denys dat een minis terschap uitbleef, maar aan het feit dat Oost-Vlaanderen met premier Verhofstadt en minister Verwilghen al goed bedeeld was. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM Sint Gertrudis- kerk. Stadhuis, voormalige Synagoge en de Gevangenpoort, 13.00 - 16.30 uur: Opengesteld voor bezichtiging: FNV-gebouw aan de Jacob Obrecht- laan 3,19.00 - 21.00 uur: Spreekuur vak bonden FNV Bondgenoten. AbvaKabo FNV en FNV Bouw; GOES - Sportpunt Zeeland, 9.00 -17.00 uur: Zeeuwse Rijwiel Toer4-daagse, Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00 - 12.00 uur en 13.00 - 15.00 uur: Verkoop kleding en meubelen tbv maatschappe lijke dienstverlening; Centrum van de Hollandsche Hoeve, 13.00 uur Demonstratie oude ambach ten: R.K. Maria Magdalenakerk, 12.30 - 16.30 uur: Opengesteld voor bezichti ging; Kantine ZLM, 13.30 - 16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45 -17.45 uur: bewegen voor Astma- en CODP-patienten; KAMPERLAND Ruiterplaatweg, 16.30 en 20.00 uur: Voorstelling staats circus Moskou-Holiday; KAPELLE - De Vroone, 9.15 uur: Yoga, 13.30 uur: Sociëteit; 14.00 uur: Welfare- werk; KLOETINGE - Geerteskerk, 13.30 - 16.00 uur: Open voor bezoekers; KRABBENDIJKE De Meiboom, 18.45 uur: Jongens- en meisjesclub voor groep 6, 7 en 8; KRUININGEN Sporthal, 19.30 - 20.30 uur: Conditietraining bij Omni-Sport Reimerswaal; KWADENDAMME - Kwekerij Het Groe ne Weegje, 10.00 - 17.00 uur: Geopend voor publiek; Berkenhof, Langeweegje 10a, 10.00 - 17.00 uur: Vlindertuin, Wandeltuinen met Orangerieplanten en waterpartijen geopend voor publiek; VLAKE - Sequoiahof, 10.00 - 18.00 uur: Grote siertuin geopend voor publiek; WEMELDINGE - Museum 't Waskot, 10.00 - 17 00 uur: Museum en siertuin open voor publiek; De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit; 14.00 uur: Welfarewerk; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; YERSEKE VW-kantoor, Kerkplein 1. 13.30 uur: Excursie naar oesterputten en havens van Yerseke. RILLAND - Een 52-jarige Goe se glazenwasser is gisterochtend in Rilland, bij Huize de Vlied berg, van een ladder op een plat dak gevallen. De man is door ambulanceperso neel met een brancard van het dak gedragen en overgebracht naar het ziekenhuis, waar wordt onderzocht of de man letsel aan zijn valpartij heeft overgehou den. DISHOEK - Van een geparkeer de auto zijn in de nacht van zon dag op maandag vier velgen weggenomen. De auto stond in de Verlengde Dishoekseweg. De eigenaar van de auto zag vanochtend dat zijn auto op stenen stond in plaats van op wielen. (Advertentie) hun rekening te nemen. Als voor beeld noemt fractievoorzitter W. Hirdes havenbedrijven die handelsrelaties hebben met Noorwegen en Arnemuidse en Vlissingse vissers. De gemeen ten Vlissingen en Oslo zouden ook samen de handen ineen kun nen slaan. Sociaal gebaar Volgens de LPV zal de inspan ningen van de gemeente Vlissin gen haar vruchten afwerpen. De stad wil graag het maritieme ka rakter van Vlissingen uitdragen. „Een inspanning voor behoud van dit maritieme erfgoed voor (weliswaar) een buitenlandse gemeente is niet alleen een uiterst sociaal gebaar, maar zal de naam van de stad goed doen." De PZC is het regionale medium bij uitstek, maar in de maanden juli en augustus adverteert u ook nog eens extra voordelig. In deze periode brengen wij de 'zomeractie'. Plaats binnen 5 verschijningsdagen uw 2e advertentie en kies uw voordeel. Meer weten? Neem contact op met het verkoopteam bij u in de buurt! Midden Zeeland Tel.: 0113 -315520 Zeeuws Vlaanderen Tel.: 0114-372772 E-mail: zomeractie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23