Dood hout trekt leven aan wmm Rond de ring woonden zakenmensen Van binne voel ik een bitje boazigeid Nieuwe raadkaart ONDERWEG to dinsdag 27 juli 2004 Het zal een vijftien jaar geleden zijn dat tij dens een storm een reusach tige beuk op het landgoed Landlust tegen de grond ging. Het gevaarte was meer dan dertig meter lang en in de vaart van zijn val had de woudreus de nodige schade aangericht aan de be planting er om heen. Werk aan de winkel dus voor on ze beheerdienst. Een paar dagen lang klonk het gesnerp van motorza- gen door het bos en werd er vol op met takhout gesjouwd. Maar toen de rust was weergekeerd lag de beukenstam nog in zijn volle lengte over de bosbodem. In de wetenschap dat de natuur zelf het opruimwerk wel zou uit voeren, liet men de beuk liggen zoals hij gevallen was. En wat hebben we daar in de loop der jaren een plezier aan beleefd. De spechten die voorheen er gens hoog in de top actief wa ren, zaten nu op ooghoogte om de loslatende bast te inspecte ren op de aanwezigheid van ke verlarven, pissebedden, duizend poten en wat dies meer zij. Het De PZC sponsort Het Zeeuwse Landschap. In 'Natuurlijk Zeeland' doen medewerkers van deze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse na tuurgebieden: onverwachte vondsten en bijzondere ge dragingen passeren weke lijks de revue. En natuur lijk ook de successen en mislukkingen in het be heer. duurde niet lang voordat de eer ste zwammen verschenen en in de loop der jaren waren tiental len verschillende soorten padde stoelen en zwammen betrokken bij het afbreken van de stam. Nog steeds zijn er op de plek van de inmiddels helemaal uit eengevallen stam bijzondere mossen te vinden. Ik moest aan die beuk denken toen we vorige week met onze insectenwerkgroep te gast wa ren bij Staatsbosbeheer, in het Bos van Erasmus, ofwel de Knokkert. bij Cadzand. In een door bos omringde wei staan en kele dode iepen die, ondanks ja ren van verval, voor een deel nog steeds rechtop staan. Waar schijnlijk zijn ze ooit ten onder gegaan aan de iepziekte. Hoornaars Bij de eerste boom vlogen reus achtige wespen af en aan. De hol geworden stam was uitgeko zen als nestplaats door een kolo nie hoornaars. Deze vervaarlijk grote wespen kunnen geduchte steken toebrengen, die veel har der aankomen dan die van een gewone wesp. Ze zijn echter to taal niet agressief en reageren nauwelijks op de aanwezigheid van mensen. Natuurlijk is het geraden om niet voor de nestin gang te gaan staan. De hoor naars vlogen af en aan naar het nest. Waarschijnlijk was het nog in aanbouw, want we zagen wel transport van nestmateri aal, maar niet van prooien. Zoals te verwachten was, had de boom bij nadere beschou wing nog tal van andere bewo ners. Over de blanke stam kro pen langwerpige zwarte wespen zonder wespentaille maar met een opvallend vierkante kop. Pottenbakkerswespen, zo wis ten we. Dan is het zaak om uit te kijken naar andere wespen die op de pottenbakkerswesp pa rasiteren. En jawel,... na enig zoeken ontdekten we schitte rend groenblauwe goudwespen die de nestholletjes van de pot tenbakkerswesp binnengaan. Die nestholletjes zijn verlaten kevergangen van enkele centi meters tot een decimeter diepte. De pottenbakkerswespen ma ken daarin lemen cellen, gevuld met verlamde kleine spinnetjes. In zo'n cel wordt vervolgens een ei gelegd, en zodra daar een lar ve uitkomt, bevindt die zich in een welgevulde provisiekast. Als er tenminste geen belagers zijn, want behalve de goudwesp is er nog een parasiet die het op het broed van pottenbakkers wespen voorzien heeft. Dat zijn de zogenaamde hongerwespen, die hun naam te danken hebben aan het extreem dunne, lange achterlijf. Ook hongerwespen zijn op de stam te vinden. Na een kwartiertje waarnemen, heb ben we meer dan tien soorten wespen geteld. Grondige inspectie Het bewijst maar weer eens hoe belangrijk de aanwezigheid van dode bomen in de natuur kan zijn. Jaren geleden werd de cam pagne 'Dood hout leeft' gevoerd, met het doel om natuurbeheer ders en boseigenaren bewust te maken van het belang van dode bomen in een bos. Dat heeft veel opgeleverd en het is geen uitzon dering meer dat het dode hout in natuurgebieden wordt achter gelaten. Maar de Hollandse keu righeid kan soms onverwachts weer toeslaan. Niet iedere be heerder is gecharmeerd van do de staken in zijn bos en ook het publiek kan niet altijd begrip opbrengen voor de keuze om dood hout in levend bos te laten.- Daarom kan het geen kwaad om van tijd tot tijd zo'n dode boom eens aan een grondige inspectie te onderwerpen. Wie ziet wat er allemaal groeit en bloeit, zal de neiging om 'netjes' op te ruimen makkelijk weten te onderdrukt ken. Chiel Jacobusse Chiel Jacobusse is hoofd exter ne betrekkingen bij Het Zeeuw se Landschap. Tot en met 31 augustus wordt dagelijks een toeris tische rondvaart gehouden over de mosselcultuur in Yerseke. Vertrek 13.30 uur in de Jachtha ven. Kosten: volwassenen €9, kinderen 3 t/m 11 jaar €7. Reser veren: 0113-574974. Het Zeeuws Landschap (HZL) houdt t/m 17 sept. elke dinsdag en vrijdagavond een natuurex- cursie in natuurgebied Oranje zon bij Vrouwenpolder. Vertrek 19.15 uur bij het pompstation, Emmaweg, Vrouwenpolder. Vandaag houdt Staatsbosbeheer een wandeling door de bossen van Westerschouwen. Vertrek 19.00 uur vanuit de excursie- schuur, Kraaijensteinweg Wes- tenschouwen. Kosten €2,-. Aan melden bij VW Schouwèn-Dui- veland: 0900-2020233. Vanuit de haven van Burghsluis vertrekt vanaf vandaag t/m vrij dag om 18.30 uur een natuur- vaartocht over de Oosterschel- de. Kosten €11,50 volwassenen en €8,50 voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Aanmelden: 0111-414309 of 06-53535297. Vanuit Yerseke wordt woens dag, donderdag en maandag 2 aug. een natuurvaartocht over de Oosterschelde gehouden. Ver trek wo. en don. 18.30 uur; ma.en din.10.00 uur achter het havenkantoorKosten: €12,50 volwassenen en €9,50 kinderen. Reserveren: 0113-574974. HZL houdt morgen een natuur- excursie in de Verdronken Zwar te Polder bij Nieuwvliet. Ver trek om 19.30 uur vanaf parkeer terrein Zeedijk, Nieuwvliet- Bad. Kosten l€, kinderen €0,50. Staatsbosbeheer houdt morgen een excursie door natuurontwik kelingsproject De Prunje, Schou wen. Vertrek 13.30 uur bij boer derij aan het eind van de Prun- jeweg Serooskerke. Kosten €2, kinderen t/m 12 jaar €1,-. Aan melden bij VW Haamstede: 0900-2020233. HZL leidt donderdag een excur sie door het Zwin. Vertrek 10.00 uur bij bezoekerscentrum 't Zwin, Retranchement. Kosten €3,50, €2,- voor kinderen. Bij Sint-Annaland wordt don derdag een natte laarzentocht gehouden Vertrek: 19.00 uur- eind Sluispolderweg Sint-Anna- land. Kosten €2,-, aanmelden bij VW Tholen: 0166-663771. IVN Walcheren houdt donder dag een excursie door duinen en strand van Zoutelande. Vertrek 19.30 uur bij speeltuintje op de dijk. Deelname is gratis. Neeltje Jans bij volle maan be kijken kan zaterdag met een na- tuurexcursie van HZL. Vertrek: 22.00 uur op parkeerplaats Wa terland Neeltje Jans. Kosten €2,-, kinderen tot 12 jaar €1 In Middelburg wordt zaterdag een bomenexcursie gehouden. Vertrek: 11.00 uur bij De Druk kerij, Markt Middelburg. Kos ten €1,20 en €0,50 kinderen t/m 12 jaar. Natuurmonumenten houdt za terdag een excursie de Zeepedui- nen en het Slotbos van Burgh -Haamstede. Vertrek: 10.00 uur Slot Haamstede. Leden Natuur monumenten €4, overigen €7. IVN houdt maandag 2 aug. een natuurwandeling door het Nolle- bos en langs de duinen en de zee dijk bij Vlissingen. Vertrek: 19.30 uur, boulevard bij begin Nolledijk. Kosten €1,20. Mien schaèkkameraod ei aoltied wè wat nieuws. Ik laèt 'n meêsta ma even z'n gang gaè. Ik wete oe graèg t'n mien wil overbluffe. Ie is t'r zö eêne waèvan ze zégge dat t'n zeer oa- ge I-kukeleku eit. Ik vind dat prima, as z'n vraauwe mar eêst 'n lékker kommetje koffie vö mien in'eschonken eit. As ik dan zö rustig zit, breekt t'n los. Over z'n auto die makkelijk tweê' oönderd aèlt. Z'n computer mee vuuftig gigabite aardeschief- ruumte. „Je kan d'r gemakkelijk de boek'ouding van de stad New York op kwiet, m'n vintje." In ik ma schudde mee m'n oad van verbaèzing om aol die woönderen van de techniek die t'n beheerst. Tussen aolle woar- den deü vraèg ik bescheide of t'n de boek'ouding van New York mö gaè doe mee z'n nieuwe computer. As t'n eve z'n moónd dicht'oudt zég ik zachtjes: ..Die auto van mien riedt ma oönderd twintig. Dan ouw ik nog twintig kilometer over mee aol die bor den van oönderd kilometer in 't ure." „Breek me de bek nie ope over die auto van joe", roept t'n kwaèd. ,,'t Oart noe toch écht wè tied da je dat aauwe liek bie de sloper briengt." Van binne in mien buuk voel ik 'n bitje boazigeid. Ma ik aauwe mien eige in. Ik bin gekomme om 'n partijtje te schaèke in nie om ruzie te zoeke. In ok nie om rechtstreeks angevaolle t' oaren. Marie begint noe toch ok 'n bitje oöngerust te kieken. „Rustig Jan", zeit ze sussend. „Pas op j'n arte, 'j eit t'r mar eêne eé." Jan kiekt t'r geschrokke an. „Laè m'n gae schaèke", zeit t'n. „Ik toevallig van de weke 'n nieuw boek mee schaèkproble- me ekocht. Dat is wè 't beste wat t'r op dit mómènt in d'n aandel is. As je dit boek in je be zit eit, ka je aol 't aore wè wègdoöndere." „As ik tuuskomme za 'k 't gelie- ke doe", antwoard ik. De eêste partij verlies ik kaansloas. Ik mö tevee naèdienke om wat Jan zojuust aomaè uut'ekraèmd eit. Bezete is die vint van aolles waè m'n vroeger nie an dochte. Na tuurlijk leit 't an de elektrotech nische industrie. Die eit oöns wies emaèkt da m'n zoönder aol die nieuwmodische apperaoten nie vérder kunne leve. Soms kan ik zö vreêselijk verlan- ge naè die goeie aauwen tied. Ik zou zö graèg zö ma 'n paèr van de aauwe belevenissen terug wil le aèle. Zöas dien tied, toen mien moeder op d'r eige riete stoel in de keuken d'r aèrepel- tjes zat te schèlle. As d'r dan bie - waère mee van die lange uutloa- pers, zei ze aoltied: „Die wille zeker vö d'r eige beginne." As ik noe op die réchte, naè de rampse, wegen van oöns eiland rie, zie ik in mien verbeelding de aauwe inlaègen mee die mil joenen veugels. Vö mien oeft 'n auto gih tweê-oönderd kilome ter in 't ure te rieë. In aol mien erinneringen rie ik op de fiets over de smalle sliengerweegjes in de poölders. M'n arte is droe vig om aolles wa m'n verloren Ze zégge wè 's tegen mien dat 'k zit te zeure over 't verleden in dat za wè zö weze. Ik mö vee meer mee mien tied meegaè. „Je mot 't noe eindelijk 's los- laète", zei mien vraauwe vandaè- ge an 't oöntbijt. Ma doe dat noe mar 's. Noe eit de komst van de euro d'r ok gin goed an edaè. De gulden is t'r nie mï. Wï wat ver- dwene om mee weemoed an te rug te dienke. 't Lieken wè of mee 't verdwiene van oönze goeie aauwe gulden de econo mie naè de bliksem egaèn is. 't Is bezunige an aolle kaanten. Dat leit ok 'n extra negatieve druk op de ménsen. Ik ontmoet te 'n aauwe kennis van mien op straète, die mien vertèlc^ dat 'n overoudt sinds de euro d'r is. Toen ik an z'n vroeg oevee, zei t'n: ,,'n dag of tiene". „Wat is t'r eigelijk mee joe an d'n aand", verstoart de stemme van mien schaèkkammeraod plotselieng mien verwarde ge dachten. „Ik bin d'r nie eêmaè bie vandaege", akkel ik. „Da komt deü aol die nieuwe dien- gen. Vuuftig gigabite terwijl ne- geninnegentig percent van de ménsen a tevee eit an vuuve. Dat is nog aoltied vuuf-miljard lettertekens. Tweê-oönderd kilo meter in 't ure in overa bordjes mee max. oönderd. Ik aore d'r zö verdrietig van eé. Ik aauwe 't vö gezie vö vandaège. Misschien bin ik kommende weke beter op dreef." Wetend, da 'k gin vrolijk gezel schap ewist bin, staè ik op in loape in de richting van de keu ken om aofscheid te neme van Marie. Ze staèt mee 'n nieuwe waèterkoker in d'r aand. „Kiek 's wa 'k van Jan ekregen zeit ze groas, ,,'n spiksplinternieuwe waèterkoker." Ik voele oe m'n kammeraod Jan mien mee z'n èlleboge opzie douwt. „Dat mot je toch 's bekieke. Dat is t'r eêne van 2000 watt. Gegarandeerd in drie minuten gloeiend eêt waèter. Da 's eèl wat sneller dan die tien minuten mee die aauwe fluitketel op dat fornuis bie jul- der." Ik voele opnieuw dat boaze gevoel in mien buuk. ,,'t Is vö oöns aollemaèle op 't zèllef- de oagenblik aauwejaèrsaèv- end", zèg ik fientjes. „Wat doe je dan mee die zeven minuten die je overoud?" Joop van Zijp «yf' Het is vast niet toevallig dat Cor en Jaap in 1952 een prentbriefkaart met een dorpsge zicht van Serooskerke (Sch) ver zonden aan de familie G. Geert- se, Smidsweg, Serooskerke (Wal cheren). Even spelen met twee dezelfde dorpsnamen in één pro vincie. Zoals er bijvoorbeeld drie Drie wegens in Zeeland bestaan. Het moet een kaart zijn geweest die al geruime tijd op de plank lag, want verschillende inzenders ge ven aan dat de opname van voor de Tweede Wereldoorlog da teert. „Het is de kerk van Seroosker ke, Schouwen. Deze foto werd in 1931 gemaakt door S. Ocht- man uit Zierikzee en uitgegeven als prentbriefkaart", schrijft J. C. de Meij uit Serooskerke (Sch). „Dit was in opdracht van bakker C. Reinhoud. De auto die te zien is, staat voor zijn win kel." W. P. Woittiez-Zegwaard uit Breskens en W. C. M. Jumelet wijzen op het model van de au to. „Dan moet de kaart uit eind twintiger of dertiger jaren van de vorige eeuw zijn." C. H. de Kraker-Polderman uit Vrouwenpolder noemt 1934. „Middelpunt is de nog gepleis terde NH-kerk met de aange bouwde consistorie, met daar aan de 'visbank' en het medede lingenbord van de gemeente. Na de watersnoodramp van 1953 is de kerk gerestaureerd door de firma L. C. Bom uit Burgh. De scheve toren is een beetje rech ter gezet, maar bleef scheef. Het geheel is nu het aanzien meer dan waard." P. J. Zweemer uit Temeuzen vindt dat de scheefstand van de toren meer de omschrijving 'iets uit het lood' verdient. Volgens inzender De Kraker is achter de auto café Van de Ber ge te zien. „Dan het huis van de familie Straayer, daarnaast het huis van de familie Klaasse. Links naast de kerk zie je nog een stukje van het huis van G. van der Schelde (post en schoen maker). Het donker geklede meisje op de foto is mijn zus Le na Polderman, oudste dochter van smid Polderman". Ze heeft een andere kaart waar op ook rechts van de auto wonin gen staan: bakkerij Reinhoud, smederij Polderman en bakkerij Pols (later C. Berrevoets). Ook P. Fonteine-Oosse uit Krab- bendijke vermeldt veel van deze namen, eraan toevoegend dat er in de ring rond de kerk toenter tijd veel zakenmensen woonden, zoals Prince, de wagenmaker: Van de Velde, de metselaar; Van Poperingen, de schilder; Stoel, die behang verkocht; Beije, de timmerman; Ter Poorte, met een kruidenierswinkeltje; Geleijnse, de fietsenmaker. Ook boven meester Van der Linde woonde aan de ring. „Nu is er helemaal niks meer op 't dorp wat winkels betreft", al dus Fonteine. „Bij de kerk staat een gedenksteen met de namen van hen die verdronken zijn met de ramp." T. Kranendonk uit Noordwelle stelt dat het vooral de toren van de uit 1425 daterende kerk is, die voor herkenning zorgt. „Het gebouw is na de watersnood ramp, in 1957 ingrijpend geres taureerd, waardoor het lelijke pleisterwerk van de muren ver dween, de gotische vensters in ere werden hersteld (hiervoor zijn zelfs de kerkmuren iets ho ger geworden) en de 1.40 meter uit de lood staande toren 70 cen timeter rechter is gezet. De Alar- duskerk staat er nu prachtig bij en is een bezoek zeker waard.'' H. P. Bouwman uit Zierikzee merkt op dat het huis achter de auto voor de oorlog café Uit spanning heette. „Na de oorlog is deze woning grotendeels ge sloopt en herbouwd. Wij hebben daar elf jaar in gewoond." C. F. Stevense uit Middelburg attendeert op het feit dat de dorpsring onverhard is; ook al een teken dat de kaart dan welis waar pas in 1952 verzonden is, maar dat de foto voor de oorlog (Stevense houdt het op 1931) ge nomen is. C. P. Fase uit Sint-Annaland weet dat Serooskerke (Sch) ook wel het Geitedurp wordt ge noemd. „De bewoners hadden het in vroeger tijden niet rijk. Dat doet vermoeden dat er veel geiten gehouden werden; de geit was volgens een bekend gezegde de koe der armen. De armoede is nu voorbij, maar de bijnaam is vooral onder de oudere bewo ners blijven voortleven." Rinus Antonisse De waardebonnen gaan naar: A. Fransen-van de Putte, Seroos kerke (Sch), L. K. van Vaarde- gem, Westkapelle en J. C. van Klinken, Serooskerke (W). Deze keer uit de collectie van Hans Lindenbergh een dorpsplein in een heel andere regio dan Schou wen. Vraag is: om welk dorp gaat het? Nadere bij zonderheden over mensen, voertuigen en gebou wen zijn van harte welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 31 juli worden gezonden naar: Redactie PZC Bui tengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; per fax 0113-315669; per mail redactie@pzc.nl. Er zijn drie waardebonnen te verdelen onder in zenders van een goede oplossing. foto Chiel Jacobusse Eeuwenoude dennenstobbe in de Yerseke Moer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 18