pzc Kwal zweeft al miljoenen jaren Metalen landschap bepaalt de achtergrond weerwoord Verlange naè die goeie aauwen tied 18 Schouws Serooskerke op raadkaart 18 Veel molens zijn toe aan opknapbeurt 19 Op de Belgia breekt de dageraad aan 19 NAAR BUITEN ijdactie bijlagen: 0113-315680 tjtffcredactie@pzc.nl ;jslbus 314460 AA Goes Mvertentie-exploitatie: voord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; 'feuws-Vlaanderen: 0114-372770; \2tionaal: 020-4562500. dinsdag 27 juli 2004 Zijn de honds dagen fel en klaar, verwacht dan maar een vruchtbaar jaar (de hondsdagen liggen tussen 19 juli en 18 augustus Buitengebied is een wekelijkse bijlage over natuur en landschap, land- en tuinbouw, streektaal en streekcultuur, visserij, recreatie en vrije tijd. Vragen, opmerkingen, suggesties en weerwoorden zijn welkom bij de redactie Buitengebied van de PZC: postbus 31, 4460 AA, Goes, fax 0113-315669, e-mail redactie@pzc.nl mens niet 'straalt'. Enkele jaren geleden was er enige opschud ding over de aanwezigheid van de kruiskwal (onder meer in het Goese Meer en het kanaal Goes-Oosterschelde). Het is een vreemde eend in de bijt; de ver spreiding is vermoedelijk beïn vloed door het transport van (Ja panse) oesters en ze zijn moge lijk met het ballastwater van schepen uit de westelijke Pacifi- sche Oceaan via Portugal in de Deltawateren terecht gekomen. Het is geen echte kwal, maar een hydromeduse. De netelcel- len van de kruiskwal bezitten gif, waar mensen heftig op kun nen reageren met verlammings verschijnselen. Zo'n affaire draagt niet bij aan een goede beeldvorming over de kwal. Jan van der Veen vindt het niet alleen een uitdaging om de kwal len in het aquarium in leven te houden, hij wil de mensen ook laten zien dat het geen griezelig dier is. Al zwevende is er een ze kere schoonheid waar te nemen. Die boodschap geldt trouwens ook voor de 17 andere aquaria in Het Arsenaal waar zeeleven getoond wordt. „We willen de mensen tonen wat er onder wa ter allemaal in Zeeland leeft." Rinus Antonisse De kompaskwal komt in de zomermaanden veel voor. foto's Marco Faasse De haarkwal heeft een lange neteldraad Mensen vinden kwallen enge, vieze beesten. Bij aanraking 'stralen' ze, met als gevolg een brande rig gevoel op de huid. Kwal len kunnen het strandple- zier dan ook flink bederven. Het is een eenzijdig beeld. De meeste kwallen steken niet en doen de mens geen kwaad. En wie de moeite neemt een kwal zwevend in het water te bekijken, ziet een verrassend mooi, bijzon der dier. Bioloog Jan van der Veen van zeeaquarium Het Arsenaal in Vlissingen probeert via een kwallen- project duidelijk te maken dat de kwal meer is dan een vervelend stekend zeedier. De giftige kruiskwal. de huid, veroorzaakt dat het branderige gevoel. Een ane moon, eveneens een neteldier, idoet dat ook." Volgens de bioloog gebruikt een kwal niet'vreselijk veel planktondiertjes. „Hij zweeft maar wat door het water. Dat kost niet veel energie en er zijn ook niet veel organen die ge voed moeten worden." Sommige soorten kunnen een aardige om vang bereiken. Van der Veen zegt dat de zeepaddestoel wel een doorsnee van 70 tot 80 centi meter kan halen. „De haarkwal komt tot 30-40 centimeter. Die heeft een neteldraad van soms twee meter lengte. Dat is als het ware hun vistuig." Gevraagd naar de functie van een kwal, moet Van der Veen la chen. „Hun functie? Wat is de functie van de mens? Wij zijn ook een diersoort, die zich welis waar flink ontwikkeld heeft. Misschien is dat wel een flinke fout van de natuur. Een kwal is een oerdier dat al miljoenen ja ren voortzweeft en zich nog steeds zwevende weet te hou den. Een functie is wel dat ze voedsel vormen voor andere die ren, vooral voor andere kwallen. Ze hebben dus een functie in de voedselketen." In een speciaal ontworpen aqua rium in Het Arsenaal toont Van der Veen steeds een andere kwal- lensoort. Hij begon met de zee druiven. Dat zijn de kleine gelei bolletjes die vooral in de winter en het voorjaar massaal op het strand te vinden zijn. Deze kwal wordt slechts drie centimeter groot, maar bezit wel lange vangdraden voor het verzame len van voedsel. Tot eind juli zweeft de oorkwal rond. Die heeft geen sterke netelcellen en bij aanraking merkt een mens daar weinig van. Onderstroom In augustus zijn de kompaskwal len en haarkwallen aan de beurt. Die kunnen wel voor een onaangename ontmoeting zor gen. In bepaalde situaties zijn ze aan zee maar met moeite te ontwijken. Als er oostenwind staat, spoelen ze in grote aantal len aan op het strand. Bij deze windrichting is er sprake van een onderstroom in het water, waardoor de kwallen naar de kust toe gedreven worden. Hun zwemwijze is niet sterk genoeg om de stroming te trotseren. Van der Veen sluit het kwallen- project van september tot no vember af met de zeepaddestoe len. Dat is de grootste Neder landse kwal, die echter richting Kwallen zijn het hele jaar door in de Zeeuwse wate ren te vinden. Alleen zijn het steeds andere soorten. Dat heeft vooral te maken met de water temperatuur, legt Jan van der Veen uit. Hij is sinds tien jaar bioloog bi] Het Arsenaal in Vlis singen. De oorkwal is een vroe ge soort, die al bij wat lagere temperaturen tot ontwikkeling komt. De haarkwal en kompas kwal houden het liever op de zo mermaanden. Voor de badgas ten minder plezierig, want dat zijn uitgerekend soorten die ste ken. Van der Veen, enthousiast vertel ler over het zeeleven, wijst erop dat de meeste kwallen niet veel ouder worden dan een paar maanden. „Ze komen daardoor ook meestal maar in een paar maanden van het jaar massaal De oorkwal is een vroege soort. voor, om vervolgens daarna vol ledig te verdwijnen." Hij zegt dat de opbouw van een kwal te vergelijken is met een plastic zakje met gelei erin. „Hij be staat voor 98 procent uit water. Als een kwal op het strand in de zon ligt, droogt hij ook snel uit." Het leven van een kwal begint als een klein poliepje. Als de wa tertemperatuur de juiste hoogte heeft, komen daaruit allemaal schoteltjes. Al zwevende door het water wordt voedsel ver gaard en wanneer dat er in vol doende mate is, beginnen ze te groeien. Van der Veen: „Ze ha len het met netelcellen naar bin nen. Het is eigenlijk een heel in genieus systeem. In de netelcel zit een soort harpoentje met aan het eind een ankertje, waarmee ze het plankton pakken. Als dat ankertje in aanraking komt met Een krekenlandschap met rietpluimen, knotwilgen en aan de einder het buizenwerk en de fakkels van een petroche misch bedrijf. In dit geval de Voorste Kreek bij Hoek met op de achtergrond Dow Benelux en de aanpalende bedrijven. Sa men vormen ze het Zeeuwse landschap. Want zeker in de Ka naalzone, maar ook in veel ande re delen van Zeeland, zijn de duidelijke merktekens van de haveneconomie overal te zien. Ooit troonde de toenmalige bur gemeester Swillens van de ge meente Ossendrecht PvdA-voor- zitter Veerman mee op een rond rit door de Brabantse en Zeeuw se polders rondom het Schel- de-Rijnkanaal. Volgens hem werd dat open polderlandschap ernstig bedreigd door het opruk ken van de Antwerpse industrie. Hij vreesde dat het geheel van buisleidingen, opslagtanks, meetstations, hekwerken en spoorlijnen niet zou stoppen bij de landsgrens. Swillens hoopte dat de sociaal-democratische voorman zijn invloed zou aan wenden om dat oprukken te be teugelen. Hij wees tijdens die tocht dan ook richting dat meta len landschap, dat volgens hem zeer vloekte met de open pol ders ten noorden en westen van het Nauw van Bath. Veerman keek echter met heel andere ogen naar het industrieel complex en bekende, tot stom me verbazing van de bezorgde burgemeester, dat hij genoot van de rondrit. ,„Ik zie hier werk, ik zie hier bedrijvigheid, vooruitgang", zei hij waarna Swillens niets anders restte dan stilte. Tijdens de wandeling vanaf Hoek over de Noorddijk gaat de gedachte uit naar dat tweege sprek tussen beide bestuurders. Links van de Noorddijk is het typische vlakke Zeeuwse polder landschap te zien met z'n grote bieten-, tarwe, gerst- en vlasper celen. Rechts meandert de Voor ste Kreek door het laagland, ter wijl de horizon in beslag wordt genomen door de contouren van de vooruitgang. Tijdens het eerste gedeelte van de wandeling ontnemen villa's veelal het uitzicht op de kreek. Vanuit de struiken rondom een van deze woningen klinkt de tsif-tsif-roep van de tjiftjaf. Na een vijfhonderd meter stopt de bebouwing en ligt er rechts een ruig grasland waar een paar kie vieten zich half-en-half ver schuilen. De kreek is nu tussen de bomen in z'n volle glorie te zien. Meerkoetjes 'spelen' voor onderzeeërs en verdwijnen in een onvast ritme onder water. Langs de kant staat een reiger statig te wezen. Na een paar ki lometer, bij de Braakmandijk, draait de weg naar rechts en gaat over in de Lovenweg. De wandelaar kan hier kiezen: de asfaltweg onderaan de dijk vol gen of de dijk beklimmen en langs het water de route vervol gen. Wie voor die laatste moge lijkheid kiest, ziet het woud van silo's van Katoennatie en Vos volop glinsteren in het logistiek park in de Noordelijke Braak manpolder. De wandelaar die kiest voor het asfalt hoeft ook niet lang te wachten voor hij bo ven de kruin het buizenbos van een van de fabrieken van Dow ziet. Eerst passeert hij echter twee boerderijen met mooie au thentieke landbouwschuren. De laatste is een zwarte gepotdek- selde schuur, die wat kleine spo ren van verval vertoont. Vijfhon derd meter verder staat een der de authentieke schuur. De men deuren zijn echter dicht gemet seld en de schuur is ook op ande re manieren aangepast aan de hedendaagse bedrijfsvoering. De hele route rondom de Voor ste Kreek geeft een goed inzicht in de toestand van de Zeeuwse boerenschuren. Een die niet vro lijk stemt. Want het gaat niet goed met de authentieke schu ren, zo blijkt alleen al tijdens de ze wandeling. Zo op het oog ver keert geen enkele oude boeren schuur in blakende toestand. Die schuren zijn voor de heden daagse boer allerminst prak tisch. Ze zijn veelal te hoog, de deuren te laag en de indeling te krap. Desondanks gaat het wel om een belangrijk onderdeel van het (agrarisch) erfgoed dat staat te verkrotten. Duidelijk is te zien dat sommige boeren hun best doen om de schuren te on derhouden. Dat doen ze veelal zonder subsidie. Anderen kie zen voor leegstand en bouwen naast de oude schuur een nieu we. Dan gaat het veelal om dam- wandschuren, die vreselijk deto neren met die oude schuren. Ze ker als er gekozen is voor groe ne. verticale damwanden. Aan het einde van de Lovenweg is de vijfentwintig meter hoge geluidswal van energieverwek ker Elsta in al z'n geblokte lelijk heid te zien. Die muur moet het monotone gefluit vanuit de warmtekrachtcentrale tegen houden, maar doet dat niet echt. Bij Elsta gaat de route rechtsaf de Lovenpolderse straat in. Langs deze weg staat iets wat ooit een gepotdekselde boerde rij was. Anderhalve wand staat nog overeind. De rest is een puinhoop. Vlak voor die bouw val staat een enorme en moder ne ligboxenstal. Zo'n stal waar in het vee altijd binnen blijft. En schuin achter die stal staat, kennelijk verlaten, een mooie oude schuur met stutten tegen de mendeuren. Nog een paar jaar en ook die kan vermoede lijk worden afgeschreven. Net voorbij de voetbal - en ten nisvelden van Hoek glinstert links weer de Voorste Kreek. Na een wandeling langs die kreek via de Rozen laan komt het be ginpunt van de route weer in zicht. En daar, daar bij de krui sing van de Noordstraat/ "Noorddijk en Irisstraat staat weer een oude Zeeuwse schuur, naast een nieuwe damwand- loods, te verkommeren. Emile Calon Rondje Voorste Kreek bij Hoek. ca 8 km.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17