Twee opvangpanden ama's dicht Proef met zand bij paalhoofden PZC ZOMERACTIE! Fietsend naar de uiteinden van Europa LPV op bres voor Noors zeilschip Vooral bezoekers veroorzaken overlast in Middelburg Toernooi dam- n schaakclub Cabaretavond Adverteerders, let op onze 5 X ADVERTEERDERSVOORDEEL 11 Doel 2 weer in bedrijf Denys gouverneur O-Vlaanderen Eind dit jaar aangifte via internet Gewonden bij ongeval Breskens mnrNadia Berkelder IflDDELBURG - De opvanghui- ien voor minderjarige asielzoe- iffs in de Landluststraat en 't landdorp in Middelburg gaan icht. Omwonenden van de pan- j»n klaagden al een tijd over ■verlast die de jongeren veroor- sakten. De sluiting van de panden werd «teren bekendgemaakt op een K'eenkomst van buurtbewo- vrs, de gemeente, woningcorpo- -,:ie Woongoed en Stichting agogische Zorgcentra Zeeland, reorganisatie die verantwoorde ik is voor de opvang van de asielzoekers. De partijen wissel en ervaringen uit over de maat delen die dit voorjaar zijn ge- omen tegen overlast. y> sluiting van de panden in de njken Dauwendaele en 't Zand sJjét gevolg van het teruglo- rend aantal asielzoekers. Vol lens wethouder A. de Vries gaat «rt met de bestrijding van de .-rerlast overigens de goede sant op. „Van de dertig panden Middelburg en Vlissingen ge- ai er vijf problemen. Ik be greep dat bewoners positief zijn ver de manier waarop het AZZ a Woongoed die problemen op- .ssen. De overlast wordt trou ws niet veroorzaakt door vas- agenda STREEKACTIVITEITEN IAGTEKERKE - Hoek Pekelingse- «g/Aagtekerkseweg, 17.30 uur: Pan- wikoekenfeest; •1 I0MBURG - Sint Willibrorduskapel en ïcrpskerk, 20.30 - 21.30 uur: Open voor aichtiging; EUSKERKE - Torenstraat, 17.00 - £30 uur- Sjezenrijden; KDDELBURG - Kaasboerderij Schel- tf>, 19.00 uur: Excursie en kaasproe- i OSTKAPELLE - Zeeuws Biologisch teeum, 16.30 en 19.00 uur: 10ST-SOUBURG - Palazzoli Huis, CÜO-11.00 uur: Yoga; I USSINGEN Welzijnscentrum .Coortelaan, 13.30 - 16.30 uur: Schaak- :oeleit schaakclub Vlissingen; OÜTELANDE - Langstraat. 13.00 - CO uur Markt; Babbelaer, 19.30 uur: üiziekvan Frans Kasander. iQSTKAPEI.LE - Dc Dam- en faakclub Oostkapelle houdt léderdag 29 juli een zomertoer- i(il in de Zionskerk in OoStka- tHe. Het toernooi begint om $0 uur. weatiespelers, thuisspelers '.clubleden kunnen zich vanaf 5.30 uur ter plekke inschrijven, r wordt een Zwitsers toernooi speeld over acht ronden. Het sdtempo is vastgesteld op cn minuten per speler per par- HDDELBURG - Cabaretier obbert Jan Proos treedt vrij koop in COC café Goudwaard an de Lange Noordstraat in liddelburg. Zijn optreden be- "j iintom 22.00 uur. REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 430 EB middelburg Tel: 0118-493000 Pax: 0118-493009 B-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Bon Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 <460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet "ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur te bewoners, maar door bezoe kers van de panden." De buurtbewoners vinden ech ter nog steeds dat de jongeren te weinig begeleiding krijgen, 's Nachts is niemand aanwezig. Er zijn wel nachtmentoren aange steld die onaangekondigd con troles uitvoeren. Zij kunnen wor den gebeld als omwonenden VLISSINGEN - Rijkswaterstaat wil bij wijze van proef onder wa ter zand aanbrengen bij een paalhoofd aan de zuidwestkust van Walcheren. Daaruit moet blijken of op deze manier kan worden voorkomen dat de golf brekers door de steeds meer naar het strand kruipende geul het Oostgat worden aangetast. Met enige regelmaat worden de stranden opgehoogd om de kust lijn vast te houden. Dat weer houdt de stroming in het Oost gat (tussen Vlissingen en West- kapelle) er niet van de geulrand aan de kant van het strand uit te schuren. De vaargeul komt overlast ervaren. „Er zit vooruit gaan in, maar het AZZ heeft geen grip op bezoekers die 's nachts langskomen", zegt ge meenteraadslid R. van den Boog- aart. Zij organiseerde een half jaar geleden de eerste bijeen komst tussen de betrokken par tijen. Van den Boogaart is verontwaar- daarmee steeds dichter op het strand te liggen. Zo dicht dat Rijkswaterstaat heeft besloten ook de strandzijde van het Oost- gast van lichtboeien en blinde tonnen neer te leggen. Stuurlui van onbeloodste schepen die in de richting Westkapelle voeren, hadden onwillekeurig de nei ging onvoldoende rechts te hou den omdat het strand zo onge woon dicht bij de vaarroute ligt. De aanvullende bebakening maakt het makkelijker te beoor delen waar aan de strandkant de grens van de geul ligt. Dynamiek Het geleidelijk richting strand kruipende Oostgat is een ken merk van het wisselende onder- digd over de manier waarop de jongeren worden opgevangen. „De nieuwe aanpak boekt resul taat, maar de kinderen krijgen nog steeds niet de begeleiding die ze verdienen. Als ik dat zo zou doen, kreeg ik de kinderbe scherming op mijn dak. Deze kinderen worden totaal aan hun lot overgelaten. Dat is heel waterlandschap in de Wester- scheldemonding. Geulen en pla ten liggen niet vast, maar veran deren geleidelijk van plaats. De dynamiek heeft in hel geval van het Oostgat het nadeel dat de geul over twintig of dertig jaar zo ver richting strand is opge schoven dat de stabiliteit van de paalhoofden in gevaar komt. Rijkswaterstaat wil onderzoe ken of een onderwaterzandsup- pletie daartegen helpt. Het idee is 1,5 miljoen kubieke meter zand niet op het strand maar aan de oostkant van de vaargeul aan te brengen. Wat Rijkswater staat betreft zou de proef vol gend jaar kunnen worden uitge voerd. De vraag is alleen of er geld voor beschikbaar is. triest, hoe moeten die zich straks gaan redden in de maat schappij? Op deze manier krij gen Ama's een slechte naam." Er is simpelweg geen geld voor extra begeleiding, aldus B. Cleu- tjens van het AZZ. „Het is een fi nancieel verhaal. We krijgen geld voor een bepaalde begelei ding." Gisteren is wel afgespro- Volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat heeft de ver schuiving van het Oostgat niets te maken met de verdieping van de Westerschelde, zoals de Fede ratie van Ondernemersverenigin gen in de gemeente Veere heeft gesuggereerd. Drempels Er is sprake van een op zichzelf staand veranderingsproces in het onderwaterlandschap. Tot dusver wijst niets erop dat de verlaging van drempels in de Westerschelde de stroomsnelhe- den voor de Wacherse zuidwest kust zodanig verhoogt dat de verplaatsing van de geul vlug ger verloopt. De Federatie van Ondernemers- ken dat voor de asielzoekers in de vakantieperiode extra activi teiten worden gehouden. „Zo dat ze niet de hele dag op een ka mertje zitten", aldus De Vries. De Vries sluit niet uit dat de ko mende panden nog meer panden voor de opvang van alleenstaan de minderjarige asielzoekers dicht gaan. verenigingen suggereerde ook dat een verdere verdieping van de vaargeul in de Westerschelde leidt tot meer grotere en meer golfslag veroorzakende schepen in het Oostgat. Dat klopt even min. Deze in- en uitgangsroute naar en van de Westerschelde is zo krap dat er slechts zelden gro te schepen gebruik van maken. Die varen meestal om en nade ren of verlaten de Westerschel de via de zuidelijker gelegen Wielingen. Een volgende verdie ping zal daar geen verandering in brengen. Voor meer schepen met gevaarlijke stoffen hoeft ook' nauwelijks te worden ge vreesd. Ammoniaktankers en grotere schepen met lpg mogen nu al niet door het Oostgat. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De Lokale Par tij Vlissingen (LPV) wil dat B en W van Vlissingen zich inspan nen om het historische zeilschip Mohawk II te behouden. Het schip zonk vorige week voor de boulevard, na een aanva ring met de Arnemuidse vissers boot ARM20. De twintig opva renden, een groep scouts uit Noorwegen, konden allemaal worden gered. De Noorse scou- tingvereniging dreigt het schip te verliezen, omdat het buiten de Noorse wateren niet verze kerd is. Vorige week werd het schip ge borgen. De honderd jaar oude tweemaster bleek buiten de Noorse wateren niet verzekerd te zijn. Rijkswaterstaat vorder de de Mohawk vervolgens. Het risico bestaat dat het schip wordt verkocht om met de op brengst de bergingskosten van 150.000 euro te kunnen voldoen. De Noorse scoutingvereniging dreigt hierdoor het schip te ver liezen dat al vijftig jaar in haar bezit is. Het onderzoek naar de aanvaring loopt nog. De LPV heeft het college en de gemeenteraad gewaagd zich in te spannen om het jacht te be houden voor de Noorse zeever kenners. Eén van de mogelijkhe den is dat de gemeente het schip koopt, waardoor in elk geval de bergingskosten kunnen worden betaald. De tweemaster is dan voorlopig gered voor de scouts. Nadat het onderzoek is afge rond, is pas duidelijk wie aan sprakelijk is voor de schade aan het schip. Als de schuld bij de Noorse schipper ligt. moet vol gens de LPV worden bekeken hoe het schadebedrag bij elkaar kan worden vergaard. Een idee is te bekijken of er bedrijven en instanties zijn die bereid zijn de herstelkosten voor hun rekening te nemen. De gemeenten Vlissin gen en Oslo zouden ook de han den ineen kunnen slaan. „Een inspanning voor behoud van dit maritieme erfgoed voor (weliswaar) een buitenlandse ge meente is niet alleen een uiterst sociaal gebaar, maar zal de naam van de stad goed doen." Advertentie De PZC is het regionale medium bij uitstek, maar in de maanden juli en augustus adverteert u ook nog eens extra voordelig. In deze periode brengen wij de 'zomeractie'. Plaats binnen 5 verschijningsdagen uw 2e advertentie en kies uw voordeel. Meer weten? Neem contact op met het verkoopteam bij u in de buurt! Midden Zeeland Zeeuws Vlaanderen E-mail: zomeractie@pzc.nl Tel.: Tel.: 0113 - 315520 0114-372772 dinsdag 27 juli 2004 Gerard Hogesteger fietste het afgelopen jaar naar Gibraltar en de Noordkaap. door Rob Paardekam KLOETINGE - Een paar jaar geleden wist Gerard Hogesteger (61) niet of hij ooit nog verre fietstochten kon maken. Hij had een dichtgeslibde ader en kon niets eens meer van Kloetinge naar Goes fietsen zonder rustpauze. Toch voelt hij zich, na twee keer te zijn gedot terd, als herboren. Daarom heeft hij het afgelopen jaar, op de fiets, de uiteinden van Europa bezocht: Gibraltar en de Noordkaap; in totaal 13.000 kilometer. Het maken van verre fietstochten doet Hogesteger (oud-VVD-raadslid in Goes) sinds zijn zestiende. Eerst in zijn eentje, toen met zijn vrouw, later met zijn twee zoons, maar de laatste jaren weer al leen. „Mijn vrouw kan het niet meer", zegt hij. „En om eerlijk te zijn vind ik het heerlijk om alleen te fietsen. Je hebt met niemand rekening te houden en maakt sneller contact met mensen." Na zijn operaties is de Kloetinger in Frankrijk en Engeland voorzichtig gaan proberen of hij weer verre afstan den kon fietsen. Het ging goed en dus vertrok hij in augustus vorig jaar voor een lange reis naar het zuiden. Een rou te had hij niet uitgestippeld. Hij zou wel zien waar hij uitkwam. Hij fietste door Frankrijk, ging de Pyreneeën over en besloot de kustlijn langs het noorden van Spanje te volgen. Hogesteger: „Ik dacht: laat ik eens naar Santiago de Compostela gaan. Dat is zo'n modegril, maar ik dacht: waarom niet?" Via de binnenlanden van Portugal fietste hij vervolgens naar Sevilla om uiteindelijk bij Gibraltar te komen. „Mijn vrouw had gezegd 'als het niet meer gaat, kom ik je halen', maar dat was niet nodig, hoor. Ik ben gewoon op de fiets terug naar Nederland gegaan." Noorden Na een fietstocht van negen weken, waarin hij per dag zo'n honderd kilome ter aflegde, was Hogesteger weer in Kloetinge. Al snel besloot hij dat hij ook het uiterste noorden van Europa wilde zien en dus klom hij eind april op nieuw in het zadel voor een reis naar de Noordkaap. In Denemarken volgde hij de Jutlandroute, maar in het noorden van het land stond hij voor de keuze: naar Oslo of naar Göteborg. „Het was zaterdag en de boot naar Göteborg ging pas weer op dinsdag", vertelt Hogeste ger. „Daarom heb ik voor Oslo gekozen. Achteraf gezien was dat een goede keu ze, want Noorwegen is vele malen mooier dan Zweden." De Kloetinger probeert tijdens zijn rei zen zoveel mogelijk in jeugdherbergen te overnachten. „Omdat je daar mensen tegenkomt die vaak dezelfde interesses hebben als jij", legt hij uit. „Ik kan ook in een hotel gaan zitten, maar daar kom ik vertegenwoordigers tegen. Dat zijn geen gesprekspartners voor mij." Hogesteger stond elke ochtend rond ze ven uur op, zodat hij rond half negen op de fiets kon. Met een vaart van zo'n twintig kilometer per uur en af en toe eens een rustpauze trok hij dan naar zijn volgende bestemming. Zijn tocht door Noorwegen bracht Ho gesteger in Oslo, Hamar, Lillehammer en Trondheim, waar hij zijn enige rust dag nam om de nationale feestdag mee te maken. Dat was leuk, maar een paar dagen later beleefde Hogesteger het hoogtepunt van zijn tocht: het passeren van de poolcirkel. „Ik fietste toen onder erbarmelijke omstandigheden, want ik had de wind op kop en het was ontzet tend koud. Toch gaf het passeren van de poolcirkel me een machtig gevoel. Ik voelde met een beetje als Amundsen, de bekende poolreiziger." Op de eilandengroep De Lofoten - een Noor had Hogesteger verteld dat hij daar vooral heen moest gaan, en dus foto Dirk-Jan Gjeltema deed hij dat - ervoer de Kloetinger de gastvrijheid van de Noren. In een café vertelde hij de barman dat hij ergens wilde e-mailen. Een vrouw hoorde dat en nodigde hem uit in haar huis. Daar liet ze hem zelfs alleen achter. Over ver trouwen gesproken. Begin juni bereikte Hogesteger zijn doel: de Noordkaap. „Eigenlijk stelt dat weinig voor", zegt hij. „Maar het is mooi om te kunnen zeggen: ik ben er ge weest." De weg terug ging via Finland, waar volgens Hogesteger de mooiste fietspaden liggen. Het noorden van het land viel hem een beetje tegen, maar het prachtige zuiden, waar de duizen den meren liggen, maakte alles goed. Boottocht Eigenlijk zou hij ook de Baltische sta ten aandoen, maar omdat zijn zoon ging trouwen, pakte hij op 27 juni niet de boot naar Talinn in Estland, maar die naar het Duitse Rostock. De boottocht duurde 21 uur, en dat terwijl Hogeste ger een hekel heeft aan varen: daar gaat hij niet voor. Een flinke week later arri veerde hij in Etten-Leur, waar zijn vrouw Riet hem kwam ophalen. Wat Hogesteger betreft was het niet zijn laatste reis, maar waar hij de vol gende keer naartoe fietst, weet hij nog niet. „Wellicht richting het oosten", zegt hij. „Want dat uiterste van Europa heb ik nog niet gezien." DOEL - Kerncentrale Doel 2, één van de vier kerncentra les van Electrabel in Doel, produceert weer stroom. De centrale was sinds begin mei buiten bedrijf in verband met de vervanging van de stoomgeneratoren in de centra le. Eind mei werden de twee twintig meter hoge kolossen met een immense kraan op hun plaats gehesen. Dat ge beurde via het dak van de centrale, die daarvoor deels werd ontmanteld. De installatie van de twee generatoren vergde drie maanden en kostte de energieproducent 82 miljoen euro. De nieuwe generatoren zijn uitgerust met een nieuw type corrosiebestendig'e buizen, met een grote re warmte-uitwisselingscapaciteit waardoor Doel 2 in de toekomst tien procent meer elektriciteit kan produceren. GENT - Het Vlaams VLD-parlementslid André Denys (56) uit Zultewordt de nieuwe gouverneur van Oost-Vlaanderen. Hij volgt Herman Balthazar op, die op 1 december met pensioen gaat. Denys is al 22 jaar parle mentslid namens de liberalen. Hij greep verschillende ke ren naast een ministerspost. In VLD-kringen wordt aange nomen dat hij daaraan mede zijn uitverkiezing heeft tc danken. Het lag niet aan de persoon Denys dat een minis terschap uitbleef, maar aan het feit dat Oost-Vlaanderen met premier Verhofstadt en minister Verwilghen al goed bedeeld was. TERNEUZEN - Eind dit jaar moet het mogelijk zijn - na proefprojecten in Brabant en Limburg - om ook in Zee land aangifte via internet te doen. Voor zaken als diefstal van een fiets of een winkeldiefstal hoeven mensen niet meer in persoon naar het politiebureau te komen. Dat ant woordt de Terneuzense burgemeester J. Lonink op schrif telijke vragen van PvdA'er J. Jonkman. De burgemeester, hoofd van het politiedistrict Zeeuws-Vlaanderen, meldt dat de politie druk bezig is de dienstverlening op te vijzelen. Zo kunnen, gasten van 24 recreatiebedrijven in de gemeente Sluis bij de receptie van het hotel, het appartement of de camping aangifte doen van vermissing of diefstal. Begin 2005 wil de politie telefonische aangifte mogelijk maken. Voor 'klachtdelic ten' blijft het altijd noodzakelijk naar het politiebureau te komen, waarschuwt Lonink. Klachtdelicten zijn straf bare feiten die alleen kunnen worden vervolgd als een daartoe gerechtigd persoon aangifte doet en uitdrukke lijk om vervolging vraagt. BRESKENS - Bij een eenzijdig verkeersongeval op rijks weg 58 nabij Breskens zijn gisteravond een 59-jarige toe rist uit Bolivia en zijn twee kleinzonen van vijf en tien jaar, uit respectievelijk Madagascar en Bolivia, gewondge raakt. Het drietal was op weg naar de veerboot om een dagje naar Vlissingen te gaan. Tijdens het rijden is de man door onbekende oorzaak in de berm geraakt en tegen een boom aangereden. De 59-jarige is gestabiliseerd vervoerd naar het ziekenhuis met onbekend letsel. De oudste kleinzoon is ter observatie overgebracht naar het ziekenhuis en de jongste kleinzoon is met vermoedelijk een bekkenfrac tuur en een oogwond vervoerd naar het ziekenhuis. Rijkswaterstaat beziet of golfbrekers tegen stroming kunnen worden beschermd door Ben Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11