Blair vaardigt Mandelson af PZC i i i ,i EU bemoeit zich met Israël, /e of dat land dat nu wil of niet Diplomaat Egypte ontvoerd in Irak Barcelonezen in opstand tegen duur pilsje Zin in inspiratie? Erdogan verdedigt Turks spoor Leger VS geeft misbruik van gevangenen toe Kandidaat Eurocommissaris moest als minister twee keer aftreden Gewonden bij demonstratie in Macedonië Verzoenende woorden Bot bij heropening brug Mostar SUPER SUMMER SALE 50% KORTING 10% KASSAKORTING Zomerkamp voor leerling-diefjes Begraafrif voor kust Florida Racekanon voor president Italië Zuid-Korea neemt overlopers op Skateboarder op Autobahn Wet terreur Bali rammelt WASHINGTON - Amerikaanse militairen hebben in Irak en Af ghanistan sinds oktober 2001 in 94 gevallen gevangenen mis bruikt. Daarvoor was echter niet de le- l maar 'een aantal indi- nduen' verantwoordelijk. Dat blijkt uit een onderzoeksrap port van het Amerikaanse leger naai' het misbruik door eigen mi litairen. Onder de 94 zaken vallen de dood van een gevangene, ver krachting, aanranding, psy chisch misbruik en diefstal. Het ir stelde het onderzoek in fe it bruari in, enkele weken nadat leidinggevenden hoorden van Qj [psychisch en seksueel misbruik van gevangenen in de Abu Ghraib-gevangenis in de Iraak se hoofdstad Bagdad. De onder zoekers wijten de 'incidenten' niet aan 'gebreken in het sys teem'. RTR/AFP htt re: zaterdag 24 juli 2004 rinnr Henk van den Boom BARCELONA - Reisbureaus die reizen naar Barcelona verko pen. zouden hun klanten moe- waarschuwen voor uitwas sen bij de plaatselijke horeca. De prijzen in sommige populai re delen van de Catalaanse hoofdstad zijn dermate gestegen dat de gewone Barcelonees er niet meer komt. Consumentenorganisaties zeg- gen dat de horeca er een potje van maakt. „Veel nieuwe bedrij ven melken de koe net zo lang totdat ze bloedt", klaagt voorzit ter Ignasi Torralba van belan- genverening Vrienden van de Ramblas. Barcelona is het duurst in verge lijking met andere steden, waar onder New York, Parijs. Londen en Berlijn. Een pilsje op drie willekeurige terrasjes op de Ramblas kost res pectievelijk 3,80, 4,50 en 6 euro. Torralba: „We weten ook dat ne gen euro wordt gevraagd voor een biertje en soms nog meer als het om een argeloze toerist gaat." Een kop koffie moet 4 a 5 euro kosten. De voorzitter is woest over de misleiding van de klant. Op de kaart en de aan plakborden staan wel de prijzen van het eten, maar niet die van de drankjes. De organisatie van Torralba heeft inmiddels bij de horeca geëist dat de prijzen wor den vermelden, zoals de wet voorschrijft. Ook elders in Barcelona stijgen de prijzen. Dat geldt bijvoor beeld voor de omgeving van de kathedraal Sagrada Familia. Voorzitter Farras van de horeca- bond spreekt van uitwassen en zegt dat er ook genoeg gelegen heden zijn die normale prijzen berekenen. Deskundigen wijten de ontwik kelingen aan de groei van het toerisme naar Barcelona. De stad behoort tot de populairste steden ter wereld. Daardoor zijn de publiekstrekkers erg duur ge worden. Bovendien hebben veel Russen gebouwen aan de Ram blas opgekocht. Zij vragen 30.000 euro per maand voor klei ne lokaaltjes. GPD nonze redactie buitenland BRUSSEL - De nieuwe Britse eurocommissaris heet vrijwel ze ker Peter Mandelson. De Britse premier Blair kondigde gisteren aan hem te kandideren. Hij deed dal na een gesprek met aan staand voorzitter Barroso van de Commissie. Mandelson geldt als een van de belangrijkste politieke vrienden van Blair, Hij was een vooraan staande strateeg bij de verkiezin gen. Critici noemen hem even wel een kleurloze bureaucraat. Voor een bureaucraat heeft Man delson anders wel een opmerke lijke carrière achter de rug. Twee keer was hij minister en beide malen moest hij opstap pen na een schandaal. In 1998 moest hij als minister van Indus trie weg nadat hij in opspraak raakte door een omstreden le ning voor een woning. In 2001 moest hij weg omdat hij als mi nister van Noord-Ierland een In diase vriend aan een Brits pas poort zou hebben geholpen. Van de flamboyante homoseksuele politicus is verder bekend dat hij zich graag laat fotograferen met zijn Braziliaanse vriend. Mandelson geldt als pro-Euro pees. Elk EU-land mag één persoon naar de Commissie sturen, waar hij of zij overigens geacht wordt in het algemeen Europees be lang te handelen en niet in het belang van de eigen lidstaat. Balkenende Gisteren werd eveneens bekend dat Tsjechië de voormalige pre mier Spidla voordraagt. De par tijen die bezig zijn een nieuwe regering te vormen, zijn het daarover eens geworden. Italië kandideerde gisteravond minis ter Roeco Buttiglione van Euro pese Zaken. VVD-Tweede Kamerlid Van Ba len vindt intussen dat premier Balkenende de lobby voor een belangrijke Nederlandse porte feuille binnen de Europese Com missie verkeerd aanpakt. Bal kenende talmt terwijl voortva rendheid is geboden. Bovendien maakt hij geen deals in Brussel waar hij dat wel had moeten doen, zegt Van Balen. „Hij had zijn steun voor de nieuwe EC-voorzitter Barroso moeten koppelen aan het verkrijgen van een belangrijke commissaris- post", aldus Van Balen. Balkenende wil niet ingaan op deze kritiek. „De minister-presi dent is aan het werk. Hij over legt met de twee vice-premiers en met de heer Barroso over de eurocommissaris," zei dè woord voerder van de minister-presi dent. AFP/RTR/ANP/GPD SKOPJE - Bij ongeregeldheden inde Macedonische stad Struga gisteren zeker veertig men sen gewonden geraakt. De pro lesten van ongeveer zeshonderd mensen richtten zich tegen plan nen van de regering om de et nisch Albanese meerderheid meer zeggenschap te geven op lo- niveau, zoals in 2001 is af- fesproken in het vredesverdrag san Ohrid. De demonstratie liep uit de land toen minister van Defensie ïïado Buckovski en enkele hoog geplaatste functionarissen van de regerende sociaal-democrati sche partij naar Struga kwamen om de plannen uit te leggen. De minister zat uren opgesloten in 'eet plaatselijke partijkantoor, oat met brandbommen werd be kogeld. ?t oproer raakten 24 agen ten, vijftien demonstranten en een vertegenwoordiger van de )ese Unie gewond, aldus een politiewoordvoerder. De be togers vielen winkels en wonin gen van Albanezen aan. De poli tie gebruikte traangas en wapen stok om de menigte te versprei den. Het betrof een van de hevig- steetnische rellen sinds de Alba nese opstand in 2001. Toen begon een groep etnische Albanezen een guerrillastrijd v°or meer rechten. Het conflict te maanden voort, maar on der druk van de Navo, de VS en ceEuropese Unie sloten de strij dende partijen het verdrag van Ohrid. Daarin werd bepaald dat de etnische Albanezen, die onge veer een kwart van de Macedo nia vormen, veel meer zeggen- 1 en rechten zouden krij- De laatste fase van dat akkoord -°et nu worden uitgevoerd. Zo eordt het Albanees de hoofd- ■sol in die regio's waar etnische Albanezen de meerderheid vor sen. En worden gemeentegren- opnieuw getrokken, waar- ■°or bijvoorbeeld Struga over zend Albanees wordt. De ^cht komt hier in handen van Albanese politieke leiders, ongenoegen van de Macedo- voornemen leidde tot een debat onder de ongeveer wee miljoen inwoners van Ma- fdonië. Tegenstanders zeggen de overeenkomst het land *aI verdelen. Als het doorgaat Kordt de hoofdstad Skopje een «talige stad. RTR/DPA - Ai,f. ■■"4 i, *1 MOSTAR - Journalisten mengen zich onder de wandelaars die de herstelde brug Stari Most in gebruik nemen. De Nederlandse minister Bot riep gisteren de inwoners van Bosnië-Herzegovina op elkaar te vergeven. Bot deed zijn oproep in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Europese Unie bij de heropening van de historische brug in Mostar. Die werd in 1993 verwoest tijdens de etnische conflicten in het uiteenvallende Joegoslavië. Met acht miljoen dollar van de Wereldbank, waarvan twee miljoen van Nederland, is de brug herbouwd. Bot hield de bevolking voor dat een toekomst als lidstaat van de EU geen 'holle frase' hoeft te zijn. Dan moeten de bevolkingsgroe pen zich echter wel met elkaar verzoenen en ook bereid zijn oorlogsmisdadigers uit te leveren aan het Joegoslavië-Tribunaal. foto Tom Dubravec/RTR Advertentie domburg men's fashion Vanaf vandaag Ooststraat 2, tel. 0118-584303 door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Israël meent dat Eu ropa geen belangrijke rol meer kan spelen in het vredesproces, tenzij het zijn houding in het Is- raëlisch-Palestijnse conflict ra dicaal wijzigt. Maar Europa laat zich niet inbinden. „We blij ven actief, of u dat wilt of niet", vertelde EU-buitenland-coördi- nator Solana gisteren tegen de Israëlische premier Sharon. „We eerbiedigen het recht van ieder land een hek te bouwen op zijn eigen grondgebied, maar (Advertentie) een route door bezet gebied is in strijd met het internationale recht", zei Solana, die een be zoek aan Israël brengt, dat de gastheren uit protest tegen de Europese politiek enigszins heb ben ingekort. De lang sudderen de spanning tussen Israël en de Europese Unie is deze week op gelaaid door de EU-steun aan een resolutie van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties tegen de route van het af scheidingshek, dat Israël bouwt op de bezette Westelijke Jor- daanoever. Eerder deze maand oordeelde het Internationaal Ge rechtshof in Den Haag dat het hek illegaal is volgens het inter nationale recht omdat het wordt gebouwd op bezet gebied. Vol gens het advies van het Hof moet Israël het afbreken en Pa lestij nen die schade hebben gele den financieel compenseren. Israël verwijt Europa een eenzij dige houding. De Europeanen zouden Israël zijn recht op zelf verdediging ontzeggen en daar door Palestijnse terreur in de hand werken. Op een bijeenkomst met de Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken Shalom maak te Solana duidelijk dat de EU niets moet hebben van die uitleg. „We hebben u vanaf het allereerste begin verteld dat we tegen de bouw van de muur in bezet Palestijns gebied zijn", zei hij. „Ik weet dat het hek al vele levens heeft gespaard, maar die levens zouden ook zijn gespaard als het binnen de groene lijn zou zijn gebouwd. Ik wil er verder aan herinneren dat ook veel Palestij nen het leven hebben verloren." De 'groene lijn' is de bestands lijn van vóór 1967; de onoffi ciële grens tussen Israël en de Westoever. Sharon vertelde So lana dat het belangrijk is dat Eu ropa een eind maakt aan zijn 'be vooroordeelde anti-Israëlische activiteit in de Verenigde Naties in de kwestie van het hek' en er aan meewerkt te voorkomen dat de zaak wordt voorgelegd aan de Veiligheidsraad. De Amerika nen hebben al laten weten dat ze in het laatste geval een veto zullen uitspreken, maar Israël wil liever niet totaal afhankelijk zijn van de politieke gunst van Washington. Uitleggen Shalom, die bij zijn aantreden heeft gezegd dat hij de vertroe belde betrekkingen met Europa wil verbeteren, vertelde Solana dat het hem moeite kost de hou ding van Europa uit te leggen aan het Israëlische volk. GPD lijks ongelukken voorgedaan, maar dat is niet gebeurd." Erdogan verwerpt de oproepen om minister Binali Yildirim van Transport te ontslaan. Die wordt ervan beschuldigd waar schuwingen van deskundigen te hebben genegeerd. De Turkse autoriteiten gaan er van uit dat een mechanisch man kement de oorzaak is. Volgens directeur Karaman van de spoor wegen is sabotage vrijwel uitge sloten, maar worden 'alle moge lijkheden' onderzocht Ook hij sprak tegen dat het traject onvei lig was. ANP/AFP/RTR van onze redactie buitenland PAMUKOVA - Premier Recep Tayyip Erdogan van Turkije heeft het gisteren opgenomen voor de nieuwe, snelle trein dienst, nadat donderdag de ont sporing van een snelle trein 36 mensen het leven kostte. Hij zei de hoge snelheid van de treinen niet gevaarlijk te vinden. Erdo gan geeft geen gehoor aan de roep dat hij de minister van Transport moet ontslaan. Turkse media noemden de trein ramp 'massamoord'. Deskundi gen verwijten de regering alle waarschuwingen in de wind te hebben geslagen. Zij hebben steeds gezegd dat het oude spoor totaal ongeschikt is voor de moderne treinen, die een snel heid van 150 kilometer per uur kunnen bereiken. De snelle ver binding tussen Istanboel en An kara werd begin vorige maand in gebruik genomen. „Zulke ongelukken gebeuren overal in de wereld", verklaarde Erdogan tegenover de pers. „Als de exprestrein echt gevaarlijk was, hadden zich vlak na de in gebruikname van de dienst dage- VLADIVOSTOK - De Russische politie heeft op het ei- 1 land Sachalin in de Grote Oceaan een zomerkamp ont- J dekt waar jongeren de kunst van het stelen wordt bijge- I bracht. Dat meldde een woordvoerder gisteren. Dertig tieners waren op het moment van de ontdekking j op vakantie in wat op het eerste gezicht een normaal zo merkamp leek. De kampleiders waren echter twee crimi- j nelen die voorwaardelijk waren vrijgelaten. Naast stelen 5 leerden de jongeren een en ander over de sociale omgang in de onderwereld en wat te doen als ze zouden worden ge- arresteerd. De politie weet nog niet wie het kamp heeft opgezet en of er nog meer van dergelijke cursussen zijn. ANP/AFP MIAMI - Voor de kust van Key Biscane, in de Amerikaan- se staat Florida, wil een begrafenisondernemer een onder- water-mausoleum bouwen, Atlantis genaamd. Dat meld de de Amerikaanse krant The Miami Herald gisteren. Onder water moet een kunstmatig rif verrijzen, gemaakt van cement vermengd met menselijke as. „Zo kun je ie mand herdenken wiens as anders in een kastje zou ver dwijnen", aldus de bedenker, Bruce Atterman. Vooral ba by boomers zouden geïnteresseerd zijn. De onderneming heeft voorlopig toestemming gekregen voor de aanleg van het rif, maar moet nog bewijzen dat de constructie duurzaam genoeg is. ANP ROME - De Italiaanse president Carlo Azeglio Ciampi (83) is de oudste, maar nu ook de snelste president van Eu ropa. Hij kreeg gisteren van Fiat een gloednieuwe gepant serde Maserati Quattroporte cadeau, met een vermogen van 400 pk en een topsnelheid van 275 kilometer per uur. De president heeft in zijn wagen onder meer de beschik king over een knopje waarmee hij vanaf de achterbank de stoel van zijn chauffeur naar voren en naar achteren kan schuiven. „Daarmee kan ik de bestuurder lekker pesten", aldus de president. ANP/DPA/AFP SEOUL - Zuid-Korea verleent asiel aan bijna vierhon derd Noord-Koreaanse overlopers, meldde het ministerie van Hereniging in Seoul gisteren. De Noord-Koreanen wisten de afgelopen tijd uit de stali nistische staat te ontsnappen naar een 'derde land', zei een woordvoerder van het ministerie. Het niet met name I genoemde land zou dreigen hen naar China te sturen als Seoul ze niet als asielzoekers accepteert.Volgende week komen de vluchtelingen, naar Zuid-Korea. ANP/DPA BERLIJN - Een Zweedse skateboarder heeft de Duitse Autobahn gebruikt op weg naar Berlijn. De politie haalde de 38-jarige man van de snelweg en sommeerde hem via andere wegen zijn reis voort te zetten. De Zweed verklaarde dat hij geen geld meer had voor een treinkaartje naar huis. Hij hoopte van vrienden in de Duitse hoofdstad wat te kunnen lenen. De skateboarder was op vakantie in de Balkan geweest. ANP/RTR van onze redactie buitenland DUBAI - In de Iraakse hoofd stad Bagdad is gisteren een Egyptische diplomaat ontvoerd. Zijn ontvoerders eisen dat Egyp te niet samenwerkt met het Ame rikaanse leger in Irak. Dit meld de de Arabische televisiezender Al-Jazeera gisteren. Met deze gijzeling is, voor zover bekend, in Irak voor het eerst een diplomaat gevangen geno men. Sinds april zijn in Irak tientallen buitenlandei's ont voerd en gevangenen gehouden. De belangrijkste eis van de mili tante Irakezen is steeds dat de Amerikaanse militairen het land verlaten Eerder deze week werd een Fi lippijnse gijzelaar vrijgelaten nadat de Filippijnse regering toegaf aan de eis om zijn troe pen terug te halen uit Irak. De gijzelingen lijken zich te verhar den sinds deze maand in Irak een burgerregering is aangetre den. De gisteren ontvoerde diplo maat wordt volgens zijn gijzelne mers gegijzeld als reactie op me dedelingen van de Egyptische premier Nazif. Deze zei eerder dat Egypte bereid is veiligheids experts ter beschikking te stel len aan de huidige Iraakse rege ring. Al Jazeera toonde video-beel den, die afkomstig waren van de ontvoerders. Daarop was de be trokken diplomaat te zien met achter hem zes gemaskerde man nen in zwarte kleding. Volgens Al Jazeera gaat het om de diplomaat Mohamed Mam- douh Qutb. In de videobood schap zei Quitb 'dat de Egypti sche ambassade niet moet sa menwerken met de Amerikanen en zij de Irakezen moet helpen met de opbouw van het land'. Onthoofd De groep Iraakse ontvoerders, die al langer een zevental buiten landers gevangen houdt in Irak, heeft gisteren gedreigd dat de gijzelaars binnen achtenveertig uur worden onthoofd De ont voerders eisen dat Koeweit bin nen twee dagen alle Iraakse ge vangenen in het land vrijlaat. Het ultimatum werd gisteren eveneens naar buiten gebracht via de televisiezender Al-Ja- zeera. De tv-zender liet beelden zien van een gemaskerde man, die een verklaring voorlas in het bij zijn van de zeven gijzelaars. Het gaat hier om een Egyptenaar, drie Kenianen en twee Indiërs. Zij zijn allemaal in dienst van een transportonderneming in Koeweit. De onderneming verklaarde eer der dat zij niet inging op de eis van de ontvoerders dat zij haar activiteiten in Irak moet stop pen. GPD/RTR van onze redactie buitenland JAKARTA - De Indonesische an- ti-terreurwet die is gebruikt om de plegers van de bomaanslag op Bali in oktober 2002 te ver oordelen, is in strijd met de grondwet. Dat heeft het Grond wettelijk Hof van Indonesië be paald. Volgens een woordvoerder van het hof heeft deze uitspraak ech ter geen terugwerkende kracht en blijven de reeds uitgesproken veroordelingen van kracht Maar duidelijk is dat door de uit spraak een juridisch mijnenveld ontstaat, omdat tientallen men sen zijn aangeklaagd en veroor deeld op grond van juist deze wet. Drie van hen wachten op de doodstraf. Volgens het hof is de wet on grondwettelijk omdat hij pas is ingevoerd n de aanslagen. „Het gebruik van wet nr. 16 2003 is in strijd met de grondwet van 1945", oordeelde het hof met vijf tegen vier stemmen. De wet werd pas van kracht enkele da gen na de bomaanslag op Bali, waarbij 202 mensen - meest bui tenlandse toeristen - omkwa men en die werd toegeschreven aan de Indonesische islamiti sche terreurgroep Jemaah Isla- miah, die banden heeft met het Al Qaeda-netwerk. De uitspraak van het hof komt op een gevoelig moment, juist nu het openbaar ministerie een aanklacht voorbereidt tegen Abu Bakar Bashir, die wordt ge zien als de geestelijk leider van Jemaah Islamia. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5