Erop of eronder voor filmtheater PZC Taalbarrière niet in tien dagen te slechten Zo'n chalet vind je nergens Sportvissen in een wereld vol mannen 11 izi in afwachting van besluit gemeentebestuur Zaporozhye lossacks ommelmarkt n Oosterland Meisjes geslagen in Renesse Oude tractor brandt helemaal uit Terneuzen let op lichthinder Werkstraf voor beledigen agenten Amokmakers aangehouden zaterdag 24 juli 2004 rnrAli Pankow pIKZEE - Bestuur en uitvoe- gjde vrijwilligers werken kei- jfd aan het voortbestaan van luitheater Fizi in Zierikzee. De oep betrokkenen zit boorde- jol plannen om deze culturele j oorziening in stand te houden. Jfhun pogingen slagen, hangt [liter vooral af van de vraag of et gemeentebestuur bereid is Is te doen aan de hoge huur ran het pand, die het bestuur I Is een molensteen rond de nek 11 |et betreffende pand op de I oek van Korte Nobelstraat en faterpoortstraat is eigendom anderden. De huurprijs drukt Mar op de exploitatie en daar- ieeop het voortbestaan van het Imhuis. Het bestuur van Fizi het gemeentebestuur ge laagd het filmtheater hierin te- snoet te komen. Daarbij wordt dacht aan een hogere subsidie aan een gunstiger constructie het betalen van de huur. lelbedrag van 4545 euro dat de meente nu bijdraagt in het ex- atatietekort, is in elk geval toereikend. [oopvol rjitter D. van der Wekken Fizi is hoopvol gestemd, 'e hebben wethouder Renden rekening 2003, de meerjaren- REDACTIE •CHOUWEN-DUIVELAND irachtweg 23a 'ostbus 80 1300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 ex: 0111-454657 mail: redzzee@pzc.nl parcel Modde (chef) fetKleemans Ui Pankow isme Soesman 'elita Lanting ludy Boogert (sport) ientrale redactie otionspark 28 bstbus 31 «60 AA goes el: (0113)315500 (0113)315669 [mail: redactie@pzc.nl Nternet eww.pzc.nl p-mail: web@pzc.nl k*orgklachten: <800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; öterdags tot 12.00 uur begroting en het beleidsplan ge presenteerd. Tevens hebben we toegelicht hoe we ons willen in zetten voor het behoud van het filmtheater. De wethouder heeft ons beloofd zich in het college sterk te zullen maken voor een handreiking aan Fizi. Als B en W dan een positief besluit ne men, komt er aansluitend een voorstel naar de gemeente raad", zegt Van der Wekken. Volgens hem dient de gemeente te bepalen of zij het filmtheater als voorziening wil behouden en tegen welke prijs. In feite be treft het dus erop of eronder voor Fizi. Het nieuwe bestuur van het film huis is nu een kleine drie maan den actief. De groep werd gefor meerd toen duidelijk werd dat de organisatorische druk voor de initiatiefnemers van Fizi R. Warnaar en P. Benschop veel te groot was geworden. War naar is nu alleen nog betrokken bij de programmering. Verder heeft hij als adviseur zitting in het bestuur. Er waren meer vrijwilligers en een betere structuur nodig voor zaken als kassadiensten, bar- werkzaamheden, publiciteit en schoonmaak. Volgens Van der Wekken verloopt dat alles bij zonder goed. Hij zegt zelf ver rast te zijn over de aanwas en het enthousiasme van de vrijwil ligers. „Je hoort er vaak over klagen dat het zo moeilijk is er gens nog vrijwilligers voor te vinden, maar bij Fizi hebben we daar geen enkel probleem mee. Iedereen is ook bereid zich er echt voor in te zetten", zegt de voorzitter. Bestuurslid M. Wakkee waar schuwt voor te groot optimisme. Zij vindt dat er nog best wat vrijwilligers bij mogen. „Dat maakt de taakverdeling wat ge makkelijker. Bovendien vergt een goede publiciteitsvoering veel inzet en hebben we ook nog behoefte aan mensen die de web site steeds actueel houden." Wakkee is tijdelijk algeheel coördinator voor Fizi, maar wil die taak straks wel aan een an der overdragen. Uitgangspunt is immers dat het bestuur vooral op afstand de zaken stuurt en zich vooral bezighoudt met be leid en programmering. Het filmtheater blijft de gehele zomer geopend. Er worden suc cesfilms vertoond als Cloaca, Etre et Avoir, Hable Con Ella en In Oranje. Andere plannen zoals publiekslezingen, kleinschalige concerten en literaire verfilmin gen hoopt het bestuur in het nieuwe seizoen stapsgewijs te gaan uitvoeren. IIBGH-HAAMSTEDE - Het •aïnse folklore ensemble Za- tozhye Cossacks verzorgt don- irdag 29 juli diverse optredens Burgh-Haamstede. Ier leiding van Yuri Golovko jorgt de groep, in kleder- :ht gestoken, een anderhalf durend programma vol rou wzang en dans. Oekraïnse ensemble treedt in het centrum van irgh-Haamstede. De optre- is beginnen om 12.00, 13.30 15.00 uur. DSTERLAND - De Hervorm- gemeente van Oosterland ludt woensdag 4 augustus de irlijkse midzomermiddag- en ondrommelmarkt. Het evene- mt wordt gehouden in en om Hervormde kerk op het To- iplein in Oosterland. de kerk is een foto-expositie pricht met als thema 'Oud ivonnd Oosterland'. De op- Bgst van de midzomermarkt dit keer bestemd voor de aan- af n liedbundels die tij- s speciale kerkdiensten wor- gebruikt. Verder wordt er eerste bijdrage geleverd in lehandeling van de binnen- ir aan de westzijde van de i Daarvan beginnen stuk- istucwerk los te laten, narkt begint om 15.00 uur. Op het programma van de uitwisselingsgroep staan diverse evenementen, van een dagje Amsterdam tot De Efteling. Gisteren was het een tochtje met de mosselkotter Mijn vertrouwen. foto Marijke Folkertsma door Inge Heuff ZIERIKZEE - Terwijl de mosselkotter Vertrouwen van Wim Schot het Haven kanaal uitvaart en de vaargeul op de Oosterschelde volgt, trekken de jonge ren op het voordek een voor een een vest of jas aan. Na de benauwde warm te die in de haven van Zierikzee hangt, is het op het open water een stuk fris ser. Overigens weerhoudt dat een aan tal jongeren niet om later de Ooster schelde in te duiken. Dertien Franse jongeren uit Saint-Hilai- re-du-Harcouët (Normandië) logeren deze dagen bij evenzoveel jongeren van Schouwen-Duiveland. Ze zijn al onder meer naar Neeltje Jans geweest en heb ben gefietst door Amsterdam. Voor maandag staat De Efteling op het pro gramma maar deze vrijdagmiddag gaan ze varen over de Oosterschelde. Schip per Wim Schot heeft het plan om langs de Stompe Toren en Burghsluis, via het Oliegeultje en Neeltje Jans een rondje te maken. Op zijn perceel wil hij laten zien hoe je de mossels naar boven haalt, maar een weigerende liermotor gooit roet in het eten. Voor de jongeren maakt het niet zo veel uit. Ze hangen lui over de reling, zitten op het voordek en na verloop van tijd kiezen enkele Francaises voor de com fortabele banken in het stuurhuis. Er wordt veel gekletst, maar dan vooral met de 'eigen' mensen. De Nederlandse jongeren zeggen dat de Franse taal een probleem is. Engels is een alternatief, maar dat werkt niet altijd. „Mijn moeder spreekt van dat bekakte Engels, daar begrijpt mijn Franse logé niets van", stelt Michiel van Brouwershaven. „Je kan beter de werkwoorden een beet je aan elkaar plakken, dan gaat het wel." Hij vindt de uitwisseling wel aardig, alleen negeert zijn logé hem zodra de andere Fransen er zijn. „Dat ging in Frankrijk beter. Maar ik ben wel blij dat we dit jaar thuis zitten. Anders ben je zo afhankelijk van wat die Franse fa milie gaat doen." Anne de Hulster, Melanie de Bruine en Lindsey Schrier vonden het vorig jaar leuker. „We doen nu allemaal dingen die we kennen en het dagprogramma duurt kort. Vorig jaar was alles nieuw", zegt Melanie. Ook hun contacten met de logés beperken zich tot de avonduren als het gezamenlijke programma afgelo pen is. Lotte en Sarah de Groot hebben alle twee een logé. Ze delen op het dek hun zak chips met de Franse meisjes. „Ze zijn met z'n tweeën en kunnen on derling met elkaar praten, dat is wel prettig", zegt Sarah. Vertaalprogramma Ook de Fransen zien de taal als een se rieus probleem. Het Engels biedt niet voor iedereen uitkomst. „Gelukkig heeft 'mijn' familie een vertaalprogram ma Frans-Nederlands op internet ge vonden. Dat helpt", zegt Maggy Anfray. De meiden vinden het verblijf leuk. Het platte landschap en de vele fietsen en scooters vallen op. En Amsterdam was in het echt minder mooi dan gedacht. Limonade Het tiendaagse verblijf bij een Neder lands gezin vinden ze interessant. Het ontbijt is hen te hartig, zij eten vooral zoet. „Maar de Nederlanders drinken de hele dag frisdrank en limonade, ook bij het eten", zegt Mélanie Chancé. „Wij drinken eigenlijk altijd water." „De avondmaaltijd is veel zwaarder dan bij ons", vindt Sophie Decellas. „En de Nederlanders eten ook veel tus sendoor." „Ze eten hier al om zes uur of halfzeven", zegt Sandrine Lefras. „Dat maakt de avond heel lang." Dan legt de schipper de mosselkotter stil bij een plaat. Er kan gezwommen worden. Een aantal Fransen en Neder landers plonzen het koude water in. De taal van het water kent iedereen. Bijna iedereen. „Ils sont malade", zegt een Frangaise vanuit het warme stuurhuis. „Vraiment malade." door Jeroen Jumelet KAMPERLAND - Ze zijn er nog steeds van onder de indruk. De familie Van de Meer uit Den Hoorn is net aangekomen in het aangepaste chalet op camping de Roompot in Kamperland. De zoon van Ingrid en Ton van de Meer, Stefan (17), heeft spas- ticiteit. Het chalet dat de fami lie een week huurt, is door de stichting On Wheels betaald en is bedoeld voor gezinnen met een of meerdere kinderen met een handicap. Oprichter van de stichting uit Maasdijk, Marijke Sentges, heeft zelf twee kinde ren met een spierziekte. „We hebben de stichting opgericht omdat we zagen dat er een be hoefte was voor aangepaste ge zinsactiviteiten. En daar hoort samen op vakantie gaan ook bij." De stichting had al langer twee aangepaste campers te huur. Het chalet in Kamperland is net nieuw. „Ik had op een beurs een mooi chalet zien staan. Ik ben toen gaan praten met de fabrikant of er ook aan passingen mogelijk waren. Met geld van sponsors konden we er een aanschaffen. Voor we het wisten stond het chalet er. En hij is echt prachtig geworden." Dat vindt ook Ingrid van de Meer. „Het is echt ongelooflijk hoe mooi het binnen is. Alles is goed opgezet, de hulpmiddelen zijn er allemaal. In één woord prima." Ton van de Meer heeft gelijk toen hij hoorde dat er plannen waren om een chalet te bouwen, een week geboekt. „Ik heb er geen spijt van." Tillift Hij laat in het chalet de aanpas singen zien die gemaakt zijn. Aan het plafond van de badka mer hangt een rails voor de til lift. Door een ingenieus systeem kan de tillift overal naar toe. Van het toilet naar het bad en naar de slaapkamer. „Die lange rails door het huis is geweldig. Tijdens andere vakan ties zaten we ook nog wel eens in een aangepast huisje, maar toch moest je dan regelmatig Het chalet die de familie Van de Meer in Kamperland huurt, is bedoeld voor gezinnen met een of meer dere kinderen met een handicap. foto Willem Mieras nog zelf tillen. Je kan zien dat ze bij On Wheels verstand van zaken hebben. Zoiets vind je ner gens." Stefan zelf ziet de vakantie ook wel zitten. Hij is blij dat hij over al kan rondrijden en dat er geen obstakels in de chalet en de tuin eromheen zijn. Het verhuren van de campers en het chalet is niet het enige wat de stichting On Wheels doet. Ste fan speelt bij een rolstoelhockey team. „Ik ben keeper bij het eer ste elektrische team. Elke vrij dagavond zijn er wedstrijden." Volgens zijn vader is het onge looflijk wat On Wheels allemaal doet. „Marijke Sentges weet een heleboel te bereiken omdat ze doorzet en er voor gaat." RENESSE - Een zeventienjarig meisje uit Burgh-Haam stede is in de nacht van donderdag op vrijdag in haar ge zicht geslagen in een horecagelegenheid aan de Hoge- zoom in Renesse. Een onbekende jongeman deelde de klappen uit toen ze tegen hem op botste. Hierop gaf een zestienjarige vriendin van het meisje, ook afkomstig uit Burgh-Haamstede, de man een duw. Dat kwam haar ook op een klap te staan. GRAAUW - Aan de Paalseweg in Graauw is een tractor volledig uitgebrand. Het voertuig was al twintig jaar oud en bleek een defecte startmotor te hebben waardoor de tractor vlam vatte. De brandweer van Hulst werd opgeroe pen maar de eigenaren bleken de tractor zelf al geblust te hebben. TERNEUZEN - De bedrijven op het logistiek park Brapk- man houden zich aan de in de huidige vergunning vastge stelde regels voor het tegengaan van lichthinder. In het verleden zijn al maatregelen genomen om klachten van mensen uit Hoek en omgeving te doen verstommen. Klach-* ten over de verstoring van de natuur zijn nog niet binnen gekomen, verzekeren burgemeester en wethouders Groen- Links. De oppositiepartij stelde eerder dat de verlichting tot het bedrijfspark beperkt moet blijven om de nachtelij ke duisternis in de noordelijke Braakmanbossen niet aan te tasten. Het college laat weten dat bij handhavingscontroles wordt gewezen op nieuwe technische snufjes om lichthin der terug te dringen. Als mogelijkheden beschikbaar zijn worden ze ook in nieuwe vergunningseisen worden vastge legd. Daarnaast komt er binnenkort een hogere aarden wal rond het logistiek park en overlegt de gemeente over het gebruik van andere lampen, die minder nachtelijke in secten aantrekken. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 32-jarige inwoner van Temeuzen voor vernielingen en het beledigen van de politie conform de eis tot vijftig uur werkstraf. De Temeuzenaar schold op 29 november vorig jaar hoofdagenten uit voor klootzak ken. Op het politiebureau beschadigde de man de 'op- houdkamer'. Nog geen maand later, op 20 december, ver nielde de verdachte huisraad (salontafel, glazen, kerst spullen) van zijn ex-vrouw. Aan het slachtoffer moet de man 150 euro schade vergoeden. VLISSINGEN - Een zestienjarige Souburger is vrijda gochtend rond 2.40 uur op het Bellamypark in Vlissingen aangehouden. Hij had een een medebezoeker van een café aan het Bellamypark bedreigd. Tijdens de aanhouding be gonnen omstanders zich met zijn aanhouding te be moeien. Twee personen van 17 en 18 jaar, beiden uit Oost-Souburg, weigerden zich te verwijderen. Hierop volgde een handgemeen tussen hen en de aanwezige poli tieagenten. De jongens werden eveneens aangehouden. Ingeborg Audenaerd vissend in een kreek bij Westdorpe. foto Peter Nicolai door Marco Hamelink SAS VAN GENT - Ingeborg Au denaerd uit Sas van Gent legt de lat hoog voor zichzelf. De 22-jarige sportvisser wil ooit deelnemen aan een wereldkam pioenschap voor senioren, maar alleen meedoen is niet genoeg. Een hoge eindklassering is haar doel. Wat ze daar voor moet doen, weet ze ook al: „Heel veel oefenen." Al dat oefenen heeft er inmid dels toe geleid dat ze zich de bes te wedstrijdvissende vrouw van Nederland mag noemen in zoet water. Eerder deze maand werd ze in de door Nederland gewon nen meerlandenwedstrijd met Italië, Duitsland, Oostenrijk, Luxemburg en Zwitserland zelfs tweede in het individuele klassement. De Sasse leverde daarmee een prima prestatie in Geertruidenberg tijdens haar de buut, maar voor haar was het geen totale verrassing. „Dat komt omdat ik daar al zo veel heb getraind. Ik weet veel van het water in die omgeving en dus precies hoe ik daar vis moet vangen", aldus Ingeborg. Alles valt of staat met de trai ning, weet de jonge sportvisser Minutieus worden wedstrijden voorbereid. „Ik doe mee met de Nederlandse topcompetitie. Dat zijn acht wedstrijden door heel het land. Als er ergens een wed strijd is, zorg ik dat ik in de voorafgaande maand met mijn vader er al zeker drie keer heb gevist", vertelt Ingeborg. Ondanks haar leeftijd houdt ze zich uitstekend staande in het mannenwereldje. In de Neder landse topcompetitie is ze zelfs de enige vrouwelijke deelnemer. De steun van haar ouders is ech ter onontbeerlijk. „Zij rijden met mij het hele land door en - niet onbelangrijk - ze dragen voor een groot gedeelte bij in de aanschaf van mijn materiaal. Dat is een van de belangrijkste dingen om je te onderscheiden: goed materiaal", aldus Inge borg. Vakantie Haar eerste kennismaking met de vissport was op zevenjarige leeftijd tijdens een vakantie in Denemarken. Haar vader, zelf een fervent visser, was bezig in een watertje en de kleine Inge borg wilde ook wel eens een vis je vangen. Vanaf dat moment was ze verkocht. Ondanks haar goede presteren erkent de Sasse dat het komen de WK in september te vroeg voor haar komt. „Ik ben nog te onervaren. Ooit wil ik echter deelnemen aan een wereldkam pioenschap. Ik zou daar graag hoog eindigen. Wedstrijden zijn vaak in het buitenland en daar kom je vaker onbekende situa ties tegen. Het enige dat je kunt doen is veel oefenen. Engeland is echt de wereldtop. Daar heb je professionals die iedere dag vissen en hun brood er mee ver dienen. Dat kennen we in Neder land niet eens. Ik zou het trou wens ook niet willen, hoor. Een andere passie van mij is motor rijden en daar wil ik ook vol doende tijd voor hebben."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 57