PZC Doemscenario wordt bewaarheid Hf Mooier kan toch niet Dorpsbosje Sirjansland populaire speel- en leerplek 16 t/m 18 Belastingen Schouwen-Duiveland de komende drie jaar extra verhoogd Archief zoekt hulp bij digitalisering O Later met pensioen Dorpsraad brokkelt weer af Jongen beroofd in Renesse Gestolen benzine in brand gestoken Schouwen-Duiveland doet mee aan open archiefdag 0118-419367 van de reepe Steroccasionshow Sturm Auto B.V. zeeuwse almanak Lift www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 24 juli 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland door Marcel Modde ZIERIKZEE - De financiële vooruitzichten voor de gemeen te Schouwen-Duiveland zijn de komende jaren verre van roos kleurig. Aanhoudende kortin gen van de rijksoverheid nopen het gemeentebestuur nog dieper in de eigen uitgaven te snijden dan tot dusver de bedoeling was, maakte wethouder A. Cro- né gisteren bekend. Zoals tijdens de nieuwe coalitie besprekingen in april al duide lijk werd, gaan de belastingen de komende drie jaar met steeds 3 procent omhoog. Dat percenta ge komt bovenop de gebruikelij ke inflatiecorrectie. De verho ging betreft de onroerendzaak-, honden-, forensen- en precario- belasting. Dat houdt in dat de in woners in 2007 minimaal 15 pro cent duurder uit zijn dan bij het huidige prijspeil. De woonlas ten op Schouwen-Duiveland be dragen nu in totaal 601 euro. Daarmee zit de eilandelijke ge meente boven het Zeeuwse ge middelde. De toeristenbelasting gaat jaarlijks drie cent omhoog, tot 84 cent per overnachting in 2007. Uitbesteden In totaal leveren de belasting maatregelen de gemeente struc tureel bijna 1,2 miljoen euro extra inkomsten op. De belas tingverhoging is slechts één ma nier om het hoofd boven water te houden. Daarnaast moet de gemeente nog eens bijna zes mil joen euro bezuinigen. Vijf ton verwacht het college te kunnen halen uit het afstoten van ac commodaties. Ruim 1,7 miljoen moet worden gevonden in het uitbesteden van taken die niet wettelijk staan voorgeschreven. Als mogelijke voorbeelden noemt Croné groenonderhoud, het opruimen van afval na eve nementen, het maaien van sport velden en het schoolzwemmen. Na de zomervakantie zullen raad en college in een werkcon ferentie op rij zetten waar op dit vlak het mes in kan. In het na jaar moeten ook de diverse be zuinigingsvoorstellen concreet zijn ingevuld, zodat voor ieder een duidelijk is waar precies de pijn zit. Bijna 1,6 miljoen zoekt het colle- door Ali Pankow ge in het schrappen van een lan ge lijst prioriteiten voor dit jaar. Zo wordt de eerstkomende drie jaar afgezien van de herinrich ting van het Havenplein, haven 't Sas en de Engelse Kade in Zie- rikzee. Geschrapt is eveneens het verkeersonderzoek naar de gevolgen van de tweede jachtha ven bij Bruinisse. Ook de uitvoe ring van een werkplan op basis van de nota lokaal ouderenbe leid zit er deze periode niet in. Dat geldt tevens voor een recon structie van de toegang tot Oos- terland en de Dorpsweg van Bruinisse. Andere maatregelen die B en W voorstellen voor 2005-2008 zijn het bevriezen van de welzij nssubsidies en het laten vervallen van de 1,5 ton ge meentelijke bijdrage in de ex ploitatie van het werkvoorzie ningschap De Zuidhoek. Doemscenario Croné: „Met alle rijkskortingen die we op ons af zagen komen, zijn we een paar maanden gele den voor onze meerjarenprogno- se uitgegaan van het doemscena rio. Ik denk dat we nu wel mo gen vaststellen dat die vrees waarheid is geworden." Voor een deel kan de gemeente de kor tingen opvangen uit de reserve. Die mag, zo is wettelijk be paald, echter niet onder een be paald minimum (het weerstands vermogen) zakken om tegenval lers te kunnen opvangen. Voor Schouwen-Duiveland is wat dat betreft de bodem ook bereikt, al dus de wethouder. De uitgangspunten voor de be groting 2005-2008 worden 26 au gustus door de gemeenteraad be sproken. De openbare vergade ring in het gemeentehuis begint om 19.30 uur. door Piet Kleemans SIRJANSLAND - Het Dorpsbos je aan de rand van Sirjansland is uitgegroeid tot een populaire plek om te spelen én te leren. 'Natuurmoeders' gebruiken het voor aanschouwelijk onderwijs en de lokale schooljeugd is er re gelmatig te vinden. Het dorpsbosje werd in 2001 op initiatief van Staatsbosbeheer, dorpsraad Sirjansland, Groen College en gemeente Schou wen-Duiveland in oude staat hersteld. Vorig jaar werd het door de leerlingen van de vesti ging van obs basisschool Duive- land geadopteerde en gisteren was het een ochtendje indianen dorp. Als het even kan, komt schooldirecteur G. Oele - giste ren opperhoofd De Wijze Buffel - met enige regelmaat in het dorpsbosje. „Er is hier van alles te zien en we hebben heel actie ve 'natuurouders'. Het Dorps bosje leent zich heel goed voor natuureducatie. En ik mag er zelf ook graag eens ronddwalen. Ik heb hier al groene kikkers ge zien en er komen ook behoorlijk wat verschillende soorten libel- les voor. Uniek toch, dat je zo iets onder handbereik hebt?" Dat vindt ook natuurouder D- Mulder die samen met colle ga's L. Groenewegen, M. Groot en G. Parrin gisteren 45 school kinderen aangenaam bezig hield in het indianendorp. „Het De cowboys en indianen van basisschool Duiveland bevolkten gisteren een dagje 'hun' bosje. is een ideaal plekje om leren en spelen te combineren. Van een wildernis is dit weer een mooi stukje natuur geworden." Oele sluit zich daarbij aan. „Het leuke is dat het Dorpsbosje niet alleen in naam maar écht ge adopteerd is door de school jeugd. De kinderen komen hier vaak spelen en-er is zo goed als geen vandalisme. Het is hün Dorpsbosje en daarom zorgen ze ozn N3Zfl3Na31 0UVA3in083013HDS 011} N3ZH3NU31 93MNVWUWH OW 3 N3Zn3N831 ivmsiooios oon aaooN N0UV1S 0933 N39NISSI1A iwmsxms 09Z3 oananos-isoo NI31d3fNVHO 0SL3 08 Z3 N3DNISSI1A iwaiSN3oawd SNW 9NIQI31831VM ZIERIKZEE - Het gemeentear chief op Schouwen-Duiveland is op zoek naar vrijwilligers die kunnen helpen bij het beschrij ven van foto's ten behoeve van het digitaliseringsproject. Het gemeentearchief is sinds eni ge tijd bezig met het digitalise ren van de fotoverzameling. Via de beeldschermen in de studie zaal van het archief zijn de af beeldingen online te bekijken. Het scannen vordert gestaag, maar het beschrijven van de af beeldingen vergt enorm veel werk. Het gaat erom dat duide lijk wordt aangegeven wie of wat er op de staat staat en wan neer de foto is genomen. Met de beschikbare menskracht bij het gemeentearchief kunnen de me dewerkers dit karwei niet aan. Zij roepen dan ook de hulp in van vrijwilligers. «Wij zoeken mensen die beschik ken over specifieke kennis van een bepaald dorp, een stad of ge bied op Schouwen-Duiveland. Bij het beschrijven van de foto's gaat het er bijvoorbeeld om dat aangegeven wordt welke straat is afgebeeld, welk gebouw is ge fotografeerd of in welke periode de foto is gemaakt", zegt archief medewerker Aad Pattenier. Hij benadrukt dat elke vrijwilli ger uiteraard de nodige instruc tie en begeleiding in het gebruik van het computerprogramma zal krijgen. Belangstellenden voor dit speci fieke vrijwilligerswerk kunnen zich melden bij het gemeentear chief, telefoon: 0111-452317 en vragen naar Pattenier, Ineke van den Broek of Huib Uil. Vrijwilligers die belangstelling hebben voor het hrchiefwerk, maar niet specifiek geïnteres seerd zijn in foto's, zijn overi gens ook van harte welkom. Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor deze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft ge kregen. De dobbelsteen brengt ons vandaag op vrij parkerenhet transferium bij Renesse. Vrij parkeren. Moniek van Eist uit Utrecht laat die twee woorden langzaam uit haar mond komen alsof het om iets zeer delicaats gaat. Vrij par keren, herhaalt ze wat zangerig. „Gewoon zalig zeg." Ze weet waar ze over praat. Ze woont namelijk in Utrecht en heeft een aantal jaren geleden haar auto noodgedwongen verkocht omdat parkeren bij haar in de binnenstad zo goed als onmoge lijk is. Parkeervergunningen zijn volgens haar schrikbarend duur en geven geen enkele ga rantie op een plekje. En gewoon parkeren voor de deur kost maar liefst 2,50 euro per uur. Samen met haar vriend staat ze te genieten op het transferium bij Renesse. Ze heeft net de Vol vo van hem geparkeerd, 'hele maal gratis'. De Utrechtse consultant looft de initiatiefnemers die jaren her het idee lanceerden dat acht jaar geleden resulteerde in het gigantische parkeerterrein aan de rand van Renesse. Sinds die tijd zijn zo'n twee miljoen men sen daar uit de auto gestapt om vervolgens met het openbaar vervoer gratis verder te reizen. In de meeste gevallen naar een van de vele stranden. Maar ook naar Renesse zelf of een van de andere bezienswaardigheden in de Schouwse Westhoek. Ook is het mogelijk om vanaf het trans ferium alle andere delen van Schouwen-Duiveland te bezoe ken. Wie in het bezit is van een Het vrij parkeren op plus gratis aansluitend vervoer vanaf het transferium in Renesse blijkt al jaren een sterke troef voor Schouwen-Duiveland. foto Marijke Folkertsma toeristenpas kan gratis met alle bussen over het voormalige ei land reizen. Rob van Oost is een van die ini tiatiefnemers. De eigenaar van camping De Oase noemt het transferium het mooiste schot van Schouwen-Duiveland. „Hebben we precies mee in de roos geschoten", zegt hij in de receptie van zijn recreatiebe- drijf. Hij kan vanuit zijn bu reaustoel zo het transferium zien liggen en ziet dat het op de ze vrijdag langzaam wat voller wordt. Hij roemt vooral het sys teem van verkeerafhankelijk vervoer. „Als het drukker wordt, komen er meer bussen om de mensen te vervoeren." Niemand hoeft lang te wachten. Van zijn campingklanten krijgt hij dan ook niets dan lof over het vervoerssysteem. De campingeigenaar herinnert zich maar al te goed de tijd voor het transferium, toen de kustwe gen in de Westhoek op zonnige zomers dagen muur- en muur vast zaten. Die situatie was volstrekt on houdbaar, vervolgt hij. Om die reden stak een aantal inwoners van Schouwen de koppen bij el kaar en kwam op het idee voor het transferium. De poljtiek nam het over en sinds die tijd is er van verkeersoverlast langs de kuststrook geen sprake meer. Vorig jaar boekte het transfe rium van Renesse zelfs een re cord. In een seizoen werden maar liefst 350.000 mensen ver voerd, zegt Phons Guddeu trots vanachter de balie in het VW-kantoor bij het parkeerter rein. ..Hoeveel auto's dat zijn?" Hij weet het niet, omdat auto's niet worden geteld. Wel weet hij dat het donderdag weer een ouderwets drukke dag was voor het transferium. En als vandaag en morgen de zon schijnt zal het parkeerterrein ook weer volstro men. Jaarlijks worden er in het sei zoen, van 15 mei tot en met 15 september, ongeveer honderd duizend auto's geparkeerd en stappen om en nabij de 275.000 foto Marijke Folkertsma er er zo goed voor. We onderhou den het ook samen met de kinde ren en dat vinden ze echt erg leuk om te doen." TERNEUZEN - De grijsgroene motor: Zeeland is nog lang niet uitgewerkt. Dit is het motto van de campagne i die na de zomervakantie begint om Zeeuwen bewust te maken van de gevolgen van de vergrijzing voor de arbeids- markt. Mensen zullen langer dan nu het geval is moeten blijven werken. De campagne is opgezet door het Regio naal Platform Arbeidsmarktbeleid Zeeland (RPA). Het' RPA waarschuwt dat Zeeland sterker dan elders wordt ge confronteerd met vergrijzing en ontgroening, pagina 13 vergrijzing dwingt tot langer werken NOORDGOUWE - De nieuwe dorpsraad van. Noordgou wen is nog maar geïnstalleerd of hij begint weer af te brokkelen, Dorpsraadslid R. Lievense heeft gisteren zijn vertrek aangekondigd. Lievense zegt in een korte verkla ring dat hij naar zijn idee binnen de nieuwe dorpsraad géén draagvlak heeft. Lievense had zitting in de vorige j dorpsraad waarvan de leden in april dit jaar opstapten en keerde terug in de nieuwe. Voorzitter C. Swaen van de dorpsraad zegt het vertrek van Lievense te betreuren, maar tekent er bij aan dat hij de conclusie van Lievense dat hij onvoldoende draagvlak heeft binnen de dorpsraad niet deelt. Volgens Swaen is Lievense opgestapt nadat hij aangesproken was op het zonder kennisgeving wegblijven van een belangrijke dorpsraadvergadering. Lievense was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. RENESSE - Een zestienjarige jongen uit Den Bosch is in de nacht van donderdag op vrijdag rond kwart voor drie aan de Vroonweg in Renesse beroofd. De jongen fietste; over de Vroonweg. Net buiten de bebouwde kom van Ren esse werd hij door een achteropkomende auto aangere den, waardoor hij ten val kwam. Vervolgens beroofden de inzittenden hem. Het slachtoffer raakte hierbij gewond, en werd later opgenomen in het ziekenhuis. De politie verzoekt personen die iets hebben gezien zich te melden op het politiebureau in Renesse of Zierikzee of op telefoonnummer 0900-8844. BURGH-HAAMSTEDE - Uit een auto die geparkeerd stond aan de Hogeweg in Burgh-Haamstede is in de nacht t van donderdag op vrijdag een hoeveelheid benzine gesto- len. Deze werd uitgegoten over de Hogeweg over een leng te van ongeveer vijf meter en in de brand gestoken. Hier door raakte het wegdek beschadigd. Het totale schadebe drag is nog onbekend. mensen in de bus. 2003 was echt een topper. „Dankzij het fantastische weer", aldus Gud deu. Op doordeweekse dagen vervoerden de bussen toen dage lijks zo'n 10.000 toeristen. Er waren echter ook topdagen bij waarbij het dubbele aantal in de bussen stapte. Axel Diets en zijn zoon Peter hebben een rit van bijna drie uur achter de rug vanuit het Duitse Kamp-Lintfort nabij Duisburg. Net als de Utrechtse Moniek van Eist vindt de Duit se ingenieur het transferium ge weldig. Alleen de weg over het eiland na'ar Renesse mag wat breder worden. Want die rit over dat laatste stukje weg houdt nog het meeste op. De bewaking van het transfe rium is dit jaar verscherpt. Dat heeft al geleid tot meer aanhou dingen. Van Oost vertelt dat wat hem betreft vanaf het ko mende seizoen de parkeerwach ters ook moeten controleren of er mensen illegaal in campers slapen op het transferium of op een van de andere parkeerterrei nen. Voor de politie heeft dat geen prioriteit, zegt hij. De on dernemer vindt echter dat zulke illegale slapers gewoon moeten worden beboet. „Als de politie wegens gebrek aan mankracht geen tijd heeft moeten anderen optreden." Anita de Regt uit Goes maakt al zeven jaar gebruik van het transferium en noemt het gratis parkeerterrein en het gratis na transport 'gewoon ideaal'. Bo vendien is het vervoer in de bus naar hel strand gezellig, vult ze aan. Haar kinderen maken in de bus op weg naar het strand vaak contact met anderen zodat ze, zodra ze op de plaats van be stemming aankomen, al speelka meraadjes hebben. „Mooier kan toch niet." Emile Calon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland doet voor de eerste keer mee aan de lande lijke archievendag die op zater dag 30 oktober wordt gehouden. Op deze dag houden tal van ar chiefdiensten in Nederland open huis. Op Schouwen-Duiveland kun nen bezoekers op die dag in het gemeentearchief aan de achter zijde van het gemeentehuis in Zierikzee de archiefbewaar plaats bezichtigen. Daar zullen onder meer enkele topstukken te zien zijn, zoals het Zierikzeese waarheidboek. Dat is het regis ter waarin de vonnissen van de schepenen staan opgetekend. In de studiezalen van het archief zullen kleine exposities zijn inge richt. Via beeldschermen is de fo tocollectie ter inzage. In de koffiehoek zullen enkele films te zien zijn over Brouwers- (Advertentie) Moonlight Cruises 7 en 14 augustus 2004 www.rederii-diikhuizen.nl haven. Deze films zijn onlangs geschonken door J. van der Wie- j len uit zijn privécollectie. In Zeeland houden verder ook de gemeentearchieven van Goes, Hulst, Vlissingen en het Zeeuws Archief in Middelburg open huis. De landelijke archievendag geldt bovendien als openingsacti viteit voor de Week van de Ge- r schiedenis waaraan ook tal van - andere instellingen als musea, filmhuizen en verenigingen deel- nemen. Het gemeentearchief in Zierik zee is op zaterdag 30 oktober van 10.00 tot 16.00 uur voor be- j langstellenden geopend. (Advertentie) 5CHQENVQDE I DRASTISCH AFGEPRIJSD (Advertentie) Vandaag zaterdag 24 juli Vestiging Bergen op Zoom Mimosastraat 50, 4621 HV Bergen op Zoon Iel. 0164 25 28 80, fax 0164 25 37 12 Tijdens de opnames voor de film Joyride aan een industrie weg in Sluiskil kreeg een pi kant geklede actrice de op dracht te doen alsof ze een lift wilde. Ze streek daarom tij dens de opnames eens sen sueel door haar blonde haar dos en floepte het duimpje om hoog. Vrachtwagens remden af om dit moois eens goed te kunnen bekijken, maar lieten haar desondanks langs de kant van de weg staan. Een passerende wielrenner had ook al geen oog voor de actri ce. Maar dat was logisch: hij had toch geen bagagedrager.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 55