pzc CDA bepleit premie voor koeien in de wei Andere benzine leidt tot startproblemen Celstraffen voor bevuilen Verdonk Jongen (17) opnieuw verdacht van terreur PKK-kopstuk kreeg terecht geen asiel Maatregelen tegen sars schieten volgens inspectie nog tekort Oppositie ziet meer in wijzigen mestbeleid Rechtbank staat verkoop van drank absint weer toe Hogelijk Britse hulp bij bewaken kust Antillen anger werken Roken en bier uit de gratie Populariteit euro daalt Bijzondere plant rukt op Gevolmachtigde minister Antillen Journalisten aangehouden in Dordt /■nonze redactie binnenland [£EUWARDEN - Boeren die hun koeien in de wei laten lo pen, moeten daarvoor een spe ciale premie krijgen. Dat wil de grootste regeringspartij CDA. Volgens Kamerlid Atsma zou de bekostiging van die premie moe- komen uit een deel van de Europese inkomenssteun voor boeren of door de melk een paar renten duurder te maken. Zonder financiële stimulans roor boeren ziet Atsma de boeien uit de wei verdwijnen. Er staan steeds minder runde- i buiten. Onder andere door Europese mestregels houden boeren hun dieren op stal. Ook is het economisch voordeliger om de dieren binnen te houden. Subsidie zou de weidegang daar om moeten stimuleren. Met de opstelling van het CDA is er een meerderheid in de Tweede Kamer die boeren wil stimuleren hun vee buiten te la ten grazen. Ook oppositiepartijen PvdA, SP en GroenLinks willen dat de koeien naar buiten gaan. De par tijen verschillen echter van me ning over de manier waarop dat zou moeten gebeuren. De opposi tiepartijen zien meer in een ver andering van het mestbeleid dan in een extra premie. Volgens boerenorganisatie NL- TO kleven er veel nadelen aan het naar buiten sturen van de koeien en staan over een jaar of tien de meeste koeien binnen. Het mestbeleid vraagt van boe ren om efficiënt om te gaan met mest en voer. Juist op stal is dat goed in de hand te houden. Bo vendien worden bedrijven steeds grootschaliger en zijn gro te aantallen koeien moeilijk el ke dag van en naar de melkstal te bewegen. GPD pagina 4 commentaar van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren het verbod op absint buiten toepas sing gesteld. De Absintwet uit 1909 verbiedt het groene drankje dat de beto verende bijnaam Groene Fee meekreeg. Volgens de rechtbank is de Nederlandse wet ingehaald door Europese regels. Absint mag worden verkocht, zolang de werkzame stof thujon binnen de Europese norm blijft. De Amsterdamse slijter Menno Boorsma had de zaak aange spannen. De Keuringsdienst van Waren nam bij hem in fe bruari vorig jaar een fles absint in beslag. In plaats van de boete van 450 euro te betalen begon de slijter een proefproces. Absint was in de 19e eeuw ra zend populair, maar later ont stond er ook weerstand tegen het groene drankje. De Groene Fee zou leiden tot waanzin. Zo wordt gezegd dat Van Gogh zijn oor afsneed onder invloed van absint. Van de Groene Fee wordt men niet alleen dronken, mensen zouden er ook wonderlij ke dingen door gaan zien. Een Franse dokter ontwikkelde het aan het einde van de 18e eeuw. In de moderne absint zit nog een kleine hoeveelheid thujon. Waarschijnlijk is het alcoholper centage van 50 tot 75 van grote re invloed op de gesteldheid van de drinker.AlVP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De 17-jarige ver dachte van terroristische activi teiten die in Rotterdam is opge pakt, is de scholier die begin 2003 naar Tsjetsjenië afreisde. Dat hebben diverse bronnen be vestigd. Mede naar aanleiding van zijn arrestatie werd twee weken geleden een terreuralarm afgegeven. Het is de tweede keer dat de tie ner wegens terroristische activi teiten wordt opgepakt. Vorig jaar oktober werd hij met vier anderen aangehouden wegens het voorbereiden van een aan slag. Volgens het Openbaar Ministe rie werd met die arrestatie een aanslag voorkomen. Door ge brek aan bewijs moesten de ver dachten binnen twee weken ech ter weer worden vrijgelaten. Gewapende overval Destijds speelde het Schiedam- se belhuis. Internet Phone Cen tre, een rol in de contacten van de verdachten. De huidige eige naar, een 22-jarige Amsterdam mer, is vorige week tot drie jaar cel veroordeeld wegens het ple gen van een gewapende overval op een supermarkt. De 17-jarige zou ook daarin een rol hebben gespeeld. Huiszoeking bij lever de onder meer plattegronden op van potentiële doelwitten voor een aanslag. Daarop besloten de van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Verdonk (Vreemdelingenzaken en Inte gratie) heeft de asielvergunning van PKK-kopstuk Nuriye Kes- bir terecht geweigerd. Dat concludeerde gisteren de Raad van State na de zaak op nieuw onderzocht te hebben. De Raad volgt hiermee grotendeels het oordeel van de rechtbank in Amsterdam eerder dit jaar. Volgens de Raad oordeelde Ver donk terecht dat Kesbir 'kennis had en persoonlijk heeft deelge- ministeries van Justitie en Bin nenlandse Zaken begin deze maand alarm te slaan. Vorig jaar oktober werd in de be zittingen van de scholier een plastic tas gevonden met de in grediënten voor het maken van een explosief. Eén cruciaal be nomen aan oorlogsmisdrijven die door de PKK in Zuid- oost-Turkije zijn gepleegd'. Met de uitspraak is uitlevering van Kesbir aan Turkije een stap dichterbij gekomen. De Hoge Raad bepaalde begin mei dat de vrouw mag worden uitgezet. Het is nu aan minister Donner van Justitie of dat ook gebeurt. Kesbir vecht tegen haar uitleve ring, omdat ze bang is dat ze in Turkije geen eerlijk proces krijgt, wordt gemarteld en voor de rest van haar leven wordt op gesloten. ANP standdeel ontbrak echter. De jongen is geboren in Amster dam, woonde tijdelijk in Den Haag en is onlangs naar Rotter dam verhuisd. De 37-jarige man uit Beek-Ub- bergen die is aangehouden we gens terreurdreiging tegen de Vierdaagse in Nijmegen, is sinds gisteren weer vrij. De rech- ter-commissaris in Arnhem vond dat er te weinig ernstige verdenking tegen de man was om hem voor tien dagen in bewa ring te stellen. Het Openbaar Mi nisterie heeft beroep aangete kend tegen het besluit. De man werd vorige week zater dag aangehouden nadat de poli tie informatie ontving over een ophanden zijnde gewelddadige actie tegen militaire deelnemers aan de Vierdaagse. Het onder zoek leidde tot de aanhouding van twee verdachten: de 37-jan- ge uit Beek-Ubbergen en een 33-jarige Libanees. De laatste zit in vreemdelingen bewaring en wordt het land uit gezet, omdat hij illegaal in Ne derland is. Hij is volgens zijn ad vocaat benaderd een bom te gooien naar wandelende Ameri kaanse militairen. GPD/ANP DEN HAAG - Het ministerie tanDefensie zal mogelijk Britse jjlp inroepen bij de kustbewa- üng en antidrugsoperaties op kNederlandse Antillen en Aru- h Een woordvoerder van het lepartement bevestigt deze mo- gelijkheid. Defensie is genoodzaakt tijde- S;keen noodoplossing te zoeken iffldat de Orion-patrouillevlieg- £gen, die de kustbewaking nu •poeren, per 1 januari worden Rgbezuinigd. fin taak zal worden overgeno- :endoor twee Fokkers 60 van i «luchtmacht. Maar die moeten srst worden verbouwd, en dat t hurt langer dan gedacht. De ertraging is volgens de defen- iewoordvoerder mede het ge- olg van de late parlementaire éandeling van de Orion-ver- oop. lefensie moet daardoor voor in paar maanden op zoek naar n alternatief. ANP Op een biologische boerderij in Kamerik genieten de koeien van de frisse buitenlucht. foto Rick Nederstigt inonze redactie binnenland :j 'EN HAAG - De Wegenwacht ordt de afgelopen drie maan- 11 b overstelpt met hulpvragen a automobilisten met proble- ffl aan de benzine-injectie. «Igens de ANWB hebben de roblemen mogelijk te maken e 4 veranderingen in de samen- telling van de benzine. De gro- oliemaatschappijen onderzoe- ;1 «het probleem. 1 5LVERSUM - Minder dan de dit van de Nederlanders waar- ca Mr ontslag dreigt, is bereid U rader loonsverhoging meer !5 sn per week te werken als hij 13 armee zijn baan kan behou- W ra. Dat blijkt uit een gistera- 3 md bekendgemaakt onderzoek Jjj d Intomart GfK in opdracht j ra RTL Nieuws heeft gehou- ra onder 500 mensen. ANP Uit een telling van de ANWB blijkt dat de afgelopen maanden ruim vier maal zoveel auto's pro blemen vertoonden met starten dan vorig jaar dezelfde periode. Volgens het expertisecentrum van de bond heeft dat mogelijk te maken met veranderingen in de samenstelling van de benzi ne. In bijna alle gevallen ontdekte de ANWB dat de benzine-injec- toren van de auto's 'verkleefd' waren. De wegenwachten zijn daarop geïnstrueerd met een be handelmethode voor het pro bleem: 'loskloppen' van de injec- toren. waarna de bestuurder de auto zelfstandig naar de garage kan rijden. In de garages wordt het pro bleem verschillend aangepakt, variërend van laten doorrijden zonder verder iets te doen tot het vervangen van alle injecto- ren op de cylinders. Volgens de ANWB leek het probleem in alle gevallen opgelost. Geen van de betrokkenen heeft zich later op nieuw gemeld met het euvel. De ANWB is verrast door het verschijnsel, mede omdat alleen het zwavelgehalte van de benzi ne gewijzigd zou zijn. Het zwa velgehalte is per 1 januari van dit jaar verlaagd en zal de ko mende jaren tot 2006 worden ge reduceerd tot nul. „Dat is het enige dat officieel aan de brand stof verandert", zegt Peter Heemskerk van het ANWB ex pertisecentrum. Volgens hem is het echter normaal dat oliemaat schappijen ook veranderingen doorvoeren waarover ze niets melden. „Ze veranderen hun product voortdurend zoals ook andere bedrijven. Dat hangen ze niet al tijd aan de grote klok." De problemen doen zich alleen voor bij benzine en niet bij die sel en lpg. De oliemaatschappijen lieten gisteren weten het verschijnsel te zullen onderzoeken. GPD De Wegenwacht heeft het de afgelopen drie maanden ruim vier keer zoveel automobilisten met hape rende brandstofsystemen geholpen dan in dezelfde periode een jaar geleden. De problemen zouden te maken hebben met de veranderde samenstelling van benzine. foto Paul Neuray/ANP zaterdag 24 juli 2004 AMSTERDAM - Roken en bier drinken raken steeds meer uit de gratie. Van het Nederlands publiek van 15 jaar en ouder oordeelt 93 procent dat roken niet stoer is en drie- kwart vindt bier drinken niet cool. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerde tussenstand van j CoolBrands PublieksVerkiezing onder 5000 mensen. Door de verhoogde maatschappelijke druk om niet te ro- I ken en met mate alcohol te drinken wordt de cafébezoe- I ker die met een biertje en sigaret aan de bar staat, steeds j minder stoer. Vooral vrouwen denken er zo over.ANP BRUSSEL - Van alle eurolanden wekt de munt nergens zoveel onvrede op als in Nederland. In een enquête van de Europese Commissie gaf 39 procent aan negatief te staan tegenover de euro. Een halfjaar geleden was het nog 34 procent. Ook in Duitsland groeit cle tegenstand. Daar is 38 procent ontevreden. Gemiddeld in de twaalf eurolanden reageer de 30 procent negatief. Uit de halfjaarlijkse enquête blijkt verder dat 63 procent van alle Europeanen voorstander is van een Europese grondwet. In Nederland is dat zelfs 70 procent. ANP AMSTERDAM - In het Diemerpark in Amsterdam, langs de oever van het IJmeer is het Doorschijnend Sterren kroos gevonden. In Europa werd de plant nooit eerder zo noordelijk gevonden. Dit kan een aanwijzing zijn voor het oplopen van de temperatuur op aarde. De plant is niet uniek voor Nederland. In 1998 werd ze ook gevonden in het Haringvliet en de Biesbos. Waar schijnlijk hebben watervogels de plant naar Amsterdam gebracht. ANP DEN HAAG - Paul Comenencia is de nieuwe gevolmach tigde minister van de Nederlandse Antillen in Den Haag. De gevolmachtigde minister is een afgevaardigde van het Antilliaanse kabinet en tevens een soort ambassadeur. Hij overlegt wekelijks met het Nederlandse kabinet en de gevolmachtigde minister van Aruba over zaken van het Koninklijk die de overzeese gebiedsdelen aangaan. Comenencia was directeur van de kamer van koophandel van CuraQao. Hij volgt Carel de Haseth op die terugkeert naar de Nederlandse Antillen. GPD DORDRECHT - De politie heeft gisteren drie journalis ten van RTV Dordrecht aangehouden en een paar uur la ter vrijgelaten. Het ging om cameramensen die het onder zoek fümden naar een verdacht pakketje aan de Lombard straat. De politie hield hen aan, omdat ze niet zouden zijn ingegaan op bevelen van agenten. Op last van de officier van justitie is de film van de Dord- tenaars in beslag genomen, meldde een politiewoordvoer der. Hoofdredacteur E. Peereboom van RTV Dordrecht wil de band gaan opeisen: 'het is ons bezit'. De camera mocht wel met de journalisten mee. Overigens bevatte het verdachte pakketje geen explosieven maar vuilnis. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Twee vrouwen die vorige maand minister Ver donk van Vreemdelingenzaken en Integratie besmeurden met ketchup, zijn gisteren voor de rechtbank in Amsterdam veroor deeld tot celstraffen van elf da gen. Verder kregen zij een voor waardelijke straf van een week met een proeftijd van twee jaar. De onvoorwaardelijke straf is gelijk aan de duur van het voor arrest van de vrouwen. De rechter achtte bewezen dat de vrouwen zich schuldig had den gemaakt aan openlijke ge weldpleging en verzet tegen hun aanhouding. De rechter acht ook bewezen dat de vrouw die de minister besmeurde, de kle ding van de bewindsvrouw heeft vernield. De activisten moeten de stome- rijkosten vergoeden. De officier van justitie eiste vier weken ge vangenisstraf tegen het duo, waarvan twee weken voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar. Hij zei dat de rechter een duidelijk signaal moet afge ven aan de samenleving. „Dit kun je niet meer zien als een lu dieke actie na de moord op Pim Fortuyn. We moeten de tendens veranderen dat het normaal is om geweld te gebruiken tegen een publiek persoon waar je van mening mee verschilt," zei offi cier van justitie A. van Dam tij dens de zitting. De verdachten waren niet in de rechtbank aanwezig, omdat zij het 'allemaal wel genoeg vin den' lieten advocaten Jansen en Pestman weten. Zij begrepen niet dat er zoveel commotie om een beetje ketchup is ontstaan. „De vrouwen worden als staats gevaarlijke monsters neerge zet," zei Jansen. Pestman viel tijdens de zitting over de wijze waarop leden van de Tweede Kamer zich bemoei den met de zaak. „Er wordt een debat gevoerd over een zaak die nog in behandeling is. Daarbij worden uitspraken gedaan die een eerlijk proces kunnen beïn vloeden." Pestman zei dat er hierdoor geen eerlijk proces meer moge lijk is en vroeg de rechter het Openbaar Ministerie niet ont vankelijk te verklaren. De poli tierechter achtte dit niet noodza kelijk. De advocaten pleitten voor vrijspraak en overleggen nog of zij hoger beroep zullen aantekenen. ANP door Remko Tanis DEN HAAG - Nederland heeft nog te weinig maatregelen geno men om een grootschalige uit braak van de longziekte sars het hoofd te bieden. Dat stelt de Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ). Sinds december vorig jaar bestaat er een draaiboek om een grote uit braak van het dodelijke virus on der controle te krijgen. Het mi nisterie van Volksgezondheid heeft echter nog niet alle lande lijke afspraken gemaakt die no dig zijn om dit draaiboek uit te kunnen voeren. De IGZ is kritisch over de pa raatheid van artsen en verpleeg kundigen van GGD's buiten kan tooruren. Bij een mogelijk geval van sars zou een arts 'binnen enkele uren na de eerste melding' vast moe ten kunnen stellen of er inder daad sprake is van een besmet ting. Dat is nu nog niet het ge val. Bij zestien van de veertig GGD's in Nederland weten per soneelsleden niet goed hoe ze zichzelf moet beschermen tegen besmetting als ze met een sars- patiënt te maken krijgen. Volgens de IGZ is de kans op een sars-epidemie in het najaar het grootst. Dat is voor de in spectie reden om juist nu de knelpunten van de bestrijding in kaart te brengen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3