Door berg en dal PZC Reis boeken Apenjatten zaterdag 24 juli 2004 W15 mee. Uit de voorraadkamer haalt Andreas voor het hele gezelschap alu minium wandelstokken, een wat over dreven maatregel zo lijkt ons. We gaan op wég. Het zonnetje schijnt. Aan de linkerkant van het pad is het weelderig groen door de bomen en de grasvelden waarin hier en daar kleuri ge plantjes de kop opsteken. Ietwat laat, maar dat komt door het koude voorjaar. Rechts van ons rijzen steile en kale rotswanden op met op wat gro tere hoogte plakkaten sneeuw in de plooien van de rotsen. Andreas leidt de groep, ferm stappend met zijn aluminium wandelstokken. Af en toe staat hij stil om de wande laars enige uitleg te verstrekken. Hij vertelt over de ontstaangeschiedenis van het Karwendel, een lesje geologie dus, en wat er zoal aan flora en fauna te zien is. Althans, dat nemen we aan, want de pogingen van Andreas om Hoog-Duits te praten verandert vaak al na enkele zinnen in een wat vaag Tiro- ler dialect. Onverstaanbaar dus. Felix, een kruising tussen een Berner Sennen en een Tsjechische wolfshond, wandelt doodgemoedereerd dan weer voor in de groep en dan weer achter aan, hier en daar een plasje achterla tend. Het is een mooie, goed verzorgde hond met een glanzende vacht. En ons respect voor Felix stijgt tot grote hoog te als we horen van Andreas dat Felix al een stuk of twaalf mensen het leven heeft gered. Want Andreas en Felix zijn getraind in het respectievelijk red den en opsporen van slachtoffers van aardbevingen en lawines. Ze verrich ten niet alleen reddingswerkzaamhe- Berggids Andreas gaat niet op pad zonder wandelstokken en zijn trouwe viervoeter Felix. den in Tirol, maar worden ook regelma tig uitgezonden naar aardbevingsgebie- den zoals Turkije. Hut in zicht De wandeltocht loopt van vallei naar vallei, over bergruggen. Dat betekent ook afdalen. In dit geval gaat de afda ling over een smal pad bedekt met steentjes. De wandelstokken blijken goed van pas te komen. Af en toe lijkt de afdaling op skiën zonder sneeuw op bergschoenen. De wandelstokken hel pen om het evenwicht te hervinden. Na een dik halfuur komen we aan in de vallei waar we een verfrissende dronk nemen uit een riviertje met fris, koud en snelstromend water. Verder lopend legt Andreas uit dat het Het afdalen in de bergen lijkt soms op skiën zonder sneeuw weer in de bergen snel kan omslaan en dat hij er daarom streng op toeziet dat de wandelaars met goede spullen op weg gaan. Want in korte broek en T-shirt vertrekken in een warm schij nend zonnetje is prima, maar als in de bergen regen en donder toeslaan is re genkleding een absolute noodzaak. We klimmen de vallei uit. Ondanks de sluierbewolking die de zon af en toe be- -3PP"" Laaghangende wolken in het Karwendelgebergte kondi gen de regen reeds aan. De 33 Tiroler Wanderhotels bieden wandelaars en HMj mountainbikers alle informatie over de sportieve bezig- heden in het gebied. Het is mogelijk de bagage van hotel naar hotel te laten vervoeren. De wandelgids van het hotel geeft informatie, zodat de tochten ook indi vidueel te lopen zijn. In de bergen kan men berghutten overnach ten. De Tirol Tourist Board heeft een gratis Wandel Wegwijzer met on der meer een overzicht van contactadressen, hutten waar over nacht kan worden en praktische tips. Daarnaast biedt de Wandel Wegwijzer informatie over de routes en wandelmogelijkheden. De brochure is in verschillende talen verkrijgbaar bij Tirol Info, tel. 0043-512 72 72, e-mail info@tirol.at. Tips voor wandelroutes en -arrangementen staan op www.wandern.tirol.at. Algemene informatie: Oostenrijks Toeristenbureau, Postbus 94285,1090 GG Amsterdam, tel. 020-468 47 93, www.austria.info/nl. dekt, is onze huid klam van het zweet en zijn we blij met elk verkoelend bries je. Na de vermoeiende klim naderen we de Falkenhütte op 1856 meter hoog te. Ongeveer dezelfde hoogte waarop we vijf uur eerder onze tocht waren be gonnen. De Falkenhütte is meer dan een hut. Het is een vrij groot stenen gebouw, in de jaren twintig van de vorige eeuw ge bouwd. De beheerder verzorgt maaltij den en biedt ovemachtingsmogelijkhe- den. Het uitzicht op de omringende ber gen, hier en daar bedekt met sneeuw, is prachtig. De indrukwekkende na tuur benadrukt de totale verlatenheid. In ruim een half uur drinken we ons drankje en eten een bord soep of een Apfelstrudel. In die korte tijd slaat het weer dramatisch snel om. Als we bui ten komen dondert het in de verte en begint het te regenen. Andreas besluit de weg naar onze eindbestemming in te korten. In plaats van de ruim twee um- durende route kiest hij voor die van drie kwartier. Het is maar goed ook. De regen verandert snel van wat gedruppel in een striemende regen. Door het glad worden van het pad is de afdaling nu wat riskanter, maar we be reiken zonder problemen het dal waar een busje ons naar Alpengasthof Eng brengt. Naar de warme maaltijd en een hete sauna. En naar de eigenaars van het hotel, Max Kofier en zijn echtgeno te. Zij verwelkomen ons geheel gehuld in traditionele kledij. Tja, Tirol blijft wel Tirol. Air Berlin met nieuwe routes Air Berlin vliegt vanaf 1 november ook op Lis sabon, Porto, Bilbao, Murcia en op Palma de Mallorca. Vanaf dan zijn in de winter twaalf Duitse luchthavens dagelijks met Mallorca verbonden, onder meer vanaf Dortmund, Düs- seldorf, Keulen en Münster/Osnabrück. Klachten over Bulgarije De ANWB heeft de afgelopen jaren tientallen klachten ontvangen van toeristen die door Bulgarije reisden en moesten betalen voor niet-gepleegde verkeersovertredingen en voor het passeren van de grens. De Bulgaarse overheid heeft maatregelen genomen tegen deze praktijken. Wie toch nog problemen on dervindt, kan een schriftelijke klacht indie nen. In ernstige gevallen kan worden gebeld naar: (02) 982 33 08 of (02) 982 33 73 (ma - vrij van 8.30 uur tot 18.00 uur en (02) 983 18 65 (24 uurshulp bij problemen aan de grens). Adres Nederlandse ambassade: 15 Oborishte street, 1504 Sofia, tel. +3592 81 60 300. Door JOOST SIJTSM A Het klinkt zo oubollig, Tirol vakantieland. Vooral de ouderen onder ons bezoe ken Oostenrijks Tirol om onder het genot van een wijntje of bier- ije op het lokale marktplein te luiste ren naar het optreden van een orkest Jat Tiroler liedjes ten gehore brengt. En dan de kledij. Korte lederen broek jes met hoedje, voor de mannen, en jurkjes die de borstenpartij omhoog ituvven, voor de dames uiteraard. Een en al lieflijkheid en truttigheid, toch? Misschien. Maar hoe komt het dan dat in Tirol vijftien helikopters paraat itaan om skiërs en bergwandelaars - vooral in het winterseizoen - uit de ber- ;en te redden? Dat komt omdat Tirol niet alleen een prima vakantieland is voor degenen die willen ontspannen op dorpspleintjes, maar ook een ideaal gebied is voor de sportievelingen on derons die van trektochten door de ber gen houden. Zowel te voet als met de mountainbike. De belangstelling voor bergwandelen is de laatste jaren enorm toegenomen. Toch is het winterseizoen in Oosten rijks Tirol drukker dan het zomersei zoen, wat af te lezen valt aan de hotel- prijzen. Om meer wandelaars en fiet sers naar Tirol te lokken werken 33 ho- tels samen in de Tiroler Wanderhotels. De hotels hebben eisen vastgesteld waaraan een 'wandelhotel' moet vol doen. Eén van die eisen is dat elk hotel ren eigen wandelgids in dienst heeft. itokken gaan mee Hotel Der Leutascherhof in Leutasch is zo n hotel. Andreas begeleidt de wan delgasten in het Karwendel, een berg rug in de Oostenrijkse Alpen even ten noorden van Innsbruck. Andreas neemt zijn werk serieus. Voor we ver trekken inspecteert hij de uitrusting •an de wandelaars. Hij kijkt of ze regen kleding bij zich hebben en of de schoe nen in orde zijn. De niet goed voorbe reide wandelaar wordt voorzien van de luiste spullen uit de voorraad van het hotel. Want dat is ook een voordeel •an een 'wandelhotel', de gast kan schoenen, regenkleding en andere wandelbenodigdheden lenen en krijgt dan ook nog eens een lunchpakket Athene, uitgeverij ANWB, €6,25, ISBN 90-18-01914-3, www.anwb.nl. Toeren door Zuid-Afrika Van de verre be stemmingen is Zuid-Afrika al sinds jaar en dag een van de populairste. Geen wonder dat acteur/ schrijver Dolf de Vries (foto) er in zijn serie 'in een rugzak' aandacht aan besteed. Alleen is het zo'n lij vig boek gewor den (bijna 400 pagina's en een harde kaft), dat het bijna niet meer in een rugzak past De Vries en zijn echt genote doorkruisten in ruim drie maanden per camper dit grote land. Ze verbaasden zich soms over de grote tegenstellingen die tien jaar nadat de apartheid officieel werd afge-. schaft, nog steeds bestaan. Zuid-Afrika in een rugzak is niet zozeer een reisgids, maar meer een boek over de ontmoetingen met bewo ners van dit immense land. Via hun verhalen maakt Dolf de Vries de lezer op boeiende wij ze deelgenoot van zijn eigen ervaringen en ge voelens. Zuid-Afrika in een rugzak, Dolf de Vries, uitgeverij Van Reemst/Umeboek, €17,90, ISBN 90-410-2323-2. ALICE PLEKKENPOL Tirol is de truttigheid al lang voorbij. Het is maar wat je er als toerist zelf wilt zien: Lederhosen en Dirndls, of bergen die uitnodigen tot een sportieve tocht. Prima vertrekpunt is een speciaal 'wandelhotel'. Het oude Nederlands-Indië ken ik alleen uit de gloedrijke ver halen van mensen die er zijn opgegroeid. En van foto's en schokkerige zwart-wit amateurfilmpjes. Misschien is mijn voorstelling van die tijd wat te romantisch, maar in het noor den van Sri Lanka kwam ik op een plek terecht waarvan dacht: zo moet het ge weest zijn. Daar, vlakbij de ruines van de had Anuradhapura, staat een in kolonia- le stijl opgetrokken, grotendeels houten gebouw. De Engelsen hebben het in 1907 gebouwd als The Grand Hotel en het tieet nu Tissawewa Rest House. De keuken en het restaurant zijn bene tien, de 25 kamers liggen op de eerste terdieping. Sinds het begin van de 20e #uw Ujkt er niets meer veranderd. Op tie brede, overdekte veranda's staan ouderwetse rieten stoelen en houten tustbedden. Een in een witte tuniek ge- dede ober brengt je een kan ijsgekoelde ^monade, gemaakt van versgeperste ci- hoenen. to westerse ogen is de inrichting van het °otel hier en daar hard aan vernieuwing ti*. maar je zou de mensen die er wer- <en geen recht doen door de sfeer als Vergane glorie' te betitelen. Met de be- Door DIRK MULDER perkte middelen die beschikbaar zijn, proberen ze dit monument in stand te houden. Het pronkstuk in mijn kamer was een koperen hemelbed met een klamboe. In Sri Lanka slaap je nooit helemaal alleen. In de tropennacht hoorde ik, behalve het zoemen van een muskiet die een in gang zocht, af en toe ritselgeluiden. Het kon een gekko zijn of een spitsmuis, beestjes die verder het beste met je voor hebben. En buiten krijsten de apen. Brutale apen. Als de keukenploeg met de lunch of het avondeten begon, werd er geregeld met een ouderwets geweer een losse flodder afgeschoten om de watervlugge voedsel- dieven te verdrijven. Tussendoor hielden die apen de gasten goed in gaten. Ons reisgezelschap bestond uit drie perso nen. Paul, een stevig gebouwde vriend, José, zijn vrouw, en ik. Als ik of José ons op de veranda vertoonden, kwamen de apen ons bekijken. Vaak gingen ze op het witgeschilderde balkonhekwerk zit ten. Vooral rond theetijd konden ze htm priemende oogjes nauwelijks van de schaal met cake afhouden. Onopvallend fluitend, maar dan op z'n aaps, kropen ze steeds dichterbij. Soms werden ze zo opdringerig datje ze weg moest jagen. Maar als José en ik dat probeerden, wer den we vierkant uitgelachen en lieten ze hun blikkerende tanden zien. Als je niet oppaste kon je een tik of een beet krij gen. Die apen begrepen precies hoe het zat in ons gezelschap. Dus riepen we de grote Paul, die net onder de douche stond. Druipend, gehuld in een handdoek, be trad hij de veranda. Hij hoefde geen woord te zeggen en geen gebaar te ma ken. Enkel zijn aanwezigheid was vol doende. Gillend stoven de apen uiteen en zochten hun toevlucht in de bomen. Ze hadden slechts respect voor het alfa mannetje in ons groepje. Beestachtige records De Olympische Spelen begin nen binnenkort. Dierenrijk Eu ropa in Mierlo besteedt daarom aandacht aan sportieve presta ties van dieren van ons eigen continent. Tot en met 5 septem ber hebben de 'Eurolympics' plaats. Dagelijks zijn er voeder presentaties waarbij uitleg wordt gegeven over de records die dieren vestigen. Ook is er een speciale speurtocht en kun nen kinderen zich 'meten' met dieren, bijvoorbeeld in de 'Eu rolympics verspringbak'. Meer informatie: tel. 0492-66 82 40, www.dierenrijkeuropa.nl. Varend corso in Westland 'Summer Songs' is het thema van de zevende aflevering van het Varend Corso Westland. Naar verwachting zullen ruim 200.000 bezoekers gemeten tij dens de vlootschouw op 30 juli in Maasland en op 31 juli en 1 augustus langs de wateren van het Westland, Den Haag, Mid den-Delfland en Delft. Tiental len historische vaartuigen, vaak kleurrijk versierd, varen dan voorbij. Muzikanten en fi guranten spelen op feeëriek op getuigde platte veilingschui ten, zeilende 'Westlanders', sloepen en opduwers zijn ver sierd met de mooiste bloemen, groenten en planten uit de Westlandse kassen. Het evene ment is gratis toegankelijk. Bij alle plaatselijke VW's liggen folders met de route en door komsttijden. Meer informatie: VW Naaldwijk, tel. 0174 -61 00 31, www.varendcorso.nl. Dage Afrika Voor een dagje Afrika hoefje niet ver te reizen. In Safari Beekse Bergen te Hilvarenbeek is in juli en augustus extra veel 'Afrika' te beleven. De groep La Troupe Lenga verzorgt dage lijks, met uitzondering van FOTO GPD De koning der dieren heeft niets te zoeken op de Eurolym pics, wel op een dagje Afrika. maandag, optredens in het park. Er zijn voederpresenta ties bij onder meer de mara- boes, stokstaartjes, hyena's, wil de honden en olifanten. Een gids vertelt hierbij allerlei leu ke wetenswaardigheden. En dan zijn er nog de gebruikelij ke safari's per bus, met de ei gen auto of te voet. Meer infor matie: tel. 0900-233 57 32, www.beekseberqen.nl. Spelen in Athene De Olympische BrWBB Spelen naderen B^P B nu met rasse T—1 V4* schreden. In de ^^AB reisgidsenreeks pBB^^l^^^TBBB 'ANWB extra' wordt daar han- £-l|r digop inge- formatie over de neembare grote y kaart. Daar komtdeAthe- grote ne-gangerdeze kaart zomer een flink eind mee, zou je denken. Helaas blijkt bij nadere lezing dat de extra informatie over de Spelen vooral Spelen uit een (ver) verleden betreft. Geen tips hoe nog aan toegangskaarten te komen, waar wat gebeurt en wat de beste plek is langs de route van de marathon. Een gemiste kans.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39