PZC li Misdaad loont in Vraag antwoord Michelinkaarten begrip voor autotoerist Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail: redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770 Nationaal: 020-4562500 zaterdag 24 juli 2004 Reizen Uitgaanstip Maximaal duizend wandelaars lopen van maandag 26 tot za terdag 31 juli de 46-ste Strandödaagse, van Hoek van Holland naar Den Helder. De finish is zaterdag tussen 12.00 en 14.00 uur. Meer informa tie: tel. 0223 634485, www.strand6daaqse.nl. Ongedierte ongein We denken er liever niet aan, maar mieren of muggen kunnen Z- een vakantie behoorlijk versto- ren. En vliegen bij de maaltijd bederft snel de eetlust, terwijl kwallen in het water voor da- .- genlange ergernis kunnen zor- gen. Welk beest kan uw vakantie echt verstieren? Stem mee in de Vakantievraag van de Week. Ga naar de website van deze krant en klik op de ru briek Reizen 18% Zon voor 'n prikkie Vorige week vroegen wij u wat voor u bepalen is bij het boeken van een last- minutereis. Zon is belangrijk, maar we gaan niet naar elke willekeurige zonbestemming. Meer dan de helft geeft aan dat het vooral goedkoop moet zijn. De bestemming doet er minder toe. Uitslag: De lage prijs 51% Een zonnige bestemming 27% All-in reis O De korte vliegreis Ik zag iemand op de fiets met een navigatiesysteem, geven die ook fietspaden aan? Cherry Schrijvers van Zenden, hoofd klanten service Engin van ANWB: 'Het Engin 4 naviga tiesysteem is na uitbreiding draadloos te ge bruiken, zodat ook wandelaars en fietsers er iets aan hebben. Ik heb het wel eens gepro beerd tijdens een stadswandeling en dat gaat prima. Kom je buiten de stad dan wordt het las tiger. Omdat navigatiesystemen zijn gemaakt voor auto's zijn geen wandel- of fietspaden op genomen. Je kunt wel aangeven datje een rou te wilt volgen die niet over snelwegen of N-we- gen gaat maar dan nog kom je op wegen waar ook auto's komen. Voorlopig komt er geen na vigatiesysteem speciaal voor wandelaars of fiet sers. Een geschreven wandel- of fietskaart of een reisgids blijft daarom de beste keus. Daar zijn er massa's van en anders dan in een auto heb je te voet of te fiets alle tijd om even stil te staan om te kijken waar je naar toe moet.' Heeft u ook een vraag? Mail naar vraaqenantwoord@weqener.nl. Voor meer vragen en antwoorden: ga naar de web site van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Trouwen op Aruba Aruba biedt stellen met trouwplannen de hel pende hand op internet. Op de website bridal.aruba.com kun je stap voor stap de bruiloft op het eiland doornemen en keuzes maken uit een groot aanbod aan ac commodaties, diners, vervoer en activiteiten zoals een snorkelcruise. De site is ook via www.aruba.com te bereiken. Zo'n beetje op hetzelfde moment dat in ons land de eerste automobiel puffend door de steegjes pruttelt, komt de Franse bandenfabrikant Michelin in eigen land reeds uit met een heuse wegen kaart. In 47 velletjes wordt de weggebruiker verteld waar de klinkers heen gaan. We schrijven 1910. Vijftien jaar daarvoor hebben Edouard en André Miche lin een luchtband ontwikkeld, die in 1895, gemonteerd onder een auto, met succes de wedstrijd Parijs-Bor deaux-Parijs rijdt. De broers zelf achter het stuur. Het blijkt het begin van een wereldimperium. Om het autoge bruik, en natuurlijk ook de verkoop van banden, te sti muleren komen de broers al in 1900 met een gidsje. Op lage: 35.000 exemplaren. In een kleine 400 pagina's krijgen automobilisten en mo torfietsers op zakformaat bondige informatie over waar ze kunnen tanken, waar kleine of grote reparaties kun nen worden uitgevoerd, ja zelfs adressen van smederijen worden genoemd, voor het geval je een as moet laten las sen, en waar je in driesterren hotels kunt overnachten. En de automobilist leest doe-het-zelf tips en welk gereed schap hij moet meenemen. Zet dat eens af tegen de aller nieuwste poot: ViaMichelin, de digitale wegeninfor- mant. Maar de gidsjes zijn ook en vooral bedoeld als een prachtig marketinginstrument, een begrip dat toen ove rigens nog moest worden uitgevonden. Want als vanzelf sprekend staan in die eerste rode Michelingids zeer over zichtelijk de depots vermeld waar het Franse rubber ge kocht kan worden. De gidsjes zijn de eerste jaren gratis, totdat Edouard ziet dat het boekje ergens onder een wan kele tafelpoot terecht komt. Dan is het uit met de pret. voortaan moeten er harde franken voor betaald worden. De Michelingidsen en -kaarten zijn ruim een eeuw later een begrip geworden, tientallen naties inmiddels zijn door de Fransoos informatief onder handen genomen en elk jaar volgt wel een nieuw land. Zo komen de komende jaren de voormalige Russische staten en Oost-Europese landen in nieuwe series aan bod. Democratie levert werk op. Toch valt de boekenkast vol gidsen en kaarten in het niet bij de bandenactiviteiten van het familiebedrijf. In geldelijke zin maken de activiteiten van de sectie 'reisuit- gaven' nog niet één procent uit van de jaaromzet van het concern, 15,4 miljard euro. Een kijkje op de afdeling cartografie op het hoofdkan toor van deze afdeling in hartje Parijs, onder de rook van Napoleons laatste rustplaats, levert een tweede verras sing op. Eigenlijk drie. Wie denkt dat deze afdeling de aanblik biedt van een drukke werkplaats vol noeste handwerkers, bureaus vol bekraste kaarten en wanden met foto's, heeft het mis. Ook hier heeft de computer z'n intrede gedaan en 'muizen' medewerkers achter him pc door computerprogramma's. Die natuurlijk wel speciaal voor Michelin zijn ontwikkeld en waar nieuwelingen in eigen klasjes les in krijgen. Maar helemaal gedigitaliseerd is het proces niet. We zijn getuige van een update van de kaart van Noord-Neder- Een update van de kaart van Noord-Nederland. Foto GPD land, die overigens vermoedelijk pas in 2006 uitkomt. Aan de hand van een officiële bouwtekening van Rijkswa terstaat wordt met de hand het nieuwe tracé van de verlengde A5 tussen de A9 en A4 bij Schiphol op de be staande kaart ingetekend en vervolgens pas in de compu ter ingevoerd. Niks geen cdtje, niks geen inscannen. 'Dat heeft geen zin', zegt het hoofd van de afdeling mevrouw Myriam Mo reno, 'want meestal zijn dat soort tekeningen op een an dere schaal dan wij nodig hebben.' Rest dus het hand werk, dat overigens nog een zeer a-digitaal vervolg krijgt. 'Voordat de update wordt afgesloten, gaan we ter plekke kijken of de weg er ook daadwerkelijk ligt en open is.' Derde verrassing is het ontbreken van satellietfoto's. Mi chelin werkt voor het maken van kaarten wel met GPS- coördinaten, foto's van de aarde uit de ruimte worden weinig gebruikt. 'Voor wegenkaarten geven die foto's veel te veel overbodige informatie. Dat moeten we alle maal weer weghalen. Alleen voor stadsplattegronden ge bruiken we satellietbeelden.' In de catacomben van het kantoor is een heus museum pje ingericht waar in het kort de levensloop van gidsen en kaarten wordt verteld. We zien er een replica van de paddestoel die Michelin in de jaren twintig plaatste (mis schien wel afgekeken van de ANWB die er in 1919 mee kwam?) en de eerste bewegwijzeringplaatjes en wegnum- merpaaltjes. Een idee van de Fransen. Zoals ze ook be dacht hebben, en nog steeds consequent uitvoeren, op hun kaarten de wegen rood, geel of wit te kleuren, in af- lopende volgorde van berijdbaarheid. Boven in de hal lacht een gerestylde Bibendum ons toe. De wereldwijd be kende bandenpop. 'Er moet gedronken worden', luidt vrij vertaald de naam van het beroemde logo. Maar dan doen we na de autorit. In een hotel uit de gids. GERARD CHEL Het museum in Parijs is niet voor individuele toeristen toeganke lijk, wel voor groepen van 15 tot 25 personen die zich van tevo ren melden bij het Conservatoire in Clermont-Ferrand, Rue Montlosier 44, tel. 0033-473 30 42 21Gratis entree Michelin heeft twee winkels waar Bibendum-artikelen te koop zijn in Clermont-Ferrand aan de Place de la Victoire 2, geopend maandag 14.00-19.00 uur en dinsdag tot en met zaterdag 10 00-19.00 uur, en in Parijs aan de Avenue de l'Opéra 14, geo pend maandag 13.00-19.00 uur, dinsdag tot en met zaterdag 10 00-19.00 uur. Bestuurders, toeristische instellingen en bewoners van elke willekeurige plaats huiveren ervan: een reeks moorden en aanslagen in hun stad. Behalve in Brugge. De romantische toeristenstad vaart wel bij bloed, messteken en explosieven. Althans, in fictieve zin. Doof RAYMOND DE FREL De politieserie Aspe, de Vlaamse collega van Baan- tjer op RTL 4, heeft Brugge een flinke toeristische im puls gegeven. Nieuwsgierig naar alle plekken uit de televisiereeks en boe ken van Pieter Aspe? Een heuse Aspe-wandeling biedt uitkomst. [ge was tien maanden lang het de cor voor de verfilming van tien thril lers van Pieter Aspe, pseudoniem voor Pierre Aspeslag. De serie sloeg aan in Vlaanderen, net als Baantjer overigens. Daarna zag toeristisch Brugge, wellicht in navolging van Gent dat goed scoort met 'Flikken', haar kans schoon om al les wat met Aspe te maken heeft een toeristische vertaling te geven. En om zonaast de jaarlijkse drie miljoen toe risten nog meer mensen naar Brugge te lokken voor een (meerdaags) be zoek. De Vlamingen zijn inmiddels ge wonnen. Nu de serie in Nederland wordt uitgezonden, wordt de aandacht naar de noorderburen verlegd. En dus wandelen we in het bijzijn van Aspe en de acteurs Herbert Flack (in de serie hoofdinspecteur Pieter van In), Francesca Vanthielen (subsituut-ofïi- cier Hannelore Martens) en Lucas Van Den Eynde (Guido Versavel) over de ka rakteristieke klinkers van Brugge. Ove rigens, vooropgesteld: de acteurs zijn geen vast onderdeel van de ASPEcten van Brugge-route en Aspe treedt nor maal gesproken helemaal niet op als gids. Wandelen door Brugge moet u zelf doen. Met behulp van een folder. Heilig Bloed De 'misdaadtrip' begint op de Burg, in de hoek bij de Heiüge Bloed-basiliek. Een dubbelkapel, met beneden de ro- maanse Sint Basiliuskapel (1139-1149) en op de bovenetage de kapel in goti sche bouwstijl, waar de relikwie van het Heilig Bloed elke vrijdag wordt ver eerd. Link met Aspe? Hij heeft hier Spannend slapen Centrum Brugge Markt» Burg Naast de wandelroute AS- f"-Jgk, Y. V - PEcten van Brugge kunnen Simon Aspe-liefhebbers hun hart Stevin- Koningin ophalen In verschillende plein Astridpark Brugse hotels. Zij bieden complete Aspe-verblijfsar- rangementen aan, per adres vernoemd naar één van de boeken van Pieter Aspe. Alle hotels voorzien Brugge hun gasten van een ®Wijngaardplein Aspe-wandelroute, een Du- vel-geschenkenpakket en een voordeelbon voor een Aspe-boek Een overzicht van de mogelijkheden De Midasmoorden: één overnachting in hotel Due de Bourgogne, inclusief bezoek aan het Belfort en Guido Gezelle museum, 105 voor twee personen. Dood tij. twee nachten in hotel Leeuwebrug- ghe, inclusief rondrit per minibus en bezoek aan Seafront, 95 voor twee personen. Vierkant van de wraakéén overnachting in Parkhotel of hotel Die Swaene, inclusief bezoek aan Dia mantmuseum 85 in het Parkhotel, 95 in Die Swaene voor twee personen. De vijfde macht één overnachting in hotel Crowne Plaza, inclusief brunch in Tudor-kasteel, 105 voor twee personen. Zoenofferéén nacht in Oud Huis Amsterdam, inclusief bezoek aan het Groenmge museum, 85 voor twee personen. Dertienéén overnachting in hotel Jan Brito, inclusief bezoek aan Diamantmu seum, 85 voor twee personen. Meer informatie: Bureau Toerisme Brugge, tel. 0032-50 44 86 21www.bruqqe.be Toerisme Vlaanderen en Brussel, Koninginnegracht 86, 2514 AJ Den Haag, tel. 070-416 81 10, www.toerisme-vlaanderen.nl Uitgebreide informatie over auteur Pieter Aspe op www.aspe.be De serie Aspe is elke vrijdagavond om 20.30 uur op RTL4. Aspe te maken heeft, is in de route ver werkt. Een kleine passage, een summie re vermelding in één van de boeken, het is genoeg om tijdens de wandeling te worden aangestipt. Zo staat volgens Hannelore Martens in café-restaurant In den Wittenkop aan de Sint Jacob- straat staartvis op het menu (uit De kin deren van Chronos), brengt Van In na een ruzie met Hannelore een nachtje door in hotel Leeuwenbrug (uit Dood tij) en wordt bij het passeren van de Graauwwerkersstraat nog even herin nerd aan het feit dat Van In hier zijn eerste zandkasteel had gebouwd (uit Dood tij). In diezelfde straat was Hanne lore hopeloos naar Van In op zoek in het tapas- en bluescafé Vino Vino (uit 13). Met dit soort wetenswaardigheden gaat het door tot aan de Breydelstraat, het kantwalhalla van Brugge. Terug bij de Burg is de truc van het Bureau voor Toerisme voorbij: de mooiste plekjes van Brugge zijn weer bezocht. Met dank aan moord, complotten en loeien de sirenes. meer dan elf jaar gewoond en (als con ciërge) gewerkt. Zijn vroegere stulpje is bereikbaar via Ter Steeghere, dat de verbinding vormt tussen de Burg en de Wollestraat. Via de Vismarkt, waar van dinsdag tot en met zaterdag verse vis wordt verhan deld én een Duitser werd vermoord in het boek De Midasmoorden, leidt de route naar het Astridpark. Daar ligt l'Estaminet, het stamcafé van hoofdinspecteur Van In. Hier giet hij zich meer dan eens vol met Duvel, zijn favo riete speciaal- bier. Althans, in de boeken. Om technische rede nen werd voor de opnames van de tv-serie uitge weken naar café Vlissinghe sinds 1515 en daarmee de oudste herberg van Brugge - aan de Blekersstraat in de Sint Anna- wijk. Overigens, Duvel mag zo langza merhand aan een standbeeld voor Aspe gaan denken. Dankzij de politiese rie steeg de omzet van het biermerk in Vlaanderen met elf procent. En dat is wellicht nog niet de limiet. Een nieuwe Aspe-serie wordt voorbe reid, al heeft Pieter Aspe nog lang niet genoeg materiaal voor tien nieuwe afle veringen. 'Gemiddeld produceer ik twee boeken per jaar', vertelt de au teur. Aspe draaft trouwens in iedere af levering zelf even op in een bijrolletje. 'Dat idee is ontstaan tussen pot en pint', legt hij uit. De wandeling gaat verder via de Rozen- hoedkaai en het Huidenvettersplein naar het Guido Gezelleplein. Daar prijkt het standbeeld van Brugges be kendste dichter (1830-1899). Vlakbij is ook de Onze Lieve Vrouwekerk (13e-15e eeuw), waar de witmarmeren Madonna met kind van meesterkunste- naar Michelangelo dagelijks voor een flinke toeristenstroom zorgt. Even ver derop ligt het congrescentrum Oud Sint-Jan, dat vroeger dienst deed als zie kenhuis. 'We hadden daar een leeg staande vleugel ingericht als politiekan toor, maar daar is nu natuurlijk niets meer van te zien', licht Fran cesca Vanthie len toe. Huis met een ziel Ook op het Wijn gaardplein, een lieflijk pleintje aan het Minne water, werd bijna dagelijks gefilmd. In de schaduw van het Begijnhof uit 1245 woont Van In. Hier gaan boek en beeld op nieuw hun eigen weg. In de boeken huist de hoofdinspecteur namelijk in een vijftiende eeuws huisje aan de Vet te Vispoort, een steegje waar Aspe van zijn tweede tot negentiende zelf woon de. Herbert Flack (Pieter van In): 'Veel le zers waren nogal geshockeerd door de keuze voor een andere locatie, maar het was echt niet mogelijk om in dit steegje met een crew van veertig man te werken. Maar eigenlijk is huis num mer zes aan de Vette Vispoort dé plek. Een woning waarin alles kraakt, een huis met een ziel.' Aspe: 'In de Vette Vispoort staan voornamelijk godshuis jes. Kleine, middeleeuwse woningen, die in opdracht van de rijken zijn ge bouwd. De armen mochten hier gratis wonen, nadat ze waren uitgebuit.' Al les wat ook maar een klein beetje met Aspe in Brugge. Commissaris Pieter van In (links) drinkt samen met schrijver Pieter Aspe een Duveltje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37