Je moet kunnen chillen Wil Zomervakantie Buurjongens bespieden Ik ga lekker niksen Met ouders naar Rhodos Gitaarbandjes debuteren Nellie McKay is fris Surfen bij Neeltje Jans Werken en dan feesten zaterdag 24 juli 2004 Er zijn honderden hang plekken in Zeeland. Schoolpleinen, bruggen, banken en speeltuintjes zijn favoriet. Hangen tegen een muur, beschut achter wat bomen of op de boulevard. Alles kan. Deze week de laatste aflevering uit een se rie van acht: hangen op de Goese Markt. Op de Grote Markt in Goes zijn twee groepjes te vin den. Een groepje aan de ene kant en een groepje aan de ande re kant van de Markt. De man nen op de foto staan er bijna el ke dag. Meestal vroeg in de mid dag, en dan om een uurtje of drie weer naar huis. Ze staan ei genlijk altijd met hetzelfde club je. Vooral op dinsdag (marktdag in Goes) is er veel te zien. Ge woon een beetje mensen kijken, een beetje kletsen en een beetje lachen. Contact met de andere kant is er niet, want die praten over geld en over spullen en dat doet deze kant niet. Ze noemen zichzelf daarom 'de arme kant', maar dat is vast niet serieus be doeld. Bij het woord hangplekken denkt iedereen altijd meteen aan jongeren, maar er zijn ook heel veel ouderen die een hang plek bezoeken. Meestal gepen sioneerde mannen, zoals hier in Goes. In Zierikzee kun je ook van deze groepjes vinden, en ver der in de vele praathuisjes die in Zeeland staan. Net als bij de hangjongeren zijn ook de hang- ouderen vooral van het manne lijk geslacht. Het eerste groepje gepensioneerde vrouwen moet kennelijk nog gevormd worden. Bij peuterspeelzalen en basis scholen zie je wel veel vrouwen rondhangen. Lang voordat hun kinderen daar losgelaten zullen worden, staan ze er al. Ze han gen wat tegen de hekken of leu nen tegen een muurtje aan, en dan maar kletsen. Soms breng en ze hun kinderen tussen de middag naar school en blijven vervolgens zo lang met elkaar praten dat ze de kinderen gelijk weer mee kunnen nemen. Hang plekken bij het voetbalveld, bij de Albert Heijn... er hangen meer volwassenen rond dan je denkt. Deze volwassenen beheer sen de kunst van het rondhan gen, net zoals hangjongeren dat beheersen. Je moet er in elk ge val heel relaxed voor zijn. Je moet kunnen chillen, en niet van de ene activiteit naar de an dere willen rennen. Je moet de dag kunnen nemen zoals die komt, zonder alles te willen plannen en regelen. Wat is er nu leuker dan op je gemakje naar een plek te lopen en zeker te we ten dat je daar vrienden treft. Je hoeft er niks voor te kunnen en niks voor af te spreken. De da gen zijn verder al vol genoeg met afspraken die allemaal op tijd nagekomen moeten worden. Volwassenen die vroeger rondge hangen hebben of dat nu doen, praten natuurlijk veel positie ver over hangjongeren dan ande ren. Als je niet begrijpt wat er leuk aan is, zul je ook minder be grip op kunnen brengen voor harde stemmen, scootergebrom en wat achtergelaten blikjes en peuken. Er zijn groepen die voor overlast zorgen, maar de meeste hangjongeren zijn hoog uit soms wat hinderlijk. Hang plekken organiseren voor jonge ren heeft geen zin. Hangplekken moeten vanzelf ontstaan. Als een gemeente op een bepaalde plek echt geen hangplek wil, zijn daar soms eenvoudige oplos singen voor. Zo werd in een winkelcentrum waar ze de hangjongeren kwijt wilden klassieke muziek ge draaid, waardoor de jongeren wegrenden. De meeste overige bezoekers trouwens ook. Als je wat hangplekken bezoekt, of dit nu bij twaalf-minners of bij zestig-plussers is, kun je in elk geval een conclusie trekken. Hangen, dat zouden meer men sen moeten doen. Petra de Bil foto Dirk-Jan Gjeltema foto's Willem Mieras Namen: Tina Kerkhof en Ruslana Koenen Leeftijden: 14 Woonplaats: 's-Gravenpolder School: Buys Ballot College in Goes „Wij doen alles samen. We zijn twee vriendinnen die in dezelf de straat wonen, we zitten op de zelfde school en hebben hetzelf de vakantiewerk, bij mijn vader in de snoepkraam", vertelt Tina lachend. „Het is leuk werk. Op de markt is het eigenlijk altijd gezellig, en mensen helpen is ook leuk." „Bovendien krijg je er geld voor", vult Ruslana haar vrien din aan. Maar de meiden doen nog meer dan alleen werken. „We werken maar één dag in de week, de rest van de tijd luieren we. In de vakantie kan je laat naar bed en lekker lang uitsla pen. Of we doen leuke dingen, zoals zwemmen, kletsen, fietsen door het dorp, streetdancen...", vertelt Tinaof de buurjon gens bespieden...", valt Ruslana haar in de rede. „Maar dat mag niet in de krant hoor!roept Ti- na. Volgens Ruslana kan dat best. En dan zijn ze uitgepraat... want het is tijd om de snoep kraam in te pakken. Ouderen hebben hun hangplek op de Markt in Goes.[/B_BIJSCHRIFT] Naam: Stephan van der Linde Leeftijd: 15 Woonplaats: Goes School: Goese Lyceum voor ba sis- en beroepsonderwijs „Deze zomer doe ik niks. Ik ga niet op vakantie, misschien nog een keertje naar mijn oma op de camping. Maar verder blijf ik thuis. Ik heb gesolliciteerd naar een bijbaantje bij de super markt in Goes, maar ik heb nog niks gehoord. Het zou wel leuk zijn als ik het baantje krijg, want dan kan ik sparen. En als dat niet lukt? Dan ga ik nog steeds lekker nik sen, of naar de bioscoop ofzo. Vraag ik gewoon geld aan mijn moeder." Het is eindelijk zomervakantie. Tijd om leuke dingen te doen. Wat zijn de vakantieplannen van de Zeeuwse jongeren? We gingen de straat op in Goes en wat blijkt... ideeën genoeg voor een geweldi ge zomer! Bij Domino, het label van succesgroep Franz Ferdi nand, weten ze de ogen op zich gericht. Geen betere tijd om nieuwe bands te promoten, dus introduceert het label deze maand Archie Bronson Outfit en Sons and Daughters. Domino heeft een neus voor Brit se gitaarbandjes die met frisse bevlogenheid en talent putten uit de muziekgeschiedenis. Ar chie Bronson Outfit doet het met bluesrock, Sons and Daugh ters met folk. Ze creëren beide een broeierig eigen geluid, niet zo radiovriendelijk en opwin dend als Franz Ferdinand, maar op zijn minst interessant. Aa-chie Bronson Outfit beloofde veel met de zweterige single Kangaroo heart. Ook op Fur krijgt hun compositorisch vrij saaie bluesrock een bezwerende lading en tamelijk gefrustreerde gekte mee. Na de single valt Fur iets tegen, maar het blijft een fraai debuut.Het Schotse Sons and Daughters heeft uiterst sim pele, maar dwingende liedjes. Eigenwijze zang, direct geluid en een dravend paardrij-ritme. De pretentieloosheid van The Moldy Peaches en de gruizige sensualiteit van The Kills. Domi no kan voort. Maaike Borst Archie Bronson Outfit Fur (Domino/Munich, 37.40 min. Sons and Daughters Love the Cup (Domino/Munich), 25.31 min. Nellie McKay is negentien jaar jong, maar haar de buut klinkt uitermate volwas sen en gerijpt. Niet alleen via de titel Get Away From Me is de link met Norah Jones Come Away With Me) te maken, ook muzikaal zijn er overeenkom sten. De geboren Britse speelt piano en zingt en doet dat in de rijke traditie van de Amerikaanse po pulaire muziek. Daarin klinkt net zo goed de tekstuele spits vondigheid van Randy Newman door als Cole Porter en de in vloed van Tin Pan Alley en de musicalcultuur. Het is jazzy, maar toegankelijk en licht ge speeld. McKay koppelt met speels gemak hiphop aan Doris Day. Zo gaan een aantal stromingen op volstrekt natuurlijke wijze hand in hand. Het maakt de cd tot een eclectisch luisteruurtje. De eigenzinnige McKay oogt niet alleen fris, zo klinkt ze ook. Ze heeft er duidelijk zin in en het moet al raar lopen wil ze niet grootschalig doorbreken. Peter van der Heide Nellie McKay Get Away From Me (Columbia/Sony) A K K U Naam: Debbie van Eekelen Leeftijd: 18 Woonplaats: Goes School: ROC in Goes; Sociaal Pe dagogisch Werk „Ik heb twee en een halve maand vrij van school, en daar van ga ik twee weken op vakan tie naar Rhodos. Samen met mijn ouders. Kunnen we genie ten van zon, zee en strand, en we gaan natuurlijk dingen bekij ken. De rest van mijn vakantie vul ik met winkelen, uitgaan en brui nen aan het Zeeuwse strand. Daarnaast wil ik ook gaan wer ken, ik zoek nog een bijbaantje in de horeca. Maar niet aan de kust hoor, dat vind ik niet leuk. Zie ik al die mensen zonnen en zwemmen, dan wil ik zelf ook! Naam: Gerben de Wolf Leeftijd: 13 Woonplaats: Goes School: Buys Balot College in Goes „Heel misschien ga ik op vakan tie met mijn vader, maar dat is nog niet zeker. Vervelen zal ik me niet, in Goes is er genoeg te doen. Dan spreek ik af met mijn vrienden, hangen we rond in de stad. Als het mooi weer is gaan we meestal naar het strand. En surfen bij Neeltje Jans, samen met mijn vader, dat vind ik ook heel leuk om te doen." Naam: Tina Kakebeeke Leeftijd: 20 Woonplaats: Kruiningen School: Hogeschool van Arn hem en Nijmegen; Mondverzorg- kunde „Ik wil eerst geld verdienen voor mijn vakantie. Daarom ben ik nu aan het werk in een super markt in Kapelle. Aan het eind van de zomer ga ik met mijn vriendje, samen met een ander stelletje, twee weken naar Frankrijk. Ik heb er zin in, heer lijk bruinen in de zon, zwem men in de Loire én uitgaan na tuurlijk. Gaan we lekker feest vieren! We kamperen in een tentje en heel misschien nemen we een caravan mee. Maar dat is nog de vraag. Het is niet zeker of hij het tot Frankrijk redt, want hij is een beetje gammel." Lieneke Fieret

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35