PZC Er is weer leven in de brouwerij Oog voor de toekomst van het wonen W3 WOON Redactie bijlagen: 0113-315680 yvww. pzc.nl E.mail:redactie ^pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500 zaterdag 24 juli 2004 De kroonluchter past zich aan De biernaam staat nog op de toren van de oude brouwerij. Dankzij Jos en Nancy van Bree wordt De Volharding, de laatste bierbrouwerij in Westdorpe, van verval gered en voor het na geslacht bewaard. Weliswaar niet als brouw- plaats, maar als woning. In de monumentale koeltoren komen vier appartementen en het gezin Van Bree neemt zelf zijn intrek in de naastgelegen voormalige brouwerij die, op de beschermde gevel na, geheel is verbouwd. De restauratie, renovatie en verbouwing is met recht een zaak van volharding gewor den. Vier jaar lang wordt al aan het project Westdorpe was een eeuw ge leden onlosmakelijk met bier verbonden. Het Westdo'rpse grondwater was van zeer goede kwaliteit en leende zich uitste kend voor het brouwen van bier. Het dorp telde begin vori ge eeuw zelfs drie brouwerijen: De Duif (1898-1935), De Witte Leeuw (1914-1950) en De Vol harding (1905-1965). Alleen het gebouw van De Vol harding, aan de Graafjansdijk, is bewaard gebleven. De koelto ren is al van ver te zien en vormt als het ware een baken in het landschap. De brouwerij staat beter bekend onder haar andere naam: (Bei- ersch Bierbrouwerij) Van Waes-Boodts. Ze werd in 1905 opgericht door Emile van Waes en zijn vrouw Clothilde Boodts. Van Waes-Boodts was een zeer gewild bier en was, behalve als pils, ook te krijgen als oud-bruin en bockbier. De bier wagen van De Volharding reed door heel Nederland, van Den Bosch tot Utrecht en van Rotter dam tot Leiden. In de brouwerij werden drieduizend flesjes per uur gevuld. Dat is 20.000 hectoli ter per jaar. Statig Van Waes-Boodts was niet al leen de grootste Westdorpse bierbrouwerij, maar bleef ook het langst bestaan. In 1965 werd de brouwerij gesloten. Er wordt gezegd dat dit kwam omdat overgestapt moest worden van grondwater op leidingwater en dat bleek te duur. De gebouwen deden na de slui ting nog een paar jaar dienst als opslagdepot voor Amstel en wer den daarna voor aherhande doel einden gebruikt. Als laatste In de serie woonberoepen staat wekelijks een beroep op het gebied van wonen centraal. De meest uiteenlopende personen komen aan bod: van stukadoor en architect tot ambtenaar welstandscommissie of glazenwasser. Vandaag: lid Vrouwen Advies Commissie fofn nJrU-.Tan Gieltema De hal met de spiltrap. werd het complex gebruikt als opslagloods en sorteerhal voor aardappelen van een plaatselijk boerenbedrijf. In 1988 werd daarmee gestopt en stond de brouwerij leeg en te koop. Het verval zette snel in. Hoewel in 1988 de koeltoren en later de voorgevel van de brouwerij door de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg werd aangemerkt als beschermd monument, zou Westdorpe de laatste herinne ring aan de biergeschiedenis toch kwijtraken als er niet zou worden ingegrepen. De familie Van Bree nam die handschoen in 2000 op. „We waren niet eens echt op zoek naar iets anders, maar we waren wel altijd geïnteresseerd in een mooie woonlocatie. Toen kwam de brouwerij voorbij en tja, een mooiere locatie is er niet in Westdorpe", zegt Nancy van Bree. De brouwerij ligt aan het eind van een lange oprijlaan aan de Graafjansdijk. Het sierhek ver meldt nog altijd met kruhetters De Volharding en links voor het complex staat een statig woon huis, waarin nog steeds een erf genaam van Emile van Waes woont. De achterzijde van het complex kijkt uit over de uitge strekte polder die wordt door sneden door de Tractaatweg. Last van het verkeer is er aller minst, de weg ligt op zo'n af stand dat de auto's wel dinkv- toys lijken. Als Nancy bij de on dertekening van het koopcon tract had geweten wat ze nu weet, had ze de handtekening misschien wel nooit gezet. Pas drie jaar na de koop kon worden begonnen met de sloop van de vervallen bijgebouwen en ruim een half jaar later ging de ver bouwing uiteindelijk van start. Enorm veel tijd werd noodge dwongen gespendeerd aan over leg met de Rijksdienst voor Mo numentenzorg. Elke wens, idee, visie, of subsidieaanvraag van de familie Van Bree moest wor den getoetst. De wettelijk vast gestelde tijd (weken) die de rijksinstelling had om brieven te beantwoorden werd ook tot op de dag benut. Uniek project De toenmalige gemeente Sas van Gent was echter zeer gechar meerd van de plannen en zegde toe mee te willen werken. De provincie had Sas al laten we ten dat de woning en de vier ap partementen niet van het be schikbare woningcontingent zouden worden afgesnoept. De verbouwing werd aangemerkt als 'uniek project' waardoor kostbare contingenten werden bespaard. In september 2003 werd begonnen met de verbou wing van de brouwerij. Alles mocht wijken, behalve de voor gevel. Daar heeft de familie zich ook netjes aan gehouden, met als resultaat dat nu enkel op de voorgevel staat te lezen 'Van Waes-Boo...' De 'dts' stond op een bijgebouw en dat mocht wel worden gesloopt. Het liefst had Nancy gezien dat de gevel netjes zou worden ge zandstraald, maar dat ging mooi niet door. „De gevel moet precies zo blijven als 'ie is. Dus inclusief bladderende verf en roestige muurankers. In het be gin vond ik het vreselijk dat we met een 'lelijke' gevel kwamen te zitten, maar nu vind ik het ei genlijk wel veel uitstraling heb ben." Van Bree nam de Vlaamse architect Frank Gruwez in de arm die precies aanvoelde wat de familie met de brouwerij voor ogen had. De klus wordt ge klaard door meerdere aanne mers, die elk vanwege hun eigen specialisme zijn aangetrokken. Het echtpaar stuurt al die werk lieden zelf aan. Nancy: „Dat kost veel tijd, maar het resul taat is dan ook perfect." De oude kozijnen werden alle maal vervangen door nieuwe raamkozijnen in dezelfde stijl. De horizontale vlakken vallen daarbij op. Nancy: „Wat nu ra men zijn, waren vroeger de laad- deuren. De bierwagens werden via deze deuren gevuld." Binnen is er niets meer wat herinnert aan de oude brouwerij. Enkel de kelder, waar destijds de fusten- vullerij was ondergebracht, is origineel. Daar is te zien hoe de rest van het huis rust op oude, prachtige gietijzeren steunpila ren. Jos: „Vroeger werd aan dacht besteed aan zelfs de klein ste details van een bouwwerk. Dat zie je tegenwoordig niet meer." In de nieuwe entree valt meteen de trappartij op, waar bij men tot in de nok van het ge bouw kan kijken. Architect Du- mez heeft in de woning gebruik gemaakt van twee 'assen'. Er zijn twee doorkijkjes in het huis gemaakt waardoor altijd con tact is met buiten. Het hoogte verschil is opgevangen met een overdekt terras aan de achterzij de en trapjes naar de keuken. Boven zijn vijf slaapkamers en twee badkamers. Genoeg voor het gezin met drie kinderen en eventueel nog een logé. Koeltoren In de koeltoren komen vier ap partementen. Vooral het boven ste appartement wordt zeer bij zonder. Het dak is namelijk ge deeltelijk van glas. Dat is nu al zo in de oude situatie en zal ook weer terugkomen na de restaura tie en verbouwing. Ook de koel toren is aangemerkt als be schermd monument en de Van Brees wachten nog tot ze van de Rijksdienst te horen krijgen wat er met de buitenmuur mag ge beuren. Nancy: „Er is sprake van betonrot en er zijn hele stuk ken steen uit de gevel. Het is af wachten wat we daar aan mo gen doen en zelfs óf dat mag. De tekeningen voor het interieur zijn goedgekeurd, nu de gevel nog." Zeker is dat op het dak van de koeltoren de naam Van Waes-Boodts tot in de verre om trek te zien zal bhjven. De witge kalkte letters van beton blijven nu (allemaal) wel behouden. De appartementen in de koelto ren worden waarschijnlijk niet verkocht. Nancy: „Voor een ge zin is het net iets te klein, maar de appartementen zouden per fect zijn voor de verhuur. Dan mik ik op grote bedrijven als Dow die tijdelijk een onderko men zoeken voor hun perso neel." De familie zelf hoopt kerstmis te kunnen vieren in hun nieuwe huis. Met 'volharding' wordt da gelijks gewerkt aan de woning. Sheila van Doorsselaer Naam: Olga Immerzeel Woonplaats: Brijdorp Beroep: lid Vrouwen Advies Commissie (VAC) Belangrijkste gereedschap: lineaal Aan Olga Immerzeel uit Brijdorpe op Schou wen valt weinig meer uit te leggen over be stemmingsplannen en bouwtekeningen. Na veer tien jaar lidmaatschap van de VAC leest zij derge lijke plannen en tekeningen alsof het haar dage lijks werk is in plaats van vrijwilligerswerk. De VAC geeft gevraagd en ongevraagd advies over woningbouw en de woonomgeving. „Meestal vraagt de gemeente ons om advies", vertelt Immer- zeel. „Dan gaat het om sociale woningbouw of wo ningen voor bijzondere doelgroepen." Naar de ad viezen wordt geluisterd. „Niet elke architect is blij met ons maar, wij beargumenteren elk ad vies." De VAC begint haar werk met het bestem mingsplan. Hoe worden de woningen, het apparte mentencomplex of huizenblok geplaatst ten op zichte van bestaande bouw, de straat, de zon en het groen? Zijn er voldoende voorzieningen in de buurt zoals winkels en een bushalte? Moet er niet een bankje geplaatst worden zodat ouderen straks die bushalte of winkel ook kunnen berei ken? Na bestudering van dergelijke criteria geeft de VAC advies op die punten die volgens haar ver betering behoeven. Dat zelfde geldt voor de bouw tekeningen. „Wij kijken niet naar de plaatsing van de stopcontacten of de breedte van de deur. Dat ligt allemaal vast in het Bouwbesluit. Maar een Bouwbesluit loopt achter de ontwikkelingen aan en bevat alleen minimale eisen." Zo mag een slaapkamer van het Bouwbesluit dertien vierkan te meter beslaan. „Daar kun je net een tweeper soonsbed in kwijt. Voor een klerenkast is geen ruimte." De VAC kijkt op de bouwtekeningen naar de toekomst. En die toekomst ligt in de le- vensloopbestendige woningen; huizen waar men sen desnoods met alle zorg kunnen blijven wonen. „Dus moeten de liften lang genoeg zijn voor een brancard, gangen breed genoeg voor rolstoelen en badkamers geschikt voor rohators. Eigenlijk zou je elke nieuwbouwwoning rolstoeltoegankelijk moeten maken. Iedereen kan een been breken en (tijdelijk) in een rolstoel belanden. Nu wordt er met regelmaat gesloopt in een nieuwbouwwoning om aanpassingen voor mindervalide mensen te maken. Dat is zonde van het materiaal en kost baar." Na verloop van tijd houdt de VAC een woonkwali- teitonderzoek onder de bewoners van de nieuwe huizen. „Hun op- en aanmerkingen vergelijken we met onze eigen aantekeningen. Dat is een inte ressant leertraject, waar regelmatig wat verras sends uitkomt. Zo hebben we ons sterk gemaakt voor enkele rolstoeltoegankelijke woningen in ser vicecomplex De Saele in Oosterland. Maar nu blijkt dat deze bewoners niet bij hun buren op be zoek kunnen omdat hun rolstoel in deze apparte menten geen draai kan maken. Daar hadden we niet aan gedacht." De VAC kijkt ook regelmatig naar de woonomge ving in de wijk of het dorp. Losliggende bestra ting, toegankelijkheid voor mindervalide bewo ners, slechte verlichting en duistere plekken wor den genoteerd en ter verbetering voorgedragen. Inge Heuff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25