PZC Gezellig hè, die drukte hier De laatste stop voor Frankrijk 2 l De stem van Truc 23 Niet meer bang v Redactie bijlagen: 0113-315680 tfww.pzc.nl :.mail:redacti e@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes sdvertentie-exploitatie: voord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Setionaal: 020-4562500. zaterdag 24 juli 2004 20 Burghse arts strijdt kiekf foto's Ramon Mangold/GPD 'ederland heeft weer massaal de auto volge laden om naar zonniger oorden af te rei- De laatste stop voor Frankrijk is een station in Luxemburg. Goedkoop tanken, si- ;tten halen en de hond uitlaten. Een dag op de Berchem. Het is nog donker op de parkeer plaats bij het restaurant L'Arche Berchem langs de A3, de laatste stop voor Frankrijk. Kinderen met door slaap gekreukte gezichten dribbelen aan de arm van vader of moeder mee naar de wc Dit - volgens Luxembur gers - grootste tankstation van Euro pa is de perfecte plek om nog even goedkoop te tanken, sigaretten in te slaan en de benen te strekken. Cara vans, motorrijders, vele hondenbezit ters en een bus met zes jongens in Schotse rokken. 4.30 uur. De familie Van de Ram ont bijt met een grote pot drop en zelfge maakte koffie. Honderd meter verder raast het verkeer richting Frankrijk. Pa rookt een sigaretje, tuurt op de kaart. „Dit is toch de A4?" 5.15 uur. Vier families met veel kinde ren uit Den Haag ('allemaal handbal lers') staan voor het restaurant. „Nee hoor, de kinderen zijn niet vervelend in de auto, we delen narcoseklapjes u'it." 6.00 uur. Frederique van Driessche (17) is nog steeds niet misselijk. Vorig jaar gaf ze over in de auto. In een handdoek. Broertje Ruud (13) trekt een vies gezicht. 6.45 uur. Naast de auto van Erik en Ju dith uit Rosmalen staan tuinstoelen en een wasrek. Op de hoedenplank ligt een dekbed. Ook het strijkijzer en de waterkoker zijn ingepakt. Met hun ex-collega's Inge en Niels zijn ze op weg naar de Franse Alpen. Inge kan niet zonder hagelslag en chocopasta. Die heeft ze dus maar meegenomen. Net als de pannenkoekenmix. Onder weg hebben ze twee ongelukken ge zien en ergens in de middenbei*m een man alleen, zonder auto. „Kei gevaar lijk. man." 7.00 uur. „Ze rijden je hier zo uit je verschoning", zegt Peter Akerboom, snor, paardenstaart en gouden ket ting. Zijn vrouw heeft tussen twee af ritten in, op een driehoekje gras, een kleedje gespreid. Ze besmeert witte broodjes met een dikke laag boter. Au to's rijden rakelings langs. Hun jong ste zoon heeft al in de poep gestaan. Ze gaan naar Frankrijk (Jura). Hun schoonzoon rookt een sigaretje. Hij stelt zich voor als Van der Zee. 'Klaar ben je der mee', rijmt Peter Aker boom. Volgens ma Akerboom wilde hun schoonzoon 25 kilo aardappels mee nemen, maar dat heeft ze voorko men. „Ja zeg, hij eet maar wat ze daar hebben." Schoonzoon lacht schaap achtig. Ma verheugt zich op stok brood, wijn en kaas. 7.15 uur. Een Belgische familie laat drie bloedhonden uit op het grasveld waar even te voren kinderen hebben gespeeld. Het hondentoilet, een lapje gras met wat rotsen en een hek van drie bij vier, is al de hele ochtend leeg. 7.40 uur. Een ambulance stopt voor de ingang van het restaurant en blok keert de weg. Een man stapt uit en snelt naar binnen. Een ongeluk? „Siga retten", grijnst de bestuurder. 8.00 uur. „Dit doe ik nooit meer", zegt mevrouw Glismeijer uit Putten. Ze zit op de bijrijderstoel in de auto, het por tier geopend. Met haar vijf kinderen en echtgenoot is ze al twaalf uur on derweg. Om de files te vermijden zijn ze over Duitsland gereden. En ver dwaald. Zij zou kaart lezen, bekent ze, maar viel in slaap. „Volgend jaar gaan we gewoon weer naar de Ai-den nen, hoor. Frankrijk is te ver weg", puft ze. Eigenlijk moet ze plassen. „Maar heb je die rij gezien? Ik ga straks wel in de berm." 9.00 uur. De dames van de KCK (de Kampeer Caravan Kampioen) van de ANWB hebben zich met hun oranje caravan, tuinstoelen, parasol en tafel geïnstalleerd. De promotietasjes staan klaar. Inclusief de doos lekkernijen voor de hond. Ze moeten vandaag zo veel mogelijk abonnementen voor het tijdschrift van de KCK ('hét blad voor de kampeerder') slijten. 9.10 uur. De Marokkaanse familie Haddoe uit Helmond ontbijt aan één van de houten tafels. Op de grond staan kratten, dozen en een koelbox. Op tafel plastic bakjés en pakken melk. Sobiah (19), witte hoofddoek, hapt uit een stuk pizza, klaargemaakt door thuisblijvende tantes. De pinda kaas op tafel is voor onderweg, zegt haar moeder. Sobiah's zusje denkt dat ze de televisie gaat missen in Marok ko. Daar is ook tv hoor, zegt haar moe der. „Maar geen As the world turns," 9.15 uur. Roswieta Veenman, blond, knalrood strak truitje, vraagt aan één van de KCK-dames of zij iets weten over een draagbare Senseo. Want haar Senseo heeft ze jammer genoeg thuis moeten laten. Het koffieappa raat verbruikt met zijn 2000 watt te veel stroom op de camping. Haar man is opgetogen, want er waren ondanks alle waarschuwingen geen files op de Belgische wegen. 10.30 uur. De lifters Tristan en Louis (beiden 18) worden met hun rugzak ken en gitaar afgezet. Ze moeten naar Wenen. Ze proberen weg te komen door naar Straatsburg/Metz te liften. Geen vrachtauto's graag, die rijden te langzaam. 11.05 uur. 'Oma krent' staat er met viltstift op het pakje krentenbrood dat Martin de Vries aan zijn schoon moeder geeft. De familie is met drie kinderen en twee (schoon)ouders op weg nahr de Costa Brava. „We doen al jaren precies hetzelfde", zegt Martins vrouw Hellen. „Heerlijk." Elk jaar heeft oma haar spullen niet op tijd in gepakt en Hellen wil altijd een grote schaal meenemen om instant pudding te maken. Martin vindt dat nergens voor nodig en dus koopt zij ieder jaar een nieuwe schaal in Spanje. Thuis heeft ze er nu een dozijn staan. „Je kunt toch zeker wel twee weken zon der pudding", roept Martin met zijn hoofd in de achterbak, op zoek naar nog meer broodjes. „We hebben ook al een frietpan meegenomen." 11.30 uur. „Er zitten te veel kinderen op die achterbanken", constateert lif ter Tristan. „Misschien helpt dit jas je." Hij trekt een geblokt colbertje aan boven zijn korte broek met over hemd en stropdas. Een uur later zijn ze weg. 12.00 uur. Een groepje motorrijders met zwarte leren broeken en zwarte Harley Davidson T-shirts komt knette rend tot stilstand. De stoere mannen blijken politieagenten. The B-Boys he ten ze: al hun namen beginnen met een B. Gisteren hebben ze zó'n T-bone steak gegeten. 13.00 uur. De KCK-dames vinden dat er te weinig Nederlanders komen. „We hebben onze eigen glazen inge gooid", moppert Trudy. „De ANWB heeft zo vaak gewaarschuwd voor fi les dat iedereen is weggebleven." Een man met een lege jerrycan vraagt of de dames hem misschien 'drei euro' kunnen geven, omdat zijn auto 'ka- put' is. Wat een onzin, roept Karin. „Je mag hier niet eens tanken met een jerrycan." De man probeert het el ders. Precies op de plek waar Trudy's man, Bill, staat. „Oh nee", zegt Trudy, kijkend naar haar man. „Dat zal ie toch niet doen?" Maar Bill graait in zijn zak en geeft de man kleingeld. „Dat is nou mijn man", verzucht Tru- 14.00 uur. Uit een partybus met slin gers komen zes jongens van een jaar of twintig, gekleed in Schotse rokken. Ze zijn op weg naar Lloret de Mar. Eerst maar even tax free sigaretten ko pen en een biertje voor diegenen die het hele stuk vanuit Groningen heb ben gereden. Onderweg hebben ze een topless vrouw in een auto zien zitten. Echt waar. 14.30 uur. De Schotse rokken moeten even voetballen tussen alle auto's. Ze hebben een KCK-tasje in de hand. 15.00 uur. De familie LePoutre uit Veghel heeft lekker uitgeslapen en is pas om half elf vertrokken. Nee, geen files. „Hè. gezellig hier, die drukte. We zijn er expres voor omgereden", zegt mevrouw Lepoutre. 15.15 uur. Een man loopt naar de KCK-dames. Zijn kabel van de auto naar de caravan is doorgebrand. Of zij daar iets aan kunnen doen. „Som- schat, wij zijn niet van de wegen wacht", zegt Trudy. „Leuk hè, dat hij denkt dat wij'zo technisch zijn." 15.30 uur. Trudy: „Vorige week heb ben we achttien abonnementen ver kocht en vandaag nog maar één." 16.00 uur. Karin: „Ik maak nog liever een keuken schoon, dan weet ik ten minste waar ik moe van ben." 16.30 uur. Trudy: „Wij gaan inpak ken." Mayke Calis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19