Alleen in 2003 was het verschil klein PZC Veiligheid laat vaak te wensen over Klöden kan eindelijk oude belofte inlossen 18 Mare Lotz flirt openlijk met andere ploeg Rancuneuze geletruidrager sommeert Simeoni vluchtpoging te staken Toorn van Armstrong reikt ver cfhcfhcfbL- Armstrong dubt nog over vervolg Bloedcontroles voor 14 renners Rebellin wint in Ronde van Saksen Vinokoerov terug in koers Casper start in tijdrit als eerste zaterdag 24 juli 2004 door Ad Pertijs LONS-LE-SAUNIER - Mare Lotz kent zijn beperkingen als wielrenner. „Als Erik Dekker één keer bij zo'n ontsnapping zit, wint hij één keer. Als ik er drie keer bij zit, verlies ik drie keer." Gisteren was het weer zo ver. Tussen Annemasse en Lons- le-Saunier reed hij vanaf kilome ter tien mee met de vluchtgroep van de dag. In de finale moest hij de zege laten aan de Span jaard Juan Miguel Mercado van Quick Step, die zijn landgenoot Garcia Acosta in de sprint ver raste. Lotz werd vijfde. Mare Lotz kent sinds deze Tour echter ook Zjijn kracht. „Dit is de eerste keer dat ik in de Tour een vrije rol heb. In het verleden moest ik altijd renners als Boo- gerd, Leipheimer en Dekker uit de wind houden. De fliereflui ters van het peloton mochten on dertussen hun slag slaan. Nu ik meer mijn eigen kans mag pak ken, zit ik drie keer in de goede ontsnapping. Ik heb wel ge merkt dat steeds moeten mee springen geestelijk heel zwaar is. Veel zwaarder dan een ren ner de hele dag uit de wind hou den. Dit is dan ook mijn zwaar ste Tour, maar het heeft wel wat opgeleverd." Het smaakt naar meer, vindt de Raborenner. „Ik zou in Luik- Bastenaken-Luik ook best een vrije rol willen hebben", stelt hij. Zonder zich te overschatten. „Want ik ben niet zo goed als Michael Boogerd. Als ze in de Amstel Gold Race op de Eyser- bosweg vijf keer aangaan, zit hij er vijf keer bij. Ik niet." Toch denkt Lotz dat hij meer waard is dan Rabobank hem be taalt. Hij ging niet m op de nieu we aanbieding die de ploeg hem een week voor de Tour deed. Lotz: „Ik heb inmiddels een aan bieding van een andere ploeg. Een heel mooie ploeg." Onderhandelingen Een naam noemt hij niet. De naam van Quick Step gaat rond. Lotz voelt zich sterk staan. „Ze zoeken het maar uit", zegt hij over de onderhandelingen met Rabobank. „Ik heb laten zien dat ik ontsnappingen aankan. Het is nu aan hen." Zelf praat hij sinds het eerste mislukte gesprek niet meer met manager Theo de Rooy. Dat laat hij over aan zijn Vlaamse zaak waarnemer Paul de Geyter. In Lons- le-Saunier eindigde hij als vijfde. Toch keek hij tevre den achterom. „Persoonlijk ben ik heel tevreden met deze ronde. En als ploeg hebben we ook niet slecht gereden." GPD LONS-LE-SAUNIER - Deze Tour toont de vele gezichten van Lance Armstrong. Na de perfectionist, de maniak, de wre ker en de kannibaal was het gis teren de beurt aan de rancuneu ze Armstrong. Na 32 kilometer reageerde hij op een tegenaan val van Filippo Simeoni, de man die de Amerikaan heeft getergd met zijn onthullingen over de praktijken van Michele Ferrari. Die Italiaanse sportarts is één van de mensen die Armstrong in schakelt bij zijn voorbereiding op de Tour. Simeoni was op weg naar een vroeg geformeerde kopgroep van zes renners, onder wie Mare Lotz. Armstrong ging mee. De zes koplopers wisten niet wat ze zagen toen hij plots opdook in de voorste groep. Mare Lotz: „Ik vroeg nog: wat doe jij hier?" Hij kreeg als antwoord dat Arm strong Simeoni een te gevaarlij ke klant vond voor het klasse ment. De Italiaan is 114e op 2 uur, 42 minuten en 55 seconden van de Amerikaan... De werkelijke reden ligt in een al lang slepend conflict tussen de twee. In 1999 vertelde Simeo ni een Italiaanse onderzoeks rechter hoe Ferrari hem instruc ties had gegeven om het gebi*uik van epo te maskeren. Hij gaf toe daarvoor al lichtere dopingpro- ducten te hebben gebruikt. De Italiaanse renner riep daar mee de toorn van Lance Armst rong over zich af. De Texaan noemde hem een leugenaar, om dat Simeoni gedurende het on derzoek zijn verklaringen had gewijzigd. „In eerste instantie wil je bepaalde mensen en din gen beschermen. Later vond ik dat ik de hele waarheid moest spreken", verklaarde de Itali aan die wijzigingen. Hij weigert sindsdien als een nieuwe moraalridder te buigen voor Armstrong. „De sport heeft de enige renner die mee heeft willen werken met de Italiaanse justitie, juist bestraft. Daar moet men eens goed over naden ken." In de etappe naar Guéret reed Simeoni ook al eens vooraan, toen met de Bask Landaluze. De twee werden kort voor de meet teruggehaald. Echter met door Armstrong en zijn US Pos tal-ploeg. Die spaarden hun krachten liever voor het werk dat nog zou komen. Nu de Tour beslist is, meende Armstrong dat hij dit keer wel Simeoni in de wielen moest rijden. Een maal aangekomen in de kop groep stelde hij Simeoni voor de keuze: of doorlijden en dan zou US Postal de vlucht van de lei ders tenietdoen, of zich samen met Armstrong laten terugzak ken naar het peloton, waarna de kopgroep voorop mocht blijven. De 32-jarige renner van Domina Vacanze vond het maar een min ne daad. „Op de fiets moet je fietsen en niet praten over oude zaken. Armstrong heeft zijn Meer over deTOUR op de PZC-site: www.pzc.nl mond vol over zijn respect voor de kleinere renners. Nou, toen hij me dwong een keuze te ma ken heb ik me uit respect voor die kleinere renners maar laten terugzakken." Hij besefte gelijktijdig dat hij geen koers zal winnen zolang Armstrong meedoet. Eerder al ervoer Michael Boogerd wat het is om hem tegen je te hebben. Omdat hij boos was over een ac tie van Rabobank in de Tour van 2002, verhinderde Armst rong hoogstpersoonlijk dat Boo gerd de Amstel Gold Race won. In het zelf winnen van de koers was hij niet geïnteresseerd. Volgens de Amerikaan zelf was het geen 'kleine daad' van een grote coureur. „Ik heb enkel het belang van het peloton be schermd. De meeste renners von den het prima wat ik deed." Vol gens Armstrong moet men wat gisteren gebeurd is niet groter maken dan het is. „Het pro bleem is dat journalisten die er over schrijven de zaak niet on derzoeken. Wat Simeoni vertelt, is niet het hele. eerlijke verhaal. Hij is er alleen maar op uit het wielrennen van binnen uit te vernietigen. Terwijl dit de sport is die hem betaalt. Toen we te rugkeerden in het peloton, hoor de ik vele renners 'chapeau' roe pen. Ook zij willen niet dat ie mand van binnen het peloton de sport waarvan ze zo houden ka pot probeert te maken." GPD LONS-LE-SAUNIER - Over zijn toekomst zwijgt Lance Armstrong nog even. Komt de Amerikaan volgend jaar te rug voor een eventuele zevende eindzege in de Ronde van Frankrijk? Volgens woordvoerder Jörg Müller van de US Postal ploeg is die kans fifty-fifty. Ploegleider Johan Bruyneel verwacht dat Armstrong nog een jaar doorgaat. „Hij fietst volgend jaar en Lance zal moeite hebben zich te mo tiveren als hij geen Ronde van Frankrijk rijdt." De p van Armstrong krijgt volgend seizoen een nieuwe spon sor, Discovery Channel. Die geldschieter, die per jaar zo'n negen miljoen euro in de ploeg investeert, zal Armstrong graag aan de start zien verschijnen. De Amerikaan liet het deze week nog in het midden. „Ik maak mijn beslis sing aan het einde van de Tour bekend. „Hij fietst zeker nog een jaar", zei Müller gisteren. „Al leen staan zijn wedstrijden nog niet vast." Bruyneel liet zich in de dezelfde termen uit, „We moeten nog pr; over het programma." The New York Times haalde een hoge Tour-official aan, die meende te weten dat Arm-; strong volgend jaar zal kiezen tussen de Ronde van Italië en de Ronde van Spanje. Daarnaast zou hij enkele grote klassiekers willen rijden. Volgens die krant heeft Arm strong de organisatoren van de Tour al op de hoogte ge bracht van zijn voornemen niet terug te keren. Iedereen bij US Postal ontkent dat echter. ANP ANNEMASSE - Lance Armstrong en dertien andere ren ners hebben gisterochted ruim voor de start van de acht tiende etappe van de Ronde van Frankrijk bloed ter con trole moeten afstaan. Geen van de coureurs kreeg e startverbod. Artsen onderzochten veertien renners uit zeven verschil lende ploegen. Dit keer waren coureurs uit de formaties US Postal, CSC, T-Mobile, Illes Baleares, Gerolsteiner, Alessio en Lotto aan de beurt. Onder hen de eerste acht uit het algemeen klassement. ANP KLINGENTHAL - De Italiaanse wielrenner Davide Re bellin heeft gisteren de derde etappe van de Ronde van Saksen, over 181 kilometer, gewonnen. Rebellin arriveer de alleen aan de streep in Klingenthal. Op twintig secon-, den eindigde de Duitser Lars Wackernagel als tweede. In het algemeen klassement gaat de Kazak Andrej Kast- sjetskin aan de leiding. Hij heeft 35 seconden voorsprong op Stefan Schreck. Matthé Pronk staat zesde op 2 minu ten en 14 seconden. ANP BONN - Aleksandr Vinokoerov keert binnenkort weer te-' rug in het wielerpeloton. De Kazak neemt deel aan de Ronde van Wallonië, die van 26 tot en met 30 juli in B gië wordt gereden. Zijn Duitse ploeg T-Mobile maakte dat gisteren bekend. Vinokoerov miste de Ronde van Frankrijk door een zware blessure. De Kazak kwam in de tweede etappe van de Ronde van Zwitserland ten val. Daarbij liep hij onder meer een schouderblessure op. Hij werd in Zwitserland geopereerd. Vorig jaar was Vinokoerov nog de smaakma ker in de Tour, die hij uiteindelijk als nummer drie beëin-1 digde. ANP BESANQON - Jimmy Casper opent vanmorgen de negentien de etappe, een individuele tijdrit over 55 kilometer met start en finish in Besancon. De Fransman start enkele minu ten voor half twaalf (11.26 uur). Lance Armstrong is de laatste die aan de race tegen de klok be gint. Dat doet de Amerikaan om 8 minuten over half vijf (16,38 uur). Servais Knaven is de eer ste Nederlander die in actie komt. Hij is als achtste coureur aan de beurt. De eerste, grote groep start met tussenpozen van twee minuten. Bij de laatste twintig renners zit er steeds drie minuten tussen. ANP Lance Armstrong blijft stoïcijns voor zich uit kijken, als Filippo Simeoni op hem blijft inpraten. Even daarvoor hebben de twee zich uit de kopgroep laten terugzakken, omdat de geletruidrager dat zo wilde. foto EPA van onze sportredactie GRONINGEN - Als Lance Armstrong morgen voor de zes de keer op de hoogste trede van het Tourpodium in Parijs het geel aantrekt, laat hij de andere grootmeesters van het jaarlijkse wielercircus achter zich. De Amerikaan zet een nieuw record neer en passeert Jacques Anque- til, Eddy Merckx, Bernard Hi- nault en Miguel Indurain. Maar hoe kwamen zijn eerste vijf ze ges ook al weer tot stand? 1999 Lance Armstrong heeft kanker overwonnen en zijn tanden in de Tour gezet. In de etappe naar Sestrière zet Armstrong hem naar zijn hancl. Het verschil met de concurrentie is meteen ruim zes minuten. Terwijl de Franse pers in het jaar na de Tour du Dopage van '98 openlijk twijfelt aan de zuiverheid van de zege, bouwt Armstrong zijn voor sprong steeds verder uit. 1. Armstrong, 2. Zulle op 7.37, 3. Escartin op 10.26. 2000 Armstrong wint alleen de indivi duele tijdrit en gunt op de Mont Ventoux Marco Pantani de ritze- ge, een geste die hij later zal be treuren. Op de Joux-Plane lijkt de Texaan te breken, maar ver der dan buigen doet hij niet. Armstrong krijgt een geweldige inzinking en verliest ruim ander halve minuut op zijn grootste concurrent, Jan Ullrich. Het is bij lange na niet voldoende om Armstrong van zijn tweede zege te houden. 1. Armstrong2. Ullrich op 6.02, 3. Beloki op 10.04. 2001 De twijfels nemen toe. Arm strong lijkt niet langer de onaan tastbare renner van de afgelo pen jaren, maar ook de doping- roddels doen van zich spreken. Bekend wordt dat Armstrong sa men heeft gewerkt met de con troversiële dokter Michele Ferra ri. De pers smult: eindelijk lijkt ze het bewijs te hebben dat Armstrong uit de pot met verbo den middelen snoept. Arm strong antwoordt zijn kritikas- ters met weer een sterk optre den. Hij wint liefst vier etappes. 1. Armstrong, 2. Ullrich op 6.44, 3. Beloki op 9.05. 2002 Het gevaar moet komen vanuit Spanje, denkt Armstrong. Het sterke ONCE-collectief met Jo- seba Beloki heeft met Igor Gon zalez de Galdeano lang de gele trui in handen, maar op La Mpn- gie stelt de Texaan orde op za ken. Hij heeft dan op zijn specia liteit, de lange tijdrit, weliswaar tien seconden toe moeten geven op Santiago Botero, maar op Armstrong staat weer geen maat. Op de flanken van La Plagne is Armstrong Michael Boogerd goedgezind; de Hage naar wint een formidabele rit. 1. Armstrong, 2. Beloki op 7.17, 3. Rumsas op 8.17. 2003 De vijfde Tourzege van Arm strong heeft hem verreweg de meeste moeite gekost. De onge naakbaar geachte Texaan wordt van alle kanten aangevallen en wankelt serieus. In het hoogge bergte blijkt hij niet meer de heerser van voorgaande jaren. De Texaan breekt met de tradi tie om in de eerste grote bergrit, die naar Alpe d'Huez, een mo kerslag uit te delen. Hij verovert weliswaar het geel, maar Iban Mayo glorieert op de berg. Een dag later, op Quatorze Juil- let, raakt Armstrong zijn groot ste concurrent kwijt: in de afda ling van Col de la Rochettes valt Beloki en breekt daarbij pols, dijbeen en elleboog. In de tijdrit naar Cap' Decouverte deelt niet Armstrong maar Ullrich een tik uit. De Duitser nadert Armst rong tot op 34 tellen en ziet kan sen. In cle laatste tijdrit, verre den in de stromende regen, neemt Ullrich echter te veel risi co's en valt. 1. Armstrong, 2. Ullrich op 1.01, 3. Vinokoerov op 4.14. GPD Het beklimmen van bergen is tij dens de Tour de France niet al leen voor de echte profs weggelegd. Ie dere dag, vanaf de vroege ochtenduren, proberen ook toerfietsers hun grenzen te verleggen. En dan gaat er wel eens (bijna) iets fout, zoals donderdag op de Col du Glandon. Met een vaartje van zo'n zestig kilome ter per uur zetten twee vrienden de af daling in, op weg naar de Col de la Ma deleine. De snelste van het tweetal vloog als een speer naar beneden, zijn vriend probeerde te volgen. Tot hij een bocht verkeerd inschatte en maar net op de fiets kon blijven. In een strookje gras van twee meter breed, net langs een ravijn, kwam hij met een diepe zucht tot stilstand. Niet alleen op de fiets is een afdaling van een col een ware beproeving. Wie het niet zo op massa's mensen, hoogten, snelheid en tempo heeft kan beter een rol wc-papier en een schone onder broek in de auto naast zich leggen. Ge woon, voor het geval dat het even alle maal te veel wordt. Want iedereen wil een glimp opvangen van de naderende reclamekaravaan, ploegleiders of ren ners. Op plaatsen waar geen dranghek ken kunnen worden geplaatst, moeten de Tourvolgers dan ook niet schrikken van plotseling overstekende kinderen, schreeuwende bejaarden of fans die halsbrekende toeren uithalen en bijna onder de auto's lopen. Even stoppen langs de kant van de weg om het prachtige landschap op een foto vast te leggen, is niet aan te raden. Bin nen de kortste keren staat een lid van de gendarmerie in je nek te hijgen. Je oren piepen na, als hij op belerende toon heeft gezegd dal de weg niet van jou is en dat je in Frankrijk bent. Ofte wel: je moet zeggen wat hij doet, want anders... Toch zijn de frustraties van meneer agent wel te begrijpen. Vanaf 's och tends vroeg moeten de gendarmes in hun apenpakkies de wegen bewaken, terwijl de zon blijft branden. Er zijn leukere activiteiten te verzinnen tij dens de zomer. Maar zo af en toe verschijnt bij sommi ge bewakers alsnog een voorzichtig lachje op het gezicht. Als twee jongens voor hun neus hun broek laten zakken en vier beschilderde billen laten zien, of als een meisje de naam van haar held Virenque boven haar borsten heeft ge schreven, of wanneer de Deense vlag de buik van een dame siert. Dan lacht zelfs de zuurste gendarme, zoals bijna iedere Tourvolger doet. En zo hoort het, want boven alles is de Tour één groot feest. Althans, bijna drie weken lang, want de berichten dat een 64-jarige Frans man woensdag op l'Alpe d'Huez om het leven was gekomen, en dat een zesjarig jongetje een dag later was aangereden door een motor, lieten opnieuw de keer zijde van de Tour zien. Het zijn dieptepunten die jammer ge noeg ook al jaren bij de Tour de France horen. De veiligheid laat namelijk vaak te wensen over en dan vooral tijdens de beklimmingen van de immense ber gen. Dat Lance Armstrong zonder kleer scheuren de top van l'Alpe d'Huez haal de was daarom een wonder. Het over grote deel van de Franse, Baskische, Spaanse en deze keer vooral Duitse wie lerfans haat de Amerikaan, die tijdens de vele beklimmingen schandalig werd bespuugd. Waarom? Omdat hij doping zou gebruiken, omdat hij tegenstanders aan gort rijdt en omdat hij geen enkel mededogen kent. Dal het hier om een ware topsporter gaat, wordt door veel van die zoge naamde wielerefans even vergeten. Barry van der Hooft door Ad Pertijs LONS-LE-SAUNIER - Andreas Klöden kan het vandaag bewij zen. Als de 29-jarige Duitser van T-Mobile ook in de lange tijdrit rond Besancon stand houdt, is hij het volgens team baas Walter Godefroot waard om in de toekomst uitgespeeld te worden als (reserve)kopman in de Tour. En kan hij eindelijk de belofte inlossen die zich in 2000 al aandiende. In dat jaar won hij (als 24-jarige) Parijs-Ni- ce en de Ronde van het Basken land. Walter'Godefroot vond het tot dusverre nog te vroeg om Klöden te promoveren tot tijde lijke kopman. De Duitse kam pioen staat in het klassement weliswaar één plaats hoger (der de op 1.02 van nummer twee Basso) dan zijn vriend Jan Ull rich, maar daarmee ben je vol gens Godefroot nog geen kop man. „Renners die net zo hard kunnen fietsen als hun kopman zijn er wel meer. Zie hoe Landis donderdag de Col de la Croix Fry opreed. Landis kan dat ech ter niet elke dag. Daarom is hij een meesterknecht. Hij wordt pas een reservekopman als hij el ke dag op hetzelfde hoge niveau kan fietsen. Voor Andreas geldt dat nu net zo. Het is niet gejioeg om bijna alle dagen goed te zijn." Godefroot gaat al langer mee dan vandaag. Hij heeft er ge noeg zien komen - en ook weer zien falen. „Charly Mottet had er het talent voor om de Tour te winnen. Erik Breukink ook. Maar op een dag gingen ze bei den 'vliegen'; zakten ze er door heen. Ik heb me deze ronde steeds afgevraagd of dat ook met Klöden zou gaan gebeuren. Tot dusverre nog niet. Hij is niet gaan 'vliegen'." De Duitse pers klaagt steen en been over Klöden. De laatste week weigerde hij ze te woord te staan. „Omdat iedereen toch slechts steeds die ene vraag stelt: moet jij nu kopman wor den en Jan voor jou gaan wer ken? Dan concentreer ik me lie ver op de wedstrijd." Andreas Klöden is een goede vriend van Jan Ullrich. Beiden hebben hun wortels in de voor malige DDR. Klöden groeide op aan de Poolse grens, vlak bij het vaste trainingsparkoers van de 100 kilometer ploegentijdrit. Andreas Klöden Hij heeft zich daar ontwikkeld tot een 'flyer' In 2000 won hij op basis van zijn tijdrijden Parijs-Nice en de Ronde van het Baskenland Daarna sloeg de pechduive! hard toe. Hij onderging twee zware knieoperaties (eentjf links en eentje rechts), hij moes", twee keer aan zijn onderrug wor den geopereerd en toen hij vong jaar na alle ellende eindelijk vol- ledig fit en klaar was voor® Tour, raakte hij betrokken bi de massale valpartij in de ope ningsetappe, de crash waarbij ook Leipheimer en Hamilton be trokken waren. Achteraf b' "l dat Klöden zeven dagen 1 doorgereden met een gebroke stuitbeen. Pas toen werd de pij- te erg om verder te kunnen fis sen. Afgelopen winter heeft hij z-I' trainingsopbouw drastisch bijge steld onder leiding van zijn nieu we coach Thomas Schedewie. Klöden ging in Berlijn op 'hoog tetraining' in een speciaal daar voor ingericht sportcentrum te genover de high-tech op tni- ningsgebied stond echter 0$ een terugkeer naar het oude ver trouwde DDR-werk. Net ak vroeger zocht hij samen met zijn moeder het bekende 100-kilome- terparkoers op. Zij in de auto. hij aan de bumper. „Wie weet ben ik in staat Basso nog van de tweede plek te N" den", zegt hij nu. Godefroot- „Als hem dat lukt, dan krijgt hij ongetwijfeld een nieuw, ster» verbeterd contract. Zoals hij rijdt, verdient hij dat ook. GPD r/M-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 18