Hectiek rond gekweld Doel Foto's verlevendigen gedichten Kunstplein geopend in Veere PZC GELICHT Kneuzen - De foto's moes natuurlijk en realistisch 'l"' En mochten vooral niet te- tol afleiden van het onder- ,erP- Vandaar dat Deborach 'Preek uit: Deborasj) Antonio ws voor sprekende afbeeldin- in zwart-wit en sepia. Zorgen scheepvaart Veerse Meer Serie-inbreker aangehouden Eerste geval fytoftora ontdekt Gedumpte kittens herkend Veel Zeeuwse bands op vierde Sunburnfestival door Wout Bareman Het werk imponeert. Enorme kranen zwenken rond, dumpers voeren in file zand aan en betonmixers verlaten om de paar minuten de betoneentrale op het bouwterrein. De aanleg van het Deurganckdok, de omstreden container haven op de linker Scheldeoever bij Doel, is op z'n hoogtepunt. Het werkt gaat dag en nacht door, met ruim vijf honderd bouwers. Wie aan de rand van de tientallen me ters diepe bouwput staat, kijkt naar een indrukwekkend schouwspel. Het werk is door mensen met fantasie al vergele ken met de bouw van de piramides in Egypte. Maar een actuelere vergelijking ligt meer voor de hand: met de bouw van de Westerscheldetunnel. Ook bij dat megaproject liepen op het hoogte punt, zó'n anderhalf jaar voor de vol tooiing, meer dan vijfhonderd bouwers rond. Na jarenlange discussies, waarin vooral Deurganckdok de bewoners van het bedreigde polder dorp Doel zich roerden, ging in 1999 de eerste spa de grond in voor de container haven. Eigenlijk veel te laat, oordeel den de Antwerpse havenbestuurders, want de containermarkt groeide toen al explosief en die groei is sindsdien al leen maar toegenomen. Terwijl de bouw van het Deurganckdok nog in volle gang i§, dringt topman Eddy Bruy- ninckx van het Antwerps Havenbedrijf nu al aan op een versnelde procedure voor de aanleg van een tweede contai nerhaven: het Saeftingedok, dat pal ten noorden van het Deurganckdok is ge projecteerd. Het zou het definitieve ein de van Doel betekenen, maar de contai neractiviteiten naderen dan ook met ras se schreden het Land van Saeftinge en grensdorpen als Kieldrecht en Nieuw-Namen. Naar verwachting kan de eerste fase van het Deurganckdok volgend najaar in gebruik worden geno- De aanleg van het Deurganckdok, de omstreden containerhaven bij Antwerpen, is in volle gang. foto Camile Schelstraete men. De haven, met ruim vijf kilometer kade, is waarschijnlijk vier jaar later al volledig operationeel. Bruyninckx: „We kijken nu aan tegen een groei van de containertrafiek van 15 procent, terwijl alle analisten het vorig jaar nog hielden op 5 tot 6 procent. We liggen nu twaalf jaar voor op de prognoses van acht jaar geleden. De zaken evolueren dus nog sneller dan we dachten. Daarom moe ten we nu de discussie over het Saeftin gedok beginnen, willen we tegen 2007 een bouwvergunning voor dat dok op ta fel hebben/' De tweede haven zou in 2013 gereed moeten zijn. Sleuven Intussen krijgt het Deurganckdok nu echt vorm. De graafmachines, die de sleuven voor de kademuren graven (bouwputten van honderd meter breed en dertig meter diep) hebben bijna het eindpunt bereikt. De oostelijke kade muur wordt 2,5 kilometer lang, de wes telijke 2,8 kilometer. De oostkade is in middels over een lengte van 1,6 kilome ter afgewerkt, van de westkade is 2 kilo meter gereed. Achter de muren is ook de aanleg van honderden hectaren ha venterrein in volle gang. Dumpers voe ren er miljoenen tonnen zand aan, dat door bulldozers wordt geëgaliseerd. Aan de noordrand, in de achtertuin van het gekwelde dorpje Doel, wordt een enorme buffer aangelegd. Die heeft in middels een hoogte bereikt van bijna tien meter, maar daar moet nog veer tien meter bij. Aan de ingang van het dok ligt een baggerschip aan de nieuwe kade. Het heeft de eerste fase weggebag- gerd (over een lengte van 720 meter en een breedte - tussen de kaaimuren - van 450 meter). Het schip werd eind vorig jaar op spec- taculaire wijze achter de Scheldedijk ge sleept, die nu de ingang van het dok nog afsluit: die dijk werd even geopend om in één tij de baggeraar binnen te halen. Die wacht nu op het karwei in de twee de fase (930 meter dok), waarmee over enkele weken wordt begonnen. Dat werk moet medio september volgend jaar zijn afgerond. Daarna volgt nog een derde fase. Het baggerslib wordt naast de deur gedumpt: in het onge bruikte, belendende Doeldok. Dat dok wordt in het 'blunderboek' van de Bel gische Staat als één van de toppers be schouwd. Verkeerde locatie, maritiem onaantrekkelijk. De Belgen worden er liever niet aan herinnerd, dus... dem pen! In maart 2005 wordt de Scheldedijk de finitief doorgestoken. Via het werkgat worden dan ook de eerste containerkra nen voor de twee havenbedrijven, Hes- se-Noord Natie (HNN) en P O, aange voerd. Beide stuwadoors investeren zo'n 350 miljoen euro in hun terminal. Ze werven nu al personeel. De twee zijn elk op zoek naar 1500 nieuwe werkne mers. En daar komen nog 3000 indirec te arbeidsplaatsen bij. HNN beschikt straks over de langste, rechte container kade ter wereld: 2800 meter. Maar voor die gebruiksklaar is, moeten eerst nog dagelijks drie schepen 15.000 zand en grind aanvoeren en moet elke dag 2800 kubieke'meter beton worden gestort en 100 ton staal worden ver werkt. zaterdag 24 juli 2004 grRené Hoonhorst r^en met tien gedichten uit ^•multiculturele literaire tijd- lanfc ftóft Concept vormen de tien Ko's een tentoonstelling. De ^'enen poémen zijn te zien in «Grote Kerk in Terneuzen ■mtonio wil zich de komende ^toeleggen op portretfotogra- maar was zeer vereerd met kunstopdracht van de ge meente Terneuzen. De tien ge dichten die in de kerk hangen, werden haar toegespeeld door een medewerker van Concept. Antonio las de gedichten tiental len keren en liet ze rustig op haar inwerken. Om de ideeën en associaties die vervolgens bij haar opkwamen, vast te leggen, ging ze naar plaatsen in heel Zeeland, Oost- en West-Vlaan- deren. Deborach bracht haar hele jeugd in Terneuzen door en is sinds kort terug. Ze kent Zee land en aangrenzend Vlaande ren goed en het kostte haar wei nig moeite om passende beelden bij de gedichten te vinden. „Het zijn beelden die mij in gedach ten komen bij lezing van de ge dichten. Maar de foto's kunnen ook goed op zichzelf staan." De fotografe wilde 'natuurlijke, rea listische' foto's en zette daarom zo weinig mogelijk in scène. Zeggingskracht Maar, geeft ze volmondig toe, hier en daar moest ze toch wat manipuleren om de compositie wat te verfraaien of de zeggings kracht te benadrukken. „Ik heb twee strandstoelen naast elkaar gezet en de vis heb ik gekocht en vervolgens ergens neerge legd. Maar alleen om de foto's duidelijker te maken." Niet uit onnodig effectbejag, wil Anto nio maar zeggen. Want ze heeft juist afgezien van kleurenfoto's om de beschouwer niet af te lei den. Dat wil niet zeggen dat de boodschap van Deborach Anto nio zaligmakend is. „De gedich ten riepen bij mij beelden en as sociaties op, waaruit de foto's zijn ontstaan. Maar de gedich ten kunnen bij iedere lezer ande re (denk)beelden oproepen. En dat geldt hopelijk ook voor de fo to's. Gedichten en foto's hebben voor mij met elkaar te maken, maar mogen door anderen best los van elkaar worden gezien. Graag zelfs." Expositie: Foto's en gedichten Grote Kerk, Noordstraat, Ter neuzen. Maandag tot en met vrij dag van 9.30 tot 16.30 uur, zater dag van 13.00 tot 17.00 uur. Tot en met vrijdag 4 spetember. Geweld tegen buren wordt mild bestraft door Miriam van den Broek VEERE - Veere is weer een echt kunstenaarsstadje. Een aantal kunstenaars heeft het oude schooltje in de Kapellestraat om gedoopt tot Kunstplein. Het schooltje fungeert deze zomer als atelier, ontmoetingsplaats en een plek voor workshops. Dertien kunstenaars delen de ko mende tijd het atelier. Ze heb ben een schema opgesteld zodat er elk dagdeel iemand is. Bezoe kers kunnen vrij binnenlopen om te kijken en te horen hoe de kunst gemaakt wordt. Op het oude schoolplein is een jeu-de- boulesbaan aangelegd, zodat het schooltje ook een ontmoe tingsplek wordt voor mensen uit het stadje. „Sinds de sluiting van de supermarkt missen we hier een ontmoetingsplaats", zegt Olie Feenstra, één van de initiatiefnemers. „We hopen dat dit pleintje dat gemis kan opvan gen." Atelierroute Het idee voor het atelier ont stond rond Pasen toen vier Veer se kunstenaars hun ateliers openstelden en zo een atelierrou te creëerden. „Al snel zeiden we tegen elkaar dat het geweldig zou zijn als we samen een groot atelier konden delen", zegt Michiel Paalvast. „We hebben een plan op papier gezet en aan de gemeente gepresenteerd. Nu mogen we voor drie maanden de ze school huren. Eigenlijk ho pen we dat we ook na die perio de hier kunnen blijven." Hoewel het Kunstplein gistera vond officieel is geopend, heb ben de initiatiefnemers al twee weken de sleutel van het pand. „Het was wel wennen toen ik Het festival wordt geopend door Void of air, de winnaar van de Zeeuwse Unplugged Competitie 2003. Deze band heeft net de de- mo-cd 'Laughter in the Rain' uit gebracht. De formatie wordt afgelost door Mamilla, die in het voorpro gramma van Normaal en De DEN HAAG - De WD-fractie in de Tweede Kamer maakt zich zorgen over de veiligheid van de plezier- en be roepsvaart op het Veerse Meer. Door bezuinigingen heeft Rijkswaterstaat minder boeien uitgezet. Daardoor is het vaarwater smaller gewordeh. Volgens de WD vergroot dat de kans op aanvaringen. De fractie heeft daarom schriftelijke vragen gesteld aan staatssecretaris M. Schultz van Haegen van Verkeer en Waterstaat over de reden van de bezuiniging en of zij dé risico's nog aanvaardbaar vindt. Overigens heeft Rijkswaterstaat in juni na het Pinkster- weekeinde al meer boeien uitgezet na overleg met gebrui kers van zowel het Veerse Meer als de Grevelingen, waar hetzelfde probleem speelt. Rijkswaterstaat stelde toen dat alle betrokkenen het erover eens waren dat de beton ning voldoende was voor een veilig scheepvaartverkeer. Hoe de betonning volgend jaar zal zijn, is nog niet be kend De VVD wil daarom ook daarover opheldering van de staatssecretaris. BERGEN OP ZOOM - De politie heeft woensdag in Ber gen op Zoom een serie-inbreker aangehouden. De 29-jari- ge man uit het voormalige Joegoslavië heeft 28 inbraken of pogingen tot inbraak bekend, waarvan 24 in Zeeland. Dat waren er zeven in Vlissingen, tussen 23 en 24 juni; zes in Krabbendijke in de nacht van 24 en 25 juni; vijf in Goes, tussen 29 en 30 juni; tenslotte kwam hij in de nacht van 14 en 15 juli nog een keer terug naar Vlissingen, waqr hij inbrak in zes woningen. De man werd aangehouden in een hotel. Hij had twee tassen bij zich, waarin goederen zaten die waren gestolen tijdens de inbraken. De man ver bleef illegaal in Nederland. GOES - In Oost-Zeeuws-Vlaanderen is het eerste Zeeuw se geval van de ziekte fytoftora in aardappelen ontdekt. Op verschillende plaatsen elders in het land, onder meer op Goeree-Overflakkee en in West-Brabant, was de gé- vreesde schimmel al eerder ontdekt. Nu is dus ook de eer ste haard van dit groeiseizoen in Zeeland een feit. De weersomstandigheden - buien en hogere temperaturen.- veroorzaken de laatste weken omstandigheden waaron der de ziekte goed kan gedijen. De schimmel tast zowel de boven- als ondergrondse delen van de aardappelplant on herstelbaar aan. Enige remedie voor de boeren om zich te wapenen tegen fytoftora is preventief spuiten. TERNEUZEN - De twee kittens die donderdagochtend in een doos werden aangetroffen bij dierenkliniek De Otten- horst in Terneuzen zijn terug op het oude nest. De twee katertjes werden gisteren op een foto in de PZC herkend door een dochter van de eigenaar van de moeder poes. „Zij zijn helemaal van de kaart van dit alles. Die diertjes waren nog maar een dag van de moeder van daan", vertelt dierenarts Annette Burm van De Otten- horst. ,,De eigenaresse is van plan aangifte te doen tegen de afnemer van de kittens. Ze heeft het tweetal weer mee naar huis genomen en is van plan ze nu zelf te houden. Overigens belden er ook al andere mensen, die graag voor de diertjes wilden zorgen." Dijk heeft gestaan. Mamilla brengt pittige rock en emotione le zang. De Juke Joints vervolgens, heb ben een eigen mix gemaakt van swing, rock 'n' roll en Chicago- blues. Ze spelen regelmatig in Ierland en Engeland en waren vorig jaar nog te zien op het North Sea Jazz Festival. De Zeeuwse poprockband Pil lars is eveneens van de partij op het vierde Sunburnfestival. De ze band speelde eerder op festi vals met Bief en Racoon. De Am sterdamse rockband van Middel burgse origine, Nuff Said, geeft ook acte de présence op het Vlis- singse strand. In februari brach ten zij het tweede album 'Blue' uit. Eerder stonden ze op de fes tivals Noorderslag en Low lands. Middelburger Danny Vera staat voor country eigentijdse rock muziek. Danny Vera is bekend van de single 'My confession', die infebruari is verkozen tot Radio 2 Paradeplaat. De single Innocence scoorde vorige maand nog goed in Turkije. Tegen het einde van de avond is het tijd voor 16 Down. Deze pop rockband had hits met The day that I met you en Subtle move ments en stond eerder op het po dium naast Anouk tijdens haar Graduated Fool Tour. Het festival wordt, net als vorig jaar, afgesloten door DJ JJ en DJ Enteny van de Promo Only Disco Show. Zij brengen een show met muziek uit de jaren ze ventig en tachtig. Kunstenaressen Olie Feenstra (1) en Bianca Runge zijn bezig hun kunstplein in te richten in Veere. foto Ruben Oreel •innr Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van t justitie G. Oosterveld vond giste ren in Middelburg dat de escala- lie van een burenruzie te wijten «as aan een 57-jarige inwoner van Heikant. Aan de andere lant kon ze zich zijn irritatie r nel voorstellen. VLISSINGEN - De vierde editie van het popfestival Sunburn op het Nollestrand in Vlissingen wordt op zaterdag 14 augustus gehouden. Van elf uur 's och tends tot middernacht zijn er acht optredens van bands waar van een deel uit Zeeland komt. "fborach Antonio met één van haar werken in de Terneuzense Grote Kerk. foto Camile Schelstraete hier voor het eerst ging schilde ren", vertelt Paalvast. „Mijn ei gen atelier is een schuurtje van twee bij drie meter. Maar hier heb ik de ruimte. Toen ik in dit schooltje begon te schilderen bleef ik eerst ook echt in de buurt van de ezel. Inmiddels ben ik aan de ruimte gewend en gebruik ik de hele zaal. Ik heb ruimte genoeg om mijn schilde rij even van een afstand te bekij ken. Dan zie je alles weer be ter." Ook Feenstra erkent het be lang van een grote werkruimte. „Je kunstwerken worden zo groot als de ruimte die je hebt. Hier kunnen we grotere dingen maken dan in onze eigen ate liers." Tot begin oktober worden er in het atelier workshops gegeven in schilderen, beeldhouwen en animatiefilms maken. „Maar als mensen aangeven dat ze graag iets anders willen leren, kan dat De officier achtte brandstich- i, mishandeling, vernieling 'bedreiging bewezen, maar jield in haar eis van zestig uur werkstraf en vier weken voor waardelijke gevangenisstraf re kening met verzachtende om standigheden. Politierechter I. Woltring ging nog een stapje ver der en veroordeelde de Heikan tenaar 'slechts' tot drie weken voorwaardelijke gevangenis- ,Het was een volstrekt ver- reactie, maar ik heb er ook wel begrip voor," Zijn recalcitrant gedrag op 16 jpril dit jaar in Heikant was een jevolgvan pesterijen van buren, waar hij aan bloot stond. Het conflict liep volledig uit de tand. De verdachte stak met sn aansteker het gras en een rol van de volkstuin van zijn buurman in brand. Ook gooide tij met spiritus naar een aantal nensen. wat volgens de officier -«dreigend overkwam. Ook sloeg hij zijn buurman met srioopkruk tegen zijn hoofd. De verdachte was gisteren niet aanwezig op de zitting, maar volgens raadsman A. Sol was ap cliënt onder behandeling van een psychiater. Zijn buur- anhad de dader op foto's vast en dat vond Sol niet ver- j. „Hij wist van de psychi sche problemen." De strafplei- 'S meende dat de persoonlijke itandigheden van zijn cliënt bepalend moesten zijn voor de srafmaat. Hij bestreed de hoog- ïvan de schadeclaims van twee ychtoffers: totaal 3750 euro. .Hijprobeert een slaatje uit zijn moestuin te slaan", zei hij over je schadeclaim van de buur man. Sol bepleitte een voorwaar- ielijke straf. De politierechter sas het eens met de raadsman, i schadevorderingen werden ;t ontvankelijk verklaard. De n heeft zich voorgenomen om ar Hulst te verhuizen. ook", zegt Bianca Runge die on der meer animatiefilms maakt. „We laten ruimte over voor ini tiatieven. De px-aktijk moet uit wijzen hoe het gaat verlopen." Het Kunstplein aan de Kapel- lesti-aat 9 heeft geen vaste ope ningstijden. Het hek is dagelijks geopend van negen uur 's och tends tot tien uur 's avonds. Als er een kunstenaar aan het werk is, kan het publiek naar binnen lopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15