Studie doortrekken kusttram Gemeente ontruimt Middelburgs terras Stichting Cultureel 1 Aardenburg beraadt zich op positie Geen nader onderzoek naar bodemschatten bij ingang museum Natuurvraagbaak biedt uitkomst Plan voor smalspoor dat aansluit op verbinding naar Duinkerken Scouting houdt kamp voor scholieren Man opgenomen na ongeval Gewonden bij s aanrijding Goes Celstraf geëist tegen stelende Amsterdammers jgSSS#* donderdag 22 juli 2004 212 J door René van Stee SLUIS - Het doortrekken van de Belgische kusttram naar Bres- kens behoort nog steeds tot de mogelijkheden. Hoewel de nieu we vorm van (openbaar) ver- TERNEUZEN - Scouting St. Hubertus in Terneuzen houdt maandag 23 en dinsdag 24 au gustus weer het Scout-JVK. Dat is een tweedaags kamp voor kin deren van groep 3 tot en met 8 van alle lagere scholen in Ter- neuzen in de leeftijd van 6 tot 12 jaar. Opzet is om kinderen in de va kantie een leuke activiteit te bie den en tegelijkertijd op een speelse wijze kennis te laten ma ken met het spel van scouting. Het evenement wordt georgani seerd door vrijwilligers van Scouting EOS/St-Hubertus op 't Weitje. Dat is het terrein van de Scouting aan de Zuiderpar- klaan bij de voetbalvelden. Tijdens de twee dagen wordt er geslapen in grote tenten. Daar naast wordt er veel gedaan en beleefd. Activiteiten zijn onder andere eenkampvuuravond, -tochtjes, knutselen, sport- en water-spelletjes, zingen, schmin ken en stokbrood bakken. De ac tiviteiten staan in het teken van het oude Egypte. De deelnemers worden ingedeeld in gemengde groepjes waarin ze worden bijge staan door een oudere scout. Hiermee gaan ze alle activitei ten doen en slapen ze 's nachts in de tent. Na een eindvoorstel- ljng van de kinderen zelf wor den de kinderen op dinsdag weer opgehaald door de ouders. Deelnamekosten zijn tien euro. Ér kunnen maximaal 80 kinde ren mee doen. Voor meer informatie kan met bellen naar 0115 - 696881. Of surfen naar de website iv ww.eos-sthubertus.org. OUD-VOSSEMEER - Op de Oud-Vossemeersedijk in Oud-Vossemeer is gistermiddag een automobilist uit Bergen op Zoom tegen een boom gebotst. De automobilist werd daarbij uit de auto geslingerd. Personeel van de traumahelikop ter was ter plaatse om het slacht offer te behandelen. Per ambu lance werd de man met rugletsel overgebracht naar ziekenhuis De Lievensberg in Bergen op Zoom. Door nog onbekende oor zaak raakte het slachtoffer op de weghelft voor tegemoetko mend verkeer. Bij het corrigeren botste hij tegen een boom, die in de berm stond. Na de aanrijding werd de Oud-Vossemeersedijk tussen de Langeweg en de Groe- nedijk afgezet. De auto van de man raakte totaal vernield. door Ron Maqnee MIDDELBURG - De eigenaars van het Middelburgse café 't Hof aan de Vlasmarkt zijn boos op de gemeente. Deze week werd hun straatmeubilair in be slag genomen omdat de banken en tafels niet voldoen aan eisen van welstand. De gemeente wijst erop dat duidelijke richtlij nen voor terrassen zijn uitge vaardigd. Een gele poster tegen het raam van het Middelburgse café aan de Vlasmarkt spreekt duidelijke taak ..Aangezien de gemeente Middelburg ons terras (banken en tafels) heeft weggehaald om dat deze niet zou voldoen aan de geldende 'beleidsregels' zijn wij helaas genoodzaakt voorlopig dit terras te voeren! Grt. Kaffee 'tHof." Eigenaar B. Westdorp van het café kan nog steeds niet begrij pen hoe het zover is gekomen dat de gemeente Middelburg het terras heeft ontruimd. „We had den van die picknicktafels voor ons café, van die grote stamta fels. Vroeger waren dat van die Sligro-tafels maar die wilde de welstandscommissie niet heb ben." Hierop besloten de eige naars van het café andere tafels voer, de Coast Express, geen speerpunt is in het raadspro- gramma van de gemeente Sluis, worden nog dit jaar de resulta ten van een studie naar een smal spoortram tussen Breskens en Groede gepresenteerd. Dit zou het eerste deel van kusttramlijn in Zeeuws-Vlaanderen. De lijn zou later een vervolg naar Knok- ke kunnen krijgen. In het kader van het voortraject is al enig onderzoek verricht. Hierin kwam onder meer naar voren dat een smalspoortram aan de gestelde eisen voldoet. De Coast Express is op initiatief van de Stichting Strandexpress opgenomen in de gemeentelijke beleidsvisie Integraal Kustzone- op het terras te plaatsen - overi gens nog steeds van het type stamtafel. „Maar die zijn deze week, zonder verder overleg van de gemeente, weggehaald", legt een boze Westdorp uit. Intussen heeft het café terrasmeubilair van de buren kunnen lenen. „Die hebben we geleend om te voorkomen dat we anders omzet mislopen." Karakter Volgens Westdorp paste het meubilair uitstekend bij het ka rakter van het café. „Ons pu bliek vindt het eenmaal gezellig om aan lange tafels buiten te zit ten. Het waren mooie grote ta fels die de buurt niet ontsier den." Bovendien is het een kwes tie van smaak, zo vertelt hij, „Er zijn nog legio voorbeelden in de stad te noemen van dingen die ik niet mooi vind. Maar wat is mooi en wat is lelijk?" Ambtenaar J. Meijer van de af deling vergunningverlening en handhaving is resoluut. „We hebben in het verleden een aan vraag van het café gehad om een terras te mogen exploiteren. Dat mag, maar dan moet het meubi lair wel aan bepaalde vereisten voldoen. Bij twijfel wordt het voorgelegd aan de welstands commissie." beheer. Dit beleid heeft mede als doelstelling de ontsluiting van het kustgebied te verbete ren. De Coast Express moet hier in een belangrijke rol gaan spe len. De verwachting is dat de tram baan langs de West- Zeeuws- Vlaamse de verkeersdruk op de huidige kustweg vermindert en met name de ontsluiting van de kust op locaties met verblijfsre- creatie verbetert. Attractie Het nieuwe vervoermiddel is niet alleen bedoeld om de druk te tijdens het hoogseizoen op te vangen, maar juist ook als at tractie in het voor- en nasei- De leden van de welstandscom missie gingen uiteindelijk niet akkoord. Vorig jaar sommeerde de gemeente café 't Hof al om het meubilair aan te passen. Me ijer: „Toen zeiden ze: 'Het meu bilair is pas nieuw, dat is zon de'." De gemeente besloot hier op het café nog een jaar respijt te geven. In mei van dit jaar ont ving het café een laatste brief, herinnert Meijer zich, waarin het café werd gesommeerd om het terras nu écht te ontruimen, anders zou de gemeente optre den. En zo geschiedde, deze week. Volgens Meijer moet de gemeen te streng zijn omdat de binnen stad voor veel geld is opge knapt. „Er zijn vele miljoenen besteed aan de herinrichting van de binnenstad. De gemeente heeft hiervan ongeveer 75 pro cent betaald. Het is belangrijk dat de publieke ruimte er goed blijft uitzien." Overigens is er nog een kans voor de exploitanten van het ca fé: eind deze maand komt de welstandscommissie bijeen. Dan kan het café weer een voor stel indienen voor de inrichting van het terras. Wellicht dat de commissie akkoord gaat. Dan kunnen de geleende spullen weer terug naar de buren. zoen. Het ideaalplaatje is een directe verbinding tussen de West- Zeeuws-Vlaamse en de gehele Vlaamse kust, met mogelijk een aansluiting naar het Franse Duinkerke. Verder heeft de ge meente Knokke-Heist het initia tief genomen tot een groot scheepse verandering van het traject op Vlaams grondgebied. Het gemeentebestuur pleit voor een kusttramnet zonder boven leiding en comfortabele nieuwe tramstellen. Een voorstel in die richting is gedaan aan De Lijn, de exploitant van de Vlaamse kusttram. Het plan is gebaseerd op een soortgelijk systeem in Bor deaux, waar drie nieuwe tramlij nen zonder bovenleiding zijn aangelegd. De trams worden via een derde rail op de grond ge voed. Behalve dat het autover keer in de stad aanzienlijk is te ruggedrongen, ontsieren de dra den hierdoor niet het uitzicht op de historische gevels. Ook ver toont het netwerk metro-allure, dankzij een hoge frequentie en hoge snelheden. Het slopen van alle ontsierende palen en bovenleidingen zou ook een aanzienlijke verbete ring van het traject tussen Knok ke-Heist en De Panne beteke nen. Zo ontstaat er meer ruimte voor de aanplant van groen en een be tere ruimtelijke inpassing van de rails. Ook zou de kust dank zij trams met een hogere snel heid en frequentie aantrekkelijk worden voor toeristen. Ook wordt gewezen op de positieve economische effecten, onder meer door de vestiging van nieu we bedrijvigheid in de buurt van de tramcorridor. Knokke-Heist realiseert zich dat de kosten van de omschake ling niet gering zullen zijn. Tege lijkertijd is de verwachting dat extra Vlaamse en Europese mid delen kunnen worden losge weekt in het kader van het Vlaamse Kustactieplan en de plannen om de lijn door te trek ken naar Duinkerke. door Raymond de Frel AARDENBURG - De Stichting Cultureel Aardenburg beraadt zich op haar positie, omdat zij vindt dat haar beleid niet meer parallel.loopt met dat van de ge meente Sluis. De stichting werd in het leven geroepen door de voormalige ge meente Sluis-Aardenburg om een beleid te ontwikkelen, waar in culturele activiteiten in Aar denburg zouden worden inge past het gemeentelijke cultuur beleid. Dit met de achterliggen de gedachte om de plaatselijke economie een impuls te geven en Aardenburg op de kaart te zetten als kunst- en cultuurstad. In een brief aan de Sluisse raads leden geeft voorzitter J. Pleijte aan dat het startdocument van de nieuwe gemeente Sluis voor de stichting de basis was om haar culturele activiteiten op de ingeslagen weg voort te zetten. „Wij merken echter dat onder steuning van de gemeente voort durend lacunes vertoont. Op ge regelde tijden krijgen wij mon delinge lof toegezwaaid, maar daadwerkelijke interesse of on dersteuning - los gezien van de financiële kant van het verhaal - ontbreekt", schrijft Pleijte. „Wij wachten nog steeds op het cultureel beleid dat door de ge meente Sluis moet worden uitge zet. In september wordt de cul tuurnota behandeld. Tot die tijd is alles nogal transparant, waar door wij geen kant op kunnen met onze ideeën. Over financiële steun hebben wij niet te klagen, maar we vinden ook dat niet al leen wij met initiatieven moeten komen. De gemeente mag ook ideeën voor activiteiten aandra gen", licht Pleijte de brief toe. Aanleiding voor het schrijven zijn de berichten over de moge lijke bouw van appartementen in het voormalige stadhuis aan de Markt. In het startdocument staat dat het stadhuis een func tie moet krijgen die aansluit bij de historie van de stad in relatie met de ontwikkelingen in de Sint Baafskerk. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De bouw van de nieuwe ingang van het Zeeuws Museum hoeft geen ver traging op te leveren. Het dage lijks provinciebestuur heeft be sloten om het archeologisch on derzoek op het Abdijplein niet voort te zetten. De ingang wordt wel kleiner dan gepland, om de vondsten die tot nu toe zijn ge daan, te behouden. Op het Abdijplein, op de plek waar de nieuwe ingang moet ko men, zijn vorige week resten ge vonden van de Karolingische ringwalburg die in de vroege Middeleeuwen de grens van de stad aangaf. De burg, die elf me ter breed blijkt te zijn, ligt op een andere plaats dan verwacht. Verder zijn er resten van wonin gen uit de negende tot de twaalf de eeuw aangetroffen. Het provinciebestuur wil de res ten niet verder onderzoeken. „Om twee redenen", zegt gede puteerde H. van Waveren (CDA, cultuur). „We kunnen maar een heel klein gedeelte onderzoe ken. Het oppervlakte is te klein om daar nauwkeurige weten schappelijke conclusies uit te. kunnen trekken. Ten tweede wis ten we van tevoren dat we voor het afgraven alleen al een reke ning van 70.000 euro konden verwachten. De kosten voor als er echt wat gevonden wordt, hebben we ndg buiten beschou wing gelaten. Die kunnen op lopen zodra er niet met de trof fel, maar met de kwast wordt ge graven." Dat financieel risico is te groot, vindt Van Waveren. „Ik besteed het geld liever aan het museum zelf, dan aan een onderzoek waarvan de uitkomst niet vast staat." V. Byvanck, de directeur van het Zeeuws Museum, is 'niet ontevreden' met de beslis sing om de ingang wat kleiner te maken. „We krijgen een kuil met een hokje", zegt hij, „Ik hoop dat het er een beetje esthe tisch uit komt te zien. Maar de ze beslissing betekent wel dat we snel aan de gang kunnen." Kunnen mensen straks nog op een fatsoenlijke manier het mu seum in? „Ja absoluut", zegt By vanck. „Volgens mij is dat geen enkel probleem. We hebben heb ben zelfs nog ruimte om twee in- „Nu we weten dat er plannen zijn om het voormalig gemeente- huis van Aardenburg niet de be- a stemming te geven zoals ve:- woord in het startdocument toont u uw werkelijke visie ovr de culturele toekomst van Aar- :0 denburg. Wij zullen het beleid '3' van de nieuwe gemeente moeten respecteren, maar zijn wel van Wl mening dat ons beleid daaraan niet meer parallel loopt. Wij zul len ons daarom beraden op ome - positie", schrijft Pleijte. Wethouder L. Kamphuis gaf eer- der deze week aan dat de ge- meente er naar streeft om 1 startdocument na te leven, maar -e hij stelde ook dat Sluis verder moet kijken dan haar neus lang is. Blijkt immers dat het rue: haalbaar is om het stadhuis een 'historische' functie te geven, dan moet het gebouw een ande- re bestemming krijgen. Zijn suggestie tot wonen in hei 51 stadhuis leidde tot heftige reac- s ties van ondernemers, stadsraad f en bewoners. Dinsdag gaven de 21 vier wethouders van de gemeen- 81 te Sluis verduidelijking aan le- den van de Vereniging Ondeme- mend Aardenburg, de Stads- J raad en leden van verschillend 'J verenigingen. De gemeente wi niet ingaan op de inhoud var l dat onderhoud. Het gesprek wordt door de gmeente be- 1 schouwd als een intern overleg j; GOES - Een Belgische automc- 2 bilist en zijn passagiere zijn gis- 2 termiddag gewond geraakt f een aanrijding op de Deltaweg in Goes. Bij het verkeerslicht® de kruising met de Nieuwe Rijksweg stopte hij, maar dat zag de 20-jarige automobilist uit Leiden achter hem te laat Een botsing was onvermijdelijk De man uit België en zijn inzit-J tende, een 60-jarige Belgische- vrouw werden met nekklachten per overgebracht naar het Oos- terscheldeziekenhuis en konden na behandeling naar huis. gangen te maken: één naar he museum en één naar het cafe dat aan het plein komt. De kan bestaat natuurlijk dat iederee over een paar jaar zegt dat he te klein is. Het is geen voorbeek van risicovol beleid, maar i! weet ook niet of we ons dat het museum nog kunnen permit teren." Nu duidelijk is, hoe groot de in gang mag worden, kan het defi nitieve ontwerp worden ge maakt. Eerder is al besloten dat er een aanbouw op kelderhoogte op het Abdijplein komt. In het najaar moet het ontwerp op ta fel liggen, zodat begin volgers jaar met de bouw kan words begonnen. Het streven is omhei Zeeuws Museum in het voorjaar van 2006 weer volledig open te hebben. MIDDELBURG - Officier va justitie H. den Hartog heeft gis teren in Middelburg tegen tn« Amsterdammers van respectie velijk 34 en 29 jaar celstraffen van een half jaar en vijf maan den geëist. De mannen word» ervan beschuldigd met gestolen creditcards goederen, met een to tale waarde van 3.600 euro, to hebben aangeschaft. De verdachten, die een f"15 strafblad aan vermogensdehr- ten hebben, ontkenden elke be trokkenheid. Het duo werd 3 juni in Goes hl toeval door de politie opgepa*» nadat ze met hun auto rood licht waren gereden. In® auto werden de waardevolle spullen en de gestolen credit cards gevonden. De auto blew te zijn gehuurd. De verklarin gen van de verdachten waren te genstrijdig. Uit het onderzoek bleek dat verdachten in Goes in korte tijn een aantal winkels hadden zocht. „Ze hebben in noting j goederen aangeschaft", nierft i de officier op. Twee winkeliers hadden fr-j van de verdachten herkend, I*j politierechter doet 4 augns^j uitspraak. Jan Midavaine geeft een aantal kinderen uitleg over wat er zoal aanspoelt uit zee, zoals m dit geval een hondshaaienei. door Marcel Modde WESTENSCHOUWEN - Een bijzondere voorziening op een unieke plaats. Zo zien Jan en Ellen Midavaine hun natuur- informatiepunt, en met hen de vele bezoe kers, zo concluderen ze na tien actieve zo mers. Deze week werd onder meer de in NoordEuropa zelden voorkomende een denmossel gevonden op het strand bij Westenschouwen. De 'natuurvraagbaak' biedt antwoord op uiteenlopende vragen over alles wat leeft en voorkomt in de Schouwse natuur. Zeeraketten, hondshaaien, wenteltrap jes, eikapsels van wulken en zelfs de sche del van een dolfijnachtige, de vondsten en de hang naar informatie daarover zijn groot, aldus Midavaine. De vraagbaak werd tien jaar geleden ingericht in twee Russische zeecontainers. Binnen zijn wand- en zoekplaten op panelen getim merd, die de bezoekers de weg wijzen in de dieren- en plantenwereld. Met behulp van vergrootglazen en insectenpotjes kunnen de gevonden exemplaren van dichtbij worden bekeken. Ook beschikt het informatiepunt over een voorraad na- tuurboeken en naslagwerken. De overwegend zuidwestelijke wind maakt het strand van Westenschouwen volgens Midavaine tot een unieke vind plaats 'van allerlei aanspoelsels'. Tot die foto Dirk-Jan Gjeltema bijzonderheden rekent hij de eendenmos sel, die deze week werd gevonden. Net als zeepokken behoort de eendenmossel biologisch gezien tot de krabben en kreef ten. De laatste keer dat dit schaaldiertje in Westenschouwen werd gevonden, was in de zomer van 2002. Ook de schaalhoren of Vesuviusschelp laat zich in deze contreien steeds meer zien. „Waarnemingen waar uit blijkt dat er echt iets gaande is in de natuur." De lange tafels en banken van café 't Hof zijn door de gemeente Middelburg weggehaald. De uitbaters moeten het nu doen met geleend terrasmeubilair. foto Ruben Oreel g ons terras (banken 8 ™eElSJ heeft weggehaald, omdat deze niet ZOU voldoen aan de geldende beleidsregels'. zijn wij helaas genoodzaakt voorlopig dit terras te voeren! WWfFffTW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 38