Hulpteam Sluis in de knel Klucht rond kogge van Doel ten einde PZC PZC De eenzaamheid was het ergst Geschiedenis herleeft in Euregiotuinen 11 Straffen tot 15 jaar voor drugsbende Puzzelritten voor het gezin SHS kan nauwelijks aan voldoende medewerkers komen Dorpsraad zoekt plaats skatebaan Motor rijdt 84 km per uur te hard Nieuwstraat Koewacht weer open Softdrugs in beslag genomen agenda donderdag 22 juli 2004 door Jan Jaap Broekhuijsen RETRANCHEMENT - De West- Zeeuws-Vlaamse Au tomobielclub houdt drie donderdagavonden auto- puzzelritten voor het hele gezin. Er is een aparte toe ristenklasse. De eerste rit begint van daag bij camping De Sandt Plaet aan de Kanaalweg in Retranchement. Een week later is hotel-café-restau- rant Du Commerce aan de Mariastraat in Cadzand het vertrekpunt. De laatste rit start donderdag 5 augus tus vanaf café-restaurant De Wulpenhoek aan de Slijkstraat in Groede. In schrijven is telkens tussen 18.30 en 19.00 uur. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe Ichef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst Renévan Stee Frits Bakker (sport) 8audeloo 16 Postbus 62 «60 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie jStationspark 28 Postbus 31 14460 AA GOES Tel: (0113)315500 :F«: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl wternet [*Ww.pzc.nl i E-mail: web@pzc.nl i^orgklachten: [0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge- durende de openingstijden; Zaterdags tot 12.00 uur P£N HAAG - Een tienkoppige Uederlands-Colombiaanse ijrugsbende die duizenden kilo's wcaine via de Westerschelde ons land invoer, is gisteren door de Haagse rechtbank veroor deeld tot celstraffen die oplie penvan vier tot vijftien jaar cel. jjedouane trof in 2002 een par tij van niet minder dan 3000 ki loinde Antwerpse haven, via de Westerschelde aangevoerd door Colombiaanse vrachtboot •Royal Klipper'. De vrachtwagen waarmee die co- aine vervolgens naar Neder- andwerd verreden, werd onder- aangehouden door de poli tie en in beslag genomen. Eerder dat jaar had de bende al je| paar honderd kilo inge- joerd, wist de politie, jlaar pas in juni 2003 werd de drugslijn opgerold na een rondst van nog eens 400 kilo in Ie Rotterdamse haven en wer en de vermeende bendeleden angehouden. Vijftien jaar De 52-jarige Zaandammer die ioor justitie als een intematio- jle cocaïnehandelaar van bete- enis wordt beschouwd, kreeg isteren vijftien jaar cel. Zijn 5-jarige 'rechterhand' uit Am- ierdam kreeg negen jaar. Aan icht anderen werden gevange- isstraffen van vier, vijf of zes toegemeten. elfde verdachte ging vrijuit jns gebrek aan bewijs. Er bs tot zestien jaar cel geeist tij- v;ns de behandeling van de strafzaak twee weken geleden. DeZaankanter, die in Amerika eens werd veroordeeld voor èugsdelicten, speelde een lei- r, ingevende rolbinnen de Neder- ands-Colombiaanse drugsben- ie die voor minstens 165 mil joen euro (straatwaarde) aan co- taine invoerde. Destrafzaak diende bij de recht- Wk in Den Haag omdat die rechtbank de jurisdictie heeft over alle Nederlandse territoria- wateren, dus ook over de Noordzee voor de Zeeuwse kust, raar de cocaïneinvoer 'formeel' laatsvond. door Ronald Verstraten SLUIS - Met kunst- en vlieg werk redden ze het dit jaar net, maar het Sluis Help Service team lijkt in zijn voortbestaan bedreigd. De organisatie heeft grote moeite om nieuwe leden te vinden. De SHS is in 1996 opgericht door de toenmalige gemeente Sluis-Aardenburg, Sluis Promo tie, middenstand en de politie. Aanleiding was het sinds begin jaren negentig toenemende aan tal gevallen van zakkenrollerij in Sluis. Om die vorm van crimi naliteit een halt toe te roepen, werd een team van zes leden ge vormd, met het parkeerbureau in het Belfort als uitvalsbasis. Het team had een preventieve taak, die al snel tot resultaat leidde. De zakkenrollerij nam zienderogen af. Daarnaast had de SHS ook de taak om toeris ten met vragen en problemen te helpen. De teamleden zijn uitge rust met opvallende tenues en met portofoons en ze staan in di rect contact met de parkeerpoli tie. In de afgelopen jaren werd vooral gebruik gemaakt van de beschikbaarheid van studenten, die 's zomers immers vrij waren. De groep veranderde regelmatig van samenstelling, telkens op momenten dat de leden afstu deerden. Die situatie doet zich ook dit jaar voor, maar het is de SHS slechts met grote moeite ge lukt de leeggekomen plaatsen op te vullen. Van het team van vorig jaar zijn er nog slechts en kelen over. „We hebben het roos ter nog net rond gekregen, dus we komen de zomer wel door," zegt Monique Gijzeis van de VW in Sluis. Namens het team is Ernst-Jan Pais intussen hard op zoek naar nieuwe krachten. „De SHS vormt als het ware de oren en ogen van de politie," legt hij uit. „Doordat we veel in het centrum van Sluis aanwezig zijn en veel contacten hebben met bezoekers en toeristen zijn we vaak als eerste op de hoogte als er iets mis gaat." Het team wordt ook gewaarschuwd bij winkeldiefstallen, zodat ze naai de dader kunnen uitkijken. Pais herinnert zich dat ze eens daad werkelijk een winkeldief in de kraag hebben gepakt. „We heb ben hem samen met de parkeer politie achtervolgd. De politie heeft hem daardoor kunnen ar resteren." Andere hulpgevallen betreffen vaak mensen die hun auto kwijt zijn, of kinderen die hun ouders uit het oog zijn verlo ren. Soms geldt dat ook voor ouderen. „Een Belgische me vrouw was overstuur, toen ze haar man kwijt was. Samen met haar hebben we het hele'cen trum afgezocht. Zat hij dood leuk op een terras, zich van geen kwaad bewust," vertelt Rebecca Behr, een van de teamleden. De SHS is een week geleden met haar werk begonnen en blijft tot eind augustus actief. Edwin van der Linde-Neve thuis in Vlissingen met souvenirs uit Noord-India. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Het is gelukt. Erwin van der Linde-Neve heeft de hoogste au toweg ter wereld gefietst. Het fietsen was afzien, vertelt hij. „Maar mijn vrouw en kind missen, vond ik nog het zwaarst." „Die weg daar is een stuk steiler", zegt Erwin met een blik op de tijdrit op Alpe d'Huez op televisie. „Alpe d'Huez is ge middeld acht procent. Zulke stijgings percentages heb ik niet gehad. Wel af en toe kleine stukjes, maar niet veertien kilometer aan een stuk. Wat het fietsen daar zwaar maakte is dat je zo'n gebrek aan zuurstof hebt. Je moet een cadans zien te vinden zodat je niet buiten adem raakt." Van der Linde reed vorige maand zeven tien dagen door de Himalaya. Vorige week vrijdag kwam hij thuis in Vlissin gen. De route door de Himalaya, in Noord-India, voerde over de Khardung La, met ruim 5600 meter de hoogste pas ter wereld. De weg was tot een paar jaar geleden gesloten voor burgerver keer. Nu is hij, als de weersomstandig heden het toelaten, een paar maanden per jaar open. „De weg is heel smal. Als er een truck langs komt, moet je opzij." De weg' was slecht, soms zelfs niet be gaanbaar. Grote keien maakten het fiet sen af en toe onmogelijk. „Een rivier had een deel van de weg meegenomen. Dan moet je door ijskoud water wa den." De lokale bevolking begreep wei nig van de groep Hollanders op de fiets. „Ze vinden het raar, het past ook niet in de boeddhistische cultuur dat je zo hoog mogelijk wilt komen of dat je er gens de beste in wilt zijn. Interessant vinden ze het wel, ze staan je fiets te be kijken en willen allemaal wel een rond je proberen." Hij was voorzichtig met zijn fiets. „Ik heb hem alleen uitgeleend aan een Belg. Ik stond bovenop een col en die man wil- een foto maken, zodat hij thuis kon laten zien dat hij die berg was opge reden." Ondanks de voorzorgen en de goede voorbereidingen, heeft hij de tocht niet uitgereden op zijn eigen fiets. „Mijn derailleur is in mijn achterwiel geslagen, op vijf kilometer van het kam pement. Diezelfde nacht werd er ie mand verschrikkelijk hoogteziek. Die besloot ermee te stoppen, dus kon ik op zijn fiets verder." Zelf is hij er zonder fysieke ongemak ken doorheen gekomen. Dat gold tot op de laatste dag voor bijna de hele groep. „In de laatste kilometers, vlak voor het plaatsje Leh, was een lange afdaling. We reden met ongeveer zestig kilometer per uur naar beneden. Eén van mijn reisgenoten haalde me in en klapt vol op een verkeersheuvel. Die maken ze daar door metalen buizen in de weg te leggen. Die zie je bijna niet. Hij lag echt foto Lex de Meester helemaal open." Van der Linde reed de tocht niet alleen voor zichzelf. Hij liet zich sponsoren om een fonds van de Tibetaanse regering in ballingschap te steunen. In Noord-In- dia wonen veel Tibetanen die de grens over gevlucht zijn. „Als iedereen zich aan zijn beloftes houdt, haal ik vijftien honderd euro op. Ik ben door wild vreemden opgebeld, die geld wilden overmaken." Stilte De reis ging door een verlaten en onher bergzaam, kaal landschap. Dorpen wa ren er nauwelijks. „Er was daar volledi ge stilte, dat maak je eigenlijk nergens anders mee." De verlatenheid had ook een keerzijde. Contact met het thuisfront was niet mo gelijk. „Het fietsen is meegevallen", vindt Erwin. „Maar mijn vrouw en kind missen, vond ik het zwaarst. Hier gaan 28 dagen zo voorbij, maar als je daar zit, dan gaat het op den duur aan je vre ten. Dat vond ik eigenlijk zwaarder dan het klimmen." door Wout Bareman DOEL - De strijd om het goed geconserveerde middeleeuwse koggeschip bij Doel is ontaard in een klucht. Beveren kraaide vorige maand te vroeg victorie, want Vlaams minister P. van Grembergen van Cultuur heeft vlak voor zijn aftreden besloten dat het Scheepvaartmuseum en de oude scheepswerf in Baasro de een beter locatie vormen. Beveren moet zich tevreden stel len met 'het wetenschappelijk in ventariseren en documentarise- ren', schrijft de minister in een brief. De Beverse schepen van Cultuur P. Deckers reageert te leurgesteld. Een maand geleden nog wist hij het zeker: de kogge zou voor Beveren behouden blij ven. Hij had het zelf van de mi nister gehoord. Deckers kondig de, tijdens een bijeenkomst in IJ- zendijke, ook direct plannen aan om 400.000 euro uit te trek ken voor de bouw van een loods vlakbij Fort Liefkenshoek. In die loods zal het eerste onder zoek van de kogge plaatsvinden. Van Grembergen heeft daar geen moeite mee, als de restan ten van de kogge uiteindelijk maar verhuizen naar Baasrode. Daar wordt op de terreinen van de vroegere scheepswerven Van Praet-Dansaert één van de oude werven opgeknapt in het kader van het project Boegbeelden van de Euregio Scheldemond, dat zich richt op behoud van het maritiem erfgoed in Zeeland en Oost- en West-Vlaanderen. 'De museale presentatie' van de her opgebouwde kogge of van ge deelten ervan past het beste in Baasrode, vindt de Vlaamse mi nister van Cultuur. Het trans port wordt een ingrijpende ope ratie omdat het schip volledig gedemonteerd is en is opgesla gen in 29 containers. De scheeps romp dateert uit 1326. Het is de grootste, oudste en best bewaar de kogge die ooit in Europa werd gevonden. De kogge was een typisch schip dat tussen 800 tot ongeveer 1450 de zeeën be voer. Het in het Deurganckdok gevonden exemplaar verging vermoedelijk in 1404. Met een lengte van '20 meter, een breedte tot 8 meter, een diepgang van 12 meter en een hoogte van 5 meter was het voor die tijd een groot schip. De vondst in september 2000, werd door Europese ar cheologen bestempeld als één van de waardevolste van de afge lopen decennia. Direct nadat graafmachines de restanten had den blootgelegd, begon de strijd om het eigendomsrecht. Naast Beveren en Baasrode wierp ook het Scheepvaartmuseum in Ant werpen zich op als belangstellen de. Restauratie van de kogge gaat miljoenen kosten en vergt zeker zeven jaar. Daarom over weegt burgemeester N. De Batse- lier van Dendermonde, waarvan Baasrode een deelgemeente is, uiteindelijk genoegen te nemen met een replica én een aantal ge restaureerde delen van het schip. Zo'n replica zou ook bij Fort Liefkenshoek kunnen wor den tentoongesteld. KOEWACHT - De dorpsraad Koewacht zoekt naar een plaats waar een skatebaan kan worden aangelegd. De bij behorende van de Koewachtse jeugd wens om ook een JOP, een jongerenontmoetingsplaats, te bouwen ver dwijnt voorlopig in de ijskast. Dat werd gisteren duide lijk tijdens de dorpsraadvergadering in De Vlaschaard. De dorpsraad wil dat de jongeren in het dorp in een posi tiever daglicht komen te staan en wil daarom iets voor hen doen. „We merken aan de reacties van de belangheb benden dat de bouw van een JOP heel moeilijk wordt. Daarom zetten we nu alles in op een skatebaan", aldus P. Bohijn van de dorpsraad. De exacte plaats is ongewis. „We hebben wel opties, maar we willen eerst met de be treffende partijen om de tafel gaan zitten." Het is te prij zen, volgens zowel de leden van cle dorpsraad als wijka gent P. de Groene, dat de overlast die de door de jeugd veroorzaakte overlast nagenoeg verdwenen is. MIDDELBURG - Een 24-jarige motorrijder uit Waarde moet een boete betalen van 670 euro. De man reed in april van dit jaar 84 kilometer te snel op de Oude Rijks weg in Rilland. Als de man in de komende twee jaar nog eens te veel gas geeft, is hij zijn rijbewijs kwijt voor vier maanden. „Ik ben gewoon stom geweest", erkende de man gisteren voor kantonrechter A. Melens. De motorrijder moest ter plekke zijn rijbewijs inleveren. Bijna tweeënhalve maand later kreeg hij het op verzoek terug. De man heeft het rij bewijs nodig voor zijn werk. De motorrijder had pas drie a vier maanden een motor. „En dan nu al zo'n forse snel heidsovertreding. Bent u wel geschikt als motorrijder?'!, vroeg Melens. „Als je wilt scheuren, ga je maar naar een circuit." Mensen zijn niet berekend op motorrijders die meer dan tachtig kilometer te snel rijden. „U brengt met zo'n snelheid levens in gevaar", zei officier van justitie G. Oosterveld. De volgende keer, waarschuwde hij, raakt hij onverbiddelijk zijn rijbewijs kwijt. „Dit is een zeer forse overtreding en daar past ook een zeer forse straf bij", vond de kantonrechter. KOEWACHT - De herinrichting van de Nieuwstraat in Koewacht verloopt volgens schema. De doorgangweg door het dorp wordt komende week opengesteld voor het verkeer. Dit ondanks het feit dat de werkzaamheden nog niet helemaal afgerond zijn. Eind september wordt de de finitieve toplaag geasfalteerd en worden de fietssuggestie- stroken aangelegd. Dan zal, tot tevredenheid van dorps raad, tevens het stuk grond achter de brede school wor den geasfalteerd Voor het invoeren van de dertig kilome terzone in de kern Koewacht moet nog een officieel ver- keersbesluit worden gemaakt. Volgens de gemeente Ter- neuzen ligt het wel in de bedoeling die na de oplevering van de straat in te voeren in het dorp. GOES - De politie heeft gisteren softdrugs in beslag geno men bij onderzoeken in drie panden in Goes. Er werd in totaal 22,5 kilo weed en 10,5 kilo hasj in beslag genomen. In een van de panden werd ook een vuistvuurwapen aan getroffen; ook dit is in beslag genomen. STREEKACTIVITEITEN AARDENBURG - WV kantoor, 19.00 uur: Avondwandeling; AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten, handvaardigheid en biljarten; De Halle, 14.00 uur: Kaarten en biljar ten; Trefpunt, 13.00 uur; Kaarten en bil jarten; BIERVLIET - Annelot ter Walle, 14.00 - 16.30 uur: OSB soos met kaarten, sjoe len en biljarten; Kaasboerderij De Vos aan de Helena- weg, 11.00 uur: Rondleiding; BRESKENS - Handelshaven, 8.00 uur: Vissen op de Westerschelde; CADZAND - BAD - Boulevard de Wie lingen, 16.00 uur: Activiteiten voor jong en oud; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO gymnastiek en biljarten; 13.30 uur: AN- BO hobby - handwerk bijeenkomst; 19.45 uur: Bingo; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: Kaarten bieden; Café van Grol, 19.00 uur: Vertrek avond- wandelvierdaagse; GROEDE - Lutherse kerk, 13.00 - 17.00 uur: Expositie Kees Markusse; Vlaamsch Erfgoed aan de Slijkstraat, 10.00 uur: Bakken in historische oven; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur; Kaarten; 13.30 uur; Volksdansen; HOEK - De Lovenhoek, 9.00 uur: Bridge; 9.30 uur: Koersbalcompetitie, 13.30 uur: Biljarten, kaarten en soosmid- dag; HULST - De Lieve, 13.00 uur: Open cen trum; Reynaertcollege aan de Gildenstraat, 19.00 uur: Bewegen en sporten voor (ex)hartpatïënten; KLOOSTERZANDE Rozenhof, 10.45 uur: Meer bewegen voor ouderen; KOEWACHT - Kerklaan 87, 19.00 uur: Creatieve avond; LAMSWAARDE - Cafe de Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; NIEUWVLIET - St.Bavodijk, 19.00 uur: Landschapsexcursie; OOSTBURG - Den Hoekzak, 13.30 uur: Koersbal en sjoelen voorouderen; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 9.45 uur: Meer bewegen voor ouderen; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 18.30 uur: Pergamano voor de jeugd en teken club; RETRANCHEMENT - Bezoekerscen trum 't Zwin, 10.00 uur: Wandeling door natuurgebied 'tZwin; SAS VAN GENT - De Roselaer, 9.30 uur: Callanetics; 10.00 uur: Karakter pop pen; 13.15 uur; Tekenen; 15.30 uur: Techniek bijeenkomst: De Speye, 19.00 uur: Bridge; Keizer Karelplein, 20.00 uur: Internatio nale folklore; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur: SWOS koersbal, kaarten, canasta, biljar ten competitie dames; 18.00 uur Kinder cabaret Het Talent; 19.00 u: Jeugdcaba- ret Het Talent; 19.30 uur Blaaskapel Ein Prosit en toneelgroep Sempre Avanti; St.JANSTEEN - Schutterslocatie de Tragel, 19.00 uur: Schieting op de staan de wip; TERNEUZEN - De Veste, 10.00 uur: Morgenwijding; 13.30 uur: Handwer ken, soos, canasta en biljarten; 16.30 uur: Repetitie zangkoor; 19.00 uur: Bridge; De Hoeve, 20.00 uur: Kaarten; 't Schelpenhoekje, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcentrum meetpoint; VOGELWAARDE 't Gelaag, 13.30 uur: Koersbal; Café ons Vermaak, 14.00 uur: Kaarten; WESTDORPE - Café 't Polderken, 13.30 uur: Jokeren; Concordia, 13.30 uur: KBO kaarten en bingo; 19.00 uur: Tafeltennis; Galerie 45 aan de Singel, 13.00 - 17.00 uur; Zomerexpositie; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 9.30 uur: Ae robic; 10.30 uur; Volkdansen; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Hand werken; ZUIDDORPE - 't Kaaike, 10.30 uur: Yo ga; 13.45 Koersbal. De kogge werd in 2000 gevonden. foto Camile Schelstraete door Renévan Stee OOSTBURG - In het kader van het Mauritsjaar zijn de Euregio tuinen aan de Nieuwstraat in Oostburg dit weekeinde het to neel van een historisch schouw spel. Dit jaar is het vierhonderd jaar geleden dat prins Maurits Zeeuws-Vlaanderen bevrijdde van de Spanjaarden. Daarom worden in de regio tal van evene menten gehouden. Specialisme Verenigingen die gespeciali seerd zijn in (her)opvoeren van historische gebeurtenissen beel den in het tuinencomplex ver schillende tijdsperiodes uit. Be halve voor de late Middeleeu wen, met speciale aandacht voor het jaar 1604, is er onder meer ook aandacht voor de vroe ge Middeleeuwen, de tijd van de Vikingen en de Tweede Wereld oorlog. De deelnemers nemen kampe menten en tenten uit die perio des mee, waarin zij ook zullen overnachten. Verder zijn er paarden en ouder wetse voertuigen en koken de in historische kostuums uitgedoste geschiedenisliefhebbers op ouderwetse wijze hun potje. Daarnaast voeren zij historische gevechten op. Op zaterdag zijn er ook Zeeuw se ringlijders die op ongezadel de boerenpaarden in galop een lans in een ring moeten steken. In het weekeinde van 21 en 22 augustus staan nagenoeg dezelf de festiviteiten op het program ma. In tegenstelling tot komende za terdag en zondag gaat de volledi ge aandacht dan uit naar het his torische element en maken nog meer gespecialiseerde verenigin gen hun opwachting. Het evenement duurt beide weekeinden van 10.00 tot 18.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37