Seksschandaal kerk Oostenrijk Tientallen doden in Oekraïense mijn De leukste vakantie vier je thuis. Direct ADSL van KPN: tot 300,- voordeel. Buitenechtelijke dochter van Belgische koning wil aandacht Rebellen laten 50 ontvoerde kinderen vrij Klacht tegen Nederland over verdrag luchtvaart Agent schiet op verkeersovertreder Stroomuitval na diefstal kabel Savanne Brazilië verdwijnt Pokeraars in Parijs overvallen Kinderen ziek na zeepcocktail Vijf extreemrechtse Britten gepakt Bewoners eilandje verbijsterd over zeldzame moord Paus zet bisschop op non-actief na affaires op seminarie Mladic geeft zich mogelijk over aan Tribunaal Als je nu bestelt, kun je de hele zomer gratis internetten, gamen, chatten en films downloaden. En nog 10%* sneller ook. met breedband heb je alles altijd dichtbij woensdag 21 juli 2004 ISLAMABAD - Maoïstische re- bollen in Nepal, die afgelopen zondag een groep van 50 kinde ren en hun docenten ontvoer den. hebben hen gisteravond al lemaal weer vrijgelaten. De kinderen werden ontvoerd toen tien guerrilla's hun school aanvielen in een buitenwijk van Kathmandu. De rebellen namen daarop alle scholieren en twaalf docenten gevangen en voerden hen af naar een dorpje op 25 ki lometer afstand van de hoofd stad. De kinderen zijn tussen de dertien en zestien jaar oud. De Maoïstische rebellen ontvoeren wel vaker kinderen, scholieren o(studenten. Over het algemeen worden ze na een paar dagen van communistische indoctrina tie weer vrijgelaten. GPD van onze redactie buitenland ten vanuit Brussel over het ver- PLZEN - Een Tsjechische politieagent heeft op een voet ganger geschoten die een rood verkeerslicht negeerde. De diender bleek een slechte schutter want in plaats van de delinquent trof hij een voorbijrijdende auto. Dat meldde een justitiewoordvoerder gisteren. Volgens de politie in Plzen sommeerde de agent de voet ganger, die ondanks een rood verkeerslicht een drukke straat wilde oversteken, te wachten tot het licht groen zou worden. Toen de man toch doorliep, loste de agent eerst een waarschuwingsschot. Daarna schoot hij twee keer gericht. De agent kan een aanklacht tegemoet zien. Waarschijnlijk raakt hij ook zijn baan kwijt. ANP/DPA TETOVO - Ruim tachtigduizend inwoners van de Macedo nische stad Tetovo en enkele omliggende dorpen zijn zon der stroom komen te zitten na de diefstal van een zware, 600 meter lange hoogspanningskabel. Hoe de dieven erin zijn geslaagd de vijf centimeter dikke koperen kabel mee te nemen zonder een schok te krijgen, is de politie een raadsel. ANP BRASILIA - Het tropische savanne-landschap in Brazilië is over 25 jaar verdwenen. Dit maakt plaats voor akker land, zo blijkt uit een rapport van de milieu-organisatie Conservation International dat in Brasilia verscheen. De savanne komt in grootte overeen met West-Europa. Volgens de organisatie is 70 procent van de savanne al ver dwenen. De savanne, die veel lijkt op het Afrikaanse gras land met verspreid staande bomen en struiken, biedt on derdak aan zeldzame planten- en diersoorten. De savanne geldt als het grootste ononderbroken akker land ter wereld dat kan worden uitgebreid om te voldoen aan de toenemende vraag naar voedsel. ANP/RTR PARIJS - Twee gewapende man nen zijn er gisterochtend in Pa rijs met het prijzengeld van het wereldkampioenschap pokeren vandoor gegaan. Dat meldde de politie van de Franse hoofdstad. De pokeraars waren met de laat ste speeldag in een chique club aan de Champs-Elysées begon nen, toen de mannen binnenvie len en hen dwongen op de vloer te gaan liggen. De overvallers gingen er met 76.000 euro van door De mannen stalen na de overval een auto. Ze ruilden die om voor een eveneens gestolen vrachtwa gen. die later in een noordelijke buitenwijk van Parijs werd te ruggevonden. Van de overvallers en het geld ontbreekt vooralsnog ieder spoor. ANP/AFP KARLSHAMN- Jeugdige bezoekers van een popfestival in het Zweedse Karlshamn zijn ziek geworden na het con sumeren van alcoholhoudende' zeep die zij uit de toiletten hadden ontvreemd. De kinderen wilden graag dronken worden. Ze dachten dat te kunnen bereiken door de zeep, die 62 procent alcohol bevat, te mengen met een populaire ener giedrank. Een veertienjarig meisje moest in een zieken huis worden opgenomen met een alcoholvergiftiging na het drinken van zo'n cocktail. ANP/AFP LONDEN - De Britse politie heeft vijf leden van de ex treemrechtse Britse Nationale Partij (BNP) gearresteerd na een tv-documentaire over hun activiteiten. Dat meld de de Britse omroep BBC gisteren. Voor de verborgen ca mera hadden de mannen over racistische misdrijven opge schept. De mannen praatten in het programma The secret agent (De geheim agent), dat de BBC vorige week uitzond, hun mond voorbij. Britse parlementariërs hadden eerder deze week de arrestatie geëist van BNP-leden die in de docu mentaire aan het woord kwamen. ANP drag. Daarop dreigde De Pala- cio al met een zaak bij de Euro pese rechter. Door Nederlands beroep in een tussenprocedure bleef de officiële klacht nog uit. Acht andere lidstaten, waaron der Duitsland en Groot-Brittan- nië, kregen eerder al een veroor deling door de Europese rechter aan hun broek voor hun nationa le luchtvaartverdragen met de VS. Nadat De Palacio van de lid staten een mandaat had gekre gen om centraal te gaan onder handelen met de VS, liet de Eu rocommissaris de zaak even op zijn beloop. Nu volgens haar na tionale maatschappijen toch voordelen blijven genieten van de oude verdragen, stapt zij op nieuw naar de rechter om een boete tegen de acht andere lid staten te vragen. ANP yanonze redactie buitenland SYDNEY - Verbijsterd zijn ze, je bewoners van het piepkleine eiland Norfolk Island, halverwe ge Australië en Nieuw-Zeeland. De zoon van een plaatselijke po liticus is aangeklaagd voor de moord op zijn vader. Het is de tweede moord in 150 jaar. De eilanders waren nog niet eens bijgekomen van de laatste moord, in 2002. Toen werd een 29-jarige vrouw op wrede wijze omgebracht. En maandag werd de 60-jarige Ivens Buffett, de ei land-minister van Land en Mi lieu, doodgeschoten op zijn kan toor gevonden. Zijn 25-jarige zoon Leith is gisteren voor de rechter verschenen en moet op last van de rechter psychia trisch worden onderzocht. De premier van het eilandje (achttienhonderd bewoners) sprak via, de Australische radio zalvende woorden. De twee 'ver schrikkelijke tragedies' hebben de gemeenschap geschokt. „Maar we zijn een veerkrachtig volkje en we zullen ons hier doorheen slaan." De moord uit 2002 is onopgelost gebleven. Op Norfolk wonen veel afstam melingen van de muiters op het achttiende-eeuwse schip de Bounty. In vroeger tijden wer den er verbannen Britse gevan genen ondergebracht. Er heerst nog steeds de sfeer van een ver verleden, er zijn geen fastfood- restaui'ants of gokhallen. Twee jaar geleden riep het eiland zich zelf uit tot gsm-vrij gebied. De elfhonderd stemgerechtigden spraken zich met grote meerder heid uit voor een verbod op mo biel bellen. ANP/RTR Oekraïense reddingswerkers rusten uit na hun zoektocht naar vermiste kompels. foto Alexander Khudotioply/RTR van onze redactie buitenland MOSKOU - Zeker 31 mijnwerkers zijn in Oost-Oekraï- ne om het leven gekomen door een gasexplosie in een ko lenmijn in de regio Donetsk. Zeker vijf kompels worden nog vermist, zo heeft vice-premier Kljujev gisteren ge zegd. Toen het ongeluk gebeurde waren 48 mijnwerkers aan het werk, bijna een kilometer onder de grond. Twaalf kompels hebben zichzelf in veiligheid kunnen brengen. Na de ontploffing brak brand uit. Een woordvoerder van de mijn zei dat er nog overleven den diep in een mijnschacht vastzitten, maar dat er wei nig hoop is. Hulpverleners worden in hun werk belem merd door de dichte rook en doordat gangen zijn inge stort. In Oekraïne gebeuren vaak ongelukken in mijnen. Het is het ergste incident in twee jaar. Er is een justitieel onderzoek begonnen. Voorzitter Volj- nets van de mijnwerkersvakbond heeft verklaard dat de mijnexploitant het niet zo nauw neemt met de veilig heidsregels. ANP/AFP BRUSSEL - Europees Commis saris De Palacio (Transport) is gisteren bij het Europees Hof van Justitie in Luxemburg een officiële klachtenprocedure be gonnen tegen het Nederlandse luchtvaartverdrag met de Vere nigde Staten. De Palacio eist dat Nederland onmiddellijk een einde maakt aan de afspraken over start- en landingsrechten, om alle ruimte te geven voor onderhandelingen van de Europese Commissie met de VS over een EU-breed ver drag. De Palacio vindt verder dat het Nederlandse zogeheten 'open skies'-verdrag nationale luchtvaartmaatschappijen als KLM onterecht bevoordeelt. Ne derland kreeg al eerder klach- HnorMonique Broeshart WENEN - De paus heeft giste ren opdracht gegeven aan de Vo- mrlbergse bisschop Klaus Küng het seks- en kinderpornoschan daal tc onderzoeken in het bis domvan St. Pölten in Nederoos- tenrijk. Voor de duur van het on derzoek is bisschop Kurt Krenn op non-actief gezet. 'in Oostenrijk reageerde kardi naal Christoph Schönborn opge lucht op het kordate handelen \an de paus. Het schandaal rond de kinderpomosites op computers van het priestersemi- nane in het bisdom St.Pölten speelt al maanden. Verscheide ne politici en kerkleiders uitten herhaaldelijk hun onvrede over de lakse afhandeling door bis schop Krenn. De zaak is aan het licht geko men toen eind vorig jaar een sys teemtechnicus de sites op een computer ontdekte. Het hoofd van het seminarie Ulrich Küchl schakelde zelf de politie in, waarna meteen één computer in beslag is genomen. Volgens de officier van justitie hebben technici achteraf kun nen vaststellen dat vlak vóór de confiscatie, de kinderpornosites van de harde schijf zijn verwij derd. Voorlopig is een 27-jarige Pool se priesterseminarist wegens het bezit van kinderporno aange klaagd en geschorst. Hem hangt een vrijheidsstraf van twee jaar boven het hoofd. Inmiddels is ook op andere pe's verboden materiaal gevonden, maar om dat de computers vrij toeganke lijk zijn, kunnen de schuldigen niet worden getraceerd. Foto's Begin juli moesten Küchl en zijn plaatsvervanger Wolfgang Rothe aftreden. Daarbij ging het niet direct om het kinclerpor- noschandaal maar om foto's die de media bereikten waarop Küchl en Rothe seminaristen zoenen en betasten. Bisschop Kx-enn trachtte deze, volgens de katholieke kerk afkeurenswaar dige homoseksuele handelingen, af te doen als 'jongensdomheid', 'kerstfelicitatie' of 'uitbundig vermaak'. Hij liet weliswaar een intern onderzoek uitvoeren, maar dat mocht niet meer ba ten. De paus heeft daar kennelijk weinig vertrouwen in en stuurt nu bisschop Küng als onaf hankelijk controleur. Daarbij wordt niet alleen het seminarie onder de loep genomen, maar het hele reilen en zeilen van het bisdom. Volgens een opiniepei ling van het weekblad Profil vindt 72 procent van de Oosten rijkse bevolking dat Krenn moet aftreden. In tegenstelling tot de andere bisdommen, kent het bis dom St. Pölten geen proefjaar voor seminaristen of ombuds man voor seksueel misbruik. GPD (Advertentie) doorïon van Lierop BRUSSEL - Delphine Boël, de buitenechtelijke dochter van de Belgische koning Albert II, doet er haar beklag over dat haar va der haar volledig mijdt. In een interview met het week blad Humo zegt ze 'de hypocri sie en het onrecht' niet meer te bunnen verdragen en vraagt ze om een onderhoud met haar va der. Eind jaren negentig kwa men in België berichten naar buiten dat Albert bij een andere ■touw een dochter zou hebben. Albert gaf dit verkapt toe. Via bemiddeling van het Belgische Hof trouwde deze wouw later met iemand van lagere adel, die bel kind ook de naam Boël mee- S'd'. Voordat hij koning werd, bad Albert nog wel contact met z'jn dochter. Nadat hij tien jaar geleden zijn overleden broer Boudewijn opvolgde, zijn alle banden echter verbroken. 'n een telefoongesprek zou Al bert zelfs ontkend hebben dat hij de vader van de kunstenares Delphine is. Daarbij zou de Bel gische vorst in woede zijn uitge barsten. Zij zelf zegt echter dat Albert in het verleden op het Punt heeft gestaan om te schei den een scheiding, zijn gezin verla ten en met mijn moeder gaan le ven", aldus Delphine in het in terview. De 36-jarige Delphine neemt het zichzelf kwalijk dat ze Al- bert altijd heeft willen bescher men. „Al die jaren was ik zo be zig geweest aan zijn reputatie te denken dat ik niet tot me door liet dringen wat mijn vader mij eigenlijk aandeed, dat hij zijn dochter helemaal niet bescherm de." Via een expositie die bol staat van de fallussysmbolen en andere seksuele verwijzingen wil de Belgische kunstenares nu afrekenen met haar problemen met het Hof. Delphine, die jaren met haar tweede vader en moe der in Groot-Brittannië woon de, zegt te begrijpen dat ze niet zomaar met haar vader 'ijsjes kan gaan eten op de Grote Markt' in Brussel. „Maar waarom kan ik hem niet achter gesloten deuren zien? Ie dereen zei: 'Ach, ze is maar een ongelukje, een product van een van Alberts vele affaires, want die kerel lustte er wel pap van.' Ik wil nu begrijpen waarom hij me afwijst. Ik wil dat hij 't me uitlegt." ANP van de huidige koningin Paola om bij haar en haar moe- ('er to gaan wonen. „Hij wilde van onze redactie buitenland BELGRADO - De ministers Draskovic (Buitenlandse Zaken) en Davinic (Defensie) van Ser- vië-Montenegro hebben gisteren geweigerd commentaar te geven op het bericht dat de Servische regering met de voormalige Bosnisch-Servische legerleider Mladic onderhandelt over over gave aan het Joegoslavië-Tribu- naal in Den Haag. Dit meldt het onafhankelijke Belgradose radio- en tv-station B92. Het Amerikaanse week blad Time berichtte maandag over de onderhandelingen met Mladic op gezag van een hoge Servische regeringsfunctiona ris. De regering zou Mladic heb ben aangeboden zijn verdedi ging in Den Haag te betalen en zijn familie financieel te steu nen, als hij zich vrijwillig over geeft. De functionaris zegt over 'enkele weken' een resultaat te verwachten van de 'zeer intense' onderhandelingen. ANP KPN heeft gratis alle down- en uploadsnelheden met ca. 10% verhoogd. Direct ADSL van KPN bestel je via www.kpn.com, via 0900-0244 O.lO/min.) of gewoon bij Primafoon. Vraag naar de actievoorwaarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5