Elke hardrijder op de bon PZC De stad zoemt van de poëzie ELICHT Wie in Zeeland een Mondriaan wil zien moet nu naar Domburg 17 Inbraak in café Trajectcontrole Voorzitter Redt de Kaloot weg Vuurwerkbedrijf gewaarschuwd Rioolwerker aangereden Excuses na te vroeg maaien woensdag 21 juli 2004 Uitgaven voor brandweer Sluis jaar opgeschoven I SLUIS - De gemeente Sluis schuift de uitgaven voor het brandweerbeleidsplan 2004- 2007 een jaar op. De huidige fi nanciële situatie staat geen extra uitgaven toe. Uitgangspunt is echter dat de huidige brandweerzorg niet ver slechtert. Opleidingen van nieu we vrijwilligers en opleidingen die inmiddels lopen, gaan dan ook gewoon door. Volgend jaar geeft Sluis bijna 55.000 euro extra uit aan brand weerzorg. De meerkosten zitten vooral in opleidingen en oefenin gen die voortvloeien uit de in voering van het brandweerbe- leidsplan. jjet brandweerbeleidsplan wordt ingevoerd onder invloed van een aantal ingrijpende inci denten (Enschede, Volendam). In de loop der jaren zijn steeds meer belangrijke taken in het kader van rampenbestrijding aan de brandweer opgedragen. Daardoor is het onder meer noodzakelijk om het korps pro fessioneler te laten functione ren. De extra uitgaven belopen in 2008 ruim 206.000 euro. Behal ve om opleidingen en oefenin- gaat het hierbij ook om de aanschaf van materiaal voor de brandweerauto's en rente en af schrijvingen op gebouwen. De gemeenteraad beslist mor gen over de vaststelling van het brandweerbeleidsplan. Hierin is de nieuwbouw van kazernes in Oostburg en Breskens niet opge nomen. De bouwplannen zijn nog onderwerp van nader onder zoek. Wel wordt volgend jaar een 22 jaar oude bluswagen in Breskens vervangen. Hiermee is een investering van 250.000 eu- De raadsvergadering begint morgen om 18.00 uur in de raad zaal van het Belfort in Sluis. TERNEUZEN - In een café aan de Markt in Terneuzen is in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken. Uit het café is een nog onbekend geldbedrag mee genomen. door Piet Kleemans Er is geen pardon voor notoire hard rijders. De kans dat ze straks onge straft met veel te hoge snelheid over de Zeelandbrug jakkeren, is nihil. De ca mera's van het trajectcontrolesysteem zien alles. Het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid is blij met het systeem, de stichting Pro Auto absoluut niet. Traject controle is een betrekkelijk nieu we manier om snelheden te meten en snelheidsovertreders op de bon te slinge ren. Met behulp van camera's wordt de tijd die een voertuig nodig heeft om een bepaald traject af te leggen - meestal van enkele kilometers lengte - nauwkeu rig gemeten. Met een simpel rekensom metje is exact na te gaan wie zich wel en wie zich niet aan de maximumsnel heid heeft gehouden. De foto met het kenteken van de hardrij der gaat via de politie naar de Rijks dienst voor het Wegverkeer, die de gege vens van de auto-eigenaar boven water haalt. De informatie wordt doorge stuurd naar het Centraal Justitieel In cassobureau en niet veel later krijgt de overtreder de bekeuring in de bus. Het werkt bijzonder goed volgens A. van het Erve van het Bureau Verkeers handhaving van het Openbaar Ministe rie. „Het is een betrouwbaar systeem en de meeste weggebruikers vinden het ook een eerlijker systeem. Bij een flits paal heb je als je even niet oplet een be keuring, dat is een momentopname. Bij trajectcontrole wordt de gemiddelde snelheid over een bepaald traject geme ten. Als je te hard onder het eerste meet- portaal bent doorgegaan krijg je nog de kans dat te corrigeren. In theorie kunnen hardrijders die over de Zeelandbrug in de richting van Zie- rikzee rijden een bekeuring ontlopen door op het gemakje koffie te drinken bij restaurant De Zeelandbrug. Van het De camera's waarmee de trajectcontrole wordt uitgevoerd, zijn opgehangen in hoge portalen boven de weg. foto Dirk-Jan Gjeltema Erve: „Dat zou inderdaad kunnen, maar in de praktijk werkt het zo niet. Notoire hardrijders hebben haast en rij den calculerend. Die gaan niet eerst met 150 de brug over om vervolgens uit gebreid te pauzeren." Bij Rotterdam-Overschie is trajectcon trole al ingegevoerd. Daar leert de prak tijk dat niemand het in zijn hoofd haalt om nog te hard te rijden, weet Van het Erve. Iedereen houdt zich netjes aan de maximumsnelheid en dat geeft een heel rustig verkeersbeeld. Veiligheid Bij Rotterdam-Overschie was vooral het terugdringen van luchtvervuiling en geluidsoverlast doel bij de invoering van de trajectcontrole. In het geval van de Zeelandbrug is voor het systeem ge kozen vanwege de 'ongevalsgevoelig heid' van de brug, in combinatie met het feit dat andere vormen van snel heidscontrole daar niet mogelijk zijn. Met trajectcontrole kan zeven dagen per week, 24 uur per dag worden toege zien op naleving van de snelheidslimie ten. Volautomatisch, zonder dat er menskracht aan te pas komt. Een goede zaak, vindt H. Rhebergen van het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland (ROVZ). Hij heeft alle vertrouwen in het systeem, dat volgens hem nauwelijks te foppen is. Wisselen van rijbaan om de camera voor de gek te houden werkt niet, daarmee is bij het ontwerp rekening gehouden. Een van de grootste voordelen is in de visie van Rhebergen de grote pakkans (volgens de ontwerpers honderd pro cent). „Het heeft geen zin te proberen dit systeem te ontlopen: dat werkt niet. Het resultaat is dat je een rustiger ver keersbeeld krijgt en dat komt de ver keersveiligheid ten goede." Dat een rustiger verkeersbeeld de ver keersveiligheid verhoogt, is in de visie van W. Boogaart uit Nieuwerkerk op zich juist. Maar de secretaris van Stich ting Pro Auto noemt de invoering van trajectcontrole op de Zeelandbrug desal niettemin onnodig en ongewenst. „Dat ze juist nu, aan het begin van het toeris tisch seizoen, bezig zijn met de opbouw van het systeem vind ik op z'n zachtst gezegd merkwaardig. Niet betrouwbaar Verder is het systeem erg duur en hele maal niet zo betrouwbaar als wordt be weerd. Wij krijgen als Pro Auto herhaal delijk meldingen van mensen die op het traject bij Overschie ten onrechte be keurd zijn. Er zijn nog veel te veel foute metingen." Boogaart verwacht dat de trajectcontro les op de Zeelandbrug ook voor verkeer de metingen zorgen. Automobilisten met klachten kunnen terecht bij Pro Au to (info@proauto.nl). Voorlopig zal het nog rustig blijven bij de stichting, want de controleappara- tuur wordt pas dit najaar in werking ge steld. GOES - Voorzitter Peter de Dreu van de vereniging Redt de Kaloot legt zijn functie neer. Hij kan zijn inzet voor de vereniging niet meer combineren met zijn werkzaamhe den (het schrijven van boeken over met name manage ment, certificering en veiligheid in bedrijven). De Dreu, sinds november 2002 voorzitter, verwacht dat de nieuwe poging die de provincie wil ondernemen voor aanleg van een Westerschelde Container Terminal veel tijd zal ver gen 'om alsnog de Kaloot te redden uit de handen van op prestige beluste politici'. Daarvoor kan hij onvoldoende ruimte vrijmaken. Nog dit jaar moet hij twee nieuwe boe^ ken afleveren. Bovendien vergt zijn hoofdredacteurschap van de uitgave Specifiek veel meer tijd dan De Dreu had voorzien. Hij wordt als voorzitter opgevolgd door be7 stuurslid Freddy van Nieulande. TERNEUZEN - Het bedrijf Wagenvoort Vuurwerk heeft zich tijdens het afsteken van vuurwerk tijdens de Terneur zense Havenfeesten niet aan de regels gehouden. Reden voor Gedeputeerde Staten om de vuurwerkmaker uit Wa penveld een formele waarschuwing te geven. Bij het afge ven van de vergunning voor het afsteken van het vuur werk op 26 juni hadden GS nog nadrukkelijk aangegeven dat de westelijke ha vendam tijdens het vuurwerk afgeslo ten moest blijven voor het publiek. Tijdens het afsteken van het vuurwerk constateerden toezichthouders van de provincie dat er toch zo'n twintig mensen op de haven- dam waren. Dus, zo concluderen GS, is de vergunning niet nageleefd. Het bedrijf krijgt dan ook een brief dat het zich voortaan aan de vergunningvoorschriften moet houden. Zo niet, dan dreigen GS met 'bestuursrechtelijk optreden'. Dit kan onder meer bestaan uit het toepassen van bestuursdwang of het opleggen van een dwangsom. ROCKANJE - Een vijftigjarige man is licht gewond ge raakt toen hij tijdens werkzaamheden aan het riool in Rockanje werd aangereden door een auto. Het slachtoffer lag op zijn buik op straat en was bezig met een put in het midden van de rijbaan. Het stuk was afgezet met pilonen, maar desondanks reed de 57-jarige Rotterdamse automor biliste over de arm van de man. In eerste instantie had ze niets in de gaten, maar de vrouw werd door collega's van het slachtoffer duidelijk gemaakt dat er iets aan de hand was. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in naar de toedracht van het ongeluk. HANSWEERT - De man die de voormalige buitenhaven in Hansweert van de gemeente mag laten begrazen door zijn paarden, heeft in het gebied maaiwerkzaamheden verricht terwijl het broedseizoen nog gaande was. Daar door zijn mogelijk nesten beschadigd en jonge vogels ge^ dood. Dat stellen burgemeester en wethouders van Rei- merswaal naar aanleiding van schriftelijke vragen van de lokale PvdA-fractie. Uit onderzoek ter plaatse is volgens het college gebleken dat het allemaal wel meevalt, maar toch is de eigenaar van de paarden op zijn gedrag aange7 sproken. Hij zei zich niet gerealiseerd te hebben dat het broedseizoen nog niet was afgelopen en heeft zijn excuses aangeboden. kunst Chawwa Wijnberg. foto Lex de Meester Nooit zwijgt de stad Nooit zwijgt de stad aardbeien neuriën grasmaaiers happen en een blauwe auto start o en vergeet niet dat het aan het schorten schort de hartkwaal wagens stampen keelkanaries plat nooit zwijgt zo'n stad en de vuilnisauto schranst de ambulance walst de brandweermannen blussen katten uit de boom nooit zwijgt mijn stad het verleden mompelt en de toekomst roept om pleisters, als je struikelt luister naar een omgewoelde stoep Chawwa Wijnberg door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De titel zegt alles: Park Poëzie, Dichters Natuurlijk! Op initiatief van stadsdichter Chawwa Wijn berg treden zondag 12 septem ber zestien dichters op in even zoveel Middelburgse tuinen. „Poëzie zou iets natuurlijks moeten zijn", verklaart Wijn berg. „Zoals je naar de natuur kijkt en je verwondert, zo kun je ook naar gedichten luisteren en je verwonderen. Daarom draait het in dit project om ver wondering en verrassing." Ze loopt al anderhalf jaar met het idee rond. Vorig jaar kon het nog niet doorgaan, omdat de voorbereidingsperiode te kort was. Dit jaar gaat het er van komen. De manifestatie Park Poëzie. Zestien Neder landse en Belgische dichters gaan voorlezen in stadstuinen, plekken die normaal gesproken voor het pubhek verborgen blij ven. „Mensen krijgen de gele genheid achter de muren te kij ken", aldus Wijnberg. „Poëzie is ook achter de muren kijken, dingen beleven die je niet ge wend bent." Nadat Wijnberg is gaan samenwerken met de Zeeuwse Bibliotheek is haar project in een stroomversnel ling geraakt. Rondom de mani festatie richt de bibliotheek een expositie in met tuingedich- ten van de deelnemende dich ters. Daarbij horen foto's die fo tograaf Frank Viergever heeft gemaakt in de tuinen waar de dichters gaan optreden. Ook is een tafel ingericht met werk van de zestien dichters. „Dat is toch geweldig?", zegt Wijnberg. „Daardoor krijgen mensen de gelegenheid zich voor te bereiden. Kunnen ze kij ken welke gedichten hen aan spreken, dus naar welke dich ter ze willen gaan luisteren. De bedoeling is dat het publiek een route samenstelt die langs vijf tuinen voert. Wie een kaart je koopt, krijgt tegelijkertijd een routekaart en een speciale bundel. Daarin staat een spoof (verzonnen) biografie van alle dichters, met een jeugdfoto en een speciaal voor Park Poë zie geschreven gedicht. De deelnemende dichters zijn Carla Boogaards, Jana Berano- va, Anneke Brassinga, Emma Crebolder, Al Galidi, Jo Govae- rts, Sylvia Hubers, Marcel Koopman, Marie-Cecile Moer dijk, Anneke Schenk, Patty Scholten, Albertina Soepboer, Erik Spinoy, Hans Tentije, Jan Kees van de Werk en Titi Zaad- noordijk. In de tuin van Gale rie T leest Rufus Wagner poë zie van de Duitse dichters Goethe, Heine en Rilke. Bij Marcel Koopman wordt een kindertuin ingericht. Daar kun nen kinderen spelen, maar ook luisteren naar poëzie van An nie M.G. Schmidt. Die wordt voorgelezen door Ans Slingen- berg en Manke Op den Akker, twee van de vele vrijwilligers die Park Poëzie mogelijk ma ken. Zo krijgt elke dichter een persoonlijke begeleider en is in elke tuin constant een vrijwilli ger aanwezig. Ook wordt in el ke tuin gemusiceerd. Wijnberg: „Het leuke is dat we het met zijn allen doen. Het lijkt wel of de hele stad eraan meewerkt." Park Poëzie begint om 13 uur. In alle tuinen beginnen de dichters dan met voorlezen. Wijnberg ziet het helemaal zit ten. „Moet je je voorstellen. De hele stad zoemt dan van de poë zie." Tegen zessen wordt de ma nifestatie afgesloten met een verrassing op een nog bekend te maken plek. Als het aan de stadsdichter ligt, wordt Park Poëzie een jaarlijk terugkerend evenement. „Nu heb ik mijn idee nog moeten aanpassen aan de realiteit. Ik hoop dat het in de toekomst een weekend wordt. Dat het groots en prach tig wordt en dat de dichters staan te dringen om mee te doen." Park Poëzie, zondag 12 septem ber in Middelburg van 13-18 uur. ExpositiePark Poëzie, Dich ters Natuurlijk! van 2 aug t/m 25 sept in het Zeeuws Documentatie centrum in de Zeeuwse Biblio theek, te zien tijdens reguliere openingstijden. Informatie over Park Poëzie bij L. Broos, ZB: 0118- 654299 ofl.broos@zeeuwsebibliotheek.nl 'De terugkeer van de vissers in Veere' van H. Houben is een van de werken in galerie Het Noorderlicht in Domburg. foto Ruben Oreel door Ernst Jan Rozendaal DOMBURG - Alleen het Zeeuws Museum heeft er één, maar die is voorlopig niet te zien. Wie in Zeeland een echte Mondriaan wil bewonderen, moet dus naar Domburg. Daar hangt in galerie Het Noorder licht een vroeg schilderij van Piet Mondriaan, 'Bosgezicht te Driebergen' uit 1898. Hangt bij alle andere schilde rijen een klein informatiebord, onder het bosgezicht van Mond riaan staat in grote letters de naam van de schilder vermeld. Het is ook het enige schilderij op de verkooptentoonstelling dat niet is geprijsd. „Het is bij zonder dat we hier een Mond riaan hebben", erkent galerie houder J. Huibers. „Die komen bijna niet meer op de markt. De prijs van dit schilderij moet toch wel boven de ton worden in geschat." Het is de negende keer dat de ex positie Kunst in Domburg in de ze opzet plaatsvindt. Huibers is net na de opening van het Marie Tak van Poortvliet Museum be gonnen met het inrichten van tentoonstellingen in de voorma lige kerk in de Noordstraat. In samenwerking met Studio 2000 in Blaricum toont hij elke zomer werk dat goed aansluit bij het tijdperk dat in het Domburgse museum wordt belicht. Grofweg is dat de periode 1850-1950. De nadruk ligt op taferelen die iets met Zeeland te maken hebben. Het liefst schilderijen van Zeeuwse locaties en verder van schilders die in Zeeland hebben gewoond en gewerkt. In totaal zijn in Het Noorder licht honderdvijftig werken te zien. Huibers heeft er nog vijftig in stock. Jan Toorop en Maurice Góth zijn het best vertegenwoor digd. Van de eerstgenoemde heeft Huibers vijfendertig wer ken op papier in de galerie. Van Góth hangen dertien schilde rijen op de expositie, waaronder 'Lezende vrouw zittend op het terras'. De schilder heeft daarop zijn zus vereeuwigd. Dit werk is lange tijd zoek geweest, kunst historici wisten niet waar het zich bevond, maar Huibers heeft het achterhaald bij een particulier. Het is inmiddels doorverkocht. Vrouw en docln- ter - zelf ook gerenommeerde kunstenaars - heeft Góth op eeü ander schilderij aan tafel uitge beeld. Verder veel Zeeuwse taferelen, voornamelijk gezichten op Veere en Zoutelande. Soms lijkt een uitwisseling plaats te heb ben gevonden. Heeft (de Belg) Paul Leduc (1876-1943) de ha ven van Veere geschilderd en de Zeeuw Louis Heijmans (1890-1977) een Parijs' stadsge zicht. Expositie: Kunst in Domburg, t/m 5 sept, in galerie Het Noorderlicht, open di t/m zo van 14-18 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 43