Band tussen Zeeland en Bhutan Assenede ademt jazz en blues Autoreis DRENTHE Agrariër mag van gemeente Hulst geen bos aanleggen Asbest uit schoolgebouw Beledigen van agenten kost man 100 euro Wipschutters zullen duimen tijdens Olympische Spelen Vakantiespel voor jeugd in Oostburg SAMEN VOOR DARFUR woensdag 21 juli 2004 door Frank van Cooten HULST - Na tweeënhalf jaar noeste arbeid staat agrariër Van Campen uit de gemeente Hulst toch met lege handen. Hij wilde zijn grond ten zuiden van Hulst inplanten met bos om er een na tuurgebied van te maken. Hij was tweeënhalf jaar bezig om dat voor elkaar te krijgen. De Hulster gemeenteraad zegt ech ter nee tegen zijn plan. Van Campen probeerde de raad vorige week in een laatste po ging nog voor zich te winnen. Hij sprak over het feit dat zijn bos de gemeente geen cent kost en wees op het gebiedsplan West-Zeeuws-Vlaanderen. Dit plan is bedoeld om de so ciaal-economische en recreatie ve toekomst van de streek veilig te stellen. Volgens Van Campen komen veel onderdelen van dit plan voort uit particulier initia tief. Om het bos van Van Campen planologisch te regelen moet het bestemmingsplan Buitengebied Zuid worden gewijzigd. „Ik kan me voorstellen dat de raad door de bomen het bos niet meer ziet, maar vraag toch om medewer king", zei Van Campen tegen de raadsleden. De raad ging echter niet mee. Een amendement van het CDA, gesteund door de raad, gooit de deur definitief op slot voor het bos. Het CDA vindt een bos niet thuishoren in een open land schappelijk gebied. „Vanwege de nadelige effecten voor de om geving", aldus D. Steijaert van het CDA. „Hierbij moet je den ken aan schaduw-, wild-, ge was- en onkruidschade, beper king voor beregening in de toe komst en een eventuele beper king vanuit de regelgeving zoals teeltvrije, bemestingvrije en spuitvrije zones." Kortom, het bos van Van Cam pen is volgens het CDA teveel een sta-in-de-weg voor de agra rische bedrijfsvoering. Een bos kan immers schade veroorzaken aan de omliggende percelen en bedrijven. Natuur komt volgen deze partij beter tot zijn rechtic grotere aangesloten gebiedes zoals ook aangegeven in deEw! logische Hoofdstructuur, Perkpolder „Te denken valt ook aan hf[ Groot Eiland, de Putting en Vogel. En misschien is met wat creativi teit ook wat te bereiken in nieuw te ontwikkelen plan Perk polder. Ook daar zijn plannen voor natuurontwikkeling. Moge. lijk dat daar wel de kansen lig. gen", aldus Steijaert. De meerderheid van de gemeen, teraad steunt het arnendemey van het CDA. „Toch was het wellicht netter ge weest als iemand een tijd gel den al tegen de heer Van Caa pen gezegd zou hebben datziji plan geen kans van slagen a* hebben", aldus D. van Dam me-Fassaert (PvdA). MIDDELBURG - Politierecht! F. van Hemert-Meeuwis li«[ gisteren een 34-jarige inwone van Wilhelminadorp wegens!* lediging van de politie veroor deeld tot 190 euro boete, waai van 90 euro voorwaardelijk, De verdachte had op 13 novem ber vorig jaar op de Grot Markt in Goes politiemensen oil gescholden. De man vertelde dat het een e ander als een spelletje was bi gonnen. „Ik heb geen 'mongoo' tje' maar 'pistooltje' gezegd.Hi is daarna geëscaleerd. Ik gei toe dat ik andere beledigend woorden heb gebezigd." Officier.van justitie R. Rammi loo hechtte meer waarde aan t verklaringen van de verbalisai ten. „U had veel bier dronke terwijl de,agenten nuchterw: ren." De officier eiste 190eur boete. door Mieke van der Jagt OVEZANDE - Tshering Cho- den, klein, tenger maar be resterk, heeft een droom. Ze wil voor haar land, Bhutan, een Qlympische medaille winnen. Die droom zou werkelijkheid kunnen worden, want de Tshering maakt deel uit van de enige equipe die Bhutan naar de Olympische Spelen in Athene stuurt: die van het handboog- schieten. Met nog een schutter en een coach vertegenwoordigt Tshe ring het Himalayarijk, dat grof weg tussen Nepal, India en Chi na (Tibet) ligt. En tien tegen één dat de Zeeuwse wipschutters heel hard voor Tshering zullen duimen. Dat komt door de vriendschaps banden die inmiddels tussen de schutterijen in Bhutan en in Zee land zijn gesmeed. Het COS-Zee- land, het instituut dat interna tionale samenwerking nastreeft, heeft daar veel aan gedaan. Dat de schutters elkaar leerden zien en waarderen heeft veel met het toeval te maken. Als fotograaf Roel Burgier niet per ongeluk in de pijlenregen van een Bhutaan- se schieting terecht was geko men, was de handboogsport voor hem wellicht geen artistiek onderwerp geworden. Als hij vervolgens Ad Phernmbucq van het COS- Zeeland niet was te gengekomen, had hij nooit gewe ten waar Ovezande lag. Dan had hij zijn fotoserie 'Een boog tussen twee werelden' niet ge schoten en was Tshering giste ren niet naar Ovezande geko men om het eerste exemplaar van een boek in ontvangst te ne men. Het bevat de foto's die Burgier in Bhutan en in Ovezande maak te, met een uitgebreide tekst van Taco van der Mark. Nationale sport In het bergachtige landschap van Bhutan is handboogschie- ten de nationale sport. Net als bij de wipschutters in Zuid-Be veland, Zeeuws-, Belgisch- en Frans Vlaanderen, wortelt de sport in eeuwenoude tradities van de verdediging van dorp, stad en land. In Bhutan, waar niet het Bruto Nationaal Product, maar het Bruto Nationaal Geluk wordt ge meten, is die verdediging nog erg actueel. Weliswaar zijn pijl en boog daar niet bij nodig, maar het land probeert uit alle macht tradities in ere te hou den. Dat westerse invloeden niet buiten kunnen blijven, blijkt volgens Burgier ook uit de ontwikkelingen in de nationale sport. De rijken in de steden schieten met peperdure katrol- bogen, arriveren in de nieuwste jeeps en lopen op merksneakers, terwijl de mensen op het platte land de tradities handhaven. Daar wordt nog gedanst en ge sprongen, daar komen er Boed dhistische geestelijken en tove naars aan te pas en daar is een schieting nog gewoon een kleur rijk volksfeest. Net als de schie tingen in Zeeland, trouwens, want ook hier heeft de schutte rij niks met het grote geld te ma ken. Eigenzinnig Voor een land dat onder de toe nemende druk van de globalise ring, probeert zichzelf te blij ven, is het bemoedigend om te zien dat beoefenaars van dezelf de sport in een nat, plat landje in het rijke Europa, gewoon hun eigenzinnige hoofd boven water houden. Ondanks vernieuwin gen in de techniek en modernere materialen, schieten de Bevelan ders nog steeds op hoofdvogels, zijvogels en kallen, die op de prange en de stenge staan die sa men de staande of de liggende wip vormen. Al dat spul heeft in de Middeleeuwen een naam ge kregen, toen de schuttersgilden manieren ontwikkelden om zich te oefenen. In Bhutan is het niet anders gegaan, alleen heeft de sport zich daar tot de belangrijkste van het land ontwikkeld. Tshering nam het boek, dat half augustus in de boekwinkels en bij het COS-Zeeland te koop is, in ontvangst. Het was een dum my, want het echt boek is nog niet helemaal klaar. De foto's, die twee jaar geleden al in Ove zande hingen, zijn momenteel te zien in het gemeentehuis van Ka- pelle. Voor de gelegenheid wa ren vertegenwoordigers van schutterijen uit het Zuid-Beve land en Zeeuws-Vlaanderen naar de handboogsportaccom modatie in Ovezande gekomen en samen met de gasten uit Bhu tan, schoten ze op doelen en wip pen met uiteenlopende soorten bogen. Dat veel supporters van Tshering en haar ploeggenoot in Zeeland wonen, is een opsteker voor het COS. Dat stelt zich im mers ten doel mensen ervan be wust te maken dat ze wereldbur gers zijn. Tshering Choden laat haar boogschietvaardigheden zien in Ovezande. foto Willem Mieras [/B_FOT Lees de PZC, krant voor Zeeland Genieten in prachtig Drenthei Want de bossen, uitgestrek te heidevelden, hunebedden en pittoreske dorpjes maken Drenthe tot één van onze mooiste provincies. KRAS Ster- Vakanties heeft een waanzinnig contract gesloten met het Tulip Inn Ten Cate In Emmen. Hierdoor kunt u een 4-daags verblijf al boeken voor de spotprijs vanaf slechts 89. waarbij uw dagelijks ontbijt is inbegrepen (5 dagen v.a.€ 109)1 Emmen, gelegen in het zuidoosten van Drenthe, is bekend om het Noorder Dierenpark, het Veenpark en het vele natuurschoon Ideaal dus voor heerlijke fietstochten en ontspannende wandelingen in de natuur. En... we hebben nu nog enkele plaatsen vrij in het hoogseizoen! TULIP INN TEN CATE"* Dit gezellige familiehotel is rustig gelegen aan de rand van Emmen, op ca, 5 minuten van het centrum en van de bossen. Het hotel beschikt over receptie, restaurant, gratis parkeerge legenheid, fietsverhuur en mogelijkheid om fietsen te stallen. Uw royale kamer is voorzien van radio, telefoon, tv, zithoek, minibar en een badkamer met douche en/of bad en toilet TIPS VOOR UITSTAPJES Drenthe heeft voor natuurliefhebbers veel moois in petto, zoals uiteraard de uitstekende wandelpaden op de Hondsrug en de mysterieuze hunebedroute, waar u de best bewaard gebleven hunebedden van Nederland kunt bewonderen. En wat U natuurlijk niet mag missen is bezoek aan het Noorder dierenpark Emmen, het mooiste dierenpark van Europa! Ook kunt u dagtripjes maken n»< Assen, Dwingelo of Emmen. Het prachtige stadscentrum van Emmen heeft vele winkels, musea en restaurants Dus dar staat garant voor een cultureel dagje uit en voor de liefheb ber Is er de mogelijkheid om heerlijk te winkelen. En als laai ste noemen we het indrukwekkende Herinneringscentmm Kamp Westerbork, Aankomstdata HZ 94.780 vrijwel elke vr.v vrijwel iedere m n 30/7 t/m 29/10 v.a.€ 89 .van 26/7 t/m 25/10 v.a.€109 Toeslagen per persoon; 1-persoonskamer 4-daagse reis 35,1-persoonskamer 5-daagsé reis 45, reserveringskosten 15 [verplicht per boeking) Exclusief: vervoer, reserveringskosten, reis- en annule ringsverzekering. Vraag uitgebreide reisbeschrijving reisnummer HZ 94 780 KRAS VOGELWAARDE - De ontmanteling van basis school De Schakel in Vogelwaarde is begonnen. Voordat de sloop in augustus begint, verwijder den specialisten in beschermende kleding giste ren het asbest uit het gebouw. De Vogel- waardse basisschool telt zo'n 200 leerlingen, die samen met de peuters van speelzaal Duime lot bij aanvang van het schooljaar 2005-2006 in het nieuwe gebouw terecht kunnen. Voordat in september de bouw (totale kosten twee miljoen euro) start, moet eerst één van de huidige ge bouwen tegen de vlakte. In deze vleugel waren de peuterspeelzaal, de bibliotheek en twee klas lokalen ondergebracht. De bibliotheek is inmid dels naar de eerste verdieping van het dorpscen trum verhuisd. Twee noodlokalen moeten Dui melot en De Schakel tijdelijk van dienst zijn. foto Camile Schelstraete OOSTBURG - In Oostburg wordt van maandag 30 augustus tot en met donderdag 2 septem ber de jaarlijkse kindervakantie- week gehouden. Kinderen van zes tot en met twaalf jaar kunnen zich bezig houden met het thema 'sport en spel'. Er zijn twee groepen: één voor kinderen van zes tot negen jaar en één voor negen- tot twaalfjarigen. Beide groepen volgen een pro gramma vol uitstapjes, sportacti viteiten, spelletjes en knutsel en timmerwerk. Inschrijven kan tot 15 augustus bij de Stichting Welzijn West-Zeeuws-Vlaanderen in Oostburg. Het vervolg van de familieberichten van pagina 12 "Het is goed geweest" Verdrietig, maar dankbaar dat hij zo lang in ons midden was, geven wij u kennis van het overlijden van mijn zorgzame man, onze lieve vader, groot- en overgroot vader LOUIS CHRISTIAAN VILLÉE in de leeftijd van 88 jaar. P.F. Villée-Verhage Lou en Marian Villée-Dingemanse Christian en Jetske, Lars Renée en Abko, Isabel Els en Piet de Jong-Villée Ramon en Debby Dennis en Carla Angeline en Ad Cevaal-Villée Y vette Sophie 4335 HN Middelburg. 19 juli 2004 Poelendaeleweg 41 De crematieplechtigheid vindt plaats op vrijdag 23 juli a.s. om 12.00 uur in het crematorium aan de Westelijke Oude Havendijk 3 te Middelburg. Voorafgaand hieraan is er gelegenheid tot afscheid ne men van 11.00 lot 11.30 uur in het rouwcentrum "Middelburg", Buitenhovelaan 1 te Middelburg. Na de plechtigheid is er gelegenheid de familie te condo leren in de aula van hel crematorium. Met droefheid geven wij u kennis van het overlijden van onze broer, zwager en oom LOUIS CHRISTIAAN VILLÉE K. Villee-Rijk R. M.E. Caljouw-Villée E. de Fouw-Villée J. de Fouw neven en nichten Help de vluchtelingen van Soedan -T* Giro"! Bi 11 i„< www.helpdarfur.nl Heden vernamen wij dat is overleden de heer K.T. DE JONGE De heer De Jonge is in 1978 nauw betrokken ge weest bij de overgang van Verpleeghuis Cornelia van een katholieke naar een interkerkelijke instelling. Namens de samenwerkende kerken heeft hij een be langrijke bijdrage geleverd binnen het bestuur van Verpleeghuis Cornelia. Daarnaast heeft hij in die pe riode de functie van secretaris vervuld. Wij zijn hem erkentelijk voor het vele werk dat hij voor het verpleeghuis heeft verricht. Wij wensen zijn familie sterkte toe bij de verwerking van dit verlies. Raad van Bestuur en medewerkers Allévo Ontdek het prachtige noordoosten van Nederland door Raymond de Frel ASSENEDE - Het Oost-Vlaam- se polderdorp Assenede gaat van dinsdag 10 tot en met zon dag 15 augustus door het leven als Jazzenede. Muziekcafé De Strandpaal houdt sinds 1990 concerten, dj-avonden en kleinschalige workshops, maar een klein po dium, geringe capaciteit en rela tief lage inkomsten stonden het strikken van grote groepen in de weg. Om die behoefte toch te be vredigen, werd Jazzenede in het leven geroepen. De klemtoon van het festival ligt op jazz, blues en aanverwante rootsmu- ziek. Waar het evenement vorig jaar over vier dagen werd uitge smeerd, duurt Jazzenede nu een dgg langer. Naast muziek wor den er jazzfilms vertoond en zijn er straattheateracts, een mu- ziekbeurs en diverse workshops. Jazzenede staat voor 25 optre dens op vier podia. Het Ham mond Pressure Project van pianist/organist Dirk van der Linden mag het festival op woensdag om 20.30 uur aftrap pen in het Duvel Droomschip op de Markt. Zij worden om 23.00 uur opgevolgd door Luna Bong. Dit jonge kwartet staat voor een réis door universum van de jazz: van Miles Davis tot Wes Mont- gpmmery en van Charles Min- gus tot Lester Bowie. Jazz-trompettiste Marie-Ann Standaert geeft een dag later om 14.30 uur een concert in woon- en zorgcentrum Sint Jo zef. 's Avonds is het in Sint Jo zef de beurt aan The Chris D. Smith Blues Band. Dit jonge bluestalent laat zich leiden door iconen als BB King, Muddy Wa ters, Buddy Guy en Jimi Hen- drix. Smith kreeg onderricht van Mississippi-bluesveteraan Smokey Wilson. Balkan Het zigeunergezelschap De Piot- to's brengt vanaf 20.30 uur swingjazz en traditionele mu ziek uit de Balkan op de Markt. Het Ronny Verbiest Trio sluit daar de avond af. Verbiest treedt op zondagavond opnieuw op, maar dan in De Strandpaal met zijn vader Michel. Op vrijdagmiddag (14.30 uur) staan Les Godasses in Sint Jo zef. Accordeonist Gerry Creve brengt met zijn kwartet werken van onder andere Gus Viseur, Django Reinhardt, Richard Cal- liano en Jo Privat. Om 20.00 uur betreden The Hawaiian Astro Boys het podium van Sint Jozef. The Shadows en Dick Dale zijn de voornaamste inspiratiebron nen van deze Vlaamse surfers. Een halfuur later beginnen The Seatsniffers op de Markt aan een set vol rockabilly, tex-mex en country. Het duo Clo Milo speelt vanaf 21.00 uur folk, country-blues en bluegrass in De Strandpaal. Het Antwerpse orkest Wawadadakwa eindigt het vrijdagprogramma op de Markt met Cubaanse dansmu ziek. Het Zeeuwse bluestrio Suitcase Full of Blues mag het publiek op zaterdagmiddag (16.30 uur) overtuigen in het Droomschip. Zanger/gitarist Theo de Koning, gitarist Geert de Heer en mond harmonicaspeler Gait Klein Kromhof hebben een voorkeur voor Amerikaanse rootsmuziek uit de jaren twintig tot en met vijftig. Klapper Last Call brengt in de vroege avond een mix van New Orleans rhythm blues, boogie, funk, rock-'n-roll en tex-mex. Het jazzkwartet Get a Walk zorgt voor de finale op zaterdag. Op de afsluitende zondag geldt het kwartet van Bruno de Bruxelles als klapper. Zan ger-gitarist Bruno de Groote ver diende zijn sporen met de Lady birds en Mambo Chillum. Met Bruno de Bruxelles mixt hij jazz met pop, rock en Latijns-Ameri kaanse muziek. Het volledige programma van Jazzenede is te vinden op www.jazzenede.be. Hoek, 21 juli 2004 JAN ELIAS BAKKER waren voor ons een grote steun. Hiervoor willen wij u hartelijk danken. J. Bakker-de Kraker Kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen Dankbetuiging De leegte die blijft, het verdriet is groot, maar de overwel digende blijken van medeleven die wij mochten ontvan gen na het onverwachte overlijden van mijn zorgzame man, onze vader, schoonvader, opa en overgrootopa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 42