ulst ontstemd over marktje-pik Directeur vindt het mooi geweest PZC PZC PZC Natuur om apetrots op te zijn Festival brengt historische orgels onder de aandacht \flaamse buur Sint-Gillis-Waas kiest ook voor maandag 13 iaeftinghe tiert drie lagen feest lemonstratie rekpaarden 0800 - 0231 231 (GRATIS) Boete voor doorrijder Ramkraak in Heinkenszand Op het matje voor bedreiging Spoedreparatie Zandkreekdam agenda woensdag 21 juli 2004 irfiheila van Doorsselaer - De gemeente Hulst is 1 teleurgesteld in grensge- ieente Sint-Gillis-Waas. De lelgische buur gaat per medio Kptember elke maandag een rcekmarkt houden, op dezelfde jg als de traditionele week- Jrkt van Hulst. ;ft gemeentebestuur van [nt-Giüis-Waas kan een boze r,ef uit Hulst verwachten over ei 'marktjepik'. Het college an burgemeester en wethou- eis is het eens over de brief, aar hij is volgens een woord- Redactie ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 <530 AC terimeuzen Tel: 0115-645769 Pax: 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Connyvan Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst Rsne van Stee Pots Bakker (sport) Raudeloo 16 Postbus 62 <560 AB HULST Tel: (0114)372776 (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl iheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 <<60 AA goes Tot (0113)315500 ^*10113)315669 ^mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET A^w.pzc.nl P-mail; web@pzc.nl Rozorgklachten: O8°0-0231231 c0maandag t/m vrijdag ge iende de openingstijden; taterdags tot 12.00 uur voerster nog niet verstuurd. Hulst betreurt het dat Sint-Gil lis-Waas niet heeft overlegd over de markt. Vanaf maandag 13 september staat het Kerk plein van Sint-Gillis-Waas elke maandag van 8 tot 13 uur vol met 35 kramen. Op deze manier herstelt de Belgische gemeente een traditie in ere. Het dorp had vele tientallen jaren geleden ook een weekmarkt maar die is na korte tijd ter ziele gegaan. De draad wordt nu weer opgepakt. „Eerlijk gezegd wilden we het liefst een weekmarkt op vrijdag middag", zegt marktmeester C. Rottier van de gemeente Sint-Gillis-Waas. „Helaas kon dat niet. Uit overleg met de marktkramersvereniging bleek dat de meesten alleen op maan dagochtend nog tijd hadden." Veel marktkooplieden blijken geïnteresseerd in een kraam op het Kerkplein. Bij de gemeente kwamen 67 aanvragen binnen. Bijna de helft van de aanvragen moest vanwege ruimtegebrek worden geweigerd. Rottier zegt dat er geen overleg met de gemeente Hulst is ge voerd over het opnieuw instel len van een weekmarkt. „Ach, de maandagmarkt in Hulst is een waar begrip. Het is er altijd druk. Hulst zal het echt niet voe len dat er bij ons ook een markt is op maandag." Niettemin had Hulst graag mee gepraat over het voornemen van de buurgemeente. Volgens het college was het Intergemeente lijk Grensoverschrijdend Over leg (IGO) het juiste medium ge weest om de weekmarkt-plan nen van Sint-Gillis-Waas te be spreken. In het IGO hebben Hulst, Beve- ren, Stekene en Sint-Gil lis-Waas zitting. De Hulster burgemeester J.F. Mulder heeft het IGO in oktober 2003 zelf nieuw leven ingeblazen nadat het overlegplatform al enige ja ren nauwelijks meer functio neerde. In deze overlegrondes hielden de grensgemeenten el kaar van allerlei zaken op de hoogte. Sint-Gillis-Waas is in ieder ge val niet van plan moeite te doen de weekmarkt te verzetten. Rot tier; „Alles ligt al vast en het kon alleen op maandag." \AL - De watersportvereni- jng Saeftinghe houdt in het eekeinde van zaterdag 28 en (iiidag 29 augustus de traditio- (leSaeftinghefeesten. ien rondom de loods op het ha- nterrein aan de Westerschel- lijk in Paal zijn twee dagen -. fiviteiten voor jong en oud. festiviteiten beginnen zater- igom 10.00 uur met een rom- elmarkt in en om de loods, 's iddags staat het admiraalzei- op de rol. De deelnemende albodems zeilen in formatie «rbij. Door het strijken van brengen zij tevens een set aan de admiraal die met ischip voor anker ligt. »r de jeugd staat er een nngkussen. Beide dagen is er n truck- en buggy show. 's .rads barst om 21.00 uur in de ds de "Yesterday never dies' L-ty los, met dj Patrick, indag vermeldt het program- 11.00 uur een mis. Het ge- Mgd koor uit Graaüw ver ligt de gezangen bij deze eu- aristieviering. 's Middags kun- i liefhebbers inschepen op de iten voor een rondvaart. Een iter vaart binnen met vers ge itgen garnalen. OSTBURG - Het Werkend lekpaard Zeeland houdt op 10 igustus voor historische oogst- monstratie bij Trekpaarden- dkerij Nortier-Buyze aan de rugse Vaart in Oostburg. ifkpaarden en werktuigen ko er. naar Oostburg gebracht, r alle facetten van de Jgst te laten zien. Naast 23 Spaarden en twee zelfbinders per onder andere een dorsma- ane, vijf authentieke boeren mens en vlegeldorsen te be rderen. t demonstratie duurt van 100 tot 20.00 uur. 5 trekpaardenmelkerij houdt met augustus iedere c-ensdag open dag van 10.30 116.00 uur. Meer informatie is vinden op www.trekpaa.rden- ilk-zeeland.nl. WESTDORPE - Het kruipend moeras- scherm is nog maar op drie plaatsen in Nederland te vinden en steekt ook el ders in West-Europa nauwelijks de kop meer op. Maar aan de drassige oevers van de Canisvlietkreek voelt het zeldza me plantje zich senang. Boswachter Hans van Hage laat het moeraskruid graag zien aan botanisten en plantenliefhebbers tijdens speciale rondleidingen. Hij vindt het ook prach tig dat het kruipend kruid weer wil was sen in Canisvliet, maar hij heeft voor de rest weinig op met het 'saaie plantje'. Rode ogentroost, herfstbitterling en de grote ratelaar zijn veel mooier en leu ker. En die planten doen het gelukkig ook weer fantastisch in het natuurge bied bij Westdorpe. 'Apetrots' is de boswachter op het ge heel vernieuwde natuurgebied. Want Canisvliet is niet alleen een lustoord voorplanten. Kieviten, grutto's, ture luurs, aalscholvers en vele, vele soorten ganzen en eenden voelen zich thuis. In de voormalige boomgaard zitten veel in heemse vogeltjes; mussen en spreeu wen, putters en vinken. En het kan niet lang duren of ook de nachtegaal vindt er weer een prachtig podium voor zijn zangkunst, voorspelt Van Hage zijn nieuwe collega boswachter-voorlichter Angélique van der Veeken. Staatsbosbeheer steekt de opbloeiende flora en fauna niet weg achter prikkel draad en hekken. Integendeel: natuur liefhebbers en ontspanning zoekende wandelaars zijn er van harte welkom. Zo lang ze tenminste op de door de na tuurbeheerder gebaande paden blijven. Geen keurig aangelegde en aangeharkte paadjes, maar door deels aangelegde en deels spontaan opkomende bossen meanderende weggetjes. Op vijf plek ken in het gebied - vier aan de oostkant van de kreek en één achter de Canis- vlietstraat van de Passluis - zijn on langs uitkijkposten ingericht. Uitkijk- heuvels vanwaar bezoekers over Canis vliet kunnen kijken zonder de fourage- rende water- en weidevogels te storen, stonden al lange tijd op de verlanglijst van Van Hage. „Maar we hadden er geen budget voor. Daarnaast moet ik toegeven dat we ook nog niet goed had den nagedacht over de manier waarop we de uitkijkposten konden aanleg gen." Rijplaten Een collega kwam op het lumineuze idee om staltonplaten, betonnen rijpla ten die boeren op hun erf leggen om met hun tractor en andere machines over heen te rijden, te gebruiken. Met een bulldozer een hoop zand bij elkaar ge schoven, vier platen beton - één liggend op de bodem, drie staand er omheen - neergezet en voila: „Een uitkijkpost die staat als een huis. Vandalismebestendig én goedkoop." De uitkijkpunten storen de vogels nau- welijksr „Ómdat ze alleen de bovenli chamen zien, herkennen ze geen mense lijke silhouetten. Zo lang de kijkers zich gedeisd houden, blijven de meeste vogels rustig zitten." De boswachter is blij dat Staatsbosbe heer zich enige jaren geleden niet de les heeft laten lezen door deskundigen. Die hadden graag gezien dat de voormalige boomgaard geheel was omgezaagd om er een nieuw 'wild' bos te planten. Maar zonder menselijk ingrijpen neemt de na tuur zelf haar maatregelen. De fruitbomen leveren tot grote vreug de van vogels en wandelaars nog steeds veel morellen, een beetje zure kersen. De oude exemplaren sterven vanzelf af. Pal naast bijna dode fruitboompjes schieten essen, elzen, eiken, meidoorns en wilde rozen de grond uit. Van Hage: „We hopen nog dit najaar een doorsteek te kunnen maken langs de kreek, zodat wandelaars in dik een uur rond kunnen lopen. Als we dan nog twintig hectare landbouwgrond kunnen aankopen, wordt Canisvliet echt een topattx-actie." door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Boeiend, mooi maar soms ook moeilijk. Een zwaar beroep dat je volledig op eist. Zo blikt Pieter-Jan Riss- eeuw (61) terug op zijn loop baan van 37 jaar in het basison derwijs. Gisteren nam hij af scheid als directeur van de Prins Willem van Oranjeschool in Terneuzen. Sinds 1975 stond hij aan het hoofd van die school na een leu ke tijd als onderwijzer op twee scholen in Friesland. „Het was goed voor mijn ontwikkeling eens buiten Zeeuws-Vlaanderen rond te kijken. Friesland is mooi. Ik heb er kievitseieren le ren zoeken, maar Zeeuws-Vlaan deren bleef toch trekken", aldus Risseeuw, die geboren is in Zaamslag en opgroeide in Bres- kens. De vertrekkende directeur zag de Prins Willem van Oranje- school groeien van een school met 5 leerkrachten en 125 leer lingen naar zijn huidige om vang: 23 leerkrachten en 350 kinderen. „Het onderwijs in ont zettend veranderd", vindt Riss eeuw. „Er is veel meer aandacht voor de inhoud van het onder wijs en de leerkrachten zijn be ter opgeleid. Vroeger stond je als onderwijzer op een eilandje. Tegenwoordig werk je echt als team en probeer je elkaar ook te coachen." Met al zijn ervaring signaleert hij dat het aantal kinderen met problemen toeneemt. Risseeuw schrijft het toe aan de jachtige manier van leven in de heden daagse maatschappij. „Kinde ren zijn minder geneigd met el kaar te spelen. Ze houden min der rekening met elkaar. Die so ciale vaardigheden moet je wel leren en wij proberen ze hier op school bij te brengen aan de kin deren." Zo'n duizend oud-leerlingen zag hij komen en gaan op zijn school. Nu er ondertussen al ver schillende kinderen van oud-leerlingen op de Prins Wil lem van Oranjeschool zitten, on der wie ook een kleindochter, vindt Risseeuw het mooi ge weest. „Het gaat goed op school. Er is een fijn team en ik hoop sa men met mijn vrouw, kinderen en kleinkinderen nog jaren te mogen genieten van het leven." Hobby's heeft hij in ieder geval te over: trompet spelen, schilde ren, beeldhouwen, tuinieren, (Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen MIDDELBURG - Een 26-jarige man uit Terneuzen moest gisteren verschijnen voor de politierechter in Middelburg omdat hij op 8 november vorig jaar in Hulst door was ge reden na het veroorzaken van een ongeval. De Terneuze- naar sloeg op een rotonde meteen linksaf, in plaats van de rotonde voor driekwart te nemen. Met die manoeuvre reed hij dwars tegen het verkeer in. De verdachte reed een verkeersbord omver en ging er vervolgens vandoor. De politierechter in Middelburg legde de man conform de eis een boete van 495 euro op. HEINKENSZAND - In de nacht van maandag op dinsdag is een ramkraak gepleegd met een gestolen auto in de com puterzaak Compuzeeland aan de Dorpsstraat in Heinkens zand. De daders zijn achteruit de winkel ingereden en hebben vier computers, drie laptops en een monitor mee genomen. Door de ramkraak ging het alarm af. Tegen de tijd dat de eigenaren aankwamen bij de zaak waren de daders al weg. Een buurtbewoner werd wakker en zag de auto weg rijden in de richting van Clara's Pad. Ze noteerde het ken teken van de auto, een donkere Opel Astra. Uit onderzoek van de politie bleek dat het voertuig eerder die dag was gestolen in Bergen op Zoom. De schade aan de winkelpui is inmiddels weer hersteld en de zaak is weer open. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 26-jarige inwoner van Tholen voor bedreigin gen en vernielingen conform de eis een maand voorwaar delijke gevangenisstraf opgelegd. Ook moet hij onder toe zicht van de reclassering een leerstraf agressiebeheersing van 26 uur volgen en zijn behandeling in de psychiatri sche kliniek Emergis afmaken. De Tholenaar vernielde op 12 mei dit jaar in zijn woonplaats de schutting en een ruit van de woning van zijn ex-vriendin. Hij kon niet verkrop pen dat zijn ex een nieuwe vriend had. Öok was hij geprik keld dat de vriend omging met zijn dochtertje. Hij stuurde sms-berichten met ernstige bedreigingen aan zijn ex en haar partner, dat hij haar leven zou verwoesten en de vriend zou doden. Uit zijn strafblad bleek dat hjj eerder is veroordeeld voor mishandelingen in de relatie sfeer. De verdachte is onder behandeling bij Emergis. Of ficier van Justitie R. Rammeloo hield rekening met bijzon dere omstandigheden en eiste de leerstraf en de maand voorwaardelijke gevangenisstraf. KATSEVEER - Rijkswaterstaat moet een spoedreparatie laten uitvoeren aan de bodembescherming van het door- laatmiddel in de Zandkreekdam. Nog geen maand na de ingebruikstelling van de betonnen koker die is aangelegd om het water in het Veerse Meer te verversen, blijkt dat zich aan de Oosterscheldekant ontgrondingen voordodn door de hoge stroomsnelheden. De ververskoker is tijde lijk buiten bedrijf. Het euvel is geconstateerd op de over gang tussen de betonnen uitstroomconstructie en het daarop aansluitende stortbed. De aangebrachte laag stort- steen is niet zwaar genoeg om de krachtige stroom waar mee het water uit het Veerse Meer komt, te weerstaan. wandelen en fietsen, en reizen. De kinderen onthaalden hem gis terochtend op een erehaag met ballonnen en zongen een lied dat speciaal voor zijn afscheid geschreven was. Nu de directeur met pensioen gaat, wordt hij opgevolgd door een oud-leerling, de huidig ad junct-directeur Sjaak Hame link. I STREEKACTIVITEITEN AARDENBURG Schutterslocatie, 19.00 uur: Schieting voor toeristen; AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Koersbal; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; De Halle, 14.00 uur: Kaar ten, biljarten en spelletjesmiddag. Jeugdcentrum, 19.00 uur: Doe avond voor jeugd vanaf 10 jaar; Cafe 't Hoeck- huys, 20.00 uur: Kaarten; CLINGE - Malpertuus, 13.15 uur: ANBO koersbal; 13.30 uur: KBO soos, kaarten, sjoelen en biljarten; Café de Landbouw, 14.00 uur: Prangske gooien; EMMAPOLDER - Bezoekerscentrum, 11.00 uur: Excursie Verdronken Land van Saeftinghe; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 14.00 uur: KBO handwerken; 14 45 uur: Gym nastiek; Café van Grol, 19.00 uur: Ver trek avondwandelvierdaagse; GROEDE - Vanaf 10.30 uur: Kerkenpad route; N.H. kerk, 20.00 uur: Zomera vond concert; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Biljar ten, pieren en handwerken; 13.30 uur: Schieting; 19.00 en 20.00 uur: Dames gymclub: HENGSTDIJK - De Schuur. 9.30 uur: Meer bewegen voor ouderen; Horeca centrum de Vogel, 20.30 uur: Bingo, HOEK - De Lovenhoek, 13.30 uur: Biljar ten, kaarten en koersbal; 19.30 uur: Bridge; HOOFDPLAAT Schapenboerderij Goede Hope, 14.00 uur: Rondleiding; HULST - Café Kroon, 14 uur: Kaarten; KOEWACHT De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten; De Vlaschaard, 20.00 uur: Openbare vergadering dorpsraad; Kerk- laan 87, 19.00 uur: Creatieve avond; LAMSWAARDE - De Luifel, 13.30 uur: Meer bewegen voor ouderen; NIEUW - NAMEN - Café St.Cecilia, 19.30 uur: Bingo;'De Kauter, 11.00 uur: Yoga voor ouderen; 13.30 uur: Koersbal en kaarten, NIEUWVLIET - Parking frituur 't Ge maal aan de Zeedijk, 19.30 uur: Excur sie in Verdronken Zwarte Polder; OOSTBURG Tienercentrum Time Out, 13.00 - 17.00 uur; Soos voor tie ners vanaf 12 jaar; Markt, 10,00 - 17.00 uur: Fokveedag; PAAL - Clubhuis, 14.00 uur: Kaarten jo keren en bieden; PHILIPPINE - De Schotse Hoek. 10.00 uur: Yoga; 19.30 uur: Kantklossen, patchwork en quilten, applicatie bëren; SAS VAN GENT - De Regenboog, 14.00 uur: Kaarten; De Speye, 9.30 - 10.00 uur: SAV aerobic voor 55+; 10.00 - 11.00 uur: SAV gymnastiek voor 55+; 15.30 uur: Grutmoole volksdansen voor kinderen; 19.00 uur: N-train en scenery modelbouw. De Roselaer, 10.00 uur: Speksteen; 13.30 uur: Peuter- en kleuter dans; 13.30 uur: Hutsel frutsel middag voor 6 tot 12 jarigen; 18.30 uur: Yoga; St.AI- bert, 13.00 uur: Quiltpatchwork, haken, borduren en frivolité voor dames; biljar ten; SLUISKIL - Het Meulengat, 10.00 uur: SWOS zwemmen; 13.30 uur: kaarten, canasta; 13.30 uur: Kaarten; ST.JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Gymnastiek; 10.30 uur: Volksdan sen; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Koersbal en schieting; TERHOLE - Dorpshuis, 13.00 uur: Meer bewegen voor ouderen; TERNEUZEN - De Veste, 9.15 en 10.15 uur: Volkdansen; 13.30 uur: Biljarten; Portaal van Vlaanderen, 13.30 uur: Rondleiding; 't Schelpenhoekje, 15.00 - 18,00 uur: Jeugdcentrum meetpoint; VOGELWAARDE Dorpscentrum, 14.30 uur: Meer bewegen voor ouderen gymnastiek; 15.45 uur: Meer bewegen voor ouderen volksdansen; ZAAMSLAG Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal. I)e ballonnen gaan de lucht in bij het afscheid van directeur Pieter-Jan Risseeuw (61) van de Prins Wil lem van Oranjeschool. foto Camile Schelstraete door René van Stee IJZENDIJKE - De tweede editie van het Zeeuws-Vlaams orgel festival begint dinsdag 3 augus tus in IJzendijke. Tijdens dit eve nement verzorgen Belgische en Nederlandse organisten zes con certen op historische kerkorgels in West-Zeeuws-Vlaanderen. Doel van het orgelfestival is de bevolking en toeristen te atten deren op de historische orgels in de streek. Voor het behoud en de bespeling van de instrumen ten is begin dit jaar de Stichting Historische Kerkorgels in Zeeuws-Vlaanderen opgericht, tevens organisator van het festi val. De concerten duren onge veer een uur en beginnen alle maal om 20.00 uur. Jan Vermei- re (Veurne, België) verzorgt op 3 augustus het openingsconcert op het Batzorgel van de her vormde kerk in IJzendijke. Op 10 augustus geeft Gertjan Schalkoord (Zwijndrecht) een orgelconcert in de hervormde kerk van Sint-Anna-ter-Mui- den. De hervormde kerk in Groe- de is op 13 augustus het decor van een concert van Erwin Neve (Oostburg) op orgel en Ralf Hen- sen (Oostburg) op trompet. Ad van de Wege (Terneuzen) ver zorgt op 20 augustus een orgel concert in de hervormde kerk van IJzendijke. Sabine de Groote (Hulst) verleent mede werking op dwarsfluit.In de rooms-katholieke kerk van Groede is op 24 augustus een concert van Elbert van der Werf (Terneuzen) op orgel, Erwin Ne ve (Oostburg) op kistorgel en Ad van de Wege op clavecimbel. Het slotconcert van het orgelfes tival is op 31 augustus in de Aar- denburgse Sint Baafskerk. Peter Ledaine (Oostende, Bel gië) bespeelt het orgel. Medewer king wordt verleend door de eveneens uit Oostende afkomst- ge sopraan Inge Zutterman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41