NS mogen niet snijden n hun dienstregeling Bungalow kost geen 84 maar 1120 euro Rappende cabaretier nog steeds vrij man Bemanningslid weg wegens drugsgebruik Nederlandse Orions gaan naar Duitsland Spoorboekje blijft in 2005 ongewijzigd Familie Wei Wei eist smartengeld Brabant past wegen aan voor dier Tekort aan leraren Gronings Fiscus helpt rokende werknemer Actiegroep vernielt proefveld Regen spelbreker bij start Vierdaagse Bejaarde mierenkoningin dood Maastricht pakt litkeringen aan Verdachte van terreur 4-daagse blijft vastzitten Geen subsidie meer voor politiebonden woensdag 21 juli 2004 snnnze redactie binnenland UIERSFOORT - De bezuinigin- ((l) rtp de dienstregeling van de fderlandse Spoorwegen over jOó gaan niet door. Het spoor tje '/.iet er volgend jaar elzelfde uit als dit jaar, liet de ;Sgisteren weten. Het ministe- van Verkeer en Waterstaat reizigersorganisaties 'stem- |ën niet in met een uitgeklede enstregeling. oigend jaar blijft het station l3len op de lijn Zwolle-Emmen oenen de stoptrein tussen Gou- fcGoverwelle en Utrecht rij- jja. Verder zullen sneltreinen 2005 ook 's avonds Heiloo en jstricum aandoen. Nu stoppen die treinen daar alleen overdag. De NS schrappen niet verder in de avonddienstregeling. „Het is makkelijk voor de reizigers, de dienstregeling ziet er volgend jaar praktisch hetzelfde uit als in 2004", aldus een woordvoer der van de spoorwegen. De Ne derlandse Spoorwegen wilden de dienstregeling wijzigen om zo de punctualiteit, de mate waarin treinen op tijd rijden, te verhogen. „Maar we kunnen de punctuali- EIBERGEN - De familie van het dertienjarig meisje Wei Wei Hu uit Eibergen, dat op 23 mei werd ontvoerd en seksueel mis bruikt, zal tijdens het proces te gen de 37-jarige verdachte smar tengeld eisen. Ook onderzoekt raadsvrouwe A. van Bon de mogelijkheid om de tbs-kliniek in Utrecht en het Rijk in een civiele procedure aansprakelijk te stellen wegens nalatigheid. De dader, die op 25 mei in het Duitse Münster werd aangehou den, werd verpleegd in een Utrechtse tbg-kliniek en was na een verlofweekend niet terugge keerd. GPD teit ook op andere manieren ver beteren" zegt de woordvoerder, zonder details te geven. Dage lijks rijden er ongeveer vijfdui zend treinen over het Nederland se spoor, De tijden van die trei nen sluiten nauw op elkaar aan. Omwonenden van het station Gouda Goverwelle zamelden de afgelopen tijd handtekeningen in om hun stoptrein te behou den. Verkeer en Waterstaat weigerde de sluiting van station Dalen in 2005 om procedurele redenen. De NS hadden verzuimd daar op tijd een aanvraag voor te doen. De NS kunnen niet zeg gen of de afgeblazen wijzigin gen in de dienstregeling worden doorgeschoven naar 2006. ANP door Mark van Bergen DEN BOSCH - Hoezeer hij bij de regering ook aandrong hem te laten arresteren, Theo Maassen is nog steeds vrij man. Volgens een woordvoerster van de rechtbank van Den Bosch is er nog geen aangifte tegen de cabaretier uit Eind hoven gedaan naar aanlei ding van zijn beledigingen in het rapnummer 'Doodsbedrei ging'. Die is ten minste nodig om tot vervolging over te gaan. „Maar het betreft een zodani ge parodie dat ik betwijfel of het zover komt", aldus de zegsvrouw. Premier Balkenen de en WD-Kamerlid Hirsi Ali, tegen wie Maassen in 'Doodsbedreiging' het meest tekeer gaat, lijken in ieder ge val geen prioriteit aan de zaak te geven. Hirsi Ali is met vakantie, meldt een voorlich ter van haar partij. En pre mier Balkenende heeft 'nog genoeg andere dingen aan zijn hoofd', aldus de Rijks voorlichtingsdienst Balken ende liet wel weten de tekst van het rapnummer 'smake loos' te vinden. En dat terwijl de premier hecht aan normen en waarden (onlangs nam hij het nog publiekelijk op voor Dick ^Advocaat, toen die in de media 'gedemoniseerd' werd) en Hirsi Ali onlangs nog wél aangifte deed van bedreiging via een rapnummer (van de groep DHC). De arrestatie van drie DHC-rappers die daar op volgde, was tevens aanleiding voor Maassen om met een ei gen rapnummer te komen. Volgens de cabaretier mag de vrijheid van meningsuiting op geen enkele manier wor den beperkt. GPD OOSTERHOUT - De provincie Noord-Brabant brengt op 216 plaatsen langs 25 wegen voorzieningen aan, opdat kleinere dieren veilig kunnen oversteken. Zij heeft daar voor 20 miljoen euro uitgetrokken. De werkzaamheden moeten in 2007 klaar zijn, meldde de provincie gisteren. De natuur in Brabant lijdt onder de versnippering van ge bieden. Veel dieren worden doodgereden als ze in de pa- ringstijd wegen oversteken of op zoek zijn naar uitbi*ei- ding van hun leefgebied. De provincie bestrijdt de ver snippering door de aanleg van tunnelbuizen, speciale ri chels in viaducten, roosters en dassenkleppen. ANP GRONINGEN - Het Gronings wordt populairder, maar mensen die een cursus in de streektaal kunnen geven zijn moeilijk te vinden. Het Huis van cle Groninger Cultuur moet steeds vaker mensen die Gronings willen leren wei geren. Daarom gaat het Huis met de Rijksuniversiteit Gro ningen op zoek naar belangstellenden die een opleiding tot cursusleider in de Groningse taal willen volgen. ANP DEN HAAG - Werkgevers kunnen voortaan belastingvrij een cursus 'stoppen met roken' voor hun werknemers ver goeden. Dit heeft het ministerie van Financiën gisteren be kendgemaakt. Werknemei's die na 1 januari begonnen zijn aan zo'n cur sus komen voor de nieuwe regeling in aanmerking. De cur sus moet opgenomen worden in het arboplan van de on derneming. ANP 1 GRONINGEN - Een milieugroep heeft een proefveld gene tisch gemanipuleerde aardappelen van zetmeelconcem Avebe vernield. Het gaat om een akker nabij de Eemsha- ven, meldde een bedrijfswoordvoei'der gisteren. De actie groep doodde de planten met een bestrijdingsmiddel. In een e-mail aan lokale media heeft een milieugroepe ring die zich Future World noemt de verantwoordelijk heid voor het vernietigen van de planten opgeëist. De ac tiegroep vindt dat Avebe zich dient te onthouden van 'gen- tech waanzin'. Volgens woordvoerder H. Jasken van Avebe kunnen genetisch gemanipuleerde aardappelen juist een aanzienlijke milieubespai'ing opleveren, omdat voor de verwerking van genaardappelen veel minder che micaliën nodig zijn. ANP EMMEN - Bijna veertien miljoen nakomelingen had ze. En nu is ze dood. Atta, de koningin der bladsnijdermiei'en in het Dieren park Emmen, is na een leven gewijd aan het leggen van ei eren in haar eigen mierenkolonie van ouderdom gestor ven. Atta werd negentien jaar oud, een uitzonderlijk hoge leeftijd voor een bladsnijderskoningin. Doorgaans wor den ze niet ouder dan een jaar of veertien. Het wegvallen van de koningin heeft fatale gevolgen voor het mierenvolk. De koningin scheidt stoffen af die de werksters actief maken en bovendien zorgt de mierenko ningin in haar eentje voor de voortplanting. GPD UMEGEN - Deelnemers aan de Nijmeegse Vierdaagse lopen over dijk in Lent op de eerste marsdag. Het legioen hewoog gisteren wr de Betuwe richting Arnhem en daarna terug naar Nijmegen. Ie wandelaars liepen het grootste deel van de dag in de regen. De nattigheid leidde bij zeventien mensen tot lichte onderkoelings- verschijnselen. De medische diensten verrichtten verder 650 blaar- behandelingen. Ongeveer 175 wandelaars moesten een arts raadple gen. In de meeste gevallen ging het om pijnlijke gewrichten. In to- MAASTRICHT - Maastricht is listeren begonnen om politie deurwaarders mee te sturen •oor het innen van ten onrechte «laaide uitkeringen, leurwaarder en politie stroop- in tien adressen af om geld te ug te vorderen. Het ging daar- ten onrechte verkregen fctkeringen, fraudevorderingen (vorderingen in het kader van rderhoudsbijdragen. Sommi es betaalden direct, bij ande- s werd inboedel in beslag ge- tonen. Maastricht is het beu bt sommige mensen niet reage er. op aanmaningen en dat ook e deurwaarder bij hen geen wt tussen de deur krijgt. ANP door Sylvia Marmelstein DEN HAAG - Midden in het hoogseizoen acht dagen vakan tie in bungalowpark Het Venne- bos vanaf 84 euro. Reisbureau Kras Stervakanties biedt deze last minute naar Noord-Bra bant momenteel aan op de eigen internetpagina. Maar wie denkt voor iets meer dan een eurotien tje per dag op vakantie te kun nen. komt bedrogen uit. De prijs geldt namelijk per per soon en alleen bij het boeken van een zes persoonsbungalow. Ook moet daadwerkelijk ge boekt worden voor zes personen (alleen baby's tellen niet mee). Wie aan al die eisen voldoet blijkt dan voor de 8 dagen bijna 1120 euro kwijt te zijn, inclusief de verplichte toeristenbelasting, huur van bedlinnen en schoon maakkosten. Maar liefst 1036 eu ro meer dan de prijs die werd voorgespiegeld! Hoogseizoen De Consumentenbond waar schuwt mensen die nu nog een vakantie boeken in het hoogsei zoen voor dit soort stuntaanbie dingen. „Mensen moeten heel goed de kleine lettertjes lezen of de voorwaarden. Het reisbureau doet namelijk niets strafbaars zolang de klanten de voorwaar den ook op de pagina kunnen vinden. Wie ze niet leest, wordt behooiiijk teleurgesteld", zegt woordvoerster Pauline van den Brandhof. Het is onwaarschijnlijk dat de klant de reis per ongeluk boekt voor de hoge prijs. Wie namelijk de 'aanbieding' daadwerkelijk gaat boeken krijgt aan het einde van de lit de echte prijs te zien. Stopzetten van de boeking is dan nog mogelijk. Wel heeft de klant dan behoorlijk wat tijd verspild, want daarvoor heeft hij allerlei gegevens in moeten vullen van alle mensen die mee gaan op vakantie. Trucs „Zodra je een prijs ziet die eig afwijkt van vergelijkbare reizen moet je je afvragen of het wel klopt", zegt Van den Brandhof. Bij andere aanbieders kost een 8 daagse vakantie in een van de bungalowparkketens minstens 550 euro (bij boeking voor vier personen). „Zie je dus een aan bieding van 84 euro, dan kan dat haast niet kloppen." De Consumentenbond ziet va ker dat reisbui'eaus of andere aanbieders van vakanties trucs uit halen om de reis zo gunstig mogelijk voor te spiegelen. „De prijs is dan vaak exclusief aller lei dingen als belastingen. Ter wijl die normaliter wel in de prijs zijn bei'ekend." Aanbie ders gebruiken de truc om de klant zover te krijgen dat ze con tact leggen. Ze hopen daarna de klant over te halen om de reis toch te boeken, ook al is de piijs veel hoger dan verwacht. Klachten over misleidende aan biedingen heeft De Consumen tenbond nog niet gehad. „Die ko men meestal na de vakantie pas binnen." GPD van onze redactie binnenland DEN HELDER - De Koninklijke Marine heeft enkele weken geleden een bemannings lid van de Hr. Ms. Van Galen naar huis ge stuurd op verdenking van drugsgebruik. Dit maakte commandant F. Foreman van het fregat gisteren bekend bij aankomst in de haven van Den Helder. De Van Galen as sisteerde de afgelopen maanden in het Cari- bisch gebied bij de uitvoering van kust- wachttaken en drugsbestrijding. Tegen het bemanningslid loopt momenteel een intern onderzoek. Als blijkt dat de ver denkingen kunnen worden hai'dgemaakt, draagt de Koninklijke Marine het dossier over aan justitie. Het bemanningslid is naar huis gestuurd omdat de marine een zoge noemd 'zero tolerance' beleid voert en de commandant hem 'niet te handhaven' vond aan boord. De Van Galen was ruim zes maanden actief in het Caribisch gebied. In die periode werd op drie schepen 230 kilo cocaïne en dertig kilo marihuana aangetroffen en konden der tien mensen worden aangehouden. Ook werd een schip met 47 illegalen uit Haïti en de Dominicaanse Republiek onderweg naai de Verenigde Staten onderschept. Wat betreft drugsbestrijding aan boord werd zowel preventief als actief beleid ge voerd. Foreman: „We vei'tellen de beman ning uiteraard wat dmgs kunnen doen. Daarnaast hebben we in totaal twee contro- Een douanebeambte helpt een bemanningslid van het fregat Hr.Ms. Van Galen zijn bagage op de röntgenscanband te zetten. foto Ed Oudenaarden/ANP les gehouden in overleg met de officier van justitie, de douane en de marechausse. Hier bij is niks aangetroffen." Volgens Foreman was de missie geslaagd. „We doen ons best, maar het is niet zo mak kelijk drugstransporten te onderscheppen. Het gebied is groot en de transporten gebeu ren veelal 's nachts per speedboot. Als wij 's nachts een speedboot zonder licht met gro te snelheid langs zien varen, dan is er vaak wel wat aan de hand en gaan we op onder zoek uit. Maar ze gaan vaak erg hard. Geluk kig hadden we een helikopter aan boord. Die,konden we indien nodig inzetten." ANP taal startten 44.638 wandelaars, veertig meer dan de organisatie maandag had berekend. Het aantal uitvallers was gisteren ongeveer even groot als vorig jaar, om precies te zijn 834, aldus de organisa tie. foto Robin Utrecht/ANP door Lianne Sleutjes DEN HAAG - Nederland ver koopt acht Orion-verkennings vliegtuigen aan de Duitse mari ne. Het eerste toestel komt in no vember volgend jaar in Duitse handen. In het verkoopbedrag van 295 miljoen euro is ook de opleiding van Duitse piloten en onder houdsmonteurs door Nederland se vliegers begrepen. De verkoop brengt bij defensie uiteindelijk een krappe 130 mil joen eui'o netto in het laatje. Voor de overdracht krijgen de toestellen eei-st nog een opknap beurt die bijna 21 miljoen euro per stuk kost. De Orions krijgen als thuisha ven Nordholz. Zij vervangen daar de huidige Breguet Atlan tic-verkenningsvliegtuigen, die aan het eind van hun levens duur zijn. De Orions moeten na hun op- knapbeurt nog zeker meekun nen tot 2020. Het Duitse parlement moet nog zijn goedkeuring verlenen aan de koop. Staatssecretaris Van der Knaap van Defensie is nog in gesprek met Portugal over de verkoop van de vijf resterende ARNHEM - De rechter-commis- saris in Arnhem heeft gisteren bevolen dat de 37-jarige Syriër die is aangehouden wegens ter reurdreiging tegen de Vierdaag se, nog drie dagen blijft vastzit ten. De 33-jarige Libanees die ook in deze zaak werd aangehouden blijft verdachte, maar er is vol gens het Openbaar Ministerie geen grond hem nog langër vast te houden. Toch komt de man niet vrijom dat hij illegaal in Nederland ver blijft. De Libanees zit in vreem delingenbewaring, aldus het OM gisteren. De Syriër is zaterdag aangehou den. Justitie verdenkt hem er van voorbereidingshandelingen voor moord te hebben verricht. De Libanees wordt verdacht van bedreiging. Bij huiszoeking zijn zaterdag geen explosieven of wapens gevonden. ANP Orions. Twee daarvan zijn in ge bruik, de andere drie zijn opge slagen maar wel onder zulke condities dat ze snel vliegklaar zijn, aldus een defensiewoord voerder. Defensie wil al haar 13 maritie me patrouillevliegtuigen verko pen om fiks te bezuinigen. Met ingang van 1 januari volgend jaar gaat daarom marinevlieg kamp Valkenburg, de thuisha ven van de Orions, dicht. Defensieminister Kamp had er de 'pest in' dat hij deze maatre gel moest nemen. Maar hij zag geen andere mogelijkheid om fors te bezuinigen, zei hij in april van dit jaar in de Tweede Kamer. Hij bespaart er 515 mil joen euro in tien jaar mee en ont vangt miljoenen euro's aan de verkoop. Oorspronkelijk waren de pa trouillevliegtuigen in 1982 aan geschaft voor onderzeebootbe- strijding. Nu worden ze vooral gebruikt voor verkenning. GPD DEN HAAG - De politievakbon den NPB en ACP krijgen vanaf volgend jaar geen subsidie meer van het ministerie van Binnen landse Zaken. Ook de subsidies aan het Politie- orkest, de Stichting multicultu reel instituut voor politieke par ticipatie en de staatsrechtconfe- rentie van de Vrije Universiteit in Amsterdam verdwijnen. De ministers Remkes en De Graaf (Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties) hebben dat gisteren aan de Tweede Kamer geschreven. De maatregel maakt deel uit van de bezuini gingen van het kabinet. Eerder besloot Binnenlandse Zaken zijn subsidies voor dit jaar met 5 procent te korten. Die korting vindt ook in de volgende jaren plaats, schrijven Remkes en De Graaf. De ministers hebben gekeken welke subsidies nog passen bij de huidige prioriteiten van het ministerie en of de administra tieve lasten niet onevenredig groot zijn. Het afschaffen van subsidies zal gebeuren met in achtneming van een afbouwpe- i*iode. Die is per subsidierege ling verschillend.AJVP AAOÊT Q'e KD^EN HOE. 4L WA Éé/V AAIDD/4G l<3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3