Ruimte voor werk en wonen Slechts op bezoek in de bomvrije (K)de Olympische Spelen op De Oude Vaart KORTING 30% KORTING tfm®I ©raiK Eüaze dagen bij frovincie wil minder strakke planologische regels uim 1100 andtekeningen egen verhuizen asisschool JlZ] G erkende Trajectcontrole Zeelandbrug Fundering sportcentrum gestort Reacties enquête huisartsenpost Dronken bromfietser 5 dolle d Alles de gehele HALVE PANTALON moet weg! zomercollectie PRIJS zeeuwse almanak Dak ..us 31,4460 AA Goes fcertentie-exploitatie. nurd- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Ls-Vlaanderen: 0114-372770; tonaal: 020-4562500. Bensdag 21 juli 2004 V i\ gdactie: 0113-315649 «ff.pzc.nl editie Zeeuws-Viaanderen wirRinus Anton isse 1 CDDELBURG - Meer ruimte itppen voor bedrijvigheid, jj «en, recreatie en landbouw. jet alleen in havens en steden, 7 in het buitengebied. Deze jofdlijnen kiest het dagelijks «vinciebestuur voor het eerste ogevingsplan Zeeland (OPZ). tmoet ook aandacht zijn voor K koesteren van de groen-blau- eoase. De bijzondere karakter- jnschappen van Zeeland mo- a geen onherstelbare schade iiopen. Het gaat dan om rust, imte, duisternis, landschap, tuur en water. Die moeten orden ontzien en versterkt, ieconomie kwakkelt, de bevol- Qgsgroei slaat om in een da- ig, recreatie en landbouw zit- nin het slop. Het antwoord a het dagelijks provinciebe- OT hierop in het omgevings in is in twee woorden samen ratten: Zeeland Vooruit! Het dlege stelt dat meer mogelijk -"e ioet zijn in de Zeeuwse ruimte. i; teugels vieren, ofwel het rakke planologische harnas j.™ a het huidige streekplan uit e tj? wijder maken. :or de (samenwerkende) ge- snten is een belangrijke taak iggelegd: die krijgen meer pla- i! ilogische vrijheid. Hierbij ordt rekening gehouden met m gionale sterke en zwakke kan-- n.dus niet overal in de provin- worden dezelfde uitgangs- Aiten gehanteerd. (jg als andere plannen van de je jvincie gaat het OPZ uit van zogenaamd 'tweesporenbe- economie en ecologie ver- ik rken. Erkend wordt dat na- ukkelijker inzetten op econo- meer ruimte vraagt. De ge- PorEugène Verstraeten volgen zijn te beperken door slimme koppelingen. Bebouwing (rood) combineren met uitbreiding van natuur en landschap (groen-blauw). En be- drijfsvemieuwing meer richten op milieuwinst: wat afval is voor de een, kan grondstof zijn voor de ander. Het dagelijks provinciebestuur wil geen nieuwe lokale bedrij venterreinen meer. De bestaan de terreinen mogen nog beperkt groeien. Het college kiest voor concentratie van bedrijventerrei nen per regio, aansluitend aan de bestaande of op geheel nieu we plaatsen. De ontwikkelingsruimte voor het platteland komt op een 'kan- senkaart' te staan. Per regio staat daarop welke richting de landbouw uit kan: grootschalig marktgericht of kleinschalig met nevenfuncties. De kansen- kaart geeft ook aan waar moge lijkheden zijn voor aquacultuur, glastuinbouw en intensieve teel ten met zoet water. De, recreatiesector krijgt ruimte voor uitbreiding van bestaande bedrijven en nieuwe plannen. Mogelijkheden voor een grond bank en een saneringsfonds voor de verblijfsrecreatie wor den onderzocht. Op enkele (niet nader genoemde) unieke loca ties kunnen luxe hotels komen. Jachthavens mogen uitbreiden en plannen voor nieuwe havens zijn welkom. Dat geldt eveneens voor de kleine watersport, waar onder duiken. De provincie on dersteunt de inrichting van een aantal watersportboulevards. Nieuwe dagattracties die educa tie en vermaak bieden en aan sluiten op het groen-blauwe ima go van de provincie, moeten mo gelijk zijn. In de kuststrook, met inbegrip van de zeewering, staat meer voudig gebruik van de ruimte voorop. Aangegeven wordt in hoeverre bebouwing hier nog mogelijk is. Net als voor West-Zeeuws-Vlaanderen dient ook voor de zuidkust van Wal cheren een gebiedsvisie te wor den opgesteld. De steeds groter wordende wind molens zorgen voor een forse in breuk op het open landschap. Nieuwe plannen wil het dage lijks provinciebestuur alleen nog toestaan op Neeltje Jans, Sloegebied en de Kanaalzone van Zeeuws-Vlaanderen. Het Rijk wijst Walcheren, de Zak van Zuid-Beveland en West-Zeeuws-Vlaanderen aan als nationaal landschap. Het da gelijks provinciebestuur laat ruimte voor toevoegen van nieu we (regionale) landschappen. Voor elk nationaal landschap komt er een uitvoeringsprogram ma. Voorop staat dat deze gebie den niet op slot mogen: nieuwe ontwikkelingen op het gebied van economie en wonen blijven mogelijk. De provincie bemiddelt bij de aanleg van een landschapsnet werk: een combinatie van na tuur en landschap, recreatieve voorzieningen en water. Inrich ting van zo'n netwerk hangt af van de mogelijkheden per ge bied. De uitvoering zelf acht het dagelijks provinciebestuur een zaak van andere partijen. Het OPZ krijgt een 'uitvoerings agenda'. Provincie, gemeenten, TERNEUZEN - Ook voor de kinderen van de basisschool zit het schooljaar er bijna op. Kinderen en leerkrachten zijn door de leer stof heen en bollen de laatste dagen uit met feestelijke activiteiten. Zoals gisteren op basisschool De Oude Vaart bijvoorbeeld. De 'Griekse oppergod Zeus' opende daar met 'koningin Beatrix' de KNEUZEN - De buurtvereni- ng Behouden Vaart en een in- shaast door ouders opgericht diecomité voeren actie tegen rplaalsing van de basisschool ude Vaart in Terneuzen. isleren kreeg wethouder .Liefting een in tien dagen ver meld pak met 1136 handteke nen aangeboden om de actie acht bij te zetten. Een verte- awoordiging van ouders en ideren met spandoeken was larvoor speciaal naar het ge- sentehuis gekomen, eactie volgt op het besluit van gemeente om een verplaat- ngvan de Oude Vaart te onder teken In de wijk is weinig Mie voor de school en de unman, scholengemeenschap Rede, moet uitbreiden. Het ee is om de Oude Vaart te ver ben naar de Dokweg, om fer met de Willibrordusschool en brede school te vormen. De Oude Vaart en de Rede het zo goed dat ze steeds Mer worden", sprak wethou- Liefting de 'actievoerders' .Ze moeten allebei uitbrei- maar wij denken dat dit «kan. Ons doel is in ieder ge il dat er een goede huisvesting «nt voor alle leerlingen en dat !eook nog een plekje houden de buurtvereniging. «'onderzoek zal uitwijzen of gemeente inderdaad kiest tof een verhuizing van de Me Vaart. school moet blijven op de "Is waar die nu staat", be de voorzitter P. de Buck de buurtvereniging. „Wij «"ken dat er binnen de wijk ie'degelijk mogelijkheden zijn aan de wensen van zowel de Me Vaart als de Rede tege- komen." er binnen tien dagen een ^Pak handtekeningen is opge- Mld.bewijst volgens De Buck •"Wijkbewoners en ook andere gokkenen niet staan te jui- jenover de plannen. *0ude Vaart bestaat sinds WO en de aanwezigheid van de ■tool is volgens De Buck voor *1 mensen met jonge kinderen treden om in de wijk te ko- tai en te blij ven wonen. „De ba- ^kool en de wijk horen bij el- öar- Vanuit de wijk gaan er 200 kinderen naar de Me Vaart. Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor deze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft ge kregen. De dobbelsteen brengt ons vandaag op de Gevangento ren in Vlissingen. In de gevangenis van het Mo- nopolyspel komt de speler al leen maar eventjes op bezoek. Restaurant De Gevangentoren in Vlissingen, halverwege Boule vard de Ruyter, moet het ook hebben van korte bezoekjes. Dat was in de zeventiende eeuw wel anders. In de kelder van de oude westpoort was een ruimte te vinden, die omschreven werd als 'de donkere put'. Gasten wa ren niet slechts op bezoek. Hard nekkige misdadigers gingen voor jarenlang achter slot en grendel. Vlissingen heeft tal van beeldbe palende panden, maar een aan tal roept bij geboren en getogen Vlissingers emoties op. Uiter aard het gesloopte Van Dis- hoeckhuis, maar ook het fraai gerestaureerde Wooldhuis op Boulevard Bankert, het inge- boqwde Beeldenhuis en de Ge vangentoren. Leendert van Nieu- wenhuvzen mag zich sinds 2002 de eigenaar noemen van 'de bomvrije'. Hij kocht het uit emo tie. De geschiedenis van de Gevan gentoren begon in 1491 als res tant van een middeleeuwse stadspoort. Door een uitbrei dingen de tweede helft van de zestiende eeuw kwam de poort binnen de stadsmuren te liggen. In het begin van de zeventiende eeuw, rond 1610, kreeg het de functie van stadsgevangenis, schrijft directeur W. Weber van het Maritiem Museum in een ar tikel ter gelegenheid van het vijf- De huidige eigenaar, Leendert van Nieuwenhuyzen, kocht de Gevangentoren in Vlissingen uit emotie; „Een gebouw waar je trots op mag zijn." foto Lex de Meester honderdjarig bestaan van de to ren in 1991. Op de verdiepingen werden houten cellen gebouwd met dikke deuren. In de huidige Gevangentoren is niets tastbaars meer te vinden van de vergane tijd. Alleen de dikke muren en de wenteltrap naar boven geven het gebouw nog een beetje een sinistere uit straling. Foto's en gravures aan de muren tonen de toren in di verse facettten: vechtend tegen de golven die beuken tegen de buitenwand, terneergeslagen na diverse bombardementen in de Tweede Wereldoorlog, opklaute rend na de eerste restauratie in 1960 en nu als restaurant, waar je slechts op bezoek bent. Lange tijd zag het er overigens naar uit dat 'de bomvrije' (de koosnaam verwijst naar de ver steviging in 1811, die zo sterk was dat een bom weinig schade zou kunnen aanrichten), zou worden gesloopt. In de negentiende eeuw vroeg de gemeente Vlissingen om het onhandige brok steen maar neer te halen om de weg vrij te ma ken voor een wandelpromenade. Het is aan de invloedrijke amb tenaar Victor de Steurs te dan ken dat geen toestemming werd gegeven. Een tweede verzoek, nog geen jaar later, werd ook naar de prullenmand verwezen. De Ge vangentoren bleef behouden voor de Scheldestad. Een voltreffer in 1944 kostte de toren toch bijna de kop. Het ge bouw kon alleen behouden blij ven door er een korset omheen te leggen. Van Nieuwenhuyzen neemt zijn tijdelijke bezoeker mee naar de eerste verdieping, waar tot twee jaar geleden het restaurant was gevestigd. De Vlissingse onder nemer nestelt zich in een nis. De ramen gaan wijd open. Het zicht op de Westerschelde is wijds. Loodsboten varen af en aan. „Dit is toch hartstikke mooi. We worden als het ware omhelsd door de Gevangentoren. We zit ten nu tussen twee van zijn mu- OP BEZOEK P0STSTRAAT STAVENISSE €120 K0TTERSTRAAT THOLEN €100 INKOMSTEN BELASTING ZZ7N verhuizers Caljouw Rademaker waterschappen en maatschappe lijke organisaties stellen die op. Daarin komt te staan welke con crete projecten aangepakt wor den en wie daarbij een leidende rol vervult. pagina 4 commentaar pagina 15 drie pijlers voor toekomst Zeeland Olympische Spelen. Na het ontsteken van de Olympische vlam werkten de kinderen - in het geheel niet gehinderd door de regen - een heel spelcircuit af. Een van de onderdelen was het Belgiëspel, waarbij de kinderen zo snel mogelijk zakjes frites moesten vervoe ren. foto Camile Schelstraete verhuizingen in binnen- en buitenland piano- en vleugeltransport, antiekvervoer Middelburg meubelopslag, overzeeverpakkingen Tel 0118 - 626 649 Goes Burgh-Haamstede E-mail: mfo@caljouw-rademaker.nl 0113 - 227 062 Tel. 0111 - 650 165 ■awaaimaanaanmriMBH.im ZIERIKZEE - Justitie is tevreden over de trajectcontrole op de Zeelandbrug waarbij de gemiddelde snelheid over de hele afstand wordt gemeten. Wie gemiddeld te hard rijdt krijgt een bon. De Stichting Pro Auto is minder en thousiast. Ervaringen elders hebben volgens Pro Auto ge- leerd dat het nogal eens misgaat met het meten, pagina 17 elke hardrijder op de bon TERNEUZEN - Op sportpark De Oude Vaart in Terneu zen is gisteren de betonnen vloer gestort van het toekom stige sportcentrum. In totaal 550 kuub beton - oftewel 8800 gevulde kruiwagens - dient als fundering voor vier gymlokalen en bijbehorende kleedruimtes. De gymloka len zijn op te delen in twee 'sporthallen of één evenemen tenhal. Nog voor de bouwvak worden de grondwerken af gerond, zodat de aannemer na de vakantie de hoogte in kan. Op 20 september begint de montage van de staalcon structie. waarna de contouren van het nieuwe sportcen trum zichtbaar worden. De betonwerken voor twee overdekte zwembaden waren al in een eerder stadium voltooid. Maandag 23 augustus wordt een begin gemaakt met de aanleg van de vloeren en goten rond het zwembadgedeelte. Alle werkzaamheden lo pen volgens planning. GOES - De enquête over de Zeeuws-Vlaamse huisartsen posten van Het Klaverblad is met een respons van tachtig procent een groot succes. Dat zegt patiëntenplatform Het Klaverblad. „Het toont de grote betrokkenheid van de mensen bij de posten aan," stelt woordvoerder Marleen Vermeer. Het Klaverblad wil de enquête gebruiken als een effectrapportage, waarbij de ervaringen van patiën ten prioriteiten van het management van de posten en de rapportages van de Inspectie voor de Gezondheidszorg in mensenlijk perspectief kunnen brengen. Projectbureau Stoel uit Rotterdam stelde een vragenlijst samen die vrij willigers van Het Klaverblad in juni en de eerste week van juli voorlegden aan 227 Zeeuws-Vlamingen. De eer ste bevindingen werden gisteren gepresenteerd aan Het Klaverblad en de directeuren van de twee huisartsenpos ten in Zeeuws-Viaanderen, Lucia Vosters van De Honte in Terneuzen en Monique de Meijer van post Antonius in Oostburg. Geen van beiden wilden dinsdag commentaar geven. Ook Het Klaverblad houdt de uitkomsten nog voor zich tot de verzamelde gegevens op een rijtje staan. NIEUWVLIET - Een 22-jarige bromfietser uit de gemeen te Goes is in de nacht van maandag op dinsdag in Nieuw- vliet bekeurd voor dronken rijden. Agenten zagen de man rijden over de Zwarte Polder terwijl zijn verlichting niet werkte. Hij kreeg een rijverbod van drie uur. (Advertentie) ren. Je wordt ommuurd." Wat hij precies wil met de Ge vangentoren weet hij (nog) niet. Sinds hij het pand overnam, heeft hij niets veranderd. Uit respect voor de vorige eigenaren en voor de toren zelf. „Toen ik het kocht, moest ik anderhalf miljoen gulden betalen. Voor dit gebouw staat eigenlijk geen prijs. Hoe moet je nu zoiets taxe ren? Emoties hebben ook geen prijs." Vanaf de Westerschelde en de Boulevard de Ruyter lijkt de Ge vangentoren een immens ge bouw. Binnen is de sfeer haast intiem te noemen. „Ik heb wel 's zitten denken", mijmert Van Nieuwenhuyzen, „om van het gebouw een attractie te maken. Mensen zouden eigenlijk de to ren moeten kunnen beklimmen, want boven verkoop je een bele venis. Het lijkt me ook wel wat om in de toren bijvoorbeeld een bruidssuite in te richten." De reacties van de gasten op het zonovergoten terras zijn voor spelbaar als ze voor een kort be zoekje aan het toilet in de kel der afdalen. De blik gaat om hoog, naar het balkenplafond. Ze ademen heel eventjes de sfeer in van eeuwen terug. Van Nieuwenhuyzen hoopt dat de Gevangentoren tot in lengte van jaren een openbaar gebouw blijft. „Een gebouw, waar je trots op mag zijn. Ik ben er ook trots op dat ik het eventjes in m'n bezit mag hebben. Je moet het ook weer doorgeven aan een ander. Je moet niet te veel aan de Ge vangentoren willen veranderen. De toren blijft toch echt de to ren. Je moet het gebouw niet ver krachten. Dat zal ook moeilijk lukken, want daar is het te groot en te sterk voor." Ook Van Nieuwenhuyzen is slechts op be zoek. Ab van der Sluis bij aankoop van een complete bril DEZE KORTINGEN ZIJN ONGEACHT DE PRIJS OF DE UITVOERING VAN DE GLAZEN. DE COLLECTIE BRILMONTUREN ZIJN ALLEMAAL UIT DE COLLECTIE 2004/2005 :'FK 'I 9 COLLECTIE 2004/200S >3 '«J J ZONNEBRILLEN WALSTRAAT 81 VLISSINGEN 0118-412370 www.tilroe.nl WIJ ZIJN GESLOTEN VANAF ZATERDAG 7-8 T/M ZATERDAG 14-8 (Advertentie) Woensdag 21 juli tot en met zondag 25 juli JEANS CENTER P.S. zondag 25 juli open van 13.00 tot 17.00 uur Een gemeentelijke organisa tie wordt al snel te ambtelijk denken en handelen verwe ten. In zo'n bestuurlijk bol werk wordt de dagelijkse rea liteit uit hel oog verloren, heet het. Hels worden burgers al helemaal wanneer ze einde loos lang moeten wachten op het afhandelen van een simpe le vergunningaanvraag. Niet in de laatste plaats omdat nu eenmaal bij wet is geregeld, dat ook voor elke aanbouw aan een woning apart toestem ming nodig is. Opdat andere omwonenden gewaarschuwd zijn. De familie uit Brouwers haven kan haar geluk deze da gen echter niet op. De druile rige zomer deed haar sombe ren. Maar nu is het papiertje dan toch binnen, blijkens de publicatie in de gemeentelij ke informatierubriek: verleen de vergunning voor het plaat sen van een dak op de iconing Meeuwenstein 8S. Wordt het toch nog lekker binnen, deze zomer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39