Nobelgate is definitief afgedaan PZC ;pZC PZC Scheldeman improviseert erop los Eerste Maritieme Dag drukbezocht Kegels fors aangescherpt, geschorste ambtenaren weer aan het werk iorpsfeest in ioordgouwe tledigen van enten bestraft Concert Aart en Helma Kot agenda 0800 - 0231 231 (GRATIS) 13 Drie dagen feest op Visserijdagen Man aangehouden in gestolen auto Hardrijder raakt rijbewijs kwijt Schoenen weg na het zwemmen Dronken bromfietser gepakt Fietsen langs dijk en akker gprPjgt Kleemans ïflUKZEE - De gemeente chouwen-Duiveland zet een jjj&e streep onder Nobelgate, je extreme overschrijding van ekosten voor archeologisch on- eizoek die vier wethouders de top kostte. Twee eerder geschor te ambtenaren mogen weer aan werk, maar de regels zijn oor hoog en laag fors aange scherpt. e [et feit dat het kon gebeuren at het archeologisch onderzoek a de Korte Nobelstraat in Zie- izee meer dan tien keer zo jur uitpakte dan gepland heeft gemeente Schouwen-Duive- Jbepaald geen goed gedaan. let imago van het gemeentebe- tuur en de gemeentelijke orga- j;Satieis ernstig geschaad, weet n OORDGOUWE - Op en rond rt schoolplein van obs De Springplank en in het dorpshuis iNoordgouwe wordt vanmid- lageen groot dorpsfeest voor de ugd gehouden. Meren kunnen desgewenst ai prent laten maken door cel- en karikatuurtekenaar Sum Levi. De ballonnenclown iekie maakt allerlei dieren van sllonnen. Verder is er een Ram waar ieder kind een gra- ssuikerspin kan halen. jj II Benjamin and friends geven n m vijf, zes en zeven uur een isakdance demonstratie en ver- srstaan er tal van spelletjes op- steld op het plein en zijn er in ft dorpshuis drankjes en hap- s verkrijgbaar. Het dorpsfeest egint om 16.00 uur en duurt tot 300 uur. Het festijn wordt op bw gezet in samenwerking tus- n de basisschool, het dorps- is, de dorpsraad, de werk- nep jeugd Noordgouwe, de ge- eente Schouwen-Duiveland ihet bureau openbaar primair Herwijs. IUDDELBURG - Politierechter van Hemert-Meeuwis heeft tisteren een 34-jarige inwoner r ;ranWilhelminadorp wegens be lediging van de politie veroor deeld tot 190 euro boete, waar na 90 euro voorwaardelijk. ie De verdachte had op 13 no vern is! e vorig jaar op de Grote ei Earkt Goes agenten uitge- dsolden. De man vertelde dat ie: een en" ander als een spelle- «jewas begonnen. „Ik heb geen mongooltje' maar 'pistooltje' ge- fêgd. Het is daarna geëscaleerd, Btgeef toe dat ik andere beledi gende woorden heb gebezigd." Officier van justitie R. Ramme ns loo hechtte meer waarde aan de f verklaringen van de verbalisan- si wethouder personeel en organi satie G. Houtekamer. In het onderzoek naar wat er precies mis is gegaan en hoe het mogelijk was dat het misging is de gemeente naar de stellige overtuiging van het college tot op de bodem gegaan. Houtekamer: „Er is echt uitput tend onderzoek gedaan. Alleen blijven we zitten met tegenstrij dige verklaringen. Dan houdt het gewoon een keer op. Op ba sis van de bevindingen van ver- ZIERIKZEE - De kop is eraf. Zierikzee beleefde gisteren de eerste Maritieme Dag van het seizoen en het werd mede dank zij fraai zomerweer meteen een drukbezochte dag. Hoewel het maritieme gehalte magertjes was, vermaakten toe risten en recreanten zich uitste kend in de middeleeuwse straat jes van Schouwen-Duivelands centrumstad. 'Politie!Poli tie!klinkt het enthousiast uit tientallen kinderkelen. De kin deren gaan helemaal op in het poppenkastspel onder de Beuse in het centrum van Zierikzee. De veldwachter verschijnt snel ten tonele om Jan Klaassen te as sisteren en boef Pikkepak trekt aan het kortste eind. Verderop op het Havenplein wordt met al evenveel overgave gesprongen in het springkasteel en ook de attractie ernaast - een soort kruising tussen bun- gee-jump en trampoline heeft over klandizie niet te klagen. Muziek Muziek klinkt vanaf de Appel markt. Op de stoep naast die van het plaatselijk warenhuis staan twee accordeonspelers. Zittend op een stoepje deinen schillende door de gemeente in de arm genomen onderzoekers is vervolgens besloten de risico's van herhaling van een dergelij ke affaire zo klein mogelijk te maken. Resultaatgericht Dat kan door projectmatig te werken, alle werkprocessen te analyseren en te beschrijven en organisatiebreed de beschikba re mensen zo effectief mogelijk in te zetten. dames mee op het ritme van de evergreens die het duo produ ceert. Topdrukte is het nog niet, hoewel het gedrang in de smalle straatjes dat wel doet vermoe den. De gemeente wil de omslag ma ken van een inspanningsgerich- te cultuur naar een resultaatge richte cultuur. Houtekamer: ,,En daar zeg ik dan meteen bij dat mensen dan ook op resulta ten afgerekend kunnen wor den." De wethouder haast zich te zeggen dat het hierbij gaat om gemeentebrede afspraken, geldend voor alle direct betrok kenen van laag tot hoog. Inclu sief de gemeentesecretaris als eindverantwoordelijke voor de Live muziek Van het centrum, waar Zierikzee Aktief tekent voor de organisatie, gaat het via Schuithaven naar Lange No belstraat, waar de winkeliers tij dens de toeristische dagen haar ambtelijke organisatie. De ge meente is, stelt Houtekamer, door schade en schande wijs ge worden. „Uit het inmiddels omvangrijke dossier Korte Nobelstraat zijn vele lessen te leren. Het college heeft dan ook vele lessen ge leerd en zal die ook in de prak tijk gaan brengen. We hebben er als college vertrouwen in dat dat ook geldt voor al onze mede werkers, onze gehele organisato onder aanvoeding van de ge- Kunst,-, Ambacht-, en Streek- productenmarkt verzorgen. Ook hier live-muziek. Hits en klassie kers wisselen elkaar af. In de straat gebeurt van alles. Er wordt geschilderd, een hond meentesecretaris en het manage mentteam. Daarmee hoopt het college - en dat geldt zeker ook voor de gemeenteraad - dat on ze gemeentelijke organisatie ge sterkt uit deze periode tevoor schijn komt en extra gemoti veerd zal zijn om de versnelde organisatie-ontwikkeling te rea liseren. We vergeten deze affai re Korte Nobelstraat zeker niet, maar richten onze blik weer ten volle op de actuele problemen van heden en op de toekomst." wordt ter plaatse getrimd en een palingroker zorgt dat de straat zich vult met de geur van versgerookte paling. Vanaf nu is het elke dinsdag Ma ritieme Dag in Zierikzee. Hoofd moot is en blijft de grote brade rie in het centrum. De attracties op het Haven plein wisselen per week. De Kunst,- Ambacht;- en Streek- produktenmarkt in de Lange No belstraat loopt door tot in de avonduren. BURGH-HAAMSTEDE - Orga nist Aart Kot en sopraan Helma Kot geven vrijdagavond een con cert in de Hervormde Kerk in Haamstede. Het duo speelt en zingt onder meer het bekende nummer Sum mertime uit Porgy and Bess, The Rose van Bette Midler, de zevende symfonie van Beetho ven, Somewhere uit de musical West Side Story, Pie Jesu van G. Fauré, Vivace van G.P. Tele- mann, Prelude van J.S. Bach en Adago van T. Albinoni.Het con cert begint om 20.00 uur. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Fietsen langs dijk en akker blijft een topper in de zomerse activiteiten op het plat teland. De drie fietstochten langs agrarische bedrijven trek ken elke zomer vele tientallen deelnemers. De organisatie is in handen van de Vereniging van Kampeerboeren (Vekabo) en Agrarisch Schouwen-Duiveland (ASD). Gezien het succes van de afgelo pen jaren, houden Vekabo en ASD de komende weken weer drie nieuwe fietstochten langs dijk en akker. Bij het samenstel len van de routes ligt het accent op natuur en landbouw en op het landschap waarin veel aan wijzingen verborgen liggen voer verleden en toekomst. Veel arge loze, toeristische fietsers zien die aanwijzingen over het hoofd als ze geen deskundige uitleg er bij krijgen. De tochten bieden ook gelegenheid kennis te ma ken met het project Zonne straal, oftewel de bloeiende ak kerranden op het Schou wen-Duivelands platteland. De combinatie van fietstocht met een bezoek aan een bedrijf op het platteland blijkt zeer aan te slaan. Die formule wordt dan STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE - Slot Haamste de, 19 uur: diavoorstelling; Slot Haam stede, 19 uur: Excursie Slotbos en Zee- peduinen; BURGHSLUIS - Haven, 18.30-21 uur Natuurvaartocht met ms Breeveertien; BROUWERSHAVEN Sint Nicolaas kerk, 20.00 uur. Orgelconcert Jonathan Oldengarm; BRUINISSE - Aquadelta: Circus Renz Berlin; DREISCHOR - Adriaanskerk, 20 uur Concert Sander van Marion en Matthijs Koene; NOORDGDOUWE - Schoolplein en Dorpshuis, 16-20 uur; Dorpsfeest; RENESSE - Pretplaza, hele dag; Reuzen- ook gehandhaafd. De eerste tocht deze zomer wordt gehou den op maandagavond 26 juli. Er wordt dan om 19.00 uur be gonnen bij de familie G. van dei- Bijl aan de Rietdijk in Zonne- maire. De deelnemers kunnen daar ken nis maken met een akkerbouw bedrijf in combinatie met ee!n landschapscamping. De familie Van der Bijl mocht vorig jaar de Erftrofee Nederland in ont vangst nemen voor de typisch Zeeuwse bedrijfsgebouwen die hier bewaard zijn gebleven, t Op maandag 9 augustus staat een tocht op Goeree-Overflak- kee op het programma. In Oud dorp wordt dan een bezoek ge bracht aan aan het bloemteeltbe- drijf van de familie Masten broek aan de Oudelandseweg. Deze tocht begint om 19.30 uur vanaf het ronde parkeerterrein bij de Brouwersdam. Per auto wordt naar Ouddorp gereden. De laatste tocht staat gepland voor maandag 16 augustus. De tocht begint dan om 19.00 uur bij het bedrijf van Wilma van der Weele aan de Elkerzeesewég 60 in Eikerzee. Het fietsen wordt dan gecombineerd mêt een excursie aan een akkerbouw bedrijf annex minicamping en aardbeienteeltbedrijf. rad; Strandpaviljoen Blasa Bloesa, 12 uur: Superheldentest; Strandpaviljoen Beachclub Perry's, 12 uur: Superhelden test; Kerkring, 14.30 uur: Superhelden Challenge; Watermeter, 19 uur: Kinder theater; Jacobuskerk, 19 uur Wande ling naar en bezoek aan Slot Moer- mond; Watermeter. 20 uur: Renesse Re cord Race; Muziekcafé De Stulp, 22 00 uur. Bluesconcert van Blues a Livin; SEROOSKERKE - Boerderij eind Prun jeweg, 13.30 uur. Excursie Plan Ture luur; WESTENSCHOUWEN - Trampoline centrum, vanaf 10.15 uur: Jacob Cats-fietsroute; ZIERIKZEE - Camping Kloet Eerste Weegje, 10-16 uur: Vlooienmarkt; VVV-kantoor, 10.30 uur: Stadswande ling. REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111 -454647 Fax:0111-454657 jE-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow «me Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax; (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET wwwpzc.nl Email: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; öterdags tot 12.00 uur (Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen woensdag 21 juli 2004 De Scheldeman weet de kinderen te boeien met zijn schelpen en kleine zeehondje Jaap. door Ali Pankow NEELTJE JANS - Ze vinden hem span nend, maar soms ook een beetje eng. De Scheldeman op Waterland Neeltje Jans ziet er in zijn bruin/groen gewaad vol schelpen en wier ook wel heel apart uit en hij roept ook allemaal van die opmer kelijke dingen. Dat je je roer recht moet houden bijvoorbeeld, omdat je anders bakzeil zal moeten halen. Bij de entree van Waterland onthaalt de Scheldeman de bezoekers met een harte lijk welkom en belooft hij alle kinderen een feestelijke dag op dit fantastische park met de zeehonden, de waterspelle tjes, het treintje, de orkaanmachine en al die andere boeiende dingen die hier te zien en te beleven zijn. Theodoor Braaksma uit Middelburg im proviseert er aardig op los als 'oudste strandjutter, die al 150 jaar langs de kusten struint'. Als Vlaardinger van oor sprong uit een - naar zijn zeggen - zee mansgeslacht, spreekt de rol van Schel deman hem persoonlijk zeer aan. Ter af wisseling treedt hij ook wel eens op als bosman in opdracht van Staatsbosbe heer of als een hoogstaand historisch persoon bij specifieke manifestaties. De ze zomer vertoeft hij tot en met 15 au gustus van zondag tot en met donder dag her en der op Waterland Neeltje Jans als Scheldeman, de oude strandjut ter met zijn joviale uitroepen en verha len. Hij duikt op bij de entree, maakt grap pen aan de rand van het zeehondenbas sin, houdt de rij wachtenden bij de or kaanmachine vrolijk bezig. Braaksma is deze weken wat minder mobiel dan hij zelf had gehoopt. Een ongelukje aan zijn enkel noopt hem met twee krukken te lopen. Geen gewone krukken overi gens. De hulpstukken zijn fraai versierd met schelpen, klappertjes en wier. Wie informeert wat er met zijn been aan de hand is, krijgt antwoord van de Schelde man: „Ik was aan boord en er stak storm op. De golven sloegen over het dek en voor het water weer de spuiga ten uitliep, ben ik uitgegleden in het vooronder." Op weg naar de orkaanmachine komt hij gasten tegen die hij bij de entree al had begroet. Het zijn Deense toeristen en de Scheldeman verzoekt hun vriende lijk: 'Say hello from me to the mermaid in Copenhague'. Ter verklaring zegt hij er in het Nederlands nog bij dat hij dol is op zeemeerminnetjes. Zijn eigen vrouw is ook een meermin. Met een prachtige staart en natuurlijk heet zij Neeltje Jans. Scheurbuik Als oude, wijze jutter geeft hij de kinde ren tal van adviezen. „Zorg dat je wat in je ransel krijgt. Een maaltje mosselen bijvoorbeeld en wat zeekraal. Daar zit- foto Dirk-Jan Gjeltema ten veel vitaminen in. Die heb je nodig, anders kom je nog uitgehongerd op een onbewoond eiland terecht". Een klein meisje in de rij bij de orkaanmachine vult aan: „En dan krijg je scheurbuik. Dat heeft hij er de vorige keer ook bij verteld." De Scheldeman hoort het niet, want hij ziet net in de verte zijn eigen Neeltje Jans capriolen in de zee maken en dus moet hij even liefdevol naar haar wui ven. Zodra hij zijn gevonden schatten van het jutten laat zien. drommen de kinderen om hem heen. Hij heeft fraaie schelpen gevonden op het strand, maar ook het kleine zeehondje Jaap. Schelde man heeft het diertje nog net kunnen redden voordat het door een haai werd opgeslokt. Een moeder wordt nieuwsgierig en schiet naar voren. „O, ik dacht dat het echt was, maar het is nep", constateert ze bij het zien van de kleine Jaap in de vorm van een handpop. De fantasie die hierbij nodig is, heeft het jeugdig pu bhek van de Scheldeman volop beschik baar. BRUINISSE - Muziek, spelletjes en vooral veel mosselen. Bruinisse maakt zich op voor de editie 2004 van de Bruse Visserijdagen. Burgemeester J. Asselbergs van Schouwen-Duiveland geeft morgen het startsein voor het driedaagse feest. As selbergs wordt bij de aftrap voor de Visserijdagen geassis teerd door Miss Visserijdagen 2004. Zij arriveert per mos- selkotter in de haven. Op het programma staan een Creati- viteitsmarkt in de Oudestraat, kinderbingo in de feesttent en muziek in café 't Oekje en café-restaurant Storm. In het dorp staan kermisattracties en er wordt een kinder- pannenkoekenmaaltijd gehouden. Vrijdag begint in de Oudestraat de traditionele braderie en op het Havenplateau worden de Bruse palingrookkam- pioenschappen gehouden, 's Middags treden diverse ko ren op en 's avonds spelen de voetballers van oud-Sparta tegen de veteranen van Bruse Boys. Zaterdag wordt op het Havenplateau de Maritieme Bedrijvenpresentatie ge houden. De hele dag door wordt op verschillende lokaties - binnen en buiten - voor muziek gezorgd. Verder volgt een vloot- show waarbij iedereen die dat wil zich in kan schepen op de Bruse mosselkotters voor een rondvaart. De Visserijda gen worden zaterdagavond laat afgesloten met vuurwerk. VLISSINGEN - Een 35-jarige Middelburger is gisteroch tend op de Van Dishoeckstraat in Vlissingen aangehou den omdat hij in een auto reed, die een nacht eerder was gestolen in Middelburg. Uit verhoor bleek dat de man had ingebroken in een be drijfspand aan het Molenwater in Middelburg en in een bedrijfspand in de Magistraatwijk in Middelburg. De Mid delburger is voor verder onderzoek in verzekering ge steld. THOLEN - Van een 25-jarige automobilist uit Ossen- drecht is gistermiddag het rijbewijs afgepakt. De man reed met een snelheid van 159 kilometer per uur over de Oesterdam in Tholen terwijl daar 100 kilometer is toege staan. Tegen de man is tevens proces-verbaal opgemaakt. OOSTKAPELLE - Vanaf het strand in Oostkapelle is gis termiddag een paar sportschoenen met daarin een halsket ting gestolen. De eigenaar was even gaan zwemmen en had zijn schoe nen, een paar blauwe Nikes Air maat 41, bij zijn ouders achtergelaten. Deze hadden van de diefstal niets gemerkt. De waarde van de schoenen en de ketting bedraagt een paar honderd euro. NTEUWVLIET - Een 22-jarige bromfietser uit de gemeen te Goes is in de nacht van maandag op dinsdag in Nieuw- vliet bekeurd voor dronken rijden. Agenten zagen de man rijden over de Zwarte Polder ter wijl zijn verlichting niet werkte. Hij kreeg een rijverbod van drie uur. door Piet Kleemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37