uimte voor werk en wonen Slechts op bezoek in de bomvrije H Stil protest ten behoeve van De Driehoek KORTING 30% KORTING HM®I ®IP?0IIK frovincie wil minder strakke planologische regels eleid voor rcheologie ide steigers Trajectcontrole Zeelandbrug Boete voor doorrijder Voorwaardelijk voor Oosterlander Autokraker betrapt in Renesse Werkstraf voor stelen trike 5 DOLLE D Alles de gehele HALVE PANTALON moet weg! zomercollectie PRIJS zeeuwse almanak Dak J rt'ïe; 0113-315649 pzc.nl ■mtredactie@pzo.nl Ktbus 314460 AA Goes Lrtentie-exploitatie: ord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Buws-Vlaanderen: 0114-372770; tonaal: 020-4562500. loensdag 21 juli 2004 waarin opgenomen fcj,; de Zierikzeesche Nieuwsbode m-J 1844-19"" JTl C ERKENDE ZZ7S VERHUIZERS Caljouw Rademaker in urn li ii li i in verhuizingen in binnen- en buitenland piano- en vleugeltransport, antiekvervoer Middelburg meubelopslagoverzeeverpakkingen Tel 0118 - 626 649 Goes Burgh-Haamstede E-mall: mfo@caljouw-rademaker.nl 0113 - 227 062 Tel. 0111 - 650 165 M-ieX'Iit'HVU'ililil'lr-HirMiiii-rTii» editie Schouwen-Duiveland [DDELBURG - Meer ruimte btppen voor bedrijvigheid, en. recreatie en landbouw, alleen in havens en steden, in het buitengebied. Deze jofdlijnen kiest het dagelijks orinciebestuur voor het eerste vingsplan Zeeland (OPZ). moet ook aandacht zijn voor ui koesteren van de groen-blau- eoase. De bijzondere karakter genschappen van Zeeland mo- geen onherstelbare schade ,j0pen. Het gaat dan om rust, ite, duisternis, landschap, iur en water. Die moeten nden ontzien en versterkt, .economie kwakkelt, de bevol- sgroei slaat om in een da- f recreatie en landbouw zit- in het slop. Het antwoord het dagelijks provinciebe- ;:r hierop in het omgevings in twee woorden samen vatten: Zeeland Vooruit! Het ilege stelt dat meer mogelijk iet zijn in de Zeeuwse ruimte. ;els vieren, ofwel het planologische harnas si het huidige streekplan uit 97wijder maken. f(samenwerkende) gemeenten ijgenmeer planologische vrij- :d Hierbij wordt rekening ge- cden met regionale sterke en akke kanten, dus niet overal kien dezelfde uitgangspunten, t als andere plannen van de uvincie gaat het OPZ uit van zogenaamd 'tweesporenbe- d' economie en ecologie ver- iken. Erkend wordt dat na- Ékelijker inzetten op econo- smeer ruimte vraagt. De ge in zijn te beperken door nme koppelingen, louwing (rood) combineren wfRinus Antonisse ERIKZEE - De gemeente gaat neus werk maken van een ei- narcheologiebeleid. Het colle- van burgemeester en wethou- rs heeft besloten bij drie ge- ecialiseerde bedrijven offertes n te vragen voor het ontwikke- van een archeologiebeleid »r Schouwen-Duiveland. In begroting voor 2005 zal daar (ldvoor moeten worden vrijge- aakt. verplichting tot het opstellen c een gemeentelijk archeolo- leid vloeit voort uit de wij- pg van de Monumentenwet, enaar verwachting in 2005 m kracht wordt. Daarin stelt s Rijk regels en kwaliteitsnor- ovast in relatie met het Ver- ag van Malta, oftewel de Euro- se overeenkomst inzake de be- berming van het archeolo- sch erfgoed. Tot nu was het Wrag van Malta nog niet implanteerd in de Nederland- Daar komt met de van de Monumenten- etm2005 verandering in. Btinee komt er naar verwach- '■l ook meer duidelijkheid fc de rechten en plichten voor gemeenten op het gebied van theologiebeleid. De onduide- Kdd daarover heeft meege- 'e enorme kostenover- ®jding bij het archeologisch Kernonderzoek in de Korte No- klraat in Zierikzee vorig jaar. kostenoverschrijding in ienkzee was symptomatisch 10r de onwetendheid bij vooral •lagere overheden op het ge- van archeologische monu- öitenzorg", zegt landelijk des- jtodige B. Goudswaard van het töesbureau Archeologie ^'Present in Woerden, wdswaard constateerde een "rikeffect bij veel andere ge iten door de affaire in Zie- die het vertrek van vier houders tot gevolg had. Paddels lijken de gemeenten te gaan beseffen welke ^erop hen afkomt. Volgens e& w van Schouwen-Duive- adkomt die taak er in de eer plaats op neer dat de gemeen st keuzes moet maken door 'archeologie zo vroeg moge- 'n ruimtelijke ontwikke- 'oplannen en planprocedures strekken. Concreet gesteld 5rnt erop neer dat de gemeente ^beoordelen wat wel en wat *1 inde grond blijft zitten. L bestaat nog geen krediet ®rde ontwikkeling van een ge- "^otelijk archeologiebeleid. met uitbreiding van natuur en landschap (groen-blauw). En be- drijfsvernieuwing meer richten op milieuwinst: wat afval is voor de een, kan grondstof zijn voor de ander. Het dagelijks provinciebestuur wil geen nieuwe lokale bedrij venterreinen meer. De bestaan de terreinen mogen nog beperkt groeien. Het college kiest voor concentratie van bedrijventerrei nen per regio, aansluitend aan de bestaande of op geheel nieu we plaatsen. De ontwikkelingsruimte voor het platteland komt op een 'kan- senkaart' te staan. Per regio staat daarop welke richting de landbouw uit kan: grootschalig marktgericht of kleinschalig met nevenfuncties. De kansen- kaart geeft ook aan waar moge lijkheden zijn voor aquacultuur, glastuinbouw en intensieve teel ten met zoet water. De recreatiesector krijgt ruimte voor uitbreiding van bestaande bedrijven en nieuwe plannen. Mogelijkheden voor een grond bank en een saneringsfonds voor de verblijfsrecreatie wor den onderzocht. Op enkele (niet nader genoemde) unieke loca ties kunnen luxe hotels komen. Jachthavens mogen uitbreiden en plannen voor nieuwe havens zijn welkom. Dat geldt eveneens voor de kleine watersport, waar onder duiken. De provincie on dersteunt de inrichting van een aantal watersportboulevards. Nieuwe dagattracties die educa tie en vermaak bieden en aan sluiten op het groen-blauwe ima go van de provincie, moeten mo gelijk zijn. In de kuststrook, met inbegrip van de zeewering, staat meer voudig gebruik van de ruimte voorop. Aangegeven wordt in hoeverre bebouwing hier nog mogelijk is. De steeds groter wordende windmolens zorgen voor een forse inbreuk op het open landschap. Nieuwe plan nen wil het dagelijks provincie bestuur alleen nog toestaan op Neeltje Jans, Sloegebied en de Kanaalzone van Zeeuws-Vlaan deren. Het Rijk wijst Walcheren, de Zak van Zuid-Beveland en West-Zeeuws-Vlaanderen aan als nationaal landschap. Het da gelijks provinciebestuur laat ruimte voor toevoegen van nieu we (regionale) landschappen. Voor elk nationaal landschap komt er een uitvoeringsprogram ma. Voorop staat dat deze gebieden met op slot mogen: nieuwe ont wikkelingen op het gebied van economie en wonen blijven mo gelijk. De provincie bemiddelt bij de aanleg van een land schapsnetwerk: een combinatie van natuur en landschap, recrea tieve voorzieningen en water. In richting van zo'n netwerk hangt af van de mogelijkheden per ge bied. De uitvoering zelf acht het dagelijks provinciebestuur een zaak van andere partijen, pagina 4 commentaar pagina 15 drie pijlers voor toekomst Zeeland Met spandoeken aan de gevel van De Driehoek geven CJV en Rode Kruis uiting aan hun zorg over het behoud van hun huisvesting. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow ZIERIKZEE - Als een stil, maar duidelijk protest hangen er al enkele dagen spandoe ken aan de gevel van gebouw De Driehoek in Zierikzee. Het monumentale pand staat op de nominatie te worden gesloten als ac commodatie voor sociaal-culturele doelein den. De gebruikers van het pand zijn het daar niet mee eens. Het Christelijk Jongeren Verbond (CJV) en het Rode Kruis zijn als de twee grootste huurders van De Driehoek de strijd aange gaan met de gemeente. Na het sturen van bo ze brieven aan de gemeenteraad en aan wet houder R. van der Wekken van Welzijn ma ken beide groeperingen nu ook via spandoe- ken hun mening kenbaar. 'Redt het CJV. Doe niet met de gemeente mee!'. 'De Drie hoek dicht zonder overleg? Dat Nooit!'De Driehoek moet openblijven!!!'. Het zijn en kele hartenkreten aan de gevel van het pand aan het Kerkhof NZ. De gemeente Schou wen-Duiveland moet de komende jaren 5,5 miljoen euro bezuifiigen. Door sluitingsplan nen van een aantal dorpshuizen en enkele andere accommodatiesbrengen veel onrust teweeg onder de bevolking, zo ook bij be stuur en betrokkenen van het CJV en het Ro de Kruis. Als reactie op alle commotie heeft de gemeente het etiketje 'sluiting' maar om gewisseld voor 'nader onderzoek'naar het bestaansrecht van de voorzieningen. Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor deze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft ge kregen. De dobbelsteen brengt ons vandaag op de Gevangento ren in Vlissingen. In de gevangenis van het Mo- nopolyspel komt de speler al leen maar eventjes op bezoek. Restaurant De Gevangentoren in Vlissingen, halverwege Boule vard de Ruyter, moet het ook hebben van korte bezoekjes. Dat was in de zeventiende eeuw wel anders. In de kelder van de oude westpoort was een ruimte te vinden, die omschreven werd als 'de donkere put'. Gasten wa ren niet slechts op bezoek. Hard nekkige misdadigers gingen voor jarenlang achter slot en grendel. Vlissingen heeft tal van beeldbe palende panden, maar een aan tal roept bij geboren en getogen Vlissingers emoties op. Uiter aard het gesloopte Van Dis- hoeckhuis, maar ook het fraai gerestaureerde Wooldhuis op Boulevard Bankert, het inge bouwde Beeldenhuis en de Ge vangentoren. Leendert van Nieu- wenhuyzen mag zich sinds 2002 de eigenaar noemen van 'de bomvrije'. Hij kocht het uit emo tie. De geschiedenis van de Gevan gentoren begon in 1491 als res tant van een middeleeuwse stadspoort. Door een uitbrei ding in de tweede helft van de zestiende eeuw kwam de poort binnen de stadsmuren te liggen. In het begin van de zeventiende eeuw, rond 1610, kreeg het de functie van stadsgevangenis, schrijft directeur W. Weber van het Maritiem Museum in een ar tikel ter gelegenheid van het vijf- De huidige eigenaar, Leendert van Nieuwenhuyzen, kocht de Gevangentoren in Vlissingen uit emotie: „Een gebouw waar je trots op mag zijn." foto Lex de Meester honderdjarig bestaan van de to ren in 1991. Op de verdiepingen werden houten cellen gebouwd met dikke deuren. In de huidige Gevangentoren is niets tastbaars meer te vinden van de vergane tijd. Alleen de dikke muren en de wenteltrap naar boven geven het gebouw nog een beetje een sinistere uit straling. Foto's en gravures aan de muren tonen de toren in di verse facettten: vechtend tegen de golven die beuken tegen de buitenwand, terneergeslagen na diverse bombardementen in de Tweede Wereldoorlog, opklaute rend na de eerste restauratie in 1960 en nu als restaurant, waar je slechts op bezoek bent. Lange tijd zag het er overigens naar uit dat 'de bomvrije' (de koosnaam verwijst naar de ver steviging in 1811, die zo sterk was dat een bom weinig schade zou kunnen aanrichten), zou worden gesloopt. In de negentiende eeuw vroeg de gemeente Vlissingen om het onhandige brok steen maar neer te halen om de weg vrij te ma ken voor een wandelpromenade. Het is aan de invloedrijke amb tenaar Victor de Steurs te dan ken dat geen toestemming werd gegeven. Een tweede verzoek, nog geen jaar later, werd ook naar de prullenmand verwezen. De Ge vangentoren bleef behouden voor de Scheldestad. Een voltreffer in 1944 kostte de toren toch bijna de kop. Het ge bouw kon alleen behouden blij ven door er een korset omheen te leggen. Van Nieuwenhuyzen neemt zijn tijdelijke bezoeker mee naar de eerste verdieping, waar tot twee jaar geleden het restaurant was gevestigd. De Vlissingse onder nemer nestelt zich in een nis. De ramen gaan wijd open. Het zicht op de Westerschelde is wijds. Loodsboten varen af en aan. „Dit is toch hartstikke mooi. We worden als het ware omhelsd door de Gevangentoren. We zit ten nu tussen twee van zijn mu- OP BEZOEK INKOMSTEN BELASTING BETAAL €200 ZIERIKZEE - Justitie is tevreden over de trajectcontrole op de Zeelandbrug waarbij de gemiddelde snelheid over de hele afstand wordt gemeten. Wie gemiddeld te hard rijdt krijgt een bon. De Stichting Pro Auto is minder en thousiast. Ervaringen elders hebben volgens Pro Auto ge leerd dat het nogal eens misgaat met het meten, pagina 17 elke hardrijder op de bon TERNEUZEN - Een 26-jarige man uit Terneuzen heeft een boete gekregen voor het doorrijden na een ongeval. Op 8 november vorig jaar sloeg de man op een rotonde meteen linksaf, in plaats van de rotonde voor driekwart te nemen. Met die manoeuvre reed hij dwars tegen het ver keer in. Hij reed een verkeersbord omver en ging er vervol gens vandoor. De rechter legde de man conform de eis 495 euro boete op. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 37-jarige inwoner van Oosterland voor een vernieling en een bedrijfsinbraak veroordeeld tót een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. De verdachte verkeerde in een psychose toen hij 23 mei in Zierikzee de ruit van de voordeur van een woning vernielde. Dezelfde dag pleegde hij in Oosterland een inbraak in een winkel, waar hij de kassa meenam. De Oosterlander is voor zijn psychische problemen opgenomen in Emergis. De politie rechter vond dat ze met die omstandigheden in sterke ma te rekening moest houden. RENESSE - Een 38-jarige man uit Bergen op Zoom is maandagavond in Renesse betrapt bij een autokraak. Ge tuigen hadden gezien dat de man op het transferium een wagen had opengebroken en waarschuwden de politie. Op basis van het signalement kon de dader kort daarop aan de Hoge Zoom worden aangehouden. Hij is overge bracht naar het Huis van Bewaring in Middelburg. MIDDELBURG - Een 22-jarige inwoner van Breda is gis teren in Middelburg wegens diefstal van een trike - een driewielig motorvoertuig - veroordeeld tot veertig uur werkstraf en drie weken voorwaardelijke gevangenis straf. De Brabander stal 16 mei dit jaar in Oostkapelle de trike, die voor de woning van de eigenaar stond gepari- keerd. Hij vertelde te hebben gewacht tot het donker werd. Bij toeval werd de man betrapt toen de politie hem, op weg naar huis, op het motorvoertuig in Zeeland zagen rijden. De verdachte was al eerder voor vermogensdelic ten veroordeeld. Advertentie ren. Je wordt ommuurd." Wat hij precies wil met de Ge vangentoren weet hij (nog) niet. Sinds hij het pand overnam, heeft hij niets veranderd. Uit respect voor de vorige eigenaren en voor de toren zelf. „Toen ik het kocht, moest ik anderhalf miljoen gulden betalen. Voor dit gebouw staat eigenlijk geen prijs. Hoe moet je nu zoiets taxe ren? Emoties hebben ook geen prijs." Vanaf de Westerschelde en de Boulevard de Ruyter lijkt de Ge vangentoren een immens ge bouw. Binnen is de sfeer haast intiem te noemen. „Ik heb wel 's zitten denken", mijmert Van Nieuwenhuyzen, „om van het gebouw een attractie te maken. Mensen zouden eigenlijk de to ren moeten kunnen beklimmen, want boven verkoop je een bele venis. Het lijkt me ook wel wat om in de toren bijvoorbeeld een bruidssuite in te richten." De reacties van de gasten op het zonovergoten terras zijn voor spelbaar als ze voor een kort be zoekje aan het toilet in de kel der afdalen. De blik gaat om hoog, naar het balkenplafond. Ze ademen heel eventjes de sfeer in van eeuwen terug. Van Nieuwenhuyzen hoopt dat de Gevangentoren tot in lengte van jaren een openbaar gebouw blijft. „Een gebouw, waar je trots op mag zijn. Ik ben er ook trots op dat ik het eventjes in m'n bezit mag hebben. Je moet het ook weer doorgeven aan een ander. Je moet niet te veel aan de Ge vangentoren willen veranderen. De toren blijft toch echt de to ren. Je moet het gebouw niet ver krachten. Dat zal ook moeilijk lukken, want daar is het te groot en te sterk voor." Ook Van Nieuwenhuyzen is slechts op be zoek. Ab van der Sluis bij aankoop van een complete bril DEZE KORTINGEN ZIJN ONGEACHT DE PRIJS OF DE UITVOERING VAN DE GLAZEN. DE COLLECTIE BRILMONTUREN ZIJN ALLEMAAL UIT DE COLLECTIE 2004/2005 r i I II 4^ I COLLECTIE 2004/2005 j ZONNEBRILLEN WALSTRAAT 81 VLISSINGEN 0118-412370 www.tilroe.nl WIJ ZIJN GESLOTEN VANAF ZATERDAG 7-8 T/M ZATERDAG 14-8 (Advertentie) Woensdag 21 juli tot en met zondag 25 juli Eüaze dagen bij JEANS CENTER P.S. zondag 25 juli open van 13.00 tot 17.00 uur Een gemeentelijke organisa tie wordt al snel te ambtelijk denken en handelen verwe ten. In zo'n bestuurlijk bol werk wordt de dagelijkse rea liteit uit het oog verloren, heet het. Hels worden burgers al helemaal wanneer ze einde loos lang moeten wachten op het afhandelen van een simpe le vergunningaanvraag. Niet in de laatste plaats omdat nu eenmaal bij wet is geregeld, dat ook voor elke aanbouw aan een woning apart toestem ming nodig is. Opdat andere omwonenden gewaarschuwd I zijn. De familie uit Brouwers- haven kan haar geluk dezer j dagen echter niet op. De drui lerige zomer deed haar sombe- ren. Maar nu is het papiertje dan toch binnen, blijkens de i publicatie in de gemeentelij- ke informatierubriek: verleen- de vergunning voor het plaat- sen van een dak op de woning j Meeuwenstein 88. Wordt het toch nog lekker binnen, deze zomer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35