Ziekenhuizen sluiten af met tekort PZC Spoedreparatie doorlaatmiddel Zandkreekdam Zonnebril op sterkte vanaf 39.- (3 Jaarverslag meldt gat van ruim zeven ton Draaien landingsbaan voorlopig onmogelijk Demonstratie trekpaarden woensdag 21 juli 2004 door Claudia Sondervan GOES - De Oosterscheldezieken- huizen sluiten 2003 af met een tekort van ruim zeven ton. Over 2002 behaalden de ziekenhuizen in Goes en Zierikzee nog een re sultaat van ruim 80.000 euro. Dat meldt het jaarverslag 2003 van de Stichting Oosterschelde- ziekenhuizen. De helft van het tekort komt door de algemene korting van 0,8 procent door minister Hoo- gervorst. Ruim een miljoen euro ging op aan vervanging en uitke ringen voor vier personeelsle den door arbeidsconflicten of disfunctioneren. Geschrapte subsidies kostten het ziekenhuis nog eens ruim 360.000 euro, stelt de Raad van Bestuur. De Oosterscheldeziekenhuizen willen zeker nog vijf jaar zelf standig opereren, nu de fusie met Ziekenhuis Walcheren uit beeld is. Die tijd is nodig om de schade door de afgebroken fusie te herstellen, stelt interimdirec teur A. van Alphen. In 2003 zijn veel gezamenlijke projecten om gevormd tot opdrachten voor in eigen huis, zoals de gezamenlij ke automatisering. Het ziekenhuis in Goes heeft grote bouwplannen, met name om de poliklinieken meer ruim te te geven. Daartoe is in april een tijdelijke vleugel in gebruik genomen, opdat de klinieken tij dens de verbouwingen kunnen blijven werken. De verloska mers en de hemodialyseafde- ling, die met vier stoelen uit breidde tot negentien, zitten nu te krap. Ten behoeve van Streek- laboratorium Zeeland, dat on toereikend behuisd is aan de Valckeslotlaan, en de zieken huisapotheek plant het zieken huis aan de zuidkant nieuw bouw. Ook de huisartsenpost bij het Goese ziekenhuis wordt bin nen de muren gebracht. Voltooid In 2003 werd voor 2.267.000 eu ro aan bouwplannen voltooid en begonnen. Voltooid zijn met na me in Zierikzee de oogpolikli niek, de fysiotherapiepraktijk en de ambulancepost, de tweede verdieping is gereedgemakt voor dagverpleging door Allévo. In Goes is de nieuwe afdeling kaakchirurgie voltooid. Het aantal medisch specialisten in het ziekenhuis is met vier gegroeid; twaalf nieuwe artsen traden aan, zeven vertrokken er. Oogarts R. Verkaart overleed in oktober 2003. Met name de afdeling anesthe siologie werd versterkt met twee extra mensen. De ziekenhuizen tellen per ein de 2003 1421 personeelsleden en 364 erkende ziekenhuisbedden, waarvan 309 in gebruik zijn. Het aantal opnamen steeg licht in 2003 met ruim driehonderd patiënten tot 10.713. Het aantal verpleegdagen daalde in dezelf de orde tot 79.500. De gemiddel de verpleegduur is nu zeven da gen, een dag korter dan in het voorgaande jaar. De poliklinieken kregen het veel drukker met 1600 meer eerste bezoeken en 1100 meer herhaal- bezoeken. bl4 door Nadia Berkelder ARNEMUIDEN - Het is voorlo pig niet mogelijk om de lan dingsbaan van Vliegveld Mid den-Zeeland te draaien of te verplaatsen. Dat zou nodig zijn voor de uitbreiding van recrea- tiebedrijven langs het Veerse Meer. Dat blijkt uit onderzoek dat is verricht in opdracht van de pro vincie en de gemeente Middel burg. Er zijn vier opties tegen het licht gehouden: de baan een klein beetje draaien, de baan wat meer draaien, de baan driehonderd meter op schuiven naar het oosten en de baan zes- tot negenhonderd me ter opschuiven in dezelfde rich ting. De twee minimale opties bie den helemaal geen oplossing. Bij de twee meer ingrijpende opties komt men in de knel met de bestaande geluids- en veilig heidscontouren. De baan 23 graden draaien in zuidelijke richting belemmert toekomsti ge woningbouw bij Arnemui- den. Als de baan zes- tot acht honderd meter richting Goes wordt verlegd, komen bestaan de woningen binnen de risico contouren te liggen. Bovendien belandt het vliegveld dan voor een deel op het grondgebied van Goes. Verplaatsing van de baan is no dig om uitbreiding van ver- blijfsrecreatie rond de Oranje plaat mogelijk te maken. Cam ping De Witte Raaf en Hotel Be ter Uit hebben al uitbreidings plannen. Voorlopig is er geen probleem, zegt de Middelburg se wethouder H. Kool van ruim- tiilltk De landingsbaan van Vliegveld Midden-Zeeland zou verplaatst moeten worden om uitbreiding van verblijfsrecreatie rond de Oranje foto Willem Mieras plaat mogelijk te maken. telijke ordening. „De eerste ont wikkeling kan doorgaan. Beter Uit kan zijn plannen realiseren en De Witte Raaf kan beperkt in oostelijke richting uitbrei den." Het is nu niet toegestaan om binnen de risicocontouren van het vliegveld hotels of cam pings te bouwen. De regelge ving voor kleine vliegvelden verandert echter binnenkort. Ook de manier waarop risico contouren worden berekend, wordt anders. Het is nog niet duidelijk of dat consequenties heeft voor de situatie rond Mid den-Zeeland. „Het kan zijn dat we dan opnieuw gaan Idjken naar verplaatsing van de baan", zegt Kool. Tot die tijd wordt het onderzoek in de ijs kast gezet. Om uitbreiding van De Witte Raaf naar het zuiden mogelijk te maken, is het nodig om de Muidenweg naar het zuiden te verplaatsen. Kool noemt ook dat een oplossing voor de lange termijn. De uitbreiding van recreatie rond de Oranjeplaat maakt deel uit van een groot plan om het Veerse Meer aantrekkelij ker te maken. Het is de bedoe ling dat in de omgeving van de Oranjeplaat het water meer ruimte krijgt. Het Veerse Meer komt in de toekomst tot Arne- muiden. door Ben Jansen KATSEVEER - Rijkswaterstaat moet een spoedreparatie laten uitvoeren aan de bodembescher ming van het doorlaatmiddel in de Zandkreekdam. Nog geen maand na de ingebruikstelling van de betonnen koker die is aangelegd om het water in het Veerse Meer te verversen, blijkt dat zich aan de Oosterschelde- kant ontgrondingen voordoen door de hoge stroomsnelheden. De ververskoker is tijdelijk bui ten bedrijf. Het euvel is geconstateerd op de overgang tussen de betonnen uit stroomconstructie en het daar op aansluitende stortbed. De aangebrachte laag stortsteen is niet zwaar genoeg om de krach tige stroom waarmee het water uit het Veerse Meer komt, te kunnen weerstaan. Aan de west kant van de ververskoker doet dit probleem zich niet voor. Daar is voor een andere uit stroomconstructie gekozen. Het voert projectleider D. de Kramer van Rijkswaterstaat te ver te spreken van een ontwerp fout. Hij houdt het erop dat 'aan de zuinige kant is ontworpen'. De aannemer die het werk heeft uitgevoerd, valt volgens hem niets te verwijten. Die heeft zich aan de in het bestek geformu leerde eisen gehouden. De Kra mer: „Je hebt altijd te maken met een verschil tussen mo delstudies en de praktijk. Ach teraf moet je constateren dat het beter was geweest wat zwaardere stortsteen voor te schrijven." Na de voltooiing van de storm vloedkering in de monding van de Oosterschei de deed zich een vergelijkbaar probleem voor. Toen ontstonden ontgrondingen aan de rand van de bodembe scherming. Extra bestortingen vormden de oplossing. Daar voor kiest Rijkswaterstaat in dit geval niet. De Kramer: „Een laag zwaarde re stortsteen betekent dat de bo dem hoger komt te liggen en dat verkleint als het ware de docc stroomopening." Besloten j over een oppervlakte van ong veer 10 bij 35 meter de onvol doende stroombestendige stoft steenlaag te verwijderen en® de plaats ervan onderwatert ton aan te brengen. Dit karwa zal over twee weken worden uit. gevoerd. Het neemt ongevee een week in beslag. De k zijn nog onbekend. De Kramer verwacht dat de tij. delijke stopzetting van de vb, versing van het Veerse geen gevolgen zal hebben. Mi gen hebben te zien gegeven dal zout- en zuurstofgehalte sinca de ingebruikname van de ver- verskoker al aanzienlijk zijn ve- beterd. Nu de schuif van het doorlaat- middel enkele weken is g ten, zal dat van weinig invloed zijn op de waterkwaliteit. OOSTBURG - Het Werkend Trekpaard Zeeland houdt op 18 augustus voor historische oogst demonstratie bij Trekpaarden- melkerij Nortier-Buyze aan de Brugse Vaart in Oostburg. Trekpaarden en werktuigen ko men naar Oostburg gebracht, om daar alle facetten van de oogst te laten zien. Zo geven zeli- binders, elk getrokken dooreen driespan paarden, een beeld van landbouwtechniek met levende paardenkrachten. Naast 23 trekpaarden en twee zelfbinders zijn er onder andere een dorsmachine, vijf authen tieke boerenwagens en vlej dorsen te bewonderen. De demonstratie duurt 16.00 tot 20.00 uur. De trekpaardenmelkerij houdt tot en met augustus iedere woensdag open dag van 10.30 tot 16.00 uur. Meer informaties te vinden op www.trekpaardev melk-zeeland.nl. Bij Specsavers krijgt u bij elk montuur vanaf €39 altijd gratis standaard enkelvoudige glazen. Ongeacht de sterkte. Dat wist u waarschijnlijk al. Maar wat u nog niet weet is dat u nu tijdelijk in plaats van standaard enkelvoudige glazen ook kunt kiezen voor gratis enkelvoudige zonneglazen! Ongeacht de sterkte! En dat is met het komende zomerseizoen natuurlijk een leuk vooruitzicht... INCL. GRATIS GLAZEN Bij Europa's beste betaal je minder www.specsavers nl Specsavers Goes, Ganzepoortstraat 7 (tegenover 't Kruidvat), 0113 - 22 93 03 Specsavers Middelburg, Lange Delft 17 (tegenover Hema), 0118 - 64 22 60 Zonneglazen aanbieding is geldig t/m 22 augustus 2004. Kijk voor de voorwaarden op www.specsavers.nl of kom naar de winkel. NIERSTICHTING Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERDONOR JA/NEE weetuhetalvanelkaar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 34