Bestuur basisscholen gooit het roer om PZC PZC PZC Scheldeman improviseert erop los W olphaartsdij k krijgt skatebaan Concordia krijgt kazerne niet voor een euro Onderwijs Borsele straks geleid door vier directeuren Concert Aart en Helma Kot Fietstocht voor Dorcas Riddertoernooi lergen op Zoom .13 Op het matje voor bedreiging Werkstraf voor stelen trike Man aangehouden in gestolen auto Tholenaar vast na mishandeling Winkeldief krijgt proces-verbaal Thoolse jeugd ergert zich aan oudere jongeren agenda 0800 - 0231 231 (GRATIS) jnnrlnqrid Huibers [QNKENSZAND - Het be stuur van de tien openbare basis scholen in de gemeente Borsele Bordt komend schooljaar an- ilcrs georganiseerd. Daartoe «orden er vier zogeheten meer- ichoolsdirecteuren benoemd. )eze kunnen zich voor honderd irocent richten op de aanstu- jpgvan twee of meer basisscho- Elke school heeft nu nog a locatieleider die èn voor de 5URGH-HAAMSTEDE - Orga- ost Aart Kot en sopraan Helma lot geven vrijdagavond een con- ert in de Hervormde Kerk in Haamstede, Het duo speelt en zingt onder meer het bekende nummer Summertime uit Porgy and Bess, The Rose van Bette Èdler, de zevende symfonie jan Beethoven, Somewhere uit ^musical West Side Story, Pre- jude van J.S. Bach en Adago vanT. Albinom.Het concert be- rjit om 20.00 uur. HOLEN - De werkgroep Dor as Tholen houdt zaterdag 24 dieen sponsorfietstocht. Deel- aners kunnen starten bij de fa- ulie Andriese aan de Malus- iaan in Scherpenisse, camping DePluimpot aan de Geertruida- »egin de Gorishoek en bij de fa- ulie Deurloo aan de Hogeweg [Poortvliet. De tocht door de jolders is ongeveer dertig kilo meter lang. De opbrengst gaat aar het project mobiele klinie- en in Moldavië. 1ERGEN OP ZOOM - Ridders, cowboys en indianen zijn te zien ep de veertigste editie van de F Bourgondische Krabbenfoor in l: Bergen op Zoom. Het evene- i ment, rondom de Grote Markt, vindt dit jaar plaats op 29, 30 en 31 juli. Op de eerste dag wordt het plein ©gedoopt tot een westerndorp, Eet cowboys en indianen. De free dagen daarna staan in het teken van de Middeleeuwen, op 31 juli is er een riddertoernooi. Verder is er onder meer een Pas ar Alun Alun (Indonesische ttiarkt) op de Achterplaats van fret Markiezenhof, een rommel markt in de Moergrebstraat en een modeshow op het Zuivel- plein. De braderie trekt jaar lijks zo'n 200.000 bezoekers. klas staat èn bestuurlijk werk verzet, maar die functie zal straks verdwijnen. „Het blijkt steeds lastiger om het lesgeven te combineren met de uitvoering van bepaalde ma nagementtaken", zegt boven schools directeur R. van de Lage- maat. „Daarom willen we nu di recteuren die zich puur met het besturen van de scholen bezig kunnen houden." Het is de bedoeling om vier meerschoolsdirecteuren aan te stellen: eentje voor de vier loca ties van basisschool De Linden en dan nog drie voor de overige zes openbare scholen in de ge meente. De ploeg wordt aange voerd door Van de Lagemaat. D. Prince, die nu samen met Van de Lagemaat de huidige boven schoolse directie vormt, gaat in KRABBENDIJKE - Burgemees ter en wethouders van Reimers- waal zijn niet van plan de brand weerkazerne in Krabbendijke voor één euro te verkopen aan muziekvereniging Concordia. De muziekvereniging huurt mo menteel een lokaal in de kazer ne voor de repetities. „We zien de bui al hangen", zegt voorzit ter K. van Boven van de steun stichting van Concordia. „Als de brandweerkazerne straks de loop van volgend schooljaar vervroegd met pensioen. „Van een twaalfkoppig manage mentteam bestaande uit tien lo catieleiders en Dries Prince, en ik, gaan we nu naar een vijfkop pig managementteam", zegt Van de Lagemaat. „Dat maakt het bestuur slagvaardiger." Het is de bedoeling dat de nieu we meerschoolsdirecteuren wor den geworven binnen het be staande onderwijzerskorps. Van af september kan er worden ge solliciteerd. Locatieleiders die niet doorgroeien naar de functie van meerschoolsdirecteur, zul len weer voor honderd procent voor de klas worden ingezet. Zij behouden wel de management- toeslag die in hun huidige sala ris is verwerkt. Tegelijk met het stroomlijnen wordt gesloopt, zitten wij zon der ruimte." Van Boven ziet niet meteen al ternatieven. Zo is het dorpshuis volgens hem verre van ideaal. „Ik vraag me af of ze daar op ons lawaai zitten te wachten en of we onze instrumenten er wel kwijt kunnen." Om het gebruik van de huidige repetitieruimte veilig te stellen, heeft de steunstichting de ge meente gevraagd of ze de brand weerkazerne op termijn kan overnemen, bijvoorbeeld voor het symbolische bedrag van één van het bestuur van het open baar onderwijs, gaat verant woordelijk wethouder F. Tolle naar aan de slag met de verzelf standiging van dat bestuur. Dit op uitdrukkelijk verzoek van een meerderheid van de gemeen teraad. Die stemde twee weken geleden in met een motie van GroenLinks waarin werd ge vraagd om een snelle loskoppe ling van schoolbestuur en ge meente. De raad vond ook dat er op termijn op de Bevelanden nog maar één schoolbestuur ac tief zou moeten zijn. Hoewel Van de Lagemaat niet zit te springen om verzelfstandi ging van zijn bestuur - hij is ui termate tevreden over de samen werking met de gemeente - zal hij zich er ook niet tegen verzet ten. euro. Daar kan volgens wethou der C. Knuit geen sprake van zijn. „Dat druist in tegen ons be leid", zegt hij. „De gemeente geeft geen gebouwen weg voor symbolische bedragen." Boven dien wil de gemeente alle opties openhouden. Zo is ook al eens het idee geopperd om goedkope starterswoningen in de kazerne te bouwen als die straks niet meer wordt gebruikt. Dat kan overigens nog wel een tijdje duren, want de zoektocht naar een geschikte plaats voor een nieuwe kazerne schiet niet door Jeroen Jumelet WOLPHAARTSDIJK - Een ska tebaan zou de jeugd in Wol- phaartsdijk wel heel graag wil len. Dat die er komt is zeker, bleek gisteren tijdens een praat middag met de gemeente Goes in dorpshuis De Griffioen. De jongeren waren uitgenodigd om hun wensen wat betreft voor zieningen in Wolphaartsdijk eens nader te komen uitleggen. Zo'n tien jongeren van elf jaar en ouder waren op de praatmid dag afgekomen. Namens de gemeente was wet houder D. van Ewijk aanwezig. Zij maakte de jongeren duide lijk dat er nu echt een basketbal veldje en een skatebaan op sta pel staan. De nieuwe voozienin- gen komen tussen de Dr. Vos- straat en de speeltuin te liggen. Het huidige trapveldje wordt hiervoor ingekort. Van Ewijk nodigde de jongeren uit om een werkgroep te vormen waarin verder kan worden be- op. Volgens Knuit wordt er on derhandeld met enkele grondei genaren, maar die gesprekken verlopen stroef. Afgewezen Burgemeester en wethouders moesten op zoek naar een nieu we locatie, nadat de gemeente raad een perceel aan de Oude Rijksweg, nabij Vogelaar, had afgewezen als vestigingsplaats. Een projectontwikkelaar wilde daar enkele bedrijfsgebouwen neerzetten en liet weten ook een 'goedkope' brandweerkazerne sproken welke toestellen er pre cies op de skatebaan moeten ko men. De jongeren gaven te ken nen dat ze een funbox wel zien zitten: een vierkante bak met verschillende aflopende randen waar skaters hun kunsten op kunnen oefenen. Volgens medewerker D. Osté van de gemeente Goes is het ze ker nodig dat naast de dorpsver eniging van Wolphaartsdijk, ook de jeugd meehelpt met het bij elkaar krijgen van het beno digde geld voor de diverse voor zieningen. De aanwezige jonge ren zagen dat gisteren wel zit ten en kwamen met plannen om spelletjes en sponsorlopen te or ganiseren in het dorp. Verder is het volgens Osté mogelijk dat de jongeren meehelpen met de aan leg van de speeltoestellen, zodat de prijs nog verder naar bene den kan. De werkgroep die gisteren is ge vormd zal begin september voor het eerst bij elkaar komen om te praten over de plannen en die verder uit te werken. voor de gemeente te willen bou wen. In ruil daarvoor zou de ei genaar van het perceel, raadslid M. Weststrate, een kavel in de wijk Rozeboom moeten krijgen. Zo'n deal ging BBR, CDA en WD te ver, terwijl SGP en Pv dA de kazerne die de ontwikke laar wilde bouwen, helemaal niet goedkoop vonden. De lo catie bleek bovendien niet ide aal in verband met te lange aan- rijtijdefi voor Waarde en Oost- dijk. De gemeente zoekt nu een locatie meer westelijk in het dorp. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Grote Markt, Bu reau Toerisme, 14.00 uur: Vertrek stads wandeling onder leiding van gids; BIEZELINGE Waardekenstraat 47, 20.00 uur: Schrijfactiviteiten Amnesty International; GOES - Hollandsche Hoeve, 13.00 uur: Demonstratie oude ambachten; Nieuwe wijkgebouw De Spinne 13.30-16.30 uur: Koersbal senioren; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, De Pit, 13.30-16.30 uur: Biljartclub De Pit competitie; 14.00 uur: Activiteiten voor WAO-ers; Bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinderen van 4-8 jaar; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAPELLE -Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur: Koersbal; De Vroone, 09.30 uur Houtsnijclub; 13.30 uur Sociëteit, damessociëteit, sjoelen; 13,30 uur: Koersbal (gymzaal); Parkeerterrein sportcentrum 't Groene Woud, 14.00-17.00 uur: Activiteitenmiddag voor de basisschooljeugd, KORTGENE - Gymzaal in de Bern- hardstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRABBENDIJKE Skeelerbaan, 19.00-21 00 uur: Skeeleren; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers en 50-plussers; 14.00 uur: Koersbal voor 50-plussers; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Volks dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoek weg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 09.30 uur: Digitaal lokaal, Compu terochtend; 13.00 uur: Sociëteit; 15.00 uur: Volksdansen; YERSEKE Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oos- terschelde; VVV-kantoor, 13.30 uur: Rondleiding oesterputten; De Zaetè, 16.00-17.00 uur' Volksdansen voor 50-plussers. redactie bevelandeim/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) 'ngrid Huibers Miekevan der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: j 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge- burende de openingstijden; «terdags tot 12.00 uur 1 woensdag 21 juli 2004 MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 26-jarige inwoner van Tholen voor bedreigin gen en vernielingen conform de eis een maand voorwaar delijke gevangenisstraf opgelegd. Ook moet hij onder toe zicht van de reclassering een leerstraf agressiebeheersing van 26 uur volgen en zijn behandeling in de psychiatri sche kliniek Emergis afmaken. De Tholenaar vernielde op 12 mei dit jaar in zijn woonplaats de schutting en een ruit van de woning van zijn ex-vriendin. Hij kon niet verkrop pen dat zijn ex een nieuwe vriend had. Ook was hij geprik keld dat de vriend omging met zijn dochtertje. Hij stuurde sms-berichten met ernstige bedreigingen aan zijn ex en haar partner, dat hij haar leven zou verwoesten en de vriend zou doden. Uit zijn strafblad bleek dat hij eerder is veroordeeld voor mishandelingen in de relatie- sfeer. De verdachte is onder behandeling bij Emergis. Of ficier van justitie R. Rammeloo hield rekening met bijzon dere omstandigheden en eiste de leerstraf en de maand voorwaardelijke gevangenisstraf. MIDDELBURG - Een 22-jarige inwoner van Breda is gis teren in Middelburg wegens diefstal van een trike - een driewielig motorvoertuig - veroordeeld tot veertig uur werkstraf en drie weken voorwaardelijke gevangenis straf. De Brabander stal 16 mei dit jaar in Oostkapelle de trike, die voor de woning van de eigenaar stond gepar keerd. Hij vertelde te hebben gewacht tot het donker werd. Bij toeval werd de man betrapt toen de politie hem, op weg naar huis, op het motorvoertuig in Zeeland zagen rijden. De verdachte was al eerder voor vermogensdelic ten veroordeeld. De Scheldeman weet de kinderen te boeien met zijn schelpen en kleine zeehondje Jaap. door Ali Pankow NEELTJE JANS - Ze vinden hem span nend, maar soms ook een beetje eng. De Scheldeman op Waterland Neeltje Jans ziet er in zijn bruin/groen gewaad vol schelpen en wier ook wel heel apart uit en hij roept ook allemaal van die opmer kelijke dingen. Dat je je roer recht moet houden bijvoorbeeld, omdat je anders bakzeil zal moeten halen. Bij de entree van Waterland onthaalt de Scheldeman de bezoekers met een harte lijk welkom en belooft hij alle kinderen een feestelijke dag op dit fantastische park met de zeehonden, de waterspelle tjes, het treintje, de orkaanmachine en al die andere boeiende dingen die hier te zien en te beleven zijn. Theodoor Braaksma uit Middelburg im proviseert er aardig op los als 'oudste strandjutter, die al 150 jaar langs de kusten struint'. Als Vlaardinger van oor sprong uit een - naar zijn zeggen - zee mansgeslacht, spreekt de rol van Schel deman hem persoonlijk zeer aan. Ter af wisseling treedt hij ook wel eens op als bosman in opdracht van Staatsbosbe heer of als een hoogstaand historisch persoon bij specifieke manifestaties. De ze zomer vertoeft hij tot en met 15 au gustus van zondag tot en met donder dag her en der op Waterland Neeltje Jans als Scheldeman, de oude strandjut ter met zijn joviale uitroepen en verha len. Hij duikt op bij de entree, maakt grap pen aan de rand van het zeehondenbas sin, houdt de rij wachtenden bij de or kaanmachine vrolijk bezig. Braaksma is deze weken wat minder mobiel dan hij zelf had gehoopt. Een ongelukje aan zijn enkel noopt hem met twee krukken te lopen. Geen gewone krukken overi gens. De hulpstukken zijn fraai versierd met schelpen, klappertjes en wier. Wie informeert wat er met zijn been aan de hand is, krijgt antwoord van de Schelde man: „Ik was aan boord en er stak storm op. De golven sloegen over het dek en voor het water weer de spuiga ten uitliep, ben ik uitgegleden in het vooronder." Op weg naar de orkaanmachine komt hij gasten tegen die hij bij de entree al had begroet. Het zijn Deense toeristen en de Scheldeman verzoekt hun vriende lijk: 'Say hello from me to the mermaid in Copenhague'. Ter verklaring zegt hij er in het Nederlands nog bij dat hij dol is op zeemeerminnetjes. Zijn eigen vrouw is ook een meermin. Met een prachtige staart en natuurlijk heet zij Neeltje Jans. Scheurbuik Als oude, wijze jutter geeft hij de kinde ren tal van adviezen. „Zorg dat je wat in je ransel krijgt. Een maaltje mosselen bijvoorbeeld en wat zeekraal. Daar zit- foto Dirk-Jan Gjeltema ten veel vitaminen in. Die heb je nodig, anders kom je nog uitgehongerd op een onbewoond eiland terecht". Een klein meisje in de rij bij de orkaanmachine vult aan: „En dan krijg je scheurbuik. Dat heeft hij er de vorige keer ook bij verteld." De Scheldeman hoort het niet, want hij ziet net in de verte zijn eigen Neeltje Jans capriolen in de zee maken en dus moet hij even liefdevol naar haar wui ven. Zodra hij zijn gevonden schatten van het jutten laat zien, drommen de kinderen om hem heen. Hij heeft fraaie schelpen gevonden op het strand, maar ook het kleine zeehondje Jaap. Schelde man heeft het diertje nog net kunnen redden voordat het door een haai werd opgeslokt. Een moeder wordt nieuwsgierig en schiet naar voren. „O, ik dacht dat het echt was, maar het is nep", constateert ze bij het zien van de kleine Jaap in de vorm van een handpop. De fantasie die hierbij nodig is, heeft het jeugdig pu bliek van de Scheldeman volop beschik baar. VLISSINGEN - Een 35-jarige Middelburger is gisteroch tend op de Van Dishoeckstraat in Vlissingen aangehou den omdat hij in een auto reed, die een nacht eerder was gestolen in Middelburg. Uit verhoor bleek dat de man had ingebroken in een bedrijfspand aan het Molenwater in Middelburg en in een bedrijfspand in de Magistraat- wijk in Middelburg. De Middelburger is voor verder on derzoek in verzekering gesteld. THOLEN - Een 41-jarige man uit Tholen is gistermiddag in zijn woonplaats aangehouden.wegens mishandeling. De man wordt ervan verdacht een 34-jarige plaatsgenoot te hebben geslagen en geschopt. Het slachtoffer raakte hierbij gewond aan zijn gezicht en liep diverse rode plek ken op. De aanleiding is vermoedelijk een akkefietje tus sen de kinderen van beide mannen. De 34-jarige man wil de dit bespreken met de 41-jarige man. De verdachte is in verzekering gesteld. GOES - Bij een bouwmarkt in Goes is gisteren een 32-jari- ge man uit Hoogerheide aangehouden wegens diefstal. De man had uit de winkel goederen weggenomen met een to tale waarde van 87 euro. Omdat hij de boete van 180 euro niet kon betalen, kreeg hij een proces-verbaal. veldjes en speeltuinen. Jongeren moeten zich gedragen en op een andere plek rondhangen", is een van de suggesties. Er is nogal wat kritiek op de oudere jongeren. Behalve het in pikken van trapveldjes is ook de vernielzucht van de hangjeugd een bron van ergernis. „Als ze wat vernielen, moeten ze het zelf weer maken." De verkeersveiligheid, honden poep op speelplaatsen en het ge brek aan straatverlichting op en ge plekken werden ook vaak ge noemd. Op de achterkant van de folder geeft burgemeester W. Nuis commentaar op de wensen van de jongeren. Hij belooft on der meer dat hij de politie zal vragen meer te letten op de trap veldjes en speeltuinen, zodat de kinderen niet verjaagd woi'den door de oudere jeugd. Ook krij gen de jongeren tips hoe ze zelf hun leefomgeving kunnen verbe teren, zoals het zelf opruimen van hondenpoep en het melden van kapotte verlichting en ver nielde bushokjes. door Freek Janssen THOLEN - Schonere trapveld jes, veiliger verkeer en minder overlast van hangjeugd. Als de jongeren in Tholen het voor het zeggen hadden, dan zou daar het eerst aan gewerkt worden. Dat is de uitkomst van het pro ject 'Als ik burgemeester was...'. Bureau Halt en de gemeente Tholen brachten dit schooljaar de gevoelens van (on-)veiligheid onder de Thoolse jongeren in kaart. Leerlingen uit de hoogste groep van het basisonderwijs en de tweede klas van het voortge zet onderwijs werd gevraagd en ge plekken in hun dorp te foto graferen. Ze moesten ook sugges ties aandragen om die plekken aan te pakken. Het resultaat van het project is samengevat in een folder, die de ze week wordt uitgedeeld op scholen, bibliotheken en jeugd- sozen. „Als ik burgemeester was, dan zou ik ervoor zorgen dat de politie meer let op trap- door Rob Paardekam (Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33