Wawa is oud maar praktisch Casper Hobbes Rechtop in bed stoot je net je hoofd niet Feestje puzzel Heer Bommel en de Doorluchtigheid recept Geroosterde ham met warme paprikasaus weer O door Jeroen Jumelet Bij toeval kregen Jannie en Wim Zonnevijlle uit Weniel- dinge hem te pakken: een Wa- wa-caravan uit 1948. Een oud, maar praktisch beestje. De ach terkant oplichten en hij is klaar voor gebruik. „We zijn al jaren lid van de Old timer Caravan Club (OCC)", zegt Jannie Zonnevijlle. „Zo doende hadden we contact met iemand in Ellewoutsdijk die de Wawa al acht jaar had staan Door lichamelijke omstandighe den kon hij er niets meer mee doen en hebben wij hem overge nomen." De caravan, ook wel bekend on der de naam 'eitje', is piepklein. De achterklep kan naar boven open en dan worden vastgezet. Aan de klep hangt een zeil dat de caravan afsluit. Binnenin zit ten aan weerszijden kleine slaap- bankjes met aan het voeteneind een klein kastje. In één van die kastjes zit onder een klep een klein gaspitje. In het andere kastje zitten laatjes met oud be stek en een bergruimte voor ser vies. Een klein ruitje in het dak van het hutje zorgt voor het no dige daglicht. „We zijn er nu twee weekenden mee weggeweest. En dat beviel uitstekend. Door het kleine gas pitje en de beperkte ruimte is het niet echt handig om een groot maal te koken, maar kof fie en thee zetten is geen pro bleem." Met z'n tweeën in de Wawa sla pen gaat volgens de Wemelding- se ook zonder moeilijkheden. „Als je in je bed rechtop gaat zit ten, stoot je net je hoofd niet. De kussens zijn origineel, maar lig gen ondanks de hoge leeftijd nog prima." Voordat het Wemeldingse echt paar met de Wawa op stap kon, moest er nog wel het een en an der gebeuren. „Hij was hele maal op. De zijkanten waren van een soort hardboard en dat was pap, helemaal verrot. Mijn man heeft toen de hele buiten kant vervangen. We zijn nog op zoek geweest naar hetzelfde hardboard, maar dat bestaat niet meer. Nu zit er hout op." In stijl Volgens Zonnevijlle proberen zij en haar man de caravan zo veel mogelijk origineel te hou den. „Alles wat we konden red den, hebben we hergebruikt. Nu zoeken we ook naar bestek en dergelijke uit die periode, zodat kamperen echt in stijl gebeurt." Sommige vitale onderdelen van de caravan waren voor de fami lie erg moeilijk te vinden. „De Wawa heeft een veersysteem met rubberen bandjes. Die wa ren ook helemaal vergaan. Waar we die moesten halen, wisten we niet. Uiteindelijk zijn we naar de fabrikant in België ge weest en die had er gelukkig nog liggen." Het Belgische bedrijf maakt vol gens Zonnevijlle alleen nog maar aanhangwagentjes en doet niets meer met caravans. „De vader van de huidige eige naar kon zich de Wawa nog wel herinneren. Die was helemaal enthousiast over de foto's die we hadden meegenomen. Hij vroeg zelfs of hij ze mocht hou den." Publieksprijs De Zonnevijlles zijn regelmatig te vinden op grote caravanweek- einden in binnen- en buiten land. „De eerste keer dat we met de Wawa op pad gingen, was naar zo'n treffen in België. Buitengewoon, hoe mensen geïn teresseerd waren in ons oude wa gentje. We hebben dat weekein de prompt de publieksprijs ge wonnen." Zonnevijlle en haar man zijn de laatste maanden op zoek naar mensen die hen meer kunnen vertellen over de Wawa. „Aan het zeil zit een ritssluiting. We denken dat die van een voortent is en daar zijn we nu vooral naar op zoek. Door middel van advertenties proberen we meer te weten te komen. Helaas nog zonder resultaat. De Wawa is groot genoeg, maar een voor tentje eraan zou toch ook geen overbodige luxe zijn." Jannie Zonnevijlle in de Wawa-caravan uit 1948: „We zoeken nog naar bestek en dergelijke uit die pe riode, zodat kamperen echt in stijl gebeurt." foto Willem Mieras Als ik's nachts lag te slapen werd het huis versierd, gekroond. En dan was het zover de volgende ochtend. Feest. Moeder bakte een goddelijke taart. Met crème au beurre, op een paar calorieën werd niet gekeken. Het kinder feestje. Weken tevoren piekerde je je suf. Wie zal ik uitnodigen. Het grote selectieproces. In die pe riode was je even populair. Je mocht plotseling met allerlei kinderen spelen. Voor de rest was het een slangenkuil. Dat is het nog steeds. Uitsluiting, loyaliteiten en roddels beheersen nog steeds het plein. Plotse ling mag je niet meer meedoen en ben je stom. Je hebt de verkeerde schoenen aan, je bent te lang, te klein, te dik, te dun. De eerste echte confronta tie in de buitenwereld met macht en onmacht en willekeur. Zij vindt het allemaal gedoe. Ze komt op voor ie der die in verdrukking dreigt te komen. En zelf Marleen Blommaert trekt ze zich gelukkig niet zoveel van kwetsers aan. De verhalen over andere kinderen zijn bloedstollend. - ,,Ze plagen Pietje net zolang tot-ie gaat huilen. En als ie dan gaat huilen dan gaan ze hem met z'n allen uitlachen." - „En wat doe jij dan?" - „Ik zeg dat je best mag huilen. Iedereen huilt wel eens, zelfs mijn moeder. Toen mijn oma stierf. Huilen is zelfs goed." Ze heeft een groot hart en er is ruimte voor veel. Deze week is dan haar feestje. Er is geen ander gespreksonderwerp meer. Wanneer, wie, hoe etc, Zes uur 's ochtends: „Mam zullen we nou taart eten of niet, we eten toch al frietjes". Ik liet ze de traktatie zelf kopen. Goed voor de zelfstandigheid, dacht ik. Het zouden cakejes worden met glazuur en eetpapier. Ik vroeg hoe veel er in een pak zaten. Vijf antwoordde ze. Even tafels oefenen, 22 kinderen is hoeveel pak jes? 5 is het goede antwoord. Lekker makkelijk, denk ik, terwijl ik in de auto op ze wacht. Altijd dat creatief geknutsel. Kant en klare cakejes, Vlaggetje erop, klaar. Ze komen naar buiten met hele platte doosjes. Kleine cakejes, denk ik nog. - „Ik heb er maar zes gekocht, mam." Ik kijk en zie 6 pakken cakemix. Geklodder met glazuur en beslag. Altijd net te weinig. Met cakemix voor 72 kinderen gaan we naar huis. Ze is in de wolken. Eerst overwoog ze iedereen uit te nodigen waar ze nooit mee speelde. Op die manier zou ze de kinderen beter leren kennen. Mooie gedachte, maar beetje tegen de sociale omgangsvormen in. Je wordt uitgenodigd en dus nodig je uit. Doe je dat niet, dan zegt dat iets over je loyaliteit. En dan loop je de kans door niemand meer uitgeno digd te worden. En word je met zeven de paria van het plein. Dus maar een beetje uitgelegd. Jammer, want haar kijk op zaken is wellicht be ter dan de mijne. Vandaag is het dan zover. Ze ontwaakt als altijd met een hemelse glimlach op haar gezicht. Die heeft ze niet van haar moeder. Ik ga even op de rand van het bed zitten. Met zo'n glimlach de we reld inkijken moet geweldig zijn. - „Mam, het klinkt misschien raar, maar soms denk ik dat ik een leeuw ben. Een leeuw die zich verbeeldt dat-ie een mens is. En dat jij de leeu wenmoeder bent. Gek hè?" - „Nee hoor", zeg ik. De eerste die vanmiddag vervelend doet tegen jou krijgt met mij te ma ken, denk ik. En ik aai haar gouden manen. Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1Boot; 2. op het spel zetten; 3. spelleiding; 4. gemeen; 5. snoer; 6. tint; 7 steensoort; 8. insect; 9. man nelijk dier; 10. loopstok; 11. onspor tief; 12. schatten; 13. klus; 14. bras partij. D F z K 1 E K U T~ K In ~ÊF A R A X i T U R a" A A T u G Voeg telkens een letter toe aan de gegeven letters en maak zo 9 juiste woorden van 4 letters. De toegevoeg de letters dienen samen op de hori zontale balk een woord te vormen. 1 W S L A T 0 E P 2 W E A G E E N N 3 A R F E G G I E 4 V R A IJ L S S E 5 L K IJ A K B E L 6 K B L E E U E R 7 M A S R T M E R 8 I V L S I E E G 9 K E N A T F E R 10 A S T T E L T S 11 U 0 N F E A I R 12 R A N M E L IJ N 13 K K A M R W E I 14 G E E L N S A G Horizontaal: 1. Over een insect aan het front (6); 7. Voor de pers zit er een luchtje aan (5); 8. Zijn werk is maar bijzaak (5); 9. Stukje vinger voor dames (5); 10. Speel het bijdehand! (4); 11Aap die 2x wilde (6); 12. Tas die het gezicht ontsiert (6). Verticaal: 2. Heel dun in bloei (5); 3. Prima acteur, maar steenhard! (6); 4. Materiaal van hertog Alva (6); 5. Schreeuwt in het strijdperk (4); 6. Snertkledingstuk (8); 10. Put voor de visvangst (4); 11 Hierop gezeten kan men z'n baan verliezen (3). Zoek de zescijferige code met behulp van de onderstaande aanwijzingen. De cijfers kunnen variëren van 0 t/m 6. Er komt dus nooit een 7, 8 of 9 in de code voor. C x E 3 Oplossing van gisteren: Anagram: 1. kort-stork-korist 2. neer-rente-recent 3rang-graan-orgaan 4nero-groen-onager 5. poes-snoep-nopens 6. plan-nepal-paneel 7. tres-sater-raster 8. sint-niets-intens 9. taan-satan-naaste 10. plat-palet-stapel Eindoplossing; KROONPRINS. Cryptogram: Horizontaal: 4. Uitgeteld; 6. slagpartij; 10. dos. zwijntje; 9. pasta; Verticaal: 1. Wielewaal; 2. terp, 3. veergeld; 5. drijvers; 7. gunst. Leeftijd: 12 Toonder Studio's Hij zette net een punt achter zijn aantekeningen, toen hij een flauw kuchje achter zich hoorde. Het was de markies De Canteclaer van Barneveldt, die de bezigheden door zijn face-a-main gadesloeg. „Parbleu" sprak de edelman, „gaat ge linoleum op uw land leggen, eh... Bommel?" „Nee, nee, dat niet", zei heer Ollie haastig. „Dit is een opme ting, zoals u aan die paaltjes zien kan. Ik ga dit land aan een buitenlandse vorst verkopen." De markies trok de wenkbrauwen op en er speelde een fijn glimlachje om zijn mondhoeken. „Tiens", hernam hij. „Voor een theehuisje zeker? Die vreem deling krijgt van mij vijf hectaren bouwgrond met krachti ge onderlaag en twee hectaren voorname bospartij. Doe dus verder geen moeite amice." Heer Bommel was met stom heid geslagen, en in de invallende stilte klonken de naderen de voetstappen van drie gemeenteambten krachtig door de middaglucht. „De moeite is voor ons", verklaarde de mid delste, de ambtenaar eerste klasse Dorknoper. „Deze heren zijn de landmeters Platslager en Scheurpaler, en wij gaan met z'n drietjes de heide opmeten. In nachtelijk overwerk, als het moet. De gemeente staat een terrein af aan Zijne Doorluchtigheid, de Aarts-Coolemoon; de percelen Stuip- endrecht tot aan het Donkere Bomen Bos. En morgen gaat er onteigend worden." 3ENJEEEN FLAAT JE AAN H EXPFAAIEN? IK ZAL JE WAT INTEFESSANTS V LATEN ZIEN. NEEM EEN PUNT OF HET LA3EL EN EEN PUNT OF PEFANP VAN PE FLAAT. IE POEN EF ALLE0EI EVEN LANG ONER OM EEN FONPJE TE MAKEN, ZIE JE7 MAAK HET PUNT OF PE FANP VAN PE FLAAT MOET EEN GFOTEF FONPJE MAKEN IN PE1ELEPE TIJP EN GAAT PUS SNELLEK. KIJK, PE TWEE PUNTEN OF PE FLAAT &EWEGEN MET TWEE VEFSCHIILENPE SNEUWEN, TEFWIJL ZE EVENVEEL OMWENTELINGEN FEF MINUUT MAKEN/ Hans Belterman Hoewel in het recept is aangegeven de ham in een grillpan of op een grill plaat te roosteren leent de ham er zich •ook goed voor om op de barbecue te roosteren. Het rooster dient u dan even als de grillpan of -plaat van te voren te be strijken met een kwastje met olie. Hoofdgerecht voor 2 - 3 personen: 2 - 3 dikke plakken gekookte ham, elk circa 80 gram, 2 eetlepels olijfo lie, citroenpeper uit de molen (Silvo) en 1 eetlepel fijngehakte (blad)peter- selie. Voor de saus: 40 gram boter, 2 grote gesnipperde uien, 2 fijngehak te teentjes knoflook, 1 grote in stuk jes gesneden rode paprika, 25 gram gezeefde bloem, 1/2 theelepel scher pe paprikapoeder, 3 eetlepels toma tenpuree, 1 mespunt suiker, 1 verk ruimeld laurierblad, 1/2 tablet voor groenten- of kruidenbouillon en 2 of 3 eetlepels crème fraïche. De saus: laat de boter smelten in een wok en fruit de uien ca 3 minuten. Voeg knof look toe en na 1 minuut de stukjes papri ka. Strooi bloem en paprikapoeder er over. Voeg tomatenpuree en suiker toe. Laat alles, onder voortdurend omschep pen 3 minuten zachtjes bakken. Schenk er, onder voortdurend roeren 3 deciliter water bij en voeg het laurierblad toe. Blijf roeren tot een gebonden saus ontstaat. Laat de saus 5 minuten zachtjes sudderen en los het bouillontablet erin op. Voeg zout en peper naar smaak toe. Schenk de saus door een zeef in een ande- Nautisch bericht Zuidwestelijke wind, matig, kracht 4. Vrij goed zicht/in buien matig. Kustwatertemperatuur 17 18 graden. Onweerskans 401 Waterstanden woensdag Hoog water Laag water 21 juli uur cm uur cm uur cm uur Vlissingen 5.21 219 17.42 205 11.36 163 Terneuzen 5.41 244 17.57 229 0.06 208 12.06 Cadzand 4.58 212 17.16 196 11.15 156 23.45 Roompot Buiten 5.15 166 17.37 152 11.24 109 Roompot Binnen 6.45 140 18.56 127 0.34 135 12.56 Zierikzee 7.05 163 19.10 148 0.50 157 13.00 Krammersl. West 7.26 172 19.36 154 0.56 155 12.55 Hansweert 6.15 256 18.29 237 0.26 224 12.28 Stavenisse/Yers. 7.05 166 19.16 152 0.49 152 13.06 donderdag Hoog water Laag water 22 juli uur cm uur cm uur cm uur Vlissingen 5.55 216 18.16 199 0.04 200 12.16 Terneuzen 6.16 240 18.36 223 0.41 209 12.40 Cadzand 5.28 209 17.48 191 11.50 152 Roompot Buiten 5.56 165 18.11 148 0.06 149 11.54 Roompot Binnen 7.25 137 19.37 122 1.15 137 13.25 Zierikzee 7.35 160 19.40 143 1.20 158 13.35 Krammersl. West 8.01 167 19.35 149 1.30 156 13.36 Hansweert 6.47 253 19.05 232 1.02 227 13.06 Stavenisse/Yers. 7.46 162 19.46 147 1.31 153 13.30 door Bill Watterson lichte sneeuw matige sneeuw zware sneeuw - lichte regen matige regen zware regen Isoter Europa: Tropisch re pan. Wrijf zoveel mogelijk vaste be standdelen door de zeef. Roer er vlak voor het opdienen de room door. Maak de plakken ham droog met keukenpapier. Bestrijk ze aan weerszijden met een kwastje met olie. Ga er even met de (ci- troenjpepermolen over. Bestrijk een reeds zeer hete grillpan of -plaat even eens met een kwastje met olie. Rooster de ham beslist niet veel langer dan 1 1/2 minuut aan elke zijde. Presentatie: dien de plakken geroosterde ham op voor verwarmde borden op. Schep op elke plak 3 eetlepels hete saus. Strooi peterse lie over de gerechten. Geef de rest van de saus er apart in een sauskom bij. Dien er een frisse groene salade met radijsjes bij. 3J 0 O P O O 30 *gO 34 «3É» '3' 41 O O VERWACHTING VOOR WOENSDAGMIDDAG 21 JUUj^ In de landen rondom de Middellandse Zee is het nog steeds erg warm. In Spanje en Portugal, in Frankrijk, Italië, op de Balkan®1 in het Griekenland en Turkije wordt het dagelijks 30 tot 35gra den. Die warme lucht breidt zich de komende dagen naar heel Frankrijk, de Alpen, Duitsland en de Benelux uit. De atmosfeer - echter niet stabiel. Vandaag vallen in de Benelux, in het oosten van Frankrijk, in de Alpen, op de Balkan enkele buien. De"1665" buien, lokaal met veel water en onweer vallen in Polen, in Denemarken en in het zuiden van Zweden. Elders in Zweden, in Noorwegen en Finland is het droog. In Zweden en Finland15 het vrij warm met maxima tussen 20 en 25 graden. woensdag 21 juli 2004 Zeeland: Warm, maar... Door: JordiBlo Met het weekeinde in zicht lijkt het zomerweer zich te herstellen, maar of nu eindelijk ook een keer een lange periode met zon en warrJ begint, is zeer de vraag. De afgelopen tijd heeft Zeeland in ieder geval genoeg water voor de kiezen gekregen. Gisteren sprong I onze regio er ten opzichte van de rest van Nederland echter bet? uit. Want een groot gebied met regen trok al rond het middaguir uit onze provincie naar het noordoosten weg. Vervolgens kwam^ zon er geleidelijk weer aan te pas. Door de grote invloed vanl^i luchtdrukgebieden op het noordelijk deel van de oceaan is hetvjJ daag echter opnieuw de beurt aan wolken en buien. Al voor her middaguur kunnen aan de Zeeuwse kust enkele buien zijn gevaW en later vandaag kan overal in de regio een bui voorkomen. Dasij] is onweer niet helemaal uitgesloten. De meeste en zwaarste reg?3 val lijkt zich echter op het binnenland te richten. Bij een matige zuidwestelijke wind wordt het 22 graden op de stranden tot 24in i het binnenland. Morgen draait de wind naar de zuidhoek en daarmee stroomt warmere lucht onze streken binnen. Het wordt ook aan de kust 25 gra den of iets meer. Schijnt daar bij eerst de zon, later (in de middag) doemen voorzichtig de eerste buienwolken op. De kans op een losbarstend onweer is aan het begin van de avond redelijk groot. Vrijdag verloopt met zomerse warmte en nog een laatste bui. Tijdens het weekeinde bouwt zich boven onze omgeving een hogedrukgebied op. En dat betekent vrij veel zonneschijn en overwegend droog weer. Het wordt dan ongeveer 24 graden. Middagbuien W3 I ZW41 H y j 'jéi IïF ZW3 iT - "ig if] MjKimumtflmnörafuurvonr vanrisan ,7 Vooruitzichten Zon Maan vandaag I op 5.52 onder 21 min. wind vandaag op 9.48 onder 23, Oostburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 2