Paradij s orgelliefhebber 27 Tweemaal organist Van Marion British Columbia Boys Choire in Middelburg woensdag 21 juli 2004 De organist Sander van Ma rion geeft vandaag en mor gen concerten in Zeeland. Van avond is hij te beluisteren in Dreischor, met de panfluitist Matthijs Koene, en morgen in Zoutelande, met de fluitiste Ma rieke Lindeman. Sander van Marion (1938) is can- ior-organist van de Bethelkerk inScheveningen en kreeg zijn muzikale opleiding onder meer "an het Koninklijk Conservato rs in Den Haag. Nauwelijks ;8 jaar oud gaf hij zijn eerste or gelconcert, waarna er nog talrij ke m binnen- en buitenland zou- cen volgen, zoals naar Aruba. Curacao, Canada en Amerika. Onder de Nederlandse organis- ren neemt hij een geheel eigen r„. in. Karakteristiek is zijn lichte, sprankelende speeltrant, ajn inventieve registerkeuze en bovenal zijn improvisatietalent, »aarin gevoel en sfeer een be langrijke rol spelen. Matthijs Koene (1977) kreeg zijn eerste panfluitlessen op i-jarige leeftijd en werd in 1995 toegelaten tot het Conservato- num van Amsterdam. In 2001 sloot hij zijn studie af met het predikaat cum laude. Zijn liefde voorde combinatie met kerkor gel is door de samenwerking Eet Sander van Marion ver diept en hecht geworden. Marieke Lindeman werd opge leid door de fluitist Fred Mann instudeerde later aan het Utrechts Conservatorium bij AdriaanBonsel. In Zwiserland je zij een interpretatiecur- rusbij de fluitist Peter-Lukas Graf. Eet concertprogramma is uiter- :erd verschillend, maar in beide ierken worden zowel klassieke irgelwerken als werken voor or iel en panfluit, dan wel fluit ge- zacht. Het betreft composities r«nonder anderen Scarlatti, Pasquini. Ruppe, Bach, Handel, Guihnant en Dubois. lander van Marion treedt van- ivondmet Matthijs Koene op in Ie hervormde kerk in Dreischor (20.00 uur) en donderdag met Marieke Lindeman in de Catha- iuakerk in Zoutelande (20.30 ur). Organist Sander van Marion ";in Zoutelande op met flui tiste Marieke Lindeman. Zeeland is komende week het paradijs voor de liefhebber van orgelmu ziek. Maar liefst twaalf con certen worden er gegeven, van Kapelle tot Zoutelande, van Brouwershaven tot Dreischor. De Middelburg se organist Leen de Broe- kert sluit dinsdagavond de reeks af in de Lutherse Kerk in Middelburg. De Broekert kucht enigszins verkouden door de tele foon: 'Ik ben blij dat ik niet hoef te zingen'. Het hoestje past ei genlijk niet in het zomerse jaar getijde, de topmaanden voor de organisten. Orgelconcerten vin den sinds mensenheugenis bui ten het stookseizoen plaats. De Broekert verdeelt de rond toerende organisten in drie cate gorieën. „Allereerst heb je de or ganisten die Buxtehude en Bach spelen, dat zijn de serieuze musi ci. Ten tweede is er de groep die christelijke rotzooi speelt. Die organisten spelen zelfgemaakte, quasi-romantische koraalbewer kingen. In feite kunnen ze niet componeren. Ze stapelen net zo lang cliché op cliché totdat je er van gaat kotsen. Bij het publiek zijn ze populair vanwege alle herkenbare melodieën. Toch is verschrikkelijke rotzooi. De der de groep gaat dat nog niet ver genoeg. Die noem ik de panfluit organisten. Dat is het toppunt van kitsch." Het mag duidelijk zijn dat De Broekert zichzelf tot de eerste groep rekent. Dinsdag brengt hij een pi'ogramma waarin de Barok centraal staat. Geoi-g Phi- lipp Telemann, Johann Sebasti an Bach en Louis Coupei'in zijn alledi'ie van de partij. De negen- tiende-eeuwse Mendelssohn is volgens De Broekert geen vreem de eend in de bijt. „Het Ostinato in c van Mendelssohn is een jeugdwerk. De componist kijkt in dat stuk over z'n schouder te rug naar Bach. Je zou kunnen zeggen dat Mozart de modex-nste componist is in dit programma. Er is uit de tijd van Mozart nau welijks muziek voor orgel. Dat was een beetje uit de mode ge- Leen de Broekeid. raakt. Componisten associeex- den orgelmuziek met het stijve, geleerde contx-apunt van hun voorgangers." Het orgel in de Luthei'se Kerk ervaart De Broekei-t als bijzon der zangerig. Dat komt door de kwaliteit van het pijpwerk. „Het is het verschil tussen slech te, goede en geniale ox-gelbou- wers. Door de eeuwen heen heb ben hele grote mannen aan dit oi-gel gewerkt. Het instrument is daarmee een sooxri encyclopedie van alle beroemde oi'gelbouwers uit Nederland geworden. Het is niet voor niets dat organisten als Jos van Immerseel, Gustav foto Liesbeth Brinkhorst Leonhax-dt en Ton Koopman voor dit orgel graag een dagje naar Middelburg komen. Ze zijn er dol op." Douwe Eisenga Leen de Broekert speelt dinsdag avond in de Lutherse Kerk in Middelburg (20.00 uur). Een repetoire variërend van Gregoriaanse gezangen tot hedendaagse werken uit musi cals en opera, dat staat op het programma in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Moi'genavond is daar het British Columbia Boys Choir te beluisteren. Een koor uit Canada op een Europees tournee. Na een uitgebreide concerten reeks in Spanje en Portugal is het nu de beui't aan Nederland om te genieten van een optre den van het British Columbia Boys Choir (BCBC). Het jon genskoor uit Vancouver, be staat sinds 1968 en heeft inmid dels internationale bekendheid verworven met meer dan twin tig tournees. Ze ti-aden op in on der andere Canada. Rusland, de Vei-enigde Staten. Tjechië, Ne derland, Engeland, Schotland, Denemarken. Australië en Nieuw-Zeeland. Het is een viex-stemmig, niet li turgisch koor, dat bestaat uit veertig zangex-s, in de leeftijd van 8 tot 24 jaar. In de 36 jaar dat het koor bestaat zijn al 850 jongens opgeleid. Door deze ja- x-enlange ex-varing heeft het koor een indrukwekkend en veeleisend repetoix-e opge bouwd. Het pi'ogx'amma bestaat uit zowel gregoriaanse werken als selecties van musicals en opera en geestelijke profane werken. Speciaal voor het koor gecomponeerde Canadese volks liederen maken het repetoire compleet. Tony Araujo is de dirigent die het koor tijdens het concert zal leiden. Hij begon in 2001 als co-dirigent, maar is nu Axriistic Dix-ector. Hij heeft een jarenlan ge ervaring als koordirigent, met onder meer het koor van St. Patrick,Regional Secondaxy School en is artistiek leider van het kamerkoor Cox-pus Christie College. In 1998 ontving hij de zeer eervolle onderscheiding Pri me Ministers Award for Teaching Excellence. Ook was hij onlangs succesvol in Enge land tijdens het koorfestival in de Canterbuxy Cathedral. Over zijn vele successen met koren is al een aantal radio- en televisie- px-ogx-ammas gemaakt. De docu mentaire Spirit Alive: the Tony Araujo Story is eveneens aan hem gewijd. Dat belooft wat te worden in Middelburg. Het British Columbia Boys Choir treedt donderdag op in de Nieuwe Kerk te Middelburg, aanvang 20.00 uur. Tot eind augustus exposeei't Mohem- med Selim, bijgenaamd Ara Chia, zijn schilderwerk in het ziekenhuis Walcheren in Vlissingen. Hij heeft zijn studie gevolgd aan de kunstaca demie in Kurdistan in Irak. De exposi tie is dagelijks te zien in de gang naar de i-öntgenafdeling en het laborato rium en in de wachtkamer van de po liklinische opei-atiekamer. In het lunchcafé De Orangerie van het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle is tot en met 31 oktober de expositie Walcheren breekt de gol ven te bezichtigen. De tentoonstel ling bestaat uit een aantal acrylschil deringen van Bas D. Vlasblom uit Oostkapelle, waarbij de zeewering in Zeeland een hoofdrol speelt. De expo sitie is dagelijks geopend van 10.00 tot 16.30 uur. In alle zalen van deWillem 3 in Vlis singen exposeren tot en met 5 septem ber H. van Boxtel en Loek Gi'ootjans verf- en verencollecties, pek, tweede hand schilderijen, nieuwste laatste resten, monochromen uit het donker en aanverwante werken in samen spraak met Werkgroep Nieuwe Start. Op 2 september is er de voorstelling De laatste levens van Vincent, een hi larische collage van tweederangs Van Gogh-auteurs. Geopend van dondex-- dag tot en met zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Tot en met 28 augustus loopt in De Drvkkexy in Middelburg de tentoon stelling Vechten en varen in de 17de eeuw. Uitgangspunt zijn de Zeeuwse wandtapijten die momenteel in het Zeeuws Museum getoond worden. De expositie is een bijzondere samenwex- king van het Regionaal Ondex-wijs Centxum (ROC) in Vlissingen (ICT-academie, opleiding IT-media- productie), het Zeeuws Museum en De Dx-vkkery. De deelnemende ROC-studenten volgen de opleiding IT-mediaproductie voor IT-beheer- der of WEB-ontwikkelaa en bestu deerden de afgelopen weken de tapij ten. In kleine gx-oepjeshebben ze daar na een eigen tentoonstellingsconcept bedacht en gepresenteerd. De exposi tie wordt donderdag om 17.00 uur ge opend met een virtuele explosie door de directeur van het Zeeuws Mu seum, Valentijn Byvanck, en cluster directeur ROC, Leen Maas. Te zien tij dens de openingsux-en van de winkel. De expositie Echt fruit wordt vrijdag om 16.00 uur geopend in het Fxuit- teeltmuseum in Kapelle door gedepu teerde mi-, drs. A. J. G. Poppelaars. Het betreft schilderijen van negen Belgische en Nederlandse realisten met als thema 'fruit'. Het afgebeelde fruit, vaak stillevens, ziet er door gaans zo levensecht uit, dat de toe schouwer even de illusie knjgt dat hij het zo kan beetpakken. Tot en met 25 september te zien van woensdag tot en met zaterdag van 13.00 tot en met 17.00 uur. In galerie G achttien 88 in Baarland is van 24 juli tot en met 15 augustus een expositie te bezichtigen van Tine ke de Duik met tekeningen in gemeng de technieken en Ineke van der Burg met olievei-fschilderijen en beschildei- de kleding. Het onderweip van zowel Ineke als Tineke is steeds weer: men sen. Te zien op zaterdag en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Edwax-d William Karnabi schildert vanuit zijn geheugen landschappen in olieverf op linnen en het sociale le ven in Irak, waar hij tekenen en sehil- dei-en doceerde in Bagdad. In 1998 kwam hij naar Nederland om politiek asiel aan te vragen. Onder de titel Schilderen is de kleur van mijn bloed exposeert hij momenteel in Franse Kex-k in Groede. De tentoonstelling wordt zaterdag om 14.00 uur geo pend door Johan Px-ovoost, wethou der van Sluis, en is dagelijks te zien van 13.00 tot 17.00 uur. Ds. Hendx-ik Betting opent vrijdag om 13.00 uur de ovei-zichtexpositie van de Bulgaarse schilder Chxïsto Popkostadinov in de St. Jacobskei'k in Vlissingen. Hij is kunstschilder en bovenal ikonenschilder. Tot en met 7 augustus geopend van woensdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur, met een extx-a opening op zondag 25 juli van 14.00 tot 16.30 uur in ver band met de naamdag van St. Jacob. Zaterdag geeft beeldend kunstenaar Daniëlle Orelio xn Burgh-Haamstede van 11.00 tot 13.00 uur demonstraties en zondag doet zij weer mee aan het Rondje Kunst in Schouwens West hoek. Van 12.00 tot 17.00 uur staan de deuren van drie galeries en tien ateliers open voor kunstliefhebbers. Informatie is te krijgen bij galerie Het Oude Raadhuis in Haamstede, Het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle houdt zondag de activi teit Wandelen met de boswachter. Met een boswachter van Staatsbosbe heer wordt een wandeling gemaakt door het natuur- en cultuurhisto rische gebied De Manteling. De aan vang is 14.00 uur. ROTTERDAM Wereldmuseum Rotterdam: t/m 5 sep tember - De Weg van Schoonheid en Geluk; t/m 7 november - De erfenis van slavernxj; t/m 10 oktober - Gewe ven Goud, textiel van Sumatra; t/m 1 augustus - Idols: kinderen fotografe ren hun idolen. t/m 1 augustus - Perception of Space; t/m 8 augustus 2004 - Picasso in prent; t/m 8 augustus - Spaanse mees- tei'tekeningen; t/'m 26 september - Te rug uit Kiev. De Franz Koenigs Col lectie. Ned. Architectuurinstituut: t/m 22 au gustus - Nederland bouwt in bak steen; t/m 26 september - Distributie Postkantoren; t/m 3 oktober - De Ja ren Zeventig; t/m 3 oktober - Starnet: t/m 3 oktober - Woonerven en Zitkui- len. Museum Het Schielandshuis: t/m 15 augustus - Het geluk van de huis vrouw; t/m 31 oktober - Katendrecht. t/m 19 december - Meestere van Mid delland; t/m 31 mei 2005 - Schoppen tegen het Gezag; t/m 10 oktober - Kleurxijke Kinderen. Kunsthal Rotterdam: t/m 29 augus tus - Het einde van Europa. Nederlands Fotomuseum: t/m 12 sep tember - Snapshots. The Eye of tfie Centiuy. Maritiem Museum Rotterdam: t/m 10 oktober - Van Keulen - twee eeuwen in kaarten; t/m 7 november - Varen inlndië. ANTWERPEN KMSK: tot 1 augustus - Vlaamse landschapsschildei-kunst van Patenir tot Rubens; tot 12 september - Copy right Rubens. Rockoxhuis: tot 12 september - Ru bens in zwart en wit. Museum Plantin-Moretus: tot 12 sep tember - Rubens en de boekillustratie Zomer van de Rubens Gx-afiek. Sint Walburgiskerk en de Onze Lieve Vrouwekathedraal: Rubens in monu mentale kerken, Rubens alles behalve wereldvreemd. GENT M1AT: tot 26 september. De geschie denis van de auto in miniatuur. SMAK: tot 15 augustus - Demi-Tour 2: Kunstwei"ken van het museum voor Schone Kunsten; tot 22 augus tus - Juan Uslé Open Rooms en Kunst Nu: Coming People; tot 5 sep tember - Sam Durant /12 Signs, Kunsthal Sint-Pietersabdij: tot 29 au gustus - Het Rijk van de Draak: tot 11 november - Allison. Het geheim van de gevallen engelen; tot 16 no vember - Bart Van Leuven, foto's. Museum Dr. Guislain: tot 14 septem ber - Art en Marge, de Collectie; tot 27 september - De rest van de wereld. Design Museum: tot 20 september - Scandinavion Design. BRUGGE Stadshallen: tot 15 augustus - Robert de man, schilderijen en tekeningen. Groeningemuseum: tot 16 augustus - Expressionisten uit Groningen. Bruggemuseum/Gruuthuuse: tot 29 augustus - Baardmannen Puntneu- Museum Boijmans Van Beuningen: Sint Jacobskerk, Sint Pauluskerk, Huis De Meester: tot 31 augustus - Stefanie van Acker, Mixed Media. Stedelijk Museum voor Volkskunde: tot 12 september - Over trekzakken en Lepelkleppen. Oud Sint-Jan: tot 12 september - Da- li, Grafisch wei-k. 21 t/m 27 juli WOENSDAG Sander van Marion Organist Sander van Marion en panfluitist Matthijs Koene geven een concert. Het progx-amma omvat orgelwerken en werken voor orgel en panfluit van onder anderen Bach, Handel, Guilmant en Du bois. Van Maxrion zal ook improviseren. •Hervormde Kerk, Dreischor, 20.00 uur Marcela Simons De Vlissingse Marcele Simons geeft een pianorecital. Zij studeerde aan het Bi'abants Conservatorium en geeft met haar man Jaco ook vele concerten vierhandig. Als soliste speel zij aan de vleugel werken van Clax-a Schumann, Brahms, Debussy, Villa-Lobos en Jaco Simons. •Dorpskerk, Oostkapelle, 20.00 uur Orgelconcert Jonathan Oldengarm geeft een orgelconcert. Deze oi*ganist en clavecinist uit Canada was pirijswinnaar op talrijke internationale concoursen. Momenteel studeert hij bij pi'of. dr. Ludger Lohmann aan de Hochschule für Musik in Stuttgart Hij brengt een px-ogi-amma met werken van Duitse. Nederlandse en Engelse componisten, die met elkaar gemeen hebben dat zij geïnspireerd werden door de muziek uit Italië. Van Handel wordt diens orgelconcert in Bes uitge- voei'd, waarna men kan luistei'en naar de variaties van Swee- linck o,p het studentendrinklied More Palatino. Van Stanley speelt hij een vierdelige Voluntaxygevolgd door een Tocca ta van de Zuidduitse componist Muffat. Hij besluit met Cia- cona in F van Pachelbell en Toccata in d. •Grote of St. Nicolaaskerk, Bi*ouwershaven, 20.00 uur Zomeravondconcerten In West-Zeeuws-Vlaanderen worden weer Zomeravondcon certen aan Zee gehouden. Deze keer treedt de harpiste Anna van Avaloxi op. Zij volgde harpstudies aan conservatoria in Parijs en Brest. In Neder land behaalde zij haar diploma aan het Consexvatoi'ium in Hilversum. Sinds 1987 is zij uitvoei'end hax*piste en trad op als soliste, maar begeleidde ook zangers, zangeressen en ko ren, maakte deel uit van orkesten en werkte mee aan theater voorstellingen en radio- en tv-optredens. Sinds 1997 ontwik kelde zij zich als componiste. Tijdens het concert brengt zij eigen composities ten gehoi'e. •Doopsgezinde Kerk, Aardenburg. 20.00 uur Desafinado In eet-café Desafinado zijn er regelmatig concerten. Deze keer staat er een optreden van Shit Happens op het pro gramma. •Eet-café Desafinado, Middelburg, 21.00 uur DONDERDAG Middagpauzeconcert Er wordt een middagpauze-orgelconcert gegeven. Organiste Tannie van Loon uit Roosendaal bespeelt het be roemde De Rijckere-orgel uit 1782. •Oostkexk, Middelburg, 12.30 uur Lange Jan Project Tot het Lange Jan Project behoort ook een ixiiniconcert. Deze keer komt het ongeveer een half uur dui'ende concert voor rekening van Jan Wisse op orgel. •Koorkerk, Middelburg, 15.00 uur Staatscircus Staatscircus van Moskou-Holiday staat in Scharendijke. Het circus telt een groot aantal topartiesten uit Rusland, Po len, Duitsland, Roemenië, Frankrijk en Nedei'land. Het pro- gramma werd samengesteld door artistiek dix'ecteur Hans Martens, die een neef is van de overleden cii'cusdirecteur To ni Boltini, en gepresenteerd door Natacha Lijfexring. De mu zikale omlijsting wordt vex-zorgd door het circusoi'kest on der leiding van de Pool Grzegorz Kaminieczki. •Brouwersdam, Scharendijke, 16.30 en 20.00 uur Carillonconcert Heieen van der Weel geeft een carillonconcert. Zij studeei'de orgel aan het Koninklijk Consexvatorium in Den Haag, beiaard in Amersfoort en geschiedenis in Leiden. Sinds 1975 is zij beiaardier van Den Haag en bespeelt de ca rillons in de tox-en van de Grote Kerk van Scheveningen en van het Vredespaleis. Als histoi'ica doet zij onderzoek naar de functie en betekenis van klokkenspelen in Nederlandse steden door de eeuwen heen. Zij speelt werken van J. Bex-g- huis (1724-1801), W. A. Mozart (1756-1791). W. Paap (1908-1981), R. B. Kleinschmidt en Leen 't Hart. •Grote of Maria Magdalenakerk, Goes, 19.30 uur Boys Choir Het British Columbia Boys Choir geeft een concert. Hewt koor bestaat uit veertig zangex-s, in leeftijd variërend van 8 tot 24 jaar, allen afkomstig uit de omgeving van Van couver. Het is een vierstemmig, niet-litui'gisch koor, dat ge durende zijn 36-jarig bestaan 850 jongens opleidde, die Ca nada op ruimtwintig internationale tournees vex-tegenwoor- digden. Er is een eeuwen omspannend, maar veeleisend re pertoire opgebouwd: van Gregoriaanse gezangen tot heden daagse wex'ken. Dirigent is Tony Araujo en het orgel wordt deze avond bespeeld door Dix-k Out. •Nieuwe Kerk, Middelburg, 20.00 uur Sopraan Organist Edwin Vooys geeft een concert met sopraan Ilona de Kievit. In dit donderdagavondconcert van het Toeristenpastoraat Windkracht 8 tx-eden zij zowel gezamenlijk als solitisch voor het voetlicht. Er staan werken op het programma van Vival di. Mozart en Handel •Jacobuskerk, Renesse, 20.00 uur Sander van Marion Organist Sander van Marion geeft een Concert met fluitiste Marieke Lindeman. Het programma brengt speelse en vrolijke klanken van klas sieke orgelwei'ken en werken voor fluit en orgel. Ook zal Van Marion improviseren, het talent waarom hij bekend is. •Catharinakerk. Zoutelande, 20.30 uur VRIJDAG Matteo Imbruno Matteo Imbruno geeft eeix middagpauze-orgelbespeling. Hij werd geboren in Pietx'amontecorvino in de 'hiel' van Ita lië, maar woont sinds 1989 in Nederland, waar hij organist is van de Oude Kerk in Amstexxlam. Hij speelt wex*ken van Heinrich Scheidemann (1595-1663), Johaxrn Sebastian Bach (1685-1750) en Dietrich Buxtehude (1637-1707) •Sint Jacobskerk, Vlissingen, 12.00 uur Streetparade Yorin FM geeft een voorproefje van de Streetparade. De muziekzender begint dan met live-uitzendingen. De op- warmdag duurt tot 23.30 uur en wox'dt besloten met een op- ti'eden van dj Ronald Molendijk •Grote Markt, Middelburg, 16.00 uur Staatscircus Het Staatscircus van Moskou-Holiday staat vijf dagen in Scharendijke. Zie donderdag. •Brouwersdam, Scharendijke. 16.30 en 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27