Springteam jong, snel en ambitieus PZC Damtoernooi strikt vijf wereldkampioenen Twaalf ploegen in beachsoccertoernooi 21 fan der Vleuten valt af Dressuurploeg zoals verwacht Teleurstelling voor Weusthof Robben is weer begonnen Japan verslaat Oman in Azië Cup Roda grijpt naast Torghelle Alenisjev naar Spartak Moskou Qatar ontslaat Troussier Ono wil weg bij Feyenoord trelijst Alexei Tsjizjov Vadim Virny Alexander Schwarzman WK dammen voor veteranen ook in Zeeland PZC Kleintjes woensdag 21 juli 2004 ^rFardau Wagenaar jrNHEM - Nederland gaat met kl jongste springteam ooit naar jt Olympische Spelen in Athe- K. Bondscoach Bert Romp uitgekozen voor de springrui- ins Wim Schroder, Gert-Jan jniggink, Gerco Schroder, Leo pold van Asten en reserve Al- frt Zoer. Gemiddelde leeftijd tfgelopen zondag na de Grote Prijs van Aken wist Bert Romp «zeker. Na maanden observe- tn en na veel twijfelen had de jjndscoach het definitieve team oor Athene in zijn hoofd zitten. Üympisch kampioen Jeroen hibbeldam en crack Jan Tops rsren eerder al afgevallen, in lien sneuvelde ook Eric van ier Vleuten. listeren werd de ploeg op Pa llidal definitief bekendge maakt. Ze kwamen één voor één voren. In wit jasje, oranje iropdas, oranje broek en dito ineakers. Eerst Gert-Jan Brug- tink uit Weerselo, de jongste. Ij is 23 jaar, maar volgens lomp de meest ervaren ruiter. Hij heeft vorig jaar het WK ge- sen in Jerez en is Europees ampioen geweest bij de Young iaers." tee winter gingen er geruch- - over Brugginks paard Joël. &zou over zijn top zijn. De rui ter haalde zijn schouders ervoor op en won de Grote Prijs van Rotterdam en de Grote Prijs van Europa. „Wat we in Athene gaan doen? Winnen." Romp glimlachte. Het is de beste men taliteit. „Ik ben ervan overtuigd dat we met het sterkste team naar Athe ne gaan. Het is een ongelooflijk jonge ploeg. Ik ben ook een paar keer naar de Spelen geweest met jongens als Tops en Lan- sink, het gemiddelde lag bij ons op een jaar of 35. Het is mooi om te zien hoe jeugdig enthou siast de groep is. Ze zijn nog nooit op de Spelen geweest, ze weten niet wat hen te wachten staat. Het is niet een bewuste keuze om met een jonge groep te gaan, het is gewoon de beste ploeg." Berlin De tweede ruiter die in zijn olympische outfit naar voren werd geroepen, was Wim Schroder (33) uit Tubbergen. Een bijzonderheid: Hij mag naast zijn paard Eurocommerce Montreal, ook zijn andere top- paard Berlin meenemen. Mocht Montreal geblesseerd raken, rijdt hij Berlin. Raakt het paard van een andere ruiter gebles seerd dan komt reserve Albert Zoer (28) uit het Drentse Echten in beeld. De uitverkiezing van ruiter drie, Gerco (25) Schroder, IRVHEM - Er zijn geen verras algen in de olympische dres- uur-equipe, die gisteren op Pa llidal officieel gepresenteerd olympisch kampioene van 10, winnares van Aken en de Wereldbeker, Anky van Gruns- n, gaat natuurlijk naar Athe- De amazone neemt haar mocht ook geen verrassing he ten. Hij wordt gezien als een van de grootste talenten van Ne derland. Dan de nummer vier, de enige lichte twijfel die er nog bestond, oud-kampioen van Nederland Leopold van Asten (27) uit Dui zel. De ruiter brak vorige week in Geesteren zijn sleutelbeen. „Ik lag daar in het gras en zag mijn droom een moment vervlie gen. Ik ben erg blij dat Bert voor mij gekozen heeft. Ik mag nog niet trainen, maar ik moet bekennen dat ik alweer op mijn paard gezeten heb." Romp haalde opgelucht adem, eindelijk verlost van alle vra gen. „Erie van der Vleuten is een goede vriend van me, ik ben bij hem langsgegaan om te ver tellen dat hij was afgevallen. Hij was teleurgesteld, makke lijk genoeg. Maar de afspraak was dat hij me in Aken'het ver trouwen moest geven en dat is niet gelukt. Ik weet dat ik het goed heb gedaan, dit is het beste team. "GPD twee toppaarden Salinero en Crack mee. Verder zijn Edward Gal, Sven Rothenberger en Mar lies van Baaien in de ploeg opge nomen. Zij mogen slechts één paard meenemen. Imke Bartels is reserve, zij blijft in Nederland en wordt pas opgeroepen als het echt nodig is. De ruiters vertrek ken op 11 augustus naar Athe ne. GPD ARNHEM - Mark Weust hof zal op het WK Vier spannen in Hongarije (4 tot en met 8 augustus) alleen individueel in actie komen. De menner uit Rossum is re serve voor het landenteam. Gisteren werd de ploeg offi cieel bekendgemaakt op Pa pendal. Een bittere teleurstelling voor Weusthof, die in 2002 met het team wereldkampi oen werd. Het oranjeteam bestaat uit IJsbrand Char- don, Koos de Ronde en Ton Monhemius. GPD LONDEN - Arjen Robben is gisteren aan de pers gepresenteerd bij zijn nieuwe club Chelsea. Sa men met drie andere nieuwelingen (spits-Mateja Kezman, doelman Petr Cech en trainer Mourinho) werd de twintigjarige linkspoot onderworpen aan een vragenvuur. Hij reageerde met behoudende antwoorden, zoals „Ik ga m'n best doen" en „We zullen zien". Die behoudendheid moest hij op het trainingsveld laten varen. Mourinho liet zijn spe lers lopen, slalommen en schieten in de hoop zijn successen van vorig seizoen met Porto te evena ren. foto Toby Melville/RTR CHONGQING - Japan heeft in de eerste ronde van de Azië Cup met 1-0 gewonnen van Oman. Shunsuke Naka- mura scoorde in de 34e minuut. Iran versloeg in dezelfde groep Thailand met 3-0 en is dus voorlopig koploper. Ja pan, met de Braziliaanse coach Zico, miste verscheidene spelers door blessures of deelname in augustus aan de Olympische Spelen. Zo moet de titelverdediger het in Chi na stellen zonder Feyenoorder Shinji Ono. Die is opgeno men in de olympische selectie van Japan. ANP/AFP/RTR KERKRADE - Roda JC zal zich toch niet kunnen verster ken met de Hongaarse international Sandor Torghelle. De 22-jarige aanvaller van MTK Boedapest bereikte vrij dag een mondeling akkoord met de Limburgse formatie. Maandagavond liet hij echter weten toch voor het Engel se Crystal Palace te hebben gekozen. Torghelle vestigde begin juni de aandacht op zich door tweemaal te scoren in de oefenwedstrijd tegen Duitsland (0-2). De spits zou dinsdag medisch worden gekeurd en vervolgens een tweejarig contract tekenen bij Roda. Maar in plaats daarvan reisde hij doodleuk naar Londen voor een bezoekje aan Crystal Palace. ANP MOSKOU - De Russische middenvelder Dmitri Alenisjev keert na een afwezigheid van zes jaar terug bij Spartak Moskou. De 31-jarige voetballer verlaat na vier jaar FC Porto. Met die club won hij twee maanden geleden de Champions League en in 2003 de UEFA-beker. Naar ver luidt heeft Spartak Moskou 750.000 euro aan FC Porto overgemaakt. ANP/RTR PEKING - Twee dagen nadat hij heeft aangekondigd op te stappen, heeft de voetbalfederatie van Qatar besloten om bondscoach Philippe Troussier te ontslaan. De Frans man had zondag gezegd dat hij na het Aziatisch voetbal kampioenschap, dat momenteel bezig is, zijn contract zou inleveren. Die opmerking bleek voor de voetbalfederatie van Qatar de druppel. De zwaar beledigde voetbalbobo's van het oliestaatje besloten Troussier met onmiddellijke ingang te ontslaan. De positie van de bondscoach stond al onder druk na de 2-1-nederlaag tegen Indonesië (groeps wedstrijd Asia Cup). ANP ROTTERDAM - Shinji Ono wil Feyenoord verlaten. De Ja panse middenvelder zegt dat in een interview met week blad Sportweek. „Ik zoek een nieuwe uitdaging, dat is de voornaamste reden." Ono ontbreekt sowieso bij de voorbe reiding van de Rotterdammers op het nieuwe seizoen, om dat hij met Japan in augustus deelneemt aan de Olympi sche Spelen in Athene. De 24-jarige Ono speelt sinds 2001 in Rotterdam, maar is niet tevreden over wat hij heeft la ten zien. „Het is een feit dat ik in drie jaar Feyenoord niet tot mijn beste spel ben gekomen. Bij lange na niet zelfs. Dat ligt deels aan mijn vele blessures, maar heeft ook an dere oorzaken. Ik heb veel last van stress. Ik ben periodes echt down geweest." ANP iltex Zeeland Tournament presenteert sterkste deelnemersveld ooit borRudy Boogert ZOUTELANDE - Een e-mailtje Alexei Tsjizjov: mag ik mee- henaan jullie toernooi? Organi- aior Aart Walraven keek wel den op z'n neus. Een gezichtsbe- alende dammer, veelvoudig we- ddkampioen, biedt zichzelf op een presenteerblaadje. )an zeg je toch geen nee. Ook al «b je het geld eigenlijk niet om ijnreis te bekostigen. Inventief als altijd paste de orga nisatie van het Hiltex Zeeland Tournament, het voormalige SNS Zeeland Open, daar een mouw aan. In het Goese bedrijf PWGvond het een persoonlijke sponsor voor Tsjizjov die zijn mis van Moskou naar Goes wil- nefinancieren. Met deze Russi sche topper heeft het damtoer nooi in Goes, dat van 16 tot en 21 augustus wordt gehou- alle wereldkampioenen uit ff periode 1988-2000 aan de &rt: Tsjizjov, Valneris en Schwarzman. •Ook Schwarzman heeft zich mi zichzelf aangemeld voor het temooi", zegt Walraven. „Ik cfnk dat dat onze beloning is iOlTELANDE - Drie van de "jf voorgaande winnaars ne- IJen deel aan het vijfde Hiltex Zeeland Tournament, dat van '9 tot en met 21 augustus wordt 'fhouden in Goes, foder hen de titelverdedigers Mm Virny en Guntis Valne- Mie in de finale gelijkwaar dig bleken. Ook de eerste win- öaar< Kees Thijssen, neemt vol- Ne maand deel. De erelijst fon het toernooi ziet er als volgt uit: 2DÖ0: Kees Thijssen (Ned) •Ml: Martin Dolfing (Ned) 1902: N'Diaye Samb (Sen) •903: Vadim Virny (Dui) en Gun- Valneris (Let) voor vier jaar investeren in het toernooi. Het heeft in die jaren zo'n naamsbekendheid gekre gen onder het nationale en inter nationale grootmeestersgilde, dat ze zich nu spontaan aanmel den. De eerste jaren moesten we echt zelf de markt op, maar in middels hebben we een netwerk opgebouwd." Als tegenprestatie voor de geda ne moeite zal Tsjizjov woensdag avond 18 augustus een simul taan spelen in de bedrijfskanti ne van PWG. De 39-jarige Rus neemt voor de tweede keer deel in Goes. In 2001 debuteerde hij. De Middelburger Daaf Kasse zal dat niet licht vergeten. Hij won in de openingsronde van de wereldkampioen, doordat deze door zijn vlag ging. Tsjizjov werd uiteindelijk vierde. Behalve de drie recente kam pioenen komt ook Vatsjeslav Tsjegolew naar Sportpunt Zee land. Tsjegolew vocht in de ja ren zestig heroïsche tweekam pen om de wereldtitel uit met Iser Koeperman. Tweemaal was Tsjegolew de sterkste (1960 en 1964) en tweemaal Koeperman (1961 en 1965). Zoja Golubjeva is de vijfde oud-wereldkampi oen in het deelnemersveld. De Letse speelster werd al elf keer wereldkampioen bij de vrou wen. Vorig jaar werd ze op het WK in Zoutelande tweede ach ter Olga Kamychleeva. Prijzengeld Apetrots is Walraven op het ij- zersterke deelnemersveld. Met een gemiddelde rating van 1466 punten geeft het Hiltex Zeeland Tournament de gerenommeerde toernooien in Bunschoten-Spa kenburg (1427), Den Haag (1414) en Nijmegen (1434) het nakijken. De magnetische aan trekkingskracht wordt versterkt door het prijzengeld dat in ver gelijking met vorig jaar met 63 procent is gestegen: van 2050 eu ro naar 3350 euro. En dan te be denken dat Walraven vier maan den geleden vreesde dat de lus- trumeditie niet gehaald zou wor den. Na vier jaren beëindigde SNS het conti-act met het toernooi. „Binnen het Zeeuwse bedrijfsle ven was er niemand te vinden die het toernooi met een substan tieel bedrag wilde dragen. Toen heb ik wel 's gedacht, dat er geen vijfde editie zou komen. Uiteindelijk heb ik contact opge nomen met Pieter Hildering. de vice-president van het de we- relddambond (FMJD). Hij had me ooit gezegd: 'als het niet lukt, bel me maar'. Vooraf weet je ook niet wat daar uitkomt." Het bleek een gouden telefoon tje. Hildering koppelde zijn be drijf Hiltex uit Assendelft voor twee jaar aan het Zeeuwse toer nooi, dat meteen gered was van een vroegtijdig einde. Volgens Walraven sprak het innovatieve karakter van het toernooi Hilde ring bijzonder aan. Het verschil met andere zomertoernooien is dat in Goes naast een Zwitserse groep met een invitatiegroep wordt gewerkt. Binnen de invita tiegroep wordt al jaren geëxperi menteerd met speelschema's, speeltijd en puntentelling. Ook dit jaar zijn er weer enkele nieuwtjes in de toernooiformat geweven. De twee groepen van acht spelers, die op de finaledag de aan elkaar gekoppeld wor den (nummers één tegen elkaar, nummers twee tegen elkaar, etc) werden vorig jaar ook al gehan teerd. Het plusremise-systeem is nu echter verfijnd, „omdat we afwillen van die barrages." In concreto: bij gelijk eindigen in de groepseindstand wint de speler met de meeste plusremi ses. Is ook dat saldo gelijk, dan Alexei Tsjizjov is in gedachten verzonken in zijn openingspartij van het SNS Zeeland Open 2001 tegen Daal' Kasse. De Russische wereldkampioen verloor verrassend van de Middelburgse dammer, omdat hij door zijn vlag ging. foto Willem Mieras De jaren beginnen echter voor hem te tellen. Niet voor niets heeft hij in Zwartsluis zijn we reldtitel verloren aan Georgiev. Hij zal er nog een hele kluif aan hebben om hem in de komende match om de wereldtitel te ver slaan." Aart Walraven: „Vadim Virny is een oud-Europees kampioen uit de Russische school. Hij woont inmiddels al een aantal jaren met zijn gezin in Duitsland; hij is getrouwd met oud-wereld- kampioen bij de vrouwen: Elena Altsjoel. Virny is in tegenstel ling tot bijvoorbeeld Tsjizjov, Valneris en Thijssen geen prof dammer - hij heeft een baan in de informatica - maar deson danks heeft hij weinig aan kracht ingeboet. Hij speelt in de Nederlandse competitie voor de ereklasser CEMA uit Geleen." Aart Walraven: „Alexander Schwarzman heeft zijn bijdrage geleverd aan de ontwikkeling van het damspel. Alexander Bal- jakin heeft een fantastisch boek over hem geschreven met de ti tel 'Schwarzmania'. Daarin ana lyseert en vergelijkt hij allerlei wordt alsnog een barrage ge speeld met slechts tweeënhalve minuut bedenktijd. Eindigt ook die partij gelijk, dan wint de spe ler met de laagste rating. Indeling. Groep A: Alexander Schwarzman (Rus, 1552), Guntis Valneris (Let, 1550), Emo Pros man (Ned, 1528), Vatjeslav Tsjego lew (Rus, 1480), Jean Marc Ndjo- fang (Kam, 1443), Marino Barkel (Ned, 1418), Nina Hoekman (Ned, 1395), Bennie Provoost (Ned, 1366). Groep B: Alexei Tsjizjov (Rus, 1602), Vadim Virny (Dui, 1560), Kees Thijssen (Ned, 1511), Ron Heusdens (Ned, 1487), Zoja Golub jeva (Let, 1449), Robert Misans (Let, 1434), Daouda Diakite (Mal, 1395), Arjo Kousemaker (Ned, 1285). ZOUTELANDE - De Stichting Damevenementen Zeeland vero vert de ene na de andere titel strijd. De stichting heeft nu ook de organisatie voor het WK voor veteranen in 2005 toegewezen gekregen. Naast de vijf reguliere SNS- en nu Hiltex-toernooien, die sinds 2000 gehouden worden, is het WK voor veteranen eveneens het vijfde grote damevenement dat de Zeeuwse stichting in goe de banen mag leiden, De eerste grote titelstrijd onder de vleu gels van de stichting was het NK voor vrouwen in 2000. Daar na volgden in 2002 het EK voor mannen en opnieuw het NK voor vrouwen. Vorig jaar was het WK voor vrouwen het vier de damkampioenschap op Zeeuwse bodem. Het WK voor veteranen is in 2005 de vijfde in de rij. Naar ver wachting wordt Zoutelande de plaats van handeling. Dit jaar wordt het veteranen-WK in sep tember in Tsjechië gehouden. door Ben van den Aarssen SCHARENDIJKE - Op het strand bij beachclub Perry's wordt zaterdag het jaarlijkse be achsoccertoernooi van de voet balvereniging ZSC'62 gehou den. Voor de derde aflevering van het evenement hebben zich twaalf ploegen ingeschreven, vier meer dan vorig jaar. Het aantal aanmeldingen be droeg ruim het dubbele. De orga nisatie kiest volgens woordvoer der Kasimieï- Snoek echter voor een geleidelijke groei. „Als het toernooi veel groter wordt, heb je ook een grote sponsor nodig. En die sponsor wil graag bepa len wat er gebeurt. Wij willen graag onafhankelijk blijven." Snoek en zijn medespelers Leon Weeda en Martin Kiesenberg lei den het toernooi in goede ba nen. De medewerking van ZSC bestaat uit het ter beschikking stellen van het trainingsveld als accommodatie om te overnach ten. Op het veld wordt een heus tentenkamp opgebouwd waar de ploegen van buiten Zeeland overnachten. Op het strand aan de Brouwersdam wordt op drie velden gespeeld vanaf 12.30 uur. De deelnemers zijn inge deeld in twee poules. De beste twee teams van elke poule gaan door naar een halve finale. De fi nale wordt rond de klok van vijf uur verspeeld. De teams bestaan uit vijf spelers, inclusief een doelman. Er wordt gespeeld vol gens de officiële KNVB-spelre- gels. DJ's zorgen voor de muzi kale aankleding van het toer nooi en nemen ook de aankondi gingen van de wedstrijden van hun rekening. Naast ZSC behoren Zierikzee, Renesse, Walcheren en RCS tot de Zeeuwse clubs die spelers af vaardigen. Vier teams zijn uit Limburg afkomstig. Ook het West-Brabantse Roosendaal be hoort tot de hofleveranciers. Voor de drie hoogst geëindigde clubs zijn prijzen beschikbaar. Ook de beste coach en de beste speler van het toernooi worden onderscheiden. Voor de nummer twaalf van het klassement is een troostprijs be schikbaar. patronen die telkens terugko men in het spel van Schwarz man. Waar Tsjizjov en Georgiev stoïcijns achter het bord zitten, legt Schwarzman heel veel emo tie in zijn spel. Hij trekt bijvoor beeld allerlei grimassen en zit te wipgatten op zijn stoel." Kijk op de advertentiepagina's Personeel op zaterdag. Ga naar www.pzc.nl Plaats zelf een advertentie op www.kleintjesmarkt.nl in de krant én op internet. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21