PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ^ieuw plan containerterminal =50% Vlaanderen dl tolvignet oor snelwegen l^jr^de france Brief duikt na 88 jaar weer op in Oostburg KORTING ■aiiiaitt Schroder eert plegers van aanslag op Hitier kgelijks provinciebestuur wil herkansing met verkorte kade Waarschuwing voor gestunt net voordelige vakanties Noors zeilschip weer boven water Leeuw pakt Utrechtse Wemeldings stel knapt Wawa op Provincie geeft economie de ruimte k 23° ~fi4° ZW 4 Snel regen middag vanuit het westen wolkenvel- n en enkele buien. Matige zuidwestelij- ïe'wind en rond 23 graden. (6e jaargang no. 170 oensdag 21 juli 2004 s nummer 1,20 internet: www.pzc.nl wRinus Antonisse JDDELBURG - Het dage- ;s provinciebestuur on- meemt een nieuwe po- voor aanleg van de Bterschelde Container rminal. Het oorspronkelij- plan is aangepast: met 1600 meter kortere kade i worden voldaan aan de iopese natuurregels. n zeker is of een ingekorte !T de juridische toets van een nngende reden van groot abaar belang' doorstaat. Het elijks provinciebestuur lt zelf dat voldoende is aan- (oond dat een grote terminal misbaar is voor de toekomst ide Zeeuwse economie. jaar is onderzocht of [herkansing voor de WCT mo- ijk is. Een containerkade van 10 meter op de Kaloot stuit op niet te compenseren natuur verlies. Het gaat dan met name om waardevolle nieuwe duinvor ming, die om zeep wordt gehol pen. Door de kade te verkleinen kan de duinvorming toch doorgaan. Vraagpunt is nog hoe de kade verkort moet worden: aan een kant of aan twee kanten. Naar de meest milieuvriendelijke op lossing - de beste kansen voor duinvorming - wordt onderzoek gedaan. Kostenonderzoek Daarnaast wil het dagelijks pro vinciebestuur via een kosten-ba- tenonderzoek aantonen dat een havengebied zonder container- terminal veel minder bijdraagt aan de' economie dan met een grote overslagvoorziening. Onderzoekbureau Ecorys heeft al becijferd dat een WCT met aanvullende activiteiten zorgt voor 2100 directe en 1450 afge leide arbeidsplaatsen. Een ac- NHAAG - De Consumenten- cd waarschuwt mensen die internet een vakantie boe- ivoor stuntaanbiedingen. ogenschijnlijk zeer goedkope blijken vaak honderden o's duurder te zijn dan de bieder van de reis in eerste tantie had voorgespiegeld, bieders van vakanties probe- minutes zo goedkoop orPascaleThewissen USSEL - De Vlaamse rege lt wil naar Zwitsers voor- Rld een autobaanvignet invoe lt vignet moet er voor zorgen iedereen, ook buitenlandse (gebruikers, voortaan meebe- dt aan de Vlaamse infrastruc- ur. Dat staat in het x-egeer- koord, dat de nieuwe Vlaam- minister-president, de chris- i-democraat Yves Leterme, üeren heeft gepresenteerd, invoering van het vignet is oralsnog een voornemen. Hoe vignet in praktijk werkt en weel het moet gaan kosten, is gonduidelijk. ivoersorganisaties zijn niet te [eken over het plan. In Wallo- wordt gesproken over de in buig van een kilometerhef- g. terwijl de landelijke over wegenbelasting heft. zitten we met drie ver diende soorten transportbe- u"ng opgescheept", voorspelt Federatie van Belgische ansporteurs De Vlaamse Au- Ööpilistën Bond (VAB) staat stief tegen de invoering van J vignet. Volgens de VAB is 'koog tijd dat ook buitenland- hansporteurs meebetalen ahet onderhouden van de Bel ize infrastructuur, kond wijst erop dat een op vier vrachtwagens die over Riflg rond Antwerpen den- die momenteel een grote bapbeurt ondergaat, uit het denland komt. belasting, meer werk, tief havenbeleid zonder grote terminal levert 1000 directe en 780 afgeleide arbeidsplaatsen op. Gewoon doorgaan in de ha vens op de oude voet komt uit op hooguit 500 nieuwe arbeids plaatsen, als er tenminste van wege de situatie op de energie markt geen bedrijven vertrek ken. De kosten-batenanalyse moet vooral de gunstige effecten voor het midden- en kleinbe- mogelijk te laten lijkèn. Maar dan blijkt bij het boeken van een bungalow plots dat de aan geboden prijs per persoon is, ter wijl in de advertentie leek alsof het ging om de prijs per huisje. Ook komen er veelal nog allerlei bedragen bij. GPD pagina 3 vakantie van 84 euro kost in praktijk 1120 euro meer geld voor de zorg en op den duur gratis basisonderwijs. Dat zijn, kort samengevat, de be langrijkste doelstellingen van de nieuwe Vlaamse regering van liberalen, socialisten en chris ten-democraten. Vlaams Blok Die moeten met elkaar in zee omdat alleen op die manier het extreemrechtse Vlaams Blok, dat bij de deelstaatverkiezingen van 13 juni ruim 24 procent van de stemmen behaalde, buiten de deur kan worden gehouden. De onderhandelingen over een nieuw regeerakkoord verliepen moeizaam. Vooral de fiscale am nestie voor Belgen die zwart geld op een buitenlandse spaar rekening hebben staan, zorgde voor verdeeldheid tussen de par tijen. De christen-democratische CD&V voerde in het verleden fel oppositie tegen het wetsvoor stel, maar gooide deze week de handdoek in de ring. pagina 15 verontwaardiging over wegenvignet V-: De Mohawk II hangt in de stroppen van de Cormorant. foto Lex de Meester door Ron Magnée VLISSINGEN - Onder het toe ziend oog van de Noorse kapi tein S. Daler hebben de ber gingsbedrijven Multraship uit Terneuzen en URS uit Antwer pen gisteravond het gezonken Noorse zeilschip Mohawk II ge licht. Rond de klok van zessen gonst het al uren van de geruchten rond het Vlissingse Badstrand. Elk moment kan het antieke houten schip boven water wor den gehaald. Duizenden pas santen turen naar het water of er al iets is te zien, maar alleen het topje van de mast steekt boven het water uit. Duikers zijn nog druk bezig de strop pen onder het schip aan te brengen. Even na half zeven geeft de bergingsinspecteur het sein. We gaan hijsen. De stroppen worden langzaam omhoogge trokken. Gespannen kijkt een tiental bergingsmedewerkers op de bok Cormorant naar wat er gaat gebeuren. Naast de bok bevindt zich een poli tie- boot. Schepen van de kust wacht, Rijkswaterstaat en Mul traship cirkelen rond de Cor morant. Om kwart voor zeven komt een stuk wit zeil naar bo ven. Opvallend detail: slechts één mast komt omhoog, ter wijl het Noorse schip toch echt een tweemaster is. Even later is het schip voor een groot deel uit het water. Duidelijk is dan waarom slechts één mast te zien was. De achtermast van het schip blijkt finaal door midden ge knapt. Het zeil is halverwege gescheurd. Het Noorse zeil schip hangt om zeven uur tot bijna z'n kiel uit het water. Stevig vastgebonden in de oranje stroppen, met de mach tige Cormorant op de achter grond, lijkt de Mohawk II maar een klein bootje. Aan de kant van de bok is duidelijk te zien waar de ARM-20 maan dag in alle vroegte het schip raakte. Een gat van ongeveer een vierkante meter heeft het schip naar de kelder doen gaan. Verder ziet de boot er nog opvallend goed uit. Kwart over zeven: het schip is volledig gelicht, en wordt ver der gereed gemaakt om te wor den vervoerd naar Schelde- poort in Vlissingen-Oost. Het schip Dullaert van Rijkswater staat komt nog even langszij. Op het scheepje kijken enkele Noren toe, onder wie de geëmo tioneerde kapitein S. Daler van de Mohawk II. Zijn eerste indruk is even kort maar krachtig: „Triest". drijf in beeld brengen. Het dage lijks provinciebestuur geeft aan dat voor een diepzee-terminal met een kade van 2000 meter in Zeeland geen andere plaatsen beschikbaar zijn. Gekeken is on der meer naar andere plekken in het Sloegebied, bij Terneuzen en Kruiningen. Die zijn niet ge schikt. Nieuw onderzoek naar de ver- voersgevolgen van een WCT wijst uit dat er minder contai ners per spoor gaan (en meer via binnenvaart), dan eerst werd aangenomen. Dit betekent min der overlast voor de bewoners langs de spoorlijn. Andere maat regelen in dit verband: raildem pers aan de spoorstaven, beton nen dwarsliggers, geluidsarm materiaal, snelheidsverlaging, instellen van een maximum ge luidsproductie. Plaatsing van (lage) geluids schermen wordt overigens niet uitgesloten. Aanwijzing van de Sloelijn als geluidsarm-proef project kan invoering van nood zakelijke maatregelen versnel len. Als het fossielenstrand op de Kaloot onder de kade ver dwijnt (bij een eenzijdige kade verkorting), kan compensatie worden geboden aan de kant van fort Rammekens. Gedeputeerde H. van Waveren (CDA, ruimtelijke ordening) zei gisteren dat de provincie de juri dische onzekerheid accepteert, ervan uitgaande dat de natuur- schade beperkt kan blijven, pagina 4 commentaar pagina 15 marktpositie wet PARIJS - Een 21-jarige vrouw uit Utrecht is in het Franse plaatsje Vacquières in het depar tement Hérault op het nippertje aan de dood ontsnapt. Ze was met een aantal vriendin nen na afloop van een voorstel ling van een familiecircus nog even een kijkje gaan nemen bij de kooi van een jonge leeuw en vond het roofdier zo aardig dat ze hem over de bol wilde aaien. De leeuw reageerde evenwel des leeuws en haalde meteen uit. De Nederlandse toeriste werd ge raakt in de hals en liep verwon dingen op aan de pezen van een van haar polsen. Ze werd met spoed overgebracht naar het zie kenhuis in Montpellier waar ze vandaag in de loop van de dag zou worden ontslagen. Volgens een woordvoerder van de gendarmerie in Vacquières was de vrouw in gezelschap van een aantal vriendinnen naar het circus gegaan en had daar 'de bloemetjes behoorlijk buiten ge zet.' Beheerder Ton Geels van het voornamelijk door Neder landse toeristen bezochte staca ravanpark Le Due nuanceert die uitspraak echter. „Het is waar dat een aantal bezoekers van de voorstelling behoorlijk had gedronken. Het is echter on duidelijk of ook de vrouw uit Utrecht, die een van onze gasten is, daarbij behoorde." GPD 15e ETAPPE j 1, Armstrong (foto) 4.40.30 2. Basso z.t. I 3. Ullrich 0.03 72. Moerenhout 23.49 ALG. KLASSEMENT 1. Armstrong 67.13.43 2. Basso 1.25 3. Klöden 3.22 70. Boogerd 1.21.05 Meer over de TOUR op de PZC-site: www.p70.nl Minimal Art van Donald Judd Ze trekken veel bekijks met hun opgeknapte Wawa-ca- ravan uit 1948. Jannie en Wim Zonnevijlle uit Wemel- dinge proberen hun 'eitje' dan ook zoveel moge lijk origineel te houden. Ze zijn nu zelfs op zoek naar authentiek kampeerbestek uit de periode dat de Wawa werd gebouwd. De provincie Zeeland wil de economische ontwikkelingen de ruimte geven. Ook de woningbouw moet minder aan strakke planologische regels worden gebonden. Plannen hiervoor maakte het dagelijks provin ciebestuur gisteren bekend. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4: Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 18, 19 en 21; Kunst: 23, 24 en 25; Uit: 27 en 29. door Remco Reidinq BERLIJN - De Duitse bondskan selier Gerhard Schroder ziet de plegers van de zestig jaar gele den mislukte aanslag op Hitier als patriotten, die probeerden om Duitsland te redden van een morele ondergang. Schroder zei dit gisteren in Ber lijn bij de plechtige herdenking van de aanslag van 20 juli 1944, waarbij ook de Nederlandse pre mier Jan Peter Balkenende aan wezig was. Schroder benadrukte de toene mende erkenning in Duitsland voor de officieren onder leiding van kolonel graaf Claus von Stauffenberg, die de aanslag te gen Hitier beraamden. De groep officieren plaatsen een bom in de bunker van Hilter, en hadden ook plannen voor een staatsgreep. De bom had niet het gewenste ef fect, waarna de nazi's honderd veertig betrokkenen bij de aan slag ombrachten en nog eens duizenden sympathisanten ar resteerden. Bij zijn toespraak in de 'Bendler- block', het vroegere hoofdkwar tier van de Wehrmacht in Ber lijn, bracht Schroder ook de op stand van Warschau tegen de na zi's in herinnering. Deze op stand voltrok zich kort na de mislukte aanslag op Hitier, en werd eveneens wreed neergesla gen. „Europa heeft een goede reden om deze twee data - 20 juli en 1 augustus - te begrijpen en te eren als vlammende signalen op de weg naar een echte Europese gemeenschap met gedeelde waarden", zei Schroder. Volgens de Nederlandse pre mier Balkenende stond de aan slag niet op zichzelf, maar vorm de 'een belangrijke schakel in de toetstandkoming en ontwik keling van de Europese samen werking en integratie'. GPD (Advertentie) door René van Stee OOSTBURG - Medewerkers van de postvestiging in Oost burg deden gisterochtend een bijzondere ontdekking. In een postbak uit Rotterdam troffen zij een brief aan van 19 juli 1916 (Advertentie) LUNDIA RUIMT OP: uit het Normandische Couta- nees in Frankrijk. TPG-medewerker Jan van Hane- ghem vermoedt dat iemand de brief met bijbehorende envelop is verloren, omdat ze in een plas tic mapje zaten. „Opvallend ge noeg duiken ze 88 jaar later op bijna dezelfde datum weer op. De brief is hier trouwens al eer der geweest, want op de envelop staat ook een stempel van 26 juli 1916 uit Oostburg." De brief is geschreven door Os car Ceuterich. Uit andere stem pels blijkt het epistel de Bel gische militaire censuur te zijn gepasseerd. Vermoedelijk gaat het dan ook om een militair van het Belgische leger die tijdens de Eerste Wereldoorlog in Frankrijk vocht. Ceuterich was waarschijnlijk gewondgeraakt, omdat hij op het moment van schrijven in het ziekenhuis in Coutanees verbleef. De brief is gericht aan Ceute- richs vriend Joseph Haegeman, Maagdenburg in Oostburg. De ze straatnaam bestaat niet, De brief uit 1916. foto Peter Nicolai maar komt dicht in de buurt van Maagdenberg. Inhoudelijk stelt het schrijven weinig voor. Ceutemich laat onder meer we ten dat hij met smart wacht op nieuws uit het Zeeuws-Vlaam se. Ook schrijft hij dat het met zijn gezondheid slecht gesteld is. „Als ik het minste eet, 't is een stukje brood, eiers of melk, he- wel eene half uur nadien moet het er terug uit, dus moet gij mij niet vragen of ik mager ben", schrijft hij in een fraai hand schrift met kroontjespen. De bijzondere brief gaat bewust niet naar de afdeling onbestelba re stukken van TPG of de poli tie. Van Haneghem: „Anders ver dwijnt alles toch maar op de gro te hoop. Misschien wil de eige naar zijn documentjes wel heel graag terug. Daar kunnen wij dan voorzorgen." Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving v; (posi)bankrekeningnummm PZC bv gaat zorgvuldig om met treft u nadere 8 zmssHssssso1 Noteer u mi| voor een proef- abonnement van 5 weken voor €14,50 II geet daarbq éénmalig toestem- j mmg voor automatische incasso i van onderstaand rekeningnummer Iprocf geldt eenmalig binnen zes J Noteert u mij voor een abon- nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant j gratis. Daarna wil ik betalen: j D per maand met automati- j sche incasso 19,45) O per kwartaal met automa- tische incasso (€56,60). D per jaar met automatische j incasso 217,00). Stuur deze bon naar. PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) - of bel gratis: 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1