Armstrong gretig naar de gele trui Kamp Ullrich mag het uitzoeken Erik Breukink prijst Levi Leipheimer Mayo laat ploeg ontredderd achter 19 óimmer 61 [rmstrong Iloedcontroles akken goed uit Elke seconde telt Bruylandts wacht fikse schorsing Knaven vreest klimtijdrit Zware val Gerben de Knegt Millar kan wereldtitel kwijtraken /an kilometer ot kilometer woensdag 21 juli 2004 porEdward_Swier HXARD DE LANS - De Rabo- mk-ploegleiding was gisteren ,;r te spreken over de pres es van Michael Rasmussen Levi Leipheimer. De Ne- .flandse formatie had wei- naar niets te vertellen toen de ippers hun gevecht om de lilzcge en de bonificatiesecon- ,ii uitvochten, maar eindigde iel met twee man bij de beste Erik Breukink: „Ik geloof niet dat er ooit eerder een dergelijk zware rit is geweest waarin Ra- bo twee man zo hoog in de uit slag had." Rasmussen, zevende na op nieuw een lange vlucht, had eer der al complimenten ontvangen omdat hij zo aanvallend koerst. Maar nu ging de waardering ook uit naar Levi Leipheimer. Breukink: „Levi werd op de rust dag van alle kanten belaagd, de grond in geboord. Ik neem m'n petje af voor iemand die dan een dag later laat zien dat hij veel klasse heeft." De renner zelf was aan de streep niet eens teleurgesteld over zijn vijfde plek, hoewel hij besefte dat er meer had ingezeten. De Ameiïkaan was zich tijdens de rit van Valréas naar Vil- lard-de-Lans steeds beter gaan voelen. „Ik dacht echt dat ik een kans had om de rit te winnen. Dat heb ik ook tegen Erik Breukink gezegd." Toen de vluchters Rasmussen en Virenque, overgebleven uit een kopgroep van 14, op twintig ki lometer van de aankomst wer den ingelopen, viel Leipheimer zowaar aan. Controle „Ik kende de klim, voelde me goed. Ik dacht dat ik een kans had, dat ze me misschien zou den laten gaan. Maar Basso wil de controle houden." Achteraf had Leipheimer, bepaald geen avonturier, een klein beetje spijt van zijn vluchtpoging. „Mis schien, als ik die inspanning niet geleverd zou hebben, had ik de sprint kunnen winnen. Maar ik kan ook met dit resultaat wel leven", aldus Leipheimer, die naar de tiende plaats in het klas sement klom. Rasmussen staat veertiende, op 13.50 minuten van gele truidrager Armstrong. GPD tffhcfh, aoverdeTOUR op de PZC-site: w niARD-DE-LANS - Lance nnstrong trok gisteren de 61e de trui uit zijn carrière aan. jarmee staat hij op de derde laats aller tijden. ot gisteren deelde hij die laats met Miguel Indurain, die ieneens zestig dagen de leider- droeg. Alleen Eddy Mer- fcz (111) en Bernard Hinault 5) hebben in het verleden ver gele truien omgehangen ge- w n. De verdeling bij Armst- jjjg per Tour is als volgt: 15 cienin 1999, 12 in 2000, 8 in 01,11 in 2002,13 in 2003 en 2 2004. HLARD DE LANS - De Inter- itionale Wielerunie (UCI) aft tijdens de rustdag maar •1st 42 bloedcontroles uitge- td. Dat maakte de Tour-orga- patie gisteren bekend. leen tijdsbestek van drie kwar- werden 42 renners van zes rsehillende ploegen (Fassa irtolo, Cofidis, Euskaltel, onak, Domina Vacanze, Ales- i) gecontroleerd. Alle contro- pakten goed uit voor de 42 mers. Zij mochten gisteren weg dan ook vervolgen. door Ad Pertijs VILLARD-DE-LANS - Lance Armstrong heeft eindelijk de ge le trui te pakken. „Ook al is het mijn 61e leiderstrui in de Tour, het blijft opwindend om hem te dragen. Daarnaast wilde ik graag in het geel Alpe d'Huez op rijden", zei de Amerikaan nadat hij in Villard-de-Lans ook de etappe had gewonnen door in een flitsende eindspurt Ivan Bas so en Jan Ullrich achter zich te laten. De vreugde straalde af van zijn zegegebaar. „Het is veel inten ser om een sprint te winnen, dan solo over de streep te komen", verklaarde hij zijn gebalde vuis ten en jubelkreet toen hij over de meet ging. Hij spurtte vooral mee voor de bonificatiesecon den die er te winnen waren. „Ie dere seconde telt. Ook hier. Jo- han (zijn ploegleider Bruyneel) schreeuwde in mijn oren dat ik mee moest sprinten vanwege de boni-seconden." Zestig kilometer voor de finish werd Armstrong aangevallen door Jan Ullrich. „Natuurlijk is dat iets om je zorgen over te ma ken. CSC schoot ons echter te hulp in de achtervolging. Ik ken de het parkoers en wist dat je daar gemakkelijk met twee ploe gen kon samenwerken. Het was dan ook absoluut geen probleem om Jan terug te halen. Alleen als ik alleen had gezeten op dat moment, zou het wel eens lastig geworden kunnen zijn." Hij prees daarom andermaal de kracht van het team en riep Flo yd Landis uit tot de 'man van de wedstrijd'. Leider Thomas Voeckler kwam op grote achterstand binnen en viel terug naar de achtste plaats. Daardoor begint het alge meen klassement vorm te krij gen. Armstrong leidt met 1.25 op Basso en 3.22 op Klöden, die gisteren ten val kwam. „Ik vér- wacht dat Basso op Alpe d'Huez sterk zal zijn", zegt de Ameri kaan. „Het zal moeilijk zijn hem te kloppen, want ik weet dat Ivan er veel getraind heeft. Voordeel is wel dat ik na hem kan star ten." GPD Lance Armstrong liet gisteren opnieuw zien dat hij deze Tour niet te kloppen is. foto Bernd Thissen/EPA BRUSSEL - De disciplinaire commissie van de Belgische 'wielerbond KBWB heeft een schorsing van vier jaar geëist tegen Dave Bruylandts. De renner van Chocolade Jacques is betrapt op het gebruik van epo. Hij ontkende gisteren bewust epo te hebben genomen, maar de commis sie hechtte weinig waarde aan zijn verklaring en eiste naast de schorsing een boete van 6000 euro. De KBWB komt op korte termijn met een uitspraak. ANP VILLARD-DE-LANS - Servais Knaven dacht vandaag eens lekker te gaan genieten van zijn tijdrit naar Alpe d'Huez. „Ik wil dat wel eens meemaken om in je eentje langs die honderdduizenden mensen te rijden. Normaal klim je er in de bus naar boven", zei Knaven een week ge leden. „Maar inmiddels realiseer ik me dat het alleen maar omhoog gaat." Hij doelt op het tijdsverschil dat hij (en alle anderen) vandaag maximaal mogen verliezen op de winnaar. „Normaal heb je eerst een lange aanloop naar die berg." Dat is gunstig, omdat het percentage tijd dat een renner mag verliezen dan wordt berekend over een veel langere i-ijtijd. Nu gaat de verliesteller vanaf de start lopen. „Ik zal me dus moet reppen om op tijd boven te komen. Er is geen tijd om lekker om je heen te kijken." De tijdlimiet ligt vandaag bij 33 procent. Dat wil zeggen dat als de win naar 39 minuten doet over de klim naar boven, de rest maximaal dertien minuten trager mag zijn. „Voor de ze kerheid moet ik daarom uitkomen rond de 50 minuten", heeft Knaven becijferd. Zijn tocht begint vanmiddag om 14.08 uur. GPD NATERS - Mountainbiker Gerben de Knegt is zwaar ten val gekomen tijdens de vierde etappe van de Trans Alp Challenge. De Brabander die samen met Bart Brentjens aan de leiding van het algemeen klassement stond, liep een bovenbeenbreuk en een gebroken sleutelbeen op. De Knegt, in de winter actief als veldrijder, kwam in Zwitser land ten val tijdens een afdaling. Het stuur van zijn moun tainbike sloeg uit zijn handen toen de grindweg waarop hij reed overging in een asfaltweg. Als gevolg van deze valpartij moest ook Brentjens de strijd opgeven, aange zien er in deze wedstrijd met duo's wordt gereden. ANP VILLARD-DE-LANS - David Millar hangt niet alleen een schorsing van twee jaar boven zijn hoofd. De Britse wielrenner, die bekend zou hebben kort voor de WK 2003 epo te hebben gebruikt, verliest wellicht ook zijn wereldti tel tijdrijden die hij in Hamilton heeft veroverd. Boven dien zit Millar zonder ploeg. Cofidis maakte gisteren be kend dat de Brit is ontslagen. Voor de internationale wie lerbond UCI staat een bekentenis gelijk aan een positieve test. „Normaal gesproken mogen verslagen van justitiële verhoren daarvoor niet gebruikt worden, omdat ze ver trouwelijk zijn", zegt een lid van de UCI. „Maar als Mil lar de bekentenis bevestigt, zullen we niet hoeven te wach ten totdat het gerechtelijke onderzoek is afgerond." Mocht Millar de titel inderdaad kwijtraken, dan wordt de Australiër Michael Rogers (in Hamilton tweede) alsnog uitgeroepen tot wereldkampioen. ANP/AFP ILLARD-DE-LANS - Met nog >8 renners in koers vertrekt ;t Tourpeloton vanuit Valreas oor de eerste Alpenrit met be- temming Villard-de-Lans, een iotklim an de 2e categorie. km: Doorkomst Cote d'Aley- c|3e cat.): 1. Merckx, 2. Aitor onzalez, 3. Serrano, tkm: le tussensprint: 1. Robin Serrano, 3. Moncoutié. Pelo- siop 0.30. km: Doorkomst Cote de ny-Saint-Martiii (3e cat.): 1. lerckx, 2. Botero, 3. Gutierrez, •km: Na tal van korte ontsnap pen heeft zich een kopgroep evormd van veertien renners: hier hen Hushovd, Virenque a Rasmussen. Voorsprong bij 'iravitaillering 2.30. i km: In de klim van de Cote es Limouches rijden vijf ren- ïs'vooruit: Virenque, Rasmus- m, Voigt, Santos Gonzalez en rochard. 1 km: Doorkomst Cote des Li- 'ouches (2e cat.): 1. Virenque, Brochard, 3. Santos Gonza- z.Peloton op 3.05. I km: In de afdaling ontsnapt 'Grady uit de weer bijeengeko- 15 km: 2e tussensprint: 1. (Grady, 2. Hushovd, 3. Bro- card. 18 km: Zes leiders: Virenque, °igt. Brochard, Santos Gonza- t Rasmussen en Vandevelde. P 2.35 de eerste groep waaruit tóch aanvalt. 25 km: Nog twee koplopers: Vi- en9ue en Rasmussen. Ullrich 41 seconden voorsprong Armstrong. km: Doorkomst Col de arasson (le cat.): 1. Viren- Pei 2. Rasmussen, 3. Brochard. 152 km: Rasmussen en Virenque (Pkop. Op 1.00 volgt Brochard, fP 1-55 3 renners onder wie Ull- tói,groep-Armstrong op 3.00. 5' km: Doorkomst Col de Carri *ctó.): 1. Virenque, 2. Rasmus- M. Ullrich. 557 km: Ullrich ingelopen door toep-Armstrong. [58 km: Twee koplopers hebben -°ü slechts 20 seconden voor- ■^rong op groep-Armstrong .»aaruit Leipheimer probeert te vallen. [81 km: Leipheimer ingelopen, 51 km: Doorkomst Col de Cha- -sont (2e cat.): 1. Virenque, 2. j^vedo. 3. Sastre. km: Sastre, Voigt, Azevedo, pussen en Virenque moeten ''°°hn lossen. tón: Lance Armstrong wint •15e etappe. ANP Godefroot wil het falen van kopman liever niet maskeren met een groene trui door Ad Pertijs VILLARD-DE-LANS - Jan Ull rich viel gisteren zowaar aan. Op zestig kilometer voor de fi nish ging de Duitser er van door. Voor de dagzege en voor een plaats op het podium. Hij pakte een minuutje, maar daar na rolden de achtervolgers hem snel weer op. Eerst onder aanvoering van CSC (dat de tweede plaats van Basso in gevaar zag komen) en later door de 'Postals' van Lan ce Armstrong. De Amerikaan maakte de enerverende etappe vervolgens zelf af in een flitsen de eindsprint. As bonus mocht hij de gele trui aantrekken, om hem vermoedelijk dit jaar nooit meer af te staan. Ullrichs teambaas Walter Go defroot zag de actie van Ull rich schouderophalend aan. „Waar we nu voor gaan zijn de troostprijzen. Het doel was de Tour te winnen." De Belg steekt zijn ergernis over de mis lukte missie van Ullrich nauwe lijks nog onder stoelen of ban ken. Heel Duitsland wil nu van hem weten hoe het verder gaat bij T-Mobile. Wordt Andreas Klöden, die gisteren opschoof naar de derde plaats, de nieu we kopman? Gaat het team voor het ploegenklassement? Of gaan ze proberen Erik Za- bel aan de groene trui te hel pen? De vraag of de tactiek wordt bijgesteld, irriteert hem. „Waarom? We zijn naar hier ge komen om in alles in functie van Jan doen. Dat blijven we dan ook doen. Je kunt nu niet alles veranderen. Nee, hoor: we blijven de kaart Ullrich spe len." Tot het bittere einde? Go defroot knikt veelzeggend. Met een grijnslach. Het kamp Ullrich mag van hem deze gifbeker tot de laatste druppel leegdrinken. „Alles wat je nu nog probeert te pak ken, maskeert het falen van waar je eigenlijk voor gekomen bent", bevestigt Godefroot de indruk dat hij na deze Tour een stevig gesprek aangaat met de mensen die hem gedwongen hebben de Tourploeg compleet rond Ullrich te formeren. „De sponsor heeft duidelijk gewe ten wat het met zich mee zou brengen om Ullrich terug te ha len. Nieuwe helpers en een vrije hand in de voorberei ding." Ook over dat laatste is het laat ste woord kennelijk nog niet ge sproken. „Vraag me niet wat er mis is gegaan in de voorberei ding. Dat moet je de mensen rond Ullrich (Pevenage, Stroh- band) vragen. Jan heeft vooraf gezegd dat de voorbereiding on der zijn verantwoordelijkheid zou plaatsvinden. Dan is het ook hun verantwoordelijk heid." Maar als teambaas kan hjj toch niet zo simpel zijn handen in onschuld wassen? Hij blijft on der alle omstandigheden eind verantwoordelijk. Met de han den over elkaar formuleert hij zijn antwoord. „Het was de wens van T-Mobile om Jan te rug te halen en de hele Tour in zijn functie te rijden. Wij als ploeg hebben dat aanvaard. Zo als we ook hebben aanvaard dat er een ploeg binnen de ploeg werd gemaakt. Die situa tie gaan we straks uiteraard evalueren." Het is allang geen geheim meer dat Godefroot vanaf het begin een terugkeer van Ullrich en zijn gevolg niet zag zitten. Hij meent nu zijn ge lijk te (moeten) halen. Het ploegenklassement, Andreas Klöden en zijn oogap pel Erik Zabel kunnen de Tour nu nog redden voor T-Mobile. De Duitse pers waagt Go defroot of Ullrich bereid zou zijn voor Klöden te werken. Go defroot zegt dat de koers dat bepaalt. De journalisten nemen er geen genoegen mee. Later als ze vertrokken zijn zegt hij: „Onzinnige vragen. Jan en Andreas zijn vrienden. Die krij gen onderling nooit proble men." En dan is er nog zijn dilemma rond Zabel. De sprinter is veel meer een coureur naar zijn hart dan Ullrich. 'Voor je sport leven is ook een talent', zei Go defroot zaterdag na de neder laag op Plateau de Beille veel zeggend. Zabel moest het deze Tour zelf uitzoeken. Want alle ballen gingen op Jan. Dat deed Godefroot pijn. „Erik zegt niets. Erik mekkert niet. Hij trekt zijn plan wel. Erik is een droomkerel." Vrijdag ligt er voor hem een kans een greep te doen naar de groene trui. Gaat de ploeg dan voor hem werken? Godefroot zou diep van binnen niets liever willen, maar veelbeteke nend zegt hij: 'waarom nu wel?' Als het Zabel lukt de groene trui te pakken is het zondag weer groot feest in de over dadig luxe vip-ruimte van T-Mobile aan de Champs Elysées in Parijs en is de faliekant mislukte greep naar het geel snel vergeten. „Erik heeft de ploeg al zo vaak ge red", zegt Godefroot. Dit jaar gunt hij dat het andere kamp niet. GPD Jan Ullrich rijdt weg uit de kopgroep. Een minuut voorsprong kreeg hij van Armstrong en co, maar toen werd het gat vlot dichtgere- den door de gecombineerde krachten van US Postal en CSC. foto Gero Breloer/EPA door Edward Swier VILLARD-DE-LANS - Ze had den hem zaterdag nog kunnen overreden op weg naar het Pla teau de Beille, maar op de rust dag lukte het niet meer om in te praten op Iban Mayo. De Bask, kopman van de Euskaltel/Euskadi-formatie, ging gisteren niet meer van start. Op de rustdag was het laatste beetje vechtlust uit hem wegge zogen. Op het moment dat Lance Armstrong in Villard- de-Lans de ritzege pakte, zat Mayo alweer thuis in het Bas kenland. Hij zal er voorlopig geen leven hebben. In de wielergekke provincie is de deceptie namelijk groot. Mayo zal er telkens op aange sproken worden, z'ich moeten verantwoorden. Want de profes sionele wielerploeg wordt mede gesponsord door de overheid, is van het volk. Daniel Egana van Radio Euskadi, de publieke zen der van het Baskenland, kent de emoties thuis. „We zijn bij ons helemaal weg van het wielren nen. De verwachtingen waren zo hooggespannen. Nadat Iban de Dauphiné Libéré had gewon nen, begonnen er zelfs stemmen op te gaan dat hij de Tour zou kunnen winnen. Lance zou een lastige klant aan hem krijgen, daar was iedere Bask van over tuigd." Hoe anders was het. Mayo ver loor al kostbare tijd op de kas seien in noord-Frankrijk, maar ging pas echt onderuit op zijn ge liefde terrein. In de Pyreneeën kreeg hij klap op klap. Zaterdag was hij bijna afgestapt, maar zijn ploeggenoten smeekten hem de rit uit te rijden. Hij kon het ook niet maken tegenover de vele tienduizenden Baskische fans die de grens waren overge trokken. Mayo verloor die dag 37.40 minuten en zijn eigenwaar de. Eerder die dag had Haimar Zu- beldia de remmen dichtgekne pen. Egana: „Hoe het heeft kun nen gebeuren, weten wij niet, maar er is te vroeg gepiekt. De hele ploeg was in juni top, maar nu geen schim daarvan. Ook de ploegleiding zegt er geen verkla ring voor te hebben." Euskaltel, de telefoonmaat schappij, verhoogde afgelopen jaar het budget van de wieler- Iban Mayo ploeg aanzienlijk. Van vier naar zes miljoen euro. Om Mayo en Zubeldia, vorig jaar respectieve lijk zesde en vijfde in de Tom', te kunnen behouden, moest dat wel. Maar het project liep falie kant mis. Na de Tour zal een uit gebreide evaluatie plaatsvin den. Hoe het toch kan gebeuren dat sommige renners van Eus kaltel nog voor de Tourstart bij de gezondheidscontroles niet-wedstrijdklaar worden be vonden, zal daarin zeker ook punt van discussie zijn. In Luik werd Gorka Gonzalez van Tour deelname uitgesloten omdat zijn hematocrietwaarde te hoog was. Het was het voorteken van een Tour vol tegenslag. Zonder Zubeldia en Mayo, en al gestart met een man minder, blijft er van de trotse ploeg van vorig jaar niets over. In de rit van zondag probeerden Egoi Martinez en Inigo Landaluze nog wel het geschonden blazoen op te poetsen. Euskaltel was als enige formatie met twee man mee in een vlucht van tien, met onder anderen ritwinnaar Aitor Gonzalez en Rabo-renner Mare Lotz. Maar de twee konden het in de slotkilometers niet meer bijbenen en werden negen én tiende. In de Apen zal het ook niet meer goed komen. Dat werd gis teren wel duidelijk, Martinez was met een twintigste plek de beste. Egana interviewde giste ren voor de start de helden van zijn streek. „Maar er was er niet één bij met nog maar een beetje vertrouwen. De moed is ze col lectief in de schoenen gezon ken." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19