Cokesfabriek spin in web PZC bezoektijden PZC ■E'F'EOf OM agenda geslaagd Doel springlevend tijdens Schelde wij ding en Doelse feesten marktbericht lezers schrijven cursussen Werkweek Activisme woensdag 21 juli 2004 Zeeland Ziekenhuis Walcheren Koudekerkseweg 88, 4382 EE Vlissingen tel. (0118)425000 dag.: 15.00-20.00 uur Bezoek: Kinderafd. ouders gehele dag, overig bezoek 14.00-19.00 uur, afd. Psychiatrie dag. 19.00-20.00 uur en woe, za en zo 14.00-16.30 uur. afd. IC/CCU en Stroke Unit CVA dag. 15.00 -16.00 en 19.00-20.00 uur. Oosterscheldeziekenhuis 's Gravenpolderseweg 114, 4462 RA Goes, tel. (0113)234000 dag, 13.00-13.45 en 18.30-19.45 uur Afdeling A/B (kinder/kraamafdeling): dag. 14.30-19.30 uur Afdeling H (IC/MC): dag. 11.00-11.30, 14.00-14.30 en19.00-19.30 uur Lindenhof revalidatie 's Gravenpolderseweg 114, 4462 RA Goes, tel. (0113)236236 ma t/m vrij: 14.00-21.00 uur zat en zon: 12.00-21.00 uur Emergis Oostmolenweg 101 4481 PM Kloetinge, tel. (0113) 267000 woe, zat en zon: 14.00-21.00 uur ma, di, do en vrij: 18.30-21.00 uur Zeeuws-Vlaanderen Locatie de Honte Wielingenlaan 2 4535 PATerneuzen, tel. (0115) 688000 Afd. Al, A2, B1, B2, Cl, Obstetrie en Gynaecologie dag. 14.30-1600 en 18.30-20.00 uur; afd. Psychiatrie ma, di, do en vrij 18.00-20.OOuur, woe, weekeinde, feestdagen 14.00-16.30 uur en 18.00-20.00 uur; afd. IC/CCU dag.14.30-15.15 en 19.00-20.00 uur. Kinderafd. 14.00-19.00 uur Locatie Antonius Pastoor van Genklaan 6 4501 AJ Oostburg, tel. (0117) 459000 dag. 14.30-16.00 en 18.30-20.00 uur Goeree-Overflakkee Ziekenhuis Dirksland Stationsweg 22 3247 BW Dirksland, tel. (0187) 607300 dag. 16.00-17.00 en 17,45-19.30 u zo idem tot 20.00 uur Bergen op Zoom Ziekenhuis Lievensberg Boerhaaveplein 1 4624 VT Bergen op Zoom, tel. (0164) 278000 dag. 14.30-15.15 en 18.30-20.00 uur za en zo 14.30-16.00 en 18.30-20.00 uur. GGZ Westelijk Noord-Brabant Hoofdlaan 8 4661 AA Halsteren, tel. (0164) 289100 woensdag, zaterdag en zondag 13.00-17.00 uur Rotterdam AZR-Dijkzigt Dr. Molewaterplein 40 3015 GD Rotterdam, tel. (010) 4639222 (voor inlichtingen bezoektij den van alle afdelingen) AZR-Sophia Dr. Molewaterplein 60 3015 GJ Rotterdam, tel. (010) 4636363 Bezoektijden ouders: 07.00-12.00 uur Bezoektijden iedereen: 14.00-20.00 uur afd. Verloskunde: dag. 11.00-12.00 en 18.00-20.00 uur Voor partner/echtgenoot: 09.00-12.00 en 15.00-21.00 uur. AZR-Daniël den Hoed Groene Hilledijk 301 3075 EA Rotterdam, tel, (010)4391911 dag. 16.00-20.00 uur België Algemeen Ziekenhuis Sint Jan Brugge Ruddershovelaan 10 tel. (0032)50 452111 dag. 14.00-20.00 uur (muv IC en hart- bewaking) Algemeen Ziekenhuis Sint Lucas Brugge Sint Lucaslaan 29 tel. (0032)50 369111 dag. 14.00-20.00 uur (muv IC en hart- bewaking) Universitair Ziekenhuis Gent De Pintelaan 185 tel.(0032)9 2402111 dag. 14.30-20.00 uur Universitair Ziekenhuis Antwerpen Wilrijkstraat 10 2650 Edegem tel.(0032)3 8213000 Alg. bezoekuren: werkdagen 16.00-20.00 uur, weekeinde en feest dagen 14.00-20.00 uur Afd. B1 (cardiologie) dag. 16.00-17.30 en 18.30-20.00 uur. Afd, IC dag. 14.00-14.30 en 19.00-19.30 De Provinciale Zeeuwse Courant - waarin opgenomen de Middelburg- sche, Vlissingsche,Goesche en Bres- kensche Courant, Vrije Stemmen en de Zierikzeesche Nieuwsbode - is een onafhankelijk dagblad, dat zich niet bindt aan levensbeschouwelijke en politieke opvattingen, stromin gen of partijen. BRONVERMELDING De redactie van de Provinciale Zeeuwse Courant maakt- naast de eigen nieuwsgaring gebruik van de volgende bron nen: Geassocieerde Pers Diensten (GPD), Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Associated Press (AP), Bridge, Deutsche Presse Agentur DPS, Agence France Presse (AFP), Reuters (RTR), Belga en European Press-Photo Agency (EPA). BEELDRECHT De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aange sloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Beeldrecht te Amstel- door Conny van Gremberghe Zeeland verspeelde in het verleden een economische voorsprong op de rest van het land door een gebrek aan rijkssteim. Dat constateerden de ge schiedkundigen Wim van den Broecke en Paul Brusse van de Universiteit van Utrecht eerder deze zomer. Zij brengen in opdracht van de Stichting Historisch Onderzoek Zeeland de geschiedenis van de Zeeuwse economie tussen 1850 en 2000 in beeld. Rijkssteun was wel weggelegd voor bij voorbeeld IJmond en de Rotterdamse re gio. Zo kon het volgens de onderzoekers gebeuren dat de Cokesfabriek in Sluis kil - de oudste in het land - een simpele cokesfabriek bleef en geen onderdeel werd van een omvangrijk industrieel complex, omdat er geen spinoff was. Wie echter de geschiedenis van de Cokesfabriek er op naslaat zal tot de conclusie komen dat de fabriek wel de gelijk 'een spin in een breder industri eel web' vormde. De cokesfabrieken waren begin twintig ste eeuw de motor voor de industrialisa tie van de Kanaalzone Gent-Terneuzen. Langs het zeekanaal waren op het eind van de negentiende eeuw wat fabrieken gesticht die hoofdzakelijk opereerden in de voedingsmiddelensector. Zo kreeg Sas van Gent twee suikerfabrieken en een stijfselfabriek. De stad Gent was in die jaren nog het centrum van een rede lijk florerende textielindustrie. De cokesfabrieken waren in België van oudsher gevestigd in het Walenland, maar konden daar het hoofd amper bo ven water houden, omdat de steenkool winning in de Borinage of het Bekken van Luik veel duurder was dan in Duits land of Engeland. De prijzen voor vette steenkool - nodig voor de cokesproduc tie - lagen in die landen dertig procent lager. Vanwege de gunstigere aanvoer- mogelijkheden verhuisden de cokespro ducten begin twintigste eeuw van het donkere zuiden naar het nog amper in dustrieel ontwikkelde Vlaanderen. In 1903 werd in het pas gestichte Zeebrug- ge een cokesfabriek gebouwd. Kort daarna kwam er een in Gent en in 1911 nog een in Sluiskil, op Nederlands grondgebied. De keuze voor een fabriek in Zeeuws-Vlaanderen was een weldoor- In tegenstelling tot wat de onderzoekers Van den Broecke en Brusse beweren zorgde de Cokesfbariek in haar bijna honderdja rig bestaan wel degelijk voor een zekere industriële spinoff. foto Camile Schelstraete dachte zet van de vier initiators, baron Hyppolyte d'Huart, graaf Fernand de Saintignon, Alexandre Dreux en Mare Raty - vier welgestelde staalfabrikan ten - uit Longwy in Lotharingen. De fa briek lag aan diep vaarwater, beschikte over goede achterlandverbindingen door de spoorlijnen Gent-Terneuzen en Terneuzen-Mechelen - waar lage tarie ven voor waren bedongen - en lag bui ten de invloedssferen van de sterke Bel gische en Franse vakbonden. Stakingen in Sluiskil waren dus zo goed als uitge sloten. Gloriejaren De cokesfabriek - officieel '1 Associa tion Cooperative Zélandaise de Carboni sation - begon te produceren in 1911. In de beginjaren werkten bijna vijfhon derd mensen op de fabriek. Het waren gelijk de gloriejaren van het bedrijf, want de Eerste Wereldoorlog gooide on middellijk roet in het eten. Omdat de fa briek afhankelijk was van Duitsland, Frankrijk en Engeland kon het in het neutrale Nederland gevestigde' bedrijf in de oorlogsjaren hoegenaamd niets doen. Noodgedwongen werden andere afzetmogelijkheden gezocht en gevon den. Tot laat in de jaren twintig ging het gas dat bij de vergassing van de ko len vrijkwam gewoon verloren. Het wa- terstofrijke kolengas kon echter prima worden aangewend voor de ammoniak- productie. Toen de hoogste baas van het Italiaanse chemiebedrijf Montecatine in 1928 na een bezoek aan de Staatsmij nen in Limburg vroeg waar er in Neder land nog een cokesfabriek te vinden was, luidde het antwoord: In Zeeuws-Vlaanderen, in Sluiskil. De man, Donegani, gaf vervolgens op dracht om naast die fabriek en bij het kanaal de nodige grond voor een nieu we fabriek aan te kopen. Zo kon het ge beuren dat in 1929 werd begonnen met de bouw van de Azote, het latere Yara. Het was een kunstmestfabriek die van de Cokesfabriek industrieel gas betrok. De Cokes zou ook nog aan de Terneu- zense Staalfabriek hebben geleverd als die fabriek de oorlog - en de malversa ties van de eigenaren - had overleefd. Het kolengas van de Sluiskilse fabriek werd ook wijd en zijd verspreid over Zeeuws-Vlaanderen, de Bevelanden en Walcheren. Pas in de de loop van de ja ren zestig zou aan die leveranties een eind komen. Zonder de Cokesfabriek zou Terneuzen ook nooit aan een eigen overslagbedrijf zijn gekomen. Ovet be staat nog steeds en heeft de oude op drachtgever overleefd. De aanwezig heid van de Cokesfabriek op een boog scheut afstand was voor de Belgische staalgigant Sidmar mede reden om in 1962 neer te strijken op een groot ter rein zuidelijk van Zelzate. Resumerend kan dus wel degelijk worden gesteld dat de Cokesfabriek - toch zeker tot eind jaren '60 - een zwart spinnetje was in een.secuur geweven industrieel netje. Dat de fabriek de 21e eeuw niet haalde, ze werd in 1999 gesloten, heeft vooral te maken met het feit dat de kolen in Chi na en Canada konden worden verwerkt tot veel goedkopere cokes. ROC Zeeland, Vlissingen cluster Maritiem: Joost Hollebrandse, Yerseke. cluster Techniek: Peet Steketee, Yerseke, ROC Westerschelde, Terneuzen Mechanisch Operator B: Johnny Van- tricht, Zaamslag; Henri Zegers, Terneu zen. Medewerker Beheer ICT: Lucas de Bak ker, Hulst; Kirsten Bilterijst, Kloosterzan- de; Joost Blanckaert, Hulst; Rob Blom- maert. Hulst; Jochem Bracke, Hulst; Eef- je Hamerlinck, Hulst; Davy d'Hooghe, Terneuzen; Robin de Koeijer, Terneu zen; Davy van Laare, Hulst; Ivo Luijcks, Hulst; Luk Moens, Terneuzen; Joost de Ridder, Hulst; Jan Riemens, Terneuzen; Gertrud de Rooij, Terneuzen; Marnix Ru ben, Terneuzen; Fahri Saglam, Terneu zen; Dennis Schuitvlot, Terneuzen; Chiel de Smet, Terneuzen; Wesley Ver- heyen, Hulst; Selrjuk Yilmaz, Terneuzen. Medewerker Beheer Informatiesyste men: Denny Hamelink, Axel. Metselaar. Maarten Krijger, Hoek; We sley de Mul, Westdorpe; Joeri Smoor, Breskens. Middenkaderfunctionaris Automatise ring: Michel Machielsen, IJzendijke. Middenkaderfunctionaris Grond-, Wa ter-: Roeland Dellaert, Sas van Gent; Jean-Paul van Hoeve, Sas van Gent. Middenkaderfunctionaris Milieutech niek: Marijn Wijsevelde, Sint Jansteen. Middenkaderfunctionaris Procestech niekThomas Epskamp, Philippine; Ro mano van Overmeire, Koewacht; Ste fan de Putter, Schoondijke; Manuel Schuerbeke, Terhole; Marcelline Ver meulen, Groede. Middenkaderopleiding Bouwkunde: Martijn van Ham, Terneuzen; Petrus de- Kok, Sluiskil; Dennis van Leeuwen, Ter- Montage-Assistent Installatietechniek: Tim Michels, Terneuzen. Monteur Elektrische Bedrijfsinsiallaties: Edwin Bakker, Axel. Monteur Elektrotechnische Panelen: Tom van Helvoirt, Zuiddorpe. Monteur Industriële Elektronica: Biser- ka Geijs, Terneuzen; Andrea van Rie, Oostburg. Monteur Laagspanningsnetten: Patrick Rombaut, Zuiddorpe. Monteur Sterkstroominstallaties: Nicky Jansen, Kloosterzande; Patrick de Ko ning, Terneuzen. Onderhoudstechnicus Werktuigbouw. Joey Visser, Sluiskil. Ondernemer/Manager Detailhandel: Yo- ni Cornelis, IJzendijke; Carolina Kamp, Terneuzen; Ellen Lampaert, Oostburg; Daphne van Meerbeek, Terneuzen; Son- ja Smet, Heikant; Sylvia Smet, Axel; Ro- ry Verstraeten, Oostburg. Onderwijsassistent. Adriana Boeije, Axel; Nicole Broeckaert, Vogelwaarde; Hendrika van Buren, Terneuzen; Sarina Esseling, Sint-Jansteen; Petra Geel- hoedt, Terneuzen; Alexandra ten Hove, Oostburg; Elisabeth de Jonge, Vogel waarde; Marjolein Lammens, Westdor pe; CharlotteMartens, Westdorpe; Jo- iien Mulder, Terneuzen; Dennis Pies- sens, Heikant; Linda Rottier, Hulst; Maat je Ruben, Hoek; Elaine Siem-A-Sjoe, Hoek; MarjoleinTheunisse, Graauw; Se- bastiaan Vanhijfte, Sluiskil; Tamara van de Velde, Terneuzen; Brigitta van de Vreugde, Graauw; Linda Vreugde, Hulst; Anthonïa de Vries, Koewacht; El len de Waal, Ossenisse; Sint-Jansteen; Caroline Wisse, Terneuzen. Opslagmedewerker. Rowena Duerinck, Sluiskil; Tommy Groen, Terneuzen. Orderpicker. Laurens Ducarmon, Hulst. Pijpenbewerker. Björn van Boven, Clin- ge; Roland Martens, Koewacht. Primaire Timmerkracht Martin Man- naert, Clinge; Remco van Overloop, Koewacht; Youri Vioen, Hulst. Procesoperator A: Stefan van den Ameele, Terneuzen; Adriaan Bac, Ter neuzen; Patrick de Maagt, Hulst; Jean-Paul Maas, Heikant; Mark van Min nen, Terneuzen; Ronny van Vlier- berghe, Hoek. Procesoperator B: Barry Bonsel, Hulst; Menno de Bruijne, Terneuzen; Johan nes den Doelder, Hulst; Jan Harms, Ter neuzen; Edwin de Kam, Cadzand; Mark Maes, Terneuzen; Mario Segers, Ter neuzen; Ronny Traas, Terneuzen; Den nis Verhelst, Hulst; Aldo Visser, Terneu zen; Franciscus de Vos, Terneuzen; San dra Wielemaker, Terneuzen. Procesoperator C: Edwin van der Heij den, Terneuzen; Edwin de Meijer, Oost burg; Jurgen Zohlandt, Westdorpe. Eerste Monteur Elektrische Bedrijfsin siallaties: Gerard Neels, Terneuzen; Jo- han van Rijswijk, Terneuzen; Martin de Wever, Hulst. Eerste Verkoper: Giovanni Gielleit, Ter neuzen; Bettina de Krijger, Biervliet; Ver- onique van der Peijl, Terneuzen; Marcia Pielaet, Oostburg; Stefanie Souwen, Westdorpe; Linda Strooband, Hulst. Filiaalbeheerder: Wouter van Belle, Kloosterzande; Sandra de Bock, Sint-Jansteen; Michaël Dhont, Biervliet; Mariska Duerinck, Kloosterzande; Jan Geluk, Terneuzen; Stephanie de Jonge, Axel. Gastheer/Gastvrouw: Lya Aprilya, Hoek; Angelïque de Haas, Terneuzen; Charlotte Vroegop, Sas van Gent. Gezel Schilder: Stephan Versprille, Ter neuzen. Groepsleider Magazijn: Heidi Ensberg, Terneuzen; Alex de Vos, Axel. Helpende: Roelie Bogema, Clinge; Jessi ca Clijncke, Sluis; Jacqueline Erasmus, Terneuzen; Angelique van Guyse, Sas van Gent; llja Hinneman, Oostburg; Cor nelia Klaassen, Biervliet; Elizabeth de Kruïjter, Breskens; Kelly de Meyer, Nieuw-Namen; Daphne Morcus, Osse nisse; Petronella de Nijs, Petronella, Kloosterzande; Elza de Poorter, Oost burg; Toosje Prins, Terneuzen; Nilanthi Riedijk, Biervliet; Elly Sallet, Oostburg; Anne-Marie van de Veire, Oostburg; Danielle Velland, Axel; Elizabeth Ver schelling, Zaamslag. Helpende Welzijn: Audrey de Beule, Hulst; Joyce van Breda, Sint-Jansteen; Leila Hadouchi, Clinge; Eline Hamelink, Terneuzen; Janneke Hemelaar, Sint Jan steen; Jessica Henry, Aardenburg; Cheryl Hoekwater, Terneuzen; Jolanda de Loos, Hulst; Anna van der Made, Nieuwvliet; Samantha Pleijte, Zaam slag; Barbara Schrier, Heikant; Yvonne vandeWege, Axel. Helpende Welzijn: Melanie Bommelijn, Axel; Daniëlle Brandsma, Terneuzen; Iris de Bruijckere, Aardenburg; Nienke van Nispen, IJzendijke; Marleen Onghe- nae, Waterlandkerkje. Horeca-Assistent: Niels de Bock, Philip pine; Priscilla Chapelier, Sas van Gent; Isabel Dallinga, Sluiskil; Jochem Dek ker, Axel; Martijn Doolaege, Westdor pe; Stijn Hamelink, Axel; Monica de Me ijer, Terneuzen. Installatiemonteur met Specialisatie Woningbouw: Gertjan Maan, Terneu zen; Martijn Wilmink, Sas van Gent, Kok: Kim Bosschaert, Terhole; Evelien de Buck, Terneuzen; Frangoise Diele- man. Spui; Peter Doens, Hoek; Jeffrey Kleppe, Koewacht; Jacqueline de Kort, Sas van Gent; Kim Neve, Hulst; Cliff Rie mens, Sas van Gent; Arno van Rijn, Ter neuzen; Steven Rijnberg, Philippine; Stéphanie de Ruijter, Terneuzen; Kim Snoodijk, Axel; Robin de Visser, Terneu zen; Michiel van Waterschoot, Klooster zande. Magazijnmedewerker: Martijn Hame link, Sluiskil; John Paridaen, Sint Kruis; Alco Rietbroek, Terneuzen. Aankomend rioleringswerker wegenwerkerNick Klaassen, Zaam slag. Administrateur: Stefan Broeke, Axel; Jörg Coppens, Terneuzen; Sanne de Kindt, Nieuw-Namen; Maik Lips, Terneuzen; Nancy Mauriën, Ter neuzen; Peter Oppenneer, Terneuzen; Johanna Tanis, Hulst; Angelique Ver- poorte, Axel; Adem Yilmaz, Terneuzen. Administratief Medewerker: Halima De- mir, Oostburg; Nurie Fazli, Terneuzen; Seda Ghazarian, Oostburg; Ya Li, Hulst; Rudsmine Martha, Terneuzen; Takuhi Ohanian, Sluis; Olga Tomina, Terneu zen, All-Round Kapper: Patricia van Bee- men. Sluiskil; Wilhelmina de Groot, Oostburg; Marieke van Jole, Zaamslag; Deborah van Langevelde, Terneuzen; Martine Sijs, Axel; Patricia Verbraeken, Vogelwaarde; Esther Wijnacker, Terneu zen. Assistent Constructiewerker/ Lasser: Ousmane Amadou, Terneuzen; Jesper Asselman, Hulst; Christiaan Dieleman, Terneuzen; Joris Dieleman, Axel; Jeroen den Engelsman, Terneuzen; Da vy Grecu, Westdorpe; Egbert Janga, Terneuzen; Dannie de Langen, Vogel waarde; Emmanuel Pauwels, Axel; Ed gar Pellikaan, Sluiskil; Joeri Simonse, Breskens. Assistent Installatiemonteur: Nicky Bak ker, Terneuzen; Luc Leeraert, Hulst; Gre gory Riepsaame, Terneuzen; David de Vliegher, Hulst, Assistent Monteur Sterkstroominstalla ties: Martijn Corijn, Westdorpe; Harvey Cornelissens, Zaamslag; Abdulkhaleq, Sas van Gent; Wesley Kole, Terneuzen. Basisoperator: Ayhan Yigit, Axel; Frits Lammens, Sas van Gent; Stefan Pijpe- link, Philippine; Paul Soethaert, Terneu zen. Bedrijfsadmimstratief Medewerker. Sa- brina van den Bergen, Clinge; Denise Ganpat, Terneuzen; Chanelle Jandroep, Terneuzen. Boekhoudkundig medewerker: Mirella van Alem, Sas van Gent;.Chantal Bogae- rd, Hulst; Björn Bracke, Clinge; Cynthia van den Branden, Sint Jansteen; There- sia Buijsse, Westdorpe; Leuntje Diele man, Terneuzen; Hamza Güzle, Terneu zen; Bianca Moorthamer, Axel; Irina Po- pova, Heikant; Sabine Schulz, Terneu zen; Monique van Waes, Terneuzen; Da vy van der Walle, Sint Jansteen; Leonie Zegers, Sas van Gent. Commercieel Medewerker Marketing en Communicatie: Edgar de Beule, Sint Jansteen; Davy de Braai, Terneuzen; Kim van Bremen, Axel; Patricia David- se, Westdorpe; Keilij Duerinck, Vogel waarde; Kader Ersahin, Terneuzen; Cori- ne Esseling, Hulst; Jean-Ruud de Houck, Clinge; Renate van Itegem, Kloosterzande; Pieternella Maljaars, Hoek; Wouter Oudshoorn, Hulst; Henk Overdulve, Terneuzen; Christoph Praet, Nieuw-Namen; Paulus Schueler, Ter neuzen; Isabel Velasco, Westdorpe; Debby Visser, Terneuzen; Catharina Walhout, Terneuzen. Constructie- en Apparatenbouwer: Jo hannes de Blaeij, Hulst; Thomas Kodde, Breskens; Holger Steinkamp, Axel; Ju- de Vethanayagam, Clinge; Jeroen de Waele, Nieuw-Namen; Alexander Zwaan, Philippine. Constructiebankwerker/lasser: Jean-Luc van Acker, Sint jansteen; Joachim Baert, Koewacht; Limahl den Beer, Kloosterzande; Jimmy Bouwman, Axel, Joeri Eggermont, Clinge; Marco Elegeert, Westdorpe; Michel Heijens, Heikant; Maykel Henderiks, Hulst; Rob van den Heuvel, Terneuzen; Michiel Mos, Hoofdplaat; Björn van Muiken, Groede; Eric van Nieuwenhuyze, Ter neuzen; Niek Sturm, Heikant. Directiesecretaresse/Management Assis tent: Nadia Brandt, Axel; Lotte d' Hondt, Hulst; Caroline Huissen, Axel; Jennifer Schuerman, Hulst; Barbara Thelen, Oostburg; Anja Wijne, Terneu zen; Hilda Willeboordse, Terneuzen. Schilder: Paul Bruil, Terneuzen; Stepha nie Simons, Terneuzen; Secretarieel Medewerker: Anna Broos, Koewacht; Lindsay Cockheijt, Ka- pellebrug; Josephine Couque, Westdor pe; Meriam Diouani, Axel; Sandra Geur- sen, Hulst; Moeslim Shamilev, Axel; Cin dy Sijnesael, Breskens. Service Medewerker ICT: Arthur van Damme, Terneuzen; Leroy Hardman, Terneuzen; Michael van de Velde, Bier vliet; Jarno Waebeke, Terneuzen; Beni to Wong Chung, Terneuzen. Sociaal Pedagogisch Werker 3: Lianne Back, Oostburg; Joyce Buter, Terneu zen; Kimberley Curran, Axel; Kim Deme- smaecker, Terneuzen; Linda Dieleman, Oostburg; Helena Douwen, Hulst; Lina Engels, Sas van Gent; Esmeralda de Fe- ijter, Terneuzen; Angela Hamelink, Ter neuzen; Hannah Heesbeen, Terneuzen; Tamara Helmich, Lamswaarde; Joyce Houwer, Hulst; Sarah Kling, Terneuzen; Anneke Ko Opman, Sas van Gent; Chris tine Kroes, Terneuzen; Jessica Lernout, Axel; Verona Lijsenaar, Terneuzen; Hele na Ma ris, Terneuzen; Jona Masure, Hulst; Chiara Middelhuis, Hulst; Kim Steijaert, Oostburg; Bianca van Tiel, Groede; Johanna Toet, Sint Jansteen; Elvira van de Velde, Terneuzen; Anne- lies Verhaegen, Westdorpe; Kristel de Vos, Hulst; Yvonne de Waal, Terneuzen; Evelien Willaert, Hulst; Francina Zwe- mer, Terneuzen. Sociaal Pedagogisch Werker 4: Mengsje van den Brink, Terneuzen; Su zanne Dewachter, Hulst; Lies Gans, Axel; Nona van Geertruy, Hulst; Geertruida Hamelink, Zaamslag; Edwinus Jonkvorst, Terneuzen; Mar- loes van Kerkvoort, Terneuzen; Hilde Korteweg, Oostburg; Belinda Laffeber, Kloosterzande; Claudia Neijt, Sas van Gent; Daniëlle Riemens, Terneuzen; Li- zette Riemens, AXel; Geertje Schot, Ter- neuzen; Helge Schuurhuis, Terneuzen; Marieke Smit, Terneuzen; Ingeborg van Waes, Westdorpe. Technicus Elektrische Bedrijfsinstalla- ties: Johnny van Heese, Terneuzen; Ronny de Maertelaere, Oostburg; Si mon Wanst, Sas van Gent. Technicus Sterkstroominstallaties: Art hur Scheele, Terneuzen. Verkoopchef: Priscilla van Acker, Heikant; Faiz Am- raoui, Sint Jansteen; Saskia Donker, Axel; Monique den Hamer, Zaamslag; Nicole Machielsen, Terneuzen; Erik Jan Naudts, Sint Jansteen; Jan de Putter, Axel; Maria van Wanrooy, Sint Jan steen; Daniëlla Zahradnik, Terneuzen. Verkoopmedewerker: Linda Dellaert, Oostburg; Mladinka Djuricic, Sas van Gent; Pascal Hage, Terhole; Laura Hoor- naert, Terneuzen; Melissa Kool, Hulst; Vincent Loof, Terneuzen; Iris van der Meijden, Terneuzen; Jessica Neve, Hulst; Isabelle Plasschaert, Oostburg; Davy van Puyvelde, Clinge; Stefan Wil- lemsen, Axel; Deniz Yavuz, Breskens; Idris Yavuz, Breskens. Verpleegkundi ge: Mirjam Bakker, Axel; Anja Verschu ren, Sint Jansteen. Verzorgende: Cornelia Aarnoudse, Ter neuzen; Frank Audenaerd, Axel; Marti na Bent, Terneuzen; Inge van Bommel, Hulst; Madeion Boussen, Terneuzen; Jeroen van Campenhout, Sint Jan steen; Ilse van Doeselaar, Zaamslag; Monique Eggermont, Hulst; Myriam Fer- ket, Clinge; Nicolette Geene, Terneu zen; Karin Goense, Walsoorden; Moni que Groenestijn, Sint Jansteen; Bianca Helmich, Lamswaarde; Elvira Jonkman, Terneuzen; Marloes de Koning, Terneu zen; Saskia Looijer, Sint Jansteen; Ste fan Mohr, Philippine; Theadora van den Ouden, Axel; Mariska Pierssens, Hulst; Cindy de Poorter, Axel; Barbara Roe- giers. Sluiskil; Linsy Schell, Clinge; Pe tronella Sïjtsma, Terneuzen; Hedwig van Sikkelerus, Overslag; Hendrikus van Silfhout, Terneuzen; Leonie Verbe- ke, Aardenburg; Anouk Verduin, Terneu zen; Sabien Vereecken, Hulst; Jessica van derZande, Hulst. DOEL (B) - In Doel staat in het weekeinde van vrijdag 30 juli tot en met zondag 1 augustus de dertigste editie van de Schelde- wijding en Doelse feesten op de rol. Het comité Doel 2020 roept de zondag van dit festijn tevens uit tot solidariteits- en actiedag voor behoud van het dorp, de polders, natuur en landbouw. Liet feestprogramma begint vrij dagavond om 21.00 uur met een R&B-party in restaurant Doel 5. Zondag barst het feest pas goed los in de autovrije dorpskom. Een pendeldienst met huifkar ren brengt de bezoekers van de parkings buiten het dorp naar het feestterrein. Om 10.00 uur begint er een grote rommel markt. Tevens gaan beoefenaars van oude ambachten aan het werk. Diverse verenigingen pre senteren zich. In het Hooghuis, het Ontmoetingscentrum en de Dooien lopen exposities. In de plaatselijke parochiekerk be gint om 10.30 uur de plechtige Scheldewijdingsmis. Het ge mengd koor Fiori Musicali uit EVENEMENTEN BRESKENS - Spuiplein, 17.00 uur: Folk- lorefestival, braderie, kermis en diverse activiteiten en demonstraties in kader van dolle woensdag; GRIJPSKERKE - Imkerij Poppendam- me, 14.00-17.00 uur: Het trekpaard in het gareel, demonstratie st. Het wer kend trekpaard Zeeland; HEINKENSZAND Schaapskooi, 11.00-16.00 uur: Open voor bezichti ging; OOSTKAPELLE - Dorpskerk, 20.00 uur: Pianorecital door Marcela Simons; RITTHEM Fort Rammekens, 13.00-17.00 uur: Open voor bezichti ging; FILMS BERGEN OP ZOOM - Roxy, Spider- man 2: 13.45 en 20.00 uur; Back to Gar ya: 16.15 uur; Shrek 2(nl): 13.30 uur; Sh rek 2(ov):20.00 uur; Harry Potter nI 18.30 uur; Cinemactueel, Shrek 2(ov): 16.15, 18.45 en 21.15 uur; Shrek 2(nl): 13.45 en 16.15 uur; Spiderman 2:13.45,16.15,18.45 en 21.15 uur; Harry Potter (nl): 13.45 uur; Harry Potter (ov); 18.45 uur; The Day After Tomorrow: 21.15 uur; HULST - De Koning van Engeland, Standing in the shadows of Motown: 20,30 uur; Spiderman 2: 13.00, 16.00 en 20.00 uur; Mean Girls: 13.30, 16.00 en 20.00 uur; Back to Gaya: 13.30 en 16.00 uur; Shrek 2(ov); 18.00 en 20.15 uur; Sh rek 2(nl): 13.30 en 15.45 uur; Harry Pot ter (nl): 13.30 uur; Harry Potter(ov): 16.15 en 20.00 uur; Paniek op de Prairie: 13.30 en 16.00 uur; MIDDELBURG - Schuttershof, Girl with a pearl earrring: 20.00 uur; OOSTBURG - Ledeltheater, Harry Pot ter (ov): 14.00 uur; The Day After Tomor row: 14.00 uur; VLISSINGEN - Cine City, Spiderman 2: 13.30, 16.15, 19.00 en 21.45 uu; Mean Girls: 13.45, 19.00 en 21.45 uur; Two Brothers: 16.15 uur; Back to Gaya: 13.45 uur; Mindhunter: 19.00 en 21.45 uur; La dykillers: 19.00 uur Shrek 2(ov): 13.45, 19.00 en 21.45 uur; Shrek 2(nl): 13.45 en 16.45 uur; The Day After Tomorrow: 16.15, 19.00 en 21,45 uur; Harry Pot- ter(nl): 13.30 en 16.15 uur; Harry Potter (ov): 19.00 en 21.45 uur; Troy: 21.45 ZIERIKZEE - Fizi theater, Spirited Away: 14.00 uur; TENTOONSTELLINGEN AARDENBURG - St. Baafskerk, 13.00-17.00 uur: Werk van diverse kun stenaars uit diverse landen (t/m 22/8); ARNEMUIDEN - Museum Arnemui- den, 13.30-16.30 uur: 60-jarige bevrij ding Arnemuiden (t/m 30/10); BERGEN OP ZOOM - Markiezenhof, 11.00-17.00 uur: Alaskavan noord tot zuid, foto's (t/m 23/8); BRUINISSE - Visserijmuseum, 14.00-17.00 uur: Aquarellen van Ad Kik kert (t/m 30/9); BURGH-HAAMSTEDE - De Bewaer- schole, 13.30-16.30 uur: Lia Stouten, Grafiek (t/m 14/8); De Burghse Schoole, 11.00 -16.00 uur: Zeeuwse schoolplaten en kinderboe ken, ringburgwallen en handwerken (t/m 30/10); Galerie Het oude raadhuis, 11.00-17.00 uur: Schilderjen, keramiek en sculptu ren van o.a. Marja Dikmans en Glenn Priester (t/m 25/7); Hervormde Kerk, 13.30-17.00 uur: Uit het Burgelijk Etsboek, kleuretsen van Jo ke Blok (t/m 31/7); CADZAND-BAD - Bezoekerscentrum 't Zwin, 10.00-17.00 uur: Cadzand Vlin- derland, vlinders en libellen; DOMBURG - Duingalerie, 11.00-21.00 uur: Carina Kaan en Frans Bianchi, schil derijen en Jeannine van Landschoot, beelden (t/m 8/8); Galerie Art Aurum, 11.00-13.00 en 15.00-19.00 uur: Sieraden, Ineke Otte en Ariane Hartmann (t/m 28/8); Marie Tak van Poortvliet Museum, 13.00-17.00 uur: Moenl Mies Elout-Drab- be, Tussen Toorop en Mondriaap (t/m 7/11); GOES - Lunchcafé Stadhuis, 9.00-18.00 uur: Mozaieken, Will de Vries (t/m 31/7); GRIJPSKERKE - De Osseberg, 14.00-17.00 uur: Keramiek, sieraden, schilderijen en etsen, Dahlia v.d. Burg, Anat Eyal, Jet Naftaniel, Lïka Tov en El len Roos (t/m 7/8); HEINKENSZAND - 't Kunstuus, 13-18 uur: Wieteke Hendrikx, schilderijen en beelden (t/m 31/7); HENGSTDIJK - H. Catharinakerk, 14.00-17.00 uur: Westerschelde-wa- ter-land (t/m 1/8); HULST - Streekmuseum De vier Am bachten, 14.00-17.00 uur: Door de ogen van de Duitse bezetter (t/m 4/9); HOOGELANDE - Kapel v. St. Maarten, 12.00-17.00 uur: Frida van Overbeeke, beelden en Frans Dingemanse, aquarel len (t/m 31/7); KAPELLE - Fruitteeltmuseum, 13.00-17.00 uur: Van rupsen kinders tot P volwassen vlinders (t/m 17/7); KATS - Zeeuwse Rozentuil' 10.00-17.00 uur: Beelden van Sjow Buisman, Mathilde Cuijpers, Nicofes' Dings, Bart Kelholt en Albert Verkal!i (t/m 31/8); MELISKERKE Odulphuste' 13.30-16.30 uur: 60 Jaar bevrijdinq Walcheren (t/m 11/9); Zijdemuseum, 10.00-17.30 uur; Zeeinvj" Meisje 2004 ontwerpen door studeri s'' tes Amsterdam Fashion Institute 28/7); MIDDELBURG - Centrum Beeldends1 Kunst (Balans 17), 9.00-17,00 uur: Were van Marloes Bouman (t/m 19/8); l De Drukkerij, 9.00-18.00 uur: Aderen,fo to's van Kadir van Lohuizen (t/m 2i® Plenty to go on (4e serie), werk van lud' mila Kalmaeva; De Directiekamer,werk van Zeeuwse kunstenaars en schilders die in Zeeland hebben gewerkt; Kunsthandel Th. Laurentius, lOfll 17.00 uur: Huizen van Ver. Hendrickrfe Keyser, fotos van interieurs (t/m 31/7):" Synagoge, 12.00-16.00 uur; SSI dreaming about peace, Lika Tov en Ja Naftaniels (t/m 12/8); De Vleeshal, 13.00-17.00 uur: De weit likheid, samengesteld door Bas Heijr^ installaties en stillevens (t/m 5/9; Wandelkerk, 10.30-17.00 uur: SK. dreaming about peace, Lika Tov en Jr Naftaniels (t/m 12/8); Zeeuws Archief, 9.00-17.00 Zeeuwse Bibiliotheek, 10.00-21.1 Het Zeeuwse Landschap, tekeningen Adrie Karman (t/m 24/7); De kaarten van Kuyper, topografische kaarten Zee land 1865-1874 (t/m 31/7); Werk vso Mies Elout-Drabbe (t/m 28/8); Josina Buijs, Schilderen in textiel (t/m 2"" Zeeuws Museum, 11.00-17.00 i weven geschiedenis, Zeeuwse wandta pijten 1593-1604 (t/m 12/9); OOSTKAPELLE - Zeeuws Biologisch Museum, 11.00-16.00 uur: Walcheren breekt de golven, acrylschilderijen van B. Vlasblom (t/m 31/10); Alice in Won derland (t/m 31/10): RENESSE - De Blikvanger, 14.00-17,#). uur: Toen was roken nog heel gewoon' (t/m 31/8); SLUIS - Raadskelder, 14.00-17.00 Salvador Dali (t/m 15/8); VEERE - Grote Kerk, 11.00-17.00 De passie van Dora Dolz, schilderijs,-.1 en glasobjecten (t/m 1/9); VLISSINGEN - Zeeuws Maritiem Mu-; zeeum, 10.00-17.00 uur: Noordzeekus ten 1830-1930 gezien door de ogen van schilders uit Denemarken, Nederland; Duistland en Noorwegen (t/m 9/1); WEMELDINGE - Museum t Waskot, 10.00-17.00 uur; Opel miniaturen speldjes (t/m 30/7); WESTDORPE De Baeckermat, 10.00-20.00 uur: Aquarellen MagdaRw- lofs (t/m 31/7); IJZENDIJKE Streekmuseum,, 13.00-17.00 uur: Oorlog in het land van Cadzand in 1604, stripverhaal van Floris Balthasar (t/m 31/8), Historie van de PSD (t/m 31/10); ZIERIKZEE Burgerweeshuis, 11.00-17.00 uur: Zomertentoonstelling Nederlandse Plastiek (t/m 29/8); Galerie Alexandra,11.00-17.00 t mertentoonstellingKatten (t/m 29/8), Galerie Beddeweeg, 11.00-17.30 uur: Fred Mutebi, kleurhoutdrukken enten toonstelling van oude Amerikaanse saxofoons; Nieuwe Kerk, 10.00-16.00 uur van de liefste plekjes van Schor wen-Duiveland (t/m 14/8); HULPCENTRA Alarmnummer: tel. 112. Centraal Meldpunt Milieuklachten Zee land, tel. 0118-412323. SOS Telefonische hulpdienst Zeeland, tel. 0118-615551 of 0900-0767 (dagen, nacht bereikbaar). Stichting Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 0118-469869 (dag en nacht bereikbaar). Hulp- en advieslijn Blijf van m'n lijf Zee land, tel. 0118-467003 (ma., wo. envr, 9.00-12.00 uur). Kindertelefoon Zee land, tel. 0800-0432 (gratis), dag. ver 14.00-20.00 uur. Advies Meldpunt Kindermishande ling, tel. 0900-1231230. Aids Infolijn, tel. 0118-638384. Ouders van Drugsverslaafden Zeeland, tel. 0118-623817 (dag. 10.00-22.00 uur): Palazzoli Huis, Voor mensen met kan ker, tel.0118-413932 Dierenambulance Dierenbescherminj tel. 0900-7673437. GOES Uien: plantuien (direct rooien) oogst 2004: 6,00-7,50; hooi en stro oogSI 2004: weidehooi Ie kwaliteit 75,00-85,00; roodzwenk grote pakken 30,00-37,50; tarwestro per hs: 75,00-90,00. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent nietdet de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden, D« redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Belsele verzorgt de gezangen. Na de dienst gaat de pastoor met de kerkgangers onder bege leiding van een fanfare naar de Scheldedijk. Met het te water la ten van een bloemenkrans wor den degenen herdacht die door het water en de stroming zijn overleden. Bootwijding In de namiddag volgt de bootwij- ding en is er een vlootshow. Ver der is er straattheater en zijn er wedstrijden kruisboogschieten, krulbollen en een schieting op de liggende wip. De Doelse fees ten worden vanaf 18.00 uur in de Dooien afgesloten met een rockfestijn met muziek van D- icer, Maskesmachien, Nobis, In- nerf ace en Explorion. VLISSINGEN Yoga, zomercursussen op vrijdagoch tend in wijkcenrrum Open Hof in Vlissin gen, van 9.00 tot 10.15 uur: Hatha Yoga en van 10.35 tot 11.50 uur: PowerYoga. Bedrijven willen terug naar 40-urige werkweek zonder bijbe taling (PZC 17/07/04). De reac tie daarop van Steffen Lehn- dorff, expert van het Duitse werkgelegenheidsinstituut: „Wie de competiviteit van de Duitse ondernemingen wil ver beteren door de lonen te verla gen en de werktijd te verlengen, zal over twee jaar met hetzelfde probleem geconfronteerd wor den. Behalve dat ze dan de 45-urige werkweek zullen wil len invoeren." De zaken liggen er niet anders voor in Neder land. Luk Brusselaers Hoefkensdijk 11 Kuitaart Het kabinet wil activisten die opkomen voor de rechten van dieren gerichter aanpakken (PZC 13-7). Hierbij wil ik nog maals benadrukken dat ik ge weld om dierenwelzijn verbete ringen tot stand te brengen ten principale een onjuist middel vind. Deze mensen doen met hun gewelddadige optredens geen goed maar bereiken juist ook in de strijd voor een beter dierenwelzijn het tegenoverge stelde. Ik vind alleen wel dat de politici in Den Haag een onge looflijk dikke plaat voor hun hoofd hebben omdat zij degenen zijn die de verbeteringen steeds weer terugdraaien. Varkensboel Wien van den Brink, kippen boer Gertjan Oplaat, varkens- boerin Annie Schreijer Pierik en de oud-Puttense wethouder Aart Mosterd moeten vooral eerst maar eens de hand in eigen boezem steken en zorgen dat er op de eerste plaats geen aanlei ding meer is voor dierenrechten activisten. Zij hebben zich fana tiek (en met succes) beziggehou den met het teniet doen van alle eerder bereikte dierenwelzljn- maatregelen (nertsenfokverboö, verbod op legbatterijen, onver- j doofd castreren en tanden knip- pen bij biggen enzovoort). Dit ui- j teraard vooral uit eigenbelang- j Tegelijkertijd doen ze er alles i aan om mensen die zich inzetten voor dierenrechten te criminal!- j seren en te stigmatiseren. Also! J iedere activist een terrorist is-1 Ze hebben in Den Haag de mond vol over normen en waar- den maar die gelden blijkbaar niet als er dierenwelzijn in hei spel is. Dan teilen alleen de cen ten. Rob Ossewm* Prins Bernhardstraath Oud SabW-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 16