Ziekenhuizen sluiten af met tekort PZC Draaien landingsbaan voorlopig onmogelijk Veilige routes moeten isolement doorbreken (3 Zonnebril op sterj/te vanaf 39.- Jaarverslag meldt gat van ruim zeven ton »14 Festival brengt historische orgels onder de aandacht woensdag 21 juli 2004 door Claudia Sondervan GOES - De Oosterscheldezieken- huizen sluiten 2003 af met een tekort van ruim zeven ton. Over 2002 behaalden de ziekenhuizen in Goes en Zierikzee nog een re sultaat van ruim 80.000 euro. Dat meldt het jaarverslag 2003 van de Stichting Oosterschelde- ziekenhuizen. De helft van het tekort komt door de algemene korting van 0,8 procent door minister Hoo- gervorst. Ruim een miljoen euro ging op aan vervanging en uitke ringen voor vier personeelsle den door arbeidsconflicten of disfunctioneren. Geschrapte subsidies kostten het ziekenhuis nog eens ruim 360.000 euro, stelt de Raad van Bestuur. De Oosterscheldeziekenhuizen willen zeker nog vijf jaar zelf standig opereren, nu de fusie met Ziekenhuis Walcheren uit beeld is. Die tijd is nodig om de schade door de afgebroken fusie te herstellen, stelt interimdirec teur A. van Alphen. In 2003 zijn veel gezamenlijke projecten om gevormd tot opdrachten voor in eigen huis, zoals de gezamenlij ke automatisering. Bouwplannen Het ziekenhuis in Goes heeft grote bouwplannen, met name om de poliklinieken meer ruim te te geven. Daartoe is in april een tijdelijke vleugel in gebruik genomen, opdat de klinieken tij dens de verbouwingen kunnen blijven werken. De verloska mers en de hemodialyseafde- ling, die met vier stoelen uit breidde tot negentien, zitten nu te krap. Ten behoeve van Streek- laboratorium Zeeland, dat on toereikend behuisd is aan de Valckeslotlaan, en de zieken huisapotheek plant het zieken huis aan de zuidkant nieuw bouw. Ook de huisartsenpost bij het Goese ziekenhuis wordt bin nen de muren gebracht. Voltooid In 2003 werd voor 2.267.000 euro aan bouwplannen voltooid en begonnen. Voltooid zijn met name in Zierikzee de oogpoli kliniek, de fysiotherapieprak- tijk en de ambulancepost, de tweede verdieping is gereedge- makt voor dagverpleging door Allévo. In Goes is de nieuwe af deling kaakchirurgie voltooid. Het aantal medisch specialisten in het ziekenhuis is met vier ge groeid; twaalf nieuwe artsen tra den aan, zeven vertrokken er. Oogarts R. Verkaart overleed in oktober 2003. Met name de afde ling anesthesiologie werd ver sterkt met twee extra mensen. De ziekenhuizen tellen per ein de 2003 1421 personeelsleden en 364 erkende ziekenhuisbedden, waarvan 309 in gebruik zijn. Het aantal opnamen steeg licht in 2003 met ruim driehonderd patiënten tot 10.713. Het aantal verpleegdagen daalde in dezelf de orde tot 79.500. De gemiddel de verpleegduur is nu zeven da gen, een dag korter dan in het voorgaande jaar. De poliklinie ken kregen het veel drukker met 1600 meer eerste bezoeken en 1100 meer herhaalbezoeken. door Nadia Berkelder ARNEMUIDEN - Het is voorlo pig niet mogelijk om de lan dingsbaan van Vliegveld Mid den-Zeeland te draaien of te ver plaatsen. Dat zou nodig zijn voor de uitbreiding van recrea- tiebedrijven langs het Veerse Meer. Dat blijkt uit onderzoek dat is verricht in opdracht van de pro vincie en de gemeente Middel burg. Er zijn vier opties tegen het licht gehouden: de baan een klein beetje draaien, de baan wat meer draaien, de baan drie honderd meter opschuiven naar het oosten en de baan zes- tot ne genhonderd meter opschuiven in dezelfde richting. De twee minimale opties bieden helemaal geen oplossing. Bij de twee meer ingrijpende opties komt men in de knel met de be staande geluids- en veiligheid scontouren. De baan 23 graden draaien in zuidelijke richting be lemmert toekomstige woning bouw bij Amemuiden. Als de baan zes- tot achthonderd me ter richting Goes wordt verlegd, komen bestaande woningen bin nen de risicocontouren te lig gen. Bovendien belandt het vliegveld dan voor een deel op het grondgebied van Goes. Uitbreiding Verplaatsing van de baan is no dig om uitbreiding van verblijfs- recreatie rond de Oranjeplaat mogelijk te maken. Camping De Witte Raaf en Hotel Beter Uit hebben al uitbreidingsplannen. Voorlopig is er geen probleem, zegt de Middelburgse wethou der H. Kool van ruimtelijke or dening. „De eerste ontwikkeling kan doorgaan. Beter Uit kan zijn plannen realiseren en De Witte Raaf kan beperkt in ooste lijke richting uitbreiden." Het is nu niet toegestaan om bin nen de risicocontouren van het vliegveld hotels of campings te bouwen. De regelgeving voor kleine vliegvelden verandert echter binnenkort. Ook de ma nier waarop risicocontouren worden berekend, wordt an ders. Het is nog niet duidelijk of dat consequenties heeft voor de situatie rond Midden-Zee land. „Het kan zijn dat we dan opnieuw gaan kijken naar verplaatsing van de baan", zegt Kool. Tot die tijd wordt het onderzoek in de ijskast ge zet. Om uitbreiding van De Witte Raaf naar het zuiden mogelijk te maken, is het nodig om de Muidenwég naar het zuiden te verplaatsen. Kool noemt ook dat een oplossing voor de lange termijn. De uitbreiding van recreatie rond de Oranjeplaat maakt deel uit van een groot plan om het Veerse Meer aantrekkelijker te maken. Het is de bedoeling dat in de omgeving van de Oranje plaat het water meer ruimte krijgt. Het Veerse Meer komt in de toekomst tot Arnemuiden. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Belangrijke voorzieningen in Middelburg moeten voor iedereen op een vei lige manier te bereiken zijn. Sa men met buurtbewoners wil de gemeente de belangrijkste rou tes onder de loep nemen. Uiteindelijk moet in de stad een netwerk van 'veilige linten' ont staan. Dat zijn routes waarop de zwakkere verkeersdeelne mers, zoals kinderen ouderen en gehandicapten, veilig kunnen lo pen en fietsen. „Het is de bedoe ling dat mensen met geen, of zo min mogelijk obstakels naar be langrijke punten in de stad, zo als scholen of wijkcentra, kun nen", zegt A. van Galen van de gemeente. Veiligheid wordt breed opgevat. Het kan gaan om onneembaar hoge stoepranden, maar ook om plekken langs de route die eng worden gevonden, zoals bosjes of tunnels. „Alle dingen waardoor mensen ont moedigd worden om ergeJ naar toe te gaan. Dat is soms J erg dat ze in een isolement ra-i ken." Het project wordt proef uitgevoerd in de Stromen- wijk en Dauwendaele. De W langrijkste reden om voor 4 wijken te kiezen is de grotebe- trokkenheid van een groep woners bij de buurt. Mensen mee willen doen aan het project kunnen zich melden bij dewijl' tafel of de wijkbeheergroep.Tij. dens de proef wordt alleen gele. ken naar routes binnen de wij. ken. „Uiteindelijk is het streven om in de hele gemeente veilig linten te maken", aldus Van Ga len. „Maar we willen eerst ki- ken hoe het gaat lopen.Als routes klaar zijn, moet d te zien zijn. Als voorbed! noemt Van Galen Breda, was de routes worden aangi door gele voetstappen op stoeptegels. De eerste routes moeten komend voorjaar klaar zijn. De landingsbaan van Vliegveld Midden-Zeeland zou verplaatst moeten worden om uitbreiding van verblijfsrecreatie rond de Oranjeplaat mogelijk te maken. foto Willem Mieras door René van Stee IJZENDIJKE - De tweede editie van het Zeeuws-Vlaams orgel festival begint dinsdag 3 augus tus in IJzendijke. Tijdens dit eve nement verzorgen Belgische en Nederlandse organisten zes con certen op historische kerkorgels in West-Zeeuws-Vlaanderen. Doel van het orgelfestival is de bevolking en toeristen te atten deren op de historische orgels in de streek. Voor het'behoud en de bespeling van de instrumen ten is begin dit jaar de Stichting Historische Kerkorgels in Zeeuws-Vlaanderen opgericht, tevens organisator van het festi val. De concerten duren ongeveer een uur en beginnen allemaal om 20.00 uur. De Belg Jan Ver- meire (Veume) verzorgt op 3 au gustus het openingsconcert op het Batzorgel van de hervormde kerk in IJzendijke. Op 10 augustus geeft Gert jan Schalkoord (Zwijndrecht) orgelconcert in de hervormd; kerk van Sint-Anna-ter-Mui- den. De hervormde kerk in Gr» de is op 13 augustus het van een concert van Erwinfe (Oostburg) op orgel en Ralf Hes sen (Oostburg) op trompet. Ad van de Wege (Temeuzen) va- zorgt op 20 augustus een concert in de hervormde keii van IJzendijke. Sabine Groote (Hulst) verleent mede werking op dwarsfluit. In de rooms-katholieke van Groede is op 24 augustis een concert van Elbert van Werf (Terneuzen) op orgel, Er- win Neve (Oostburg) op kistor- gel en Ad van de Wege op clave- cimbel. Het slotconcert van het oi'L tival is op 31 augustus in de Aar- denburgse Sint Baafskerk. Peter Ledaine (Oostende, Bel gië) bespeelt het orgel. Medewer king wordt verleend door de eveneens uit Oostende afkomsi- ge sopraan Inge Zutterman. Specsavers Goes, Ganzepoortstraat 7 (tegenover 't Kruidvat), 0113 - 22 93 03 Specsavers Middelburg, Lange Delft 17 (tegenover Hema), 0118 - 64 22 60 Zonneglazen aanbieding is geldig t/m 22 augustus 2004. Kijk voor de voorwaarden op www.specsavers.nl of kom naar de winket. NIERSTICHTING Bij Specsavers krijgt u bij elk montuur vanaf €39 altijd gratis standaard enkelvoudige glazen. Ongeacht de sterkte. Dat wist u waarschijnlijk al. Maar wat u nog niet weet is dat u nu tijdelijk in plaats van standaard enkelvoudige glazen ook kunt kiezen voor gratis enkelvoudige zonneglazen! Ongeacht de sterkte! En dat is met het komende zomerseizoen natuurlijk een leuk vooruitzicht... INCL. GRATIS GLAZEN Bij Europa's beste betaal je minder www.specsavers.nl Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. weetuhetalvanelkaar.nl NIERDONOR JA/NEE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 14