Veel meer dure woningen nodig PZC PZC PZC Scheldeman improviseert erop los Briljanten echtpaar leerde elkaar via het papier kennen Nog geen nieuwe locatie drugsopvang Spoedreparatie aan doorlaatmiddel in Zandkreekdam -13 gissingen presenteert woonvisie tot 2013 iddertoernooi ip Krabbenfoor Dol op zeemeerminnen Twee weken cel voor stelen wijn Ramkraak in Heinkenszand Boete voor beledigen agenten Op het matje voor bedreiging 0800 - 0231 231 (GRATIS) woensdag 21 juli 2004 ^Ativan der Sluis Gissingen - viissingen moet komende tien jaar vooral du- woningen, boven de 224.000 (uro, bouwen. De meeste huizen omen op het KSG-terrein, de puikom en in Souburg-noord, (lat staat in de Woonvisie van ie gemeente. Tot 2013 moeten iVlissingen bijna 2700 nieuwe oningen worden gebouwd. lissingen kent verhoudingsge wijs veel rijtjeswoningen. Vrij ende huizen en twee-on- er-één-kappers zijn er niet zo eel Ze zijn met name in Paau- •enburg te vinden, én van de problemen waarmee lissingen kampt is dat (te) veel ;{IiSen wonen in goedkope aunvoningen. Zij zouden wel jtUen verhuizen naar bij voor bid een koopwoning van hun rens, Vlissingen heeft gekeken rat mensen het best laat door- troitienUit het onderzoek ilijkf dat als er honderd nieuwe me koopwoningen klaar zijn, r vervolgens 267 verhuizingen laats vinden. Dure woningen ouwen, aldus de Woonvisie, is d om de doorstroming te evoi'deren. Ens gewoon een tekort in Vlis- in de top van de markt", feet wethouder C. de Keijzer Volkshuisvesting). „Mensen wil- en een vrije kavel hebben of en duur appartement. Ik weet lat een aantal mensen zit te 'ietstocht voor Dorcas HOLEN - De werkgroep Dor se Tholen houdt zaterdag een onsorfietstocht. Deelnemers rennen starten bij de familie bdnese aan de Maluslaan in jcherpenisse, camping De luimpot aan de Geertruidaweg Gorishoek en bij de familie eurloo aan de Hogeweg in jortvliet. De tocht door de pol is is ongeveer dertig kilome- rlang. De opbrengst gaat naar (project mobiele klinieken in oldavië. IERGEN OP ZOOM - Ridders, towboysen indianen zijn te zien <p de veertigste editie van de Bourgondische Krabbenfoor in fergen op Zoom. Het evene- it, rondom de Grote Markt, It dit jaar plaats op 29, 30 en 31 juli. iipde eerste dag wordt het plein ingedoopt tot een westemdorp, ?et cowboys en indianen. De see dagen daarna staan in het leken van de Middeleeuwen, op 11 juli is er een riddertoernooi. Verder is er onder meer een Pas- Alun Alun (Indonesische markt) op de Achterplaats van DR Markiezenhofeen rommel markt in de Moergrebstraat en «n modeshow op het Zuivel- plein. De braderie trekt jaar- zo'n 200.000 bezoekers. REDACTIE WALCHEREN i Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 eb middelburg Tel; 0118-493000 Fax: 0118-493009 j B-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 aa goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur wachten op de bebouwing van de Spuikom. Je zit dan qua prijs klasse net onder de boulevard, maar wel in het centrum." Veel bouwen is ook goed voor starters. Aan het einde van elke verhuisbeweging staat namelijk een beginner op de woonmarkt. De Keijzer zegt dat een gemeen te weinig mogelijkheden heeft om mensen te dwingen te verhui zen en zo bijvoorbeeld een goed kope huur- of koopwoning ach ter te laten. „Ik denk dat ik het de mensen kan vragen tot ik een ons weeg. Ons enige instrument is bouwen en beweging in de markt krijgen. Ik ben benieuwd of dat lukt. Als je het niet pro beert, weet je het niet." Vlissingen telt ook steeds meer mensen boven de 55 jaar. Voor hen moet de gemeente Vlissin gen niet alleen kwalitatief goe de huizen bouwen, maar ook zor gen voor voorzieningen in de buurt als het met de gezondheid wat slechter gaat. Steeds meer mensen, ook in Vlis singen, hebben een-tweede wo ning. Uit een controle van vorig jaar bleek dat in Vlissingen een paar honderd mensen een twee de huis hebben. Ongeveer 180 van hen hebben daarvoor een vergunning. De gemeente wil be kijken of de overige gelegali seerd kunnen worden, onder de voorwaarde dat geen spookwij- ken in Vlissingen ontstaan. De woonvisie ligt vanaf van daag ter inzage in het informa tiecentrum aan de Coosje Bus- kenstraat en in de openbare bi bliotheek in de Spuistraat. Ook op internet is de woonvisie te be kijken, via www.vlissin- gen.nl/nota. Over twee jaar wordt de woonvisie geactuali seerd. De Scheldeman weet de kinderen te boeien met zijn schelpen en kleine zeehondje Jaap. door Ali Pankow NEELTJE JANS - Ze vinden hem span nend, maar soms ook een beetje eng. De Scheldeman op Waterland Neeltje Jans ziet er in zijn bruin/groen gewaad vol schelpen en wier ook wel heel apart uit en hij roept ook allemaal van die opmer kelijke dingen. Dat je je roer recht moet houden bijvoorbeeld, omdat je anders bakzeil moet halen. Bij de entree van Waterland onthaalt de Scheldeman de bezoekers met een harte lijk welkom en belooft hij alle kinderen een feestelijke dag op dit fantastische park met de zeehonden, de waterspelle tjes, het treintje, de orkaanmachine en al die andere boeiende dingen die hier te zien en te beleven zijn. Theodoor Braaksma uit Middelburg im proviseert er aardig op los als 'oudste strandjutter, die al 150 jaar langs de kusten struint'. Als Vlaardinger van oor sprong uit een - naar zijn zeggen - zee mansgeslacht, spreekt de rol van Schel deman hem zeer aan. Ter afwisseling treedt hij ook wel eens op als bosman in opdracht van Staatsbosbeheer of als een hoogstaand historisch persoon bij specifieke manifestaties. Deze zomer vertoeft hij tot en met 15 au gustus van zondag tot en met donder dag her en der op Waterland Neeltje Jans als Scheldeman, de oude strandjut ter met zijn joviale uitroepen en verha len. Hij duikt op bij de entree, maakt grappen aan de rand van het zeehonden bassin, houdt de rij wachtenden bij de orkaanmachine vrolijk bezig. Braaks ma is deze weken wat minder mobiel dan hij zelf had gehoopt. Een ongelukje aan zijn enkel noopt hem met twee krukken te lopen. Geen gewone kruk ken overigens. De hulpstukken zijn fraai versierd met schelpen, klappertjes en wier. Wie informeert wat er met zijn been aan de hand is, krijgt antwoord van de Scheldeman: „Ik was aan boord en er stak storm op. De golven sloegen over het dek en voor het water weer de spuigaten uitliep, ben ik uitgegleden in het vooronder.'" Op weg naar de orkaanmachine komt hij gasten tegen die hij bij de entree al had begroet. Het zijn Deense toeristen en de Scheldeman verzoekt hun vriende lijk: 'Say hello from me to the mermaid in Copenhague'. Ter verklaring zegt hij er in het Nederlands nog bij dat hij dol is op zeemeerminnetjes. Zijn eigen vrouw is ook een meermin. Met een prachtige staart en natuurlijk heet zij Neeltje Jans. Scheurbuik Als oude, wijze jutter geeft hij de kinde ren tal van adviezen. „Zorg dat je wat in je ransel krijgt. Een maaltje mosselen bijvoorbeeld en wat zeekraal. Daar zit ten veel vitaminen in. Die heb je nodig, foto Dirk-Jan Gjeltema anders kom je nog uitgehongerd op een onbewoond eiland terecht". Een klein meisje in de rij bij de orkaanmachine vult aan: „En dan krijg je scheurbuik. Dat heeft hij er de vorige keer ook bij verteld." De Scheldeman hoort het niet, want hij ziet net in de verte zijn eigen Neeltje Jans capriolen in de zee maken en dus moet hij even liefdevol naar haar wui ven. Jaap Zodra hij zijn gevonden schatten van het jutten laat zien, drommen de kinde ren om hem heen. Hij heeft fraaie schel pen gevonden op het strand, maar ook het kleine zeehondje Jaap. Scheldeman heeft het diertje nog net kunnen redden voordat het door een haai werd opge slokt. Een moeder wordt nieuwsgierig en schiet naar voren. „O, ik dacht dat het echt was, maar het is nep", consta teert ze bij het zien van de kleine Jaap in de vorm van een handpop. De fanta sie die hierbij nodig is, heeft het jeugdig publiek van de Scheldeman volop. MIDDELBURG - Voor de diefstal van een fles wijn is gis teren in Middelburg een 35-jarige man uit Zwolle veroor deeld tot twee weken cel. De verdachte stal de fles op 24 mei vorig jaar bij een supermarkt in Vlissingen. De man leidt een zwerversbestaan en is al vele malen eerder met justitie in aanraking geweest. De politierechter hield daar rekening mee. HEINKENSZAND - In de nacht van maandag op dinsdag is een ramkraak gepleegd met een gestolen auto in de com puterzaak Compuzeeland aan de Dorpsstraat in Heinkens zand. De daders zijn achteruit de winkel ingereden en hebben vier computers, drie laptops en een monitor meegenomen. Door de ramkraak ging het alarm af. Tegen de tijd dat de eigenaren aankwamen, bij de zaak waren de daders al weg. Een buurtbewoner werd wakker en zag de auto wegrijden in de richting van Clara's Pad. Ze noteerde het kenteken van de auto, een donkere Opel Astra. Uit onderzoek van de politie bleek dat het voertuig eerder die dag was gesto len in Bergen op Zoom. MIDDELBURG - Politierechter F. van Hemert-Meeuwis heeft gisteren een 34-jarige inwoner van Wilhelminadorp wegens belediging van de politie veroordeeld tot 190 euro boete, waarvan 90 euro voorwaardelijk. De verdachte had op 13 november vorig jaar op de Grote Markt in Goes agenten uitgescholden. De man vertelde dat het een en ander als een spelletje was begonnen. „Ik heb geen 'mongooltje' maar 'pistooltje' gezegd. Het is daarna geëscaleerd. Ik geef toe dat ik ande re beledigende woorden heb gebezigd." Officier van justitie R. Rammeloo hechtte meer waarde aan de verklaringen van de agenten. „U had veel bier dronken, terwijl de agenten nuchter waren. De officier eiste 190 euro boete. De man is onder behande ling bij het ZCAD om zijn alcoholprobleem onder contro le te krijgen. De politierechter zag in zijn aanpak aanleiding tot een strafkorting. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 26-jarige inwoner van Tholen voor bedreigin gen en vernielingen conform de eis een maand voorwaar delijke gevangenisstraf opgelegd. Ook moet hij onder toe zicht van de reclassering een leerstraf agressiebeheersing van 26 uur volgen en zijn behandeling in de psychiatri sche kliniek Emergis afmaken. De Tholenaar vernielde op 12 mei dit jaar in zijn woon plaats de schutting en een ruit van de woning van zijn ex-vriendin. Hij kon niet verkroppen dat zijn ex een nieu we vriend had. Ook was hij geprikkeld dat de vriend om ging met zijn dochtertje. Hij stuurde sms-berichten met ernstige bedreigingen aan zijn ex en haar partner, dat hij haar leven zou verwoesten en de vriend zou doden. Uit zijn strafblad bleek dat hij eerder is veroordeeld voor mishandelingen in de relatie sfeer. doorValeska Nastaly VLISSINGEN - „Ik ben nog in de wittebroodsweken, want ik heb de helft niet gehad", zegt de 92-jarige Aad Storm bij zijn 65-jarig huwelijk dat hij giste ren in Vlissingen vierde. Hij heeft zijn 87-jarige echtgenote Miep Storm-de Poter tot aan zijn pensioen in 1969 niet vaak gezien. „Maar ik had haar wel snel doorgrond hoor", lacht hij. Storm werkte als werktuigbouw kundige voor Shell tankers in Rotterdam, waardoor hij voor periodes van soms wel twee jaar aan de andere kant van de we reld zat. Telefoons had je in die tijd nog niet op de schepen. Om toch contact te houden, schre ven de twee geliefden elkaar brieven. „Zo leer je elkaar heel goed kennen", zegt Miep Storm. De twee zagen elkaar voor het eerst in Rotterdam, op 5 oktober 1935. Miep: „Dat was op een za terdagavond op de fiets in de re gen. Hij was met zijn vriend op stap in Rotterdam en ik kwam net van mijn werk bij Vroom en Dreesmann. Ik ging dicht achter de mannen fietsen, zodat zij de wind voor mij op konden van gen." De volgende dag ging Aad terug naar de ontmoetingsplek. „Ik wilde weten wie die juffrouw was", verklaart hij. Van het een kwam het ander en na drie jaar verloving trouwde het paar op 20 juli 1939 in Schiedam. „Het was toen net zulk goed weer als nu", zegt Miep. Toen Aad met pensioen ging, kwamen ze naar Vlissingen. „Na altijd in een dubbele boven woning te hebben gewoond, wil den we een vrijstaand huis. En onze zoons gingen naar de Zee vaartschool", licht Miep toe. Het paar heeft een dochter en twee zoons, die allebei in de voetsporen van hun vader zijn getreden. Verder hebben ze zes kleinkinderen en drie achter kleinkinderen. Het echtpaar Storm uit Vlissingen. foto Ruben Oreel door Ron Maqnée VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen heeft nog geen idee waar ze de nieuwe locatie voor de opvang van drugsverslaafden wil vestigen. Met de nieuwe plek is echter haast geboden. Binnen twee jaar moet de op vangplek in gebruik zijn. De komende tijd worden de cri teria voor de nieuwe opvang op een rij gezet en in september aan de gemeenteraad gepresen teerd. Dan is het de bedoeling om binnen enkele maanden tot drie locaties te komen, waar de raad er één van kiest. Dan res teert niet meer dan ruim een jaar om de opvang te verhuizen. Mei 2006 is immers de datum dat het huidige complex aan de Coosje Buskenstraat de deuren sluit, zo is beloofd aan de omwo nenden van de drugsopvang. Geruchten Totdat de drie mogelijke loca ties zijn aangewezen, gonst het van de verhalen over een nieu we plek voor de verslaafden. Zo gooit de brandweerkazerne aan de Dishoeckstraat hoge ogen in het geruchtencircuit. Ambtenaar T. Thiebosch van de gemeente Vlissingen drukt dit gerucht met klem de kop in. „Het doet al tijden de ronde." Maar hij benadrukt dat de ka zerne geen optie is voor de op vang van drugsverslaafden. Het gebouw is simpelweg niet ge schikt voor de opvang, waar ook uitgebreide reïntegratie- en be geleidingsdiensten worden ge huisvest. En zo krijgt Thiebosch vaker on geruste buurtbewoners aan de lijn die vrezen dat de drugsop vang bij hen in de buurt komt. „Laatst nog, belde iemand op: 'Er staat een winkel vrij aan de Hogeweg. Komt daar de nieuwe verslaaf denop vang?'" Maar Thiebosch kan duidelijk zijn: ook deze plek heeft de gemeente niet op het oog. Voor beide loca ties geldt dat ze vlakbij wonin gen liggen. Terwijl het het juist de bedoeling is om overlast te re duceren. Mocht er toch niet op tijd een de finitieve plek worden gevonden, dan kiest de gemeente niet voor een tijdelijke locatie. Thiebosch: ..We willen het heel zorgvuldig blijven aanpakken; transparant blijven in wat we doen naar de Vlissingse bevolking toe. Daar hoort geen tijdelijke oplossing bij." KATSEVEER - Rijkswaterstaat moet een spoedreparatie laten uitvoeren aan de bodembescher ming van het doorlaatmiddel in de Zandkreekdam. Nog geen maand na de ingebruikstelling van de betonnen koker die is aangelegd om het water in het Veerse Meer te verversen, blijkt dat zich aan de Oosterschelde- kant ontgrondingen voordoen door de hoge stroomsnelhedeu. De ververskoker is tijdelijk bui ten bedrijf. Het euvel is geconstateerd op de overgang tussen de betonnen uit stroomconstructie en het daar op aansluitende stortbed. De aangebrachte laag stortsteen is niet zwaar genoeg om de krach tige stroom waarmee het water uit het Veerse Meer komt, te kunnen weerstaan. Aan de west kant van de ververskoker doet dit probleem zich niet voor. Daar is voor een andere uit stroomconstructie gekozen. Het voert projectleider D. de Kramer van Rijkswaterstaat te ver te spreken van een ontwerp fout. Hij houdt het erop dat 'aan de zuinige kant is ontworpen'. De aannemer die het werk heeft uitgevoerd, valt volgens hem niets te verwijten. Die heeft zich aan de in het bestek geformu leerde eisen gehouden. De Kra mer: „Je hebt altijd te maken met een verschil tussen mo delstudies en de praktijk. Ach teraf moet je constateren dat het beter was geweest wat zwaardere stortsteen voor te schrijven." Probleem Na de voltooiing van de storm vloedkering in de monding van de Oosterschelde deed zich een vergelijkbaar probleem voor. Toen ontstonden ontgrondingen aan de rand van de bodembe scherming. Extra bestortingen vormden de oplossing. Daarvoor kiest Rijks waterstaat in dit geval niet. De Kramer: „Een laag zwaardere stortsteen betekent dat de bo dem hoger komt te liggen en dat verkleint als het ware de door- stroomopening. Besloten is over een oppervlakte van ongeveer 10 bij 35 meter de onvoldoende stroombestendige stortsteenlaag te verwijderen en op de plaats ervan onderwater- beton aan te brengen. Dit kar wei zal over twee weken worden uitgevoerd. Het neemt ongeveer een week in beslag. De kosten zijn nog onbekend. De Kramer verwacht dat de tij delijke stopzetting van de ver versing van het Veerse Meer geen gevolgen zal hebben. Metin gen hebben te zien gegeven dat zout- en zuurstofgehalte sinds de ingebruikname van de ver verskoker al aanzienlijk zijn ver beterd. Nu de schuif van het doorlaat middel enkele weken is geslo ten, zal dat van weinig invloed zijn op de waterkwaliteit. agenda I STREEKACTIVITEITEN MIDDELBURG - Ontmoetingscentrum Griffioen, 13.30 - 17.00 uur: Inloopmïd- dag voor jongeren; OOSTKAPELLE - Camping ons buiten, 18.30-21.00 uur: Ringrijden; Volksster renwacht Philippus Lansbergen, 19.30 uur: Zonne-avond voor toeristen; WESTKAPELLE - Kasteel van Batavia, 17.00-18.00 uur: Kindertheater; Centrum, 20.00 uur: Wielerronde van Westkapelle; 21.00 uur: Stratenloop. (Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13